GorloplarisMoü 1 J3AG5-B Onze Nationale Financiën De stfljd in Belgie on Frankrijk 09 vrijwilligers m Garibaldi Vrijdag 8 Ja^uarï T9i 5 J-L. ID Yaa hel Oostelijk Vechiterein Oostenrijk eis Servië Dc toestand te Diksmuidc M gevaar dor ontierzessshe mijnen in tie Argonnen Een roerend Kerstfeest Waarom do petrool zoo dour is ALLERLEI 'ien dramatisch oogeiMk Een aanslag in Rcumanls Uitwijking naar Amerika Koloniale Belangen Autos voor het Fransche gouverne ment Bcgrostingan De Postdienst ts AJwarpen ai«sa«teijiïig£te jaargang nsunaaer 3 CENTIEMEN HET NUMMER ï-.i- ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I» UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2= UITGAAF, 7 u. 's avcnds 0 Pour tonte la publicilé commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godls, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL GODTS, 2, BeurspSaalg, 2 Telefoou A 3299 BestuurderJ. VAN TE AALST üei'icstraat, i Telefoon 114 NUFFEL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) ft. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluilelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussol. Vele lieden, ziende wat al groote kosten on uitgaven er op het Belgische volle druk ken, vragen zich angstig af: Waar gaan wij naartoe wat zal er, onder financieel opzicht van België geworden Zij weten immers dat de Belgische regee ring, in gewone, normale tijden, het reeds zeer lastig had om detwoe eindjes aan elkaar te knoopen. De onvoorziene uitgaven ver meerderden van jaar tol jaar en het middel om het evenwicht der begrooting te verwe zenlijken werd van jaar tot jaar langsom moeielijker gevonden. Wij moeien bekennen dat er reden bestaat tot nadenkon, wanneer men do zware be proeving bedenkt, waaraan onze nationale schatkist is onderworpen, van af hel begin van den oorlog. Bij nader onderzoek, blijkt liet evenwel dat onze financieele toestand vast en zeker erg zal geledon hebben, doch niet doodelijk getroffen ia. Ten einde dia bevestiging te staven, wil len wij dooreenige beschouwingen dedroevo gesteltenis van ons land, op financieel gebied toelichten. Om de zaken in haar waar daglicht te beoordcelcn, is hel noodig. als uitgangspunt den locstand te nomen, bostaar.de op het oogenblik dat de oorlog werd verklaard, en rekening to houden van de verschillende elomenten, welko van het begin van deD oorlog lot op den dag der vredesonderteeke-, ning, don toestand zullen veranderd of ge wijzigd hebben. Hel sproekt van zelf, dat, in die orde van gedachten, de redenaoring onvermijdelijk moet gestaafd zijn op veronderstellingen en afleidingon, waarvan de echtheid later, door do feiten zal moeten bewezen worden, echt heid welke men natuurlijk nooit bij veron derstellingen, vermoedens en afleidingen op voorband kan waarborgen. Nu. in Juli laatst bedroeg onze oponbaro schuld, welk» eindo 1913 vermeerderd was door do leening van 300 miliioon, te Londen aangegaan, omtrent 5,500 miljoen frank. In die som zijn natuurlijk begrepen de 500 a G00 miilioen schatkist bons, welke do re geering gedwongen was opvolgentlijk uit te geven, daar tengevolge van de algeraeeno ekonomische kriais, liet onmogelijk gewor den was leeningen uit te geven op lang ter mijn, welke van aard zouden zijn de behoef ten der Schatkist te dekken. Laat ons nu zien in welke verhouding dat cijfer dor nationale schuld zou kunnen aan groeien in geval van oorlog. Wij moeten eerst beginnen mót onze ei genlijke militaire of logeruitgaven te schal ten. Wanneer wij rekening houden van^e le- geruitgaven der naburige landen, dan moet dat cijfer geschat worden op omtrent een hall" milliard. Wij moeten ook Tokening houden van de oorlogschatting van -130 miljoen welke on langs aan België is opgelegd, en ten slotte het begrootings-telcort dal zich onvermijde lijk zal en moet voordoen. Wij herinneren dat de begrooting voor het jaar 1914 omtrent 500 miljoen jaarlijksche uitgaven bedroeg. De dienst dor openbare schuld kwam er in voor, met