IN MEMORIAM 08 prins von Wied op hei slagyaid Bul garie en Macedonië Japan en China De strijd in België en Frankrijk Van het Oostelijk vechtterrein Bet üaiiaanscii-Ttirseh incident Generaal Pan 'DE OORLOG TER ZEE De Relgische vliegers Nog de aarbeving in Italië De Epische Oorlogsbeorooting De bandieterijen in de Denderstreek SOLDATENGELD Af te halen Brieven Priesterlijke Benoemingen Lijst der Belgische soldaten Een-en-twintïgste jaargang numcsaer 35 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 12 Februari 1915 s-s ABONNEMENTEN zes masoden (ranken. Een jaar 8 (ranken, ïwhnjvjng in alle postbureelen van bet land. r tnTSAAF, 41), *j a raid» 0 0 V UITGAAF, 7 D. 's avonds toute la pubhotté conunerciale et financiers du journal, r»d*es«r exclodürcnieo» i l'Agence Réelama Godis, 2, Placode Ja Bso ree, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREELENs TE (3RÖ5SEL j TE AALST liGOOTS,Beur8p>aatfl, 2 1 Kerkstraat, Telotoou A 3292 Teleloor» 114 BestuurderJ. Van Buffel-De Qendt. KI. aank. (1 tet 4 kl. reg.) fr, 0,69 38 bladz. (do regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regol) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregeI)lr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciële en financieele aaakoudigingen zich uitsïuitelljk te wenden Agonce Reclame GodU, 2, Beurspiaats. Brussel. Jozef RUBBENS. I. Het leven om a heen lag als een lente-gaard Vol stil gebloemte, en vink-gefluit, on zonneschija. Hot leven bloeide en bloesomde in uw jeugdig brein. Uw drooraen wiekten op in jubelende vaart Golijk een blanke duivenbende boren de aard, Hoog drijven gaat op lichtstroom, puur als kristallen. Uw zachte frische jeugd gistte als een warme wijn Die gloed van 't hart aan gloed van stralende oogen paart. Uw toekomst was een verte in zilvren morgenschijn... Daar ratelde als een donderslag het oorlogssein. De lucht werd donker-rood als van een avondbrand. Een wondre vlam doortrilde uw blikken, diep en rein De slachting ginder ver, zij lokte als een festij». Eens rijst boven uw graf, de Zegezon in 't laad* II. Wie liefde heeft, kan alles, alles geven Voor !t wezen dat ten troon zit in zijn hart. Liefde trotseert de dood, trotseert de smart Zij legt een glans van godheid over 't leve'n. Liefde is liet machtig tooverwoord dat zwevea Blijft om het Kruis wiens glorie de eeuwen tart Hoe ook de storm, de foltring haar benart De ziel die mint, zal deinzen gaan noch berea^ O jonge held, toen gij ten offer bracht Uw gave jeugd in al haar lento-pracht, Was bet de Liefde dio u heeft gedreven. Uw Liefde tot het Recht dat werd verkracht. En voor uw Land dat naar de Vrijheid smacht. -3 Die Liefde kon alleen mot bloed geschreven. Jef CRICK. In het zuidelijk deel van Boekowina rukken onze troepen met succes voorwaarts. Do Rus sen zijn in voilen aftocht. Gisteren werd do gevangenneming gemeld van 1200 man, ter wijl ook veel krijgsmaterieel werd buitge maakt. Dien middag trokken onze troepen onder groot gejubel van de bevolking Kirnpo- lung binnen. Van bot zuidelijke oorlogsterroiu valt geen verandering te melden. BERLIJN, 7 Fobruari. (Wolff.) Naar de Ber- linor Zoi'.ung am Mittaguit het Oostenryksche oorlogsporskwarticr vernoemt, is de prins von Wied. do gewezen Mbert van Albanië, inge deeld by het ofHciersknrps van de Duitschors, die in de Karpathen vechten. Uit ROME wordt gemeld M. Ghenadinff hooft aan Roomscho dagblad schrijvers verklaard, dat hot doel zijner reis naar Rome i3. aan het Italiaansch gouverne ment den wensch van Bulgarië voor te leggen betrekkolyk het terug in bezit komen van Macedonia. Hot