Oe Duikboot- en lijnoerlog BEKENDMAKINGEN Ds strijd in Belgis en Frankrijk Van het Q-asteüjk Veehtterein De oorlog in de tucht De toestand in Italië Nieuwe aardbevingen in ItaliS S3 jfhï:. jE3 IC_* S3 Valsciis Belgische postzegels Ean-ea-twintigste Jaargang nummer 4S 3 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 24 FeSsruari f315 ABONNEMENTEN i zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inscbrij.ing in alle postbureolen van bet land. f UITGAAF, 4 tl, 's aiwis SjS Sfc 2' UITGAAF, 71. 's avonds Pour to tit e la publicitó commerciale et financier® du journal, J'adressor exelusivementk l'Agence Héclam» Godts, 2, Placode a Bourse, Bruxellas. BUREELEN TE BRUSSEL TE ASLST EDG811TS, Seursplaats, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 329V TelofooD 114 BestuurderJ. Ven Nuffel'De Oendt. KI. «ank. (1 tot 4 kl, reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de reg-ot) fr. 1.00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregol)(r. 2,00 (Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 1,00 Recht.heretell.(per regel) fr, 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieete aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Keelame Godts, t, Beurspleats, Brussel. AANKONDIGINGEN Do chef van hot Burgerlijk Overheid laat weten. Gent, 21 Februari 1915. TER OPENBARE KENNISGEVING Aan de Gemeente Grembergen, op welker gebied de door liet Duïsche legerbestuur be nuttigde baantelegraafgeleidiugeu door 't afsnijden der draden vernield rijn gewor den, is als straf eono booto opgelegd ten bedrage van 4000 mark. Baron von Kejsdell. Gent, 21 Februari 1915. TER OPENBARE KENNISGEVING Aan do gemeente Strypen, op welker ge! iel door 't losdraaien van schroeven der rails een ijzerenwegaanslag beproefd, on eon dit dool bowakend Duitsch soldaat door een schot in den voet gewond is geworden, is als straf eeno boete ten bedrage van 10,000 mark opgelegd geworden. Do straf is uitermate klein bemeten, om dat in acht is genomen dat do gemeente Strypen klein is en over weinig geldelijke middelen beschikt. Baron vos Kbndell. AALST, 20 Februari. (Duitsche Kom- mandantur.) Ten oosten van Verdun en ton noorden van LesMesnil haddon sterke Franscho aan vallen plaats. Allo pogingen om onze lijnen te doorbreken, mislukten.Op sommige plaat sen gelukten zij er ra, in onze voorste loopgraven door to dringen. De strijd wordt daar nog voortgezet. Op do andere plaatsen werd de vijand met zware verliezen terugge slagen. Ook ten noordon van Verdun werd een Franscho aanval afgeslagen. Nabij Con.bivs konden de Franschen na een hevige artille riebeschieting- vorderingen maken. De strijd duurt daar ook voort. In de Vogezen veroverden wij de vijande lijke hoofdstelling. Op de hoogte, ten oosten van Sulcern, op oene breedte van 2 kilome ters en om do hoogte ten noorden van Mülh- bach wordt nog gestreden. Metzeza en Son- donsach zijn na eon bevigen strijd door ons bezet geworden. AALST, 21 Februari. Nabij Nieuwpoort is een vijandelijk schip, waarschijnlijk oen mijnzoeker, op eene mijn gebotst en gezonken. Vijandelijke torpedo booten trokken af, toen zij beschoten werden. Langs de baan Gheluvolt-Ieperen, alsook aan het kanaal ten zuidooston van Ieperen, namen wij een vijandelijke loopgraaf. Eenige gevangenen werden daarbij gemaakt. Ir. Champagne beersohte gisteren, na de lievige strijden der vorige dagen, eenige rust. Nabij Combos worden drie sterke Fransche aanvallen onder zware verliezen voor don vijand afgeslagen. Wij namen 2 offioieron