BIJ CE IONS GEVAT De strijd ie Bsip en Frankrijk Strijd ttissclien Russen en Turken Hag steeds ds drljvssde mijnen Nog de aarbeving in Italië Ontploffing van esnen houwitser Ie Feignies-bij-Maubsugs Een-en-twintigste iaargang üissnmer 17 Donderdag 21 Januari IS!5 D A.G-BL AD BestuurderJ. VAN NUFFEL-DE QENDT. Japan en het Vatikaan De toestand in Roemenië De Turken in Perzië De stad Veurne Belgen in Holland Ia de Fransche Kamer ia den Fraaschen Senaat Af te halen Brieven schoone grove Iluiskolcn 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds 0: Y UITGAAF, 7 u. 's avonds l|£ Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL t KL GODTS) 2, BeurspSaats, 2 hv9 Telefoon A 3299 TE AALST Kierlss traat, z Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aaukon.(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.her8tell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en ïinancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Age nee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. BEKENDMAKING Do DUIVEN hoeven niet meer in de sla g-en ingesloten te blijven en kunnen vrij vliegen. Enkel waar het militaire bestuur zelf eentn duivenslag gesloten of verzegeld hooft mag men maar met zijne goedkeuring den slag openen en de duiven laten vliegen. Vooruit lieoft op het tweede schrijven van M. Dulry, vrederechter te Gent, nog maals geantwoord mot wat zeoverpraat, gansch nevens de kwestie. Hij heeft dan ook een nieuw antwoord op te nemen gekregen en't zijn wederom na gels met koppen. Wij geven don brief hior weder, om ouzo lezers te laten oordeelen Gent, 11 Januari 1915. Heer Hoofdopsteller, Ik begrijp dal gij mijn antwoord van 7 dezer nog niet hebt ingolascht; ware dit ver schenen, dan had uw medewerker niet kun nen schrijven dal mijn zwijgen eene be kentenis was. Ku zult gij misschion mijnen tweeden brief aan uwe lezers mededeelou; desnoods zult gij daar'.oe gedwongen worden... In uw blad van 10 Januari schrijft gij onder andere 1. Dal ik geen man van hart hen. 2. Dat ik niet bekwaam ben onpartijdig een vonnis to vellen. Ware ik geen man van hart, ik zou voor geeno honderde werklieden, waarondor vele leden vcm Vooruil, waarvan verscheidene mij bedanktenvermind.-ringen van huishuur boweikt en bekomen hebben. Nooit laai ik na de wet van 5 Oogst 1914 too lo passen; als de eigenaar afstand doel van de vervallene huishuur die soms tol meer dan hondero franken beloopt, por huis gezin, maar daar spreekt gij natuurlijk niet van en en kol ijk vraagt om over zijnen eigendom te beschikken, dan is de wet van 5 Oogst niet toepasselijk. Ik ben, zegt gij, niet bekwaam onpartijdig een vonnis te vellen. Over dit punt zullen anderen do gelegen heid hebben hun gedacht te geven. Maar, van nu af zal ik u doen bemerken dal gij u eigen tegenspreekt. Inderdaad, volgens u, handel ik door baal tegen bet socialissno en ziet mijn eerste slachtoffer schrijft gij was een kalhol-iok huishouden, lezer van het Volkje.» Dus. is het door haat tegen hot socialisme dat ik lezers van Het Volk in liet onge lijk stel; hol is door partijdigheid dat ik de zelfde vonnissen uitspreek legen socialisten en aiuisocialisteu Dat zijn toch wel nagels mot koppen, niet ■waar Om uw doel to bereiken, om eonen rech ter aan de openbare verachting lo kunnen blootstellen, zijl gij verplicht uwe lozers wijs to maken dal, wij, vooraleer eon bevel af to leveren zouden moeten onderzoekon W'iu hot tien huuraar beliefd hooft in huis te nomen cd' aan wion hij voortverhuurd heeft. Om dezelfde reden zijl gij verplicht feiten aan ic ha'.