Oe sirijd in Belgis en Frankrijk De Russischs Turkschs oorlog Ontgraving van lijken te Leuven De Belgische geïnterneerden Woensdag 27 Januari 1915 DAG- Ij Zk. i.,3 De rekwisÉiiën Van het Oostelijk Vechlterein De houding van Roumanie De oorlog in de lucht DE OORLOG TER ZEE Vraagt aan onze verkoopers De oorlogsbelasting in Holland. Lij kplechtigheden Af te halen brieven Ecn-en-twïïstigsie jaargang nugnmer 22 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENi Z»3 maanden 4 franksn. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van het land. I" UIT6AAF, 4 u, 's avonds 0 T UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour toute la publicité commercial® et financière du journal, s'adresser exclusivcaBaul l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. BUREELEN BRUSSEL TE TE Ifli GODTS, 2, Bearsplaats, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder: J. VAN AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 NUFFEL-DE OENDT. r*r. sa, AANKONDIüINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,C9 Sc bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fina:.c.aanken,(perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,0(^ Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,09 Comraeriibl'1 en flnaocie-!e aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. In de laatste zitting van don gemeente rend van Gent heeft burgemeester Braun uitleg gegeven ovor het stelsel der rekwisi- tiën. dat nu in voege komt ten gevolge der oorlogsbelasting van 18Ö" miljoen. Ziehier hoe con konfraler de uitleg van M. Braun samenvat Eerst en vooral mogen er gedurende het jaar 1915 aan België, san de provinciën sleden of gemeenten, geeno andere oorloge belastingen opgelegd worden. Zelfs doze welke aan do provinciën of steden opgelegd waren en op 15 PecomSter laatstleden niet geheol betaald waren, zijn vervallen. Do Dnitsclio overheid zal dua in 't vervolg nog alleen bijr.endere boeten hunnen toe passen, zooul3 voor het vrijwillig afbreken van telefoon of telegraafdraden, aanslagen tegen de overheid, tegen de troepen, enz. Van den andoren kant moet al wat rekenen van 15 Januari door hot bozettir.gs- ïegor opgocischt wordt, komptant hotaald worden, 't is te zeggen de lev onsmiddelen, en alles wat do troepen noodig hebhon. Uitsondering wordt gemaakt voor de huis vesting- zonder eetmalen, welke voorts moet kosteloos verschaft worden, uitgenomen daar waar vroegor andevjp overeenkomsten getroffen waren en oene vergoeding voor de huisvesting voorzion was. Er worot evenwel een bijzonder stelsol voorzien voor do ftappentroepen en voor do troepen diestrijden. Voordo etappentroepen moeten de rekwisitiën, ten minste gedeelte lijk komptant betaald wordon. Wat het saldo betreft, dat moet zoo spoedig mogelijk betaald worden o:i in alle geval zal zulks afgehoudon worden van de eerstvolgende tnaandelijksijko belaslingsbetaling. Er is ook voorzien in de rekwisitie der grondstoffen, gcweefsels, enz., welke niet rechtstreekse!! voorliet loger bestemd zijn. Deze rekwisitiën moeten zooveel mogelijk komptant betaalt! worden, zooniet op korte vervaldagen, in handelseffelcten van eersten rang, of in bewijzen op Duitsche banken. Duitsche bron BERLIJN, 23 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwartier Vijandelijke vliegers hebben gisteren zon der succes bij Gent en Zeobrugge bommen geworpen. Tusschen Souain en Perthes heeft de vijand gistermiddag