Van hst OoslelUk ïBoltHerelst De bondgengsfea in Vlaanderen Esa vlieger op verkesiüng ia oorlogstijd Hst verblijf Ia ös loopgraven "■■li r i X-.AID De strijd in Belgle en Frankrijk Strijd lusschsn lorken en Russan He! Fransch leger door een Duitseiser beoordeeld. Voor de Belgische vluchtelingen ln Holland Rond Nieuwpoort ALLERLEI Fransche wetgevende Kamerleden fiedaod in den oorlog Voor de krijgsgevangenen De Belgische bankbriefjes Grafstede Vliegers bevordert. Gebrek aan levensmiddelen te Charleroi. Eeizer Frans-Jozef Is niet ziek Schietvoorraai voor Bnigarlë De drijvende mijnen Geen petrool meer Acetyleen. fj^ett-en-twfcsïi|S&le-jaargang iKimmer 2 aCENTlEMEN HET NUMMER ZttAdag 3 en Kïaandag 4 Januari 19l 5 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. 1° Ü1TSAAF, 4 u. 's avonds Iff $jf 2' UITGAAF, 7 a. 's avonds jjf Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE S.RIISSEL I TEAALST HrGODTS, 2, Beurspia&Ss, 2 |3>ö". 9KerKstraat, x Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (dc regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr.'2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich .uitsluilelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. £5fc33-&se8ae Espöcb EERLIJN, 30 December. Oiïïcieele kennisgeving van den morgend uit het grooio hoofdkwartier Om hot gehucht St. Joris, ten zuid-oosten Tan Nieuwpoort, dat wij hij een verrassende vijandelijken overval hebben moeten ontrui- ruimen, wordt nog gestreden. Storm en wolkbreuken hebben aan de stollingen van beide partijen in Vlaandoron on Noord-Frankrijk schade aangericht. De dag is op liet overige dool van het front over het algemeen rustig rerloopen. BERLIJN, 31 December. (Wolff.) Op de kust, in Vlaanderen is alles kalm. De vijand lieoft Wostonde beschoten on er oenigo huizen vernield, zonder ons sdiado to berokkenen. Aan de hoeve van Algiers, welke wij de den springen, is oone heelo Fransche kom- pagnie vernietigd geworden. Hevige Fransche aanvallen in den omtrek van Chalons werden afgeslagen. In het wes telijk deel der Argon non bobben wij ver scheidene loopgraven genomen, waarhij 250 Fransehen krijgsgevangen gemaakt werden* Te Flirej, ten noorden van Toul, poogden de Franschen aan lö vallen, doch zulks mis lukte. In HoogElzas, ten wosten van Scnn- lieim, werden de Fransche aanvallen afge slagen. Do Fransche arlillerie heeft aide huizen van Slcinbacli stuk geschoten, doch onze verliezen zijn slechts gering. Fransoha bron, ÊARIJS, SO December. (Router). Offici eels kennisgeving van 3 uur namiddag Op bet front in Bolgiö hebben wij oen:g terrein gewonnen in de streek van Niouw- poort. Do vijand heeft liet gehucht St Joris hevig beschoten. Ten zuidoosten van Zonnebeke (N.O. van Ieperen) hebben wij een Duitscli steunpunt vermeesterd. Van de Leio lot de Oise is niets niéuws to melden. Aan de Aisno en in Champagne toont do vijand verhoogde activiteit, vooral door he vig kanonvuur, dat wij mot succes hebben beantwoord. In Argonne zijn wij oonigszins opgescho ten. Op de Maasheuvels is een verwoed arlil- loriegoveclit geleverd. In öeVogezen hebben wij een vijandelij- kon aanval op Tcto do Vaux afgeslagen oil onze stellingen bevestigd. In Boven-Elzas zijn do Duitsche houwit sers, die Ober Aspach beschoten, tot zwijgen gebracht. Oaitsche bron. BERLIJN. 