Oorlogsberichten t t9n*eE»iaititis${6 Jaargang numsner S3 Zaterdag 13 laart 1915 U C3- 3ES X-j J_J Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Het mikken van het scheepsgeschut Da strijd in Beiyie en Frankrijk Van liet Oostolijk vechtterrein De strijd aan da Dardanellen OORLOG TER ZEE Re duikbooien oorlog Deoorlog in de lucht De houding van Griekenland Een aanslag op den koning van Griekenland De mobilisatie in Bulgarië De houding van Italië De Joconde van den IJzer Stadsnieuws Stephania Panllna Earia Coleta Hyde 3 CENTIEMEN KET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 Y UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusiveraent k l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Mi GODTS, 2, Beurspiaats, S pv. s, Kerlcstraat, i Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. rag.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,00 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstoll.(per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (per regeljfr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Commerciafe en financieels aankondigingen xich uitsluitelijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De oningewijde, die het verslag van een zeegevecht leest, maakt zich zelden een voorstelling er van, welk een kennis en er varing er noodig is, om een vijandelijk schip te treffen. De tegenstand van de lueht ver kort dp baan'van het projectiel. Het is dus noodig, rekening te houden met den stand van den barometer, de temperatuur, de voch tigheid van de lucht en de kracht en do rich ting van den wind. Dan veroorzaakt het draaien om de lengte-as van liet projectiel een zijwaarlsche afwijking in de richting van dit draaien. De kanonnen, die naar rechts getrokken zijn. dragon dus rechts. Daarbij komen nog afwijkingen, die door hel draaien van de aarde veroorzaakt worden, maai* die echter practiseh de minste beteokenis hebben, om dat op het noordelijk halfrond alle projec tielen, onvorschillig in welke richting zij geschoten worden, eon afwijking naar rechts krijgen en op het zuidelijk halfrond naar links. De omvang van deze afwijking neomt toe met de aardrijkskundige breedte. Deze moeilijkheiden konden, alhoewel in mindere mate, ook hij do artillerie te land voor. Bij liet schieten lor zee ecliier komen daarbij nog bijzondere moeilijkheden. Ten eersle moet men er aan denkon. dat de scheepskanonnen in voortdurende bewe ging zijn. Schiet oen schip ondor do vaart, dan vliegt het projectiel niet rechtuit, maar liet volgl eenigszins den gang van het schip, en hel komt in een j uni terecht, dat vor der afwijkt in de richting, waar het schip vaart, naar mate het projectiel langer onder weg en de sr.ollit'id van hol vurende schip grooter is. De haan van den kogel vormt dus mathematisch gesproken, da samengestelde kracht van twee snelheids-componenten Een piojoctiel uit oen scheepskanon van Krupp van 30.5 cenliuiotor, dat voor het alicggen van 0000 motors ongeveer tien se conden noodig lieoft, zal dus als het schip ondor liet schieten 25 knoopen, d.w.z. 12.S nieter in do seconde loopt, 128 meters naast het doel slaan. Do schutter moet dus richten op een punt dat 128 meter van hot doel ligt. Bij een schot vooruit hebft men geen zij - waartsclio afwijking, maar de snolheid van liet projectiel wordt vermeerderd met die van het schip. Eon dool op 6000 meters afstands zou men dus niet raken, maar er 128 motors overheen schieten. Schiet men achl«ruit, dan /.ou men 12S meters te