DE LEUGEN..... Be strijd In de Bardanellen De duikboofen-oorlog De hoading van Griekenland X3 £3r 3L_i 3Z5 BEKENDMAKING Da strijd in België en Frankrijk Van hef Oostelijk Vsdiltemn Oe Turkschs Russischs oorlog De houding van Italië De houding van Bulgarië ..«intigste jaargang nummer 63 3 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 17 Maart 1915 ABONNEMENTEN i ZOB maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* IHTGAAF, 4 u. 's Honds Ijl 2€ UITGAAF, 7 J. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerci&le et floaneière du journal, 5adresser exclusivement l'Ageoce Réclame Godta, 2, Placode a Bourse, Bruxellee. BUREELEN TE BRUSSEL I TE flSLST |lG0DT3, Beuraji-aats, 2 I Kerkstraat» Telefoon A 3299 Telelooo 114 Bestuurder J. Van flu ff el-De Oendt AANKONDIGINGEN KI. aank (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1;00 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd meuwa per regel fr. 2,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.berstell. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Corr.merciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Vrachttarieven óp de Belgische IJzerenwegen Op 17 Maart 1915 treedt op de onder Duitscli Beheer staande Belgische spoorba nen een nieuw tariefsysteem in voege, dat buiten eone derde tientonnenklasse voor alle klassen vrachtprijzen voor halve ladingen van minstens 5 t. voorziet. De nieuwe derde ladingsklasse stelt eone gevoelige beperking daar. Zij is hoofdzakelijk bestemd voor ruwe stoffen on massa-goederen, evenwel uitge zonderd kolen, voor welke de tot hiertoe gebruikte tarief tot verdere orders geldig blijft. Eene gevoelige vermindering onder gaat ook het stukgoedverkeer, zoowel door beperking der vrachtprijzen als door verla ging van het minste gewicht van 100 op 20 kgr. Algemeen wordt het voor de vrachtbo- rekening als bazis geldige gewicht voortaan niet meer op 100 kgr. (stuksgoed) en 1000 kgr. (wagenladingen) maar op 10 kgr. afge rond. In de nieuwe vrachtprijzen zijn doorgaans verzendingslasten ingerekend. Daardoor treden in alle tariefklasson in hot verkeer op kleine afstanden, in de klasse I ook op groo- tere afstanden vrachtverhooging in. Tegen de verhoogingen wegon evenwel de talrijke verminderingen, welke de nieuwe tarief me debrengt, op. Verdere aanduidingen to bekomen in de staties en bij den Duitsshen ijzerenwegbe- heersraad te Brussel. Postverkeer. Op 1 Maart zijn in Auvelais en Tamines voor 't verkeer der troepen en Duitsche onderdanigen evenals voor de Belgische be volking DuiLsclie postbureelen ingericht geworden, die aan den postaanwijzingsdienst deelnomen. Aan het postverkeer binnen België zijn voortaan de volgende vroeger zelfstandige postplaatsen door brieveninzameling en fcriwenbestelling aangesloten geworden a) Faliscllo, Fosses, M&igelée en Velaine eur-Sambre, tot 'famines behoorend u) Avins en-Condroz, Ouffot en Les Wa- leffes, tot Huy I behoorend c) Waulhier'-Braine, tot Hal behoorend Novilles-Tuviers, Pelit-Rosière en Rivière, tut Namur I behoorend e) Beauvechaiu en Piétrebais, tot Wavre behoorend f) Blanmont, tot Oltignies behoorend g) Ophain-Bois-Seigneur-Isaac,tot Nivelles behoorend. Arme ouderling...,, Reeds verscheidene malen was hij mij komen bezoeken, en dezen mor- gend zegde hij mij Nu zal het nietmeer noodig zijn, leugens uit te vinden, Mijnheer... Hij ook, mijn arme jongen, hij is gesneu veld.... De ouderling weende niet Sinds twee maanden waren zijne oogen als uitgedroogd; sinds den dag dat hij mij voor 't eerst kwam opzoeken, heelt hij al te veel geweend. De eerste maal ert hij mij kwam vinden, deed hij mij volgend verhaal, dat mij tot in het diepste der ziel ont roerde Zij r, zoon was bij de eerste oproe ping der mobilisatie vertrokken bem zijne zieke vroujr en zijne drie kleine lieve kinderen toevertrouwende. Dapper