I t Da sirijd in Bslgië en Frankrijk H# In 't avond=uur... Elm ar. as EHnelscSi-Fransclio verklaring Van het Oostelijk Veoiiiierein De öBstsnrijksoli-Smiscfie oorlog Tussciisn Albsiieszsn en Serviërs VêÈVè het f rffisiSi* OORLOG TER ZEE De duikbooten oorlog De toestand in Italië MEDEDEELING v EEN EN ANDER Z- H- de Pans en Frankrijk Ontvluchte krijgsgevangenen De Nobelprijs voor den vrede Generaal Pau Uitwisseling van lnvallsde Bisschoppelijke Normaalschool Zondag 7 en BHSaandag S RfHadrt S 9 J a 1 ABONNEMENTEN! zes maarden 4 franken. Esq jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f UIT6AAF, 4 u. 'i avonds tjf 0 2' UITGAAF, 71. 's avonds 0 Pour toute la publicité comrnerciale et financière du journal, J'adresser exeluaivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de a Bourse, Bruxelles. ï&cisi* S^ÈSÉiïSS^iitS BUREELEN TE BRUSSEL I TE flSLST BaGOOTS, BeursptaatS, 2 I e. Kerkstraat. 'J'eletoou A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van truffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanl. (1 Ut 4 U. rog.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 4B bladz. (de regel) fr. 0,30 Fioanc.aankon.(perrege))(r. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recbt.herstell.(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieels aankondigingen sieh uitsluitalijk te wendenAgence Reclame Godts, t, Beurspiaats, Brussel. Fragment uit den cyclus s Liefdegedichten Ik zit zoo graag in 't scbeemrend avonduur, Als bloode dagschijn nog door't venster glijdt, En alles wordt één droom van innigheid Tc duistren bij den rooden glans van 't vuur Dat schaduwen doot dansen op den muur. O, wist gij hoe, dan in mij smacht en schreit Den hoog gerezen drang naar u, die zyt Mijn «koninginne», rein als lente-azuur. Ik hoor de zilvren zoetheid van uw woord Dat vedelt door de stilte als harpakkoord. Ik zie uw zachte, stil-beklcurde wang, 1 De zuivre lijnen van uw frisch gelaat, Uw blik waarin de morgen opengaat En héél mijn harte stroomt vol zon en zang. -v'Vv 2 Maart 1915. De regeeringen van Frankrijk en Groot- Briltanje, hebben beden de volgende ver klaring aan de regeeringon der onzijdige landen gezonden Duitschland hoeft verklaard, dat het Kanaal, de Noord- en Westkust van Frank rijk, evenals de wateren dio do Britse!.i eilanden omgeven krijgsgobied zijn, en heeft officieel békend gemaakt dat alle vijandelijk! vaartuigen die op dio plaatsen zouden aan getroften worden, zouden vernield worden, en dat de onzijdige schopen aldaar ook gevaar kunnen loopen. Znlks beduidt, op eerste zicht, dat zonder in achtneming der veiligheid van de beman ning en der passagiors, alle koopvaardij schip, om het even onder zeel he vlagzou gotorpiljecrd worden. Daar de Duitsclie admiraliteit niet in staat is, in voornoemd watergebied, een boven •water varend schip op te houden, kan deze aanval alleen door duikbooten wordon uit gevoerd. Het volkenrecht en de gebruiken der staten, zijn met uitzicht op do aanvallen tegen den handol gericht, steeds van het standpunt uitgegaan, dat het de eerste plicht is van dezen die een koopvaardijschip in beslag neemt, de zaak voor een prijzonge- reclit te brengen, door hetwelk het geval wordt beoordeeld, de rechtmatigheid van de inbeslagneming wordt overwogen, en van hetwelk do teruggave der lading aan de onzijdige eigenaars kan worden geëischt. Het in den grond boren van een buit gemaakt schip, is op zichzelf genomen eene betwistbare handeling, waartoe men, enkel onder buitengewone omstandigheden en nadat maatregelen genomen werden voor de zekerheid der bemanning on dor reizigers (voor 't geval er zich aan boord bevinden) kan overgaan, De verantwoorlijkhold voor de vaststel ling van een onderscheid tusschen de neutra le en de vijandelijke vaartuigen, evenals tusschen de neutrale en de vijandelijke lading, valt buiten twijfel op het schip dat tot don aanval overgaat, en hetwelk voor plicht heeft, inlichtingen in te winnen nopflps den aard van het schip en zijne lading, evenals de scheepspapieren in veiligheid to brengen, vooraleer