een aanval ondernomen t.»»n noordoosten van Camp on Chal>»ns. Na- ciat de aanval door ons vuur was gestuit, Vluchtte uo vijandin zijn schansen terug. In hot Argonnerbosch hebben onzo troe pen ton zuidwesten van- Fontaine Lamille een vijandelijke stelling veroverd en drie officieren, bonevens 245 man genomen cn «ior machinegeweren buit gemaakt. Ton noordweston van Pont a Mousson zijn twee aanvallen der Franschen onder voor hen zwaro verliezen afgeslagen. In de gevechten op 21 dezer tor herovering van onze verloren gegane loopgraven hebben wij den vijand? kanonnen en 1 machinegeweer afgenomen. Bij Wiesenbach (Vogezen) zijn de Alpen jagers teruggeworpen. Verscheidene aanvallen van don vijand op ïlartmannsweiler-Kopf zijn zónder succes gebleven. Ftrssüssche fopon. PARIJS, 22 Januari. (Reuter). Officieel ?jOricht van 11 uur 's avonds Ten zuid-oosten van Ioperon heeft de vij and meer bedrijvigheid ontwikkeld dan in den laatslen lijd liet geval was geweest. Een woinig hevig geweer- en geschutvuur bad plaats in de streek van hot bosch van St Amard. Een vijandelijke batterij werd er tot zwijgen gebracht. In Argonno worden zeer hevige aanvallen ondernomen te Fontaine Madame en bij het veldwerk, genaamd Marie Thérèse, ten zui den van Fontaine Lamitte. Te Fontaine Ma dame is de vijand, na twee krachtige tegen aanvallen van onze troepen afgeslagen. Bij hot veldwerk Marie Thércse werd de strijd gedurende den heelen dag voortgezet on van beide zijden tot in den nacht met uiterste kracht gevoerd. Wij handhaafden ons in al onze stellingen. De nachtelijke aanvallen van den vijand in de streek van Ilarlmannsweiler Koof (bo- ren-Elzas) zijn mislukt. Volgens do laatste ïerichten duurde hot gevecht voort. PARIJS, 23 Januari. (Reuter). Officieel bericht van 3 uur namiddag Onze infanterie is op bijna het geheele front bezig geweest mei hot herstel der schade, aan onze verdedigingswerken door het buitengewoon ongunstige weer van de voorafgaande dagen aangericht. In de streek van Lombaortzijde zijn wij vooruitgekomen. Op het front bij Ieperen, Atrecht, Albert, Roye en Soissons zijn artilleriegevechten geleverd, waarbij wij op verscheidene pun ten voordeelen hebben behaald. Berry au Bac is hevig door de Duitschers beschoten. Ten noordwesten van Beau-Sèjour heeft de vijand te vergeefs aanvallen ondernomen. Zooals reeds gisteravond is gemeld, zijn de aanvallen der Duitschers bij Fontaine Madame in Argonne op niets uitgeloopen. Uit een vijandelijken aanval bij St Hubert hoeft zich een infanteriegevecht ontwikkeld, dat nog voortduurt. Blijkens de laatste be richten handhaven wij ons overal in onze stellingen. Aan de Maas heeft het ruur van onze ar tillerie den vijand genoodzaakt eeno opslag plaats van munitie te ontruimen en zijn hou ten bruggen bij StMihiol ernstig beschadigd. In don Elzas duurt het infanteriegevecht in de streek van den Hartmannsweiler-Kopf voort. Wij zijn daar in de bosschon in onder broken gevechten met den vijand gewikkeld. Bij Gernay (Sennhoim) heeft do vijand te vergeefs hot hoogpunt 425 aangevallen. Meer naar hot zuiden zijn wij in de richting van den kleinen Kablbyg ten noorden van en bij do brug van Aspach opgeschoten. Quitsche bron. BERLIJN, 23 Januari. (Wolff). Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwartier Uit OosLPruisen is niets nieuws te mel den. In Noord-Polen hebben wij in de streek van Przasnycz een zwakken aanval der Rus- sen afgeslagen. Onze troepen hebben de Russen uit Blinno en Gojsk geworpen. Een uit Szpothal Gorny (tegenover Wloc- lawek, op den rechteroever van den Weich- sel) opgerukte Russische afdeeling is tot den terugtocht gedwongen. Onze aanvallen in de streek van Sucha maken vorderingen. In de streek van Rawa en ten oosten van Chonciny zijn liovige artilleriegevechten ge leverd. Russische bs'oai. PETROGRAD, 23 Januari. (P. T. A.) Offie. bericht van den grooten genoralen staf Op den rechtoroever van do Boneden- Weichsel hebben onze troepen, die daar in aanraking met don vijand zijn, liior en daar kleine schermutselingen geleverd. Op do andere doelen van hot front is het op 22 Januari betrekkelijk kalm geweest. In enkele streken is het gewone geschut- en geweervuur voortgezet. Pogingen van do Duitschors om plaatselijk tot het offensief over te gaan, zijn gemakke lijk door ons. vuur verhinderd. In de Boekowina blijken do Oostenrijkers aanzienlijke strijdkrachten nabij de passen te hebben samengetrokken. Op 21 Januari heeft een vijandolijke troe penmacht ter sterkte van welhaast, een divi sie infanterie, gesteund door artillerie, een aanval gedaan op ons front in de buurt van Kirlibaba, doch is teruggeslagen. Tot den ochtend van 21 Januari hebben onze troepen zich in hun stollingen gehandhaafd. Wij heb ben in dit gevecht 200 gevangenen gemaakt. In de passen van do Karpathen woedt een zware sneeuwstorm. En^eiscke bron. LONDEN, 23 Januari. (Part.) Aan de Times wordt gomeld Tien mijlen hoven Wloclawck, bij Dohrzyn, waar 't terrein gunstig is voor een overtocht naar don linkeroever, bezetten de Duitschers een versterkte stolling van eenigo uitgebreid heid, waarmede zij den spoorwog naar Thorn beschermen. Do spoorweg nadert hier den Weiclisol. Het is zeer waarschijnlijk, dat te Dohrzyn een brug is geslagen, verdedigd door een bruggehoofd, waarmede de vijand troepen naar don rechteroever vermag le brengen. Dergelijke verdedigingswerken zijn waarschijnlijk to Wloklawek aangebracht. Russische bron. PETROGRAD, 22 Januari. (P. T. A.) Mededeoling van den genoralen stuf van het Kaukasische leger Gisteren hadden op alle gedeelten van het front onbeduidende gevechten plaats. Be langrijker gevechten werden geleverd in de streek aan gene zij do van de Tsjorocli, waar ons offensief met goed gevolg wordt voort gezet, in weerwil van den hardnekkigen te genstand der Turken. Bij Ardos hebben wij een Turkscli kanon vermeesterd. DuiiscSae bron. De geruchten omtrent oorlogsplannen van Roemenie houden aan. Do Frankfurter Zei- tuny heeft nu weer via Italië en Zwitserland vernomen dat Roemenië reeds een begin zou hebben gemaakt met zijn mobilisatie. Een koninklijk besluit om de mobilisatie af te kondigen is echter volgens andere berichten nog niotjjafgekomen, en de Roemeensche ge zant te Berlijn heeft er nog geen bevestiging van ontvangen. Engelsche bron Eon tweede tocht van Daitsche luchtschepen naar Engeland.??? LONDEN, 22 Januari. (Reutor.) Een on bekend aantal Zeppelins is heden avond om half elf over Cromer (bij Groot Yarmouth) gevlogen op weg naar het binnenland van Engeland. LONDEN, 23 Januari. (Reuter.) De Zep pelins lieten, toen zij over Cromer heen wa ren gevlogen,hnn zoeklichten spelen, doch zij wierpen geen bommen. De luchtschepen tuurden in zuidoostelijke richting verder het binnenland in. Het geluid der motors was liet eerst ge hoerd door de kustwachten, daarna door mi litaire patrouilles. Alle