had hij gestreden. Hij was zoo moedig om voor zijne vrouw, zijne kinderen, zijn ouden vader te strijden. Zekeren dag liet de soldaat weten, dal bij korporaal benoemd was en 's ande rendaags bezweek zijne vrouw.,. Dan kwam de oude vader mij vin den, omdat hij zich niet sterk genoeg voelde, de droeve tijding aan zijn zoon te melden. Deze tijding zou hem het harte breken, en dan zou bij niet meer kunnen strijden, en toch, 't was nog zoo zeer noodig Heel rondborstig, vroeg de ouder ling mij, daar het toch mijn stiel was, i> iets uit te vinden, antwoorden samen te stellen, welke op de brieven van zyn zoon zouden gedaan worden nu degene, tot wie de brieven steeds gericht waren, zijne duurbare echtge- noote, niet meer daar was... Ik zegde aan den ouderling, dat hij, als vader en groot-vader, beter dan der. besten schrijver ter wereld, de noodige woorden zou vinden, voor een roerende bewonderenswaardige leugen... En de arme oude man begroep zulks, lederen brief van zijn zoon werd be antwoord en steeds kwamen in andere bewoordingen de zinsneden... «Uwe vrouw lijdt nog in den arm... Zij kan de pen niet banteeren... Zij gelast mij u te schrijven... Zij hoopt u weldra zelf te kunnen antwoorden.,. Zekeren dag kreeg de alleen geble ven grootvader een brief van den kor poraal, waarin deze schroei Gij moet.voorzekers bezorgd zijn, lieve vrouw, met uwen arm, die maar niet mee wil, en vader die niet rijk is, nu gij alleen het soidatengeld hebt,om mot onze kleinen te leven. Hier in de loopgraven kunnen wij niet veel ver teer maken. Zonder mij dus van iets te kort te doen, ik verzokor het u, heb ik deze vijf frank kunnen sparen. Ik zond ze u, doch gij zult mij beloven, dat gij daarmede iets zult koopon, voor u alleen, iets dat u genoegen doet...» Ah, mijnheer bet antwoord op dien laatsten brief,.. Want bet was den laatsten.., Hij is vertrokken zonder iets te weten of te vermoeden, herhaalde de ouderling Maar nu weet bij onge twijfeld reeds, want daarboven, mijn heer, is hij met zijne vrouw terug ver- eenigd, en gij, mijnheer, zoudt gij denken, dat hij het mij kwalijk zal ne men, hem bedrogen te hebben? AALST, 13 Maart. (Duilsclie Koraman- datur.) Ten Zuiden van Ieperen is een Eugelsclie aanval, afgewezen. Onze poging om terug de Engelschen uit liet dorp Neuve Chapelle te drijven, werd niet doorgedreven, daar de Engelschen over eone al to sterke meerderheid beschikten. De Engelschen leggen hier eeiio groote bedrijvigheid aan den dag, bijzonderlijk door vliegverkenningen. In Champagne is op sommige plaatsen de strijd wederom hernomen. Alle Fransche aanvallen, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, 200 gevangenen bleven daarbij in onze han den. In de Vogeezen verhinderen mist en sneeuw de krijgsverrichtingen. AALST. 14 Maart. (Duitsche Komman- da tur.) Eenige vijandelijke schepen bombardeer den gisteren zonder gevolg onze stellingeu uit Do Panne-Nieuwpoort. Nabij Neuve-Chapelle, had behalve een Engelsche aanval, welke afgeslagen werd, alleen een arlilleriegevecht plaats. In Champagne hernieuwden de Franschen Oostelijk en Noordelijk van Souain en Le Mesnil, ook gisteren hunne aanvallen. Allen werden met zware verliezen afgeslagen. In de Vogeezen is de strijd hernomen, daar bet weder verbeterd is. De Franschen gebruiken nu ook in de Ar- gonnen handgranaten, die bij het ontploffen de lucht verpesten. Ook de linietroepen g bruikon kogels die bij het ontploffen vlam men verspreiden. Fransche bron. PARIJS, 12 Maart. (Reuter). Officieel bericht van dezen middag Twee divisies van het Belgische leger zijn op verschillende punten van 400 tot 500 m opgeschoten, met name in de richting van Schoorbakke (ten zuid-oosten van Yperen). Van het overige front is niets van belang te melden. PARIJS, 13 Maart. (Reuter). Het avondcommuniqué meldt Ten ooste van Lombaertzijde namen