en 125 Fransche krijgsgevangenen. In de Vogezen worden onze vorderingen voortgozet. In don omtrek van Sulzern, namen wij Hochodberg, de hoogte van Hochrod en do gehuchten Bretzel en Widenthal. Fransche bs*ona PAKIJS, IS Februari. (Router). Officieel bericht van drie uur namiddag In het.dal van de Aisne en den sector van Reims zijn artilleriegevechten geleverd, waarin onze artillerie haar meerderheid heeft getoond. In Champagne hebben wij in de streek van Perthes hot terrein, behouden. In Argonno hebben wij bet bosch van La Grurio, ten zuiden van Fontaine aux Char mes, behouden. Wij zijn eenigzins opgescho ten in de streek van Boureilles, Bovendien zijn wij opgeschoten ten noor den van Bois de Forges. PARIJS, 18 Februari. (Reuter). De ambtelijke mededeeling van heden avond 11 ure luidt De Donderdag- is voor ons niet minder gunstig geweest dan de twee voorafgaande dagen. Tusschon de zee en de Aisno zijn artillerio-govechten geleverd. De Duitschors voerden in de nabijheid van Roelineourt vijf tegenaanvallen uit Al dezo tegenaanvallen zijn afgeslagen. In Champagne voerde de vijand twee aller hevigste tegenaanvallen uit op het geheele front in de streek van Souain, Perthes en Beau-Sejour, de eerste gedurende de nacht, de tweede des morgends. Beide aanvallen werden in een bajonetgevecht afgeslagen. In Lotharingen hebben wij een aanval uit gevoerd on het dorp Norroy genomen (dit dorp w?s dozer dagen door de Duitschors veroverd. Red.) PARIJS, 19 Februari. (Reuter). Officieel bericht van vanmiddag drie uur In het dal van do Aisne en den sector van Reims zijn vrij hevige artilleriegevecliten geleverd. In de streek van Perthes hebben wij ons gehandhaafd. Tusschon Argonne en do Maas bobben wij brj Vierkindoren-brug (Pont des Quatre En fant#) bomtnonwerpers buitgemaakt. In de Vogezen hebben wij ten noorden van Rissenbach (in de streolc van den Bon- homme-pa») tw6e infanterieaanvallen afge slagen. Het ton noorden en ten zuiden van do boer derij Sudel vormeosterdo terrein hebben wij versterkt. AALST, 20 Februari. - (Duitsche Komrnandantur.) In den omtrek van Grodnwne en ton Noorden van Suchowola, zijn geene wezen lijke veranderingen voorgekomen. Ton Zuid-Oosten van Kolnaw is de vijand in do richting van Lomske gedrevon. Ten Zuiden van Myachinez on ten Noord-Oosten van Pralmysz, alsook ten Oosten van Racionz hadden ook gevechten plaats. AALST, 21 Februari. Ook gisteren is in het Noord-Westen van Krotno, geene eigenlijke verandering ingekomen. Ten Noordon van Ossowiez, ten Zuid-Oosten van Krowno on op het front, tusschon Prasnysk en do Weichsel, ten Oosten van Plozk. Li Polen, ton Zuiden der Weichsel niets nieuws. EB&aifcscfoe bron BERLIJN, 19 Februari (WolfF) Ambtelij ke mededeeling uit liet groote hoofdkwar tier Tauroggen is gisteren door ons genomen. De gevechten bij de vervolging van den vijand, ten N. W. van Grodno en ten N. van Sucbawola zijn bijna geëindigd. Do strijd ten noord-westen van Kolne duurt nog voort. Ten Z. van Myszyniec hebben wij den vijand uit eenige plaatsen gegooid. In Polen ton N. van den Weichsel zijn aan weerszijden van Wrka ton Oosten van Racionz kleine botsingen geweest. In Polen ton Z. van den Weichsel niets nieuws. Ossten^jkschc bran WEENEN, 18 Febr. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote lioofd- kwartior Op hot front in de Karpathen is de toe stand van Dakla tot Wyszkow over 't alge meen onveranderd gebleven. Ook gisteren is bijna overal hevig govochten. Tal van aanvallen, door do Russen op de stellingen der Duitschers en Oostenrijkers ondernomen, zijn met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Wij hebben daarbij 320 man go- vangon genomen. Door do bezel ling van Kolomoa is den Russen liet belangrijkste steunpunt in Oost Galicië ten zuiden van de Dnjestr ontnomen. Hot optreden van vijandelijke versterkin gen uit de richting van Stanislau heeft op nieuw tot groote gevechten ten noorden van Nadwerna en ton noordwesten van Kolemea geleid die nog voortduren. In do Boekowina is de vijand over de Prutg teruggeslagen, Czernowits is gisteren namiddag door onze troepen bezet. De Rus sen zijn in do richting van Nowo Sielica af getrokken. In Russisch Polon en West-Galicië zijn slechts artilleriegevecliten geleverd. WEENEN, 19 Februari. (WolfF.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het front in Russisch Polen heeft gis teren grootere bedrijvigheid geheerscht dan vorige dagen, daar de Russen, om hun be wegingen to vorbergen, achter hun gevechis- linie hun geschut- en geweervuur versterk ten. Hieruit hebben zich op verscheidene punten van bet front gevechten ontwikkeld, die tot de verdrijving van vooruitgeschoven Russische afdeelingen hobbon goleid. In West Galicio zijn onze troepen op som mige gedeelten van het front tot het offensief overgegaan en hébben eenige vooruitge schoven stellingen van den vijand genomen. De Tirolscbe keizerlijke jagers hebben op hun gedeelte van bet front een door de Rus sen sedert weken versterkte en met hinder nissen omgeven plaats stormenderhand ge nomen en 300 man gevangen genomen. De gevochten in de Karpathon worden met de grootste hardnekkighoid voortgezet. Ten noorden van Tadworna en Kolomea hebben onze troepen aanvallen der Russen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten nemen nog in heftigheid toe. Russische bron* PETROGRAL, 18 Februari. (P. T. A.) De gevechten op liet front tnsschen Njo- mon en Weichsel' zijn den 17 dezer voortgo zet. Zij waren het hevigst in de streek van Augustow, alsmede op de wegen van Sierpe naar Pion sic. Op don linkeroever van de Wëichsel is niot gevochten. In de Karpathon hebben wij eene reeks hardnekkige aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen op liet front van Swidnik tot aan de boven San. In de streken van Koziuwka, Dukla, Se- neczow en Wyszkow hebben wij verscheidene tegenaanvallen, die mot good gevolg zijn bekroond, ondernomen, terwijl wij tegelij kertijd de voortdurende aanvallen van do Duilsehers zijn blijven afslaan. In Boekowina hebben onze afdeelingen zich over dePruth teruggetrokken. PETROGRAD, 19 Februari. (P. T. A.) Do Russische troepen, die de stellingen, wolkeze in Oost Pruisen hadden bezet, moes ten vcrlaton onder don druk van het in die streek aanzienlijk versterkte Duitsche leger, blijven slag leveren lancs du geheele Duit sche grens, dat zich uitstrekt van Sierpe, ten noorden van den Weichsel, tot Augustow on de Njomen. Daarentegen zijn op den linkeroever van don Weichsel sedert den veldslag bij Borzy- now,do aanvallen derDuitschers opgehouden. Eveneons. blijven, op do linie in de Kar pathen, do hevige aanvallen, welke de Oos- tcnrijkache en Duitsche troepen voortdurend horhalen tegen de Russische stellingen op hel front van Svidnik tot aan de boven San, in do streken van Koziuwka, Dukla, Senec- zow en Wiszkow vruchteloos; ze hebben goleid tot tegenaanvallen van do Russen. In de Boekowina bobben de Russische troepen voor ovormaehligo vijandelijke troe pen oen terugtrekkende beweging moeten uitvooren en