t LANDBOUWERS BELANGEN Bs strijd in België en Frankrijk Yan bet Oostelijk vechtterrein De toestand der verschillige oorlogvoerende landen Tarief voor tie Paspoorten Cen-en-twintigsie jaargang nummer 33 Woensdag 10 Februari 1911 ^h,.. '£3t 3E3 JLj BestuurderJ. Van Buffel-De Qendt. De Russische-Turksctie oorlog De oorlog in de lucht Aan het Suez-kanaal Het Moratorium PHILIBERT PIERRE-GAM1EL AERCKE 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN I Z,os maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. I« UITGAAF, 4 u. 's avoids -ijf V UITGAAF, 7 D. 's avonds 0 Pour loute la publicité comraerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Eéclame Godts, 2, Place de Ja Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN! TE BRÖ5SEL I TE AALST DfG30TSt3europiaats, 2 I O, Keritstraat, Telefoon A 3299 j Telefoon i lé AANKONDIGINGEN El. aanlr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr, 0,30 Finazic.aankon.(perreg61)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overigden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. STAD AALST Gezien de droeve omstandigheden heeft het Schepenkollege der Stad Aalst beslist, dat dit jaar geen Vastenavond zal gevierd worden. Het zal dus verboden zijn zich te maskeeren of te verkloedon of andere vermakelijkheden in te richten. De dd. Burgemeester J. VAN DEN BERGH. De wekelijksche vergadering in 't Land douwershuis, te Gent gehouden werd door een talrijk publiek bijgewoond. Aan do landbouwers worden de volgende inlichtingen gegeven dooi' M. De Galuvvo Maïs en Meststoffen. Voor liet oogon- hlik is geen mais voorhanden alles is uit verkocht. ook gruis is niet meer beschikbaar. Bene hoeveelheid maïs ligt ihans wel iu de haven, doch deze is nog niet ter onzer bo- schikking. Een gedeelte er van zal moeten gemalen worden voor meel. Koeken en Meel kunnen nog geleverd yordèn. Wij hebben er een gedeelte aange kocht. Het aangekochte deel is van goede hoedanigheid en sammenstelling. Men zal thans moeilijk aan zuiverder meel en aan goedkoopor prijzen kunnen geraken. De landbouwers die wenschen aankoopen te doen, moeten mij onmiddellijk de lijsten doen zonden, met de aanduiding van de ge- wenschte hoeveelheid. De bestelling moet onmiddelijk geschieden, daar er enkel 150 ton beschikbaar is. Wij bobben ook nog meel voorhanden voor meststoffen, die fcheel goed zijn voor de landbewerking. Lijnkoeken. De lijnkoeken worden mot den dag al duurder om duurder. Te Ham burg gelden zij 42 frank eu te Rotterdam 2(3 lranlc. Wanneer mon de verzendingsko sten erbij rekent zal mon voorzeker nog oen 5 tal frank bij moeten geven. Wij zijn zinnen* nog een duizend ton lijn koeken aan te koopen. Wy zullen ook zien of er mogelijkheid bestaat, de aankoopen samen te doen, met do afdeeling Korlrijk en de West-Vlaamsche slrekon, aldus zouden wij nog een 2000 ton kunnen aankoopen niet meer aan den vorigen prijs van 26,50 fr. maar waarschijnlijk aan 36,50 frank. Gesuikerde Pulp. Eene kleine hoeveel heid dier pulp is nog voorhanden. Zij bevat 30 0/0 suiker en moet verkocht worden aan 14,10 fr. do 100 kilo. Nadere inlichtingen kunnen bekomen worden bij M. Goederlier. Verscheidene Inlichtingen. Donderdag laatst werd te Brussel eene vergadoring ge houden. Daar wilde men bekend zijn mol do noodwendigheden der streek voor wat den landbouw betreft. Om aan doze en vole andere vragen te kunnen voldoen, is hol noodzakelijk dal eenieder ons, ten spoedigste over alle noodwendigheden inlichte. Zoo er landbouwers zijn bijv. die zomer- tarwe willen zaaien, men moet ons verwitti gen. Mogelijks zullen wij deze kunnen krij gen aan 37, 38 of 40 frank de 100 kilo. Lijnzaad. Er is er weinig te krijgen. Zou er noodig zijn Ik zelf weet het niet. Ehwel, men lichte ons onmiddelijk in por geschrift. 