Oorlogsberichten Da strijd in Beiiie en Frankrijk M het Oostelijk vechtterrein 13 _A. JLJ) NUFFEL-DE OENDT. Postbericht IM EEN DUIKBOOT 08 strijd aan de Dardanelles OORLOG TER ZEE Deoorlog in de lucht Italië en de Oorlog Bij de Spaansche republikeinen Nog de kwestie der Invalieden Aanhoudingen te Gent MEDEDEELING Oijrcsaag 9 tslsart 1915 -n—n .33. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. rag.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 I 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Finauc. aankon, (per regol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.lierstell.(per regol) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. -wu4jiaügst8 jaargaRa nairBïrasr 53 3 CENTiEWlEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 Irank8n Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo poslbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut i l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST GODTS, 2, Beursplaats, 2 Ir^". üerltstraat, Telefoon A 3299 BestuurderJ. VAN Telefoon 114 Van nu af is de Vlaamscho taal ook in de briefwisseling van België met Duilschland, Nederland, hot Groot-Hertogdom-Luxom- barg en O os ten rijk-Hou ga rië toegelaten. 1. In de plaatselijkheid Ternath, die tot thans toe voor het zakenverkeer behoorde tot do postomschrijving Brussel 1, en daarbij enkel door briovenbestelling en brieveninza- meling was aangesloten, werd een Duilscli postbureol voor de briefwisselingen der Bel gische bevolking ingericht. Daar hangen van af d9 plaatsen Sint-Mar- tens-Bodeghem, Groot-Bijgaarden, Borght- Loinboke, Liedekorko en Teralphene. 2. Bij het brievenvorkeer binnen België, werden verder de vroegere zelfstandige post kantoren voor brieveninzameling en brieven- bestelling aangesloten. a) Oorden, Schooien, 'a Gravenwezel en Willemarsdouk, die afhangen van Antwer pen 1. b) Esschene, Hokelgem en Zollick, belmo ren de bij Assche. c) Gastro, Goyck, Schepdaelen Vle3enbeke behoorende bij St Qu miins-Lennick. d) Gampenhout, Elewijt, Eppogern, Grim bergen, Maclielon, Melsbroeck, Meysse, Perck, Diegliem. Humbeek en Nosseghem, bolioorendo bij Brussel 1. c) Herderen, Hex, rloesselt, Niddon, Nederheïm, Rutten, Russon, Vliermaal, Vlijtiiigon en Vroonhoven afhangend van Tongeren. f) Autro-Eglise, Huppage, Jincourt, Janehe Jodoigne, L'onguevillo, Melin, Orp en Pio truin gezamentlijk behoorende bij Thienen. g) Denie, Ermeton-sur-Biort, Maredret en Metiet, behoorend bij Namen. In een Dnitsch blad goeft Otto von Gott- berg een beschrijving van het uilvaren van een duikboot. De U 47 moet gereed gemaakt worden voor een zoo lang mogelijke vaart zoo luidde het bevel, dat de kapitein van de duikboot ontving, als hij 's morgens om 7 tiur op de werf kwam. Van de oude korvet, die de bemanning der duikbooten na hun vermoeiende tochten lot een aangename kazerne dient, ziet de kapiteiu-luitenant zijn manschappen aankomen. De troep houdt stil op het steenen hoofdr waaraan liet slanke grijze vaartuig met hel zwarte iiummor 47gemeerd ligt. Uit de boot komen er nog mannen bij. f> Eindelijk dan zegt de kapitein. Over 30 gezichten gaat oen glimlach. De boot had tot nu toe slechts proeftochten ge daan en was op de werf nog eens voor de vuurproef nagezien. Do uren voor het vertrek zijn kostbaar. Men moet zooveel voorraden inladen voor Biachionon en motischen als het schip hergen kan. De commandant gaat mot zijn beide officieren aar. boord. Eon matroos geeft hun een pak