LEVENSVERZEKERING Van het Oostelijk vsBMtsrrein Vöorscliottsn dGords Spaarkas 3D C3r 3E3 X. j jD BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST Kerkelijk Nieuws Verkeerds begrippen. Juiste voorstelling. De sliijd in Belgis en Frankrijk - OORLOG TER 1EE In de Zwarts Zee. De oorlog in de lucht De onderzesais in da lersche Zee Een edel werk EEN EN ANDER Koning Maauël Esq Kardinaal overladen Turken in Egypte. Een Belgische Staatsminister op reis Statistiek dei- beroemde veldslagen Voor de gesneuvelde soldaten BEKENDMAKING PETROOL. Eeicen-twinfigsie jaargang nummer SS 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaierdag 13 Februari 1913 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 'ranken Een jaar 8 franken. Inschrijving ir, alle postbureelon van het land. UITGAAF, 41). 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 n. 's avonds 0 Pour toute la publicitó commerciale et financicre du journal, s'adrosser exclusivement i l'Agence Réclame Godls, 2, Place de Ia Üourse, 3raxelle». Md GOOTS, 2, Beurspiaats, 2 pf. 9, Klerlcstraat, 3 Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank.(l tot 4kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,#0 38 bladz. (de regol) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,0# 4« blad*, (de regel) fr.0,30 I Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregol)fr. 2,00 Overladen (por regel) fr. 2,00 Commerciale en finaucieele aankondigingen zich uitsluilelijk te wenden Agcnce Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. MAANDAG 15 FEBRUARI, om 9 ure 's morgens, zal er vanwege het St Martens- gildo eene plechtige H. Mis opgedragen worden, tot Heil des Vaderlands, tot be scherming onzer geliefde Moederstad, tot zielerust onzer duurbare overledenen, tot versterking en welvaart onzer Verdedigers. Onze christelijke bevolking sporen wij dringend aan, in dezen Goddelijkeu Dienst tegenwoordig to zijn. Samen moeten wij den Almogenden bid den, opdat Hij onze inzichten zou zegenen, opdat van Hem do hulp en bijstand zou ko- mfin, dio wij in deze moeilijke tijden zóo noodig hebben. AA DE LIJFRENTEN. De Maatschappijen voor Levensverzeke ringen aanvaarden lij frenten, dit is in hoofd zaak kapitalen waarvoor zij een pensioen uitkeerou. De lijfrenten worden gewoonlijk aange gaan door oude jonkheden, die, niet genoeg bezittende om op hun goed te leven, bun fortuintje geheel of gedeeltelijk in lijfrenten plaatsen. Zoo zullen zij in hunnen oudun dag geene arinoedo hebben. Dc eerste en grootste plicht der maat schappijen is de lijfrenten uil te keer en. Heol gemakkelijk gaat dat in tijd van •oylog niet. Do inkomsten der maatschappij zijn om zoo te zeggon nul. Nieuwe zaken wórden niet. gesloten en de verzekerden op het leven betalen veeltijds hunne premiën niet.De maatschappijen zijn ook niet meester over hunne geldmiddelen. Aktiën worden niet meer verhandeld, do dienst dor post- chequen, do bijzonderste weg in den laatsten tijd door de agonten gebruikt om de geïnde gelden op to sturen, werd eonvoudiglijk en op het onverwachts geschorst. Al wie met banken werkt, weet welken last zulks tegen woordig veroorzaakt. Dus voor de maatschappijen geen middel om hunne fondsen te innen en geene vrijheid om er over te beschikken. Voog daar nog bij, dat de bestuurders van sommige vreemde maatschappijen over de grenzen werden gezet. Eindelijk, langen