kort schieten. Bij be beweging van het schip komt ook nog de beweging van het doel. Bij ©en loopend gevecht waarbij do beide vijan den in gelijke richting naast elkaar varen, mikt men als van oen slilligend schip op een stil liggend doel. Bij een gevecht daarente gen, w aar de schepen elkaar in tegenover gestelde richting voorbij varen, zijn de afwijkingen dubbel zoo groot als bij het schieten van een varend schip op eon stil liggend doel. Als al deze moeilijkheden overwonnen zijn, dan komt echter nog de hoofdzaak, het slingeren en stampen van het schip. Ondanks da kiinkielen doen schepen in do minuut nog vijf of zes zijwaarlsche slingeringen, soms wel z >s of zeven, die soms etne helling van dertig graden berei ken. Het stampen, de schommelbewegingen om de Jireedle-as van het schip, is zelden meer dan zeven graden, en kan door het plaatsen van hel zware scheepsmachines en ue gC8chultorens in liet midden van het schip zeer verminderd worden. Nemen we aan, «at een schip bij een matige slingerbeweging uie zich alle twaalf seconden herhaalt, op ©en stil liggend doel schiet, dan is hot dui- aelijk dat do mikliju om het eigenlijke doel punt steeds mot do grootste snelheid pas seert, om bovou en heneden langzamerhand in snolheid af le nemen en eindelijk om te keeren. Zou de matroos hot kanon afvuren of op ïiei oogenblik waarop het mikpunt juist «ver hot dool gaat, uan zou hij uit niet ra ken, want met het besluit, de handbeweging, fcet spannen van de lijn, hot ontbranden van een slaghoed, het vuur vatten van de lading en het naar huiten vliegen van het projectiel gaat zooveel lijd verloren, dat dit bij den 'beston schutter nog een kwart seconde be draagt. Men richt het kanon daarom zoo, dal liet eigenlijke doel aan de hoven of aan de benedengrens van de vuurlijn ligt, om dat het afvuren op deze langzaamste plaats van de vizierbeweging de grootste trefkans biedt, Het vijandelijke schip is echter in beweging. Nemen wo aan, dat het twaalf knoopen loopt, dan komt hel gedurende een •lingering 36 meters vooruit. Het slinger-middelpunt zal dus een schip van honderd meters lengte in het gunstigste geval drie maal, gewoonlijk echter slechts twee maal, treffen. Heeft men deze drie of twee slechts zes seconden uit elkaar liggende oogenblikken laten voorbij gaan, dan moet het kanon opnieuw worden gericht. Mikt men echter op de grenzen van de vizier-lijn, dan verloopen twaalf seconden van de eene schietgelegenheid tot de andere. Het schip logt dan intusschen 72 M. af en de schutter kan van geluk spreken, als hij hot doel tweemaal -voor zijn wapen krijgt. Daarom behoort er buitengewone oefening en vast beradenheid toe, om op zee te treffen. AALST (Duitache Komm.) 10 Ma^rt. Het hardnekkig gevecht in de Vogezen is tengevolge van sneeuw en vorst schier gestaakt. In Champagne duurt de strijd nog immer voort. Nabij Souain hebben deBeiersche troepen, na een langdurig gevechï, de overwinning behaald. Ten noordoosten van Le-Mesnil gelukten de Franschen er in, in een onzer vooruitge schoven loopgraven te dringen- Een verbit terd gevecht ontstond. Daar do Fransche reservetroepen door ons vuur verhinderd waren hulp te verleenen, werd de vijand ten slotte uit onze stelling teruggeworpen. De vermelde gevechten in den winterslag van Champagne zijn thans zoo ver gevorderd dat zelfs eene herneming der vijandelijkhe den er den afloop niet moor kan van wijzi gen. De slag is geleverd, doordien do Fransche staf onrechtstreekse!] liet Russisch leger, dat