Oorlogsberichten 1 t DAGBLAD De fjestonsiiii ïaaloopgraven 08 strijd in België en Frankrijk Van M Oostelijk VichllereiB De Osstennjkssh-ServisoSie oorlog OORLOG TER ZEE Rood het Suez=Kanaal JAPAN en CHINA Eischen van Japan Gevaarlijk Goedje Be AiitamoMelnijYerheist in ile Vsresnliide Staten De misdaad der Leopsldstel ts Antwerpen mm—q Jozef DE VOS (Zoon) Een-en-twintigste jaargang trammer 4) 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 19 Februari 1915 ABONNEMENTEN: zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo po3tbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 's atonds 0 0 2UITGAAF, 7 b. 's avonds 0 Pour toute la publicitó comtnerciale et flnancière du journal, g'adresser exeiusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place do ja Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE EESJSSEL TE ASLST BBjESÜTS, Beurapiaais, 2 I ïsieritetraat, Teleloon A 3299 Teletooi» 114 Bestuurder J. Van Buffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.)fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,00 3° bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell.(per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregol)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Corcmercialo en financieole aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Agence Réclame Qodts, 2, Beursplaats, Brussel. Eon Rijnlandsch officier van de landweer Ter telt liet volgende Twee dagen waren wij uit het front terug on wij lagen ergena in een plaats. Onbe schrijflijk L3 het gevoel, als mon zich in een zacht, warm bed neerlegt, nadat men vijf tien weken lang alleen in de kleeren, op s'roo in een hol of in oen loopgraaf geslapen heeft. Ik was een wandeling gaan doen en werd terugkeorendo met alarm begroet. De compagnieën stonden reeds gereed. Er was .een loopgraaf verloren en wij moesten mee helpen deze to heroveren. Het ging naar boneden in het begroeide dal, dal door de rivier de X. zijn water naar de Moezel zendt- Op een stfilo helling hou den wij stil. Drio compagnieën zijn reeds naar voren, wij worden nog aohter gehou den. De sneeuw valt, wij wachten, 's Avonds ïaat kwam het bevel, in liet dichtst bijgele gene plaatsje noordkwarlier lo betrekken. Wij brengen een kouden nacht door. In don vroegen morgend gaat het door een nauwe kloof naar do bedreigde stelling. Onze com- pagniöu bezetten haar. Een ervan is gisteren tot dicht aan de loopgraven van do Fran- schen doorgedrongen, is -achter hevig be schoten en is teruggemoeton. Twee luite nants zijn gevallen. Een onrustige nacht in een loopgraaf. Vijftig meters van don vijand, dia achter takkebos-versperringen gedekt ligt. Twee maal razend geweervuur. Do dag verloopt kalm. Eon nieuw regiment rukt aan. liet moet de:; storm ondernemen. Wij blijven in reserve. Den nacht brengen wij in de schuil plaats door. Er brandt een kacheltje, waarop' koffie gezet wordt. Wie niot vier-en-tvvintig uur of langer kou geleden hooft, weet niet wat oen kroes warme koffie waard is. Don middag van den 20 Januari hoort men hot gedreun van ouzo mijn werpers. Do storm wordt voorbereid. De grond beeft. De splinters vliegen tot bij ons. Men ziet de pro jectielen door de lucht vliegen. De lichte recht de hoogte in gaan en naar beneden vallen, de zware waggelend hun baan be schrijven. Uit zware veldkanonnen komt de tegengroet. Vervolgens snelvuur van onze artillerie on ten slotte het hoera van den storm. Wij liggen in hot bosch onder zware beu ken, waarvan do takken versplinteren onder don kogelregen. Wij sturen ammunitie naar voren, naar de bestormende troepen, die reeds onmiddellijk twee loopgraven geno men huhbon. Oin onze ooien spoklakolt hot fluiten en dreunen van de artillerie, het. snor ren en striemen van de infanterie-kogels. Van dit allermodernste concert, zal de klank dengene, die 't eens gehoord heeft, altijd in do ooren blijven. De zware artillerie van den vijand strooit zijn projectielen over het ge- iioele bosch. De rookzuilen ziet mon tot in do boomtoppen. Eon adjudant komt