Oorlogsberichten f Bekendmakingen Os strijd in Bslp en Frankrijk Van hot Oostelijk Veshiierein Algen» Belasting op de afwezigen GrlOX-^IO De Russische Turkscha oorlog De strijd in Zuid Afrika DE OORLOG TER ZEE Kerkdieven op ronde- Een schrijvan van generaal Lc-man Italië en de Oorlog EenEngelsclie vlieger levend vsrbrano De onderzeesche mijnen Hulp voor de Belgen Een-en-Swiiiïigste jaargang BKimmsr- 24 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 JanuarS 1915 DE V TEM ABONNEMENTEN Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van liet land. I' UITGAAF, 4 tl. 's jwmfs 0 0 T UITGAAF, 7 b. 's avonds 0 Pvur tante la publieité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, B ruxelies. AANKONDIGINGEN BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST Mi GODTS, 2, Beurspiaats, 2 1ST. t». lieriLHjraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.hcrstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wondenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Etappen-Inspekt'wm wan het 4' leger II a Geut, 11-1-15. Dagbevel dor Etappen. De Etappen Inspection heeft vernomen, «lat meermaals kalvers en varkens te jong geslacht worden 't ia te zeggen, eer dat zij hun voldoende slachtgewicht bereikt heb ben. Deze onhuishoudelijke handelwijze sohijnl veroorzaakt to- zijn door de werk- aaamlnsid van handelaars., dio da kweekers bang maken voor opeisching, en het vee dan afkoepen aan spotprijzen. Ik besluit daarom liet volgende 1) De Etappen-Kommandaturen worden gemachtigd, het slachten, van varkens en kalvers te beperken. 2) Overtredingen tegen de in artikel 1 ter kennis gebrachte verordeningen wordon met geldboeten tot.300 mark of mot gevangenis gestraft worden. 3) Deze verordeningen komen niet in aan merking voor Lot vee. dat uit het buitenland ia het Etappen gebied ingovoerd wordt. Het is aan het publiek toegelaten poslman- éalen tiaar Duitschland en in het binnenland naar de in het postbureel (Gent-Zuid) aan geduide plaatsen, te zenden. Deze postman- daten worden aan het winket 4 en 5 afgele verd en moeten door de» verzender zelf ingevuld worden. De som moet in Duitscho munt aangeduid worden. (1 mark is 1,25 fr) Deze postmandaten mogen goene private medodeeiingen bevatten. Voor België wordt eeno taks gehoven van 10 ct. voor oen mandaat van 5 mark; 25 ct. voor een mandaat van 5 tot 100 mark; 35 cl. voor een mandaat van 100 tot 200 mark; "50 ct. voor oen mandaat van 200 tot 400 mark; 60 ct. voor oen mandaat van 400 tot 000 mark; 75 ct. voor een mandaat van 000 mark; 75 ct. voor een mandaat van 600 tot S00 mark. Voor Duitschland 25 ct. voor iedere 40 mark. Het bedrag van liet mandaat mag de 800 mark niet te bovengaan. De mandaten aan krijgsgevangenen in Duitscl.land worden franco verzonden. Het postkantoor Gent-Zuid is voor liet publiek geopond van 9 ure 's morgens tot 1 ure 's namiddags en van 3 ure namiddag tot 7 uro 's avonds (Duilsche uur). Gent-Zuid, den 26 Januari 1915. Kaisorliclies Pcstant. Dtsi^sclis kron. BERLIJN, 25 Januari (Wolff) Ambtelijk mededeeling van hedon mergend uit het groote hoofdkwartier In de streek van Niouwpoort en Yperen hoeft een artilleriegevecht plaats gehad. Ten zuidwesten van Berry au Bac ging een voor eenigo dagen op de Franschen ver overd© loopgraaf voor ons verloren. Terwijl gisteren ten noordon van Camp de Chalons slechts een arlilleriegeveclit plaats had, kwam het daar hedon tot infan- teriegevechten, die nog voortduren. In het Argonnerwoud, ten noorden van Verdun en ten noorden van Toul is de ar tillerie druk in de weer geweest. Do aanvallen der Franschen op Hart mannsweiler Ropf zijn alle afgeslagen De gevechten in het woud hebben den Fran schen groote verliezen berokkend. Niet minder dan 400 lijken van Fransclie jagers werden gevonden. Het aantal Fransclie go Tangenen stijgt. BERLUN, 