wachten de komst van verster king af. QuitscSte bron BERLIJN, 19 Februari. (Wolff,) Het Berliner Tageblat verneemt uit Stockholm Do Stockholmsche reedorijon hebben bun naar Engeland vertrekkende vrachtschepen order gogevon voorloopig slechts tot het soinstation van Iielsingborg of Vinga te sloomen, waar hen nog bijtijds een waar schuwingstelegram kan bereiken. Men vreest geen authentieke mededeelin- gen over do uitwerking van den Duitschen duikbootoorlog te zullen krijgen, daar do Engelsohe Admiraliteit beeft besloten de verliezen van schepen geheim te houden. HAMBURG, 19 Februari. (Wolff). Hamburger Nachrichten verneemt uil Kopen hagen dat de Deensche oorlogsverzokering maatschappijen de reedcrijen hebben voor gesteld om behalve do nationale vlag ook do roaderijvlag dag en nacht te voeren. KOPENHAGEN, 18 Februari. (Wolff.) Berlingske Tidendo bericht, dat de beman ning van het stoomschip Fjord met het oog op het mijnengevaar geweigerd beeft naar Engeland te vertrekken on oen oorlogsbij slag van 200 lcr. eisclito. Men hoeft hoop do moeilijkheden met de bemanning uit don weg te kunnen ruimen. Vorscheidene Doensche kolenschepen en stoomschepen mot Deensche producten zijn naar Engeland vertrokken. Op den zijwand van allo Deensche schepen staat bet woord Danmark en verder do plaats van herkomst in groote lettors vermeld. De schepen zijn met do kleuren van do vlag beschilderd. De Noordscho stoomschepen Courer, Ramus on Hardrade, die naar Engeland zou den vertrekken, ondervonden dezelfde moei lijkheden met de bemanning als de Fjord en zijn voorloopig blijven liggen. KOPENHAGEN, 19 Febr. (Wolff). Poliliken schrijft in een artikel in zijn handelsrubiek Van geen land ter wereld berust de positie zoozeer op do onschendbaarheid van zijn grondgebied als van Engeland. Geen volk is zoo afhankelijk Tan zijn buitenlandschen handel of van de instandhouding van zijn crediet in het buitenland. De levensvoor waarde voor het crediotstelsel van Engeland en zijn koloniën is het wederzijdsche vertrou wen, dat alleen daardoor kan worden behou den, dat de macht, die alleen van zijn vloot en rijkdom afhangt, effect sorteert. Zelfs een blokkade van korten duur door de Duit schers zou voldoende afbreuk doen aan het prestige, dat bet Brilsche volk totnutoe op aarde gonoot. Ontsnapt. Hot Engelfche «toomschip Kirkham Abby, dat Zaterdag van Rotterdam naar Hull was vertrokken, heuft Zondag tuorgond rond 5 ure, in do Noordzee een Duitsche duikboot ontmoet, die haar zoeklicht op het schip richtte, dat door zig-zag varen don lichtbundel zag te ontgaan en daarin een tijd lang ook slaagde. De duikboot heeft do Kirkham Abby ruim 1 1/2 uur ver volgd, dooh is er niet in geslaagd zo te ach terhalen. Tijdens de jacht zag men van het achip de zoeklichten van uog twee andere duikbooten. De duikboot-oorlog en de onzijdige vlag LONDEN, 19 Februari. (Part.) Naar uit Bilbao aan de Daily Telegraph wordt ge meld, zijn daar gisteren ongeveer 20 stoom- sohepen binnongeloopen, om zich met onzij dige kleuren te laten beschilderen, ten einde aanvallen van Duitsche duikbooten te ont gaan. Een Fransch stoomschip getorpedeerd Fransche bron. PARIJS, 19 Februari. (Reuter). Naar de Echo de Paris uit Dieppe verneemt, heeft een Daitsche duikboot gisteren morgond om drie ure bot Fransche stoomschip Dino- rah 10 mijl builen Dieppe getorpedeerd Of schoon bet schip een gat in den romp kreeg, heeft men het drijvendo kunnen houden. Met behulp van visschorsvaartuigen heeft het 's middags Dieppe kunnen