Oorlogsberichten LEVENSVERZEKERING De strijd in fisigie en Frankrijk Yan liet Oostelijk vechtterrein Ds Turksche Russischs oorlog Eene Russische leening in Amerika Belgischs Mteiingen in Holland 0 Verkeerde begrippen. Juiste voorstelling OORLOG TER ZEE De opeisching van wijnen te Aalst -xx/v- Kostbare vondsten Een-sn-twritttigSïe ^ai^ami mnssmer 38 3 CENTIEMtN HET NUWMEfi Biaede# (6 Fc!bw»ri 1818 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijring in alle postbureelen van het land. I* UITGAAT, 4 u. *s avonds 0 0 7' UITGAAF, 7 o. 's avonds 0 Po«r toute la publicité comineTci*!© et financière da journal, s'adresser óxclusivoment l'A^oaoo Réclame Godts, 2, Place de 1* Bomrse, Bruxelles. BUREELÈN TE BRUSSEL I TE AALST Hd GODTS, 2, Beuraplaats, 2 I1*3"* KeirKëti-aat, 3 Telefoon A 329? Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NVFFEL-VE OENDT. A Aisi KON E>K3I NOEN KI. aank. (T tot 1 kl. règ.) ik. 0,60 3°"b'.idz. (dé regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (pér'regel)fr. 2,00 Sport'fper regel) fr. 1,0# Gemengd nïfcuwspcr Tegel fr. 2,00 Rectit.herctöll. (pér regel) (T. 2,0& Overlijden (per regel) fr. 2,00 Cóntmerciale én financieel© aaakondigfngea zich uitsluitelijk 18 benden Agence Réclame Godts, 2, Benrsplaats, Brussel. V/s! is de onvervalbaarheid? Sodert enkel© jaren hebben een klein ge tal maatschappij on do onvervalbaarheid in gevoerd, het eenvoudigst© on beste middel om den verzekerde hij te springen, indien in den loop der verzekering, de verzekerde niet in staat is één of meer premiën regelmatig to betalen. Al» do verzekerde de premie niet wil of niet kan betalen, ia de maatschappij verplicht de te betalen premiën voor te schieten, zoo lang een deel der premie-reserve of der terugk oops waarde tot dekking van do ach terstallige premiën en de intrest toereikend is. In dit geval, en dit is de groote zaak, blijft de vorzekering voor haar volle bedrag van kracht. Een voorbeeld. Een persoon, heeft eene gemengde verzekering voor 20 jaar en Voor een kastaal van 10,000 fr. gesloten. Hij heeft drie jaarpremiën betaald, als de oorlog losbarst; hij wacht de drie volgende jaren van te betalen en sterft het derde jaar. De maatschappij is gehouden het volledig be drag, 'l zij 10,000 fr. min 3, premiën, ver hoogd met den intrest, te betalen. Leenincj op polis. Draagt de polis geeue onvervalbaarheid, dan is het tioodig do kwijtsekrifton, als zij aangeboden worden, tijdig te betalen, opdat de verzekering volledig van kracht blijve. Nu, na drie jaar staan de meesto maat schappijen leeningen toe op de kontrakten. Doch de maatschappijen hebben als regel genomen, geene leeningei» gedurende den oorlog too to staan, tenzij de noodige leoning om de vervallen premie to kunnen betalen. Voorziet een verzekerde dus gedurende hot jaar niet te kunnen betalen, en bevat de polis, niet de onvervalbaarheid, dan is hot geraadzaam do leening der promie aan te vragen. Valt sterfte voor, dan is de maat schappij schuldig het volle verzekerde kapi taal, min de geleende premie. Ut! de verzekspistg Hoeden Eens drie jaar verzekerd, kan men uit de verzekering treden zonder zijn gestort geld volledig te verliezen. Eorstens heeft mon de premio-vrije vorze kering; dat is, men betaalt geene premiën meer en men blijft verzekerd naar gelang mon betaald heeft. Voorbeeld. Eon persoon is verzekerd om 10,000 fr. te trekken na 50 jaar of on middellijk