26 Januari (Wolff) Officieele mededeeling van heden middag De vijand heeft gisteren zooals gewoon lijk Westende on Middelkerke beschoten. Een aantal inwoners zijn gedood of gekwetst waaronder de burgemeester van Middelker ke. Onze verliezen waren gisteren klein. Langs beide zijden der vaart van La Bas- sée hebben onze troepen de Engelsche stel lingen aangevallen. Terwijl de Noorderaan- val, tusschen Gevinchy en de vaart mislukte. Drio officieren en 110 man werden gevangen genomen en 1 kanon en 3 mitrailjeuzen buit gemaakt. De Engelschen poogden nadien do loopgraven terug te nemen, doch werden te ruggeslagen. Onze verliezen waren in betrek met de helangrijlce winst slechts klein. Op de hoogten van Craonne, ten zuid-oosten van Laon vorderen onze troepen. In het Zuider- gedeelte der Vogezen werden alle Fransclie aanvallen afgeslagen. Meer dan 50 krijgs gevangonen bleven in onze handen. Franeche bron. PARIJS, 24 Januari. (Reutor). Officieel bericht van 11 uur 's avonds De Duitschers bobben de streek ten noor den van Zillebeke hevig gebombardeerd en een levendig gewoervuur onderhouden bij het kasteel Herentag. Infanterie-aanvallen zijn er niet geweest. Enkele granaten zijn op Atrecht geworpen. Ten noorden van deze stad is geweervuur geweest. In de streek van Albert heeft de vijand talrijke bommen geworpen op la Boiselle, doch onze artillerie hoeft hem gedwongen daarmede op te houden. Een vrij levendig geweervuur was er in de richting van Car- noy. In Argonne zijn de gevechten in de streek van Four de Paris geëindigd. Wij hebben al onze stellingen behouden, behalvo een, een vijftigtal meters loopgraaf, welke vernield werd door de groots bommen vanden vijand. In den Elzas werd de strijd hedon in de streek van Uffholzen Hartmannsweiler-Kopf voortgezet. Wij staan daar langs de draad versperringen van den vijand. Over de ge beurtenissen van heden zijn er geen nadere berichten. PARIJS, 25 Januari. (Reutor.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur Ten oosten van St. Joris zijn wij eenigs- zins opgeschoten. Op het overige deel van het front in België zijn artilleriegevechten gelevord. Van de Leie tot do Oise heeft hot geschut zich met tusschenpoozen doen hooren. Op het frónt aan de Aisne is niets van be lang te melden, behalve dat gisterochtend ij Berry au Bac een tegenaanval van den vijand is afgeslagen. De betwiste loopgra ven zijn mitsdien in ons bezit gebleven. In Champagne hebben wij verscheidene verdedigingswerken en schuilplaatsen der DuitscherS^ernield. In Argonne is in 't bosch van La Grurie aan een levendig geweervuur van den vijand door het goed gerichte vuur van ons ge schut een einde gemaakt. In de Vogezen en den Elzas hangt een dikken mist. SSMitsch© bs'Oti. BERLIJN, 25 Januari. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van heden morgend uit het grooto hoofdkwartier In Oost-Pruisen werd oen artilleriegevecbt geleverd op het front by Lotzon, ten oosten van Gumbinnen en in het noorden. De vijand werd door ons geschutvuur gedwongen eenigo stellingen ten .zuid oosten van Gum binnen te ontruimen. Ten noorden van Gum binnen is een vijandelijke aanval onder zware verliezen voor de Russen afgeslagen. In Noord-Polen geen verandering. Ook ten oosten van de Pilica is niets van beteekenis gebeurd. Sostannjksclte WEENEN, 25 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving van den grooten generaleu staf: In Polen en Galicié is niets van belang go- beurd. Aan de Nida is liet dal van de Boven Ungenbij Vezenzallas, waar de Russen' heb ben getracht de door ons veroverde stellingen te hernemen,zijn te onzen gunste uitgevallen. De tegenaanvallen der Russen zijn met aan merkelijke verliezen voor ben afgeslagen. Een poging der Russen om bij Rupailowa door te breken, is volslagen mislukt. Do vijand is over Dielóna teruggetrokken. De