aan de Mazuren in slechte positie was, wilde ter hulp komen en poogde door ons front te breken in de richting van Vou- ziers. Do bekende uitslag van den Mazurenveld- tocht heeft bewezen, dat het doel generlei ber eikt is en dat zelfs do pogingen om door ons front te breken vruchteloos bleven. In 8lrijdmot hetgeen de Fransche otlicieele berichten molden, kon de vijand er niet in gelukken, minsten uitslag op welkdanig punt te bekomen. Wij hebben zulks te dan ken aan den heldenmoed onzer troepen, aan de wijsheid on de standvastigheid dei- oversten, generaal-kolonel von Einem en do generaals-bevelhebbers Rumann onFlech. Tijdens do gevechten welke sinds 16 Feb. dag en nacht duren, heeft de vijand achter eenvolgens zes legerkorpsen met voltallige elFektieven in don strijd gebracht en over- groote massas munitie voor zware artillerie van Inlandsclien en Amorikaanschen oor sprong verschoten. Soms werden in 24 uren tijds meer dan 100,000 hommen in ons front geslingord dat slecht 8 kilometers breed was, en verdedigd werd door twee zwakke Rhenaansche afdeelingen. Niet alleen hebben onze Rhenanen en de bataljons der vacht én andore troepeu,welke hulp kwamen bieden, den zes maal sterkeren vijand afgeslagen, doch dikwijls deden zij tegenaanvallen. Dat legt uit, hoe ondanks onze verdedigende stelling,wij erin gelukten 2450 ongüwotide soldaten, waaronder 35 officieren, krijgsgevangen te nomen. Het is waar, dat bij het bestrijden van een dapperen vijand, wij zware verliezen geledon hebben, die zelfs grooter zijn dan al tlo verliezen welke hot Duitsche leger aan do Mazuren opliep. Doch deze oppofferingen zijn niet vruchteloos geweest. De verliezen des vijands zijn minstens drie maal grooter en mogen op 45000man geschat worden. Ons front in Champagne is thans sterker dan ooit. De Franscho pogingen hebben geen don minsten invloed gehad op de krijgsverrichtingen in het oosten. De Duil- eclio dapperheid on hardnekkigheid deden zich hier evenals aan do Mazuren gelden. Fransche bron PARIJS, 9 Maart. (Reuter). De eenige feiten, die sedert het laatste bericht te mel den zijn, waren, dat gisteren gedurende den nacht een hevig bombardement door den vijand plaats had, ten oosten van Steon- straete, zuidelijk van Dixmuide, en dat dit bombardement gevolgd werd door een vijan delijke poging om tot den aanval over te gaan, welke poging mislukte. Bij Reichao- kerkopf werden verscheidene vijandelijke aanvallen gemakkelijk afgeslagen, PARIJS, 10 Maart. (Reuter). In Bel gië hebben wij ten oosten van Sleenstraete een vijandelijken aanval afgeslagen, waarbij den geheeleu dag gevochten werd. Bij Notre Dame de Lorette bleven de posities ongewij zigd. In Champagne is een hevig gevecht in ons voordeel verloopen. Wij sloegen een tweetal tegenaanvallen afin hetboacb, waar wij doner dageu terrein hadden gewonnen. Tussclien Souain en Perthes hebben wy ver der vorderingen gemaakt aan dit bosch aansluitend. Wij hebben eon aanval ten noord-oosten van Mesnil afgeslagen Tus sclien Four de Paris en Bolante hebben wij in Argonne een aanval uitgevoerd, waarbij wij 200 voet der eerste vijandelijke linie hebben veroverd. AALST, 9 Maart. Duitsche kommandatur Eene nieuwe poging der Russen om op Augustow te rukken, is mislukt. De strijd ten noordwesten van Ostrolenka duurt voort. De gisteren vermelde gevechten ten noord westen en ten weston van Przasnysz nemen voor ons eene gunstige wending. Onze aanval ten noordwesten van Novo Miasto maakt vorderingen. OostenHjksche bron