naar ons toe. Wij heb ben u niet moer noodig, wij spinnen hst alleen klaar. Gaat terug, maar houdt u iodor oogonblik gereod. Wij kruipen in onze schuilplaatsen, het vuur verstomt. Den volgenden morgend lossen wij de vormooide stormtroopen af Weer liggen wij in do voorste linie, zes honderd meters van den vijand af, die zich opnieuw verschanst togen don avond voor hovig artillerievuur. Een paar graszodon vliegen me tegen den hëim. Eon andere bezeert mijn.neus. Een ge weerkogel vliegt langs mijn slapen, schroeit mijn baar en zet mijn trommelvel in onstui mige beweging. Na twee uur begint bet irr- fanterievuur woer. De beide liniën schieten tegen elkaar. Het klettert togen de hoornen, do schilden en de zandzakken. Eindelijk houdt het op. Drio dagen houden wij de heroverde loop graaf bezet. Dan worden wij afgelost, in een plaatsje achter hot front zullen wij een paar dagen rust genieten'. Stil en gebogen verlaten wij do loopgraaf. Daar liggen nog de lijken van gevallen Franschen. Verder naar beneden gaat bel, langs de helling. De grond is doorwoeld van granaten. Reusach tige hoornen zijn door granaten versplinterd. Een stuk stam steekt nog omhoog, maar do kroon ligt tegen den grond. Ouiisc&e k^osi AALST, 16 Februari. Vijandelijke aanvallen tegen de door ons aan de Engelschen ontnomen loopgraven, werden afgeslagen. Andera niets bijzonders melden, Franscise bron PARIJS, 14 Februari. (Reutor.) In de officieële medodeeling wordt gezegd In België hebben artilleriegevecht on plaats ge had. Bij La Boisello hebben wij een mijnkamer laten springen en den mijdrechter bezet. De vijand heeft de dorpen Pailly en Tracy-Ie- Val beschoten. Onze zware artillerie heeft het station Noyon bereikt. In Champagne heeft een onzer bataljons, dat zich in de strook van Souain meester had weten te maken van een bosch voor onze loopgraven, zich daarin niet kunnen handhaven tegen over den tegenaanval ddr vijandelijke over macht. Bovendien belette een sneeuwstorm onze artillerie krachtdadig steun te vcrlee- nen. PARIJS, 15 Februari. (Renter). De offi- cïeele medodeeling meldt In België zijn Nieuwpoort, onze loopgraven in de duinen en Yperen gebombardeerd. Onze artillerie heeft do batterijen van den vijand*van de Leie tot de Aisno beschoten. Een vijandelijke afdeeling, die trachtte bij Neuville tot onze loopgraven door te dringen, is door het vuur van onze infante rie tegengehouden. In Champagne is de stad Reims opnieuw beschoten. Het schieten der onzen op do Duitsche loopgraven scheen goed® uilslagen op te leveren in Lotharingen. Van den aanval op onze voorposten, dio ten noord oosten van Pont a Mousson een punt bezet houden, is de uitslag nog niet be kend. In den Elzas heeft de vijand het offensief genonion door het dal van do Lauche. Twee kolonnes rukten langs den noordelijken en den zuidelijken oever op. De opmarsch van deze.troepen word aangekondigd, vertraagd en belemmerd door onze af deelingen ski- loopers. Zij zijn nu in contact mot onze meest vooruitgeschoven linie. In de Vogoezen woedt een hevige sneeuw storm. £9uifsc!?e AALST, 16 Februari. De vervolgingsstrijd aan en over de Oost- Pruissische grens blijft gunstig voor ons. In Polen, ten Zuiden der Weichsel, heb ben onze troepen zich na een korten strijd van Ploze meester gemaakt. Een duizendtal gevangen bloven in onze handen. In Polen, ton Zuiden der Weichsel, is niets meldenswaardigs voorgekomen. In den Buitenlandsche drukpers zijn be richten verschenen, over zeer belangrijke verliezen door de Duilschors geleden in den strijd ten Oosten van Bolimow, in bet begin van Februari. Het is thans vastgesteld, dat bij deze ge vechten, onze verliezen, in evenredigheid met den bekomen uitslag slechts gering waren. ©osSeBSPsjSiscSae fep©n. WF.ENEN, 14 Februari. (Wolff.) Officieel De toestand in Russisch-Polea en West- Galicië is onveranderd. Een gedeelte van hot eigen gevechtsfront in den Dukla-sector, waar de Russen tot dusver heftige aanvallen gedaan hadden, ging zelfs tot don aanval over en wierp den vijand n. 1. Siberische