tijd waren briefwisse lingen onmogelijk; nu nog zijn zij lastig en traagzaam. En geld verzenden gaat niet Do dienst der lijfrenten, bijzonderlijk in af gelegen gemeenten, wordt grootendeels door do post gedaan, daar do agent, eens de zaak gesloten, gean stoffelijk belang bij het uitbetalen der lijfrente heeft. Do ernsligo maatschappijen hebben door alle middelen geLraclit deze moeilijkheden te overwinnen. Verschillende maatschappijen hebben hun bureel te Brussel nooit gesloten en dag aan dag betaald aan wie gcid te ontvangen had en zich te Brussel op hun bureel aanbood. Maatschappijen uit Holland en andere landen zonden geruimen lijd uit Holland of over Holland de noodige fondsen naar de niet bezette provinciën. Zij hebben daarbij getracht, geholpen door hunne opzichters, al hunne rentoniers, tot in de afgelegendsto dorpen op te zoeken, om liun de verschuldigde rente uit le keeren. Dus in algomeenon regel De maatschap pijen betalen hunne renten uit. Do rente niers die tot nog toe niet zouden uitbetaald zijn, geven wij als raad den agent of den opzichter te verwittigen, of rechtstreeks naar het hoofdbureol te schrijven. Tot mijn groot spijt moot ik zeggen, dat er uitzonderingen zijn. Men vroog mij on langs voor een lijfrente naar den hoofdzetel eener Belgische maatschappij te gaan, daar men te Gent bij de vertegenwoordigers niet klaar geraakte. Te Brussel waren de buree- len gesloten. De bestuurders uuuient fait le vide devant l'etmemi. Jammer dat zij tezelfdertijd eene leeglo maakten in de zak ken hunner renteniers. Het is eene eer voor de verzekering, dat die treurige gevallen groote uitzonderingen zijn. Met fierheid wijzen wij er op, dat tij dens den oorlog van 1870, gedurende de belegering van Parijs en de bloedige Com mune, de groote Fransche levensverzeke ringsmaatschappijen als Les Assurances Générales de Paris, La NationaleLe Phe- tliocbet middel vonden 0111 regelmatig ganech Frankrijk door, liunne lijfrenten uit Ce keeren. Duiitsche bron. BERLIJN, 9 Februari. (Wollï) Er is niets belangrijks te molden. Fransche bron, PARIJS, 9 Februari. (Reuter). - Officieel bericht van namiddag drie uur Van de Noordzeo tot do Oise is oen arlil- leriegevecht geleverd, dat in de streek van Cainchj vrij hevig was. Ten Zuidwesten van Carency is een aan slag op oen Duitsche loopgraaf geslaagd. Ten Noorden van Massiges heeft ons ge schut oen poging van den vijand om aan te vallen, verijdeld. In Ar-.'onne ia een aanval der Duitschers in de richting van Fontaine Madame afge slagen. Te Bagatelle is de Duitache infan terie sedurt 's morgens bezig met een hevi- gen aanval. Volgens de laatste berichten hebben wij ons in onze (tellingen gehand haafd. SaaStsche bros# BERLIJN, 8 Februari. (Wolff. Officieel) De Kmizer heeft gisteren gedeelten van do op het front aan Bzura en Rawka strijdende troepen goinspecteerd. BERLIJN, 9 Fobruari. Op de Oostelijke grens van Pruisen zijn eenige kleine voor doelen door ons behaald. Voor het overige is de toestand onveranderd gebleven. ®oslsnrijksche bron. WEENEN, 9 Februari (Wolff) Officieel© kennisgeving uit het groote hoofdkwartier Do algemoene toestand in Russisch Polen en West Galicie is onveranderd- Ons zwaar geschut heeft hij holder weer aan de Dunajec de vijandelijke stellingen bij Tarnow mot succes beschoten en ook op le vende doelen heeft ons vuur groote uitwer king