4 Zaaihaver. Wij denken dat er hier wei nig zal noodig zijn. Onze landbouwers zullen zelf wel vooruitziende genoeg geweest zijn om deze vooraf te bewaren. Slachten. Wij weten dat vele land- houwers zelf slachten en het vleesch uitver- koopen. Het ware ons aangenaam, konden wij van zulke landbouwers de lijsten beko men der rekening, ora te zien of zulke slach ting voordeeliger is dan de marktverkoop. Onder dat oogpunt is West-Vlaanderen beter Ingericht. Dat dus al wie zelf slacht, ons de rekening zende, dan kunnen wij, steunende op die rekening, de inlichtingen bezorgen, die ons dikwijls gevraagd worden. M. Maenhaut, volksvertegenwoordiger. 't Is noodig nog eenige andere inlichtin gen te bezorgen over verscheidene punten. Het belangrijk punt der notelaars bijv. dieut hier besproken te worden. Wij hadden vroeger gezegd dat geene no telaars zouden opgeeischt worden, en nu vernemen wij dat deze opeisching toch ge daan wordt. Langs de streken van Ninove en Moerbeke wordt er op de drie notelaars één aanges gen. Het ware goed aan de Duitsche over heid zelf aan te duiden, welke notelaars gij liefst kwijt zijt. Maïs. Dn heer Schepen der stad Gent heeft mij gisteron verzekerd dat 150 ton mais toegekomen waren. Een deel zou ons afgestaan worden. In dit geval zullen wij eerst leveren aan de reeds gedane vragen. Dringend verzoek ik u de mais enkel te gebruiken voor de kleine dieren. Opeischingen. Het gebeurt dat ver scheidene Duitsche kwamandaluren opei schingen doen. In het etappengebiod van iedere streek mag enkel de daar gevestigde etappendirek tie opeischingen doen. In geval van overdrij ving van dien regel, moet er door den bur gemeester der belanghebbende plaats gere- klameerd worden bij bet etappenbestuur. Afdeeling Nationaal Comiteit Land bouwbelangen. Deze afdeelingis gesticht en zal zich bezig houden met alle landbouw belangen en nu vooral met de voeding; later zullen ook leeningen gedaan wordon voor den aankoop van vee. Hot kanton Ninove is nu aangesloten bij Brussel,en vologemeenten boven SlNiklaas zooals Temsclie, Rupelmonde, Basel, Galloo, Beveren, enz., zijn aangesloten bij Antwer pen. Eene samenwerking, onder den naam Assistance Agricole gesticht zijudo, zal deze aankoopen doen van alle landbouwwaren. Eene kommissie is ook aangeduid om de oorlogsschade to borekenen, opdat later de vergoeding dier schade zou kunnen uitbe taald worden. De provinciale afdeeling van het Nationaal Komileit zal in 't Landbouwershuis zetelen, 11e vrijdagen om 11 ure. In iedor arrondis sement zal eene onderafdeeling lot stand gebracht worden en deze zal haren afgevaar digde hebben bij hot Provinciaal Komiteit, ten oii de alle noodige werken samen te kunnen doen. M. De Caluwe geeft nog eenige inlichtin gen over do opgeëischte nolelaars. Enkel loze worden opgeeischt die 30 centimoters doorsnode hebben op 2m50 boven den grond. Maïs. Door de dagbladen zullen de landbouwers ingelicht worden, zoo er mais kan geleverd worden. M. Gobdertier. Van de 75 ton ge droogde pulp, die er toegekomen zijn, blij ven er enkel nog 5 