Het Slayveld van Thienen DAG-B 3La Men schrijft ons: De sirijd in België en Frankrijk Van het Ooslaiijk Veciiïiarein Pb ïurkselft Bussisoha ooriGi Jspasnsahe krijpiaairapslen Hei coro'oei dor Bmtscni Eiiplsohs en Hollandses pers over dsn Baikboat-Gerlog. De GkGlro-iapset en liet wtMen van kogels Het Spaanscii-Msxikaanscl] incident Voorschriften betrekkelijk fle Passe-ports- Heropening der Leergangen Vuor de landbouwer!? £en-en-twin«igste Jaargang nummer Al 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrsjday 20 Februari 19(5 ABONNEMENTEN z,os maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 li. 's mnfc sjs U# 2' UITGAAF, 1 u. 's avonds Pour toute la publicité commercial® et financière du journal, f'adreseer exclusivem&ut k l'Agence Réclame Godis, 2, Place de a Bourse, Bruxelies. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST BaGOOTS, Beursplaats. 2 I Kerkstraat, Q Teleloon A 3ï9y Telefoon 114 Bestuurder J. Van Wuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.Jfr. 0,60 i Sport (perregel) fr. 1,00 3® bladi. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (do regel) fr. 0,30 Recht.hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon.(perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Corr.merciale en finaucieele aankondigingen zich uitsluitolijk te wenden: Ageoce Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Do Gentsche syndikaten, wel ten onrechte, sporen de werkliedenpartij er toe aan, werk te zoeken, 't zij in Holland, 't zij in Enge land. Waarom eene nog grootome ellende voegen bij den reeds bestaande» nood Waarom de toekomst uiet bezorgen, door dezo ongelukkige» te heipon om in hun land werk te vinden, reeds zoo verlaten, beroofd van zijne vroegere werkkracht, en dat een krachtdadige» steun vraagt om zioh weder op to richten. Het is aan niemand onbekend dat Holland vol zit van uitgewekenen, en er zelf niet toe komen kan, hun bezigheid te verschaffen Zooveel te meer kan dat land geene verdere verbintenissen meer aangaan. Men denkoniet dat Holland en Engeland, die hunne eigene inwoners moeilijk werk kunnen geven, nog Belgische werklieden zullen werkstellig maken. Eene gegronde reden daartoe bestaat niet; en kvvadé geruchten doen de rondo, nopens Belgische dienstplichtigen, die de Duitsche overhoid zou trachten in de legerrangen in te lijven. Het geheim dor Duitsche macht, en van don vooruitgang der Duitsche wapenen ligt in den vastberaden wil van eiken soldaat, ten allen prijze te overwinnen. Van waar komt hun dat zelfvertrouwen Van hunne innerlijke zielskracht. Zouden die gevoelens dezelfde kunnen blij ven indien er vreomde olementen werden aan bet léger toegevoegd Do feiten, de zienswijze, de uitboezemin-: gen dezer kracht zoudon daar natuurlijker wijze krachtig tegen opkomen. Het waro de geestdriftige vervoering van hot Duitsche leger breidelen Dat allen dus gerust wezen en voorzegde bewering niet alleen voor valsch houden, maar zelfs heel en al in tegenstrijd met de Duitsche vooruitzichten Tiiienen, in de Fransche taal Tirlemont, liet op den grooten internationalen ijzeren- weg, 48 kilometers hoven Brussel en nog 52 kilometers van Luik. Na den aftocht van do Belgische regimenten, welke rond Luik gestredon hadden, was het Belgische veldleger in en rond Thienen gekampeerd. Den 16, 17 en 18 Oogst geschiedde do terugtrekking onder de forten van Antwer pen. Een deel van het 2 en het 22°li»ieregi mouten had echter opdracht