laatste twee dagen hebben wij in de gevechten in de Karpathen 1050 govangenen gemaakt. RsassisGhe bron. PETROGRAD, 25 Januari. (P. T. A.) De strijd in Oost-Pruison ontwikkelt zich ten onzen voordeele. Onze aanvallen rondLotzen en Gumbinnen vorderen goed. Aan de Weichsel duurt het artilleriegevecht voort. Ondanks het aanvoeren van Oostenrijkscho versterkingen in Bukovina maken wij steeds vorderingen. Van de Karpathen is niets belangrijk te melden. van de Oranje-rivier). Hij werd afgeslagen en liet 12 dooden, 33 gewonden en 26 krijgs gevangenen in onze handen. Onze troepen pen hadden 3 dooden on 22 gewonden. De aanval op Upington was hot gevolg van de operaties tegen Maritz en Kemp ge durende de vorige week. Do vijand trok zicli toen noordwaarts terug, doch blijkbaar met het plan den inval op het gebied van de Kaap van Duitsch grondgebied uit voort le zetton, zwenkten zij weer oostwaarts en ruk ten daarop naar het zuiden tegen Upington op, waar zij van Deventer's troepen aanvie len. De verliozen van den vijand waren aan zienlijk grooter dan de officieele cijfers aan geven, daar er ook mot hun ambulancen dooden en gewonden zijn medegevoerd. De vijand verloor eveneons een maxim, doch behield 2 pompoms. Hij werd over een af stand van 15 mijlen vervolgd. Risssisclie bron PETROGRAD, 25 Januari. (P. T. A.) De opmarsch der Russen togen de Turken duurt voort. Zij behoerschen thans de wegen welke naar Erzeroum voeren. De strijd in Zuid-Afrika langsheen de Duitsch-Oost Afrikaansche grens duurt nog voort. Engelsche bron. PRETORIA, 24 Januari, (Reutor). Offi cieel De vijand heeft hedon morgend, 1200 man sterk, met vier stukken gesciiul en on der bevel van Kemp en Maritz, een aanval gedaan op Upington (a/d. noordelijken oever De bewapening der schepen welke aan den slag deelnamen. Het zware geschut van de Engelschen was zwaarder dan hot zware geschut der Duit schers. Aan Engelschen kant hebben van do groote scliepen aan het gevecht deelgeno men de 5 liniekruisers, Tiger, Lion, Prin cess Royal (alle drie van ongeveer 30,000 ton), New-Zeeland (19,100 ton) en Indomi table (17,600 ton). De drie eerste schepen hebben elk acht stukken van 43.3 cm., de twee andore elk acht stukken van 30.5 cm.; tesamen dus 40 zware vuurmonden. Aan Duitsclien kant namen deelde Def- flingor (tonnemaat onbekend, vermoedelijk 25,000 ton of meer), Seydlitz (25,000 ton), Moltke (23,000 ton') en Blucher (15.800 ton De Derffiinger heeft 8 stukkon van 30.5 cm., de Seydlitz en de Moltke 10 stukken van 28 cm., de Blucher had 12 stukken van 21 cni. Tesamen dus 8 stukken van 30.5 cm., 20 van 28 cm., en 12 van 21 cm., of 40 zware vuurmonden. Maar dat de kanonnen van de Blucher te genover hetEngelsch geschut niet als zwaar geschut kunnen gerekend worden, blijkt wol uit het lot van het schip. Klein geschut hadden de Duitsche schepen tesamen 96 stuks en do Engelsche 92 stuks Overlevenden van de Blücher. EngeQsche bron. LONDEN, 25 Januari. (Reuter). Vijftig geredden van de Blucher, o. w. 23 gewon den, zijn heden morgend te Leith door twee Engelsclio torpedojagers aan wal gebracht. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen ver voerd, do overigen naar het kasteel Yan Edinburg. De Karlsruhe» Naar uit Vlissingen aan de «Daily News wordt geseind, hooft een diplomaat van een onzijdigen staat, dezer dagen uit Berlijn te ruggekeerd, gezegd dat men in do Duitsche hoofdstad voor waarschijnlijk houdt, dat de Duitsche kruiser «Karlsrune» erin is ge laagd door de Engelsche vloot in de Noord- ,ee heen te komen en zich bij de Duitsche vloot te voegen. Uit Port au Prince wordt inlusschen aan Fransche bladen gemeld, dat de «Karlsruhe» zich bij Haïti bevindt. In de Zwarte Zee RisssEsche Aan de «Times», uit PETROGRAD. Het door de Russische vloot bij Sinope in den grond geboorde stoomschip