Oorlogsberichten 08 streek langs den IJzer De Engelsclte diplomatieke zending bij bet Vatikaan Toor (ie krijgsgevangenen Nog de aarfceving ia Italië Woensdag ZO Januari 1913 4 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. De strijd in Belgie en Frankrijk Van het Oostelijk Vechitsrein Strijd tusschen Russen en Turken In de Vereenigde Staten DE OORLOG TER ZEE De oorlog in de lucht Gelukwenscben uit Japan aan Z. H. den Paus. DE VEESTAPEL schoone grove Huiskolen Op Zse. Een treurige lijst Het aantal flooden De ramp zon aog grooter zij a Een-en-twintigste Jaargang nummer 16 3 CENTIEMEN HET NUMMËR ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 D. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN Ud TE BRUSSEL G O O T S i 2, Beursplaats, 2 Telefoon A 3299 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIOINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)£r. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuwsper regel fr. 2,Q0( Recht.lier8tell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnanoieele aankondigingen zich uitslaitclijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. BERECHTIGING In liet Duilsch Oorlogsberecht van 15 Ja nuary 1915 melden wij dat de Puitschers bij Soissons 2500 gevangene makten. Deze getal is behalve oen drukkersfante niet juist weergegeven. Het gel al gevangene door de Duitschors gemakt is 5200. Tot voor eenige weken nog was de streek langs den IJzer, tusschen Veurne en Diks- muide, eene der schoonste en der vreed zaamste streken, die men zich voorstellen kan. Zoo verre als het oog reiken kon, lagen daar prachtige weiden en uitgestrekte akkers langs vischrijke slooten en kanalen, waar over bestendig de zoo vruchtbaar makende zeewind streek. Talrijke groote en kleine dorpen, waar van de bewoners in betrekkelijke!) welstand leefden, lagen daar in de dichterlijkste kalmte, rond eenige bewonderenswaardige gothieke bouwvallen, die over vroegere tijden van weelde spraken. En op dit oogenblik ligt daar alles, alles in het water, in de overstrooming, terwijl de houwitsers alles vernielen wat door menschenhanden tot stand is gebracht, ter wijl het kanon langs alle kanten grolt en de gelukzalige stilte als een kantwerk ver scheurt. En langs den IJzer, langs de dijken, waar vroeger groepen schilders tusschen de tal- looze vogelvluchten kwamen zitten droomen en werken, ziet en hoort men thans niets anders dan 6oldaten, atrijders, meuschen- moorders. Er ligt in België geene streek, die in den loop der tijden zooveel kansen en wisselval ligheden gekend hoeft als de IJzerstreek. In den beginne van onze geschiedenis,met onzeglijke menschonmoeite aan de zee ont woekerd en onder bet beheer der graven van Bourgogne tot een buitengewonen wel stand gebrachtlater tot den ondergang ge bracht onder den hiel van verschillende overheer3chers, maar eindelijk als ingeslui merd in wat men zekeren bloei zou mogen noemen, ligt de schilderachtige streek daar nu heelemaal overhoop, onder steboven geworpen in den bayerd van den wereldbrand, die vergezeld ging van allo esels en rampen. Keizer Gesar vertelde in zijne commen- tariën dat ten tijde der Romeinsche vero vering, deze heele streek niets anders was dan een uitgestrekt moeras, dat bij elke hooge tij der zee onder water werd gezet dat een uitgestrekte arm der zee aldaar een groot eiland had gevormd... op welks uiter ste einde later de stad Poperinghe werd aangelegd. Eerst op het einde van de vijfde eeuw, had de zee zich daar teruggetrokken, zoo dat een groot deel van het moeras kon opdro gen, geholpen door den natuurlijk ontstanen IJzer, dio overgebleven waters opnam. Daarmede was de eenigszins opgedroogde grond nog niet vruchtbaar genoeg om be werkt te kunnen worden en de schrijver Cu- vier meent dat er meer dan eene eeuw tijd noodig geweest is, om toe te laten dat zand en kleem zich zoo vermengelden, dat er aan landbouw en aan vruchlbaarmakiug der streek kon gedacht worden. Er kon langs den anderen kant aan geen landbouw gedacht worden, zoolang de streek