30 Dec. Officieele kennis geving van voormiddag uit liet groote hoofd kwartier In Oost-Pruison is de Rusaische ruiterij op Pliillkallen teruggeworpen. In Polen, op don rechteroever van den Woichsel, i3 do toestand onveranderd. Op den westelijken oever van don Weich- sel is ons offonsief in do streek ten oosten Bzura voortgezet. De gevechten ia de streek ten oosten van het stroomgebied der Rawka, zoomede die hij en ten zuid-westen van Inowlodz duren voort. In buitenlandsclie berichten is getracht liet te doen voorkomen, alsof Lowiez en Skiemiewico niet in ons bezit zijn. Beide plaatsen zijn reeds meer dan zes dagen door onza troepen bezet. Skierniewioe ligt ver achter ons front.- BERLIJN, 31 December. (Wolft) De toestand in Oostelijk Pruisen en in Noord-Polen is onveranderd. Rond de Bzura duurt de strijd voort. In de streek van Rawka maken wij vorderin gen. Op den rochteroever der Pilica is do toostand ook onveranderd gebleven. Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 December. (Officieel). In de Karpathen zijn onze troepen goed opgerukt en hebben verscheidene hoogten rond Uszolc genomen. Ten Noorden van Lupkow hebben wij door een tegenaanval de opmarsch der Rus sen verhinderd. Meer naar het "Westen na- -•berden vijandelijke troepen eenige bergpas sen Ten noorden van Gorlice, ton noord-oos ten van Zachczyn en op do henedon Nida, worden Russische aanvallen afgeslagen. In de streek van Tamaszovv maken wij vorde ringen. In de Balkanen is alles kalm. Aanvallen der Montenegrijnen werden afgeslagen. IRiUSCsSscfoe foa»®5ï. PETROGRAD, 30 December. (Officieele mededeoling van het hoofdkwartier). Giste ren hadden op de beneden Weïchsel en langs do Pilioa slechts kleine gevechten plaats. De Duitscliers hebben zich nabij Mestrze- wïce op den linkeroever der Bzura terug getrokken. Op de Rawka heeft onzo zware artillorie met succes do Duitsche batterijen beschoten. In de streek van Bolimow vielen de Duilschers en Russen op beurt aan. De vijand was er in golukt onze stollingen nabij Szijanow to nemen, doch door eon tegen aanval namen wij do stellingen terng en maakten eenige krijgsgevangenen. In het centor, tusschen do Pilica en de Weichsel, hadden enkel artilleriegovechten plaats. Wij gingen op onze beide vleugels vooruit. Russische bron. PETROGRAD, 30 December. (Modedoe- ling van hot hoofdkwartier van het Kauka- sisch leger). In de richting van 01 li zijn onze troepen over do rivier Laursin gelrokken en bobben de Turken tegengehouden. Oj) 26 December hebben wij dank aan een krachtig offensief, de lijn Khamour-Aganz bezet. De Turken trokken zich terug. Wij maakten volo krijgsgevangenen. Op liet overige van het front is niets bij zonders te melden. Het opperbevel van hot leger der bondge- nooten hooft in do laatste tijden eenige wij zigingen ondergaan, voor wat betreft de Vlaanderen. Generaal Joffro heeft dit deel overgelaten aan generaal French. Doze heeft zijne troe pen volgendorwijzo opgesteld. De Engelschen en oon doel van hot Belgisch leger bezetten hot deel tusschen dc Belgische kust en Rijs- sel. Van Rijssel tot Arras staat een Fransch leger, onder hovel van generaal Casteleau. Ten Noorden van Arras, lot aan de Belgische grens, bevindt zich een ander leger, ouder hevel van generaal Maudhuy. Bij dezo troepen moeten ook nog de af- deelingen van generaal Durbat gerekend worden. (Bien Public, 1 Januari). In de Gazelle van Franchfort, geeft een oorlogskorfespondent zijn oordeel over den Franschen soldaat