a 10,000 kilo. Duitsche bron BERLI JN, 6 Februari. (Officieel). ErnstigeFransche aanvallen tegen de door ons veroverde stellingen ten Noorden van Massiges, zijn vruchteloos gebleven. Ook in de Argonnen is een vijandelijke aanval af- goslagon. Fransche bron. PARIJS, 5 Februari. (Reutor). Hot avond- communique luidt Artilleriegevechten werden geleverd in België, ten noorden van Atrecht en ten westen van den wog van Rijsel naar Atrecht. Ons vuur trof troepenafdoelingen en con- vooien bij Hebuterne, ten noorden van Albert. Het vuur van onze artillerie bracht in het Aisnedal vijandelijke batterijen tot zwijgen terwijl ook vliegers op de vlucht worden gejaagd. Wij schoten bij Verdun een vliegtuig neer; de vliegers werden gevangen genomen. PARIJS, 6 Februari. (Reuter) Officieele kennisgeving van middag 3 ure De Duitsche vliegers toonen groote be- drijvighéidin België. Wij hebben een vijandelijke loopgraaf ten noorden van Ecurie opgeblazen en ons enesleld in de genomen stelling, Onze artillerie heeft verscheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In Argonne hebben de Duitschers weer een aanval gedaan op Bagatelle. Wij hadden aanvankelijk 100 ra. terrein verloren, doch door een tegenaanval hebben wij bet ver lorene hernomen. Op de overige gedeelte van bet front is niets van belang gebeurd. DisKsche bron BERLIJN, 6 Februari. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Aan de Oostpruisische grens zijn nieuwe aanvallen ten Z. van do Memel afgeslagen. Eveneens mislukten krachtige aanvallen van de Russen tegen de pas door ons bezette stellingen ten oosten van Bolitr.ow. Het aantal gevangenen bedraagt sedert 1 Februari 25 officieron en ongeveer 6000 man. BERLIJN, 6 Februari. (Officieel). De Russen hebben gisteren aan de ooste lijke grens van Pruisen, alsook ten zuiden der Weichsel onze positiën aangevallen, in den sektor Goumin-Bzura. Al de aanvallen werden afgeslagen. Wij maakten 1000 krijgs gevangenen en namen 6 mitrailjeuzen. Qostenrijksche bron. WEENEN, 5 Februari. (Wolff.) Officieele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier In Polen en West-Galicië is do toestand onveranderd. De plaatselijke aanvallen, die de Russen in de Karpathen dagelijks herhalen, worden met zeer zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen. In hot bergwoud zijn onze aan- valleu opgeschoten. Het Russische offensief in Boekowina was medio Januari tot iu het dal van de boven- Moldawa doorgedrongen. Den verderen op- marsch van de daar opereerenJe sterke vij andelijke strijdkrachten over de Karpathen hebben in de eerste plaats onze stellingen bij Jacobeni en Kirlibaba gestuit. Verschei dene dagen aaneen hebben do Russen ge tracht den tegenstand van onze troepen, die de belangrijkste passen bezet hielden, te breken. Toen alle pogingen om onze borg stellingen stormenderhand te nemen waren mislukt, gingen onze troepen tot het offen sief over en veroverden Kirlibaba op den vijand, die daarop met zijn hoofdmacht te rugtrok naar Kimpoiung en de Moldawa, waar hij stand hield. De laatste dagen zijn nieuwe gevechten begonnen. Onze troepen, die ook hier bij 't overwinnen van groote moeilijkheden van weergesteldheid en terrein zich. schitterond hebben gedragen, zijn in het dal van de Mol dawa doorgedrongen en hebben don vijand daar teruggeworpen. Zo hebben Izwoz, een plaats aan de Moldawa en Breaza bezet. Het aantal in de Karpathen gevangen ge nomen