Oorlogsberichten BE PAUS EN BE OORLOG De Russischs Turkschs oorlog De verliezenlijst der Belgen Nog de aarb&ving ia Italië Stadsnieuws Be strijd in Bslgle eo Frankrijk Van hot Oostelijk Veshllerein Do GQStenrijksch-Semsche oorlog De oorlog in de lucht DE OORLOG TER ZEE De onderzeesche Mijnen De vliegende post... Robert lilacs KERKSTRAAT, 24, AALST Een-en-hsriniigste jaargang n;m:raer 21 3 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 23 Januari lt!5 ABONNEMENTEN Z»s maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. .Inschrijving in allo postburoelen van bet land. I* U1T6AAF, 4 li. 's avonds 0 0 1' UITGAAF, 7 u. 's avonds ijl Pour tout® la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement 4 TAg-enae Réclame Godts, 2, Placed» la Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beupspiaata, 2 bv. e, KerKBtraat, IX. Telefoon A 32W Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,60 Oemengd nieuws per regel fr. t,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,0# Overlijden (per regel) fr. Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitoliik te wendenAgence Réclame Godts, 2, JBcursplaats, Brussel. UKKIG H T Wosnsdag 27 Januabi 1915, worden op de Kommandaluur te Aalst geeno pasporten a/gegovcn. De huisgezinnen der ziekon welke in het Hospitaal verzorgd worden, ook de Moeders dio in het Liglmis vorhlijvon, mogen zich aanbieden in 't Hospitaal, 's Woe»3daags en 's Vrij daags van S 1/2 tot 9 uron. ROME. 22 Jannari. (Stefani). De Paus heeft boden rnorgond, in eene vergadering van kardinalen, oen toespraak gehouden, waarin Wij opnieuw uiting gaf aan zijn diepe smart ov«r den noodlottig®» oorlog. Maand na maand verstrijkt, zonder de minste bonp dat er aan dit bloedbad eon einde koud. Indien men het «ii.de van deze ramp niet kan verhaasten, dat men er zich dan op toelegge om or de droevige gevolgen van te verzachten. Do Paus verklaarde als hoogste vertolker en handhaver dor eeuwige wet, zonder omwe gen. dat hel aan niemand ia toegestaan het recht te krenkeo, maar, voegde hij er aan toe, het zou noch pas«ead nooli nu'tig zijn, hel pauselijk ge-zag te berokken in de ge schillen Ier ooiloj-vcerenJeu. Do H. Stoel mo»ï kt;jd volkomen ocpartijdighoid handha ver ou do Paus mok «i©'. dezelfde menseh- lisveiMfihtfid allo «*7-iogvoerenden bejegenen, om-Ut hij iu hen t«ei de bijzondere belangen «lie hen «chfciden ziet, maar het algeraeeno bohtr.g van het geloof, dat lien tot broedors maakt. Do Peus verklaarde, dat de gedachte zich nog meer opdringt, wanneer men bij den zoo" do eerbiedige genegenheid vgot den gein»nnr%* appel ij kon vader ziet toenemen en in dil verband sprak hij over zijn beminde Belgische volk on don brief door hem aan dei» ka'dü.aul ie Mechelen gezonden. Hij deed vervolgens een beroep op de menR«hii«vendLeid van hen die grenzen van vij«wda4t|ke landen overschrijdt!') om de be zeil® gebieden nioi noodeloos to verwoesten e:.1 drukte hen wier vaderland aan don vijand ondo-woraan werd op het hart, te zorgen dat hun drang om do o-afhankelijkheid te horwimien hen niet tot bet uiterste driive ©ji de openbare orde te handhaven in het belaDg van hun eigen toestand. De IV.us wekte ten slotte alle geloovigen op om aeol to nomen aan de bijzondere ker kelijke diensten, dio op 7 Februari in Eu ropa zullen worden gehouden en op 21 Maart buiten Europa, en doelde mede, dal hij. zelf en do kardinalen te Rome zouden deelnomon aan den dienst in de Sint-Pietors- kerk Na de toespraak heeft do Paus verschei dene bisschoppen benoemd. Ou^sche bron. BERLIJN, 23 Januari. (Wolff). Ambte lijke mededeeiiug uit het hoofdkwartier Aanhoudende regens hebben krijgsver- ricklingen tussclien de kusten het kanaal van la Bassêe onmogelijk gemaakt. Bij Atrecht hadden artillerie gevechten plaats. Eon van do zuidwestelijk van Berry au- Bac eergisteren veroverde loopgraven, welke door oen ingestorten muur eener fabriek gedeeltelijk dicht was gevallen, werd opgegeven en