electrische on gas lichten in do stad werden onmiddelijk ge doofd. LONDEN, 23 Januari. (Reuter.) Volgens de liedenmorgerid door officieele kringen aan do noordkust van Norfolk ingewonnen in lichtingen is niets naders over do Zeppelins bekend geworden. Men schijnt te gelooven en over 't algemeen ook aan te nemen, dat het to Cromer gehoorde geraas van motors afkomstig is geweest van vliegtuigen en (of) watervliegtuigen. De Londensche policie heeft geen bevel tot het oproepen van bijzondere agenten ge kregen of andore maatregelen tegen een ver schijning van luchtvaartuigen genomen. LONDEN, 23 Januari. (Reuter). Volgens de laaisto borichten, schijnt het onwaar te zijn, dat Duitsche luchtschepen in den afge- loopen nacht hoven Engeland een tocht on dernamen. Hot gurucht dat gehoord is ge worden, kwam voort van Engelsche lucht vaartuigen. LONUEN, 23 Januari. (Reuter.) Aan de Dailly Mail is gisteren uit Havro geseind In den namiddag hebben verscheidene Duitsche vliegtuigen zich boven Duinkerken vertoond en daarbij bommen geworpen. Een van hen werd te Bray Dunes naar beneden geschoten. De twee Duitsche vliegers werden gedood; 10 nietonlplofte bommon waren nog aan het vliegtuig gehecht. Duitsche vliegers boven Duinkerken Fransche bron. PARIJS, 23 Januari. (Reuter.) Afdeo- lingen van Duitsche vliegtuigen hebben heden Duinkerken en de gemeenten in den omtrek aangevallen en er ongeveer 80 bom men geworpen. Naar tot nog toe bekend is. zijn er 20 slachtoffers, waarvan 7 dooden. Een opslag plaats, gevuld met koopwaren, werd in brand gestoken. Do Fransche en Engelsche vliegtuigon vervolgden de Duitschers, van wie or één te Bray Dunes (aan don spoorweg van Duinkerken naar Veurne) naar heneden is geschoten. Do twee inzittenden, artilleris ten, werden gevangen gemaakt. Hollaisdsche bron. Een Frar.sche vlieger op het eiland Walcheren Men meldt ons, dat ophot eiland Walche ren een vliegmachine, oon Fransch vlieg tuig, een eéndelcker Morano Saulnier, type Parasol, gevonden is. In liet vliegtuig waren geen hommen meor aanwezig. Hot tu&slel is naar Vlissingen gebracht. Het is nog niet gelukt, den vlieger in handen te krijgen. Men meldt uit Cadzand Vrijdag namid dag kon men van bier in de richting van Knocke een vliegtuig zion dat langs de Bol- gischo kust eon verkemiingstoc1 deed. Uit liet hevige schiotcn, dat een oogonblik later volgde bloek, dat het ook door de Duitsche troepen was opgomorkt.Aan do rookwolkjes kon mee duidelijk zion dat de graraton or.t ploften in de uabijhrid van den 7lieger, d e, na de geheele kust te hebben erkend, lang3 denzelfden wog teruglceorde. Door het herige vuren kon men niet merken of de vlieger bommen heeft geworpen. Nog een Fransch vliegtuig Te Ternouzon is Zaterdag avond bericht ontvangen, dat er een Fransch vliegtuig, bemand met drie porsonen, zouz:jn gevallen vóór den mond van den Braakman, in de Wester-Schelde. Daar is toen uit Terneuzen eon eleepboot heengevaren. Hot w-as duister en nevelach tig op het water. Bij zijn terugkomst te Terneuzen heeft de kapitein van de sleepboot gerapporteerd, niets te hebben ontdekt dan een geankerd binnenschip in den mond van don Braakman. Vermoedelijk was, zoo dacht men, de kust wacht door het licht van het vaartuig en de wapperende zeiion misleid. Enyelsche bron. Een Duitsch Proviandschip in den grond geboord. MELBOURNE. 