niet ingedijkt was, om ze te beschermen te gen de hooge zeevloeden, die een bestendig gevaar blijven voor de diep liggende streek. Het was eerst in de middeleeuwen, dat de ridders en de kloosterheeren, die zich mees ter gemaakt hadden van de gronden, er met hunne slaven op uit lrokken, om de schoo- ren tot - polders in te dijken en ze te voorzien van onderaardsche waterafleidin gen, die voor den tijd meesterlijke werken konden genoemd worden. Later, als de gemeenten ontstaan waren, ■werden liet indijken, het afwateren en het ouderhouden der polders toevertrouwd aan de zoogenaamde landbouwgilden en de wa teringues democratische instellingen die zich met eenigo wijzigingen tot op onze da gen recht gehouden hebben. In het jaar 1150 bekwamen deze instel lingen oorkonden of wetten, die hare voorrechten zoo vast mogelijk waarborgden en dank aan dat alles werd de IJzerstreek weldra herschapen in eene der vruchtbaar ste van de heele wereld, zoo vruchtbaar, zegt men, dat zij tot op onze dagen nog bemesting behoeven. De latere aanlegging van zeehavens en kanaalhavens, kwam de uitbating van deze vruchtbare streek nog bevorderen. Van i do vroegste tijden ontstond er aan de mon ding van den IJzer, te Lombardzijde, eene druk bezochte haven, die er wel zal gesticht zijn door de uitgeweken Lombarden. In liet jaar 1160 was de kreek van den IJzer verzand geraakt en de rivier had zich een eind Zuidwaarts verplaatst, zoodat Lom- Mil «U—"1 bardzijde heelemaal van de zee afgezonderd werd. Het is ton gevolge van cfeze natuurlijke verplaatsing, dat men overging tot het aan leggen van de novus portas ofte Nieuw- poort, dat al den welstand van de oude ha venstad overerfde 1 Het weelderig Lombardzijde verviel wel dra tot den rang van landbouwgemeente en ten jare 1414 moet het zijn voorrecht van vrije stad verliezen. Het was om dezen tijd dat de bloeiende steden leperen, Diksmuide, Veurne en Nieuwpoort hare prachtige stadhuizen, hare hallen en hare kerken bouwden en hare markten zagen overstroomen met allerhande waren, vooral met wollen- en lakensche ge- weefsels van allen aard. Maar sedert 1600 werden deze bloeiende steden gedurig de prooien van de oorlogs rampen. Zij waren prachtig versterkt, maar werden godurigbestormd, afgebroken, inge sloten, ingenomen, weer veroverd, door de Spanjaarden, door de Oostenrijkers, door de Franschen.... Aldus gedurig bestormd, ge plunderd, afgebroken, ontvolkt, godurende meer dan twee eeuwen, bleef er niets meer van over en lagen zij daar plots als verlaten en doode steden... Van de heele streek bleef ten slotte nog alleen de vruchtbare grond liggen en, dank daaraan, dank aan den ingetreden vrede, keerde een betrekkelijke welstand weldra terug langs de oevers van den IJzer. Lombardzijde zelf vond weldra eenige vergoeding voor zijn verval. Weggedoken achter de hooge zeeduinen, ging het over tot de bewerking zijner door olmendreven be schermde akkers. In zijne met thym, blauw bes en lavendel begroeide pannen ofte stallen, kweekte het eene zeer bijzondere soort ezeltjes, die nu en dan in heele kudden aangekocht werden doorDuitsche kooplieden. Veel later, als het marktdag was in Oost ende, kon men langs de groote baan, als eene schilderachtige eigenaardigheid, den langen stoet van de middeleeuwsche wagens uit Lombardzijde bewonderen, die, getrok ken door langooren allerhande land- bouwvoortbrengselen naar de groote stad brachten. Van zijne vroegere pracht had Lombard- zijde weldra niets anders meer te toonen dan zijne oude kerk, waarin de visschers komen knielen voor een mirakulens Mariabeeld voor de Moeder Gods, de wonderbare be schermster der strandbewoners. En thans weer is de heele streek door den oorlog verwoest, zóo verwoest, dat er mis schien* eeuwen zullen noodig zijn, om alles te herstellen als het nog te herstellen is I Dus&sc&e bron BERLIJN, 16 Januari (Wolff) Ambtelij ke mededeelingen van heden ochtend uit het groote hoofdkwartier In de streek van Nieuwpoort zijn slechts arlilleriegevechten geleverd. Een vijandelijke aanval