-u vau personen die gedaagd zijn EN NOG NIET VEROORDEELD Vees gerust Spreekt hot huisliuurbookje op den naam van een soldaat wij hebben moer dan eens bat. geval gehad dan blijfl de «aak zonder gevolg. Maar, in het geval van da Groen dreef, waarop gij zulken nadruk legt, sprak het huisliuurboekjo niet op den naam van eenen eoldai do soldaat was daar niet gehuis vest. Wierd uw stelsel aangonomen, dan ware het voldoende de vrouw van eenen soldaat familie of geen tijdelijk in huis te nemen om aan alle vervolgingen, hetzij dewelke, te ontsnappen. Dit is ook meermaals beproefd Ik houd staan dat het ordewoord gegeven is geweest de kleine huishuren niet meer te betalen 1. Ik heb het persoonlijk geboord in een beluik, een werkmansbuurtje, waar ik door mijn ambt geroepen was. 2. Dit spruit uit verscheidene verklarin gen gedaan op het Vredegerecht, in mijn Kabinet, door werklieden (namelijk eenen Btadswerkman), die men overtuigd had dat men binst den oorlog geene huishuur moest betalen en die, beter ingelicht, tot eene bezonder opvatting hunner plichten ge komen zijn. 3. Dit blijkt, eindelijk, ait het feit, erg fefct, dat men in zekere a cités en volks wijken verscheidene menschen, bijzonderlijk twntwenpersonen, bedreigt heeft omdat zij botahoor betaalden er rijn werklie den die gevraagd hebben aan don ontvanger om hun huis voorbij te gaan en het geld te zijn ent of ten huize van den eigenaar, in 't geheim, te mogen afgeven. Vruchteloos zoudt gij beweren dat gij daar niets in to zien hebt vele uwer letors hebben het zelf bekent steunende op wat zij hun recht meenden, vonden zij er geen bezwaar in ons, spontaan, zekere be slissingen te openbaren die, volgens hun,den rechter moesten veibindnn, die met datum en uur dor vergadering Vooruit is echter, voor vele van zijne slnafsche volgelingen de wet en de profeten.» Magister dixitde meester hoeft gespro ken, zegden de leerïingon van Pythagore en Aristote Vooruil-dixitVooruit heeft het alzoo beslist verklaren uwe lezers, en gij, rechter, gij hebt maar in dien zin te handelen zoo niet, pas op don ijzeren arm Die handelwijze gelijkt nog al wol aan wat men in de rechterlijke spraak «afdrei ging» noemt... Brengt toch die armo werklieden, die, in dezo droevige tijden, in de vreesolijke om standigheden van eonen geweldigen en lang- durigen oorlog, al gonoeg te lijden hebben, op geen dwaalspoor Waarom niét liever te samen, de beste middelen nagespoord om de ellende te ver minderen wat gij daarover ook denken mocht, de rechters vragen niet beter dan het lot der ongelukkigon te verzachten en hun eene behulpzame hand toe te reiken. Vanwege de eigenaars hadden zij al vele toegevingen bekomen waarom hunne po gingen tegenwerken Sedert bijna vijf on twintig jaren dat ik het ambt van vrederechter bekleed, ben ik nog in de gelegenheid niot geweest, zooveel te doen en to verkrijgen voor den werkman; T is dan dat gij liet rechtvaardig, behendig en gepast vindt, die pogingen aan «boulen- work» te vergelijken. Waren wij, Vrederechters, door geer.e boogero en iroostonde beginselen bezield, dan zouden wij ontmoedigd, ons bepalen tot het toepassen, zonder voorloopige verzoe ningspogingen, der beslaande wot ten. Maar neen Ondanks laster en ophitsing, *zullen wij de hevigheid van den klassenstrijd trachlen te matigen, te stillen en te bodaren. Misschien zal het volk zijno oogen openen? Al liet het zich voortdurend blinddoeken, dit zal ons, vrederechters, toch niet weerhouden nog meer pogingen tot verzoening te wagen en don vrede te bewerken op hot gebied dat ons in 't bijzondere aangewezen is. Albert Dulry, Vrederechter. P. S. Uwe lozors zijn verstandig ger.oeg om het verschil te begrijpen tusschon Het vallen van oenen soldaat» en «het vallen van eenen soldaat te midden de volkskinderen» «met genoegen te vernemen.» Ilot genoegen bedoelt hier natuurlijk de omstandigheid, niet hot feit. A. D. Duitsche be*ora BERLIJN, 17 Januari. (Wolff). Ambtelijke medodeelinguit het groote hoofd kwartier van 17 dezer In Vlaanderen is van weerskanten enkel een artilleriegevecht geleverd. Nabij Blangy, ten oosten van Arras, heb ben wij een groot fabriek in de lucht laten vliegen en eenige gevangenen