het schip wordt tot zinken gebracht, of zelfs als buit verklaart. De zorg voor de veiligheid der bemanning van koopvaardijschepen, neutrale of zelfs vijandelijke ia strenge plicht voor alle oor logvoerenden. Op dezen grondslag steunden alle vroegere beraadslagingen over de rechtsverordeningen die werden ingesteld betrekkelijk den zeeoorlog. Een Duitsche duikboot is niet in staat zelfs eone enkele dezer verplichtingen na te komen. De onderzeeër oefent geene macht uit in de wateren waar hij optreedt hij brengt de buitgemaakte vaartuigen niet voor een prijzengerecht; hij heeft geene prijs- bemaning aan boord, die aan boord kan gezonden worden van het gekaapte schip hij wendt niet een enkel doeltreffend middel aan om een neutraal schip van een vijande lijk vaartuig te onderkennon; bij neemt de bemanning of de passagiers van het vaartuig dat hij zinken doet, niet aan boord om voor hunne veiligheid te zorgen. Die manier van oorlogvoeren is alzoo in strijd met alle internationale voorschriften, die de krijgsverriohten tegenover den han del, in oorlogstijd regelen. De Duitsche verklaring stelt in plaats der regelmatige inbeslagneming, de brutale vernieling. Duitschland neemt deze handel wijze aan tegenover de vreedzame koop lieden en de niet strijdende zeelieden, met het doel te verhinderen dat handelsgoede ren, van welken aard ook voornamelijk de bevoorrading tot voeding der burgerlijke bevolking in de Britsehe eilanden en Noord-Frankrijk, in- en uitgevoerd worden. Zijne tegenstanders worden daardoor ge dwongen tot wederwraaksmaatregels hunne toevlucht te nemen, ten einde van hunne zijde te beletten, dat goederen van welken aard ook, Duitschland in en uitgaan. Intusschen zullen deze maatregelen door de regeeringen van Frankrijk en Engeland, zonder gevaar voor de schepen of het leven der neutralen en de niet strijdenden, in nauwe overeenstemming met de grondslage der menschelijkheid doorgevoerd worden. Dientengevolge achten de regeeringen van Frankrijk en Engeland zich vrij, de vaartuigen, die goederen aan boord hebben van dewelke men moet aannemen dat zij voor Duitschland, voor den vijand, bestemd zijn. dat zij hem toebehooren of van hem horkomstig zijn, aan te houden en naar hun havens over te brengen. Deze vaartuigen en hunne ladingen zullen niet als buit gerekend worden, behalve wanneer zij door andere oorzaken aati eene veroordeeling blootgesteld zijn. Do handelwijze tegenover vaartuigen en ladingen, die voor dit oogenblik zee gekozen hebben, zal geene verandering ondergaan. AALST, 4 Maart (Duitsche kommandatur) Een Franscli munitieschip, voor Nieuwpoort bestemd, is te Oostende binnengevaren, daar de bemanning bedronken was. Het schip werd in den grond geboord en de bemanning gered. Op do Lorettehoogte hebben onze troepen isturen morgend vroeg bezit genomen van vijandelijke stellingen, op eene breedte van 1600 meters. 8 officieren en 558 Franschen werden gevangen genomen en 7 machine- eweren en 6 kleine kanonnen veroverd. Vijandelijke tegenaanvallen werden in don namiddag afgeslagen. Vernieuwe Fransche aanvallen in Cham pagne, werden gemakkelijk afgeslagen. Door een tegenaanval ten Westen van St-Hubert, in de Argonnen, maakten wij ons meester van eon vijandelijke loopgraaf in het bosch van Cheppy. Een der laatste berichten van den Eifel- toron meldde, dat eene Duitsche kolom, bij het overtrekken der hoogte van Tahure, root goed gevolg beschoten werd. Hier dient aangemerkt te worden.dat deze kolom bestond uit Fransche krijgsgevangenen waarvan er 38 gedood en 5 gewond werden. Fransche bron* PARIJS, 4 Maart. In Vlaanderen blijft do toestand voor onze wapens gunstig. Wij behouden er al ouzo posiliën en maakten rond Dixsmuide en St Elooi vorderingen. In de Argonnen hebben wij eon pogen der Duitschers om vooruit te komen, door ons artillerievuur dadelijk gestuit. In de Vogezen bobben wij bot door ons hernomen terrein versterkt en behouden, en nog deelen bij genomen. AALST, 4 Maart. (Duitsche Kommandat.) Uit het groot hoofdkwartier vernemen wij Na de bewonderenswaardige