op onze stellingen noord-westelijk van Arras werd afgeslugen. Bij een tegenaanval veroverden onze troe pen twee loopgraven en namen de bezetting gevangen. Het ia den laatsten tijd meermalen ge noemde La Boisselle, noord-oostelijk van Albert, is gisteren geheel verwoest en door de Franschen ontruimd. Ten noord-oosten van Soissons lieerscht rust. Het aantal van de in de gevechten van 12-14 dezer vermeesterdeFransche kanonnen steeg tot 35. Kleine, voor ons gelukkige gevechten hebben plaats gehad in Argonne en het bosch van Consenvoye, ten noorden van Verdun. Een aanval op Ailly, zuidoostelijk van St Mihiel, leed onder liet zware vuur schip breuk. In de Vogezen is niets van beteekenis gebeurd. Fransche bron PARUS, 16 Januari, Het artilleriege vecht rond Nieuwpoort en ten zuid-westen van Rousselaere wordt voortgezet. Ook tus schen de Leie, de Oise en den omtrek van Lens bepaalt de strijd zich bij artilleriege vechten. Nabij Angres en ten zuiden van Notre Dame de Lorettes werden vijandelijke steun punten vernield. In den omtrek van Soissons duurt de strijd voort, alhoewel de krijgs verrichtingen tegengewerkt worden door den steeds wassenden vlood der rivieren. In de Argonnen en in de Vogeezen, even als rond Verdun en in den Elzas blijft de toestand onveranderd. Ouiische bron. BERLIJN, 16 Januari. (WolfF.) Ambte lijke mededeelingvan heden morgend uit het groote hoofdkwartier De toestand is ongewijzigd. Het regen achtig weer en de mist hébben alle krijgs verrichtingen onmogelijk gemaakt. Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Januari. (Wolff.) In West Galicie en Russisch Polen geen verandering. Behalve artilleriegevechten, viel niets meldenswaardig voor. Ook in de Karpathen en in Bukovina bleef alles kalm. Russische bron PETROGRAD, 16 Januari. (P. T. A.) In Polen en Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. In Galicie en de Karpatheu worden de krijgsverrichtingen door den sneeuw en de koude verhinderd. Wij houden bergpassen bezet. Een der regimenten van grootvorst Michaël Kaukasische afdeeling gelukte erin een belangrijke bergpas te nemen, doordien do soldaten zich aan d$ staarten hunner bergpaardjes hangend, zoo den berg beklom men en de Oostenrijksche troepen in den rug vielen. Russische bron. PETROGRAD, 16 Januari. (P. T. A.) Officieele mededeeling van den generalen staf van het Kaukasisch leger. Ton einde een» verkeerde opname van on ze krijgsverrichtingen in - Arbeitsjan te be letten, acht de algemeene staf van het Kau kasisch leger bet noodig, te vorklaren, dat eene wijziging in de veldplannen is gebracht hetgeen eene troepenverplaatsing uitlokte. Wij hebben onze troepen nu bijeenge trokken op verscheidene vooraf bepaalde plaatsen. Alleen bij Wandril ontmoeten wij eene kleine vijandelijke afdeeling. wij heb ben Arbeetsjan niet moeten ontruimen, doch alleen onze troepen opgesteld op eene plaats waar zij beter position kunnen bekleeden. (NOORD AMERIKA) WASHINGTON, 16 Januari. (Reuter). Senator Lodge heeft in den Senaat aange drongen op de benoeming vaneen commissie, om te onderzoeken, of de Vereenigde Staten zich voor helgoval vaneen oorlog voldoende voorbereid hobben. Hij bestreed de macht spreuk, dat men door gereed te zijn, den oorlog uitlokt. 0oslenri|ksche bron. WEENEN, 16 Januari. (Wolff.) Mededeeling van het opperbevel der Oos tenrijksche vloot. Sinds 16 Oogst, toen wij de Zenta verlo ren, onderging de Oostenrijksche vloot niet de minste verliezen, alhoewel zij genoeg beschoten werd. Integendeel is de Fransclie onderzeeër Curie vernield en een slagschip van het stelsel Courbet buiten strijd gesteld. Sinds 3 November is buiten de onderzeeërs, geen enkel vijandelijk schip aan onze kusten gezien. Jan Olieslagers bijna verongelukt. Dezer dagen is de gekende vlieger Jan Olieslagers, met zijn toestel gevallon in de buurt van Galais, maar, geluksvogel die hij is, kunnen we ook llians weer melden, dat hij er goed van afgekomen is. Hij vloog op een tweedekker, dichtbij de kust, waar, gelijk men weet, de windstroo- mingen zeer