Oorlogsberichten 1 jh mm Ds strijd in Belgis en Frankrijk Van liet Oostelijk vechtterrein RassiSDli-TniisoIie rrlog De duikbooten-oorlog DAG jQ Provinciaal komiteit De strijd aan de Dardanellen De oorlog in de lucht OORLOG TER ZEE Voor generaal Leman Bisschoppelijke Normaalschool Te Brussel Oordegem ALFONS COPPENS Zaterdag G tYJaart IV.. ABONNEMENTEN Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 o. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ja Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL Hi GODTS, 2, Beurspiaats, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. VAN TE AALST CV. BCerKstraat, n. Telefoon 114 NUFPEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (I tot 4M. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. ï,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (por regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uifcsluitelijk to wenden: Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Eeniszs-iwiniigste jaargang nummer 54 3 CENTIEMEN WET NUMMER van hulp en voeding. Samenwerkende maatschappij. Zooals wij het reeds hebben vermeld, ie «ene Samenwerkende Maatschappij gesticht in de provincie Oost-Vlaandereii* met het doel gemakkelijker te kannen voorzien in de voeding der burgerlijke bevolking der pro vincie. Dergelijke samenwerkingen zijn gesticht in elko provincie van het land. Men weet dat een Midden-Koroiteit van Hulp on Voeding te Brussel werkzaam is, en dat, in elke provincie, Provinciale Komitei- ton beslaan die werken in overeenstemming met hot Middenkomiteit van Brussel. I)at laatste koopt de waren aan die noodig zijn om de Belgis he bevolking het noodige voedsel lo verschaffen, daar de handel zoo goed als volkomen gestremd is en dal, onge lukkig genoog, de spekulalie zich van alles zou meester maken. Maar om to kunnen Icoopen, en te kunnen koopon in groote massa, zooals het in dit ge val noodig is, moet dat komiteit geld hebben, te meer daar de betalingen komptant en zelfs dikwijls voorop moeten geschieden. Het is wegéns de geldkwestie dat hot stichten van eono samenwerking noodig was. Voor don aankoop van voedingsmiddelen rekent men dal men eeno loopende som van ongeveer 25 miljoen franks noodig heeft. Daarom zijn alle gemeenten aanzocht ge worden oene som van 7 fr. per inwoner te stemmen, waarvan 10 per cent moet gestort worden hetzij 70 centiemen per inwoner. Als men meer noodig heeft zal eone nieu we storting gevraagd worden. War o het niot dat de wot verbiedt aan de gemeenten deel uit te maken van samenwer ken Ie maatschappijen, men had zeer een voudig do grmeenten in eene samenwerkende maatschappij kunnen vereunigen. Daar de wet dat niet toelaat is de ge meente vertegenwoordigd door eenen per soon, wien de gemeente laat beschikken over een krodiet van liooger gemeld bedrag. Die som van 7 fr. per inwoner is geetie gift, maar eone bijdrage welke de gemeente zal terugkrijgen als de samenwerkende maat schappij hare werkingen staakt en ontbonden wordt. Van die som zullen echter eerst de verlie zen afgetrokken worden welke kunnen voort- kome i bij voorbeeld van bel vergaan van schepen welke aangekochte koopwaren aan brengen of van andere vervoerongevallen of m -mruikelijke opeischingen. en hoopt te bekomen dat de verliezen zl o i gedekt worden door de provincie. dat geval zouden de inteekenaars ver- zi rd zijn, bij 't ontbinden der maatschappij geheel liet kapitaal terug te bekomen dat zo gestort hebben. 