t j Wat men voor de invalieden zal doen 1393 Ge strijd in België en Frankrijk Van het Oostelijk Vechiterein Ge Turksche Russischs oorlog De beschieting der Dardan ellen-forten DE DARDANELLEN CHINA en JAPAN Be Belgen in Holland Bisschoppelijke Normaalschool Italiaansch Parlement Bij de vluchtelingen Ds Belgische Bankbiljetten inHcIland Stadsnieuws ALFONS COPPENS Een-esi-teC'n&giste JaargaBg HiijiTRiEi- 53 CEMTIiSMZM N U TvT Wl tï R •<9?5 Sn'-laVy^'k A- -1c 'r.A^-~- - 'nïSrA ■.--!&*' ABONNEMENTENj zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbnreelon van het land. I* UITMAF, 4 's avonds %r 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Peur toute la publicité commerciale et financière du journal, S'adresser exelusi vemen t i l'Agence Réclame Godia. 2, Place de a Bourse, Bruzelies. BUREELEN TE OHSJSSEL I TE AALST CjGCOTS, Beursplaats, 2 I 9, Kerkstraat, Teleloon A 3299 J Telefoon ilé BestuurderJ. Van fruffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,00 3e bladz. (de regel) fr. 1 00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4* bladz. (öe regel) fr. 0,30 I Recht.herstoll. (per regel) fr. 3,00 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zieh uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godu, 2, Beursplaats, Brussel. In do laatste weken is er nu en dan spraak geweest, inschrijving-en le verzamelen, voor het oprichten van eon invalieden huis. Al do verminkten van den oorlog, in de onmogelijkheid gesteld hun brood te verdie nen met werken, zouden daar bijeengebracht worden en dus van den uitersten nood be vrijd zijn. Dus ovenals de blinden, de krankzinnigen, de ouderlingen, evenals al de ongelukkigen, die of door bijzondere, of door openbare liefdadigheid onderhouden worden, zou men de invalieden hosj italiseeren. Die gedachte beru9t misschien op een uit muntend punt, doch zij kan niet aanvaard worden. Mannen die hun bloed voor het vaderland vergoten, die thans verminkt uit den oorlog terugkeeren, en niet tneer in staat zijn voor hen zei ven of voor hunne familie te werken, verdienen meer dan eene aalmoes, welke hen slechts zou geschonken worden, uit me delijden om hun gebreken. Het is een vaderlandsche plicht, die man nen als glorierijke zonen aan te nemen, en niet, heu in eon officieel of bijzonder geslicht te verbannen, als nuitelooze en in den weg loopende gebrekkelijken. Weihoe, die mannen zouden nutteloos en in den wegloopond zijn, zij die torzelfdortijd het toonbeeld zijn'vau den schrikwekkenden oorlog en van de gedane opoffe ringen Wie zou aan die slachloffors de rechtvaar dige schadeloosstelling weigeren voor het geen zij verloren hebben Wie zou ben de hulde weigeren, waarop alle dionaars dor openbare zaak recht heb ben f Het is natuurlijk niet voor do eer of voor het profijt, dat do soldaten vechten, doch uit plicht; eene reden te moor dan, om in hen te eeren, wat schoon was in hun gedrag de belangloosheid. Hot is niet in een toevluchtsoord, maar wel te huis, aan hunnen haard, dat zij ver dienen hunne eentonige lijdensdagen door te brengen. Dat recht hebben zij verworven, doordien zij hun bloed vergoten voorden haard van allen. En 'tis dan ook den plicht van allen, 't is te zeggen van uen Staat, le zorgen dat die mannen niets te kort hebben. Onzo konfrater, Het Handelsblad van Antwerpen, schreef dezer dagen ook eon ar tikel over dit ontwerp ei: zegde onder meer: Wij zijn 't akkoord, dat men onvermo gende woezen, zieken, ouderlingen, in een toevluchtsoord bijeenbrouge; doch rechtzin nig gesproken, voor wat betreft onze ver minkle soldaten, onbekwaam om in bun levensonderhoud le Voorzien, de gedachte hen te moeten zien verzameld worden in een geslicht, walgt ons. t> Ik heb twee zonen in 't legor. De eene ïs gehuwd, de andere is nog jong. Sinds maanden ben ik zonder nieuws van ben. Ware het niet vreeselijk, te moeten denken, dat zij God behoede er ons van indien zij verminkt terugkeerden.nu in