M LfoMlisecrlng in Japan De AHiaiieesciie Revolutie 23 d3r JiZ3 JELa JL_3 Aan onze Hoofdkerk strijd Van het Oostelijk Vechlterein Servië Qe Turkscho Russischs oorlog Isi Zuid-West Afrika IN ANGOLA De oorlog in de lucht OORLOG TER ZEE IW De Bülgaarsclie onzijdigheid De houding van Italië Een Grieksch-Turksch incident. Een aanslag tegen sir Roger Casement Da slaat van bslag In Holland Overstrooming in Italië A propos van rekords Uitwisseling van krijgsgevangenen Stad Aalst Kerkelijk Nieuws Een>en*t«rmt;gste Jaargang nummer 43 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 21 en Maandag 22 Februari 1915 ABONNEMENTEN! zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's a»0Gös 0 $fg 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds ||f Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut k i'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ja Bourse, Bruxelles. BUREELEN: TE BRUSSEL j TE AALST BaGOOTS, Seurspiaats, 2 I O. Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van ftuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijlc te wenden: Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. iet oor u, o Kerk, zijg ik eerbiedig neer t Aanbid het steenen kantwerk en het kruis, )at glanzend straalt in 't blauw van 's hemelsfeer in hult in gouden gloed Uw heilig huis» Almacht Neergebogen in het stof, .an uw bemosten voet, waarin der vaadren .ssche rust, weerklink' aan u mijn zang en lof I !n kruipend durf ik uwen toegang naadren; in bevend staart mijn blik naar 't looverwerk, lat lieflijk zich verheft en schijnt, bezield let leven, op te gaan naar 't diepe zwerk oor 't kerkportaal blijf ik ter aard geknield in 'k richt de handen dankend op tot God róor u, o Kerk, vind ik mijn heilgenot n u, o Kerk, ontvlammen ziel en hart oor 't licht der Waarheid, voor'tfestoen en sier ier zuilenrij, die 'tgrootsche woud uittart, in tot uw bogen slingert, trots van zwier 1 Godheid I Oogverblindend glimt in glans, .an't kruis. Uw beeld van teedre englenzoetheid; Geschilderd vensterglas zijn kleurenkrans Weerkaatst het grijze wapenschild. Wat goedheid lUw gelaat, o reine Moeder-Maagd, loor Venius'vroom penseel op 'tdoek gebracht (jk 't blije zonlicht aan het oosten daagt, loort alles hier in eedle hemelpracht... in 'k richt de handen dankend op tot God* u, o Kerk, vind ik mijn heilgenot l P. V. N. AALST, 18 Februari. Duitsche Kom- andatuur De gisteren vermelde aanvallen duren et gelijke hevigheid voort. Langs de baan Arras Rijsel is den strijd Dor een klein deel onzer loopgraven, waar de vijand doorgedrongen was, ook nog in ang. Het aantal gevangenenen door ons ten 'oord-Oosten van Reims gemaakt, is nog Brmeerderd. De Franschen hebben hier ijzonder bloedige verliezen geleden. De Franschen hebben ook hevige <aanval- m beproefd in Champagne. Ten Noorden an Hasselt (Frankrijk) wordt nog gestre- enten Oosten daarvan, zijn de Fransche anvallen onder zware verliezen afgeslagen, ij honden nu nog slechts eenige kleine laatsen van onze voorste loopgraven. Hot gisteren vermelde aantal gevangenen tot 11 officieren en 785 man gestegen, ok de aanval op onze stollingen bei Bou- Bulles-Vauquois, ten zuiden van Argonnen- oud en ten oosten van Verdun is totaal lialukt. De op 13 Februari genomen hoogte van 15 en het dorp Norroy, ten noord-oosten in Pont a Mousson, zijn na eene hevige estorming weder ontruimd geworden. Er erd niet gepoogd de stelling te hernemen, erder niets nieuws. 