gehad. In de Karpathen is ook gisteren overal gövochton. Bij hun verdoren opmarsch in Bookowina hebben onze troepen bet dal van de Boven- Suczawa bereikt en 400 man krijgsgevan gen genomen. Russische ba*®n PETROGRAD, 9 Februari (Pet. Tel.Ag.) Medüdueling van den grooten generalen staf: 0(i hot rechteroevergehiod van denWeicli- sel hadden voor ons gunstige schermutselin gen plaats op oen groot front bij hot dorp Nadroge.De kozakken violen een door infan terie gesieund vijandelijk eskadron aan. Een nachtelijk gevecht weidgeloverd in de streek van het dorp Orchuwelo. Op het linkeroevergebicd van de Woich- sel, aan de Bzura en do Rawka, duurde liet geschutvuur gisloren voort, doch de tegen stander ondernam geen enkoien aanval. In de streek van hel dorp Kamiouy gingen wij lot het offensief over en vorderden oen wei nig in weerwil van den liardnekkigen tegen stand van don vijand. Oi.ze artillerie beschoot met goed gevolg een Duitsche kolonne, die zich van Zemiary naar Bolimow bogaf. In de Karpathen duren de govechlen over het gehoulo front voort. Ouzo troepen heb ben op drie versterkte punten bij Mezö La hore/. (ten zuid-westen van Sanok) den tegen stand van don vijand gebroken on hem over verscheidene wersten vervolgd. Op de we^en naar Naovornaia en in de Boekowina hebben onze troepen het offensief van aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten togen de bergachtige, moeilijk toegankelijke stellingen tegengehouden en zijn langzaam teruggetrokken. PETROGRAD, 9 Fobruari (Pot.Tel.Ag.) Iu weerwil van den terugtocht onzer troe pen in de zuidelijke Karpathen en in deBoe- kowina hebben de gevechten in die streken voor ons gunstig verloop. Men seint de aan wezigheid van verscheidene Ooslenrijksche divisies, die voordien tegenover do Serviërs stonden. Russische bron. PETROGRAD, 9 Februari. (P. T. A.) Onze torpedobooten hebhen Khopa gebom bardeerd. De kruiser Breslau verscheen voor Batoem en loste 20 schoten op onze torpedobooten, die daar manmuvreerden. Uit Porrentruy (Zwitserland) wordt ge mold, dut een onbekend vliegtoestel over de Zwitsersche grens gevlogen is. Het word door de troepen, welke te Beucnevesin ge posteerd stonden beschoten, waarop bet io de richting van Mulhouae verdwoen. Later werd het vliegtoestel nog gezien, toen het in do richting van Belfort trok. Eon Duitsch vliegtoestel deed dezer dagen een verkenningstocht boven Franscli-Vlaan- deren. Een ander Duitsch vliegtoestel wiorp bommen te Hondcghem en te Wallon-Cappel. Er werd niemand getroffen en de schade is onbeduidend. Men had eorst gemold, dat het de U 21 geweest was, die twee sohepon in de Ierscho zee in den grond boorde en 's anderendaags uog een dorde schip vernielde. Verscheidene getuigenissen verklaren thans, dat de U 21 gezellen moet gehad hebben. Twee kapiteins der haven van de Madoc, die zich aan boord van den sloomer Linda Blanche bevonden, wolke ook in don grond geboord word, verklaren dat de Linda Blan che aangevallen werd deor F. 30, terwijl een matroos van den Ben Cruachanook in don grond geboord, beweert dat deze stoo- mer aangevallen werd door twee onder zeeërs, waarvan eene de U 31 was. Volgens die getuigenissen, zouden er dus minstens 3 onderzeeërs in do lersche zee ge- woest zijn. Een Antwerpsih konfrater brengt hulde aan de onvermoeibare oppffering van Mej. Orianne, die de slagvelden van