werk, waarmoe men ineen duikbout altijd rondloopt, omdat men na iedere aan raking der van olie druipende muren, deuren en trappen, de vingers moet afdrogen. De deuren zijn nauwe, rondo gaten. Door zoo'u gat op liet achterschip, klimt de kapi tein langs een smalle loodrechte ijzeren lad der in do diepte, die electrisch verlicht is. De lucht is door de olio zoo zwaar en dik, dat zij landrotten op do longen drukt, of schoon het luik open staat. Aan boord ademt men die als zuivere ozon. Ook als alle sple ten gesloten zijn, doet hier achterin do ma- chienkamer eene groep haar dienst mot ge spannen aandacht, omdat de mannen weton, dat slaperigheid of een misgreep 30 meu- schen het leven zou kosten. Voortdurend door hen aangestoolen, sla pen in de hangmatten eon gelijk aantal matrozen, die zich niet laten 6toron door het geraas der machien. Iedere ploeg werkt 4 uur. Do ruimte is ongeveer 3 meter Êlang en is zoo smal, dat een man van middelmatige lengle met beide handen de zijwanden raakt als hij zijn armen slechts half oplicht. Een net van geloiddraden, een warboel van hef boomen, handvalsols en instrumenten rust opliet holle dekblad van de grijze sigaar. De kapitein onderzoekt aJles en wringt zich dour het gat in den voorwand van den com- mandotoren. Daar heeft tijdons de vaart de leidende ingenieur een drukken dienst. Mot weinig personeel moet hij buitengewoon ingewikkelde machienen bedienen en vaak herstellingen doen, waarvan het bestaan van ■chip en bemanning afhangen. In den toren laat nu de kapitein weer zijn onderzoekende vingers over alle hefboomen en handvatten gaan. Hot op en neergaan van de periscoop wordt geprobeerd. Door het torenluik, waarvan het deksel bij het duiken liet laatst gesloten wordt, komt do kapitein op de kleine brug, een driehoekige ruimte, die hem, den wacht hebbende!! officier, en den man aan liet roer plaats biedt. Twee nachten lang kan do be manning nog langer dan gewoonlijk slapen. Dan wordt de kapitein-luitenant bij du flo- tille-chef ontboden en krijgt hij bevel den volgenden morgen uit te loopen. Den volgenden morgen om 7 uur komt hij aan boord. Ilij roept de 30 man bijeen, waarna hij het eerste bevel geeft. Zijn op passer geeft hem jas er. broek van zwart leer, met wol gevoerd. Kort daarna worden de touwen los gegooid. De matrozen verdwijnen onder het dek. Ook de drie mannen op de brug gaan voor een poosje in den toren, die nu door liet water van de buitenhaven bespoelil wordt. De kapitein laat zijn boot voor de laatste maal bij wijze van proef duiken bij vonlt. dat hij haar volkomen in zijn macht heeft en klimt dan woer op de brug. Stampend gaat de U 47 het lichtschip voorbij. Nu wordt het oppassen voor de of- heieren. Al duurt de tocht ook 2 3 dagen, zij moeten zonder van kleeren te verwisselen en zonder slaap op hun post blijven en zich desnoods aan de brug laten vastbinden als de zee onstuimig wordt. Voor den commandant bestaat er geen af lossing Hun eten krijgen zij op do brug. Over flauwe soep hebben zij zichzelden te beklagen, omdat de Noordzee met het har tige schuim van haar golven er in spat. De commandant tracht juist zijn hord recht le houden, als do man van de wacht aan bak boord vooruit een rookwolk rapporteert. Het bord vliegt tiil de handen van don kapi tein, en de signaalUloklcen gaan binnen in het scliipwaar do manschappen in haastige beweging komen. Dezen laten het zeewater klokkend in de ballast-tanks stroomen. Snel gaan de 3 mannen op de brug