opgeblazen. Eon aanval dor Franschen ten noorden van Verdun werd zondef moeite afgeslagen. Na de gevechten van eergisteren ten zuiden van St-Mihiel hielden zich niet ver van onze stelling nog kleine Fransche afdee- lingen op. Door een voorwaartsche beweging werd het terrein voor ons front lol aan de oude stellingen der Franschen gezuiverd. De strijd bij Croix do Charmes, noord westelijk van Pont a Mousson duurt nog voort. Een krachtige aanval der Franschen op het door ons heroverd gedeelte onzer stelling werd onder ernstige verliezen afge slagen. In de Vogezen hebben onze troepen ten noorden van Sennheim ^Cernay) den vijand vap do heuvels van Hartmanweilers Kopf geworpen en 2 officieren en 125 man gevan gen gemaakt. Fransche bron PARIJS, 22 Januari. (Reuter). Officieele kennisgeving van namiddag 3 ure Nieuwpoorl ii vrij hevig beschoten. Onze infanterie iseenigszins opgeschoten te» oosten van den weg naar Lombaertzijde. Tusschen Yperen en de Oisne heeft onze artillerie met good gevolg de vijandelijke verdedigingswerken, batterijen en een troep voetvolk beschoten. Bij Soissons is geen verandering te mei don. Bij Berry au Bac hebben wij een loop graaf hernomen, welke wij tengevolge der hevige beschieting tevoren hadden outruirad. In de streek van Perthes heeft de vijand in den nacht van 20op 21 dezer ten noord- weston van Beau Séjour een aanval gedaan, dien wij liehbeu afgeslagen. Ten zuidoosten van St-Mihiel heeft een buitengewoon hevige beschieting ons niet veroorloofd de loopgraaf, gisteren in het boscli van Apremout veroverd, te behou den. Ten noordwesten van Pont a Mousson heeft de vijand in het bosch Le Prêtre een deel van de loopgraven, door ons den 20u dezer veroverd, hernomen. Wij handhaven cn3 in het overige deel der stelling, In de Vogezen heeft de vijand zes grana ten van groot kaliber op St-Dié geworpen. Er is geen ernstige schade aangericht. Tnsschen de passen van Bonhomme en Schluckt is een artilleriegevecht geleverd, waarin wij Duitsche batterijen tot zwijgon brachten. De infanteriogevechten in de streek van don Hartmanssweiler-Kopf duren met de zelfde hovigheid voort. Voor Anne-Mari© heeft onze artillerie vijandelijke troepen verstrooid. PARIJS, 21 Januari (Reuter) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur Van de Noordzee tot de Leie zijn artillo- riegevechten geleverd, ovenals ten zuiden van de Somme en aan de Aisno. Wij hebben vijandelijke batterijen lot zwijgen gebracht. In Champagne, ten oosten van Reims, in de streek van Prosne les Marquises en Mo- ronvilliers, hebben wij Duilsclio verdedi gingswerken vernield en don vijand tot ont ruiming van loopgraven gedwongen. Voorts hebben wij er een opslagplaats van munitie in de lucht laten vliegen. Ten noordwesten van Beau Séjour hebben wij vorderingen gomaakt en bij verrassing drie vijandelijke posten genomen en er ons genesteld. Onze artillerie is ten noorden van Massi- ges do vijandelijke artillerie de baas geble ken. In Argotino is de toestand onveranderd. Ten zuidoosten van St Mihiel hebben wij in liet bosch van Apremont loopgraaf vero verd en een tegenaanval afgeslagen. Ten noordwesten van Pont. a Mousson heeft de vijand in het bosch Le Pretre loopgraaf, de vorige dagen op hem veroverd, hernomen. Wij handhaven ons overigens krachtig in dozo geheele stelling. Op het front bij Thann is de infanterie in de streek van Silberlech, Hartmanns en Weilerkopf in werking. Sedert den nacht van den 19en vorderen wij langzaam op dit uiterst moeilijke terrein. Quïtsche bron. BERLIJN, 21 Januari. (Wolff). Officieele kennisgeving uit liet groote hoofdkwartier In Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. Een klein gevecht ten Oosten van Lipno is gunstig voor ons afgeloopeu. Honderd gevan genen zijn ons in handen gevallen. In de vlakte ten Westen van den Weichsel, ten Noordoosten van Borzinow, is onze aan val gevorderd. Een aanval der Russen ten Westen yan Lopuszno ton Zuidwesten van Konskie is af