DeFranschon strijden met merkwaar- digen moed. Hun krijgsonderricht is uit muntend en alhoewel hun schieten niet zoo wol verzorgd is als dat der Duitschcrs, zijn er nochtans in elke kompagie vele goede geweren, die iedermaal treffen. Daarom moeten wij zeer voorzichtig zijn. Wanneer Fransche Alpenjagers tegen over ons staan, treffen zij dikwijls doorheen onze schietgaten. i» Do Senegaleezen zijn ook goede schut ters. In 't algemeen zijn het goede soldaten. Er wordt veel verkwist, daar de Fransche artillerio gan- sche streken, welke zij door de artillerie bezet acht, onder een houwitsorregen neemt. De verkonningsdienst met vliegtuigen is goed. Onze troepen in het Noord-Westen heb ben met ernstigo tegenstrevers te doen, en al onze overwinningen langs dien kant, moe ten dus als dubbel glorievol aanzien worden. liet Centraal Comiteit voor onderstand aan Belgische vluchtelingen heeft van het komi- teit van Bazel eeno som van 10.000 florijnen ontvangen, om de Belgische vluchtelingen in Holland verdeeld te worden. Het Sekretariaat van het Centraal Comiteit heeft reeds aan 7.500 personen inlichtingen kunnen bezorgen over hunne familie. Men mag dus zeggen, dat meer dan 25.000 personen elkander wedervonden, door tas- schenkomst van het komiteit. Alle beief wisseling te zenden aan hot sekret. Lange voorhout 45 Den Haag. Een medewerker vau het Engel sch blad Daily News heeft Nieuwpoort bezocht. Volgens La Bslgique, verhaalt hij zijne reis als volgt Hij had Veurne verlaten in een Fran sche auto, welke levensmiddelen naar de troepon aan liet front bracht. Nabij de spoorbaan naar Diksmuide zag hij het overstroomdo plein van St. Joris. Het vuren was nu gestaakt en dus kon hij het slagveld goed overzien. Er was enkel water te zien. Het water was ongeveer 3 voet diep. Middenin staat ecne groote hoeve, om ringd door hoornen. De Franschen en de Belgen, onder bedekking hunner artillerie, waren door het water gewaad en bezetten oenigo huizon aan do overzijde. Nieuwpoort is enkel een puinhoop. Al leen do Torapelierstoreii staat nog recht. Tot zijne groote vurbazing, vernam do dagbladschrijver dat een twintigtal inwoners van Nieuwpoort nog steeds in liunno kelders verbleven, ondanks het bombardement dat nu ruim twee maand duurt. De menschen die naar den vlieger staan te kijken tnaenen doorgaans dat hij maar te kij ken heeft om te zienon dan terug te keeren om alles to gaan vertellen aan degenen die hem uitgezonden hebben. Dat alles i3 vor van zoo eenvoudig te zyn en wij zullen er don schranderen vlieger Pou- iot een en ander laten over zoggen. Laat mij u eerst zeggen, begint hij, dat men eone streek zeer goed moet kennen om ze te kunnen herkennen of verkennen. Men hoeft natuurlijk alle denkbare maat regels togen do vliegers genomen en zoo is hun vak van lieverlede oone kunst go worden die niet tot do volmaking kan gebracht wor den als de vlieger geen schrandere, doortrap te, onvorsaagde vakman is, die op elke stond kan spotten met de gevaren, die in alle om standigheden den dood weet te verachten. Men moet weten dat voor den in de hoogte zwe.vendeu vlieger de legers van voetgangers meest altijd gelijken aan velden van opgestel de strooschoven, terwiji de kanonnenbatterjj- en meest het aanzien liobbeu van elskanten of reokson van lioutmijton. De obsorvatieladders, die thans zooveel ge bruikt worden in do geschutkampen, gelijken hier aan gekroonde