23 Januari. (Reuter). Een kruiser heeft op 6 dezer een proviand- schip voor do Duitsche kruisers in den grond eboord. De officieren en manschappen zijn krijgsgevangen gemaakt. Een schip gezonken LONDEN, 23 Januari. (Reuter). Het Wilsonstoomschip Hvdro is gisteren voor de kust bij Donegal (Ierland) op een mijn geloopen en gezonken. Men gelooft, dat do bemanning gered is. Ontsnapt. Kapitein Lawrence van do Ilarwich-bool Colchester is, den Tl December, op wog van Hoek van Holland naar Harwich, een dertig kilometers van de Hollandsclie kust door een Duitsche onderzeeër aangeroepen. Do kapitein sloeg echter het bevel om te stoppen in den wind en stoomde met volle kracht dobr, in zigzaglijn varende om e«n torpedo te vermijden. Is daar een boot vergaan Zaterdag avond omstreeks half 8 werden de bewoners van Stavoren, Holland, opge schrikt door een zwaren knal, waardoor do huizen dreunden en de vensterruiten ram melden. In zee had men vuur gezien, dus dacht men aan een mijn, die misschien ont ploft was. Wat het geweest is, weet men nog niet, maar de schrik zat er zoo in, dat een aantal passagiers, die met de boot om uit Enkhuizen zouden vertrekken, achterge bleven. Een te Stavoren binnengekomen schipper vertelt in noordelijke richting een knal le hebben gehoord, maar kon ook geen nadere inlichtingen geven, terwijl anderen denkon aan een scheepsramp in verband met soin- lichten, die men gezien heeft. Dezer dagen zijn.te Leuven do lijken ont graven, wolke na de inneming van Leuven, rond het standbeeld van de Weyer begraven werden. Dit geschiedde onder leiding van pater Valerius Claos, geholpen door Lucien Spé- der. Als officieele overheden waren hij de op graving nog tegenwoordig Alfred Nerinckx, hooglooraar to Leuven en waarnemend bur gemeester, Dr Louis Maltlague, professor aan de universiteit, Dr Dieudonné. stadsge neesheer, J. Simons, onderzoeksrechter, ter wijl in den loop van den dag ook nog kwa men zien professor Dr NoA'ens, schepen de Munter, de Duitsche kolonel Lubbert en zijn adjudant, do hoofdcommissaris van policie Gilbert en advocaat Tiolemans, lid van den gemeenteraad, allen to Leuven. Het was een indrukwekkend tooneel de stralen uitkomende op het Statieplein, wa ren door de policie afgezet, zoodat het pu bliek op grooten afstand moest blijven. Zelfs de Duitsche soldaten mochten op de plaats waar opgegraven werd, niet blijven stil staan. Ondor de 22 gevonden lijken was dat van don 71 jarigen pastoor van Herent. Na de opgraving zijn de lijken gekist cn in afzonderlijke graven ter aarde besteld. do boeken mot 20 postlcaarton do portretten van onze Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. De twee eerste maandelijksche betalingen, samen 80 miljoen frank, zijn op den vastg®* stelden dag, 15 Januari, betaald geworden. Twintig opzieners der Duitsche finanet» zijn te Brussel, in de Société Générale do 80 miljoen komen ontvangen. Daze som werd betaald, deels in marken en bankbriefjes van 1, 2 of 5 mark en ongeveer 40 miljoen in de nieuwo bankbriefjes dor Société Générale. Voor het oogonblik zijn er nog geone an dere briefje® dan van 100 frank. Zij hebban oene grijsblauwe kleur en dragen de beelte nis van ome eerste koningin Maria-Louizn. Zij dragen de handteekens van MM. Seru/n en Jadot. De teekening voor do briefjes van groote waarde is ook reods vastgesteld, en eerst daags zullen zij uitgegeven worden. Tegen hot einde van Februari zullen al de brief jen van 20 tot 1000 fr. in omloop gebracht zijn. Er is nog geene beslissing genomen