gekregen hot aanrukkende Duitsche leger zoolang moge lijk den wog te versporren. Er is dus to Thienen geen eigenlijke veldslag geleverd. Volgons wij. uit verschillende monden verna men, waren do Belgen al te zameii ongeveer 800 man linietroepen, waarhij 3 batterijen veldgeschut, eenige lanciers, eenige jagers te voet, eenige carabiniers eu enkele gendar men. In den namiddag van den 18 Oogst heeft de kamp vijf volle uren geduurd. En zooals de lezer zien zal in do lijsten welke wij op onze tweede bladzijde afkondigen, was het slagveld overdekt mot de lijken van talrijke oversten on soldaten, terwijl het grootsto deel van den overschot rain of meer erg gekwetst in vier verschillende zieken huizen van Thienen de beste zorgen ontvin gen. Verleden week is een onzer confraters die roomrijko, voortaan historische plaats gaan bezoeken, vooral mot de bedoeling do namen der gesneuvelden te bokomen en die in hun blad te laten verschijnen. Evenwel to Thienen zelf geen inlichtingen kunnende bekomen, is hij op zoek gegaan, hospitaal in, klooster uit, van gemeente tot gemeente. Ten Noorden van Thienen, zooeven hui ten de stad, ligt de hoogvlakte Haulhem- St-Margaretha. Rondom dalen en valleien en aan den gezichteinder als met een kring van heuvels afgesloten. Daar bohoerscht men ganscli den omtrek: Thienen, Cumptich. Oplinter en Noerlinter, Orsmael-Gussen- hovon, Bunsbeek, Hougaerde, Jodolgne en Ottenrode-Wover. Het kasteel van Ilauthem-St-Margaretha, waarachter eene Belgische batterij was opgesteld, werd door niet min dan 62 kanon schoten in puin gelogd. Over het algemeen heeft de streek weinig geleden, met uitzon dering nochtans van het dorp Neerlinter dat geweldig onder vuur werd genomen en waar 73 huizen onbewoonbaar blo ven. In een gesprok hoorden wij den wensch uitdrukken, dat de beide Vlaanderen lator aan de gesneuvelden rond Thienen een gedenkmaal of kapel zouden oprichten, Hauthem St-Margaretha ware daartoe als van zelf aangewezen, omdat het de hoog vlakte is welke gansoh het slagveld be- heerscht. AALST, 23 Februari. Duitsche komman- danlur. De vesting Galais werd in den nacht van 21 tot 22 dezer met luchtbommen aange vallen. De Fransehe aanvallen in Champagne, nabij en ten Noordon van Perthes, waren gisteren niet zoo sterk als vorige dagen. De aanvallen weiden afgeslagen. Nabij Ailly-Apremont, werden de Fran sehen, na eerst vorderingen gemaakt te hebben, in hunne stellingen teruggeworpen. In de Vogoezen werd de Saltolkopf, ter! Noorden van Muhlbach stormenderhand genomen. Verdors niets bijzonders. Fransehe bron. PARIJS, 21 Februari. (Router.) Officieele mededeeling van heden avond elf uur In België eu langs het geheele front tot en met Reims, is artillerie- en geweervuur geweest. In Champagne hebben wij verscheidene togenaauvalle» afgeslagen on nieuwe vorde ringen ten Nqorden van Perthes gemaakt duor oen bosch te bezetten, waar de vijaud zich sterk genesteld had. In Los Eparges ten Zuiden van Verdun hobben wij, nadat wij een zesden tegenaan val afgeslagen hadden, een nieuwer, aanval gedaan, die ons in staat stelde de reeds be reikte vorderingen uit te breiden. PARIJS, 22 Februari. (Reuter). Officieele mededeeling van hoden middag drie uur In België zijn in do streek van Yperen eenige infantèriegeveebton geleverd. Wij hebben het stuk loopgraaf heroverd, dat de vijand tijdelijk bezet had. In Champagne hebLen wij onze winst behouden. In de Vogezen hebben wij drie aanvallen op Fecht