troepen, van twee heuvels af en bestormde een plaats bij Oizkör. Eveneens had een aanval van verkenners in do Midden-Woudkarpathen bijval. Ook hier is den tegenstander eene hoogte afge nomen, waar veel om gestreden is. In de gevechten van gisteren zijn weer 970 gevangenen gemaakt. In zuidoostelijk Galicië en de Boekowina zijn met goeden uitslag gevechten geleverd. De ten zuidwesten van Nadworna staande vijand, dio daar tot dekking der stad was •opgesteld, is achteruit geworpen. Ton noor den van Deiatyn zijn heuvels veroverd en daarbij zijn vele gevangenen gemaakt. Rfjssêscfae fer>on, PETROGRA'D. 14 Februari. (P. T. A.) De strijd aan de Oost-Pruissische grens duurt voort en ontwikkelt zich tot in Polen. Aan do Weichsel hebben en af en toe ar- tilleriegevochton plaats. Do algomeene toe stand blijft er onveranderd. In de Karpa then handhaven onze troepen zich in hare stellingen. Zij houden alle hoog ten bezet, van waar zij de aanvallen kunnen afslaan. Daar ook hebben soms artilleriege vechten plaats, welke echter door den sneeuw zeer bemoeilijkt worden. D&ssftsciïe bs«on De Vossische Zèitung meldt, dat Italiaan sol.e bladen uit Bucharest vernomen hebben dat de Servische vesting Semendria, aan den Donau, in de lucht gevlogen is. De Oosten rijkers zouden do vesting beschoten en zou hel springen van liet kruitmagazijn veroor zaakt hebben. De blokkade der Engelsche kust. De Duitsche verklaring. Het keizerlijk Duitsch gezantschap te 's Gravenhage deelt mede Nadat sinds het uitbreken van den oorlog do Duitsche handelsvloot van de wereldzee was verdwenen lieefl Engeland den handel der onzijdigen mot Duitschland trachten to verhinderen. Engeland heeft met dit dool de Noordzee zonder voorafgaande waarschu wing verklaard tot oorlogsgebied en als in gevaar gebracht door Duitsche mijnen, of schoon Duitsche mijnen niet in volle zee, maar uitsluitend aan de Engelsche oostkust waren gelegd. Het heeft bovendien don weg noordelijk om Schotland verboden, en voor hot Kanaal zoo mede in de open Noordzee mijn velden gelegd. Engeland heeft voort de op de Londensche zeerechtconferentie vastgestelde lijst van contrabande sterk uitgebreid en den doorvoer handel van onzijdige landen naar Duitsch land door bemoeilijking van do onzijdige scheepvaart zooveel mogelijk trachten to beperken. Sinds Duitschland daarop besloten heeft hot Engelsche voorbeeld volgende do Engelsche en Iersche wateren van 18 Februari af lot oorlogsgebied en als gevaar lijk Ie verklaren, beeft Engeland alle Engel sche havens tot aorlogshavens verklaard en zichzelf gerechtigd geacht om op zijn han delsschepen onzijdigo vlaggen te voeren. Thans worden 'volgons stellige berichten een groot aantal Engelsche stoomschepen bewapend en zijn deze voornemens Duitsche onderzeeërs te beschieten of door rammen te vernielen. Daarmede verliezen deze han delsschepen hun karakter als zoodanig en worden zij oorlogsvaartuigen. Duitschland ziet zich thans opnieuw ge noodzaakt allo onzijdige schepen van den 18 Februari af voor liet bevaren van de Engel sche kustwateren dringend te waarschuwen, want van dezen datum af zal van de zijde der Duitsche admiraliteit aldaar de strijd to gen de Engelsche oorlogshavens, do Engel sche oorlogs- en handelsvloot met alle mid delen worden aangebonden. Onzijdige sche pen, die zich dan nog binnen 't oorlogsgebied begeven, loopen derhalve de gevaren, welke zij zouden loopen, wanneer zij bun koers namen te midden van zeegevechten tusschen Duitschland en Engeland, gevechten waar van de juiste plaats en datum niet kunnen worden aangegeven en waarin de aange wende strijdmiddelen voor ieder schip, het welk zich in deze wateren bevindt, gevaren zullen medebrengen, waarvoor Duitschland de verantwoordelijkheid niet op zich kan nemen. In do Amerikaansche drukpers. NEW-YORK, 15 Februari. De Amerikaansche bladen zetten hun veld tocht tegen de Duitsche verklaring voort. De World schrijft Wilson's nota aan Duitschland is zoowel van toepassing op Amerikanen aan boord van Engelsche en Fransche