WEENEN. (Officieel). Ten noorden der Weichsel duurt het artilleriegevecht voort. Ten zuiden van Lopuszno werden Russi sche aanvallen teruggeslagen. Nabij Gorlice namen wij wederom gevangenen. De door ons veroverde stellingen werden ondanks lalrijko tegenaanvallen dos vijands,door ons behouden. In de Karpathen werden gisteren ook vor- scheidene Russische aanvallen afgeslagen. Do Russen leden grooto verliezen en lieten 600 gevangenen in onze handen. Russsscbe bron PETROGRAD, 8 Maart. (P.T.A.) Door don grooten generalen staf wordt het vol gende modegedeeid In de streek van Suwalki werd de vijand teruggedreven aan het front Mariampol- Simuo-Augustowo. Ons offensief wordt voortgozet. Op den rechteroever van de Narof zijn geen veranderingen van beteokenis ingetre den. Op don linkeroever van de Weichsel, in de streek van de Pilitza werd het Duit sche offensief tegengehouden. Onze troepen begonnen een tegenaanval. In de Karpathen hebben de Oostenrijkers hun aanvallen in de Swidnik-streek gestaakt. Zij trokken van onze posities terug in de richting van Babrigrod. De nieuwe vijan delijke aanvallen bij Kozioewka en Doekla mislukten ovenoens. In de streek van Klauso omsingelden wij ebue vijandelijke omtrek- kingscolonne. 7iii*ksche bron. KONSTANTINOPEL, 9 Maart. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier Hedenmiddag hebben 4 Engelsche oorlog schepen met lusschenpoozon onze batterijen aan de Dardanellen, huiten schootsafstand van ons geschut, beschoten. Zij trokken zich daarop, zonder resultaten verkregen te heb ben. naar Tonedos terug. Een vijandelijke kruiser in de Golf van Saros, die den omtrek van Harab en Boelair beschoot, is door 2 granaten aan de brug getroiren. Engelsche bpon. LONDEN, 9 Maart. (Reuter.) De ad miraal, die de krijgsverrichtingen te Smyrna leidt, lieoft medegedeeld, dat ernstige schade aan het fort Jenikale toegebracht werd. Zaterdag baande hij zich een weg door de mijnvelden, tot hij onder hot vuur kwam van verscheiden ondergeschikte batterijen. Deze werden allen tot zwijgen gebracht. Een kruiser en een slagschip werden daar- enldffen door 6 duims projectielen getroffen, terwijl mijnvegers door scherven van gra naten, welke in hun nabijheid ontploften, geraakt werden. Onze verliezen zijn gering. De operaties worden voortgezet. In de Zwarte Zee TuB'ksche bron. CONSTANTiNOPEL, 9 Maart. (W. B.) De Russische vloot, beslaande uit 5 slag schepen, 3 kruisers, 10 torpedojagers en verscheideue stoomschepen, is 7 Februari, des voormiddags voor de kolenhavens van het Eregli-gebied aan do Zuidkust der Zwarte Zee verschenen. De Russische vloot beschoot de havens van Zunguhluck, Koslu, Eregli en Atabli. Op Zunguldack werden meer dan 1000 schoten gelost een stoom schip werd tot zinken gebracht in Koslu geraakten huizen in brand in Eregli, waar op meer dan 500 scboteu gelost worden, werdon 4 stoomschepen en eon zeilschip tot zinken gebracht, waaronder een Italiaansch en een Perzisch schip, terwijl nog 2 stoom schepen beschadigd werden. Rusissche bron. PETROGRAD, 9 Maart (P. T. A.) Den 7en Maart bombardeordé de Zwarte Zoevloot Zonngaldak, Eregli, Kilimli en Kozlon. De vijandelijke batterijen werden tot zwijgen gebracht. Gebouwen voor de productie en het vervoer van steenkolen, alsmede lan dingsplaatsen en hangaara werden .vernield. Acht stoomschepen en een groot zeilschip zijn in den grond geboord. PETROGRAD, 9 Maart (P. T, A.) Door het bombardement van Zonngouldak werden in de stad talrijke branden veroor zaakt. Er