gemaakt Van het overige front is behalve arlille- riegevecliten mot afwisselende hevigheid en een voortzetting van sape- en mijngevechten niets van beteekenis te melden. In de Argonnen hebben wij kleine vorde ringen gemaakt. Storm en regen beletten bijna op het geheele front de krijgsverrich tingen. Fransche bron PARIJS 17 Januari. (Reuter). Officieele mededeeling van heden middag Wij hebben onze vorderingen in de buurt van Nieuwpoort on Lombartzijde voortge zet. Onze artillerie noopte de Duitschers, schansen ter lengte van 200 meters achter het groote Duin te ontruimen en heeft ook een redoute vernield, ton noorden van die plaats. Artillerie gevechten zijn geleverd te leperen, La Basseé on Lens. In een levendig gevocht te Blangy hebben de Duitschers oen ijzersmelterij genomen; wij hernamen dio dadelijk en handhaafden onze stellingen. Onze artillerie is voortgegaan met de ver nieling van schansen te La Boiselle. Tusscben Ailly enCraonne heeft de vijand een mislukten aanval gedaan. Wij bobben verder een aanval afgeslagen bij Beaulne. In de streek van Perthes en Beau Séjour is onze opmarsen voortgegaan, ondanks een hevigen storm. In het Bois-lo-Prótro hebben wij een aan val der Duitschers afgeslagen. In de Vogezen hebben wij ten westen van Orbey cenig terrein gewonnen. Den geheelen dag heeft het zwaar gesneeuwd. PARIJS, 17Januari. (Reuter). De ambte lijke mededeeling van hedenavond zegt, dat er niets van belang te melden is. Duitsclbe bron. BERLIJN, 17 Januari. (Wolffs). Offi cieele mededeeling uit liet groote hoofd kwartier De toestand is over het algemeen onver anderd. OsstsririjkscSie bron4 WEEN EN, 17 Januari. (Wolffs). Het slechte weder belet de krijgsverrichtingen in den omtrek der Nida. Ook in do Karpathen en Bukowina is de toestand onveranderd. Russische bron. PETROGRAD..17 Januari. (P. T. A.) In Oost-Pruisen eu Noord-Polen, rukten de Russen in drie richtingen op. Zij hebben verscheidene versterkte dorpen genomen die deel uitmaken van hel verdedi gingsstelsel van de Johannisburgsohe bos- scUen, welke de toegangen naar de Mazuri- sche meren van hot Zuiden uit beschermen. Die opmarseh gaat dus in do richting van Joliannisburg. De tweode linie van opmarseh, zuidelij ker, loopt in de richting van Mlawa. Dichter bij do "Weichsal, hebben do Duit schers, Sierpe bez it. Langs daar trekken zij naar Thorn, bè*Duitschers hebben daar vooral voor taak, te beletten dat de Russen over de Welchsel trekken en de spoorbaan Thorn-Kutno opbreken. TurSsschs bron CONSTANTINOPEL. 17Januari. (Wolff) Hot Turksche hoofdkwartier deelt mede Onze in don Koukasus strijdende troepen zetten sinds enkele dagen den verbitterden strijd tegen de Russen voort. Dezen hebben belangrijke versterkingen ontvangen. Russische bron. PETROGRAD, 17 Januari. (P. T. A.) Eene officieele mededeeling van den staf van het Raukasisch leger meldt De slag bij Kara Oergan, die drie dagen lang in een verblindendo sneeuwstorm ge woed beeft, is met onze volkomen overwin - ni ng geëindigd. Bij het Hollaudsch departement van Ma rine, is thans ook bericht ontvangen, dat in de toegangen tot de Zuiderzee en in de Zui derzee zelf, drijvende mijnen zijn gezien ge weest. On middel ijk zijn de noodige maatre gelen genomen om deze op te sporen. Uit Nieuwediep is er een lorpedobóot tot dat doel uitgevaren. Gisteren morgend liad het schip echter nog niets gevonden. ROME, 17 Januari (Reuter) De «Osser- vatore Romano» kondigt een schrijven af van den keizer van Japan aan den Paus. Daarin geeft do keizer van Japan, de wensch te kennen, het leed van den oorlog zooveel mogelijk te verzachten. Verder deelt de Reizer mede, dat op dit oogenblik geen en kel Japanner krijgsgevangen is in het bui tenland. De Duitsche en Oostenrijksclio krijgsge vangenen worden in Japan zeer welwillend belftndold. De Belgische Regeering en de uitgeweken Belgen LONDEN. Naar de «DailyTelegraph» uit Havre verneemt, heeft de Belgische re- geering Donderdag besloten, alle ongehuwde jonge mannen tusschen 18 en 30 jaar op te roepen. Zij die geen militairen dienst wen- schen te verrichten, zullen voor nuttige openbare werken worden gebezigd. Eenieder zal binnen drie dagen een ver klaring hebben af te leggen voor den consul van de plaats waar hij zich bevindt, en bij gebreke daarvan in verzuim worden gesteld en diens overeenkomstig behandeld door de gendarmerie. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Roe- ineensche sludenten der Zwitsersche Ilooge- scholen, per telegram een mobilisatiebevel hebben ontvangen. Sjoua-ed-Dorolé, gouverneur van Tabriz, die de Perzische troepen gelast Dnet {het te genhouden der Turken aanvoerde, is te Ti- llis aangekomen. Hij was gekwetsten ver klaarde, dat de lokale overheden, die door de Duitschers overhaald werden, de schuld zijn der Turksche overwinning. De Turken waren versterkt door Perzi sche Rhurden, Jie nu ook deelnemen aan don Heiligen Oorlog. Men veronderstelt, dat de troepen welke Tabriz bezetten, 600 Turken en 25,000 Rhurden tellen. De Russische lijn loopt nu van Bajazid tot aan den voet van het Araratgebergte, Makon en Osjoulfa, zij hot eene lengte van onge veer 90 Engelsche mijlen. Bien Public, 19 Jan. Er was gemeld dat de stad Veurne ont ruimd is door de bewoners en de Belgische generale staf er zich uit heeft teruggetrok ken, uit vrees voor de Duitsche vliegers. Verder, dat de stad door de Belgen alleen zal verdedigd worden, omdat ze een belang rijk strategisch punt vormt. Dit bericht is van allen grond ontbloot. De stad heeft vrijwel niets geleden men moet zoeken om er de beschadigde huizen te vinden. De bevolking is or gebleven en het leven is er vrijwel normaal. Waar het Belgische hoofdkwartier zich thans bevindt, kan natuurlijk niot worden gemeld, maar van eene verplaatsing van dit hoofdkwartier uit vrees voor Duitsche vlie gers is geen sprake, evenmin als van een aanval der Duitschers op deze stad. Eer zulk een aanval mogelijk zou zijn, zou er nog heel veel moeten veranderen in den algemeenen toestand. De Belgische linies bevinden zich namelijk ym tón Noorden van de stad. i'v kon sul-generaal van België, te Am sterdam, heeft een bericht uitgevaardigd waardoor kenbaar gemaakt wordt dat, aan de familieleden der soldaten, die thans in het Belgisch leger dienen, de uitbetaling zal gedaan worden van de gelden waarop dezo recht hebben, ingevolge de Belgische wetteft van 30 Augustus 1912, en van 4 Augustus 1914. Do familieleden der in dienst zijnde sol daten, dio zich in Holland bevinden, moeten zich te Amsterdam laten inschrijven, op het bureel van den heer konsul genoemd. Zij moeten voorzien zijn van hunne identiteits papieren en ecu bewijs van de gemeen teover- heid. dat vermeld op welken datum zij zijn ingeschreven. PARIJS, 14 Januari. (Reuter). Inde Fransche Earner heeft Deschanel, de voor zitter, den nadruk gelegd op de zedelijke eenheid van Frankrijk, sedert hot uitbreken van don oorlog en de noodzakelijkheid be toogd om den vijand terug te drijven, België te bevrijden en Elzas-Lolliaringen te doen teruggeven. Intusschen heeft het uur nog niet geslagen, waarop wij mebsler zullen zijn. PARIJS. 15 Januari. (Reuter). Er heeft zich in den Senaat een klein incident voor gedaan, toen SenatorDelahaye verzocht, dat alle discussie uitgesteld zou worden. Naar zijne meoning behoorde alleen het lcnnon te spreken. Met een door Viviani, den minister-president, aanvaarde motie werd het incident, na een eenigzins heftige uit wisseling van opmerkingen tusschen den minister president en Delahaye, gesloten. Ook heeft Dubost in den Senaat in gelij ken geest gesproken als Deschanel in de Kanier. Hij zeide, dat men voor goed het oude despotisme, dat weder het hoofd heeft opgestokenmoet vernietigen. Het bezoek van den Paus. Het