hoppostaken en daar aan populieren, waaraan de onervaren vlieger zich onvermijdelijk moet mispakken. Hier en daar is men er toe gekomen valsclie schuren, valsche hagen, valsclie bcsschea en schelven te maken waarin, waaronder en waarachter do opgestelde kanonnen zorgvul dig verborgen zijn terwijl valsche kanon non vau allerhando voorwerpen op zekeren afstand geplaatst zijn. Iloe zal men dat alles kunnen onderschei don als men niet door 0011 vroeger onderzoek do gelegenheid van cene landstreek goed kent? In do veronderstelling dat men fotografios van de te bezoeken landstreken meekrijgt is het nog zeer moeilijk de dingon te onderscheiden die raon ziet. De lichteekeningen van eene streek zijn doorgaans een onduidelijk mozaielc voor ile school der cubisten De groote zwarte pun ten zijn zeer dikwyls trechtergateu die in den bodem geslagen zijn door de ontploffende obussen. Wat men voor wegen of straten noemt zijn dikwijls wegels tusschen de afge legen loopgraven en vaak zal men de loopgra ven zolvon nomen voor breede banen vol le ven en beweging. In meer dan oone streek heb ik elskanten, sparrenbosschen, houten gebouwen vau allen aard ontdekt dio er een paar dagen te voren niet stonden, die er des nachts inderhaast geplaatst waren om do loopgraven, de kam pen en de goschutbatterijen te verbergen voor don blik van den niet doortrapten vlieger. Men meent ook doorgaans dat de vlieger op eone hoogte va>^ 2U00 meters heelemaal veilig en buiten schot is, maar dat is eene groote dwaling. Op deze hoogte ismen niet meer buiten schot dan op deze van 500 meters. In Duitschland zijn vliegers neergeschoten die 2000, 3000 en zelfs 3500 meters hoog gestegen waren als zij de op hen gerichte vuurmonden ontdekt hadden en in Frankrijk bobben vliegers, die 3500 meters hoog ge vlucht waren, obussen hoog boven hun hoofd zien ontploffen na hun doel gemist te bobben! Als de vlieger zich in de hoogte gewerkt heeft om do obussen van de op hom-gerichte vuurmonden te ontwijken, hangt het nog alleen van zijne waakzaamheid, zijne behen digheid, zijne stoutmoedigheid en zijne snel heid in liet handelen af om te kunnen ont snappen. De geschiedenis van den huldigen oorlog zal aan de verblufte menschen leeren welke meesterstalcken op dit gebied uitgevoerd zyn door de ervaren vliegers van de vorschillendo landen. Uit een brief, door een Belgisch soldaat aan zijne oudors gezonden, is het volgende gelrokken Dixmpiden, Pervijsse, Yporen liggen vergruisd. De lijken zijn ophot kerkhof uit den grond gescholen. In de omliggendo streken vindt ge in al de weiden allo 5 a 6 meters eene marmit 't is te zeggen, een door een granaat geploegde put, welke voor de 12 cm. kanonnen ongeveer 1.5 meter diep is en 2 1/2 meters doorsnee heeft en voor de stukken van 28 cm. zoo iets van 3 meters diepte en 4 meters doorsnee. In deze putten worden onzo dooden begraven. Do aarde is hier letterlijk omgeploegd door de granaten en de huizen worden nu nederig vertegen woordigd door een steenhoop. Onze divisies lossen beurtelings de eerste vuurlijn af na een tiental dagen loopgraaf leven (in dit seizoen), om in de twoede lijn wat uit to rusten. Onnoodig u te melden, hoe aangenaam het is, in die kille aarde, ineengedoken en onbeweeglijk dagen en nachten bij 't guro wintorwoder door to brengen, en dan rellen de brisants en shrapnells hoven uw hoofd door de luchtruirate en ontploffen als een zandlioos