verovering van het tot een sterk steunpunt ingerichte dorp Przasmysz, door ons legerkorps, dal uit Oootelijke richting opgerukt, werd de toestand in eenen dag zeer kritisch, daar drie Russische legerkorpsen, den Duitschen vleugel langs het oosten, liet zuid-oosten en het zuiden aanvielen. On» overwinnend legerkorps was dan ge dwongen eene terugtrekkende beweging te maken, en tegen deze overmacht front te houden. Hierbij werden dealen van het legerkorps hevig aangevallen. Ook kon een groot getal gewonden, die in do naburige dorpen onder dak gebracht waren, niet bijtijds wegge bracht worden. De Russen waren niet bij machte onze terugtrekkende beweging te storen. Zij ver loren voeling met de Düitsciie troepen, waardoor mag opgemaakt worden, dat zij bij hun aanval zware verliezen moeten go- leden hebben. Ook is nu dank aan bet optreden van Duitsche versterkingen, de toestand weder hersteld. Het is dus een onbeduidend succes voor de Russen, in vergelijking met onze bestor ming van Przasnysz, waar wij over do tien duizend gevangenen namen en een grooten krijgsbuit veroverden. De Russen pogen nu aan deze overwin ning een groot belang te geven, om de aan dacht af te wenden van do vernietigende nederlaag, welke hun 10e leger iu den Win- terslag der Masuren le»d. In de Karpathen, ten zuidwesten van den Uszokpas, is thans een hevige strijd aan gang, voor het bezit van de belangrijke Hö- henrnclilijn. Verscheidene Russische aan vallen werden bloedig afgeslagen. In don loop van den dag werden op hot gevechls- front nieuwe plaatselijke vorderingen ge maakt. Bij de bestorming der hoogten, ten noorder. van dePisna, bleven 400 gevange nen in onze handen. AALST, 4 Maart, *s avonds, (Duitsche Kommandantur.) Russische aanvallen ten Noord-Westen van Grodno kwamen onder ons artillerie vuur en mislukten. Ook ten Noorden van Lomza, werden Russische aanvallen met bloedige verliezen afgeslagen. In de streek ten Zuiden van Myszhinez en en Chorzck, alsmede ten Noord-Westen van PrzasnyRz, vernieuwden de Russen hunne aanvallen. Van het overige front geen veranderingen. Rtsssische bron PETROGRAD, 2 Maart. (P. T. A.) Modedeeling van den algemeenen staf van het Kaukaaisch leger. Onze troepen die in de kuststreek optre den hebben zich op 28 Februari meester gemaakt van de haven van Chopa ten zuid westen van Batoum, Aan de andore fronten is de toestaud on veranderd. ©osfcewfpïjkscihie bron WEENEN, 3 Maart. (Wolff). Volgens berichten van liet groote hoofd kwartier is de toestand op het Oostenrijkse!) Servischgevechtsterrein totaal onveranderd, Een Telegram uit Athenen meldt dat een Servisch legerkorps te Resna, nabij het meer van Achrida is aangekomen, en slaags is met de Albaneezen dio over de grens ge trokken waren. Alles was gereed, toon 's namiddags èo kolonel het sein gaf tot den aanval. De mi- trailjeuzen openden op een afstand van 30 motors van den loopgracht hot vuur, haar aldus geheel bestrijdende. Handgranaten werden geworpen en de artillerie deed projeklielen regen op ver schillende punten van da loopgracht. Om vijf ure was de loopgracht geheel door ons hernomen. Ziliebekeden Omtrent een wapenfeit alhier gebeurd, geven wij de volgende beschrijving Dezor dagen word om 6 ure 's morgends een hevig geschutvuur geopend op een deel van ons front, gelegen tusschen het kasteel Van Heerentage en de hoeve Verbeke. Een geweldig bombardement werd torzelfdertijd geopend tusschen den wijk Hooge en Belle- waerde. Een half uur later werd de aanval uitge breid tot do landerij Veldhoek, ten Noorden van den weg van Meenen, on den vijver van het kasteel Heerentage. Die krachtige aanval werd onmiddellijk onder liet vuur van onze artillerie genomen, doch de vijand slaagdo erin in oen onzer loopgrachten te dringen op 60 meters ten Zuiden van het kasteel Heerentage. Ondanks het vuur der vijandelijke artille rie, die verder begon te schieten, slaagch wij er in met eene kompagnie door te drin gen tot een punt ten zuiden vau den weg van Meenen en eone andere kompagnie tot tot in de nabijheid van het kasteel. Om 