1 De Samonwerkende Maatschappij is ge sticht verleden week bij akte verleden voor do iieeron notarissen Fobe en Tyman te Gent. >e komparanten of leden der Maatschap- pi; hebben vertoond dat hun doel is de bevoorrading van B«-.gië, onder de hooge bescherming van Hunne Excellenciën de gezanten van Spanje en e Voreenigde Staten, te Brussel »at de aankoop van granon en voedstoffen ei A kan gedaan worden met de toestem- m ug der gouve rnementen onder wiens gezag zich de koopwaren bevinden die moeten ingevoerd worden en na van de Duilscho overheid de belofte verkregen te hebben dat die koopwaren niet zullen opgeeischt wor den. dat tol biertoe het doel bereikt werd dat de waarborg tegen de opeischingen gegeven is geworden door Zijne Excellencie baron von der Goltz, generaal-veldmaar- schalk, in de volgende bewoordingen Als gevolg op het geëerd schrijven van a heden van het Midden-koxiteit aan de m heeren gezanten van Spanje en van de 0 Vereenigde Staten, heb ik de eer te beves- m tigen (te herhalen) dat ik met innigo 0 voldoening het hulp- en voedingswerk van het Middenkomiteit goedkeur, en dat ik 0 niet aarzel door dit schrijven volledig en 0 opzettelijk de verzekering te geven dat de 0 levensmiddelen van alle slach door hel 0 komiteit ingevoerd voor de voeding van de 0 burgerlijke bevolking, uitsluitend voorbe- 0 houden zijn voor de behoeften der bevol- 0 king van Belgiëdat bijgevolg, deze 0 levensmiddelen vrijgesteld zijn van de 0 opeischingen van wege de krijgsoverheden 0 en dat zij tot uitsluitende beschikking beschikking blijven van het komiteit.» Dat tengevolge dezer verklaring het Xn gel soli gouvernement den invoer in België toelaat van alle eetwaren uit onzijdige landen voor de burgerlijke bevolking van België, op voorwaarde dat ze begeleid zijn onder de bescherming der gezanten van Spanje en der Vereenigde Staten te Londen, lot aan de Belgische grens Dat ze verder in België zullen begeleid worden onder de bescherming der gezanten van Spanje en de Vereenigde Staten te Brussel Dat een handelskapitaal noodig is van 25 miljoen franks en het aandeel van Oost- Vlaanderen op 5 miljoen geschat is Dat in deze droeve omstandigheden een beroep gedaan wordt op alle welstellende» der provincie om terzelfderlijd een hulpfonds te stichten ten voordeele der behoeftigste en meest beproefde tamiliën der provincie Dat men het best het voorgestelde doel zal bereiken door het stichten eener samen werkende maatschappij.» De samenwerkende maatschappij is ge sticht voor 5 jaren, zij kan vroeger ontbon den worden als de meerderheid zulks heslist maar niot voor het sluiten van don vrede. De maatschappij wordt bestuurd door eenen beheerraad bestaande uit minstens zeven en hoogstens elf leden, benoemd voor een jaar, altijd herkiesbaar en afzetbaar. Hun mandaat is onvergeld. Ziodaar, in breede lijnen do nieuwe in richting, die op de bres zal zijn om don nood zooveel mogelijk uit ons land te hou den. Wij wenschen haar uit ganschor harte,een voliedig welgelukken. Ouitscbe bron. BERLIJN, 3 Maart. Officieel. Nabij Sint Elooi, ten Zuiden van Ioperen, is een aanval van twee Engelsclie kompag- nien, na een hloedig gevecht van man tegen man, afgeslagen. Nabij Peronnes is eon Fransch vliegtuig moeten neerdalen, ten gevolge eene hape ring aan den moter.1? De vliegers zijn gevangen genomen. De Fransclie aanvallen in Champagne hebben geen den minsten bijval gohad. De Franschen zijn wederom met zware verliezen in hunne gedreven. Ten Noord-Westen van Ville sur-Tourle. hebben wij den vijand 350 meiers loopgraaf ontrukt. Fransche opmarsch in het bosch van Gonseüvoye, in de streek Ailly-Apremon, werd gemakkelijk afgeslagen. Onze aanval ten Noonl-Oosten van Badon- viller heeft ons nieuw terrein doen winnen. Wij hebben er in de laatste dagen ons front 8 kilometers vooruitgebracht. Ton Noord Oosten van Celles doen de Franschen vruchteloos pogingen om hun verlies der laatste dagen te herstellen. Fransche bron. PARIJS, 1 Maart. (Reuter) Officieel bericht van 11 uur 's avonds Een aanval der Duitschers op Becourt bij Albert werd gestuit. De vijand beeft 200 granaten in Soissons geworpen. In Argonne hebben wij eene loop graaf ten westen van Bourevilles genomen Een aanval der Duitschers op Chapolette, in de Vogezen werd afgeslagen. PARIJS, 2 Maart. (Reuter.