afgeslagen en vervolgens een tegenaanval ondernomen. Het gevecht duurt voort. PARIJS, 22 Februari. (Reuter.) Offigjeele mededeeling van heden avond, elf uur r Van de zee tot aan de Aisne afwisselend kanonvuur. In Champagne is een tegenaanval van den vijand afgeslagen. Elders aan het front zijn twee Duitsche tegenaanvallen afgeslagen en hebben wij nieuwe vorderingen gemaakt, in liet bijzon der ten Noorden van Mesnil. Bij Les Eparges ondernam de vijand een zovenden tegenaanval. Deze mislukte volko men. AALST, 23 Februari. (Duitsche Ivom- mandanlur.) Een door de Russen, met zeer snel samen getrokken troepen uitgevoerde» aanval, van Grodno in Noord-Westelijke richting, is on der zware verliezen afgeslagen. Do krijgsbuit gemaakt in den winterslag aan de Mazurischo meren beloopt tot 301) kanonnen, waaronder 10 zware. Ten Noord-Westen van Ossowicz, ten Noorden van Zomska en nabij Prasnyszli duurt de strijd nog voort. Aan de Weichsel, ten Oosten van Plozk, dringen wij verder in de richting van Wys- zogrod. In Polen, ton Zuiden der Weichsel, werd de aüval eener Russische divisie tegen onze stellingen aan de Rawka afgeslagen. Oosfsnrijksche bron. WEENEN, 21 Februari. (Wolff.) Uit het hoofdkwartier wordt liedon middag gemeld De toestand in Polon en West-Galicio is over het algemeen onveranderd. De dag van gisteren is kalmer afgoloopen. In de gevechten aan het front in de Kar- pathen, van Lukla tot Wyszkow zijn weer ettelijke aanvallen van de Russen met zware verliezen voor ben afgeslagen. Daarbij ver loren zij ook 750 gevangenen. De krijgsverrichtingen ten zuiden van de Dnjester zijn weer gevorderd. In Boekowina heerscht rust. Russische bron. PETROGRAD, 21 Februari. Officieele mededeeling van den staf van den opperbe velhebber Den 19 dezer zijn gevechten geleverd op de rechteroevers van Bohr en Narew in de buurt van Ossowiec en op de wegen naar Doinza. Ostrolenka, Przasnysz. en Plonsk, die het karakter van tegenaanvallen hadden. Op den linkeroever van den Weichsel heb ben wij zwakke aanvallen van den vijand afgeslagen, evenals aan don benedenloop van de Bzura bij Witkowice, ten zuiden van Rawa bij Mroczkowice en aan don boven loop van don Weichsel en aan de Nida bij Bochinec. In do Karpathen hobben wij hardnekkige aanvallen bij Jaaionki, Stopko en Mezö La- borcz afgeslagen. Tussche» Tucha en Wyz- kow (ten zuiden van Siry) kenmerkten de aanvallen van de Duitschors zioh in liet bij zonder door hardnekkigheid. Wij hebben de hoogte ten noord-westen van Seneczuw, die de vijand genomen had, opnieuw bezet tengevolge van een goslaag- den bajonetaanval. In do buurt van Klaoesso zijn wij al vech tende vooruitgekomen. Voor Przemysl hebben wij twee uitvallen van het garnizoen van de vesting afgeslagen Turksche hcon. KONSTANTINOPEL, 21 Febr. (Wolff.) Volgens eene mededeeling uit bot groote hoofdkwartier, is er op do verschillende ge vechtsterreinen geen verandering gekomen. Sedert 19 dezer heeft de vijandelijke vloot geen aanval op de Dardanellon beproefd. Russische bron. PETROGRAD, 21 Februari. (P. T. A.) De staf van het leger in den Kaukasus deelt mede, dat in den loop van den dag botsingen tussche» Russen en Turken in de streek van Trar.stekowsk zijn voorgevallen. De Daily Chronicle verneemt uit Tokio, dat Japan belangrijke krijgsmaatregelen neemt. Al do Japanscho oorlogschepen, die eonigen tijd geleden nog in den Zuidelijken Archipel waren, zijn thans op wog naar do Chineesche zee. 20,000 