in geval van sterfte. Hij is 10 jaar verzekerd, als do oorlog uitbarst. Hij kan of wil niot meer voort betalen en vraagt de -vrije polis. Do waarde van de verzekering valt op de helft, of 5,000 fr. betaalbaar na 10 jaar of onmiddellijk wanneer hij vroeger Blorft. Ten tweede, de meeste maatschappijen slaan na drie jaar den terugkoop der polis too; dat is. mon dient zijno polis in en men ontvangt de geldwaarde op dat oogenblik. In 't begin dor verzekering is do terugkoop zeer schadelijk. De reden is de volgendo Als men zijne polis terugkoopt, heeft mon geen recht op het deel van elke premie, dat in do slorftekas werd gestort en op het ander deel, dat in onkosten is vergaan. BasBaalt Do bijzondere levensverzekerings-maat- schappijen in België werkzaam, betalen op dit oogenblik regelmatig hunne lijfrenten, hunne kapitalen bij leeftijd en bij overlijden. Wat den verzekerde betreft, deze behoeft zich niet ongerust te maken, als de premie- kwitancie niet tijdig wordt aangeboden. Wordt zij echter aangeboden, dan betaalt liij a Is .hij kan, want zoo spaart liij den in trest van 9 0/0. Kan hij niet betalen, on is de polis onver- valbaar, dan hoeft hij er zich niet modo te bekommeren. Is de polis niet onvervulbaar, dan vraagt hij eenen bepaalden uitstel, of beter, bij verzoekt de maatschappij hem de te betalen premie te leenen. Wil hij in geen geval in de verzekering blijven, dan heeft hij te kiezen tusschen de premievrije polis of den terugkoop. Ik twijfel er ten slotte niet aan, of gelijk welke maatschappij zal zeer breed mot bare verzekerden handelen. Als men vroeger trachtte eenen persoon te verzekeren, klonk altijd do vraag Veronderstel dat hot oorlog worde I De maatschappijen staan nu voor den schrikkelijksten aller oorlogen. Zij zullen er eene eer in stellen le bewijzen, dat zij, boter dan welkdanigé inrichtingen van voorzienig heid, tegen de grootste stormen bestand zijn. Van dat weerstandsvermogen zal ton an dere het verder betrouwen van het volk, en do verdere bloei dor ïovonsT»rz»keringen afhangen. Eene maatschappij, welke htron plicht niet veTvult, weet, dat zulks zal gekend zijn. De vrije mededinging beslaat gelakkiglijk nog voor <lo levensverzekeringsmaatschap pijen. Mochten er tusschen do lezer» van De Volksslem verzekerden zijn, dio nog verder* inlichtingen verlangen; ik ben bereid hun die te geven. Alfons SEVENS, Opzichter van levensverzekeringen DuiHcho bron. BERLIJN, 11 Februari. (Officieel). Door een aanval in de Argonnen bobben wij ter rein gewonnen. Wij hebben G officieren, 30T man, 2 mitrailjeuzen »n 7 klein» kanonnon genomen. In het Centrum eti ten Zuiden der Vogeo- een, hebben wij ook kleine voordooien be haald, AALST, 12 Feb.(Duitsche Kommandatuur). Aan de kust zijn gisteren, na eene lange poos, wederom vijandelijke schepen ver schenen. Over Oostende werden door vijan delijke vliegers bommen geworpen,die goenè schade veroorzaakten aan onze krijgswer- lcen. Van het overige front worden enkel artilleriegovechten vermeld. In Champagne vooral werd door don vijand veel munitie tegen onze stellingen verspild. Nabij Senain werd eon infanterie aanval beproefd, die echter afgewezen werd. 120 gevangenen bleven in onze handen. Het gisteren vermel de aantal gevangenen in de Argonnen is met 1 officior on 19 man verhoogd. Ton Noord-Westen van Verdun werden verscheidene vijandelijk loopgraven geno men. De Franschen beproefden een