Bulgaarsch gouvernement zou willen wetou, in hoeverre Italië, door oene diploma tisch© handelwijze, of door krygsoptreden,zou geneigd z(jn de Bulgaarscbe zienswijze te on dersteunen. Zondor daarom zij no plannen te wijzigen, zal Bulgarië zich uitorst voorzichtig toonen in den keus der middelon om zijn dool te bereiken. Ook zou Bulgario geneigd zijn, zich daaromtrent met Roumonio to verstaan. De Novoyk Vre.uia. ontvangt uit Pekin de tijding, dat do Japansche gozant aan presi dent Jouan-Chikai eeno nbta heeft overhan digd in naam van zijn gouvernement. Deze nota bevat de volgonde eischon van Japan. 1° Overgave aan Japan, ran do Duitscho rechten op Sjantoung. 2® Herkenning dezer provincie, als Ja paansch bijzonder invloedsgebiod. 39 Verlenging van de huurceel van Kwan- toung. 4® Sluiten van een akkoord voor het leg gen van den Zuid-Mandsjoerischen spoor ~og. 5® Kapitaliseering der mijnen van de val lei van Jangtse, met Japaansche kapitalen Ouiische bron BERLIJN, 8 Februari. (Wolff.) De strijd voor onze stellingen ten zuiden ran het Kanaal, ten zuid-weston van La Bassée, duurt voort. Een deel van den korten loopgraaf, door Üen vijand genomen, is heroverd. In de Ar- gonnen hebben wijden vijand oen deel ziji«« loopgraven ontrukt. Overigens niets te meidon. Fransche bron. PARIJS, 7 Feb. (Reut.er.) De oflicieeie medodeeling van heden middag meldt In België is liet kalm. Tusschen bet kanaal cn don weg van Rélhune naar la Bassée hebben de Engelscho Sen steenbakkerij die tot nu toe door den Vijand bezet was gehouden, genomen. In Champagne, ton Noordon van Beau Béjour, iiebbon wij een aanval van oen half bataljon teruggeslagen. Op de rest van het front slechts geschut vuur. PARIJS, 8 Februari. (Reuter). De modedeeling van lieden avond zegt De vijand heeft in den nacl.t, volgende op Zaterdag, verscheiden kleine aanvallen ge daan in de streek van Nieuwpoort, die allen pijn afgeslagen. Over den dag van heden valt niets anders te meidon dan een bombardement op de Qoordelijtèe wijk van Soissons. DuitiscSie bs-oai. De Duitsche Keizer naar het front BERLIJN, 7 Februari. (Wolff.) Officieel. De Keizer heeft gisteren de Silezische landweer in haar loopgraven by Gruszczyn ten Oosten van Wloszczow opgezocht. BERLIJN, 8 Februari. (Wolff.) Aan de Oost- Pruisische grens, ten Zuid-Oosten van de hoogvlakte der moren en in Polen, rechts van do Weichsel, hadden er eenigo kleine gevech ten van plaatselijk belang plaats, wellco gun- Btig voor ons verliepen. Voor het overige is niets in het Oosten te vermoldon. Oosiennijksclie bron. WEENEN, 7 Februari. De ambtelijke fnededeeling van heden middag behelst Do toestand in Russisch-Polen en West-Ga- licië is onveranderd. Aan het gevechtsfront in de Karpathen J7ordt heftig gestreden. RwssSscbe bs®osi. St PETERSBURG, 7 Februari (Petrograd) P. T. A. De groote generale staf deelt meae Aan het front aan den linkeroever van den Weichsel is het artillerievuur zeer hevig Jgoweest. I Ondanks do tegenaanvallen der Duitschers, 1 hebben on/.e troepen zich niot alleen gehand- haafd aan den linkeroever van de Bzura, bij haar uitmonding (in den Weibhsel, 35 kilom. ten westen van Warschau) maar zijn zjj later zei ven tot den aanval overgegaan. In do buurt van Borjimof heeft de vijand drio vruchtelooze aanvallen gedaan. Aanvallen van den vijand in de streek tus- schen Malogoetsje en Dhentzidy, evenals in het gebied van den Boven-Weichsel by Chwa- li, Bogowitse, alsmede in Galicië ten Z. van Tsenkkowitse, zyn afgeslagen. 