Londerzeol, St. Jozef-Londorzeel, Breembonck, ThissMt, Heffen, Maldoren, enz., bozocht, om er de plaatsen te ontdekken, waar onze soldaten 'gevallen en begraven zijn. Daarbij bepaalt zich nog de taak niet welke Mej. Orianne zicli voorgeschreven heeft. Door hare zorgen, worden de ontgraven lijken gekist on naar de kerkhoven gebracht, waar zij in een deftiger graf gelegd worden. Al de voorwerpen welke op de dooden ge vonden worden, worden zorgvuldig en god vruchtig verzameld en geklasseerd. In oen bijzonder hoek worden al de noodige aan- teokeningen gedaan, om later de juiste plaats te weten*waar deze of gene soldaat begraven ligt. Reeds meer dan 200 lijken zijn kun non herkend worden en op liet slagveld van St. Jozefs-Londerzeel, waar eon lievig gevecht geleverd werd, heeft Mej. Orianne oen go- denkteekon doen oprichten. Daar de kosten voor die ontgravingon, kisten enz., vrij hoog beloopen, doet de Ant- worpsche kon frater een oproep tot eenige edelmoedige ziulon, oru Mej. Orianne in slaat te stellen hare edele onderneming voort le zetten. Binnen oonige dagen zal de lijst der go- doode officieren en soldaten, door Mejutfor Orianni ontgravon, in de dagbladen afge kondigd worden. %/V-V Er was onlangs g-omold geworden, dat Koning Manuël van Portugaal, het kort stondig oproer in Porlugaal zou waargeno men hebben, om zich terug op Portugeesch grondgebied to begeven. Zulks wordt thans gelogenstraft. Koning Manuël bevond zich dozer dagen te Brighton in Engeland, alwaar hij gekwetste soldaten bezocht. Hij zou zinnens zijn,aldaar een Sanatorium voor officieren op te richten. Uit Rome wordt gemeld dat kardinaal Scipione Teechi, sekretaris van hei iioilig CoiJegie der Kardinalen en bijzitter van de Heilige Congregatie van het Consistorie, overleden is. Uil Kaïro wordt gemeld, dat generaal Maxwell in een proclamatie heeft mooge- deeld, dat vier Turksche soldaten het Suez- kanaal zijn overgezwommen en er zijn in ge slaagd, aan den Egyptischen kant zich uit de voelen te maken. In de proclamatie wordt gedreigd, dat wie aan deze mannen hulp of huisvesting verleent, streng gestraft zullen worden. M. Cooreman is uit Le Havre naar Madri<f vertrokken, om hetSpaansch gouvernement te gaan bedanken, voor hetgeen Spanje voor de Belgische bevolking gedaan hoeft. Men is tlians al moer en meer genoigd eene vergelijking te maken, tusschen den huidigen oorlog en deze van vroeger. Het zijn bijzonderlijk de cijfers der verliezen welke onze aandaoht trekken, oindat daarin de voortgaande ontwikkeling dor legers te zien is. Indien wij dus een ovorzicht houden van groote veldslagen, en enkel rekening houden met de verliezen-cijfers (dooden, gekwet sten, krijgsgevangenen of onlbrokeuden), dan is eerst de beurt aan den Vollceranslag van Leipzig (16-19 October 1S13), waar Na poleon gedwongen werd, over den Rhijn terug to trekken. Er bevonden tich daar een half miljoen strijders. Napoleon's leger telde 180,000 man en de verbondenen hadden er zoo wal 320,000 man. De Fransche verliezen werden geschat op 78,000 man, zijnde 15,000 doo den, 15,000 gekwetsten, 23,000 zieken en 25,000 krijgsgevangenen. De verbondenen verloren 51,000 man, waaronder 21,000 Russen, 14,000 Oostenrijkers, 16,000 Prui- son en 300 Zweden. Na dezen slag mag wel do slag van Mouk- den genoemd worden. Deze duurde vau 26 Februari tot 10 Maart 1905 en van de 624 duizend man werden er 