Russen is weer met 4000 vermeer derd. Russische bron ST. PETERSBURG, 5 Feb. (Reuter). De officieele mododooling van den generalen staf meldt De slag bij Borjimof woedt met buitenge wone hevigheid voort. De vijand poogt door aanvallen in gesloten formatie ons front door te breken. De 7de Duitsche divisie vocht op een front van tien werst, gesteund door het vuur van honderd batterijen. In de Karpathen zijn wij in de richting van Uszok vooruitgekomen. In de passen dor Boskiden hebben wij dapperen tegenstand geboden. Na tien bajo- nelgevechten te hebben geleverd en den 3en Februari een tegenaanval te hebben uitge voerd, zijn wij teruggetrokken op van te voren gereed gemaakte stellingen. De vijand is in deze streek zeer sterk. Po gingen des vijands om bij Wvcskof en Tai- slaiof voorwaarts te komen zijn afgeslagen. St PETERSBURG, 6 Februari, (P.T.A.) Officieele kennisgeving uit bet groote hoofd kwartier De strijd aan do Bzura en de Rawka wordt met onverzwakte lievigheid voortgezet. On ze troepen tot het offensief overgaande, zijn de Bzura bij zijn uitmonding overgetrokken Bij Borzinow, Gumin en Voliacli Idlowska wisselen onze aanvallen met die van den vij and af. Do artillerie is voortdurend in actie. Op bet overige front op den linkeroever van den Weichsel ten zuiden van den spoor- Sftwonor uitmaakt, weg Skierniwice-Warschau worden artille riegevechten geleverd. Wij hebben de brug over de Nid, die door den vijand was gebouwd nabij het dorp Gerniki, in de lucht doen vliegon. De pogingen van den tegenstander om het plaatselijk offensief op te vatten aan de Nida, nabij Remduwoet, aan de oevers van do Dunajec en tegenover ons bruggehoofd bij Konar, hebben wij verijdeld. In liet noordwestelijk deel van de Karpa then, in de richting van den Uszok-pas wordt het offensief onzer troepen voortge zet. Ten zuidoosten van den Uzsok-pas blijven wij hot hoofd bieden aan den druk vau zeer groote vijandelijke troepenmachten. Engelsche bron. Perzïë TABRIS, 6 Februari. (P.T.A.) De Rus sische consul-generaal Orloff is in de stad aangekomen met oen Russisch-Perzisch con- vooi. Daar het Russische consulaat door de Turken was verbrand, is de Russischt vlag geheschen op het Turksche consulaat, Orloff nam zijn intrek in 't Turksche consulaat. De Russische militaire muziek kapel eerde de Russische vlag. Duitsche bron Een vlieger werpt bommen op MUhlheim MUHLHEIM (Baden), 5 Febr. (Wolff.) Vanmiddag om half vier heeft een vijandelijk vlieger bommen op Mühlheim geworpen, waarvan twee ongeveer 100 m- van het garnizoenshospitaal op een akker zijn ont ploft. Zij hebben geen schade aangericht. Duilschland telt 66,835,000 inwoners, 123 per vierkanten kilometer. Engeland 46,184,500 147 per t. ktl.; Frankrijk 39,601,000 74 por v. kil.; Rusland 169,334,200 nagenoeg 34 per v. kil. (Enropeesch Rusland). Met zijne koloniën tolt het Engelsche Rijk 423 miljoen inwoners, waarvan 316 miljoen in Engolsch Indië; in de andere koloniën in de 60 miljoen maar die inwoners zijn daar geene eigenlijke Engelsche, vele mil joenen daarvan zijn nog halve wilden. België telde op einde 1913 zeven miljoen en half inwoners 255 per v. kil. In een tijdstip van 35 jaren van 1875 tot 1910 beliep de aangroei der bevolking 52 0/0 in Duitschland; 37 0/0 in Engeland en enkel 8 0/0 in Frankrijk. In do 20 laatste jaren was de verminde ring van het sterftecijfer, tengevolge van hot toopassen van gezondheidsmaatregelen 33 0/0 in Duilschland; 28 0/0 in Oostenrijk; 25 0/0 in Frankrijk, en maar 2.5 0/0 in Rusland. Hoofdsteden. De bevolking der verschillige hoofdsteden vermeerderde in de volgende verhouding in 30 jaren tijds, te Berlijn, zonder den omtrek met 86 0/0; te Parijs met 29 0/0; te Londen met 20 0/0. Inkomsten- Voor Duitschland en zijne Bondsstaten beloopen de inkomsten 8 miljards 534 miljoen voor Engeland, 4 miljards 166 miljoen voor Frankrijk. 