een gesticht zouden opgesloten worden Wie kan beschrijven, welk droevig le ven, die gezonde mannen, jong van hart, daar zouden leiden 't Ware vruchteloos, dat men het gesticht door een prachtig park zou omringen, waar dag in, dag uit de vo gelen hun schoonste gezang zouden aanhef fen. Hel huis zelf zou treurig blijvon met al die gebrekkigen. wier hart looli zoowel naar laven snakt als het onze. Men vergete ook niet, dat het samen- verblijf van ongelukkigen, een ontzedelij- kenden invloed op hen uitoefent on alle wils kracht verlamt. Allen die eens zulke gestich ten bezochten, zullen mij daarin gelijk geven. Onze verminkte soldaten, in de bloem des levens, aan hunne familie, aan hunnen vriendenkring onttrekken, ware eene on- menschelijke misdaad Onze konfrater besluit, dat de Staat voor plicht heeft, te waken, dat de slachtoffers van den oorlog, hunne vrouwen, hunne kleine kinderen, tegen de ullende bevrijd zijn. Hij voegt er nog bij Dat men om Godswil aan onze invalie den, aan onze ongelukkige jongens toelate vrij van het leven te genieten. Dat men ze late gaan en komen, waar zij willen, midden het gewoel van stad of rustig op hun geliefd dorpje hun leven slijtend. Wanneer wij er zallen ontmoeten, dan zullen wij hen plaats laten op het voetpad en hen eerbiedig en bewonderend groeten, omdat zij voor het vaderland en voor ons ellen, bun bloed vergoten hebben. Dat men ze in den familiekring late, bij hunne ouders en vrienden, waar de recht zinnige verkleefdheid en de genegenheid geen palen kennen.... En wanneer de kindoren zullen vragen, waarbij het komt, dat hun groote broeder een arm mist, of dat hun oom zich met kruk ken moet voorthelpen, dan zal liet eene voortdurende les van vaderlandsliefde zijn Men zal aan de kindéren doen vorstaan, dal men moet weten zijne goederen, zijn bloed, zijn leven veil te hebben voor het Vaderland. En zulks zal terzelfderlijd eene les zij voor het geheele menachdom, over den geesel van den oorlog. Want wanneer onze invalieden, familie en vriendenkring hun strijden en hun lijden zullen verhalen, dai. zal uit aller borst eensgezind den kreet opstijgen De oorlog zij gevloekt II!» AALST, 2 Maart, Duitsohe Kommandatur Hernieuwde slerke vijandelijke aanval len in Champagne, werden mot geweldige verliezen voor den vijand afgeslagen. Al onze stollingen bleven in onze handen. In de Argounen veroverden wij verschei dene loopgraven en namen daarbij 80 ge vaugenen. Ook 5 mijnwerpers werden buit gemaakt. De aanval op Vauquiers werd met bloedi ge verliezen voor den vijand afgeslagen. De door ons in de laatste dagen veroverde plaatsen in do Vogezen, werden ondanks krtiohtige tegenaanvallen, behouden. Hevige nachtaanvallen der Franschen, ten noord-oosten van Golles, werden ook afge wezen. Franscüie hi*on. PARIJS, 28 Februari. (Reuter). In de Duinen bij Lombaertszijde heeft eene afdeeling een loopgraaf genomen en daarbij een machionkanon vermeesterd. In Champagne stelden de gisteren ten Noorden van Mesnil-les-Hurlus gemaakte vorderingen ons in het bezit van 500 meters loopgraaf. Vrijdag nacht werd een krachti- n tegenaanval der Duitschors afgeslagen. Heden maakten wij vorderingen ten Westen van Pertli03 en ten noorden van Beau Séjour. PARIJS, 28 Februari. (Reuter.) De oflicioele mededeeling. Bij Dixmuiden heeft do Belgische artil lerie twee verdedigingswerken des vijands vernield, de infanterie heeft eene hoeve be zet aan den rechteroever van den Yser. Een vlieger heeft hommen geworpen op liet havenslation in Oostende. De Duitschers hebben Reims gebombar deerd. In Champagne hebben wij een verdedi gingswerk ten Noorden van Perthes geno men en een tweede ten Noorde van Beau- Sojour. In du laatste dagen hebben wij veel krijgs gevangenen gemaakt. AALST, 2 Maart, (Duitsche Koramanda- luur Russische aanvallen ten Zuid-Oosten en ten Zuiden van het Augustowbosch, bloven vruchteloos. Russische nachtaanvallen ten Noord-Oos ten van Lomska en