geslagen. BERLIJN, 22 Januari (Wolff). Ambtelijke medodeeling uit het groote hoofdkwartier De toestand is onveranderd. Aan de Sucha vorderen onze aanvallen langzaam. Ten Oosten van de Pilica geen nieuws. Oostenrijk6che bï*on. WEENEN, 21 Jauuari. (Wolff). Naar dege nerate staf officieel meêdeelt, is de toestand op het geheele front onveranderd Slechts hier en daar zijn artillerlegevechten geleverd. WEENEN, 21 Januari. (Wolff). Officioele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Ten Noorden van den Weichsel heeft zich gisteren een levendig artilleriegevecht ont wikkeld. Onze artillerie heeft aan den benedenloop van do Nida en bij Chaciny, waar het spoor wegverkeer dor Russen door een grauaat die in het station ontplofte ten zeerste is belem merd, uitstekend werk gedaan. Ook ten Zuiden van den Weichsel zgn op sommige deelen van het front geschutgevech- ten geleverd. De toestand in de Karpathen is onveran derd. Russische bron» PETROGRAD, 21 Januari. f(P. T. A.) Offic. bericht van den groote» generalen staf Aan het front iu Oost-Pruisen is geen enkele verandering ingetreden. In de richting van Mlawa blijven wij in nauwe aanraking met den vijand, wiens po gingen om door de linies onzer troepen heen te dringen, in den loop van don dag allen zgn gefnuikt en teruggeslagen. Wij zijn tot den aanval overgegaan in de nabgheid van Skempe (ten noordoosten van Dipno), dat door den vyand spoelig ontruimd is. Aan de Bzura en de Rawka blijven het ka non- en geweerduel voortduren. Over bijna heel dit front hoeft onze artillerie zich met goed gevolg met deze van don vijand gemeten en verscheidene van zijn batterijen tot zwij gen gebracht. Onze troepen zijn erin geslaagd eenige plaatselijke aanvallen van den vijand op dit front af te slaan. Ten zuiden van do Pilica en in Galicië is niet ge v o cl ten. Het kauoii deed zich aan weerszijden slechts op een enkele plekhooren. In de Boekowiua hebben wg ui vechtende Vorokhta genomen. Wij bobben den vgand, dio een poging deed om tot het offensief ovei* te gaan indostreek van Kerlibaba, terugge slagen en den bevelhebber van oen bataljon met verscheidene officieren en meer dan 150 soldaten gevangen genomen. Russische bs«on. PETROGRAD 21 Januari. (Pet.Tel.iAg.) Mededeeiiug van den generaleu staf van het Kaukasisclio leger Gisteren hebben in de streek van Ahalita, Lavsor en Kyagaoy een reeks gevechten plaats gehad tegen de Turksche achter hoede. Eergisteren hebben wij Ardanoetsj bezet. Een torpedoboot, die op een tocht Jangs do kust was uitgezonden, heeft bij Arkave 12 booten met lading in der. grond geboord. Op de overige gevechtsterreinen is geen verandering van beteekenis ingetreden. De correspondent van de Times te Boeka rest seint, dat, volgens een ooggetuige, verleden week 20 treinen mot Duitsclie troe pen Balaszfalva, bij Arad in Hongarie, zijn voorbijgekomen, op weg naar Servië. Men beweert, dat 80,000 Duitschers aan de nieuwe expeditie zullen deelnemen. Er worden geen Tsjechische en Rroatische regimenten overgebracht. Men zegt, dat aartshertog Eugenius 400,000 man onder zich zal hebben. Volgens berichten uit Semlin verontrusten Oosteiirijksch-Hongaar8che monitoren, die op de Donau en Sawo varen, de Servische stellingen bij Belgrado. Er moeten in de hoofdstad maar weinig troepen zijn gele- gerd. Een Zeppelin boven Boulogne Engelsche bron. LONDEN, 22 Januari. (Part.) De correspon dent van do «Daily Telegraph», te Boulogne, heeft uit verschillende, zeer vertrouwbare bronnen vernomen, dat een dozer nachten, oven na middernacht een Zeppelin boven Bou logne is waargenomen. Hot luchtschip dreef met groote snelheid en vloog zeer laag, zoo dat het geluid van de motoren zeer duidelgk hoorbaar was voorde weinigen die op straat waren. Er zijn boven Boulogne geen bommeu geworpen. Nog de tocht der Zeppelins naar Engeland Engelsche bron. Uit het onderzoek is gebleken dat do Zeppe lins, welke aan de kust van Norfolk zijn ge- woest, het eerst gezien zijn in