3 miljards 556 miljoen mark. Do inkomsten van Duitschland en de Bondsstaten wordon hun verschaft34 0/0 door de ontvangsten van don spoorweg; 26 0/0 door de belastingen en inlcomrechten; de overige 40 0/0 door andere Staatsuilbatiu- gen on verschillige ontvangsten. Staatsschulden. Duitschland en zijne Bondstaten hadden voor den oorlog van 1914 eene Staatsschuld van 20 miljards 572 miljoen, hetzij 316 mark of 395 fr. per inwoner. Engeland, 17 miljards 782 miljoen330 mark of 412,50 fr. Frankrijk 32 miljards 558 miljoen fr. of ongeveer 864 fr. per hoofd. Per hoofd gerekend is het dus meer dan het dubbele van de Engelsche en van de Duitsche Staatsschuld. De gezamenlijke Staatsschulden van Oos- tenrijk-Hengarië beliepen tot 18 miljard 861 kronon eene kroon is iets meer dan één frank 380 fr. per inwoner. De openbare schuld van Rusland bedraagt 8 miljard 842 miljoen roebels, ongeveer 35 miljard fr.. wat ruim 200 fr. per Russischen OllltrC DRAMAVrijdagavond kwam een persoon in do her berg van Egide Jacobs, op don Geeraards- borgschen steenweg. Meenunde dat de bazirt alleen thuis was, zocht hij ruzie, en trok eensklaps den punt eener lans uit den zak, waarmede hij de vrouw een orgen steek in het hoofd toebracht. Op de hulpkreten van het slachtoffer sprongen de huisgenooten op. Een dor zonen Jacobs, 17 jaar oud, greep eene bijl en bracht er den kerel een geweldigen kap op het hoofd mede toe. Deze stortte als een klomp neder. Gebu- ren snelden intusschon ook Ier plaats. Ter wijl de geburen zich beieverden om vrouw Jacobs te helpen,geraakto de aanvaller weer te been, en kon langs achter wegvluchten. Hij werd echter kort nadien aangehouden en onder goed geleide naar het stedelijke ge vang van Ninove overgebracht. Daar ver slechtte zijn toestand zoo zeer, dat hij bij hoogdringendheid naar het gasthuis moest gevoerd worden. De toestand van Movrouir Jacobs is zeer erg. De aanvaller iszokere Van D... van Sint Lievens-Essche. Soodra zijn toestand het zal toelaten, zal hij naar het gevang van Oude naarde overgebracht worden oin er ter be schikking van hetgarket te blijven. Engelsche bron. KAIRO, 5 Februari. (Reuter). Gisteren zijn er geen gevochten van eenig belang geleverd. Ka^eïdsel. Indien men de soliditeit of de betaalkracht wil nagaan welke de we- reldfinanciën aan elk land toekenden dan heeft men maar te zien aan welken intrest hem geld geleend werd. Do nominale interest der Duitsche staats- ronton is 4 en 3 1/2 in Frankrijk 3 in Rusland van 3 tot 6 in Engeland van 2.5 tot 2.75. Gerekend volgens den Ifburzenkoers van 1911 was de wezenlijke intrest in Duitsch land tusschen 3.75 en 3.92in Frankrijk 3.15. B&rijgsuiftgaven. 