boraiken, waar bet zijn lading heeft gelost. Een Duitsche bestuurbare luchtbal verongelukt. Een Duitsche bestuurbare luohlbal, van het stolsel Schütte-Lanz, is in de nabijheid van Fanoë aangeland. De bemanning, be staande uit 2 officieren en 12 minderen werd gered en geïnterneerd. De overblijfselen van het verbrando lucht schip worden door soldaten bewaakt. Latero berichten melden dat het geen Schutle-Lanz is, maar wel de Zeppelin L. 3, die verongelukte. De Zeppelins die aan de vloot verbondon zijn dragen de letter L. Nog een Duitsch Marine-luchtschip vergaan BERLIJN, 19 Februari. (Wolff.) In den zwaren Zuiderslorm, waarin do 17 Feb, het luchtschip L'. III bij Fatio aan de west kust van Jutland is vergaan, is ook het luchtschip L IV. verongelukt. Het is ten gevolge van een fout aan do motoren, bij Blaavandshoek in Denemarken gestrand, on ia lor naar zeo gedreven. Van do bemanning zijn elf man gered,oi dar wie de commandant, vier man worden vermist. De geredden zijn voorloopig te Vaarde ondergebracht. In hat Parlement Over het behandelde in de vergadering der Italiaansche Kamer vinden wij in Duit sche bladen hot volgendo verslag De Kamer was niet bijzonder dicht bezet, daar er geen bijzondere punten op de agenda voorkwamen. In do diplomatenloge zat do Bulgaarsche bijzondere gezant Genadiew. Do president opende do vergadering met bewogen woorden ovor do aardbeving en prees do hulpvaardigheid van het geheele volk. De aangeboden steun uit 't Buitenland was niet afgoslagon uit trots, doch met het oog op do vrooselijke gebeurtenissep, die Europa bfroeren. Hij gedacht de zelfopoffe ring van den Koning en liet geheole konink lijke bu s onder luide toejuichingen van de Kamer en sprak do hoop uit dat Kamer én volk in de beslissende dagen die te wachten zijn, dezelfde eondraoht zullen toonen als bij deze nationale ramp. De minister-president Salandra sloot zich aan bij de woorden van den president en sprak de overtuiging uit, dat de Italianen, gesterkt door bol lood, hun onwankelbaar goloof in de toekomst van bet vaderland zul len bohouden, liet onsterfelijke vaderland, dat thans meer dan ooit, van zijne zonen de overtuiging vorlangt, dat zijn lot niet en kel don engen kring der belangen van bot heden omvat, maar de vroegere en de toe komstige geslachten, alle herinneringen en heldendaden van het verleden, alle verwach- tingen en idealen dor toekomst». Do Kamer begrootto deze zoo algemeen mogelijk gehouden toespelingen op komende gobeurtenissen met luide toejuichingen. Colajanni bracht een groet aan de Gari- baldianen, die i:i Argonne zijn gevallen en verwierf alleen applaus van de uiterste link erpar lij. Do strateu boden bet gewone levendigs. schouwspel. Alle toegangen tot bet parle- mentspleio, waar de voorstanders van deel neming aan den oorlog, betoogingen op touw trachtten te zetten, waren door troepen af gezet. Do stemming ondor het publiek, vooraf onder de ontwikkelde standen, was zenuw achtig opgewonden. Algemeen hoeft me» het gevoel, voor belangrijke gebeurtenis##» te staan. Volgens een ander bericht aan DuitzcVé bladen is de zitting zeer druk bezocht g woest, en waren de galerijen stampvol. Het heele ministerie was aanwezig. Ondef, de bekende parlementsleden werden GiolitA. en Bettolo opgemerkt. BERLIJN, 19 Februari. (E.f van Duit sche zijde.) In de Italiaansche Kamer spralf minister-president Salandra over de offerf dor jongste aardbeving. Hij vermaand# daarbij de Italianen steeds vertrouwen te koesleren in de toekomst van Italië, welk# lot