} Officieel bericht van 11 ure 's avonds Regen en sneeuwstormen hebben de krijgsverrichtingen belemmerd. Wij hebben eohter een hevigon tegenaanval ten noorden van Mesnil in Champagne afgeslagen, In het Le Prètre-bosch hebben wij een blokhuis hij Pont a Mousson veroverd. •Te Sultzoven, ten noordwesten van Man ster, hebben wij Zondag nacht een hevigen aanval afgeslagen. PARIJS, 3 Maart. (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld van middag 3 ure De vijand heeft gisteren een aanval gedaan ten Zuid-Oosten van St. Eloy, doch is te ruggeslagen. Reims is opnieuw beschoten. Wij hebben het terrein tusschen Perthes en Beau Sójour behouden en houden de voor naamste stellingen evenwijdig met ons front bezet. In het district Bauguois hebben wij het terrein behouden en bij Chapelotte in de Vogezen terrein hernomen. Engelsche bron LONDEN, 2 Maart. (Reuter). Maarschalk French deelt mede dat het offensief van den vijand in de buurt van Yperen is gefnuikt. De Engelsohen hebben gisteren morgend vroeg een aanval op hun Unies afgeslagen. Ouitsche bron BERLIJN, 3 Maart. Officieel. Nabij Grodno is de toestond onveranderd. Ten zuidoosten van Augustow hebben de Russen getracht over de Bobr te komen. Zij werden met zware verliezen teruggedreven on lieten 1500 gevangenen in onze handen. Andere aanvallen ten noord-oosten van Lomska werden door ons front afgeslagen. Ten zuid-wealen van Kolno, maken wij vorderingen. Ten zuidon van Mysziniec hebben onze voorposten, zich tegenover een sterkeren vijand bevindende, zich oen weinig terugge trokken. Ten noordwesten van Prasnyzz rukken de Russen langzaam voorwaarts. Verscheidone nachtelijke Russische aan vallen ten oosten van Plock, werden af ge- gen. Oostenpsjksche bron. WEEN EN, 2 Maart. (Wolff) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Op liet westelijk deel van liet front in de Karpathen zijn tal van tegenaanvallen der Russen afgeslagen. Onze troepeD hebben de stellingen die zij in voorafgegane gevechten hadden vermeesterd,.behouden. Ten zuiden van den Dnjestr duren de ge vechten voort. Ook gisteren zijn de vijan delijke aanvallen bloedig afgeslagen en het hier gewonnen terrein tegenover de in ge talsterkte vaak overmachtige vijandelijke troepen gehandhaafd. In Pol' n en West Galicie zijn slechts ar tilleriegevechten geleverd. In Boekowina is het rustig. WEENEN, 2 Maart. (Wolff). Uit het Oostenrijkeclie oorlogspersk wartier wordt gemeld Ondanks de aanhoudende aanvallen der Russen §^aat do slag aan de Dnjestr voor ons gunstig. Voortdurend verliezen de Rus sen terrein. In de Karpathen, met name ten westen van den Uzsok-pas, wordt met taaie verbit tering gestreden. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hebben belangrijke voordeelen behaald, waarvan de vruchten weldra merkbaar zul- ien zijn. De Russische berichten over gevechten bij Munkacz zijn verzonnen do oprukkende Russische troepen staan reeds gcruimen tijd weder aan de Galicische zijde der Karpathen. Asn het Susz-Kanaal Tti.'ksche bron. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. In Frak in den omtrok van Ahoz werden twee Engelsche schadrons ruiterij, na een gevecht met de Turksche voorposten tot den terug tocht gedwongen. Zij lieten 50 dooden eene menigte wapens en andere voorraad achter. Russische bron. PETROGRAD, 1 Maart. (P. A.) Me- dedeeling van den generale» ...ut" van het Kaukasische leger De kust volgende, heeft onze voorhoede den vijand voor zich uit gejaagd cn de GI10- patsjai bereikt. Op de overige gedeelten van liet front is geen verandering. Turksche bron. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. De vijandelijke vloot heeft gisteren drie uren lang vruchteloos de Dardanellen be schoten. Zij werd door het hevig vu onzer batterijen tot den aftocht gedwongen. Ter zelfderlijd beschoten 4 Fransohe krr:-TS en eenige torpedobooten onze stelling uan de Sarsgolf. Onze vliegers beschoten mol succes de vijandelijke schepen. Bij tijds ontsnapt. Tijdens een vliegtoehtje boven de Duitsche lijnen, geraakte het vliegtoestel van kapi tein Girot, bestuurder van den vliegdienst van het versterkte kamp van Parijs, in brand. De loods kon nog tijdig zijn toestel doen landen en ontkwam het ongedeerd. Kapitein Girot werd licht aan de beenen verbrand. Vliegers in de Noordzee. De twee vliegeniers die van Oostende een tocht naar de Engelsche oostkust onderna men, doch in 't water waren gevallen en te Lowestoft door een visschersboot geland werden, verklaarden dat zrj verleden week Oostende verlieten om aan de luchtraid naar Essex deel te nemen, w elke dien dag plaats had. Ongeveer 40 mijlen van Cromer kregen zij slecht weer, met 't gevolg dat hun ma- chien zoodanig uit zijn lood geraakte, dat ze genoodzaakt waren naar hot zeeoppervlak te dalen. Zij hielden zich in hun machien drijvende, doch geen hulp kwam opdagen. Zij dreven ongeveer twee dagen rond, zonder eten of drinken. De schipper van de visschersboot verklaarde dat, toen bij hen vond, slechts één der vlougels uit het water stak. Beide vliegers waren zeer uitgeput; eon hunner was den dood nabij. Alvorens zij te Lowestoft landden, werden hun op de boot voedsel en droge kleeren verstrekt en wor den zij goed verzorgd. Beiden verklaarden zich zeer dankbaar. Na bun landing werden zij in arrest gesteld en per auto naar een internoeringskamp vervoerd. jan Olieslagers en Tyck. Naar wij vernemen, bevindt de bekende Belgische vlieger Jan Olieslagers zich thans gewond in een der Londensche ziekenhuizen. Ook de vlioger Jules Tyck houdt zich thans te Londen op. Te Tsingtau PETERSBURG, 3 Maart. Volgens de ■Novoie Vremia» worden door de Japanners nu vier maal per maand Engelsche schepen in Tsingtau toegelaten. Vermiste stoomers. Volgende stoomers zijn naar berichten van den Engelachen Lloyd in vertraging G/emtnorran, 2812 ton, op 26 December uit Tyne-uaar Legora vertrokken; Thérèse Bennmann. 2303 ton, op 2b De cember uit Tyne naar La Havana vertrok ken; Ashdcrie, op 3 Januari van Londen naar Tyne vertrokken; Niggenop 21 December uit Alexandrie naar Barcelona vertrokken; Cggnusop 13 November uit Grimsby vertrokken; De Belgische stoomer Remier, 3099 ton, thans onder Engelsolie vlag varende, schijnt nabij Blacmidens vergaan te zijn. Voorzorgmaatregelen. Zeer strenge maatregelen worden thans genomen in de havens van Folkestone, Ca lais, Boulogne en Le Havre. Het is aan de militairen zeer streng verboden,' plaats te nemen aan boord der paketbooten, die dienst doen tusschen Parijs en Londen. Deze maat regelen worden genomen, om te beletten dat deze paketbooten zouden aanzien worden als troepentransporten en in den grond zouden geboord worden. Uit Christiania wordt gemeld, dat aldaar een transportschip is aangekomen, hebbende aan boord 18 mijnen, welke langs de Ncvor- weegsche kust opgevischt waren. De bemanning der Duitsche onderzeeërs en de Engelsche regeering, Engelsche bron. In het Lagerhuis werd aan lord Asquith de vraag gesteld, wat het Engelsch gouver nement schikte te doen met de officieren en bemanning der Duitsche onderzeeërs, die na tot zinken gebracht te zijn, in gevai menschap Tsn handelsschepen geraakten. Lord As quith antwoorddo dat de regeering die vraag soa onderzoeken. Uit Zurich wordt gemeld, dat de dochter van generaal Leman de tusschenkomst van het Internationaal Komiteit van het Roode Kruis van Geneve ingeroepen heeft, om de invrijheidstelling van haren vader, thans onbekwaam voor krijgsdienst, te bekomen. Zooals men weet heeft generaal Leman het gebruik zijner voeten verloren en in de on mogelijkheid to gaan. TE SIK* NIKLAAS. Kan. JOOS verzoekt ons te melden dat het Gestioht den 15 Maart zal heropend worden. Vaischmuntersbende achter slot. Sedert