'raBïSGÊï© fes»0!3, PARIJS, 16 Februari. (Reuter). Officieel iricht van vanavond elf uur Er zijn alleen enkel voor ons gunstige rtilleriegevechten te melden. Een vijande- jke batterij bij Poelcapelle, ten noord- osten van Yperen, is tot zwijgen gebracht. nit8che loopgraven bij Beaurains (ten zuiue an Atrecht) zijn vernield en vijandelijke idigingswerken en troepenafdeelingen jn in de buurt van Soissons en Pethes met oed gevolg beschoten. PARIJS, 16 Februari. (Reutor). Officieel ericht van vanmiddag drie uur Op het Fransche front is de infanterie niet actie geweest. Bevestigd wordt, dat onze artillerie hoogst elangrijke voordeelen h6eft behaald, ingeische bron. LONDEN, 16 Februari. (Reuter), Op het front bij Yperen heeft de )n 14 dezer aanvallen gedaan, waardoor ij er aanvankelijk in slaagde enkele onzer lopgraven te bezetten. Door tegenaanvallen ebben wij evenwel het verloren terrein erwonnen. Op de overige gedeelten van het front is et artilleriegevecht in hevigheid toegeno ten. Wij hebben daarin ons overwiolit ge- )ond. Een onzer vliegers heeft een bom gewor den op een vijandelijke munntie-kolonne bij <a Bassée, Daardoor is een munitiewagen ntploft. AALST, 18 Februari. Duitsche Komman- atuur. Nabij Tauroggen ®n in het gebied ten toord-Oosten van Grodwow, duurt de ach- iriolgingstrijd nog voort. NISH, 16 Februari. Gisteren is een sterke Albaneesche troepenmacht over de Servische grens gelrokken in de provincie Prizren. De Servische troepen die daar ge kampeerd lagen moesten achteruittrekken. De Albaneozen rukken op in de richting van Zapod, Tepahania en Gladvotsnitz. Zij hebben op verscheidene plaatsen do telegraaf en telefoonlijnen doorgesneden. De nabij Kornow verslagen vijandelijke kolom, is ten Noorden van Lomske door frissehe troepen aangevallen geworden. De strijd nabij Plokz en Racione is ten onzen gur.ste geëindigd. Er zijn 3000 gevan genen gemaakt. In Polen, ten Zuiden der Weichsel, niets nieuws. De krijgsbuit gemaakt aan de Oost-Prui sische grens, is nog verhoogd. Volgens de laatste berichten zijn nog 64,000 krijgsge vangenen gemaakt, 71 kanonnen, over de 100 mazhinegcweren, 3 hospilaallreinen, vliegtuigen, 150 munitiewagens, lichtwer- pers en talrijke geladene en bespannen wa gens veroverd. Op eene verhooging dezer cijfers mag nog'gerekend worden. Oberste Heoresleitung. Russische bron. PETROGRAD, 16 Februari. (P. T. A.) Langs de beide Weicliseloevers hebben artilleriegevechten plaats, welke zich tot eenen algemeenen strijd schijnen te ontwik kelen. In de Karpathen trachten de Oostenrijkers vruchteloos ons uit onze stellingen te ver drijven. Op den linkeroever van de Sau blijven wij nog vorderingen maken. Russische bron. PETROGRAD, 17 Februari. (P. T. A.) Onze troepen hebben Borcha, dat zeer ver sterkt was. bezet. Do Turken werden door het Russisch artillerievuur tot een snellen aflocht gedwongen. Onze troepen rukken nu op naar Zanzul. Op verscheidene plaatsen zijn wij over de Tejoroch en de grens getrokken. Artoin wordt nog door de Turken bezet en krachtig verdedigd. De vesting is door ons geheel omsingeld. {Duitsche bron. Officieel wordt uif Zuid-West Afrika be richt, dat majoor Ritter in het begin van Februari, nabij Kalamas, de Engelsclieti aan de Oranjerivier heeft aangevallen en over do rivier heeft gedreven. Da overzetbooten zijn in den grond geboord. Volgens de bladen van Lissabon, is eone nieuwe Portugeesche expeditie van 3000 man naar Angola vertrokken. Daar de Duit- scners zich uit heel de kolonie teruggetrok ken hebben, laat zulks veronderstellen, dat de Portugeezen het offensief zullen nemen tegen Duiisch zuid-west Afrika. Het Duitsch nieuwsagentschap Wolff ver klaart, dat deze tijding in Duitschland kalm en onverschillig is ontvangen. Doodelijke vaP Nabij Breslau is een tweedekker van een hoogte van 200 meters gevallen. Het toestel werd geheel verbrijzeld en de twee inzitten den werden op don slag gedood. Een vliegtoestel gevallen te Landegem Dinsdag namiddag kwam uit de richting van Brugge, een Duitsche tweedekker. De motor van het toestel viel stil, zoodat de luchtvaarder verplicht was te landen. Hij kwam echter terecht op het huis van Jozef Van Wassenhove, bakker, wijk Wilde hetwelk een weinig beschadigd werd. De rechtervleugel van hot toestel werd