de buurt van Bacton, ongeveer vier mijlen ten zuiden van Mundesley. D® kustwachten beweren, dat de luchtvaartuigen vier in getal waren en van het Zeppelin-type. Eenige visschers te Mundesley verzekeren, dat zij zes van deze reusachtige luchtvaartui gen hebben gezien, van welke er drie, spoe dig nadat zij over Baeton waren getrokken, in zuidoostelijke richting naar Yarmouth stuurden en drie langs de kust over het land naar het noordwesten in de richting van Cro mer. Te Yarmouth waren de luchtvaartuigen om half negen. Twaalf hammen werden gewor pen. Er vielen 2dooden. Op Cromer werden (naar men weet, en in strijd met een eerste lezing) geen bommen ge worpen, op Sheringhara 4 bommen ora 8 ure 40 min., op Heacham 1 bom ora 10 ure 40 m., op Snettishara 1 bom ora 10 u. 45 min., op Grimston 1 bom om 11 ure, en op Kings Lynn 7 bommen ora 11 ure 5 min. met het gevolg, dat er 2 dooden en 20 gewonden waren. Hollandsche bron. VAASSLUIS, 21 Januari. Het van Leith naar Rotterdam bestemde Engelsche stoom schip Dunoard is op 22mijl tennoordwesten van het vuurschip Maas door de Duitsche duikboot U 19 gepraaid. De bemanning moest binnen 10 minuten het schip verlaten. Het volk is met eigen booten door de duik boot naar het lichtschip Maas gebracht. Het stoomschip is daarop getorpedeerd. Later is de bemanning door een der sloom- loodsbooten aan den Hoek van Holland ge land en per trein naar Rotterdam gegaan, waar zij in het Zeemanshuis zijn gebracht. Te Colijnsplaat (Holland) is een mijn, dicht bij de kom der gemeente tot ontplof fing gebracht. Om half elf had de omroeper gewaarschuwd, deuren en vensters open te zetten. Bij de ontploffing vlogen er scherven over het geheele dorp, en door den enorme» luchtdruk is er aanzienlijke schade aange richt. Honderden ruiten zijn verbrijzeld. Id de bijzondere school werd een jongetje door glasscherven aan het hoofd gewond. Een half uur later is een tweede mijn ontploft. Dezer dagen is eene mijn in de Wester- schelde ontploft. Daar moeten verscheidene slachtoffers gevallen zijn. H. M. Koningin Wilhelmina heeft aan de familie der slachtoffers hare deelneming doen betuigen. Wij hebben gemeld dat eene eerste lijst van 3700 namen gingen verschijnen. Deze lijsten van gesneuvelde Belgen zijn gereed. Men is thans bezig deze lijsten te vertalen in het Vlaamsch, want bij eiken naam van een, die zijn leven liet voor het land, staat zooveel mogelijk, met enkele regels ver meld, waaraan en onder welke omstandig heden hij stierf. En deze lijsten vormen ook een verhaal van den oorlog, echter niet het verhaal van overwinning of nederlaag maar van de ontzettende ellende vaak door de soldaten geleden. Zulke lijsten zijn de massa ellenden der slagvelden, ontleed tot het persoonlijk lijden van elk die vielen, weergegeven in slechts weinige regelen. De lijst is aldus opgevat K., kaporaal in het regiment infante rie, word begraven onder een instortend huis, werd vier dagen later bij toeval ge vonden en mot moeite ontgraven stierf drie uren later. G... karabinier, gewond aan den voet, werd tien dagen later gevonden, overleden D..., werd door een granaatscherf zwaar gewond aan het linkerbeen en neergestort overreden door een automobiel van den trein. Overleden enkele oogenblikken later. Van dezen aard zijn de korte, ontzettende mededeelingen in dit droef verslag van de oorlogsellende. Nog het bezoek van don H. Vader aan de gekwetsten in het Santa Marta-gasthuis. Het bezoek door Paus Benediklus ge bracht aan de slachtoffers der aardbeving, in het Santa Marta-gasthuis, wordt algemeen besproken. Om zich naar het gasthuis te begeven,ging de H. Vader langs de binnenwegen die van het Vatikaan naar het gasthuis leiden, door de basiliek van St Pieters. De poorten der basiliek waren zorgvuldig gesloten en een ordedienst was ingericht. De «Ossorvatore Romano» zegt, dat de Paus, om zich naar het gasthuis te begeven, door de Raphaëlsloge, de hertoglijke en ko ninklijke zalen en den