aanval waarbij zij de vlag van Geneve voorop droe gen, doch dio aanval werd met zware ver liezen afgeslagen. Over Verdun lieten do Duitsche vliegers zoo wat 100 bommen val len. In het Zuiden der Vogeezen, gelukten do Franschen er in, ons eone kleine vooruit geschoven loopgraaf to ontnemen. FranscEie bron, PARIJS, 11 Februari. (Reuter). In België hadden bij tusschenpoozen artille riegevechten plaats. Do vijand heeft Yperen en Veurne beschoten. Onze batterijen heb ben een konvooi der Duitschors uiteenge jaagd. Langs den weg van Bothune naar La Bassée hebben wij een molen heroverd, in welke de vijand geslaagd was zich te neste len. Tusschen de Oise en de Aisne heeft onze artillerie oen Taubo neergeschoten, die bran dende in de Duitscho linies is terechtgeko men. De vijand heoft Soissons gebombardeerd met brand veroorzakende projectielen. Op het gebeele front aan de Aisne en in Champagne heeft onze artillerie met goede uitwerking de vijandelijke batterijen bescho ten. In Argonne ontwikkelde de strijd bij Bagatelle zich in een der dichtste gedeelten van bet woud. Aan beide zijden werd het front behouden. In het geheel zijn den 7 Februari aan iedere zijdo niet meer dan drie A vier bataljons in gevecht geweest. In den loop van gisteren heeft slechts een onzer bataljons hot gevecht geleid. PARITS, 12 Februari. (Reuter.) Officieel bericht van drie uur namiddag In Champagne is een aanval der Duitschers op de bosschen ten noorden van Mesnil les Hurlu3, waarvan wij ons dezer dagen hadden meestergemaakt, afgeslagen. In Argonne is zeer hevig gevochten orn het veldwerk Maria Theresia. Volgens do laatste berichten waren de Duitsche strijd krachten daar ongeveer éón brigade sterk; wij hebben al onze stellingen behouden. De verliezen van den vijand waren aanzienlijk, de onze ernstig. In da Vogezen hangt dichte mist en er valt veel sneeuw. Het gisteren vermelde nachte lijke infanteripgevecht bij La Fontenelle in Ban de Sapt is bij volslagen duisternis gele verd. De Duitschers hadden hier ten minste twee bataljons in het vuur. Hot terrein, dat wij hadden verloren, hebben wij gisteren door een reeks tegenaanvallen bijna geheel herwonnen. Bij de verovering van de steenbakkerij te Violaines (ten noorden van den weg Bethune La Bassée) boden de Duitschers ten gevol ge der zeer krachtige beschieting met twee kanonnen, weinig weerstand. RoISancÈscüie bron SLUIS, 12 Februari. Zeebrugg» is, niettegenstaande het mistige Veer, weer herhaaldelijk door vlieger» verkend. Duitsche bron. BERLIJN, 11 Februari. (Officieel). De gevechten aan de Oost Pruisische grens duurde gisteren voort en eindigden in hét algemeen ten onzen voordoele, alhoewel do sneeuw de krijgsbewegingen belemmerde. In Polen, rechts van de Weichsel, gingen wij vooruit ten Noord Weston ran Sierpée. De vijand werd overal achteruit gedreven en wij maakten eefaigo honderden krijgsge vangenen. Ten Westen der Weichsel, tiists van be lang te melden. AALST, 12 Februari. Zijne Majesteit Keizer is op het gevechts terrein, aan de Oost Pruissische grens aan gekomen. ónze krijgsverrichtingen hebben d» Ruisen spoedig verplicht hunnó stellin gen ten Oosten der Mazarisch» meeren op te geven. Verdors duren de gevechten nog voort. Er zijn zoo wat 26,000 gevangen gemaakt, meer dan 20 kanonnen en 30 machinegeweren veroverd. De voorraad onder krijgsraateriaal dat wij ook veroverden is nog niét te gehalten. In