eheel vernield. Do luchtvaarder kwam er met eenige kneuzingen van af. Mijnen in de Noordzee. Weer zijn twee stoomschepen in de Noord zee verongelukt. De Wavelet, een Engelsch stoomschip, is Zaterdagavond op een mijn geloopen. Twaalf der opvarenden zijn ver dronken bij 't uitbrengen van een reddings boot. Het schip is echter op zijn lading blij ven drijven en bij Deal op het strand gezet. De Abeokuta, van de Elder-lijn, is hij Ouss- sant gezonken. De bemanning is gered. In da Adriatische zee. Uit Cettinje wordt gemeld Twee Oos- tenrijk8che torpedobooten en een torpedoja ger hebben gisteren Antovari gebombar deerd. Zij losten ongeveer 100 schoten, De Duitsche verklaring en dp zeevaart De Holland-Amerika Lijii, heeft te Londen laten bekend maken, dat baar schepen naar de Vereenigdo Staten, Cuba en Mexico do gewone route door het Kanaal zullen volgen. Anderzijds wordt gemeld, dat de Holland- sche Koninklijke Zeevaartmaatschappij voor- loopig hare lijn Rotterdam-Le Havre opge schorst heeft. Uit Napels moest de stoomer Francesco vertrekken naar Cardiff. De bemanning wei gerde echter op het laatste oogenblik aan boord te gaan, uit vrees voor het gevaar in de Engolsche wateren. Volgens een telegram uit Den Haag, zou den talrijke Belgen, die thans in Engeland vertoeven, zinnens zijn naar Holland over te steken en mogelijks naar België terug te keeren, om den blokus der Engelsche kust te ontgaan. De schepen der Engolsche Harwlchlijn worden thans derwijze geschilderd, dat zij 1 niet meer uit de schepen der Hollandsche Batavialijn te onderscheiden zijn. Ook de Namen der booten zijn veranderd. Volgens de Magdoburgsclie Zeitung heeft do Fransche admiraliteit aan al de Fransche schepen, welke de Noordzee en het Kanaal bevaren, bevel gegeven onzijdige vlaggen te voeren. Uit Hamburg wordt gemeld, dat ingevol ge de Duitsche verklaring, betrekkelijk den oorlog met de onderzeeërs, Engeland eene groote menigte bijzondere mijnen tegen de Duitsche onderzeeërs gelegd heeft. Volgens Duiische deskundigen moét zulks de onzijdi- gen aanzetten, huiten het oorlogsgebied te blijven. Volg#ns het «Giprnale d'Italia» zijn twee stoomschepen met voor Italië bestemd graan door Oostenrijksche torpedobooten aange houden en naar Triest overgebracht. Volgens de Nowoye Vremia van Petro- grad, uit*Tokio verneemt, zijn aldaar drie klassen van het leger binnengeroepen en is Korea inoorlogstoestand verklaard. Zulks zou in verband staan met de onaanneem- baarlieid der Japansche eischen. In China zou ook eene anti-Japansche be weging op touw gezet zijn. Sprekende in eene vergadering van leden der parlementaire meerderheid, heeft M. Ra- doslavof, voorzitter van den ministerraad, verklaard, dat Bulgarie er op rekende stipt en eerlijk onzijdig te blijven. De toestand van Bulgarie, zegde hij, is go8d, zoowel onder financieel als onder krijgskundig oogpunt. De kabinetsoverste voegde er nog bij, dat de houding van Bulgarie .door alle mogend heden goed aanvaard werd, en dat hij daar door de hoop koesterde dat Bulgaria's weh- scben zouden vervuld geraken. Aan Duitsche bladen wordt uit Rome ge seind dat het «Giornale d'Italia» Maandag een artikel heeft bevat,waarin wordt betoogd dat Italië zou moeten begrijpen dat de tijd is gekomen om zijn onzijdigheid prijs te geven. Het artikel baart groot opzien, omdat het «Giornale» bekend staat als officieus orgaan der Italiaansche regeering. De redactie ver klaart thans dat het artikel niet officieus, was doch van de redactie zelf is uitgegaan. Ande re Italiaansche bladen willen dit niet gelooven en kunnen niet aannemen dat het «Giornale» een dergelijk artikel op eigen verantwoorde lijkheid zou plaatsen. De toestand wordt al slechter en slechter te Durazzo, voor Essed Pacha. Deze moet bet nu reeds beginnen te gevoelen, dat hij van Italië geene hulp te verwachten heeft. Met zijne 1000 man