ton Oosten van Plock, werden teruggeslagen. GostenrijkscSie bron. WEENEN, 28 Februari. (Wolff.) Officieel bericht van het Oosienrijksoh leger bestuur In Polen en West-Galicië is niets van be lang gebeurd. Op het front in de Karpathen zijn uitsluitend artilleriegevechten geleverd. In de streek van Wyszkow en ten Zuiden van de Dnjeslr wordt gevochten. De siluatie is in de laatste dagen onveranderd gebleven Russische bron PETROGRAD, 27 Februari. (P.T.A.) Officieel bericht van den grooten genoralen staf Op den linkeroever van de Hjemen zijn op de wegen van Simno en Surey gevechten ge leverd, als gevolg van den opmarch van onze voorposten. Ten noorden van Grodno heeft d« strijd zich bepaald tot een hevig vuurgevecht. In het dorp Tsjarnevo is een Duitsch bataljon met sappeurs opgerukt naar het dal van de Bobr. Onze artillerie liet den vijand zijnen gang gaan tot dat een deel der kolonne op den door ons bezetten oever kwam, en opende toen het vuur. De artillerie van Ossovice beantwoord met succes de zware batterijen van den vijand die de vesting beschieten. Daaronder zijn mortieren van elf en twaalf duim. Ons offensief bij Prasnycz wordt met bracht voortgezet. Wij hebben de slad Prasnycz op da Duitschers heroverd. Op den linkeroever van den Weichsol.aan do Dunajec en in de Karpathen ia de toe stand onveranderd. In Oost Galicië en in de streek van Roz- niatof hebben wij hardnekkige aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen. PETROGRADE, 28 Februari (P. T. A.) Mededeeling van don grooten generalen si af Op den linkeroever van de Njemen. ten noordon van de Grodno wordt het krijgsbe drijf heviger en is het een eind buiten de versterkingen gebracht. Onze tegenaanval len worden dool* het vuur van de forten on dersteund. De hoogten en dorpen zijn afwis selend in Duitsche en Russische handen. De hoogte 100,3 alsmede die naar den kant van liet dorp Elskabi waren op den avond van don 27en in ons bezit gebleven. Het artilleriegevecht om Ossowiec dunrt nog voort. In den naeht van den 27en Februari heeft de vijand, na versterkingen te hebben aan- evoerd, Prasnvsz hernomen den boelen daaropvo'.geudeü dag werd hardnekkig ge vochten om het bezit van deze stad, die wij in den avond van den 27«n hernamen. Op andere gevechtsterreinen van den slag bij Przasnysz hebben w;j mede belangrijken voortgang gemaal. Onze troepen span nen zich dapper in om het verkregen voor deel te ontwikkelen, trots den hardnekkiger tegenstand van den vijand en de vermoei nissen. Links van den Weichsel en aan de Duna- jec geen verandering. In Oost-Galiciö vorderen onze troepen in het Scetscedal on hebben wij den Oostenrij kers op het front Jassinovec-Rotsnialow een nederlaag toegebracht. Wij voerden een aanval uit door een dicht hosch.On-ze regi menten moesten zich met de bajonet een weg banen, zonder hulp der artillerie. Russische bron. PETROGRAD, 28 Februari. (P. T. A.) Mededeeling van den algemoeiien staf In de streek aan de overzijde van de Tsjo- rok, schrijden onze troepen met succes voor waarts, terwijl zij do Turken uit hunne stel lingen verdrijven. Op de hoogten, ten zuiden van Alasjgerd, hebben onze troepen bij een gevecht met de Turken, twee kanonnen veroverd. DE OORLGS TER ZEE De P^cia v gekaapt. De gewezen Duitsche stoomer Dacla. in Amerika d r een aldaar wonende Duitschor gekooht ci op weg naar Hamburg met een»lading is in het Kanaal door een Franscho knn. r gekaapt en naar Brest gebracht. Turksclie bron KONSTANTINOPEL, 28 Februari. (Wolff) Hot hoofdkwartier deolt mede, dat de vijandelijke vloot met groote tus- schenpoozen het fort Sed-el-Bahr hoeft be schoten. KONSTANTINOPEL, 28 Februari, Het telograafagentschap Milli vernoemt uit officieele bron, dat de vijandelijke vloot he den de Dardanellen niet heeft beschoten. Engelsche bron. LONDEN, 28 Februari. (Reuter Part.) De admiraliteit maakt bekend, dat de in gang der Dardanellen verdedigd werd door de vier voornaamste