138,000 verloren. In den slag van Sedan (1 September 1870) dwong hot Duitsche leger van de Maas, 200 duizend man tellende, de Fransche troepen ten gelalle van 86,000 tot de overgave. Er waren 14,000 Franschen en 10,000 Duit schers gedood of gekwetst. In vorige dagen waren reeds 21,000 Franschen krijgsgevan gen genomen, zoodat de totale verliezen ou goveer 131,000 man beliepen, op 320,000 strijders. Op de Borodino, tusschen Moskow en Smolensk, alwaar op 7 September 1812, Napoleon het Russisch leger versloeg, hie ven er van de 246,000 strijders 80,000 op het slagveld. Te Waterloo hadden Wellington en Blü- cher 30,000 Duitschers, 24,000 Engelschen en 15,000 Nederlanders en Belgen. Daar mede versloegen zij de 123,000 man van Napoleon. De totaio verliezen bedroegen er 65,000 man. Op 5 en 6 Juli 1809 versloeg Napoleon te Wag ram de Oostenrijkers, onder hevel van Aartshertog Karei. Van de 290.000 man werden or 63,000 buiten gevecht ge steld. To Konïggralen overwonnen do Pruisen op 3 Juli 1S66 hot Ncord-Oostenrijkseh le ger alsook het Saksisch legerkorps. 215.000 Pruisen stonden er tegenover 220,000 bond genooten. Do verliezen bedroegen er 54,000 man, waaronder 30,000 Oostoi r jkers en Saksers gedood of gekwetst en 10,000 Prui sen. De slag bij Dresden, op 26 en 27 Oogst 1813, tusschen liet leger van Napoleon on dat van do verbondenen onder Schwarzen- berg, bracht 300,000 man te volde. De ver- liozen bedroegen 50,000 man. To Plewna, op 10 December 1877, werd Osman Paclia gedwongen zich niet 40,000 man en 2000 officieren over te geven. 163,000 man hadden er aan den slag deelge nomen. De slag van Gravelolte (18 Oogst 1870) bracht 100.000 Duitschers tegenover de 120,000 Franschen van generaal J3azaino. De verliezen bedroegen 34,000 man, waarvan 14,000 Franschen en 20,000 Duitschers. Zijne Eminencie Kardinaal Merry dol Val heeft aan den Kardinaal Gasparri, Staalsse- kretaris Zijner Heiligheid medegedeeld, dat de vaderlijke liefde, dio dei: H. Vader er toe heeft aangezet, met gelukkig gevolg hij de woroldiijke macht voor de bevrijding dei- gevangenen op te treden, hem tevens heeft aangespoord van den Koning der Koningen, de verlossing af te smeekeu dor zielen der gosnouvelden dio in het Vagevuur gesneu veld liggen, opdat zij aldra in lmt hemelsch vaderland zouden komen. Tot dut dool heeft Z. II. de Paus bepaald, dat alle missen gedurende den oorlog door eenen priester om het even waar gelezen lot verlossing der zielen van de gevallenen, dio in d«3ii huidigen 7.00 Lu.oren krijg s.n rveii of zullen sterven, dezelfde kracht zullen heb ben alsof zij aan eon bijzonder daartoe ge wijd altaar opgedragen waren. Bij vonnis van het krijgsgerecht te Lei- ven, betr. Brussel, zijn de volgende perso nen veroordeeld geworden 1. De voortvluchtige Belgisehe soldaaf Hendrik Verbiest, uit Berthem, tot 15 jaa» dwangarbeid wegens bsproefden moord en beproefd krijgsverraad, gepleegd den avom< van 29 November 1914, in gemeenschap met een anderen Belgischen deserteur, op eene» Duüsehen landstormman. Beiden hadde* zich met dezen vooreerst in herbergen vooc do poorten van Leuven vriendschap gesloten en hom langs eenen valschen weg naar Terbanit geleid, waar zij hem opeen eenzame plaats plotseling overvielen en hem beproef den geweer en patruontasch te ontrukken. 