troepen, kan Essed Pacha onmogelijk buiten komen, daar heel zijn korps zou vernietigd wordendoor de muiters die in zeer sterk aantal rond Durazzo gekam peerd lïggen. De Italianen blijven in Valona en roereu er ook niet. Zij hebben hunne vlag naast de Albaneesche gehangen op verschei dene openbare gebouwen. Er wordt ook gemeld, dat Essed Pacha zich gereed maakt te vertrekken. Turksche bran KONSTANTINOPEL, 16 Februari (Wolff) Naar het agentschap Milli mededeelt had het Grieksche gezantschap, naar aanleiding der beleediging van den marine-attache Kriezis, door een burgerlijk beambte, enkele eischen gesteld. Wegens de tusschen Griekenland en Turkije bestaande goede betrekkingen en de voor dergelijke gevallen geldende regelen van internationale hoffelijkheid had de Turksche regeering deze eischen ingewilligd en de Grieksche gezant daarvan in kennis gesteld. Ondanks de te dezen opzichte bereikte schikking is de Grieksche gezant vertrokken, en liet de zaak aan den len sekretaris over. Duiische bron KEULEN, 16 Februari (Part) Volgens een telegram uit Athene aan de «Kolnische Ztg» houden officieele kringen in de Grieksche hoofdstad ondanks het vertrek van den ge zant uit Konstantinopel een minnelijke schik king voor mogelijk, als de Portezich haast de gewensshte genoegdoening te geven. De Turksche gezant heeft vandaag Weni- zelos bezocht en een langdurig onderhoud met hem gehad. Ook in Turksche diplomatieke kringen wenscht men de aangelegenheid in der minne te schikken en een botsing te voorkomen. Later vernemen wij nog De Grieksche regeering had de Porte 48 uren gelaten om den agent van de geheime politie te ontslaan, die kapitein Kriezis had beleedigd, den prefect van politie op te dra gen, om tegenover het personeel van het ge zantschap zyn spijt te betuigen en in de bla den officieel te melden, dat satisfactie was verleend. Nadat deze periode was verstreken,dreigde Panas, de Grieksche gezant, Konstantinopel te verlaten, aangezien de gevraagde stappen niet waren genomen, maar Vrijdag avond schreef de grootvizier een brief, waarin hij de eischen van Griekenland aanvaardde. Duitsche broei De thans te Berlijn vertoevende Iersche leidor, sir Roger Casement, heeft aan ver scheidene personen kennis gegeven van een brief, die hij aan sir Edward Grey geschre ven hoeft en waarin hij dezen kennis geeft van een aanslag die op zijn leven moest ge pleegd worden, door den knecht van den Engelschen gezant in Kristiania. Do knecht zou daarvoor eene premie van 5000 pond sterling beloofd geweest zijn. Het Hollandsch Staatsblad kondigt vol gend besluit af Bij koninklijk besluit, te rekenen van 12 Februari 1915. A. Worden in staat van beleg verklaard 1. De provincie Zeeland, voor zooveel zij nog niet in staat van beleg is; 2. In de noordelijke provincie van Hol land, de gemeente BergeD; 3. Het grondgebied behoorende tot de po sitie den Helder, voor zooveel dit grondge bied nog niet in staat van beleg is. B. Wordt in oorlogsstaat verklaard, het grondgebied behoorende tot de positie van Hollandsche diep en Volkorak, voor zooveel dit grondgebied nog niet in oorlogsstaat is. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant zijn deze maatregelen enkel genomen, om beter de orde in die streken te handhaven. Het hoog water in den Tiber nam gewel dig toe en overstroomt de welvingen der bruggen. Hier en daar is de stroom buiten zijne oevers getreden, vooral in de Via degl' An- geli, In het Borgo, in de Via Marmorata en in de omgeving van de basiliek van St. Pau- lus. Op het Bartholomeus-eiland bereikte het water de eerste verdieping der huizen. De zieken die op de eerste verdieping la gen, werden hooger gebracht. In de Via Portuence werd een magazijn van calcium- oarbuur overstroomd, maar de hierdoor ver oorzaakte ontploffingen eischten geen men- schenoffers. Do pionnier8 en de brandweer traden op. De koning