in den grond. Wee als de loopgraven ontdekt zijn, want de dood wordt met oorverdoovend ge kraak ïn liet ronde gezaaid. Van de gekwetsten wil ik niet sproken. Het lcomt dikwijls voor, dat de loopgraven niet voorzien kunnen worden van mondbe hoeften, aangezien zij door obussenregen niet genaakbaar zijn. Begrijp dan het lot dier heldhaftige jongens onder zulke om standigheden. In liesvele loopgraven steeg het water niet tot 20 of 30 centimeters De telegrafisten hier hebben het ook niet beneden de markt. Onze verschansingen worden beschoten met schrapnels, soms met brisants. Dan kruipen we op onzen buik door het slijk voort, naar de loopgraven, die verbonden moeten worden met het hoofd kwartier. Dit is een sport, om van dikke menschen magere te maken.Natuurlijk moet er een van onze mannen bij het toestel dienst doen. Hij wordt dan na een óf dagen afge lost. Zoo krijgt eenieder zijne beurt om in den dans te treden. Vandaag of morgen is 't mijn beurt op de posto combat bij de telefoons... Do posle de combat N° 1. ligt op 2 1/2 uur gaans van hier, tegen den IJzerstroom. Men moet daar 's nachts afge lost worden anders is men voor de poes. Men riskeert daar zijne huid, maar 'tis voor 't vaderland. Nochtans wordt erbij ons niet gevochteu, om die eereplaatsen te betrekken, wel inte gendeel... 'tis zoo maar 2 1/2 uur ver door 't slijk to baggnren, tot over do enkels, in een wind om omver te waaien, in een regen, die plast, om ginder, op gevaar af, reeds onderweg getroffen te worden, 24 uren bij de telefoon te zitten, ineengedoken als een opgejaagde muis, in eon loopgpaaf, welke voor vloer een slijkmassa, voor plafond wat aarde op eenige balkjes vertoont, waar het slijkwater voortdurend doorsijpelt.» Drie leden der Franscho wetgevende Ka mer, zijn gedood gewordon op het veld van oor. Die drie wetgevers zjjn M. Georges Kochery, M. Pierre Goujou en Hippolyte La- roche. Vroegor sneuvelden reeds M. Paul Proust, kamerlid voor Savooio, die te Arras werd ge dood en denzelfden dag sneuvelde te Yper, M. Edw. Nor tier, kamerlid en meier van Neuilly. De zonen van MM. Symian, Dubief en Ajan, oud-ministers, verloren insgelijks het leven op het slagveldde zonen van MM. Viviani en Cupri zijn verdwenen M. Lerolle heeft zijn broeder verloren M. Maudo zijnen schoonzoon en M. Barthou, zijnen zoon. Werden gekwetst de volgende kamerleden: Chaulin, Servinióro, Henri Labroue en Ma- giust M. Raymond, senator werd gedood in eeD aeroplan. Men meldt uit Geneve dat de heer Ador, die naar Berlijn vertrokken is, met den heer Polo de Barnabé, Spaansche gezant, een hulpho nd teit voor de krijgsgevangenen heeft tot stand gebracht. Dat Komiteit is voorgezeten door den her tog von Trachenberg, prins van Hatzfeld. Het is samengesteld uit eer.en afgevaar digde van de gezantschappen van Spanje, de Vereenigde-Staten, het Roode Kruis van Ge neve en het Duitsche Roode Kruis. Zoohaast het Komiteit bepaald is vastge steld, zal het do kampen der krijgsgevange nen bezoeken. 