Polen, recht» van de Weichsel, hebben de Duitscho troepen,hot gisteren vermeld offen sief voortgezet. De stad Sierpec werd inge nomen en nog ©enige honderden gevange nen gemaakt. In Polen, links van de Weichsel geene veranderingen. Ooslenrêjksche bron. WEENEN, 1{ Februari (Wolff) De alge- meone toestand in Polen en West Galicie is onveranderd. De strijd in de Karpathen duurt voort Bukovina is tot aan Cuczawa door de Russen ontruimd, die spoedig ach teruittrekken. Onze troepen worden ovoral geestdriftig door dc bevolking ontvangen. WEENEN, 11 Febrnari (Uit hot alge- raeon hoofdkwartier). In do Karpathen kampen de Duitsche en Oostenrijksche troepen schouder aan schou der. Gozien do slechte wegen en steile berg paden kunnen onze krijgsverrichtingen slechts langzaam vorderen. Toch bobben wij in de laaiste dagon voordoeion behaald. In Bukovina trekken do Oostenrijksche troepen steeds verder op. In het Zuiden hebben zij reeds het be langrijk kruispunt van Waraa bereikt, waar do Moldawa-Itza zich in de Moldawa stort. Ook de noordelijke vleugel rukt zegevierend voorwaarts in do Suzawadal. Het Zuid- Westelijke doel van Bukovina is geheel door do Ressen ontruimd geworden. Do Russen moesten in de richting van Czernowitch te rugtrekken. Op het overige deel van het Oostelijk vechtterrein in West Galicie en in West Polen hadden geene belangrijke gevechten plaats. Aan de Oost Pruissische grens had den wederom vorscheidene gevochten plaats. Hier en daar kwam het tot belangrijke strij den. Die gevechten zijn normaal voor ons verloopen. Langs beide zijden zijn zeer ster ke strijdmachten aangebracht. BUDAPESTA, 11 Februari. Al de Hongaarsche bladen melden dat de Russen eene zware neerlaag opliepen in Bu kovina. De verbondenen zouden 3800 ge vangenen ggmaakt en een groote partij krijgsmateriaal veroverd liebben, waaron der twee zware kanonnen. Do Russen zou den 28 kilometers achteruit getrokken zijn en in wanorde den terugtocht aangevangen hebben achtervolgd door de verbonden troe pen. De Russen zijn in vollen aftocht naar Czernowitz. De Steden Kunpolung, Guraliu- more en Cuczawa zijn in ons bezit. Volgens personen uit Czernowitz te Burdujeni aan gekomen, zou de Russische gouverneur reeds met zijn staf Czernowitz verlaten. Onze troepen rukken op naar Czernowitz. Russische bron. PETRAGRAD, 10 Feb. (Reuter). Officieel bericht van den grooten generalen staf Op den rechteroever van den Weichsel neemt de strijd in verbittering toe in de streek van Serpec* Op den linkeroever van den Weichsel wordt het artilleriegevecht voortgezet. De grootsche opgezette poging der Duit schers om bij Borjiinoff on Voliach Idlowska door ons front heen to breken, welke op 31 Januari begon,, is op 6 Februari verijdeld. Wij hebben onzen opmarsch aan dè Beneden-Ézuré Voortgezet eh heb bén Zónda£ een sterk steunpunt r.abij Kamion genom'en-, waarbij wij 360 man, het ordTScliót van hét garnizoen hebben gèVangén 'génonVen. Ons offensief in do KarpaVhefi duurt voort. Wij hebben verscheidene fct'erke «tellingen aai. het front Aïesolaborez-Lutoviika geno men. PETROGRAD, 10 Februari. (Pet. Tol.