omtrent 200 miijoen liet ministerie van oorlog en de gendarmerie met 100 miljoen het ministerie van rechtswezen met 35 miljoen de open bare werken, wetenschappen en schoone kunsten met 110 miljoen hot ministerie van financiën met 25 miljoen, enz. Om die groote sommen te dekken moeten de inkomsten der schatkist, de belastingen, het enregistrement, enz., omtrent 4C0 mil joen opbrengen en de overige 100 miljoen moesten voortkomen van de winsten, ver wezenlijkt door de ijzeren wegen, posterijen en telegrafen. Over de vermoedelijke winst van ijzoren- wegen, posterijen en telegrafen, moet er natuurlijk een kruiske gemaakt worden. Wat de opbrengst der belastingen betreft, het is te voorzien dat zij met 50 per honderd tal moeten verminderd worden, daar een groot getal onzer landgenoolen, tengevolge van den oorlog, geheel of gedeeltelijk zullen geruïneerd zijn. Dat alles te samen genomen, komen wij cot een bogrootings-tekort van 200 miljoen tra. Die som gevoegd bij de te betalen oor logschatting en bij de kosten voortspruitend uit den oorlog, welke een jaar zou duren, zou men eene totale som bereiken van 1 mil jard, 180 miljoen. Indien men bij die som voegt, de sommen welke er dadelijk noodig zullen zijn om de Bdliado te herstellen aan ijzerenwegen, brug gen, tunnels enz., dan mag mefi zonder over drijven de schade ramen op een totaal van 1,400 tot 1,500 miljoen. ïn andere woorden gezegd België zal na den oorlog eene nationale schuld te dragen hebben van iets meer dan zeven mil j aids, in plaats van vijf en- half miljards, welke het schufcHg was einde Juli 1914. Stellig is dal cijfer van 7 milliard schuld voor een klein land gelijk Bolgie dat nau welijks 7 miilioen inwoners telt een vreese- lijk iets. Maar als men den kolossalen rijkdom nagaat van ons nationaal erfgoed.beschouwd in opzicht van grondeigendom, landbouw, financiën, handels- en nijyerheidstuigen.dan, inoenen wij. moeten alle redenen verdwijnen welke ons zouden kunnen aanzetten om met schrik de toekomst in to blikken. Wij gelooven integendeel dat Belgie sterk werkzaam, voortbrengend en rijk genoog is om den last van een dergelijke schuld le dragen en haar af te korten. Jaarlijks zou de begrooting der openbare schuld met omtrent 100 miilioen vermeerde ren welko gemakkelijk tè vinden zijn, deels door besparingen, en deels door de vermeer dering van 20 per honderd op liet ensemble of geheele der verschillende belastingen. Wij bekennen het gereedelijk dat die toestand stellig bezwaren zal opleveren, dal er mot voorzichtigheid en wijs beleid zal moeten te werk gegaan worden, bijzonder omdat, vooral in de verwoeste streken, vele menschen bijna alles zullen verloren bobben en omdat het geld geduronde een zekeren tijd zeldzaam zal geworden zijn niet alleen in Belgie, maar ook in de naburige landen. Maar, wij herbalen het, wat wij hierboven hebben gezegd Belgie zal die moeilijkhe den te boven komen, indien er mot zacht heid en zonder overhaasting wordt to work gegaan, en dat men, benevens de oflicieele noodwendigheden, ook rekening houde van de persoonlijke ellende, welke op eon groot getal Belgische onderdanen zal drukken. BmÏSsgSbS 5S2°0ï% BERLIJN 5 Januari. (Wolff). Ton noorden van Arras. hebben onze troepen ne loopgraaf van 2C0 meters lengte doen springen on daarbij eenige krijgsgevangenen gemaakt. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Een Fransche aanval tusscben Steinbach en Uffholz werd door een tegenaanval met de bajonet teruggeslagen. BERLIJN, 6 Januari. (Officieel). De Fcanschon zetten Let bombardement dor ^plaatsen, gelegen achterons front, voort. Het schijnt hen volkomen onverschillig, of zij daarbij buizen vernielen of hunne land genoolen dooden. Wij lijden door dal bom bardement niet. Nabij Souhain en in de Argonnen hebben wij verscheidene vijandelijke loopgraven genomen en tegenaanvallen afgeslagen... Twee officieren en meer dan 200 man wer den gevangen genomen. Op de hoogten rond Cernay waren de Franschen