1 ure's namiddags scheen de vijand een nieuwe aanval in de buurt der hoeve Verboke te bereiden, doch de aanval greep geen plaats en een verwoed gevecht ontstond in de nabijheid van het kasteel om bet bezit van da ontnomene loopgracht, die door een hevig vuur beschermd werd. Om 5 1/2 ure koudon wij een deel van de loopgracht innemen, daar wij door twee kompagniën voetvolk en twee afdeelingen artillerie gesteund werden. Het ander deel van de loopgracht bleef dus in handen van den vijand. Rond 10 ure avonds ontvingen wij bevel dat voor het aanbreken van den dag een aan val moest worden ondernomen om dat deel van de loopgracht te heroveren. Met steun van drie kompagniën verster king werd 's anderendaags de aanval uitge voerd. Hij werd gestuit door liet buitenge woon hevige vuur van den vijand. Twee nieuwe aanvallen mislukten eveneens. Ondertu8schen haddon wij op den rechter vleugel een dwarsloopgracht gemaakt met het doel mitrailjeuzen en een mortier in het vuur te brengen, terwijl op den linkervleu gel eveneons mitrailjeuzen en een bommen werper werden opgesteld. Ten Zuiden van het kasteel werden hand granaten uitgedeeld aan de verschillende af deelingen. De mijnen. Uit Middelburg wordt gemold, dat nabij Katshoek, Noord Beveland, eene mijn ont plofte, waardoor vijf personen gedood wer den. Men bericht ons nader, dat het ongeluk met een mijn gisteren ni«t is gebeurd bij Katshoek, op Noord-Beveland, doch in de nabijheid van de hoeve van den landbouwer Kasboek, aan den kant van den zeedijk bij de Nol, twintig minuten gaans van Zierilczee Uit Zierilczee meldt men ons daaromtrent: De drie volwassen zoon3 van den landbou wer Kasboek hadden een mijn zien aanspoe len en wilden trachten ze boven op den berm te krijgen. Een van hon trok met Ver burg, den 66jarigen arbeider van hun vader, en den 12jarigen De Haan, aan den staal draad van de mijn, do beide andere zoons duwden. Opeens sprong de mijn met een geweldi gen knal, die de huizen in Zierilczee deed trillen, uiteen, en alle vijf personen vonden den dood. Verborg waren beide beenen afgeslagen. De lijken van de beide zoons van Kasboek die aan de mijn duwden, zijn nog niet ge vonden, vermoedelijk zijn ze in de Ooster- schelde geslingerd. Nog op verscheidene andere plaatsan Holland zijn mijnen aangespoeld, en do vis- scliers signaleoren, dat er velen drijvend nabij de kust gezien worden. Een Engelsch stoomer in den grond geboord De bewaker van den vuurtoren van Aillj berichtte, dat een Engelsche stoomer op 15 mijlen van Dieppe, door eon kanonschot getroffen was. Dadelijk vertrok een andere Engelsche stoomer om hulp te brengen,doch vond op de plaats nog enkel eone drijvende plank. O Een Fransche onderzeeër vergaan? Volgens een niet officieel telegram, uit Grosseto te Turyn ontvangen, is eon zwaar beschadigde onderzeeër gevonden, tusschen liet eiland Bel Giglio en de haven van Santo Stofano, in de Tyrrhemensche zee. Duitsche bron- De Vossisciie Zeitüng schrijft over Ita- liaansche aanspraken op den Balkan, waar ingrijpende verand.'ringen zijn te verwach ten. Ieder beginneling in de politiek-erkent, dat de Balkan ook behoort tot de Italiaan- sche belangensfeer. Oostonrijlc-Hongarië erkent ongetwijfeld, dat Italië, indien het nalaat zich te mongen in do Servische aan gelegenheden, daarmede een gewichtig po litiek recht prijs geeft en stellig meenen ook onze bondgeuooten gaat de Vossische voort dat Italië daartegenover een ver goeding moet krijgen. Of Oosten rij k-Hon- garië op 't oogenblik of in den loop van de zen oorlog dan wel eerst na afloop daarvan onderhandelingen hierover zal beginnen, is uitsluitend eene noodzakelijkheid, die zeker tusschen onze bondgenooten en ons tijdig behandeld en op de juiste manier beantwoord zal worden. Wat den vorm der vergoeding betreft, zoo spreekt het van zelf, dat men geen vergoeding kan bieden, zonder eerst do wenschen to hooren van hem, die haar zal ontvangen. Men raag echlor aannemen, dat Italië bij het siellen van zijn oisclien niet zal overvragen en zeker niet, indien de onder