Sakramentstrap ging, Hij daalde in de Basiliek af en trad vervol gens in de Canonica Basilica, van waar hij het gasthuis bereikte. Volgens de «Concor dia- verliet de H. Vader, rond 2 1/2 uren zijne kamer, om de gekwetsten te gaan be zoeken. Reeds waren er een hondordfcl in het gasthuis aangekomen. De H. Vader onderhield zich met de slachtoffers, vroeg allerhande inlichtingen over de ramp en wekte allen op, steeds ver trouwen te hebben iu de Goddelijke Barm* hartigheid. De H. Vader liet een milden «tuiver voor de slachtoffers aehter. Vreeselijke bijzonderheden. Een dagbladschrijver doet het volgenda verhaal over de vreeselijke aardbeving Het getal dooden is zeer aanzienlijk. Ik heb getracht mij in auto naar Avez- zano te begeven doch even voorbij Taglia- cozza is de weg reeds versperd, door heu vels puinhoopen. Ik zette dan mijne reis per spoorweg voort. Langs weerskanten van de spoorbaan zijn alle huizen weg. Van de duizend inwoners van Cappelle zijn er nog slechts een vijftig tal in léven en allen zijn dan nog gekwetst". Zij verblijven nu in tenten langsheen de spoorbaan. - Van Avezzan», een* stad van 10,000 inwoners, biijfh nog slechts één huis over. Onlangs gebouwd en gehHel in gewapend beton opgetrokken, staat het huis daar na midden in de puiphoopen. De ramp gebeur de zoo snel, dat ten gevolge van den hevige* schok iedereen werd omvergeworpen en ©c aan geen vluchten te denken was. De ongelukkige inwoners van Avezzano die ongekwetst blevon, weigeren hun ge boortegrond te verlaten. Zij zijn daar gekampeerd, in open lucht, rond vuron, allerweg ziet men enkel puin hoopen, waaruil nu ou dan hulpkreten op stijgen Voor de slachtoffers Het Italiaansche kabinet heeft besloten 30 millioen lire beschikbaar te stellen voor de door de aardboving geteisterde districten. In de provincie Aguila en het district Sina is een moratorium voor wissels en betalingen afgekondigd. Nieuwe aardschokken Donderdag middag, om half twee, is (e Rome en te Avezzano weer een vrij krach tige aardschok gevoeld. Te Rome zijn ongeveer 8000 personen uit de geteisterde streken aangekomen. Te Avezzano zijn Donderdag nog twee vrouwen en een kind ongedeerd van ouder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Avezzano De stad Avezzano, die door de aardbeving van half-Januari vernield is geworden, en die ongeveer 11.000 inwoners telde, ligt op 107 kilometers ten Oosten van Rome en op eene hoogte van 698 meters dus iets hoo- ger dan de Baraque Michel, het hoogste punt van België, in do Iiooge Venen, pro vincie Luik. De stad Avezzano was eone moderne stad met bevallige woningen. Schoone wandelingen loopen voor zoo* veel ze nu niet vernield zijn rond en door de stad. Avezzano bezat een schoon park met eeni prachtig paleis van de prinsen Torlonia, afstammelingen der Barberini. Het oud versterkt kasteel behoorde ook tot de Barberini het werd herbouwd ïq 1490 door de graven Orlini. In de Vereenigde Staten worden de post verzendingen in verscheidene distrikten per vliegtoestel gedaan. Titans heeft de overste van den postdienst besloten, den dienst per vliegtoestel verdor uit te breiden en te dien einde een korps van 2000 vliegende post mannen te vormen. Het voorstel is zeer goed onthaald gewor den, daar het viiogerkorps in lijd van oorlog onschatbare diensten zou kunnen bewijzen. BERICHT Brievon Poste restante Sas van Gent. Het Konsulaat der Nederlanden heeft door de tusschenkomst van den Duitschen Konsul. te Terneazen den heer Blankers van de Duitsche Overheid alsnog de toelating verkregen om al de te Sas van Gent van af 8 Januari poste restante toegekomen brieven naar Gent te doen komen. Deze ruim 20,000 stuks, zijn gisteren aan de post op het Paleis van Ju6lioe afgedragen en zullen aan de geadresseerden door den Duitschen post dienst mot bekwamen spoed worden te huia bezorgd. De Konsul der Nederlanden. V Carbure Carbure-lampen Pillen voor Zaklampen VERKOOP ALLEEN IN HET GROOT

De Volksstem | 1915 | | pagina 1