vooruitgekomen, doch wij heb- bon zo door een sterken tegenaanval met de bajonet verdreven. Wij maakten 50 Alpenjagers gevangen. Fransohe banan. PARIJS, 4 Januari. (Officieel). Van de zee tot aan de Oise is de dag gisteren kalm voorbijgegaan. Op eenigu doelen van het front hadden artilleriegevech- len plaats. Nabij Noulottos heeft onze zware artillerie de Duilsche batterijen tot zwijgen gebracht. Aan de Aisue en in Champagne was het artillerievuur bijzonder hevig. Tusschen de Argonnen en de Maas even als op de hoogten der Maas was het nu on dan ook een kanongebuldor. Onze troepen poogden Boureuillos stor menderhand te veroveren, doch konden er niot in gelukken. Een tegenaanval werd afgeslagen. Te Steinbach hebben wij do wijk der kerk en liet kerkhof bezet. PARIJS. 5 Jan. (Officieel). De strijd duurt voort in Hoog-Elzas. Duêtsshe bron. BERLIJN, 5 Januari. (Wolff). In Oostelijk Pruisen en in noord Polen is de toeatand onveranderd. Onze aanvallen ten oosten der Bzura, nabij Kosslow-Biskupi en ten zuiden maken vorderingen. Ten noordeq van Bolimow zijn onze troepen ook vooruit- gerukt, ten oosten der Rawka en hebben de hoogten van Humin bezet. Meer ten zuiden, tot aan Palica is niets veranderd. De slechte toestand der wegen on het doorslecht weder, verhinderd onze bewegingen. Oasienpijtraebe WEENEN, sllanuari. (Wolff). Na hevige gevechten in dim omtrek ten Zuiden van Gorlice, ondanks de moeilijkheden van het weder, hebben jonze troepen verscheidene hoogten Üezot, welke thans voor ons gunstige punten zijn. In de Karpa.then geen veranderingen. In de hoogcre vallei van Ung, hadden enkel kleine gevechten plaats. Reassasche PETROGRAD, 5 Januari. (Officieel). Tusschen de Bzura on de Rawka worden de Duitsche aanvallen afgeslagen. In den omtrek van Wloszezowa verloren wij eenige loopgraven, doch namen ze daarna stormenderhand weder. De strijd rond Gorlice duurt voort. PETROGRAD, 4 Januari. (Officieel). Nieuwe pogingen der Duitschers om over de Weiclisel te geraken, werden afgeslagen. Nabij Bolimow had des de Duitschers een onzer loopgraven genomen, doch werden nadien teruggedreven. In Galicië gaan wij sleeds vooruit -en in Bukovina hebben ,wij Suczawa bezet. Ssptfische NISH, 5 Januari. (Officieel). De Oostenrijkers bobben opnieuw Bel grado gebombardeerd, bij middel van veld kanonnen en vieckanonneerbooten. De oevers van don Donau, en de Save werden gedu rende 2 uren beschoten. Nu en dan mengden zich ook milrailjeuzen in liet geschut. Hier en daar werd een huis beschadigd, doch niemand werd gekwetst. Hot kleine Piksmuide, zoo schilderachtig in zijne Vlaamsclie friscliheid, hoeft sedert bijna twee maanden tusschen twee vuren gestaan. Het telde ongeveer 5000 inwoners. Wat er van overblijft zal men vragen. We kunnen het zeggen in een woord nog minder dan van Dendermonde. Een Duitsch dagbladschrijver dieDiksmui de bezocht heeft, beschrijft uitvoerig dezes puinen. Wij knippen uit zijn verhaal het volgende: Ik heb reeds meer dan een Belgisch dorp of stad gezien die aan de granaten hebben blootgestaan, doch de indruk welke Diks- muido maakt-, overtreft alles wat ik reeds gezien heb. Er zijn om zoo te zeggen geene huizen meer in geheel de stad... De grooto markt schijnt verwoest door eene aardbeving rondom ziet men niets dan puinen der huizen.Dat alles wordt beheerscht door de kerk (die nog recht staat). Ik ging tot aan den anderen kant van Dixmuide, die nog meer aan het vuur heeft blootgestaan. De verwoesting is er nog schrik kei ij leer men kon zelfs onder de puinen niet onder scheiden waard© straat was... Do stad schijnt verlaten van allo mensche- lijk wezen alleon dwalen eenige katten, bondon en varkens rond... Ziedaar wat er van het bevallige Diks;&.