verraderlijk kunnen zijn. Ten gevolge van een panne bleef zijn motor staan en juist op dat oogenblik kreeg hij moeilijk heden met wervel- en valwinden. Van een hoogte van ongeveer 30 meter stortte de tweedekker, dien Olieslagers in gezelschap van zijn oudsten mecanicien, pro beerde, ter aarde.' Het toestel is natuurlijk vernield, maar de vlieger en zijn helper lie pen met den schrik en eenige onbeteekende verwondingen vrij. De Londeusche correspondent van de Temps schrijft: In sommige kringen heeft men twijfel geo- perd over den indruk die de onderrichtingen door den minister van buitenlandsche zaken gegeven aan den buitengewone!) gezant, bij Am H. Stoel, Sir H. Howard, in Italië zouden kunnen maken. Daarom heeft lord Crowe, bijgevoegd onder-staatssecretaris van buiten landsche zaken, eenige dagen geleden aan de protestantsche vereenigingeu van Londen ge schreven Ik ben gelast door sir E. Grey u te berich ten, dat alvorens sir H. Howard naar het Va tikaan te zenden, de Engelsche regeering hare inzichten had medegedeeld aan het Ita- liaansch gouvernement, Ik zal er bijvoegen dat het altijd is aangenomen geweest dat de afvaardiging van tijdelijke of bestendigo zen dingen naar het Vatikaan hoegenaamd niet strijdig is met de waarborgenwet en dat de Italiaansche regeering hierover nooit de min ste opmerking beeft gemaakt. Zooals de brief van sir E. Groy uitlegt is het hoofddoel der zending den nieuwen Paus geluk te weuschen met zijne troonsbeklim ming en tevens om in de katholieke middens van Rome het Engelsch standpunt uit te leg gen in de huidige omstandigheden. Eene andere reden is dat, hoewel de Ier- sche katholieken en de groote meerderheid van het Engelsche publiek de houding van de regeering goedkeuren, er nog zekere katho lieke middens zyn waar men een zeker wan trouwen koestert en ook die wil men over tuigen. Dat zulks niet onmiddellijk zal ge schieden. begrijpt men, maar men hoopt dat spoedig alle misverstand uit den weg zal ge ruimd worden. Volgens een bericht van de «Times» uit Rome, beeft een geestelijke orde, waarvan eene afdeeling te Tokio is, vernomen, dat de Japansche regeering zinnens is, een en bui tengewonen gezant te zenden naar Rome, ten einde Z. H. den Paus met zijne troonsbestij ging geluk te wenschen, en diplomatische betrekkingen met het Vatikaan aan te kuoo- pen. R00DE KRUIS VAN BELGIË K0MITEIT VAN GENT Het inlichtingenbureel van het Roode Kruis van België, Komiteit van Gent, gevestigd Sint Pietersnieuwstraat, 35. gelast zich ook met het verzenden van pakjes en geld aan de Bel gische krijgsgevangenen in Duitschland. De pakjes mogen niet meer dan 5 kgr., wegen en aan de krijgsgevangenen mag niet meer dan 30 mark per maaud gezonden wor den. De dienst wordt kosteloos gedaan. Echter worden door de Duitsche Bank, die de geld- verzendingen waarneemt, 5°/0voor de kosten gerekend. Het Syndikaat der Vleeschhouwers van Gent heeft aan de overheid een verzoek schrift gericht, om te vragen dat het tekocp stellen en slachten van kalveren te Gent zou verboden worden. De Landbouwersbond heeft dat verzoek schrift op de krachtdadigste wijze onder steund. Het valt in het oog dat, als de kalveren gevet en jong verkocht worden voor de slachterij, er later groot vee zal ontbreken. Die kalveren worden gevet met (zoete) melk, zij verbruiken er dagelijks 15 liters die melk zou in dezen tijd beter de menschen ten goede komen. Indien het verboden ware vette kalveren te Gent te slachten dan zou men die dieren voeden met gewoon voeder, zoodat ze niet zouden vet worden, maar opgroeien tot vaarzen en stieren of ossen. Als men wil zou men bet verbod kunnen bepalen tot de vaarzekalvers dat de stier- kens gevet en verkocht worden is van minder bezwaar op konditie dat ze niet allen onder het mes komen. Op die manier zou vooreest eene groote hoeveelheid zoete melk voorhanden blijven voor den melkhandel of om er boter van te kernen. Ten tweede, men zou voorkomen dat de veestapel volkomen uitgeroeid worde, het geen eene groote schaarschheid aan vleesch melk