handelingen worden begonnen gedurende den oorlog, want de Italiaanrche staatslieden zijn veel te verstandig, om niet to weten, dat er ook in de politieke strategie vele mo gelijkheden bestaan en dat do politieke ho rizont iederen dag lean veranderen. Italiaansche bron ROME, 3 Maart. De opgewondenheid in Italië duurt voort. Te Messina heeft Don Romolo Muri ouder stormachtige toejuichingingen in eene volks vergadering onmiddellijke deelnoming aan don oorlog bepleit. In denzelfden geest is te Napels gesproken door het uit Trente ge vluchte kamerlid Baitisti, wiens optreden te Reggio-Emilia aanleiding tot straalbetoogin- gen had gegeven. In tal van andere steden zijn vergaderingen gehouden. In Bologan fg het zelfs iu den gemeenteraad tot een vecht* partij tusschen voor- en tegenstanders van deelneming aan den oorlog gekomen, waar aan het publiek meedeed. In den volks schouwburg te Milaan zou do bekende dich teres Ada Negri, oen voordracht houden, doch de policie heeft haar verboden op to treden ook den uationalislischen afgevaar digde Federzoni te Turijn is het spreken be let. STAD AELST Ten einde aan de stad haar vroeger uit zicht terug te geven, handel, werkzaamheid en verkeer terug op to beuren, is het van groot belang dat domburgers torag in hunne haardsteden keeren en hun gewoon leven hernemen; hierom i6 het de wenseh van do Duitsche gOverlieid dat de burgers wiens eigendom zou geleden hebben door de krijgs verrichtingen, dezelve zouden horstellen ei in hunnen vorigen staat terugbrengen. Die maatregel zou den besten indruk maken op het algemeen en de bouwnijver heid toelaten om terug in loven te komen oh aldus bijdragen tot liet opbeuren der buiC gerij wier bedrijvigheid steeds lioog go- prezen is. Ik durf dan vast op de bereidwilligheid van de Aalstersche bevolking rekenen diè mij aldus in mijne taak ondersteunen xal eh helpen om do mij opgelegde wensch tdt goed einde te brengen. De Kommandantu&. Aan den Petit Journal wordt uit Rome gemeld Uit zekere bron bericht men dat Z. H. de Paus aan de Fransche bisschoppen heeft aanbevolen met gematigheid de hou ding van het Vatikaan tegenover de oorlog voerenden te beoordeelen. De H. Vader bidt de bisschoppen al hot mogelijke te doen om in de openbare mea ning de gedachten uit te roeien, als zou do Paus Frankrijk niet genegen zijn. Uit Osnabruok wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat in de buurt van Nord- horn, in don lcreits BentLeim, een Fransch officier neergeschoten is, die uit ziju krijgs gevangenschap ontvlucht, de Vecht overge zwommen was en, hoewel hij vermaand werd, verder wilde vluchten. In de buurt van Rheine zijn zeven ont vluchte Russische officieren die naar Neder land de wijk wilden nomen, gevat. De faculteit der rechtsgeleerdheid to Mea- sino had voorgesteld, om aan België don Nobelprijs voor den Vrede te vorleenen. Volgens de Hamburger Nachrichten, heeft het Noorsche gezantschap te Rome echter geweigerd dit voorstel door te zenden, aan gezien dat met de onzijdigheid van Noorwe gen in strijd zou zijn. De bekende Fransche generaal Pau is te St. Petersburg aangekomen. Hij werd aan de stalio geestdriftig begroet. Tor uitwisseling van invaliede krijgsge vangenen tusschen Frankrijk on Duitschland is gisteren avond de eerste trein van Kon- stanz naar Lyon vertrokken. Er zullen volgens de Kolonische 800 Franschen tegen 800 Duitschers worden uitgewisseld. TE SINT NIKLAAS. Kan. JOOS verzoekt ons te melden dat 15 Maart zal heropend het Gesticht worden. den De familie COPPENS, van Meire, verzoekt ons hot afsterven te melden van ALFONS CUPPENS ordeklerk In de statie van Deinze geboren te Meire den 28 Juli 1888 en gevallen op het veld van eer, te Hauthem-St-Margarelha (bij Thieneo), den 18 Oogst 1914. De lijkdienst zal plaats hebben in de kerk van Meire, op Dijusdag 9 Maart 1915, om 8 112 uur (B.T.) Gezien de huidige omstandigheden, zullen geene doodsbrieven gezonden worden. Vrienden, kennissen en beambten worden verzocht dit be richt als dusdanig te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1