in den toren, dio in het water weg zinkt en slechts de periscoop steekt boven de golven uit. Door de periscoop zoekt de kapitein den ho rizont af, die nu nauwer dan te voren om zijn scheepje ligt. Hij moet het sohip af wachten, omdat men zich niet vorraden wil. De vreemdeling kon een vijandelijk of een neutraal schip zijn en m heide gevallen mis schien draadloos mededeeling doen van zijn ontmoeting met een Duitsche duikboot. Dan zouden allo vijandige schepen uit den weg gaan. Ouder het wachten opent de kapitein het stalen luik van een torenvenster. Als een lichte smaragd glinstert liet dikke glas. Groenig blauw licht dringt in den toren, zooals men dit in menige druipsteengrot ziet. Door het venster ziet hij een aquarium. Ronde kwallen, plat als oen bord, andere als een vingerhoed gebogen, slepen lange draden op en neer. Visschen, klein en groot, slank en plomp, glijden voorbij, schieten in een vlugge wen ding verschrikt ter zijde of staren dom en Brutaal met open verbaasden bek uit groote oogen in het venster van het langzaam en zonder schommolen varende scheepje. Het schip, rapporteert do man van de wacht, is een Hollander. De kapitein kijkt door de periscoop. Een draadloos toestel heeft de vreemdeling niet en hij is op weg naar het vaste land. De U 47 kan dus weer voor den dag komen. Boven water is door de grootere snelheid ook zijn operatiegebied grooler. Het onderduiken verlangzaamt do vaart en verbruikt electrisclie kracht. Deze dient echter voor den strijd. Daarom zijn onze mannen er zoo zuinig mogelijk mede. De bemanning lijdt koude om de electri- sclie kachels niet te gebruiken. De ledema ten zijn stijf on de tanden klapperen, maar het kacheltje mag geen electriciteit verbrui ken. Twee en een halven dag en twee naohton duurt de vaart. Den drijvende mijn wordt ontdekt en ter wille van de vreedzame scheepvaart mat een machineweer onschade lijk gemaakt. Dan wordt het weer avond. De commandant is vermoeid. De ballast-tanks worden gevuld en het schip legt zich in eon zandige wieg, om uit te slapen. Ook de man schappen hebben het noodig na den harden dienst, ofschoon er do hand aan gehouden wordt, dat de helft, die vrij van wacht is, zich in dé kooi le slapen legt. Een slapend meusch gebruikt minder zuurstof dan als hij wakker is. De behoefte aan afleiding doet echter ook zijn rechten gelden. De gruma- foon knarst, misschien maakt zelfs oen or kest aan boord muziek. Tegenwoordig geeft men van tijd tot tijd de bemanning gelegenheid om door de pe riscoop te zien. Vooral als men een schip getroffen heeft. De commandant van een der duikbooten had namelijk een matroos, die naar de reserve overging,gevraagd, of hij nog iets wenschte op zijn laatste dagvaart. De matroos had toen den wensoh uitgedrukt, voor hij het schip verliet, eens esn enkele maal door de peris coop de oppervlakte van hot water te zien. Toen dit geval bekend werd, heeft menig kapitein er gebruik van gemaakt, fzoodat do matrozen nu niet meer steeds blind onder water blijven. AALST, 5 Maart. (Duitsche kommandan- tur. Ton zuiden van Ieperen, brachten wij de Engelschen door ons vuur ernstige verliezen toe. Aan de door de Fransche verloren stelling van de Lorettehoogte is gisteren namiddag een vijandelijke aanval afgeslagen. In Champagne, ten Noorden van Le Mesnil, zotten de Franschen gisteren hunne aanvallen voort. Deze werden echter afge slagen. Aanvallen op onze stellingen nabij Nau- quois, ton oosten der Argonnen en in hot