forten, de batterij op kaap Helles, de forten van Seddil-Bahr, Orckhanich en Koem-Kaleh. Daar het we der was opgeklaard is Donderdagochtend, alhoewel de wind in 't zuidwesten woei, de aanval op bovengenoemde forten hervat. VV* Door Dardanellen beduidt men de zeeëngte liggende lusschen Europeescli Turkye en Aziatisch Turkyë. Deze zeestraal verbindt den Archipel aan de zee van Marmara. Zelfs in gewone tijden is de doortocht aan oorlogschepen verboden, ingevolge de overeenkomst van 1841, gekend onder de benaming van Verdrag der seestraten. De Dardanellen leiden rechtstreeks naar Con- stantinopel, hoofdstad van het Turksclie rijk. Rusland heeft er groot belang bij, den doortocht door de Dardanellen vrij te hebben. Inderdaad gezien do aardrijkskundige lig ging van Rusland is dit land geheel afgezon derd de Witte zee is thans geiieel toege vrozen en slechts bevaarbaar van Mei tot Oktober de Baltische zee is gesloten en de de Zwarte zee is ook gesloten door do Dardanellen en den Bosfoor. Vladivostock, de eenige haven welke vrij blijft, is door da verre ligging schier niet te benuttigen. Sinds eenige jaren reeds, doch bijzonderlijk sinds het uitbreken van de vijandelijkheden, heeft Rusland veel moei lijkheden ondervonden, door de onzekerheid zijner zeevaartbetrekkingen. Konden de Dardanellen vrij zijn, dan ware de Zwarte Zeo open en den weg naar Odessa verzekerd. Ten allen tijde hebben de Dardanellen de groote veroveraars aangetrokken. Xercès trok de Dardanollon over op een brug van schepen en ook Napoleon I heeft er het oog op gehad. De Dardanellen hebben eene lengte van 80 kilometers. Nu eens is het eene breede straat, dan weer bedraagt de'breedle slechts 2 kilometers. Aan de beide uiteinden zijn sterke forten opgericht, op de nuttige plaat sen zijn batterijeu geplaatst en heel de vaart door, liggen er mijnen en torpioljen. Om de Dardanellen aan te vallen en hoop te hebben ze te veroveren, zijn vakmannen van oordeel, dat er gelijktijdig oorlogs schepen en landingstroepen moeton te w erk gaan. De aanval te lande zou gedaan worden langs do kust van het schiereiland Gallinoli, op de golf van Saros. De landengte, tusschen hot schiereiland en de zee van Marmara is slechts 8 kilometers breed en het eindpunt is soliier totaal modder. De Dardanellen zijn om zoo te zeggen de poorteu van het Oosten. Hun belang is zoo groot, dat de eenen om ze open te krijgen, en de anderen om ze gesioleu te houden, al zullen doen, wat de moderne oorlogsweten- schap in gebruik heeft gesteld. De Daily Telegraph moldt nu dat de onderhandelingen veel gunstiger staan, dan men het zou gedacht hebben. De afgevaar digden hebben langzamerhand talrijke pun ten gevonden, waarop er middel is, elkaar te verstaan, zoodat men ter. slotte wel een grondslag zal vinden voor het doen van bepaalde voorstellen. Het bijzonderste punt is reeds uit den weg geruimd, daar de Japansche gezanten her kond hebben, dat do kwestie van Sclian- toung èn van Kiatchou, slechts na den huldigen oorlog kunnen verhandeld worden. V Bi] de geïnterneerden De Belgische generaal Dossin hoeft hier te lande reeds eou bezoek gebracht aan de Belgische internoeringskampen te Olden- broek, Harderwijk, Amersfoort, Zeist en Gaasterland. Bij zijn bezoek aan het kamp te Hamersfoort-Zoist was hij vergezeld van generaal Onnen, hoofd van de afdeeling Interneoring. Generaal Dossin heeft naar hij in een persgesprek verklaarde op al deze reizen sleplits een zeer gunstige» indruk gekregen en prees in warme bewoordingen de door de Nederlandsche regeering genomen maatre gelen. Hij getuigde voorts van de groote erkentelijkheid die Belgie verschuldigd is aan Holland voor dezen arbeid. Generaal Dossin, komt, evenals minister Poullet, tot het besluit dat al is de stoffe lijke verzorging uitstekendhet thans de voornaamste vraag is, hoe dun lieden werk te verschaffen. Velen vragen er zelfs om en willen niets liever. Gelijk bekend, tracht een