en boter voor gevolg zou hebben. Bevoegde menschen zeggen dat het hoog tijd is dat er ernstige maatregelen genomen worden. Wordt dat niet gedaan dan zal men do jammerlijkate gevolgen te betreuren hebben. Aangekomen aan 't Sas te Huysegem (Denderleeuw), (eerste kwaliteit). V. Heepemans, Koster, Liedekerke. Depaketboot Orbnogue van de Messagerie® Maritimes is uit Alexandria te Napels aan gekomen. De kapitein verklaarde, dat de dag der aardbeving toen de Orenogub zich. v op ongeveer 30 mijlen van de kust bevond, verscheidene geweldige schokken gevoeld werden. De verschrikte passagiers denkende dat de stoomor gestrand was of eene aanva ring had gehad, kwamen in allerijl naar boven gevlucht. Eens de paniek voorbij, zette bet schip zijnen weg voort en naderde de kust tot op ongeveer 200 meters afstand. Een verschrikkelijk en ijzingwekkend tooneel vertoonde zich voor aller oogen. Heel de kust stond in vlammen en het groot ste deel der huizen was verdwenen. Da vuurtorens waron door de zee verzwolgen en meer dan 300 sloepen dreven op de barea rond. Ziehier de lijst der vreeselijkste aardbe vingen, welke, in het verloop der laatslo eeuw voorkwamen. Jaartal Plaats Aantal slachtoff. 1822 Vernieling van Aleppe 20.000 1829 Spanje 6,000 1842 Kaap Haïti 5,000 1856 Gal a b ren 10,000 1860 Mendoza Argentina 7,000 1868 Peru 25,000 1902 Martinika 30,000 1902 Turkestau 10,000 1905 Sicilië en Calabren 2,500 1906 San Francisco 1,000 1908 Galabren en Sicilië 50,000 a a ROME, 16 Januari. (Reuter). De koning, de koningin en de hertogin-weduwe van Aosta hebben de gewonden in het hospitaal bezocht. Het Giornale d'Italia zegt dat een vreemd gezantschap den wensch heeft te kennen ge- even, om in bet buitenland een beweging tot hulpverschaffïng op touw te zetten, op dezelfde wijze als er plaats had ter gelegen heid van de ramp van Messina. De Italiaan sche regeering heeft echter terstond ver klaard dat op 't huidige oogenblik niet een enkele beweging inden vreemde in 't belang van Italië kon worden aanvaard, met hot oog op den kiesclien aard van den internationalen toestand, zoowel ten opzichte van de onzij dige, als de oorlogvoeronde staten. Het Giornale keurt het besluit goed al® weergevende het algemeen gevoelen. Een vluchteling heeft nog aan de Messa- gero verteld dat er in de streek van Magli- ano Marsi meer dan 1500 menschen zijn edood. Er zijn ongeveer 200 menschen in leven gebleven. De brand heeft er het ver nietigingswerk voltooid. Het is tot hiertoe niet mogelijk het aan tal dooden zoo maar ten naasten bij te schat ten. Evenwel mag men nu af reeds zeggen, dat deze ramp bijna zooveel slachtoffers zal geeisclit hebben als deze van December 1908 toen er te Messina en omtrek rond de 50,000 dooden waren. Een klein overzicht kan althans gemaakt worden. Avezzano telde 11,000 inwoners, Celano 10,000, Pescina 10,000 en Frasacco 4,000. Van Avezzano weet men zeker dat heel de stad vernield is, en dat er slechts eenige honderden, hoogstens 800 gered zijn. Van Celano, Pescina en Frasacco is nog niets te melden, doch alles laat veronder- stollen dat daar ook bijna de geheele bevol king is gedood. Enkel in deze vier plaatsen zou men dus meer dan 30,000 dooden te betreuren hebben. En in tal van andere plaatsen derzelfde provincie zijn ook vele slachtoffers. Deze ramp zal dus ook bij de grootste welke binnen eene eeuw voorvielen mogen gerekend worden. Volgens een bericht uit Napels hoeft pater Alfani, de beroemde Natuurkundige, en Bestuurder van het Observatorium in Valle Pompeji, gezegd De aarbeving door ons toestel geregistreerd, schijnt het rampspoe digst te hebben huisgehouden in een cirkel met een straal van meer dan 100 mijl,welk® centrum in de provincie Potenza is gelegen. De verbinding met Potenza is verbroken men vreest, dat daar een groote /•amp heelt plaats gevonden. VERLOREN Groote Zwarts TREKHOND, lange staartlederen hals- band niet koperen nagelen. Goede belooning aan den terugbrenger,bij De Ryck-Limpens, Aalst.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1