1 In de Karpathen zyn zeer verwoede govech- ten geleverd ton N. van de lijn Bzoro Stropko Metzo Laborcpas (ten N. W. In de stellingen op don pas van Wyszkaw (ten Z. van Stry) en aan de wegen van de Nadwoina, by den Jablonitsapas, hebben wjj alle aanvallen van den vyaud afgeslagen. ROME, 7 Februari. (Reuter.) Uit Massoeab wordt gemeld, dat de Britsche consul aldaar heden een telegram uit Hodeidah aan het Italiaansche consulaat afgaf. De inhoud leerde dat in Hodeidah de Italiaansche vlag is gelie- schen, waaraan door do Turksche autoritoiten eerbewijzen werden gebracht. De Britsche consul te Hodeidah scheepte zich, ouder bescherming van het Italiaansche oorlogsschip Morco Polo in. Daar het Italiaansch-Turlcsche incident hier mede gesloten is, werden lieden do goede be trekkingen tusschen den Itiiliuanschen consul en de plaatselijke autoriteiten van Hodeidah hervat. -W/V*- Engel8clie dagbladen bevestigen dat gene raal Pau te Karungi op de Zweedscli-Fin- laudsche grens is aangekomen. Hij werd or met groote eerbewijzen door de overheden ontvangen. Behalve dat goneraal Pau aan groothertog Nikolaas de Franscho krijgsme- dalie moet overhandigen, hoeft hij ook voor zending zich met den Russischon algemeë- nen staf te verstaan Do Engelscho admiraliteit hoeft verboden dat Engelscho oorlogschepen zouden uitva ren, zonder begeleid te zijn door torpodo booten. Verder wordt uit Amsterdam gemeld, dat verscheidene zeovaartlijnen, hunne diensten tusschen Dublin-Liverpool en Manchester- Belfast gestaakt hebben, Te Belfast zijn bij zondere voorzorgen genomen. Negen passa giersbooten en 14 koopvaardijschepen veria- ton de haven niet meer. Zulks lieeft natuurlijk veel moeilijkheden veroorzaakt aan reizigers en postdienst. Sinds liet uitbreken van den oorlog hebben do Belgische vliegers, onder de bevelen van kapitein-bevelhebber Malhieu, onophoudend met do grootste zelfverloochening hun plicht gedaan. Geen enkel oogonblik faalden zij, noch voor den regen, noch voor den storm, noch voor de kogel3, noch voor de houwit sers. Gedurende de vier eerste maanden van den oorlog verloor ons vli.-gorkorps, 1 doo- de, 2 gekwetsten, 2 verdwenenen en 2 ge vangenen. Thans nog gaat er geen dag voorbij, zon der dat onze vliegers nuttige maar gevaar lijke verkenningen doen. In de SsxtijnscSie Kapel. (Le Temps) De Osservatore Romano publiceert eene officieele kennisgeving van hot Vatikaan, waarin gezegd wordt, dat de laatste aardbeving goene groote schade aan de godsdienst-gebouwen to Rome berokkend heeft en dat men in de Apostolische paleizen slechts lichte sporen ervan heeft bemerkt, alkc van geenon veronlrustenden aard zijn! Het is waar. dat de reten in het Vatikaan en in de basiliek van Sint-Pieter, niet be langrijk zijn van een bouwkundig standpunt, maar er zijn or onder, die toch eenige vrees voor het kunstgedeelte inboezemen, wat het geval is met de Sixtijnsche kapel, met het kunstgewrocht, liet wereldberoemde Laat ste Oordeel van Michel Angelo. Men had sedert langen tijd reeds eenige spleten in het fresco geschilde gewelf ontdekt, welke men gerepareerd had. Men gelooft thans, dat men nauwkeurig de fresco schildering zal moeten nazien eveneens in de Sint-Pieter kerk zal de koepel moeten onderzooht worden, welke, bohalve de reeds bestaande spleten, eenige scheuren vertoont, waardoor de kostbare mosaïkon, welke het binnengewelf versie ren. zouden gevaar loopeo. Een onderzoek is reeds ingesteld. De Engclsche oorlogsbegrooting is op Februari afgekondigd, voorziot een leger van drie miljoen man voor do Vereenigde rijken van Groot-Brittanjo on de koloniën. In die cijfers zijn echter de Indische troepen niet begrepen. De bandieterijen, begaan in