liet zich door den onderburge meester inlichten over den toestand en be zocht de overstroomde streek. Volgens de Tribuna neemt de Paus levendig deel in de beproeving der over 8 troon. don. Volgens de Giornale d'Italia laten de berichten uit de stroom opwaarts geleg steden hopen op een spoedig zakken dos waters. Een rekord dat wellicht in lang niet zal geslagen worden, daar het nog steeds verder loopt, is dat in den duur der veldsla gen. De slag van Monhden, had 13 dagen geduurd. Aan de Aisne is men thans reeds sinds 13 September aan gang.... Uit Vlissingen wordt gemeld De mailboot Mecklenburg is hier aange komen. Aan boord waren 94 Duitsche ge wonde krijgsgevangenen, onder welke een officier. Nadaf de andere passagiers van boord wa ren gegaan, werden de gewonde Duilschers aan wal gebracht. Na even op brancards op het perron te hebben gerust, worden allen in den gereedstaanden Noderlandschen ara- bulancetrein geholpen; sommigen werden gelegd op brancards in goederenwagens, an dere namen plaats in reizigers rijtuigen. Duiische en Engolsche gewonden praatten met elkaar, hoe zij het hadden gesteld in het vijandelijke land. De Engelschen in de loods zongen hun hoogste lied, op de viool begeleid door een dor zes blinden onder hen. Onder de Duitschors was óén blinde. Zoo wel onder de Duitschers als onder de Engel schen waren velen, die een arm, een hand, een been of een voet missen. De trein met de Duitsche gewonden ver trok te 8 uur. Ook zij werden bier onthaald. Te half acht werd begonnen met de Engol sche gewonden aan boord van de mailboot te brengen, waarmee zij daags nadien naar En geland zouden vertrekken. Met de Mecklenburg was ook personeel van het Engelsche Roode Kruis meegeko men; bij het vervoer van de gewonden was personeel van het Duitsche, het Engelsch© en bet Nederlandsche Kruis behulpzaam. BERICHT Maandag, 22 Februari, zal er rondgegaan worden voor de broodbons. Aangezien de noodige hoeveelheid bons JUIST moet opgegeven worden en gezien do belangrijk heid van het werk, worden de inwoners der stad verzocht, hun trouwboek of ander© papieren gereed te leggen, opdat het werk zoo vlug mogelijk kunne volbracht worden. Voor alle inlichtingen of reklamen zich wenden op 't Bureel Belfort, Groote Markt, alle werkdagen van 9 ure tot 's middags en van 2 tot 4 ure 's namiddags. KERK DER EE. PP. JESU1ETEN. Alle Zondagen van de Vasten, na het Lof van 5 uur, Sermoen door den E. P. Bauwens. Van den 4 tot 12 Maart, de vermaard© Novene van gratie. Het Bestuur van Christen Onderwijzersbond Aalst en omstreken vraagt ons het afsterven te willen aankondigen van MIJNHEER Theoffie! VAN HEUVERSWYN Hoofdonderwijzer der Gemeenteschool tB Synghemen aldaar godvruchtig in den Heer ontslapen in den ouder dom van 50 jaar. Het Bestuur van den Aalsterschen Kring, verzoekt tevens eene vurige bede van al zijne leden tot lafenis der ziele van dien voorbeel- digen en alomgeachten ambtgenoot. De eerzame overledene immers was medestich ter en Voorzitter van den Oost-Vlaamsche Gouwbond en Schrijver van den Algemeenen Bond der Ghrislene Onderwijzers van België. De leden van den Bond Aalst worden vriendelijk uitgenoodigd tot de Buitenge wone Vergadering op Zaterdag 27 dezer, te 15 ure stipt in het gewoon Lokaal. Geene afzonderlijke uitnoodigingen zullen gezonden worden. mi —Bi Maandag aanstaande, 22 Febrnari, om 9 ure (B. U.), zal in de kerk van O- L. Vr. Bijstand te Aalst-Mijlbeke, een plechtige lijk dienst plaats hebben, tot lafenis der ziel van M. Julius Persoons commis d'ordre te Ninove, zoon van Jozef «n Maria De Bruckeb, soldaat bij het 9° linieregiment, 2/2, "geboren te Aalst, op 27 November 1893 en op het veld van eer© gesneuveld, teHaecht,op 11 Septemb. 1914. Vrienden en kennissen worden bij dez© beleefd verzocht, dit bericht als uitnoodiging te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1