schepen als van Amerikanen aan boord van Amerikaansche schepen. Een duikboot heeft niet meer recht om moed willig Amerikanen te dooden op de Lusila- nia als op do St. Paul of de St. Louis. Hel geval met de Laertes Engelsche bron. LONDEN, 14 Februari. (Reuter.) Uit erkentelijkheid voor het dappere gedrag van do bemanning van het stoomschip Laërtes, dat den 10 dezer blootgesteld geweest i3 aan een beschieting en een torpedoaanval van een Duitsche duikboot, is de kapitein der Laërtes benoemd tot officier der marine- reserve en beloond met liet kruis van bijzon dere diensten. De admiraliteit heeft grooto waardeering uitgesproken voor liet gedrag der bemanning en aau eiken officier een gouden horlogo, aan iederen man drie pond geschonken. De Lusitania Uit Londen wordt gemeld, dat de trans- atlanticher Lusitania van de Gunardlijn, Zaterdag Liverpool verliet onder Engelsche vlag. Quïtsc&ae hrona AALST, 15 Februari. Het op 15 Fe bruari uit Poldtow gezonden bericht, dat de Duitsche admiraliteit, het Deensch vaarwater aan de Westkust van Schleswig-Holsteiu.en aangrenzende eilanden, voor de vreemde schepen beeft gesloten verklaard, is eene grove leugen. AALST (Duitsche Kommandantur) 15 Feb. Berichten uit Bagdad melden dat eene ontmoeting beeft plaats gehad tusschen de voorposten van den Turksohen linkervleugel en eene Engelsche troepenmacht, bestaande uit voetvolk en ruiterij. De Engelschen moesten terugtrekken met achterlating van 17 dooden. Ook de Turk- sche rechtervleugel is ondanks het vijande lijk kanonvuur en de mitrailjeuzen, vooruit gegaan tot Dattenwald bij Korna. De vijand is geheel ontmoedigd. De Turken hadden slechts 5 gewonden. In andere gevechten hebben de Turken de kloine vesting Pandi bezet. Zij maakten daar 500 kameelen buit. Eeagelsche LONDEN, 13 Februari. (Reuter). Een kleine Engelsche strijdmacht is op het schier eiland van den Sinai aangeland ten Noorden van Tur en verrasttedaar tweehonderd Tur ken, die een aanval op Tur voorbereidden. Duitsche bron- Onder den titel: Hot Drievorbond wordt van Japan bang meldt de Vossische Zetting Kopenhagen, 13 Februari. De Russische pers is zeer ongerust, over de Japaansche nota aan China. Volgens sommige bladen, zou de vervelling van Japan's eischen met de Egyptiseering van China gelijk staan, hetgeen Engeland niet wel zou bevallen. Japan zou van China eene Japaansche kolonie willen maken. De bladen noemen de inzichten van Japan droome- rijen en wijzen er op, dat andere mogend heden Dier tegen zullen optreden. Kot is wel mogelijk, dat Rusland en Engeland aan Japan bewegingsvrijheid hebben toegestaan, doch niet in zulken breeden kring. Hoe groot ook Japans verdiensten mogen zijn in dezen oorlog, is het toch onmogelijk hieraan toe te geven. Er is hier mogelijkheid tot een konflikt, niet alleen tusschen het Drie- verbond en Japan, maar ook tusschen Japan en de Vereenigde Stalen. Volgens de Ritss- kia Wjedömostizouden de Russischo politie kers het betreuren,dat hot volkenbevrijdende Engeland, Rusland in zulk avontuur hebben getrokken. Volgens andere Russische bladen zou eene anti-Japaansche beweging op touw gezet zijn in China. Japan zou zulke aan matigende eischen gesteld hebben, omdat het weet, dat het Drievorbond niet bij machte is, zijn streven te weerstaan en eerder nog Japaansche hulp noodig heeft. Zfeliier, volledig, de eischen vermeld in do Japansclio nota aan China, waarvan wij in ons nummor van gisteren eenige woorden gewaagden Geen gedeelte van de Cbineesche kust, noch eenig Chineescli eiland zouden aan eene buitenlandsche mogendheid worden verpacht. Ook eischt Japan het uitsluitend recht op tot uitbating van mijnen in Oost- Mongolië. Ook zouden daar geene spoorwe gen mogen worden aangelegd zonder toe stemming van Japan. Voorts wenschen do Japanners eene ver lenging van de pachtverdragon, in zake de spoorwegen van Port-Arthur en Antoeng naar Moekden-Kirin-Tsjaugstsjoeng, tot een duur van 99 jaren. Ook willen de Japanners rechten verkrijgen om in Oost-Mongolië en Zuid-Mandchourië land te