Georgois bad vliegtuigen aan boord, Ziehier den tekst van dit besluit Art. 1. De Belgen, onderworpen aan de persoonlijke belasting voor 1914, die sinds het begia van den oorlog vrijwillig hunne woonst hebben verlaten en meer dan 2 maanden buiten België verbleven, hebben eene bijgevoegde belasting te betalen, be paald op het tienvoudige van het bedrag der genoemde belasting, er in begrepen de op centiemen ten voordeele van den Staat, ten ware zij in België waren teruggekeerd voor 1 Maart 1915. Wordt aanzien als buiten België verblij vende, tot bewijslevering van het tegenover gestelde, iedere belastingschuldige, die niet zijne Belgische woonst is gebleven of blijft. Art. 2. Het artikel 1 is niet toepasse lijk op do belastingschuldigen, wier voor noemde belasting volgens de rollen van 1914, er in begrepen de opcentiemen ten voordeele van den Staat, het bedrag niet overschrijdt van 35 frank in de gemeenten tot 10,000 inwoners 45 fraak in de gemeenten van 10 tot 25.000 inwoners 60 frank in de gemeenten van 25 tot 50,000 inwoners 80 frank in de gemeenten van 50 tot 75,000 inwoners 100 frank in de gemeenten meer dan 75,000 inwoners. De overste van het burgerlijk bestuur, bij den algemeonen gouverneur, is gemachtigd de schrapping der bijgevoegde belasting toe te staan, om bijzondere reden. Art. 3. De helft dor opbrengst van de belasting komt toe aan het algemeen Gou vernement in België, ten einde te voorzien in de onkosten van het bestuur van hot bezette grondgebied, gelijkvormig de artikelen 48 en 49 van de Conventie van Don Haag, bo trekkelijk den oorlog te lande; de andere helft aan de gemeente in dewelke de belas tingschuldige voor 1914 ingeschreven was, voor de belasting bepaald bij artikel 1. Art. 4. De belasting is betaalbaar uiterlijk op 15 April 1915 en eischbaar door dwangbevel na verloop van dien datum. Art. 5. Alle bijzondere gemeentelijke belastingen, op gelijkhandige basis ingericht of gelijkvormig aan deze voorzion bij art. 1 zijn nietig en mogen in de toekomst niet bo- paald worden. Art. 6. Hot tegenwoordig besluit is onmiddelijk van kracht. Do overste van het burgerlijk bestuur bij den algomeenen Gou verneur in België, is gelast met zijne uitvoering. Brussel, 16 Januari, 1915. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag hebben kerkdieven hunne ronde gedaan, langs Ottergem on Vleckam. Te Oltergem, in de kerk, stolen zij con regulateur eu eenige flesschen wijn. Om deu buit te dragen, namen zij ook nog oen hand doek mede. In do kapel, te Oltergora werd een offor- blok geplunderd. Te Vieckem stolen de dieven de schoenem dor misdienaars en priesterkleederen, ver der nog gordijnen, kandelaars met bougiën, enz. De schurken poogden ook het hrandkoffer open te breken, doch konden er niet i* gelukken. Een konfrater deelt oen schrijven mede van generaal Leman, de heldhaftige verde diger van Luik, thans krijgsgevangene te Magdebourg. Het schrijven is gestuurd aan een zijner vrienden, in Holland geïnterneerd. r> Gij wordt ongetwijfeld in Holland goed verzorgd, schrijft generaal Leman. Ik word hier verzorgd door een uitmuntend genees lieer, die tevens een hartelijk man is en wiens naam ik u met veel erkentelijkheid oversein. Het is doktor Freysen, geneesheer van den staf van liet garnizoen. Do generaal voegt er nog bij, dat hij niet alleenlijk lijdt aan de kwetsuur aan zijn voet, doch ook aan suikerziekte en liartbeklomd heden. Kaliaansce broei ROME, 25 Januari. (Reuter). Het be stuur van de radicale partij heeft met alge meens stemmen een motie aangenomen, waarbij wordt uitgesproken, dat liet onver mijdelijk is, dat Italië aan den Europeeschen oorlog deelneemt. Het Algemeen Duitsch bestuur in België heefteen besluit genomen, volgens hetwelk eone belasting op do afwezigen wordt vast- geslelt in 't gansclie land. Het bosluit dat te