word ook een grooto ontploffing gehoord. Gedurende het gevecht werd de Almas door een granaat getroffen, die ontplofte en een brand verwekte, welke echter spoedig gebluscht werd. Drie manschappen werdon ernstig gewond. Een lek in bet schip werd gestopt. De machines waren ongedeerd gebleven. Een zeeslag in de Noordzee Uit Heerenween (Holland) wordt gemeld, dat daar op 9 Maart geweldig kanongebul der is gehoord, komende uit Noordelijke richting. Een zeeslag zou dus in de Noordzee plaats hebben gehad. Ook in het Noorden der provineie Gro ningen werd kanongeschut gehoord. Engolsche schepen in den grond geboord LONDEN, 9 Maart (Reuter) De admirali teit maakt bekend, dat het stoomschip «Tan- gistan* bij Scarborough is getorpedeerd, van de g bemanning, beslaande uit 38 koppen werd een man gered bij Hastings is het stoomschip «Blackwood* getorpedeerd, de bemanning, uit 17 koppen bestaande, werd gered bij Liverpool werd hot stoomschip «•Princess Victoria* getorpedeerd, de be manning die uit 34 koppen bestond, werd gered. Al deze schepen werden Dinsdag morgen getorpedeerd. Gesneuvelde vliegers Het laatste nummer van het vakblad «Aeropiiile», geeft ondor de rubriek «slacht offers der vliegkunst 25 namen van vlie gers die in oorlogödienst omkwamen. Daar onder bevinden zich de zoon van generaal Gailloud, voorzitter van deu Vliegersboud en Védrines. Aan de beterhand Bevelhobber Girod, overste van den vliegersdienst van Parijs, die eenige dagen geleden bij een proeftocht oen ergon val deed, is aan de beterhand en zal weldra den dienst kunnen hernemen. Ook de loods is veel beter. Pegoud gedekoreerd Pégoud, de populaire Fransche vlieger, die het eerst in de lucht kopje geduikeld heeft, heeft in dezen oorlog reeds vele dien sten bewezen aan het Fransche leger. Hij is dus ook gedekoreerd met de militaire me- dalie. Deze onderscheiding is aan Pégoud verleend, omdat hij herhaaldelijk vijandelijke vliegers achtervolgd heeft. Den 5 Februari lieoft hij een vijandelijken eendekker aange vallen en tot vallen gebracht; bijna onmid dellijk daarop kon hij twee tweedekkers aanvallen, don eene tot vallen brengen, den tweeden noodzaken te laüden. Duitsche vliegers boven Frankrijk Een Duilsch vliegtoestel vloogover Nancy in de richting van Toul. Het vliegtuig werd beschoten en door drie Fransche vliegers achtervolgd, waarop de Duilsclier naar Motz terugkeerde. Ook boven Corapiègue verscheen een Duitsche vlieger, doch ten gevolge der he vige beschieting, werd hij gedwongen in de richting van Noyon af te trekken. Het nieuw ministerie. In gevolge de weigoring van M. Zaïmis het kabinet samen te stollen, heeft de Ko ning M. Gunaris met de samenstelling ge last. M. Gunaris heeft aanvaard en zich dade lijk aan 't werk gesteld. Hij heeft eon mi nisterie gevormd, waarin hij kabinetsoverste en minister van oorlog is. Men weet nog niet welke politieke rich ting dit ministerie volgen zal na het ontslag van M. Vonizolos. Uit Milaan wordt aan de Frankf. Zeit. bericht De E'pirotische hendonaanvoerdor Athana- sios Kuizivi te Athene is in hechtenis geno men, omdat hij een aanslag op hel leven van Koning Konstanlijn op touw wildé zetten. BERLIJN, 9 Maart. (Part.) Naar uit Sofia wordt geseind heeft de Bulgaarscha regeering een verdere uitbreiding aan liare mobilisatie gegeven in verband met de on- zokere houding van Griekenland. Honderd duizend man zouden bij Tirnowo samenge trokken zijn. Evoneens zijn er troopeu aan de Servische grens geconcentreerd. Te Gaëta (Italië), bij de inhuldiging van nieuwe waterwegen en eeu vlottend dok, hield generaal Morra eene redevoering on richtte tot den kahinetsoversté M. Salaudra volgende woorden Indien men ons beveelt te wachten zul len wij wachten, doch indien men ons be veelt op le stappen, dan zullen wij overal gaan en steeds vooruitgaan, voor Koning on Vadorland.