2. De zadelmaker Elias-EIiazar Cohen, nit Nijmegem, woonachtig te Strombeok, bedrog, bodriegelijke scliriftvervglsching, nooddwang en roof mot bedreiging, tot 11 jaar dwangarbeid en vorlies zijner burgee* lijL0 rechten roor don duur van 10 jaar. Cohen heeft zich voor Duitschen veld- policiebeambte uitgegeven, zich eenen stem pel aangeschaft, dien hij zelf had laten ma ken, en heeft van begin October lot aan zijn aanhouding opl3 December 1914, voelmaals onder bedreiging- mot een revolver en onder begeleiding van oen Belgischen veldwachter tegenover do Belgische bevolking van Bey- ghera en omstreken gewelddadon, afpersi*- gen en bedrog gepleegd. Gent, den 29 Januari 1915. De Gouverneur Generaal in België, Vrijheer von Bissing, Gen eraaio vorste. Een Brusselsch blad heeft het over de» droevige» toestand der bezitters van eo» boekje der Spaarkas. Zooals gewoonlijk wordt de inschrijving omgezet in Belgische rente. Het is nu aan din lieden totaal onmo gelijk, hun renleboekje le verwisselen tege» titels aan drager of geld to leenen, tege» liet in waarborg gegeven boekje. Hot lot der spaarders is dus beklagenswaardig. Natuurlijk heeft de spaarkas de titels, vertegenwoordigende do inschrijvingen niet in kas, daar liet Belgisch gouvernement d# titels heeft medegenomen, doch de spaarkas, welke in foite van hot gouvernemont af hangt, zou toch aan de spaarders voorschot ten kunnen doen, mits het in bewaring hou den van het renteboekje, waarvan een ont vangstbewijs aan don eigonaar zou afgele verd worden. Niemand zou daartegen opkomen en de spaarkas zou geene verantwoordelijkheid hebben. Indien de spaarders, in plaats van hun geld in de spaarkas te storten zich verge noegd hadden met het aankoopen va» Belgische rente, dan zou het hen thans ge makkelijk zijn; in eene groote bank geld geleend le krijgen op hunne titels. Weigeron thans voorschotten te geven op de renteboekjes, zou de lust tot sparen voor- zekers niet aanmoedigen. Ook is liet te weiischen dat maatregelen getroffen worden. De spaarkas viel in den smaak van hot publiek, juist doordien bet gemakkelijk waa gespaard geld terug tekrijgen.Ookis liet zeer waarschijnlijk, dat indien hierin verandering gebracht werd, de spaarkas zelf er meest zou door lijden. Blijft nu echter te zien, of volgens de statuten der spaarkas, het niet verboden is, dezo voorschotten te doen. V Blijkens den «Monitour du Pètrole», heeft de petroolopbrengst van Rumenië in Decem ber ongeveer 181.000 ton beloopen, tegen 148.000 ton in November en 161.000 ton in Oktober. Dn lotalo opbrengst voor 1914 kan than» op l,77f,260 ton worden bepaald, het is te zeggen 114,359 ton mindor dan in 1913. Slechts de maanden Maart, November en December gaven hoogere cijfers dan dezelf de maanden in 1913 voor de overige maan den was de opbrengst steeds kleiner dan in het voorgaande jaar, wat voor een groot gedeelte aan de politieke gebeurtenissen is le wijlen. De algomnone opbrengst is in de tweede helft van Januari op het liooge peil van on geveer 550 wagens per dag gebleven. Pogingen om de opbrengst te vorrcoerue- ren worden voor het oogenblik niet in het werk gesteld, daar er gebrek aan depot ruimte dreigt te komen. De prijzen zijn niet veel veranderd, De uitvoer blijft beperkt, terwijl het binnen- landsch verbruik,tengevolge van de tijdsom standigheden, en de mindere bodrijvigheil in do nijvorhoid, eveneens vermindert.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1