Soldaten der marine zijn dezer da gen ingescheept. Rond de 35 oorlogschepen kruisen thans voor de Chineesche kusten. Men weet nog niet wat men in Rusland over deze mobilisatie denkt. In alle geval is er geen tegenstand van het Chineesch leger te verwachten, daar dit nog uiet ingericht is. De Vossische Zoitung schrijft het volgende over de blokkade door Duitschland uitgeroepen, welke wij, om don wille der verstandbaarheid, duikboot-oorlog zullen noemen Door een pantser of ijzeren gordel van duik- of ondorzeebooten rond Engeland te leggen, en het klein stuk wereldzee te ver sperren, dat de Britsche kusten omspoelt, waarborgen wij feitelijk de vrijheid van do wereldzee tegen do Engelsche aanmatigende diktatuur. Het Berliner lag eblatt schrijft: Al zouden ook de neutralen uit verblind heid of uit angst geenen vingor verroeren voor de vrijheid der zee, dan zal zulks toch onze duikboolen niet weerhouden die vrij heid tegen Britscho geweldenarij tot ons laatste lorpedoschot te verdedigen. De Tagliche Rundschau zegt dat Duitsch land de aangekondigde maatregelen zul vol voeren, indien Engeland niet op het laatste oogenblik zich bereid verklaart tot nakoming van de Londensche verklaring. Wij zijn, zegt liet blad, niet van plan alle inbreuken van Engeland op volkenrecht en interna tionale verdragen langer aan te zien zonder onzerzijds ons te verweren zooals het ons goeddunkt. De Times schrijft Wij Engelschen- zullen in deze nieuwe faze van den oorlog ons best doen om de onzijdige landen alle onpoodige verliezen en lasten te besparen, zooals wij tot nog toe steeds hebben gedaan. De rogeeriug heeft ovorwogon wat er tegen do handolwijze der Duitschers kan worden gedaan. De Duit- schers zullen nog onaangenaam verrast zijn als zij merken welke maatregelen er tegen hen worden genomen. Onze zeelieden zijn niet versaagd.Waarom zoud#n zij ook 1 Zelts tegen duikbooten, hoeft Churchill gezegd, is een goede verdodiging mogelijk. En do kapitein van de Laertes heoft getoond hoe een aanval van eene duikhoot verijdeld kan worden. Misschien verliezen wij eenige schepen, maar dergelijke speldeprikken kunnen geenen invloed op den uitslag van don strijd hebben. Eu als wij oorlogsschepen verliezan, zullen zij worden vervangen. Sprekend over het grenzeloos vertrouwen wolk Duitschland in zijne vloot stolt, schrijft de Times Zij twijfelen er niet aan, dat na den 18 Februari de duikbootea den Engelschen handel zullen fnuiken. In bet algemeen ver wachten zij van de duikboot een geheele omwenteling inden zee-oorlog, die de we reld zal verlossen van den last van kostbare vloten en een nieuw zeerecht zal scheppen, liet grooto Noderlandsch blad De lijd drukt het volgende n De Engelsche marinestaf is volkomen op de hoogte van de nieuwe aanvalmiddelen der Duitschers. Hij weet, dat in de duinen van West-Vlaanderen kanonnen van ontzag lijke draagkracht en pas uitgevonden oor logswerktuigen zijn opgesteld, om de zeo op verren afstand te beheerschen. Hij weet dat oude scheepstimmerwerven langs do Schelde sedert maanden zijn benut voor het geheimzinnig vervaardigen van duikboolen, die onder water zijn gevoerd naar eon duikbootstaiie langs de kust; hij weet ook, dat er belangrijke statiën voor een o itzaglijke luchtvloot in België zijn ge bouwd,als basis voor onophoudelijke tochten over de zee. in samenwerking met do duik boolen, die niet enkol de gewone, maai' ook mijnen van een aulomatischo beweegkracht in zigzag-richtingen