de Aalsterscho en Ninoofsche streken duren voort. Te Haeltert zijn zwarlgemaakte kerels, (altijd dezelfde bende) in lint huis der kindo ren De Smedt gedrongen des nachts, langs het dak en met revolvers op hot hart der in woners. dwongen zij hunno slachtoffers, aan te wijzen, waar hot geld verborgen was. Zij kondon alzoo een 300talfranken buitmaken Te Heldergem was de diefstal nog stoutmoediger. Terwijl het Parket van Oudenaerde de ergo bandietondaad bij M. L>6 Pauw gepleegd, (en waarvan wij gesproken hebben), bezig was met onderzoeken, stolon misdadigers eene groote som geld, vloescl. on andere voorwerpen van waarde in hol huis van J. B. Troch, welke daarnevens woont en dit in vollen dag. Niemand heeft iets ongowoons bemerkt een onderzoek is daarover ingesteld. Aangaande de bandietenbende, waar van acht kerels worden aangehouden en naar de celgevangenis van Gent overgebracht zijn, hoeft de onderzoeksrechter twee dei- vermoedelijke daders losgelaten raaarinte- gendeel zijn vier nieuwe aanhoudingen ge daan van kerels welke betrokken zijn in de bandioterijen van Voorde, Iddergem en Hel dergem. Zij bewonen de gemeenten Liedo kerke, Denderleeuw en Erembodegem. Hot zijn korels die rijkelijk leven en nooit wer keu... Te Ninove is in volle straat Dinsdag zekere S... van Pollaere door de stedelijke policie aangehouden.Hij was ook des nachts in zijne gemeente, bij oude pachters inge broken... In de ganscbe streek van Ninove zijn Duitsche gendarmen geplaatst, om des nachts, in iedere gemeente, gewapende pa tronillen in te richten, en alzoo, zooveel mo gelijk do rooverijen to keer te gaan, want waarlijk, er staan geen palen meer aan. STAD AALST Gezien de droeve omstandigheden heeft liet Schepenkollege dor Stad Aalst beslist, dat dit jaar geen Vastenavond zal gevierd worden. Het zal dus verboden zijn zich te maskeeren of te verklceden of andere vermakelijkheden in te richten. De dd. Burgemeester J. VAN DEN BERGH. «j, Het soldatengeld zal uitbetaald worden, HedenVrijdag 12 Feb Van 9 tot 12 u., voor de letters A tot P, en van 2 tot 4 ure, voor de letters P tot Z. Op ons bureel zijn brieven voor de volgen de personen Wed. Roelandt, Clierskamp, 127. Pol. Van Langenhoven, Ramraelstr. Lede. Edw. De Smedt, Dreefstraat, Lede. Frans Van Eeckhout, Keiberg 35, Lede. August Irapens, Heipias, Lede. M. Van Cauter, Meire-Dorp. Andere personen, dan deze wier adres opgegeven wordt moeten niet om brieven komen. BISDOM GENT. E. H. Last, onderpastoor te Machelen, i3 onderpasloor benoemd te Erembodegem E. H. Van Wayenbergh, leeraar te Eekloo,' is onderpastoor benoemd te Ertvelde. tusschen 14 Oogst en 19 October 1914, te Elsene (Ixelles), bij Brussel overleden en begraven. Bloublomme Gamiel, 4 1. overl. 14 Oogst, 23 jaar, geboren te Waoreghetn (West.-Vl.) wonende te Anseg9em (Oost-VI.) Declorck Alois, 4 1., overleden, den 15 Oogst, 22 jaar, geboren en won. te Brugge. Huygens Louis, grenadier, overleden 18 Oogst, 24 jaar, .geboren en vvonendo te Holsbeelc (Brabant) Snauwaert Amedeus, 4 1., overl. 19 Oogst, 20 jaap, geboren en wonende to Nevolo. Pourbaix Ernest, 4 1., overl. 20 Oogst, 21 jaar, geboren en won. U Strépy-Brac- quegnies (Henegouw.) Christiaens Camiel, 3 1., overl. den 2t Oogst, oudordom en geboorteplaats onbek,, wonende lolchlegera. Piquard Jan, 14 1., overl. 8 September, 28 jaar, gobore» on wonende te Bertrix Luxemburg. Van Brabant Jan, 14 1., overleden den IS Septomber, 24 jaar, geboren en wonondo to Vochmaal (Limburg.) Goulon Leo Florons onderluitenant, 14 \.t overleden 13 September, 25 jaar, geboorte plaats onbekend, won. te Angleur (Luik.) ^Chailcs Adolf, 231., overleden, 15 Sept. 25 jaar, geboorteplaats en woonst onbekend. Aerts Hendrik, 1 linie, overl. 