wij een Duitsche versterking op 200 meiers af stand van onze loopgraven. In Champagne namen wjj Donderdag voor do hoogte ten noord-oosten van Mesnil verscheidene vijandelijke loorgraven. Vrijdag maakten wij in dezelfde streek geringe vorderingen en bezetten wij ver scheidene loopgraven. Verder westwaarts evenwijdig met den weg naar Taliuro, sloegen wij een nachte lijken tegenaanval af. Op den Reiciirfckerkopf kwamen wij 200 yards vooruit. PARIJS, 14 Maart (Reuter) Na de leven dige gevechten dor vorige dagen heerscht aan beide zijden van het geheele front een vrijwel volkomen kalmte, met uitzondering van enkele artillerie-gevechten. Wij hebben onze stellingen overal bevestigd. Bij het bosch van Le Prêtre werd een Duitsche aan val verijdeld. AALST, 13 Maart, De Russen wijken uit den omtrek van Augustow en ten Noord- Oosten van de Bobr, onderdekking van het geschut van Grodno terug. In Orzye, ten Noord-Oosten van Przas- nysz werd een Russische aanval afgeslagen. AALST, 14 Maart. De toestand in het Oosten is onveranderd. Oestanrêjkscfae bron. WEENEN, 12 Maart.' (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier O ize troepen hebben de bevestiging der nieuwe stellingen, in Russisch Polen en Wost-Galicië vermeesterd, voltooid. De vijandelijke aanvallen daarop zijn niet her haald. Bij Inowlodz (aan de Pilica) heeft onze artillerie gisteren na een kort, hevig vuur gevecht verscheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In do Karpathen hebben wij na een ver bitterd gevecht een dorp aan den weg Cisna- Baligrod genomen en de aangrenzende heu vels tijdens een dichte sneeuwjacht van ijandon gezuivei'd. In den ten westen aan eze streek grenzenden sector is tegelijker tijd een hevige vijandelijke aanval afgesla gen. Op het overige front in de Karpathen en in Zuid-Oost-Galicië is niets van bolang voor gevallen, daar er den geheelen dag een zware sneeuwstorm heeft gewoed. Ook ten noorden van Czernowitz is het rustig. WEENEN, 13 Maart. Uit het oorlogi- wartier wordt gemeld Gedurende den laatsten Russischen inval in Czeriiowits kon do plundering van parti culiere woningen door Russische soldaten daardoor voorkomen worden, dat de betrok ken partij door bemiddeling van den advo- kaat Nevederel aldaar 400 tot 500 kronen an don stadscommandant betaalde en daar voor een gedrukte, door den commandant en burgemeester opgestelde bekendmaking ontving, waarin verboden werd, dat de Rus sische soldaten de betreffende woning bin nendringen zonder bijzondere vergunning vun den commandant. Russische bron PETROGRADE, 12 Maart. (P. T. A.) Het groote hoofdkwartior maakt het volgen de bekend Op 12 Maart had over het ge^ heele front geen enkele belangrijke ontmoe ting met den vijand plaats. Op de linker oever van de Njemen en op de wegen,leiden de naar Grodno, hadden de gevechten een partieel aanzien. Ten noordon van Simno hebben wij een kleine Duitsche af doeling verdreven. Bij de meren in de omgeving van Kopciowe bevonden zich 2 vijandelijke colonnes onverwachts onder het bereik van ons artillerievuur Na den vijand in do streken meer in de nabijheid van Awgous- towo teruggedreven te hebben, concentreer den zich onze troepen in de omgeving van Lip Bk. Op de rechter-oevers van de Bohr en de Naren had geen enkele wijziging plaats. De artillerie in Osowee gaat voort met succes tegen de belegeringsbatterijen op te treden. De pogingen der Duitschers op 12 Maartin het werk gesteld om in de streek bij de rivier Orzice tot eon aanvallende bewe ging over te gaan, deden hen geen enkel terrein-ruimte winnen zelfs werden zij genoodzaakt om o:is eenige dorpen en groe pen woonhuizen af te staan. Ten noorden van Prasnysz warende Duitschors onze loop graven tot op 1500 pas genaderd, doch slaagden er niet in om er zich te vestigen. Door ons vuur in het nauw gebracht vielen zij op lmn front