bezoek van den Paus aan het hospi taal Martha gebracht is door degansche pers begroet goworden. De ramp lieoft de nieuwstijdingen van den oorlog op bet ach terplan doen schuiven. Het klooster der Capucienen te Subiaco is ingestort. Men be vestigt dat Gapelle del Massi totaal verdwe nen is mot zijne 1500 inwoners.Daar is noch dokter, nog ziekenverzorger, noch soldaat ter plaats kunnen lcomen om de lijken te ontblooten en te begraven. De E. H. Alfani, beroemde weerkundige, te Napels, heeft verklaard De aardbeving, die op onze toestellen is aangestipt schijnt het hevigst te zijn geweest in een omtrek van omtrent 100 mijlen. Nieuwe aardschokken Te Rome werd Vrijdag morgen, rond S uur oen nieuwe aardschok gevoeld. Opnieuw vluchtte de bevolking in de velden. VIJF DOODEN Eene erge ramp heeft plaats gehad in de puinen van het fort van Feignies. Men verbeelde zich eene soort van groef in welke reusachtige blokken steenmoortel door elkander liggen. Zakken gevuld met aarde, omgeworpe» en onbruikbaar gemaakte kanonnen zetten dat ramptooneel nog meer treurnis bij. Dat is wat overblijft van het fort Feignies sedert dat de Duitsche overheid het heeft doem springen. Daar gaan de werkloozen van den omtrek naartoo om houwitsers op (6 zoeken en om er bet koper uit te halen. Het ongeluk is veroorzaakt goworden door liet ontploften van eenen geladen houwitser. Vijf personen werden gedood en hunne lij ken werden schrikkelijk verbrand terugge vonden een afstootende reuk van verbrani vleesch vervulde de lucht. Van de twee eerst ontdekte lijken waren gansche deelen verkoold. Het waren deze van de genaamden Gaston en Alfred Fouret, 20 en 18 jaar oud, inwoners van Grattières. Verder ontdekte men een derdo lijk, dat van Alfred Rathelois, 49 jaar oud, ook van Grattières. Hij was ook onkennelijk. Twee andore slachtoffers waren nog in leven. De eene Gustaaf Fouret, 14 jaar oud, broeder van de twee eerste slachtoffers was de spier van de keel afgesneden hij had brandwonden op geheel het lichaam en was den buik doorboord. Hij heeft zijne wonden maar enk ele uren overleefd. Het vijfde slachtoffer, Eniiel Wartz, 18 jaar, lamineerder van Neuf-Mesmil, was den rechterarm vermorzeld de linkerarm was ontvleescht en liet lichaam was gedeeltelijk verkoold. Hij bezweek loon hij in hot hospi taal aankwam. Dezo ramp heeft de streek in eene groote verslagenheid gedompeld. Een onderzoek is geopend. INLICHTINGEN. Ten onzon bureele berust eene kaart van den soldaat Florimond Van der Heyden, van Bainbrugge, thans krijgsgevangene in l.et kamp van Parchin, Duitschland. Wij hebben ook een schrijven ontvangen van M. H. Meert, van het Algemeen Nederlandacli Verbond, sekretaris Gent, waaruit wij volgende regelen overnemen August Hoffmann, Ledebaan,Rerrebroek, vraagt nieuws over ouders. Hij is gekwetst, doch aan de beterhand, en wordt verpleegd in het hospitaal van Dollis Hill Hendon, Londen, (als men schrijft bijzetten wolko legordivisio, regiment enz. en ook nummer van zijn livret). Achiel Goemacre, vraagt nieuws over de familie Roggeman-Tybaert. Zijn adres is A. Goemaere, Employé Chemin do Fer, Depót de Dieppe (Sue Inf.) Hippol. Annaert, vraagt nieuws over zijne vrouw, geboren Matbilde Van den Fosscho (of Bossche) uit Ledo. Schrijven naar Hipp. Annaert, Ecinc Thornbury- Gloucestershire-England. Paul De LilProsper De Counsel en Jozej Mertcns, Geneesheer, uit Aalst, vra gen nieuws over familie. Sohrijven Comité Central des Réfugiés Beiges a Londres. Voor de gekwetste soldalen kan men ook de brieven zenden naar Grand Hotel Trafalgar Square London van waar ze dan verder bezorgd worden. Aangekomen aan 't Sas te Huysegem (Denderleeuw), j (eerste kwaliteit). V. Heeremans, Roster, Licdokerke. GEVONDEN 3 Een geldbeugel, eenig geld inhoudende. Terug te hekomen, li ij Pal- myre Van den Steen, Damkari, 1, Aalst,

De Volksstem | 1915 | | pagina 1