boscl» van Consenvoye, ten oosten der Maas, mislukten. Herhaalde pogingen, om het door ons veroverde terrein in den omtrek van Radon- villers te hornemen hadden geen uitslag. Aanvallen met groote strijdmachten op de hoogten ten noord oosten van Calles gedaan door do Franschen, werden met bloedige verliezen voor hen afgeslagen. Meer dan duizend doodo Franschen liggen voor onze hinderpalen. Fpam&cfoe bron. PARIJS, 4 Maart. (Reuter). Officieel bericht van dezen middag drie ure In Champagne lïoudon wij de geheele loopgraven bezet, van een punt ten noord westen van Perthes tot een punt ten noorden van Beau Séjour. Op verscheidene plaatsen zijn wij voorbij deze lijn gevorderd. In Argonno is een artillerie gevecht ge leverd. Op de overige gedeelten van het front i3 niets van belang gebeurd. PARIJS, 5 Maart. (Kouter). Officieel bericht van 11 ure 's avonds Tusschen de zee en de Aisne heeft het geschut met afwisselende kracht gesproken. De Duilschors hebben Reims gebombar deerd met brandstichtende granaten. In Champagne, op liet front ton noorden van Souain, Mesnil en Beau Séjour blijven wij terrein winnen. PARIJS, 6 Maart. (Reuter). Officieel be richt van drie uur namiddag In België heeft onze artillerie inde duinen vijandelijke loopgraven vernield. Ten noorden van Atrecht heeft de vijand oen voorste loopgraaf, pas door ons aange- legd, genomen. Het bombardement van Reims heeft den geheelen dag geduurd. Elke drie minuten viel oen granaat in de stad. Bevestigd wordt, dat in Champagne de tegenaanvallen van den vijand op den door ons genomen heuvel ten noordoosten van Mesnil, zuer hevig waren. Deze aanvallen zijn volslagen mislukt. In Argonne zijn artilleriegevechten gele verd. Wij zijn in de streek van Vauquois opnieuw opgeschoten. AALST, 5 Maart, Duitsche lcommandatur. De toestand rond Grodno is nog onveran derd. Russische aanvallen werden mot bloe dige verliezen afgeslagen. Russisoha aan vallen ten noordoosten en ten noorden van Lomska, werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Vole gevangenen, behoorende tot de eer ste en tweede gardendivisiën bleven in on ze handen. Rond de Weichsel is de toestand onver anderd. Eenige Russische opmarchon ten oosten van Plock, bloven zonder gevolg.Ten oosten van Skierniwicz werd een sterke vijandelij ke aanval totaal afgeslagen. OostenrijkscSse bron. WEENEN, 5 Maart. (Wolff) Officieel bericht van vanmiddag uit bet groote hoofd kwartier In de Karpathen zijn ten westen van den Uzsokpas hevigo gevechten gaande om het bezit van belangrijke hoogtenen verbindings lijnen. Verscheidene tegenaanvallen der Russeu zijn bloedig afgeslagen. In den loop van den dag hebben onze troepen opnieuw plaatselijke voordeelen behaald. Bij de bestorming van een hoogte, ten noorden van Cisna, hebben wij 400 Russen gevangen genomen. In zuidoost Galicië wordt op het geheele front verwoed gevochten. Aan de Dunajec en in Russisch Polen is niols van belang gebeurd. Rusissche bron* PETROGRADE, 5 Maart, (P. T. A.) Offi cieel bericht van den grooten generalen staf: In den loop van 1 en 2 Maart zijn de Duitschers tusschen de Njemen en don Weichsel alleen in de streek van Ossowiec tot den aanval overgegaan. Verscheidene pogingen van den vijand om de vesting te naderen werden gefnuikt. In de streek van Grodno en andere secto ren van dit front zijn onze troepen vooruit blijven komen. Wij hebben met een storm aanval het dorpKerjen, op den linkeroever van de Omoelew (een rechterzij rivier