meer dan eene maand was het parket van Brussel verwittigd dat eene wel ingerichte bende voor eone ontzaglijke sora valsclie bankbriefjes van 2 en van 100 frank ging uitgeven. M. Louis Fronville, van de geheime poli- cie, werd gelast met het onderzoek van deze belangrijke zaak en zijne nasporingen hebben thans geleid tot de aanhouding van verschei dene personen, beticht van bet maken ea het uitgeven van valsche bankbriefjes. Verleden week werden huiszoekingen ge daan door het hoofd der opsporingsbrigade, M. Janssens, bijgestaan door zijne adjunk- ten en gansch zijn personeelheel het val§ch- muntersgerief werd in de woningen der be tichten ontdekt. Al de clichés, voor het maken van valsche bankbriefjes, zijn in beslag genomen. Het parket heeft den gansciien dag en tot laat in den avond bestendig gezeteld op het middenpoliciebureel van de Koolmarkt. Het'onderzoek wordt met de meeste nauw gezetheid doorgedreven. Toi hiertoe werden zeven personen aan gehouden en achter slot gezet. Daaronder zijn een ingenieur en zijne vrouw, een gra» veerder, en een gewezen notaris. De postdienst. Maandag morgend hebbou de Belgische briefdragers den dienst dien zij tot hiertoe geweigerd hadden, hernomen. In de Brusselsche omgeving hebben thans dagelijks twee brievenbestellingen plaats. Maandag laatst om 2 1/2 ure namiddag viel de bliksem op den Kerktoren en rukte eene hoeveelheid schaliën af, zich van daar begevende naar bet huis van den heer Cam. Matthys waar hij eenige dakpannen beneden eloeg. Brand was er niet te zien doch de dorpbewoners litelden een oog in 't zoil en om 5 ure vertoonden zich rend den toren boven de klokenvensters eenige vuurgensiers en rook. Dadelijk word het noodsein gegeven en de dienstdoende burgemeester den heer J.B. Cliristiaens, die op de Dorpplaats aanwezig was, snelde naar liet huis van den luster achter don sleutel en kwam den eersten op den toren aan. De zolder waar het vuur ontstaan was geleek aan eenen oprechte i vuuroven en de rook msakte het bijna onmo gelijk er boven te blijven. Hij werd dadelijk gevolgd door Alfred Goossens. Jules De Pauw, Aimé Brysse en Prosper Goossens die seffens alles in 't werk stelden om 't vuur te bekampen. Vele inwoners namen kortewagen en kuip, paarden en kar en na eenige minuten was er water genoeg met emmers aangege ven om het vernielend element le bemeeste- ren. Ware de hulp tien minuten later ge komen Oordegem zou eene groote ramp te betreuren hebben gehad want de vlammen en de rook sloegen reeds door de schaliën. Eene bijzondere melding verdient voor eerst Jules De Pauw die zich bjzonder onderscheidde, alsook Prosper Goossens, Aimó Brysse en Alfred Goossens die vlammen en rook trotseerden om onze kerk van eene zekere vernieling te 1 v jden. De verzekeringsmaatschappijen die de kerk verzekeren zouden niet mogen nalaten gezien de groote dienst met levensgevaar door die mannen bewezen van eene milde gift hen toe te kennen. Het is 56 jaar geleden dat in de maaud Februari de bliksem de eerste maal onee toren tiof en insgelijks ontstond een begin van brand, eerige meters hooger als nu, dooh niet zoo erg als deze maal want een inwoner van Oordegem, yviens naam daar door vermaard is gebleven, doofde bijmid del eener geringe waterstraal de vlamraeu uit. Waarlijk onze toren is het reeds tweemaal goed ontkomen, De familie COPPENS, van Mcire, verzoekt ons het afsterven te melden van ordeklerk in de statie van Delnze geboren te Meire den 28 Juli 1888 en gevallen op liet veld van eer, te Hauthem-St-Margareth» (bij Thienen), den 18 Oogst 1914. De lijkdienst zal plaate hebben in de kerk van Meire, op Dijnsdag 9 Maart 1915, om 8 1/2 uur (B.T.) Gezien do huidige omstandigheden, zullen geene doodsbrieven gezonden worden. Vrienden, kennissen en beambten worden verzocht dit be richt als dusdanig te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1