17 Sept* 28 jaar. geboren en wonende te Luik. Graindorge Jozef, 14 linie, overl. 16 Sept. 21 jaar. geboorteplaats onbekend, wonende te Saraing. Libioul Alfons, 14 linie, overl. 18 Sept. 21 jaar, geboron te Tongeren (Liraburg), ea wonende te Marlinne (Limburg.) Timmermans Alfons, regiment der kara- biniers, cyclist, overleden den 19 Septem ber, 25 jaar, geboren en wonende to Den- derwindeke (O. V.) Vanduifhuys Antoon. 1 karabiniers, overleden den 21 September; 26 jaar, gebo ren en wonende te Hoboken (Antwerpen). Rodouté Horman, 1 karabiniers, overledea den 21 September, 21 jaar, geboren te Luik, wonende te St Joost ten Noode. Dorée Juliaan, 1 karabiniers, overledea den 27 September, 33 jaar, geboren le Grirognée (Luik). Van der Houwaert Hendrik, 1 jagers t# voet, overleden den 30 Seplomber, 26 jaar, geboren te Moyonneville (Frankrijk), wo nende te Rooussloy (Frankrijk).J Julemont Florons, korporaal, 14 linie, overleden den 29 September, geboren ea wonende te Fléron (Luik). Lamotte Jozef, 12 linie, overleden den 1 October, 22 jaar, geboren en wononde te Han sur Lesse (Namen). Turmes Gaston, 12 linie, overleden den October, 25 jaar, geboortoplaats onbekond, wononde te Luik. Pattyn Camiel, 11 linie, overleden dea 2 October, 25 jaar, geboorteplaats onbekend, wonende te Harelbeke (W. V.) DeVosEmiel Alois, karabinier-cyclist, overleden den 5 October, 21 jaar, geboren en wonende te Exaorde (O. V.) Poccard Gustaaf, 7 linie, overleden des» 5 October, 20 jaar, geboorte en woonplaats onbekend. Eyckens Florons, 7 linie, overleden don 6 October, ouderdom onbekend, goboren en wonende te Humbeek (Brabant). Motzen Paul, 12 linie, overleden den 8 October, 21 j. geb. en won. te Luik. De Broecken Jan, Constant, 12 linie, overleden den 8 October, 30 jaar, goboren en wonende te Dendermonde (O.-VI.) Audore Juliaan, 2 ininie, overleden den 8 October, 23 jaar, geboren en wonende te Gent (Oost-Vl.) De Paepe Desideor, Cesar, adjudant, 2 brigade mitrailjeurs, ovorleden don 9 Octo ber. 44 jaar, geboren te Brussel, wonende te St Gilles (Brussel). Schiffers Paul, militair geneesheer, over leden den 9 October, 30 jaar, goboren en wonende te Luik. Stroobandt T., 7 linie, overleden den 10 October, 30 jaar, geboorteplaats onbekend, wonende te Stekeno, Oost-Vl. Ganblomme Trsmar, 7 linie, overleden den 11 October, 20 jaar, geboren te Segel- sem, West-VI, wonende te I^tterbeek, Brab. Gouffeau Henri-Paul, 26 linie, overleden den 11 October. 37 jaar, geboren te Sint- Joost-ten-Noodo (Brabant), wonende te Brussel. Muller Gustaaf, 2 carabiniers der forte- res, overleden don 11 October, 34 jaar, ge boren en wonende te La Louvière. Deconinck Arseen, 5 infanterie der forte- res, overleden den 18 October, 35 jaar, ge boren te Kortrijk Wisschot, (West-Vl.). wonende te Roesolare (West-Vl.) De Coen Antoon, brigadier, 5 lanciers, ovorleden den 19 October, 17 jaar, geboren wonende la Lanaeken (Limburg). Na 19 October stierven te Elsene nog een zestal soldaten denkelijk zullen wij ook golegenhoid vinden hunne namen te laten verschijnen. Het zou wel eenigszins verwondering kun nen wekken dat Elsene zooveel overlijdens te boeken heeft, maar dit komt door dat het militair hospitaal van Brussel op bet grondgebied van Elsene staat. De familiën die nadere inlichtingen ver langen, zullen best doen zich te wenden tot het Gemeentehuis van Elsene (Ixelles), open alle werkdagen van 9 tot 3 uren.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1