7- In 1912 heeft Duitschland uitgegeven voor militaire doel einden, 1409 miijoen mark of 1760 miljoen franks, 21.17 mark per inwoner Engeland 1830 miljoen of 40.22 fr. per inwoner Frankrijk 1144 miljoen franks of 33 tot 34 fr. per inwoner. De oorlog zal voorzekor een groote omme keer brengen in de Staatsschulden, de las- tenbetalers zullen liet overal wel ondervin den. Van België wordt in het bovenstaande niet gesproken onze Staatsschulden helie pen tot ongeveer 4500 miljoen of 600 frank per inwoner dus meer dan in Engeland, Duilschland en Oostenrijk, doch mon moet in acht nemen dat veel moer dan do helft daarvan gedekt is door de spoorwegon, die grootendeels de intresten der staatsschulden betalen. Wat het 11a den oorlog zal zijn, dat is eene andero kwestie, daar volgens een Duitsch blad de aangerichte schade in België tot 9 miljard beloopt, en in die schatting is de schade door West-Vlaanderen geleden, niet begrepen. Donderdag laatst had te Brussel eeno verga dering plaats van de voorzitters der Handels kamers van België. Deze vergadering had naar het schijnt plaats op aanvraag van het Duitsche bestuur, verlan gende het oordeel der bevoegde ovorheden va» het land te kennen over de gepastheid van da wijziging in het Moratorium of het tebohoude* zooals het is. De beraadslaging is uitgeloopen op het een parig en formeel voorstel dat do omstandig heden, welke tot het daarstellen van het morato rium hebben geleid, zeker nog bestaan, len minste nog zoo lastig en moeilijk als ooit. Van dan af kan noch de opheffing van het moratorium, noch een te voorbarige verzachting kunnen worden ingevoerd, zonder het land aan de grootste ekononiische moeilijkheden bloot t® stellen. Dit oordeel is bij eenparigheid uitgobraeht door eene groep vertegenwoordigers van al d® belangen van den handel, de nijverheid ea d® financiën van België. Naar ons uit vertrouwelijke bron wordt ge meld, voorziet men dat, naar alle waarschijn lijkheid, het moratorium in April a.s. zal kunnen geheven worden. BERIGfiX ETAPPEN-INSPECTION. Gent, 3 Februari 1915, Er wordt geheven voor paspoorten Binueu liet Etappengebied Fr. Binnen het Etappengebied voor de arbeiders voor 1 maand hoogstens buiten het Etappengebiod en in het Gouvernement geliiod Naar Holland, voor 3 dagen hoogstens Naar Holland, voor eiken dag meer Naar Holland, voor arbeiders voor 1 maand hoogstens Voor Staats- 011 gemeentebeambten, die iu opdracht van de Duitsche beheeren, huil dienst verrichten, evenals voor zulke lieden, dio, volgens bewijs van hun gemeentebestuur, onbemiddeld zijn, worden paspoorten koste loos verschaft. De inkomende gelden zijn als toelage voor de als schrijvers, vertalers, enz... in het Pas wezen werkende personen te bestemmen. Daarenboven inkomeude bedragen zijn tot verschaffing van lectuur voor de iu Gent zijn de militaire gezondheidsinrichtingen, solda- tenverblijfplaatseu en tot opsmukking van graven vau gevalleu Duitsche soldaten te bestemmen. 1,50 0,50 3.00 3,00 1,50 1,00 Maandag morgend had in de St Martens- kerlc alhier, de plechtige lijkdienst plaats tot lafènis der ziel van Mijnheer Soldaat bij het 2* linieregiment geboren te Aalst, den 13 Juli 1891 en op het veld van eer, te Sempst gesneuveld, op 24 September 1914. Eene overtalrijko menigte had er aan go- houden in den dienst aanwezig te zijn, om deelneming te bewijzen aan de familie en een gebed te storten voor den betreurden aflijvige. De ontroering was algemeen en diep tref fend, toen do Braban^onue op bet orgel weerklonk. Vele aanwezigen konden hunne trauen niet weerhouden. De Volksstem biedt aan de familie hare rechtzinnige doolneming in bet smartelijk verliös. Dat de ziel van den jongen held in vrede rusle

De Volksstem | 1915 | | pagina 1