niet alleen den roem van hot vellede» omvatte, maar ook alle verwachtingen wi idealen van de toekomst. Betoogingen werden gehouden op het plein, voor het parlementsgebouw, maar werde^ door do politie uiteengejaagd. De toegang-en lot 't parlementsgebouw worden door sterk» troepenafdeelingen afgezot. De stemming van het publiek, vooral van de ontwikkelden, is zenuwachtig en opgewonden. De alge- moene indruk is, dal gebeurtenissen op han den zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat te Citla Dn- cale, in de provincie Aquila en te Nazzan» Romano, opnieuw aardbevingen waargeno men werden. In deze laatste plaats is eon buis inge stort. Een kind werd gedood en acht perse nen gekw.etst. Uit Bolluno wordt gemeld, dat de wegea en banen, tusschon Ospitale en Perarol» door aardopschuivingen geheel onbruikbaar geworden zijn, zoodat allo gemeenschap af gesloten is, met 30 gemeenten uit do streek van Cadoro. Eeno karavaan sleden, welke ter hulp getrokken was, heeft Pieva beroikt. De val leien van Zaldowa on Comchico zijn ook ge heel ingesnet uwd. Meur ten zuiden is het de ovorstrooming» Nabij Salo Rolognosa is de Reno en nabij Pisa de Arno, buiten de oevers geloopen. In de streolc welke onlangs door eona aardbeving geteisterd werd, is de Giovengo builen bare oevers getreden. Nabij San Be nedetto de Marsi, werd oen houten barak, gebouwd voor de slachtovers der ramp, door het water medegosloept. Te Tenda zijn verscheidene werkmanshui zen onder eon sneeuwval begraven gewor den. Reeds zijn vijftien lijken gevonden oa men vreest dat er nog velen onder de sneeuw bedelven liggen. De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- venhage waarschuwt handelaren in en ver zamelaars van vreemde postzegols, dat ge- bloken is, dat er in Don Haag en waarschijn lijk ook te Rotterdam, Amsterdam en elders in ons land valsohe Belgische postzegels in omloop zijn gebracht. Dezo zegels hebben do grootte ongeveer van don Nedorlaudschen jubileumzegol 1813 1913 en vertoonen het portret van don koning en do koningin der Belgen. Aan de afwerking van deze zegels ia niet veol zorg besteed, zoodat mag worden verondersteld, dat do valschhoid bij deskun digen aanstonds in het oog zal springen. Niettemin zijn te 'a Gravenhage reeds ver schillende series van deze zegels, welke bij kleine winkeliers blijkbaar te goeder trouw als echte zegels waren in ontvangst genomen en daarna ten verkoop uitgestald, door do policie in beslag genomen. Zij geven de vol gendo waarden aan 5 centimes (groen gekleurd), 10 centimes (rood gekleurd) en 20 centimes (violet gekleurd). In Don Haag waren ze ten verkoop uitgestald voor 1 fr., 1,25 fr., en 1,75 fr. per stuk. Naast de zegels was opgehangen een in de Fransche taal gesteld courantenbericht (uitknipsel), behelzende de valsche mede deeling, dat de uitgifte van deze zegels, be staande in 15,000 sories, was geschied door de Belgische rugeering, ton bate van bet ge deelte van België, dat niet door den vijand is bezet. Veelal dragen dezo waardelooze zeguls een poststempel of oen gedeelte daar van, betgeen op slinksche wijze werd ver kregen, door de zegels to plakken op brieven of andere poststukken, in oen rij naast of rondom den echten, voor liet franlcoeren van het stuk bestemden postzegol. Uil hut door de policie te 's Gravonhago ingnstelde onderzoek is voldoende kunnen worden aangetoond, dat bedoelde valsche zegels alhier zijn ingevoerd door handlan gers van eon te Brussel woonachtig persoo

De Volksstem | 1915 | | pagina 1