koopen en kolo niën te stichten, den landbouw te beoefenen en handel te drijven. Dan willen zij dat de aan do Duilschers verleend verlof voor den aanleg van eeno spoorlijn van Tsjifoe of Loengkou naar Wei-tien aan de Japanners zal worden overgedragen. China mag verder in Foe-kien geenen mijn-, spoorweg- en havenaanlog aan andere mogendheden toestaan, tenzij met toestem ming van Japan. Ook eischen de Japanners mede-kontrool met China over de ijzerfabrieken te Ilan jang, de ijzermijnen in Taich en de steenko lenmijnen bij Plnsiang in het Jangtsegebiod. China zal geene mijnkoncessies mogen toestaan aan onderdanen van andere mo gendheden, waardoor de bovengenoemde ondernemingen zouden kundea worden ge schaad. Vraagt aan onze verkoopers de boeken met 20 postkaarten de portretten van onze Belgische krijsge vangenen in* Duitschland. Prijs fr. 1.25. Do Eerwaarde Hoer pastoor van Palmig noul-bij-Dinant had een ongoschondono obus gevonden en hem naar zijn huis gebracht. Dezer dagen toonde hij hem aan een Belgi schen kanonnier, die ongeschikt voor vorde ren dienst zijnde ontslagen was. De kano nier sloeg met een hamer op den obus, om hem los te maken. Eensklaps ontplofte de obus. Hot huis van den pastoor werd schier geheel vernield en de onvoorzichtige kanonier verloor nog vier vingeren en een oog. Ilij werd ook gevaar lijk gekwetst aan liet hoofd. Zijn toestand is hopeloos. Een Amorikaansch tijdschrift, Automohil Topics, geeft eenige inlichtingen over do be stellingen door de bondgenooten in de auto mobielfabrieken der Voroonigde Staten go- daan. Het Russisch gouvernement heeft roeds 4500 autokamions besteld, welke ieder 300§ kgr. of meer kunnen dragen. HetFransch gouvernement bestelde er 6700 waarvan 2000 ladende 2 tot 3000 kgr.; 30® van 4 tot 5000 kgr. en 1500 van 1 tot 1500 kg. Engeland bestelde 16,000 autos, voor de legerkorpsen welke in de aanstaande lento naar het front zullen gezonden worden. Eene fabriek van Lausing (Michigan) le verde reeds 60 autos voor Servië en eene tweede levering zal weldra volgen. Amerika heeft ook bestellingen voor ge blindeerde autos aanvaard. Reeds zijn 1000 gepantserde autos, ieder van 50 tot 60 paar denkracht, in den maak voor Rusland. Uit hot onderzoek is thans gebleken, dak V. in de laatst© tijden in ellende loefde. Hij trachtte steeds links en rechts geld te onl- leenen en zag er niet op, hier en daar zolfs eten te vragen. Aan allen die hij kende, of waar hij ieta ging vragen, sprak hij gedurig van zijne erftante der Leopoldslei. Bij het bombardement,, van Contich on Antwerpen, was hij naar Rosendaal (Hol land) gevlucht en ging er dagbladen ver- koopen. De jonge vrouw, die zich als meid bij Mev. Mertens verhuurd had, on thans als medeplichtige opgezocht wordt, had aan eeno vriendin haar inzicht te kennen gegeven de stad te verlaten. De ju woelen van Mev. Mertens zijn in den Berg van Barmhartigheid teruggevonden. De moordenaars hadden er 110 fr. op ont vangen. VRIJE BRANDWEER, AALST. Zondag 21 Februari, om 11 ure, in de St Martenskerk, Zielmis voor wijlen den heer Lid der Brandweer, slachtoffer van den oorlog. Vrienden en kennissen aanbevolen. r&gas i. MaaBB—BBMÜ—i Do Eerw. Zuster Marie deS' Pierre, in het kloos ter van den H. Vincentius, te Aalst-Mijlbeke, geboren Elisa Drowart; M1-en M°Fl.Drowart-Simons en hunne kinderen; Mr en M° J. De Coninck-Drowart en hunne kin deren; Mr en M° Th. Drowart-Permentikr en hun na kinderen; De farailiën Cooreman en Drowart melden het smartelijk verlies hunner teerge liefde Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Zuster en Tante, Dame itSarie-Louiss COOREtSSAÜi weduwe van Mijnheer Fl. IDRO^WAinr geboren te Hofstade, den 18 April 1845 en er overleden den 16 Februari 1915, versterkt door de Heilige Sakramenten. De lijkplechtigheden zullen plaats hebben in de parochiale kerk van Hofstade, Vrijdag 19 Februari, om 9 ure (B. u.) Gezien de omstandigheden, worden vrienden enkennissen verzocht, dit als uitnoodiging'to aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1