Brussel werd uitge- plakt, voorziet enkel uitzondering voor do kleino belastingschuldige». Allo andere be twistingen worden aan de beoordeeling gela ten van den oversten van het burgerlijk be stuur i Een Engelsche vlieger,luitenant Gardener is dezer dagen levend verbrand te Farnbo- rough. Hij was op het punt neder ta dalen en bevond zich nog op20 meters hoogte,toen zijn benzinereservoir in brand schoot. On danks alle pogingen was het onmogelijk den officier te redden. Men vond slechts zijn verkoold lijk terug. Vischsloep vergaan. De engelsche stoomsloep Berntcia naar Grimsby terugkeorende, heeft in volle zee een sloep opgepikt, waarin zich 9 leden der bemanning van de stoamsloep Windsor be vonden. De kapitein van de Windsor verklaarde dat tijdons de vischvangst oone mijn in zijne netten opgehaald werd. De mijn ontplofte waardoor heel de Windsor vernield werd. uit Holland Voor de Belgische slachtoffers. Bij het Nedorlandsch Komiteit tot steun van Belgische en andere slachtoffers, is thans in het goheel ontvangen 96,418 fr. voor het Herstellingsfonds; 15,010 fr. voor het Onderwijsfonds, on ongeveer 410,000 fr. voop algemeene doeleinden. Belgische kinderen. Men meldt ons, dat de berichten over hon gersnood in Dendermonde, St Gilles en om geving, ook bij het Roomsch-Katholiek Huis» vestingskomitoit te Leiden worden bevestigd. Allerjammerlijkst zijn do smeekbeden, dio bij bet komiteit toekomen,om toch ten spoe digste een aantal der zwaarst beproefde kinderen uit deze zoozeer geteisterde plaat sen naar het gastvrije Holland te voeren. Het komiteit' zal daarom den reeds begon nen arbeid in Antwerpen en omgeving een oogenblik moeten staken; op het einde dezer weok reed3 zullen vertegenwoordigers naar Dendermonde vertrekken, om daar deu nood eenigzins te lenigen. De lieer Van Schoor, een bekend nijveraar te Dendermonde, beeft de leiding dezer propaganda op zich geno men. Eerstdaags zullen een aantal kinderen uit Dendermondo naar Holland overgebracht en er bij verschillende gezinnen geplaatst worden. Verschillende Hollandsche voreenigingen worden verzocht, de zaak aan le pakken en bij hare loden rondvraag te doen, wio kinde ren wil opnemen. Daardoor wordt de arbeid van het komiteit zeer vergemakkelijkt, daar zoodoende de kinderen niet zoozeer verspreid worden en in groepjes naar ééne plaats kunnon gezonden worden, welke verzending ook de minst kostbaarste is. Het sekretariaat~"van het komiloit is ge vestigd, 3 Octoberstraat 11a, Leiden. Mijnheer Doctor Emile RUBBENS, Provin cieraadslid Mevrouw Emii.b RUBBENS, geboren Sophik TIÜBAUT en hunne kinderen Germaine, Maria, Anna, Tony Eerw. Heer Edmond RUBBENS, Missionaris in Midden-Mongolië Mijnheer Aiimand RUBBENS, Burgemeester te Zele Mevrouw Armand RUBBENS en hun Zoon; Juffer Elvire RUBBENS Mevrouw Jöles TIBBAL'T en hare kinderen, schoonzoon en kleinzoon Mijnheer Emile TIBBAUT, Volksvertegen woordiger Mevrouw Emii.e TIBBAUT en hunne kinderen; Juffer Ida T1BBBUT Mijnheer en Mevrouw Francois SPAE- T1BBAUT en hunne kinderen Mijnheer en Mevrouw Albert DUTRY- TIBBAUT en hunne kinderen Mijnheer en Mevrouw Oscar TIBBAUT en hunne dochter Do familiön RUBBENS, TIBBAUT, DE SMEDT, DE VUYST, LIEFMANS, vervullen den droevigen plicht liet afsterven te melden van hunnen beminden Zoon, Broeder, Neef en Kozijn MIJNHEER JOSEPH R5SBSE5S5 Voorzitter van den Katholieken Studanlenbend van Leda Vrijwilliger bij hst 2° Linieregiment, geboren te Lede den 11 Maart 1897 en voor liet Vaderland gesneuveld to Pervysc aan den Yzer don '22 October 1914. De plechtige uitvaart zal gedaan worden in de parochiale kerk van Lede. op Donder- dag 4 Februari, om 10 ure voormiddag Belgische uur. De familieleden, vrienden en kennissen wor den verzocht dit bericht als uituoodi^ingsbrief te willen aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1