van do Narew, genomen. Op den linkeroever van den Weichsel is de toestand onveranderd. In de Karpathen, tusschen de Ondava en de San. blijven wij mot volledig succes de voortdurende aanvallen der Oostenrijkers afslaan. De Duitschers hebben vrij vruchtelooze aanvallen gedaan in de streek van Kaziowa en Rojanka. In Oost Galicië hebben de Oostenrijkers die de overgangen van de Lomnica verdedig den, een nieuwe nederlaag geleden. Onze troepen zijn al vechtende deze rivier overgetrokken en hebben hot dorp Krasno bezet. Dsaitscke bron KEULEN, 3 Maart (Part.) Volgens een telegram uit Napels aan de Koln. Ztg. zijn bij Alexandrette (aan 't noordelijk deel van do Syrische kust) tal van transportschepen met troepen, door Engehche kruisers bege leid, gezien. Ook Fransche troepen zijn naar de Dardanellen onderweg. Men verwacht ook eene nieuwe beschie ting van Beiroet (Syrische liuat), waar er 20.000 man Turkscbé troepen zijn samen getrokken. BERLIJN, 4 Maart. (Wolff) Aan den Lokal-Anzeiger uit Athene Hot opperbevel over de landingstroepen der bondgenooten aan de Dardanellen, be staande uit 4 divisies, is in handen van ge neraal d'Amade. Ook de Turken trekken daar aanzienlijke troepenmachten samen. Turksche bron. In een telegram uit Konstantinopel aan het Berlijner Tageblatt, wordt thans erkend dat eenige forten aan de Europeoscho zijde van de Dardanellen zwaar geleden hebben. Het Engelsche bombardement was namelijk van zoo grooten afstand geopend, dat de forten hel niet met succes konden beantwoor den. Zulks komt dus overeen met de offi cieele berichten, omtrent de beschieliDg van de Engelsche admiraliteit. De Engelscl.-Fransche vloot lieeft nog versterking gekregen. Er moeten nu meer dan 40 groote oorlogsschepen voor de Dar danellen liggen en nog een lieele zwerm kleine kruisers, torpedobooten, enz. De houding van Italië. Het Giornale d'ltalia bevat een blijk baar officieus artikel over het Dardanellen- vraagstuk, waarin het verklaart dat Italië de gobeurtenissen die zich aan de Dardanel len ontwikkelen, onmogelijk werkeloos kan blijven aanzien. Blijkbaar is er tusschen de entente-mogendhoden reeds eon afspraak ge maakt voor het geval dat de Dardanellen worJen vermeesterd. En die afspraak, meent het blad, zal wel hierop neerkomen dat de Russische vloot vrije doorvaart van de Zwarte Zee naar de Middellandscho Zee on omgekeerd krijgt. Dat zou leiden tot een verplaatsing van het evenwicht in de Mid dellandscho Zee, een probleem waarbij Italië ten nauwste is betrokken. Het ware dwaas, te verwachten dat Italië zich in den vervolge zou kunnen onttrekken aan de invloeden van den wereld-oorlog. Ten slotte herhaalt het Giornale zijn oproep tot de gees telijke mobilisatie van Italië. Iedere dag kan voor de toekomst van het land beslis send zijn. De Avanllwil welen dat de Engelsche gezant te Rome Woensdag aan Salandra en Sonnino de plannen van do drievoudige en tente omtrent de Dardanellen heeft meege deeld en gevraagd heeft naar Italië's hou ding. Salandra en Sonnino zouden beloofd hebben, binnen 24 uren te zullen antwoor den. Het antwoord moet, nadat een minister raad was gehouden, nog denzelfden avond zijn meegodeeld. Antivari gebombardeerd. KEULEN, 5 Maart. (Part.) De KölniscJte Zeiltuig laat zich dén bericht van de Ro- meinscbe Tribuna seinen, behelzend dat 5 Oostenrijksche oorlogschepen gisteren de haven van Antivari zijn binnengevaren en de stad en havenwerkon hebben beschoten. Duitsche bron* STUTTGART, 6 