- Ag.) Medudeeling van don grooten generalen staf De Duitschers, Óïo in Oost Pruisen meer en meer troepeir samentrekken, hebben, na gedurende de laatste dagen vorsche strijd krachten t» hebben aangeroerd, krachtigk verkenningen ondernomen. Zondag gingen zij met aanzienlijke troepenmachten aan hot gedeelte van hét front tusschen Horzele en Johannesburg tot den aanval over. Dè vijand ondernam op zijrt beide vleugels iA Oost Pruisen aanvallen. Ten tweede voerde do vijand een aanval uit op de wegen van ïtjpin (in Russisch Polen, ten Zuiden va» het Oost Pruisische Strasburg), ïn die huurt concentreerde zich onzè cava lerie in do richting van Serpéte (ruim 25 K. M. ten Zuidoosten van Rypin, over de Skrwa, een rechter zijrivier van den Weichsel). Öj) dén linkeroever van den Werchsol heeft de vijand Maandag geen enkele aan vallende bewfegifig uitgevoerd. In do Karpathen duurt de strijd voort. In de streek rati Barsfeld en Swidnik heeft de vijand aanvallen beproefd, In do buurt van den Lupkowpas (bij Mezo Laburez) wordt ons offensief voortgezet. Dui'.sche kolonnen hebben, na den Tou- cholkapas te zijn overgetrokken, Zondag 22 hevige aanvallen gedaan op de hoogten in do buurt van Koziuwka, die door ons bezet werden gehouden. Do Duitschers voerden hun aanvallen nit in diepe en gesloten gelederen. Onder ons vernietigend kruisvuur maakte zich de vijand tweemaal van een heuvel moester. PETROGRAD, 11 Februari. (P. T. A.) In den nacht van Zondag trokken de Duitschers troepen samen om de Russische stellingen bij Koziouka aan te vallen. Don volgenden morgend begon een onweerstaan bare aanval door do Duitsche kolonnen. G«»en verliezen in de voorste rijen konden hot opdringen van de volgendo rijen tot staan brengen. Do aanvallen der Duitschers werden door eon hevig vuur van het zware geschut onder steund. Nadat de Duitschers er waren in geslaagd ziel; van eeno belangrijke hoogte in de Russische stolling meestor le maken, worden zij met de bajonet verdreven.Daarop volgden wederom onafgebroken aanvallen. Tegen den aanval maakten de Duitschers zich met een groote troepenmacht van onze stelling op de hoogte meester. Het was een weergaloos bajonet-gevecht. Do Russische vliegers lieten bommen val len op Duitsche treinen bij Rawa. Russische bron. PETROGRAD, 11 Februari. Do staf van het Kaukasisch leger meldt, dat op 8 dezer geon belangrijke gevechten hebben plaats In de Zwarte Zee. PETROGRAD, 11 Februari. (P. T. A.) De kruiser Breslau heeft Yalta gebombardeerd. Onze kruisers hebben Maandag een Turksche batterij in Trobizonde gebombardeerd. Een met levensmiddelen geladen stoomschip en eon ander stoomschip, alsmede een tweemas ter by Jeros tot zinken gebracht. De Duitsche duikbooten aar. 't werk LONDEN, 10 Februari. (Reuter). Do admi raliteit meldt, dat bij Rye (aan liet Kanaal) op G dezer twee met Oriole gemerkte red dingsboeien gevonden zijn. Men vreest dat tiet op 29 Januari met bestemming naar Ilavre van Londen vertrokken stoomschip Oriole, van de General Steam Navigation Cy., den 30*" getorpedeerd is door de Duitscho duik boot, die ook de Toko Maru en do Ikaria ge torpedeerd heeft. I)e Oriolo had eou beman ning van 21 koppen. Het gebruik der Amerikaansche vlag floor Engolsche schepen. De transatlantielcer Lusüania is in Enge- land aangekomen met do Amerikaansche vlag in top. De bevelhebber van liet schip had van wege de Engelsche regoering bevel gekregen, zulks te doen. Nt>Ö een Ëngèlfcoh schip aangevallen Vrijdag morgend de Engelsche 8 toom ©t «Laertes», komende van Java, te IJmuide* aangekomen. De kapitein verklaarde, dat tusschon de vuurboot der Maas en de Schou* wèrbank, èen Duitsche duikboot hem bevol gaf te Stóppen. De kapitein in plaats van te