't Is do Sociélé Générale de Belgique welk® het uitsluitend recht heeft bekomen, voor don termijn van oen jaar bankbriefjes uit te go- ven. Die bankbriefjes bobben eenon gedwon gen koers on moeten aangenomen worden. M. Felix Somary is rogeeringsoommissaris benoemd van het departement der bankbrief jes van de Société Générale. De Nationale Bank mag te beginnen van heden af goene bankbriefjes meer uitgeven noch diegene welke zij ontvangt, opniouw in omloop bren gen. Een komiteit is zinnens te Thienen oen mo nument op te richten tor nagedachteais der soldaten, alhier en omtrek, op hot veld'Va» eer gesneuveld. De Fransche Vliegers Garros, Brin4«$ono de Moulinais en Paulmicr, die als sergeant- vliegers in het Fransch leger dienst dedou, zijn bevorderd tot onder luitenant. De burgemeester van Charleroi heeft-een plakkaat doen aanplakken waarbij gemold wordt dat liet midden-voedingskomüeit de stad bericht heeft, dat 4000 zakken bloem en 19000 zakken tarwe zijn aangekomen.,tiet schünt dat personen \vordo:i aangotroffen, die de bloem verkoopeu aan 75, 80, 90 en zelfs tot 100 fr. de 100 kilos. Bakkers komen nu hun brood halen inden omtrok van Brussel, on vorkoopeu het brood voort aan 50 centiemen do kilo. Ook zijn or bakkers die hot brood verkoo peu aan GO en zelfs 70 centiemen de kilo. Het is dringend noodzakelijk dat do openbare be sturen strenge maatregelen nemen. liet gerucht was verspreid geworden, dat keizer Frans Jozof van Oostenrijk zeer gevaar lijk ziek was. Een telegram uit Budapesth meldt thans, dat keizer Frans Jozef volkome» gezond is. Het Sorvisch gouvernement heeft de aan vraag van Bulgarie, om een transport schiet voorraad, komende van Hongarie en bestemd voor Bulgarie, langs don Donau door te latei», geweigerd. Zulks heeft in Bulgarie veel mis noegdheid verwekt. Schier alle dagen worden op de Belgisch® en Iiollandscho kusten drijvende mijnen wal gespoeld. Alleen op Hollands grondgebied werden dezer dagen zeven mijnen gevonde®. Ook hebben de Ilollandsche overheid» bijzondere maatregelen genomen, om dit ge vaarlijk goed je te vernielen. STERFGEVALLEN La Pres se, van Antwerpen, meldt dat ee* der zonen van M. Lévie, voorzitter der maat» schappy van buurtspoorwogon en geweze» minister van financiën, op liet veld van ear is gesneuveld. Luitenant Lucien Dome, van het 2" onra- biniors, is te Bornomouth bezweken, aan ver wondingen dio hij aan den IJzer bekomen had. Graaf Henri d'Oultreraont, majoor by het lc regiment grenadiers, werd door eenen kogel in het voorhoofd gedood, toen hij zyno troepen aan den IJzer ten aanval leidde. Graaf Albert Logrelle werd gedood in den veldslag van Caeskorke (Diksmuide), de» 27 October. De edele jongeling was geboren in 1888, en had bij het begin van den oorlog als vrijwilliger dienst genomen. Luitenant G. do Bovay, van het 1" regi ment grenadiers, sneuvelde te Werchter, by de verdediging eener brug over de Dylo. De onderluitenant Boudoux, van het 24* linie, is in Engeland bezweken, aa'n oon wonde aan het been, veroorzaakt door eeno schrapnelscherf. Hij was 19 jaar oud. Maandag 4 Januari 1915, om 8 1/2 ure (Bel gische tijd), zal in St Martenskerk, to Aalst, een plechtige lijkdienst plaats hebben, voor dezielerust van M. LEO ANTOON DE VRIENDT gedood door eone bom, tydens het bombarde ment van Aalst, op 27 September 1Ö14. Vrienden en kennissen, welko gezien de omstandigheden, geene uitnoodigiug zouden ontvangen, worden beleefd verzocht, dezo mededeeling als dusdanig te aanzien. Iedereen verlicht zich met Lampen zijn te bekomen in het gekend huis De Smet-Van Overberge Zonnestraat, 13, AALST. Verlopen. Een klein vos langha rig hondje is weggeloopen hij L. De Ridder, te Assche ter-Heyde. Die het kan behandiged zal eene goede belooning bekomen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1