voor de kleine briefjes, doch hot is zoo goed als zekor, dat de Société Générale briefjes van 5 frank en misse!:ien zelfs van 2 en 1 frauk zal uitgeven. Verleden week waren de niouwe briefjos van 100 frank reeds in handen on haddaft voel 1 Uit Zwolle wordt gomeld dat de Belgisch» geïnterneerden te Zwolle en te Kaïnpe» spoedig naar Harderwijk zullen worde» overgebracht. Do overgang zal met bet oog op de nadere bestemming van het kazerno- mont einde Januari voltooid moeten zijn. Voorts, dat de te Zwolle geinterneerde Belgische officieren, alsmede hun oppassers, aldaar blijvon, De territoriale bevelhebber blijft met het toezicht heiast. De geinterneerdo officieren met hun op passers uit Kampen, alsmede uit Assen welk depot ook wordt opgeheven en naar Oldebroek zal worden overgebracht zij» bestemd voor inlerneering te Nunspeet, voor zoover zij niet in Harderwijk en Oldobroek noodig wordon geoordeeld. Met het toezicht op die officieren te Nunspeet wordt belast majoor Hoefer, thaii8 commandant van het interneeringsdepot te Kampen. Maandag morgend, had onder een grooten toeloop van vrienden en bekenden, do lijk dienst en begraving plaats van M. Pierro De Meester, in leven bediende in do firma Roos, Geerinckx en De Naeyer, alhier. Op het kerkhof werd volgende lijkrede uitgesproken, door M. Honoré Veldeman. Buurbare^Collega cn Vriend, Als oudste bediende der firma Roos, Gcerinckx Dc Nayer, in naam onzer achtbare bestuurders cn in naam der bedienden, neem ik het woord om u, vriend Pieter De Meester, oen laatste vaar wei toe te roepen. Sinds 24 jaren diendet gij dezelfde meesters; 9 volle jaren diondet gij den hoer liniiel Roose, hier.aanwezig, om later, en dit is reeds sedert 15 jaren, bij de versmelting der firma Roos met de firma Geerinekx en De Nayer, dezelfde Mees ters voort te blijven dienen onder de firma Roos, Geerinckx De Nayer. Wie van ons vergeet ooit uwen vriendelijken omgang Wie van ons kende niet uwe Jodcle in borst Eenieder van ons kende uwe behulpzaam heid. r Daarom, vriend Pieter, waart gij geëerd en hooggeacht door uwe patroons cn bemind van het werkvolk, en daarom ook zult gij betreurd worden door uwe collogas en onderdanen. Oprechte en voorbeeldige Vader waart gij, oven als liefderijke Echtgenoot, en daarom is uw af scheid zoo onherstelbaar; doch dat de diepbe- proefde familie, in wier lyden wij deelen, zich getrooste en dat de goede God aan moeder, broe ders en zusters het groot geluk moge schenken, hunnen zoon en broeder, thans soldaat, in volle gezondheid te mogen terugzien. Vriend Pieter. vaarwel, en troost u in den al machtige God die u geroepen heeft. Vaarwel. Op de Duitsche kommandatuur te Aalst, Groute Markt, mogen de hieronderstaande brieven, aldaar berustende, afgehaald worden. M. Daghuyt, Eiland, Haeltert. M. Edward Van der Gucht, Haeltert, Kattestr. M. Jos. Borremans, Hofstade. M. Moens, Hofstade, Eeckent. M. Henri Moens, Ilordersem. M. August Lievens, Lede, Rammelstraat. M. Paul Weustenraad, Groote Markt, Lede. M. Felix Matlhys, Lede, Overimpe. M. Einiel Matthys, Ledo, Steentje. M. Louis Callobaut, burgemeester, Nieuwer- kerken. M. Frans Van Nedervolde, Nieuwerkerken, Dorp. Mev. W° Verleysen, Nieuwerkerlcen, Restort, Hot is volstrekt onnoodig, dat andere per sonen, dan do bestemmelingen,om do brieven komen, indien zij niet voorzien zijn, van een schriftolyk bewijs, afgeleverd door den be stemmeling

De Volksstem | 1915 | | pagina 1