terug. In de Karpathen en in Oost-Galicie heeft een sneeuwstormgroote hoeveelheden sneew doen vallen; niettemin hebben wij de Oosten rijkers gedwongen zich van onze stellingen in de buurt van Smolnik terug te trekken. De vijand viel ons opnieuw aan in de omstre ken van Koziouwka, doch zonder succes. PETROGRAD, 13 Maart. (P. T. A.) De groote generale staf deelthet volgende mede: In de streek van Suwalki is de vijand, die zich bij Simno en Augustowo nog hanhaafl, tot het offensief overgegaan tegen de stad Seyny, in wier omgeving een gevecht plaats vond. Op den rechteroever van de Narew werd een hevig artillerievuur geopend op het front tusschen de Omoulef en de Orytze, alsmede in de richting van Pransnysz. Het vijandelijk offensiof were door onze troepen tegengehouden. Op den linkeroever van den Weichsel is geen verandering in den toestand gekomen. In de Karpothen, op het front tusschen Sprlief en den Loupkof-pas deden wij een reeks krachtige tegenaanvallen. Ten zuiden van Sorlyce trachtten afdeelingen van den vijand, dio de Senkouwka overstaken, op dan rechteroever stand te houden. Onze verkenners omsingelden drie com pagnieën. Een groot succes werd behaald door onzen flanlcaanval in de streek van het voornaamste Oostenrijksche offensief, waar wij namen de dorpen Loupkoff, Smoluk en de omringende hoogten. In de streek van Rabbi en Kozowka deed de vijand nieuwe hardnekkige aanvallen, die echter door onze troepen overal dapper af geslagen werden. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 14 Maart. Op het Kaukasische front is een Russische aanval nabij Artwin afgeslagen. Ook in den omtrek van Balikli, ten westen van Artwin, verdre ven wij de Russon uit hunne stellingen. ff&ussiechó bron. PETROGRAD, 13 Maart. (P.T.A.) Door den generalen staf van het leger in den Kaukasus wordt op 12 dezer het volgende medegedeeld Onze troepen rukten al vech tende in de kuststreek vooruit, de Turken naar het zuidwesten terugdrijvend. In ande re richtingen hadden geen gevechten plaats. Turfcsche bron. CONSTANTINOPEL, 12 Maart (W. B.) De vijand beproefde in den nacht van 10 tot 11 Maart onder bescherming van kruisers en torpedojagers het buitenste mijnenveld op te ruimen, nadat van te voren de grootere schepen de zoekliclitinstallatie vruchteloos hadden beschoten. De Dardanellenbatterijen openden liet vuur en brachten drie mijnenvegers lot zin ken, waarop de vijand zich onverrichter zake terugtrok. Door de Turksche marine werd in den nacht van 10 Maart een vijandelijk trans portschip in de buurt van Mytilene tot zin ken gebracht. CONSTANTINOPEL. 13 Maart. (Agonce Milli.) Uit Smyrna werd op 10 Maart mede gedeeld Heden beschoten vijandelijke oohepen op nieuw Furia. Een mijnenvijger zonk door botsing met een mijn. Gedurende den nacht vloog een vijandelijk vliegtuig boven Furia, om verkenningen te doen. De wali van Smyrna vaardigde een pro- clamatio uit, waarin wordt gezegd Het le ger zal Smyrna verdedigen tot den laatsten druppel bloed. Nog heftiger tegenstand dan thans door de forten, zal in de stad zelf wor den geboden, zelfs al wordt deze met bloed gedrenkt. In de proclamatie wordt verderde burger lijke bevolking voor het geval, dat Smyrna het tooneel van den strijd mocht worden, aanbevolen om zich naar de binnenstad terug te trekken en voornamelijk de vrouwen en kinderon daarheen te brengen, opdat zij geen nadeel zouden lijden door de kogels, waar mede de stad zou worden overstelpt, terwijl de militaire operaties zich daar afspelen op eene wijze, de roemrijke geschiedenis van Turkije waardig. De Amerikaansche neutraliteitskommissie hoeft aangeraden, om den Duitschen hulp kruiser Eitel Friedrich toe te staan, zoodani ge herstellen te laten maken, dat het schip zeewaardig wordt, en dit onder toezioht van de Amorikaansche marine-autoriteiten te laten geschieden. Er