-,:- do overblijft. Reeds meer dan eens schreven wij over het gevaar dor onderzeesche mijnen, daar deze soms van hunne ankers losgaan en aan 't drijven gaan, waardoor zij op plaatsen komen drijven waar zij niet bestemd waren. Zulks legt uit, hoe een groot getal koop vaardijschepen, Noorweegsche, Zweedsche, .Deensolie, Hollandsche, Engelsche en Fransche, reeds schipbreuk leden, doordien zij op eene drijvende mijn botsten. Dezor lagen nog is de Deonsche stoomer Holm niet ver van Scarborough op eene -mijn gebotst en in de lucht gevlogen. De bemanning kon nog gered worden. Men weet dat reeds verscheidene mijnen aanspoelden op de Belgische en Hollandsche kusten, en dat door het verwijderen eoner dezer mijnen, eene ontploffing plaats had welke verscheidene Hollandsche marinesol daten doodde. Thans is nu eene mijn aangespoeld op de Noorweegsche kust, nabij Christiansand. Zulks heeft in heel Noorwegen diepe ont roering verwekt, daar men algemeen van oordeel was,dat er daar geene mijnen waren en de scheepvaart er zoo druk is. Men weet dat eon korps Italiaansclie vrij willigors, aan Fransche zijde strijdt; onder het bevel van Peppino Garibaldi. Dit korps zag het vuur op 26 December. In den strijd werd de broeder van de bevel hebber Bruno Garibaldi, 4® zoon van Ricciali Garibaldi, gedood Een grootn ij veraar van Berne, had de gewoonte alle jaren de kinderen zijner werk lieden op oen Kerstfeest te onthalen. Daags voor Kerstfeest van 1914, ontbood hij de kinderen ten zijnen huize en vroeg hen wat zij liever hadden, het gewono Kerstfeest met de geschonken, ofwel, het storten eener somgeldsindo ondersteunings kas voor de Belgen, OnmidJelijk steeg uit de kinderschaar een algemeen geroep op Voor de Belgen Voor do Belgen ge troffen door dezen kinderlijken blijk van edelmoedigheid, stortte do nijveraar eeno groote geldsom in de ondorstandskas en schonk bovendien nog een krachtiger Kerst boom dan voorgaande jaren. Op deze kwestie zou men eenvoudig het volgende antwoord kunnen geven Omdat, er nu meer petrool verbruikt wordt dan voorheen. Dat vraagt een wéordje naderen uitleg. De petrool stond vroeger aan 15 tot 17 eentimen den liter, in 't klein; nu betaalt men hem fh Gent 40 centiemen den liter, maar buiten de stad is er geenen rasten prijs van. Men betaalt GO, 70, 80centiemen tot 1 fr., en zelfs aan dien prijs kan men er niet altijd krijgen. Menschon van drij uren van Gonl komen naar de stad om petrool. maar worden niot altijd geriefd. In 1870 waren 100,818 ton petrool vol- doer.de voor het verbruik; in 1880 was men tot 3,897,203 ton geklommen; in 1912 lot 47,100,003 ton. Do petroollagen in open lucht zijn zeld zaam; de moeste bronnen zijn onderaardsch. Men bereikt ze met ernaar te boren bij middel van eene boor waarvan de punt in staal of zelfs in diamant is, door do hardste sieenlagen gaat en tot 2000 meters diepte doordringt. Naarmate do boor in de aarde dringt, wor den er kuizen opgezet en op elkander geve zen; dat belet dat bet geboorde gat door aardinslortingen versperd worden. liet gebeurt dat de petrool van zelfs naar omhoog klimt en hoog in do lucht opspringt zelfs lot 80meters hoog; maar meestal moot hij naar boven gepompt worden. De wijze van vervoer van den petrool is ook verbeterd. Eerst deed men hom in vaten, naarmate hij opgevangen werd. later deed men hem in bakken, die 10 tot 1500 liters inhielden en op spoorwaggons bevestigd waren. I)e laatste verbetering is dat men van aan do petroolbronnen pijplijnen heeft aan- elogd lot aan de havens vanwaar de petrool moet verzonden worden. Die pijplijnen zijn buizen of pijpen die behoorlijk wijd en soms honderden kilo meters lang zijn. De petrool wordt in groote bakken ge pompt van waar hij in de pijplijnen» stroomt en zoo voortloopt tot aan de he leinde haven. Er wordt gezorgd dat de bakken aan de bron hoog genoeg geplaatst, zijn, zoodat de petrool ten gevolge der drukking van zelfs voortloopt. In do haven laat men de petroolschepen eenvoudig vol loopon, zeer weinig petrool wordt daar nog in vaten gedaan. Als het schip der bestemming is gekomen wordt do petrool uit het schip in de tanks go- pompt. Uit de tanks put men naarmate de belioefen van het verbruik. De petroolvoortbrengst