gehoorzamen, deed do Ilollandsche vlag hij- «chöh, déar éT veel énfcfldfgé passagiers Ne gers en Chinoezon aan boord waron, en gaf tevens bevel in vollen stoom en bobendig zwenkend weg te varen. Verscheidene kanonschoten werden dan op de «Laertes» gelost en het schip word getrof fen aan de schouw en de reddingssloepen. De duikboot poogde ook nog don stoomer to tor» piljeeren, doch k»a er niet in gelukken. De «Dusseldorfor Allgemoino Anzeiger» meldt, dat Rusland Van de groep Morgai eene leening heeft gekregen van 5 millioe» pond sterling of 125 millioen frank.Hot »j«- dikaat telt 15 groote bankhuizen. De intreet- taks bedraagt iel» meer dan 6 0/6. De burgemeester en twee gemeentcraadt- leden van Sluis zijn in Den Haag op verhoor geweest om do intrekking te verzoeken van het bevel tot ontruiming van Sluis door do Belgische vluchtelingen. Een adres van belanghebbenden uit de burgerij heeft dit verzoek ondersteand en voorloopig is een langer verblijf toegestaan^ terwijl het verzoek nader ernstig overwogen zal wordén. Hot Belgische dorp, dat in de heide tus schen Uil on en Zeeland (N.-Brab.) wordt gebouwd, begint zijn voltooiing te naderen. Het terrein is bijzonder goed gekozen, het ligt hoog on droog, het geheel is omringd door dennebosschen. Karrevrachten goede ren zijn reeds naar do magazijnen gevoerd, zoodat deze gevuld zijn met kleuren, schoe nen, beddogoed, zelfs kinderwagens, wiegou en speelgoed. Een 40tal barakken, eetzalen, keukens, ziekenhuis enz., zijn klaar, liet zijn allen go- bouwen van 50 in. lengte en 14 m. breedte. Nu is men bogounon met de kerk en de pas torij, ook moeion nog scholen gobouwd wér den. Als commandant van het dorp is benoemd de hoofdofficier Wilhelm, burgemeester, dokier, ouderwijzers, controleurs, onz., zijn reeds aangesteld. Een pastoor met vier ka pelaans zullen do geestelijke zorg op zioli nemen. Het lieelo dorp zal electrisch verlicht wor den. Aanstaande Maandag zullen do eerste vluchtelingen, een 300tal het kamp betrek ken, dat voor 10,000 personen wordt inge richt. Maandag morgend heeft de lieer J. Van den Bergh, dienstdoende burgemeester al- hier, van de Duitsche overheid een bon ontvangen, van groote waarde, voor den wijn welke eenige dagen geleden opgeeischt word. Deze bon zal binnen korte dagon betaal baar zijn en de belanghebbenden zullen dan vergoed worden voor den gelevorden wijn. Men meldt dat men in de Duitsche loop graven op het westelijk oorlogsterrein, vele Fransche, Belgische en andere muntstukken van alle tijdvakken gevonden heeft. Eene der merkwaardigste ontdekkingen bestond in een groot getal Fransche goudstukken, dio bij Tholus gevonden werden, en in munt stukken dér ouJo Golonia Agrippina uit den tijd van den Duitschen keizer Koenraad II (1024-1037) en van Cannt de Groote, ko ning van Engeland en Denemarken (1036); deze laatste werden gevonden in den omtrok van Reims. Het is ook in de nabijheid dozer stad, dat mon onlangs papierwaarden ten bedrage van 150,000 fr. gevondon heeft, dio onder eenen mesthoop verborgen waren. Mynheer Emiet, RUBBENS, provincieraads lid, Madame Emiel Rubbens, hunne kinderen en familie, bieden aan de talrijke vrienden en kennissen hunnen welgemoenden dank voor de menigvuldige ontvangen blijken van deel nemingen genegenheid in den rouw die hen heoft getroffen door het sneuvelen van hunnen welbeminden Jozef.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1