wordt ook verzekerd, dat verscheidene Engelsche oorlogschepen vóór Newport- News kruisen. Het gouvernement der Ver- eenigde Staten heeft dan ook besloten, juist om de onzijdigheid niet te sohendei<, niet af te kondigen, hoe lang do herstelling©»: snoe ten duren. De Bayano getorpedeerd. LONDEN, 13 Maart. (Reuter) Admi raliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser Bayano opeen verkenningstocht vergaan is. Het wrak en de lijken zijn den 11 dezer gevonden. De omstandigheden wijzen er op dat de Bayano getorpedeerd werd. 8 officieren en 18 inan werden gered. De overigen zijn waarschijnlijk allen omgeko men. Het stoomschip uit Belfast.de «Castlereagh» dat Donderdag morgond om 4 ure langs het wraken de lijken voer, werd verhinderd om een onderzoek in te stellen door een vijannelijken onderzeeër, die het schip twintig minuten achtervolgde. Engelsche bron. LONDEN, 12 Maart. (Part.) Veel belangstelling is te Rome verwekt door de aankomst gisteren aldaar van den Servischeu gezant te Parijs, den heer Vesnitch, dia verondersteld wordt met een specialo op dracht te komen uit Nisj. De correspondent van de Daily Telegraph, de bekende dr Dillon, spreekt als zijn over tuiging uit, dat dit bezoek direct in verband staat met de Albaneesche kwestie. Deze zal, volgens veler meening in een geheel nieuw daglicht geplaatst worden. Uit Sofia wordt gemeld, dat de toestand kritiek is. De voortgang van de krijgsver richtingen aan de Dardanellen wordt met groote belangstelling gevolgd. In sommige kringen uit men de vrees, dat Bulgarië indien het in Thracië optrekt, bloot za? staan aan een aanval van den kant van zijn buren. Duitsche bron BERLIJN, 12 Maart. (W. B.) De Lo- kal Anzeiger verneemt uit Athene, dat de verdere ontwikkeling van den toestand iu Griekenland afhangt van de nieuwe verkie zingen, welke door het meerendeel der bla den gewenscht worden en, naar aangenomen mag worden, aan de regeering en de neu traliteitspolitiek oen groote meerderheid zullen verschaffen. Het Grieksche blad Nea Hemera stelt vast, dat Rusland slechts tegen Grieken- lands deelneming aan den oorlog en Frank rijk vóór deze geweest is onder do voor waarde, dat Griekenland zich met al zijn strijdkrachten te water en te land voor zoo ver de militaire toestand dit eischte, ter be schikking zou stellen. Een Duitsche hulpkruiser in Amerikaansche wateren De Duitsche hulpkruiser Prins Eitel Frie drich, die reeds verscheidene Fransche, En gelsche en een Amerikaansch schip in den grond boorde, is te Newport-News, Ver. Staten, binnengeloopen om er herstellingen te ondergaan. Een Amerikaansche kruiser heeft van het gouvernement bevel gekregen, voor de ha ven te kruisen, om te beletten, dat de onzij- (digheid zoude geschondee worden. Nationaal Werkloozenfonds BELANGRIJK BERICHT Vele personen hebben ons inlichtingen gevraagd over het Werkloozenfonds, dat door onpartijdige personen van heel het land op touw wordt gezet. Zoodra het hoofdbestuur te Brussel be paalde maatregelen heeft voorgeschreven, zal het Stadsbestuur al de w erklieden zonder onderscheid, uitnoodigen, om in zijn lokolen do vereischte inlichtingen te komen geven. Al het werk zal dus gedaan worden door de Stad en onze werkelooze arbeiders mogen zeer gerust zijn dat ze intijds zullen ingelicht worden. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH. Christene Vakvereeniglngen van Aalst Donderdag 18 Maart, om 2 uur stipt na middag, algemeeno vergadering voor al de leden, in den Katholieken Werkraanskring. DAGORDE 1. Verleenen van een bijzon deren steun uit de Verbondskas; 2. inlich tingen over bet Nationaal Werkloozenfonds. Wij hopen dat niemand ontbreken zal. Een lid van het Centraal Bostuur zal de vergade ring voorzitten. Namens het Hoofdbestuur Dealg. Schrijver, P. V. Sohuylenbergh.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1