Maart. (Wolff.) Naar de plaatsvervangende commandant be kend maakt, heeft gisteren een vijandelijke vlieger op de kruitfabriek te Rottweil (ten Noorden van Donaueschingen aaudeNeckar) drie bommen geworpen. De aangerichte schade is gering en heeft het bedrijf van het fabriek niet gestoord. Verdere aanvallen van den vlieger zijr door ons vuur verhinderd. Moet men in de spioneerziekte, die thnn9 ook in Italië is uitgebroken, een aanwijzing zien dat het land spoedig in den oorlog be trokken zal raken Het officieuss Giornale d' Italia wijdt naar aanleiding van het wets ontwerp op de militaire verdediging een hoofdartikel aan do spionage, waartegen het wetsontwerp voornamelijk is gericht, en doet de onthulling, dat «hertogen en markie zen zoogoed als operette-diva's, mannen mot liooge onderscheidingsteekenen en hotelkel- nors, James dor hoogste aristocratie zoogoed als vrouwen van verdachte zeden allen spi oneeren». Aan hun opmerkzaamheid, klaagt het blad, ontgaat niets wat de staatsveilig heid betreft. Uit Barcelona wordt thans ^aan de Times gemold, dat daar Zondag eene vorgad ring van radicale republikeinen is gehouden, waarbij Lerronx, de leider van die p w'tij, tegenwoordig was. Men bepleitte de tusschenkomst van Snan- jo in den oorlog en verlangde de ovir r n- ging van Spaansche troepen uit Maiokco De vergadering eindigde vreedzaam met gejuich ter eere van Lerroux Het Antwerpsch komiteit, dat het initiatief had genomen, inzamelingen te doen, voor liet oprichten van een invalieden gesticht, heeft aan het Handelsblad vau Antwerpen, een schrijven gericht, om juister te kennen te geven, wat het met het invaliedengesticht meent. Volgens het komiteit is er hier geen kwestie de invalieden in een geslicht op te sluiten, noch hen uit hunne haardsteden te verwijderen, doch wel, die onvermogenden, die geen tehuis of geen familiekring heb ben, samen te brengen. Als zij het zoo op hebben, dan is het in zicht nog zoo slecht niet. Wel is waar moot de familiekring steeds verkozen worden, doch waar geen familie, geen tehuis is, dan is het toch bost, de onge lukkige verminkten niet te laten exploiteo- ren en hen te behoeden van de droefheden der eenzaamheid. Wij zeggen niet hen te behoeden van de ellende, want liet is niet aan le nemen, dat de Staat onze moedige invalieden zou ver laten. «AASAsAs». M. Van Wezemael, opperkommissaris van policie, zijnen sekretaris M. Mory en de op- perbrigadier Weyn zijn onder verdenking aangehouden. Ook de houder van het gazettenhuisje op de Koornmarkt en drie huurkoetsiers wer den in arrest gesteld. STAD AELST Ten einde aan do stad haar vroeger uit zicht terug te gevon, handel, werkzaamheid en Yerkeer terug op to beuren, is het van groot belang dat de burgers terug in hunne haardsteden keoren en hun gewoon leven hornemen; hierom is het da wenseh van de Duitsche JO verheid dat de burgers wiens eigendom zou geleden hebben door de krijgs verrichtingen, dezelve zouden herstellen en in hunnen vorigen staat terugbrengen. Die maatregel zou den besten indruk maken op bet algemeen on de bouwnijver heid toelaten om terug in leven le komen en aldus bijdragen tot liet opbeuren der bur gerij wier bedrijvigheid steeds lioog ge prezen is. Ik durf dan vast op de bereidwilligheid van de Aalsterscho bevolking rekenen dio mij aldus in mijne taak ondersteunen zal en heipon om de mij opgelegde wenscli tot goed einde te brengen. De Kommandantur.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1