zullen uitstrooien. Met deze blinde vernielingswerktuigeu, zal Duitschland trachten niet enkel de Engel sche koopvaardijvloot te troffen, doch do be- heerschiog van het Kanaal aan Engeland te ontnemen. De geneoshec *nn zetten zorgvuldig hunne opzoekingen voo$, om bij middel van de olectro-magnoet, do kogels uit de wonden te halen. Een hunner, leeraar Bergonié, van Bor deaux, beeft naar het schijnt met welgeluk- ken, bet middel gevonden, om kogels en houwilserscherven, welke diep in het vleesch gedrongen waren, uit te halen. Ilij gaat als volgt te werk Door afwisselende magnetische stroominl gen brongt hij eerst bet uit te halen raetaa- i» beweging, evenals men een stopsel los maakt uit den bals eener flesch. Wanneer nu het metaal van het vleesch losgemaakt is, wordt liet tot vlak tegen de huid gebracht bij middel van de electro- magneet. Eene insnijding in de huid en liet metaal kan gemakkelijk uitgenomen wor den. Natuurlijk moet de electro-magneet, om do gewenschte uitslagen te bekomen, zeer krachtig zijn. M. Bergonié gebruikt er een, welko niet min dan 40 kilo weegt de elektrische strooming van 3 ampere», onder 110 volts en oefent nog liure aantrekkings kracht uit, op een afstand van 10 centime ters, op een stuk gr Ren ijzor van 10 gram men. De Spaansche gezant is uit Mexiko ge bannen geworden, op last van generaal Garranca. Hij bevindt zich thans aan boord van een Spaansch schip op wog naar La Havana. De Spaansche ministerraad heeft zich over dit incident bezig gehouden. Hij is tot het besluit gekomen, dat dit incident geen casus belli daarslelt, vermits bet gou vernement van generaal Garranza niet her kend is door de mogendhoden, en dat de Spaansche gezant hem nog zijne geloofs brieven niet heeft aangeboden. M. Dato, kabinetsoverste, heeft in den senaat den brief gelezen, waardoor generaal Garranza den Spaanschon gezant beeft weg gezonden. Uit dit dokument blijkt, dat generaa- Carranza tegen den gezant den uitdrijvingst maatregel heeft genomen, omdat do gezanl M. Angel del Caso beschermde, die voor het Mexikaanscli gerecht gedaagd is. Generaal Garranza verklaart, dat de vervolgingen ingespannen tegen M. Angel dol Caso, van sociaal en politiek order zijn, en dn* vn- r liet Spaansch gouvernement en liet ^aan- sclie volk geen beleediging zijn. Alle Mexikanen eerbiedigen de Spanjaards. Van don anderen kar.t verklaarde M. Dato, dat Spanje in alle opzichten een drachtig mot de Vereenigde Staten zou handelen. v Volgens een telegram uit Washington, heeft het gouvernement der Vereenigde Staten om generaal Garranza bericht ge zonden, dat zijn optreden tegen vreemde gezanten, in uitoefening van hunne officieele plichten, erge verwikkelingen zou kunnen ten govolge hebben. De algemeene gouverneur van Belgie heeft volgende bericht doen aanplakken .- Benevens mijn verlangen den handol en de nering in bet land te doen horleven, heb ik ook mijn plicht te vervullen. Ik moet alle spioeneering van den vijand beletten en ook verhinderen dfit Belgen, in oudordom om wapens te dragen het land zouden ver laten om dienst te nernen in do vijandolijke legers. Indien deze krijgspliclit mij dus vor- plicht eenige belemmeringen te stollen aan de bewegingen van het publiok, dan is zulks grootendeels te wijten aan een zeker deel der bovolking, dat bovenvermelde pogingen aanmoedigt. «Dientengevolge zie ik mij, tot mijn groot spijt in de onmogelijkheid, de voor schriften, betrekkelijk do