komileit, be staande uit baron Fallen den Belgischen ge zant in Den Haag, die als voorzitter is opge treden, en de heeren Buys, Franque en Jacquemain, allen Belgen, voor de geinter- neerden dit vraagstuk tot oplossing le bren gen door onderwijs en vakcursassen in te richten. Met erkentelijkheid getuigde de generaal, dat de Nederlandsche autoriteiten allen mo gelijken steun verleenen. Generaal Dossin blijft nog eenige weken hier te lande vertoeven. TE SINT NIKLAAS. Kan. JOOS verzoekt ons te melden dat het Gesticht den 15 Maart aal heropend worden. Duitsche bron BERLIJN. Bij het eindo der laatste zitting van de Italiaansche Kamor, heoft de afgevaardigdeTurati het verbod tegen volks vergaderingen een ongehoord ingrijpen in de rechten van het volk genoemd. Salandria, de minister president, recht vaardigde het verbod, wijzende op de hui- tenlandsche invloeden, die de tegenwoordige beweging aanhitsen. Ilij wees er verder op, dat in het vrije Zwitserland op 't oogenblik de vrijheid van vergadering geringer is dan in Italië, en besloot alsvolgt Turatie dreigde dat de natie in het oogenblik van het gevaar niet zou willen uitrukken. Ik weet thans niet of de natie zou moeton uitrukken of niet. Doch dit eene weet ik dat als koning en vaderland roepen, de natie zal uitrukken.» Op deze woorden volgde langdurige storm achtige bijval, ook van de tribunes, die zoo lang aanhield, dat Salandra genoodzaakt was de zitting op te heffen. De Belgische minister van onderwijs, we tenschappen en kunsten, da hoor Poullet, heeft dezer dagen het kamp te Couda be zocht, waar thans ongeveer 1800 Belgon verblijf houden. De minister heeft ineen persgesprek moe- gedoeld, dat lief bezoek bij hem don meest gunsligen indruk had nagelaten, terwijl hij vol waardeering was voor het hier verrichte werk. De kinderen vooral zagen er zeer ge zond en zelfs gelukkig uit. Evenzeer was zijn oordeel onverdeold gunstig over de zie- keninrichting voor Belgische vluchtelingen. De heer Poullet blijft nog eenige wekeu hier te lande en zal nog eenige andere ge meenten bezoeken, waar Belgische vluchte lingen zijn ondergebracht. De Bankbiljetten van de Sociéte Générale de Belgique worden op de spoorwegstations in Nederland, niet in be taling aangenomen, alleen die, uitgegeven door de Banque Nationale Vreemde nikkelen en koperen munten mogen eveneens niet in betaling worden aangenomen. VVV HDEL&SiSi NOG Hoe lang nog zullen de aardappelschillen blijvon verloren gaan, golijk het thans gebeurt bij 't meeren- dool onzer medeburgors Wij trokken dezen morgend door een onzer voornaamste stra ten, telden er de vuilnisbakken waar aardappelschillen en plantaardigen keuken afval in te vinden waren en konnen bestati- gen dut bij de twee derden der huishoudens de schillen enz. den weg van den stedelijkei\ vuilnishoop nemen. Hoe spijtig In tijden van veevoederscliaarsohte dagelijks honder den kilos beste veevoedsel zien verloren gaan! Aardappelschillen xijn ruim zoo voedzaam als de aardappels zelve dit blijkt uit eene ontleding die wij onlangs in 't Slaatslabora- torium te Gent deden uitvoeren en hier eerstdaags zullen meèdeelen. In afwachting dat een ruimingsdiensl der aardappelschillen kan worden ingericht en in voordeel van een of ander weldadigheidswerk uitgevoerd, zullen onze medeburgers wel doen hunne schillen te nutte te maken met ze aan de boeren te geven of te bewaren. H. M. De familie COPPENS, van Meire, verzoekt ons het afsterven te melden van ordeklerk in de statie van Delnza geboren te Meire den 28 Juli 1888 en gevallen op het veld van eer, te Hauthem-St-Margaretha (bij Thienen), don 18 Oogst 1914. De lijkdienst zal plaats hebben in de kerk van Meire, opDijnsdag y Maart 1915, om 8 1/2 uur (B.T.) Gezien de huidige omstandigheden, zullen geeu.e doodsbrieven gezonden worden. Vrienden, keD nissen en beambten worden verzocht dit ba richt als dusdanig to aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1