* M. Salandria antwoordde met eene vaderlandslievende redevoering en zegde onder meer Het land en liet legor moet gereed zijn en vertrouwen hebben. Ik zal gewetensvol en vertrouwend al doen wat noodig is, opdat Italië versterkt en vergroot uit de huidige krisis kome.* De «Correspondance Romaine» meldt, dat de tijding van een onderhoud, tussclien M. Giolitti en M. Salandra, te Montcitorio, groote opschudding verwekt heeft. Alge meen was men van oordeel, dat onderhande lingen zouden aangeknoopt worden om Ita- lie's onzijdigheid te bewaren. De Italiaansche bladen, nomen er het be sluit uit, dat heel het land eensgezind is. De Corrière dolla Serra meldt dat M. Giolitti niet van houding zal veranderen, vooraleer men hem zal bewezen hebben, dut het onmogelijk is langs diplomatieker! weg voldoening tekrijgon. Ik heb liooron vertollen van een oude dame, schrijft de medewerker van een blad, die niet wilde luisteren naar waarschuwin gen en beden, en sloeds bleef weigeren haar huisje te verlaten ten Zuiden van Dixmuide een huisje, waardoor meer dan een Duit sche granaat heengovlogen was. Aan het front werd zij oen bekende figuur. Zij hield veel van de soldaten en deed iederen dag een kleine ronde, en bracht dan kleine hoe veelheden suiker of koffie, of wat zij anders maar bij elkaar kon zamelen, om de jonge soldaten te trakteeren, want zij was in hot geheel niet rijk. De manschappen, die altijd van een grapje houden, hadden haar, schertsend maar goedmoedig, de Joconde van don IJzor* genoemd. Zij werd ten slotte be schouwd als een geregelde bezoekster, en daar zij niets scheen te vreezen en altijd ongedeerd door hel schrapnelvuur gekomen was, ontstond langzamerhand de bijgeloori- go meening, dat zij onkwetsbaar was en daardoor, te midden der algomeeno vorwoes- ting gespaard bleef. Toen gebeurde het dat er verscheidono dagen voorbij gingen, zonder dat de oude dame kwam. Men maakte zich bezorgd en bracht een bezoek aan haar huisjo. De arme oude «Joconde* was helaas gedurende don nacht door ecu verdwaalden kogel getroffen* Christens Vakvereonigingen van Aalöt Afdeeling Garen- en Katoenbeicerhtrs Mot deze berichten wij onze loden dat Zondag 14 Maart, eene vergoeding zal uit gekeerd worden. Men zal zich uioeion voor zien van het lidhoekje. De uildeeling zal geschieden in het lokaal van den Katholieken Werkrnauskring, van 9 tot 11 ure voor de lidboekjes van n. 1 tot 300 en van 2 tol 4 ure voor do overige nummers. De Familie Vkrwilghhn van St-Niklaas en do F&miliefin Du Bois-Vbrwii.ghkn van Lebbeke melden met innige droefheid het afsterven van MEVROUW WKi-UWK VAN MiJNilKICR Jozef Theodoor Alcys Verwilghom geboren te Gent don 7 Juni 18-14 en overleden te St-Niklaas op 8 Maart 191b, versterkt door de laatste HH. Sakramentea. De lijkdienst lieeit plaats gehad op Donderdag 11 Maart 491Ö, ten 10 1/4in do Lieve Vrouwkerk van bt-JNiklaas. Gezien do huidige omstandigheden versche nen zij zich bij hunne talrijke vrienden en kon- nissen aan allen gecne overlijden» aankondigin gen tc kunnen zonden cn verzoeken hun dit be richt als dusdanig te aanschouwen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1