roispassen, in do provinciën grenzende aan Holland, namelijk in de provincie en do versterkte positie Ant werpen, de provincie Limburg, het arron dissementen de versterkte plaats Luik, het arrondissoraeut Verviers. alsook in de stre ken, palende aan ons frontliet arrondisse ment Doornijk, te wijzigen. In al de andere deelen van mijn gou vernement wil ik, vertrouwende in do recht schapenheid der bevolking, de maatregelen betrekkelijk de reispassen heften, uitgeno men voor wat betreft hot automobielenver- keer. Voor het deel van bet grondgebied, aan de verplichting der reispassen onderworpen, is een passopoort noodig, voor liet verkeer in auto, in spoorweg, in buurttram, in boot of in rijtuig, (buiten den omtrek der stad al leenlijk), alsook voor de voetgangers, buiton een kring van 6 kilometers rond de plaats van vorblijf. Opdat het mogelijk zoudo zijn, ieder persoon die buiten den omtrek dor plaatsen aangetroffen wordt, te herkennen, moet iedereen, gelijk van welke nationaliteit en meer dan 15 jaar oud, voorzien zijn van ean identiteitsbewijs, behelzende op een bij zonder formulier f Naam en voornaam, woonplaats, dag en plaats der geboorte, ouderdom, beroep en portret van den drager. Het bewijs moet hot handtoeken dragen van den bediende die verantwoordelijk is voor het afleveren van dat bewijs. De bestaande voorschriften, belrekkelijk liet verkeer tussche» Belgie en den vreemde alsook met do etappengebieden en de gebie den dor krijgsverrichtingen blij ven in voege», liet is dus verslaan, dat in Brabant, Luxemburg,. Namen en deelen der provincio Luik en Honegouw, geen reispas noodig is, daar deze rechtstreeks van het Algemeen Gouvernement afhangen. Voor dc beide Vlaanderendie tot Elap- pengebied behoorent zijn de voorschri/Xen hooger vermeld, dus van kracht. STAD AfclLST SOLDATEN-GELD wordt uitbetaald Vrijdag toekomende 26 Februari. Van 9 tot 12 uro, van de letter A tot O. Van 2 lot 4 ure, van de letter P tot Z. Het geld zal uilsluitelijk betaald worden aan de titularissen op de mandaten vermeld. Manawomsn Normaalschool van Gijsegem De leergangen zullen herbeginnen den 1 Maart aanstaande. De juffi ouwen die den ouderdom van 15 jaren bereikt hebben vóór den 1 Januari 1915, mogen insgelijks bun studiën op 1 Maart beginnen. De landbouwafdeeling van het hulp on voe- dingkomiteit, gevestigd te Brussel, Kolonieu- straafc, 60, heeft reeds verscheidene bescherm- maatregelen verkregen, zoo voor de voort- telende dieren, als voor noodige produkteu voorden landbouw. Reeds zyu verscheidene gedane opeischin- gen, door haar toedoen vernietigd geworden. De afdeeliug beeft al do beschikbare zw a velammoniak opgekocht, alsook duizend tou zaaitarwe verder nog eene groote hoeveel heid mais en lijnkoeken voor bet vee. Deze voorraad zal onder de belanghebbenden ver deeld worden, zoodra de burgemeesters, ge last met het onderzoek der aanvragen, hun werk geëindigd hebben. Op 4 Februari is nu ook in de afdeeling* eene samenwerkende maatschappij gesticht, voor den aankoop der land bouw beuoodighe- den, alsook eeno werkbeurs voor landbouw- werklieden. De gemeenten Ninove, Appelterre, Aspo- laero, Denderhautena, Denderleeuw, Dender- windeke, Iddergem, Liefferingen, Meerbeke, Nederhasselt.Neygem.Niouwenhove.Okegem, Oultre, Pollaere, Santbergen, St Antelinckx, Voorde en Wuerbeke, zijn thans ook onder bet provinciaal kornite-it, van Brabant ge plaatst.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1