der Vereenigde Stalen is in de 10 laatste jaren verdubbeld, zij maakt de 60 honderdsten uit van do voortbrengst der heele wereld; dat was in 1912 niet min dan 29,663.927 ton, voor eene waarde van 680 miilioen frank. Rus- lend volgt dan met 9,263.566 t6n; Mexiko met 2,134,000 ton; Rournenië met 1,806,942 ton; Nederland Oost-Indiê met 1,520,000 ton; Galiciê met 1,180,568 ton. Dan nog verscheidene andere landen niet minder dan 500,000. We hebben reeds gezien hoe belangrijk het verbruik van petrool heeft toegenomen. De voornaamste oorzaak daarvan is dat men in vele gevallen petrool en naphle ge bruikt om te stoken in plaats van kolen. Niet alleen autos en vliegmachionen vtr- bruiken petrool onder vorm van benzine cn naphte maar ook word petrool verbruikt voor het stoken van treinen en schepen. De Vereenigde Stalen hebben daarmode liet eerst begonnen; in 1911 verstookten zij niot minder dan 2 miilioen ton petrool. Men heeft petrool noodig voor de duik- booten. Hoewel Engeland grooten voorraad kolen bezit, hoeft het toch grootond^e's de ko!e» door petrool vervangen op zijne vtoöt. Hot is dus geen wonder dat de petrool zeldzaam en duur wordt, zooveel te meer dut er nu met den oorlog veel meer dai* gewoonlijk verbruikt wordt door autos, vliegmachienen, enz. Op een slagveld, in deD omtrek van Lod*. vond men liet lijk van een soldaat, die een kogel in het hoofd had gekregen, juist toen hij bezig was een brief le schrijven aan zijn vader. Op hot papier stond reeds na de dagtoeke- ning Lieve Vader, ik stel bot goed.... Juist op dat oogenbliik trof hemden moor denden kogol. Eenige dagen geleden is een aanslag ge pleegd in Rouraanie. Een kerel wierp twee beramen in don tunnel van Epureui, op do spoorlijn Jaasy-Dorohai. De'tunnel stortte in op eene lengte van 25 tot 30 meters. De plichtige werd aangehouden, doch weigort zijné identiteit te doen kennen. De Vereenigde Staten en Kanada maken leverig propaganda, voornamelijk bij do Belgische buitenlieden, die naar Engeland zijn gevlucht, om ze naar Amerika te doen uitwijken. Onlangs werden twee heeren in Londen gelast eene kolonie te vormen van ruim 50 personen. Men beloofde ben eene welingerichte hoeve, met woonhuis, stallingen, schuren, volledig alm, veertien acres vruchtbaren grond, een paard, eene koe, twee varkens, kiekens, twee stroomijton, levensmiddelen voor zes maanden, planten, zaden en koste- loozo reis. Het duurde niet lang of de 50 liefhebber» waren gevonden, doch toen de kolonie moest inschepen, werd de reis afgezegd. Hot Belgisch gouvernement had, zoo meldt Hot Handelsblad van Antwerpen, de Engel sche regeering verzocht do uitwijking te be letten. In de eerste dagen van Januari, zal M. Renkin minister van Koloniën zich naar Londen begeven, waar hij zal onderhande ion met de bestuurders der verschillende koloniale maatschappijen, die zich aldaar bevinden en den toestand bespreken onzer zaken in Afrika, alsook de gebeurlijk te nemen maatregelen. Hot Franscli gouvernement heeft aan do Italiaansclie werkhuizen Fiat, voor 60 mil joen autokamions besteld, ieder ter waarde van 18000 lira. Men verzekert, dat het Ita- liaansch gouvernement zich tegen de leve ring zal verzetten. Daar de Belgische Kamers binnen don regelmatig bepaalden termijn voor de be spreking en stemming dor begroolingon van wogeo en middelen, en der ontvangsten on uitgaven, niet konden vergaderen, werden bij koninklijk besluit de ministers gemach tigd de uitgaven te bepalen en de ontvang sten te innen op de grondslagen van bet verloopen jaar. De uitgaven, do ontvangsten overtreffende sullen bij middel der leening bestrede» wor den. De postdienst zal eerstdaags te Antwerpen terug iq voege worden gesteld. De onder handelingen tusschen de Duitsche overheid en het Belgisch personeel werdoa met goe den uitslag bekroond. Waarschijnlijk zal tegen 15 Januari alle» in orde zijn. Men tal enkel postkaarion, open brieven eu dagbladen mogen verzendea

De Volksstem | 1915 | | pagina 1