Da strijd in Bslglë en Frankrijk Van liet Oostelijk VesMlsreio De (Menrijkscli-SerFiSGlie oorlog Do Burgeroorlog in Mexiko Gevechten in Tripoütenie Voer de gerefarmeerde soldaten Een-en-twintigste jaargang nummer 71 Vrijdag 26 Maart 1915 X3AG-SJL.AI]) BestuurderJ. Van Buffet-De Qendt. Bekeering Rusland en Bulgarië Da oorlog in de lucht -v In vrijheid. De laks op de afwezigen BERICHT 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureolen van het land. 1* UITGAAF, 4 o. 's avonds 0 0 V UITGAAF, 7 n. 'j avonds 0 Pour touts la publicity commercials et flnancière du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place da ja Bourse, Bruzelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL j TE AALST 63*GOüTS, Ccurspiaats, 2 I Korlcstraat, Teleloon A 3299 Telefooo 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bUdz. (de regel) fr. 1,00 I 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 I Financ.aankon.(perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wendenAgence Reclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. M. Henri Lavedan, lid der Fransche Aka- demie, een der gekwetste roman- en drama schrijvers, van wie onder meer het beruchte tooneelspel liet tweegevecht voortkwam, een ontwikkeld schrijver, doch ongelukkig lijk al te veel doordrongen was der slechte theoriën, die de kunst verderflijk en het ta lent noodlottig maken, zal ongetwijfeld een© merkwaardige plaats innemen, onder dezen die door de huidige gebeurtenissen, de zede lij ko en godsdienstige orienteering veran derden. Het is een feit dat vermeld dient te worden. Toen op 28 December 1899, M. Costa de, t3e;iuregard gelast werd met de ontvangst rede van M. Lavedan, in do Fransche Aka demïe, vreesde hij niet, aan den nieuwen onsterflijke eene zedelijke les te geven. r> Uwe werken zijn huichelarijen, zegde hij. Gij houdt er aan, uwen geest to laten dwalen over de vuilste poelen... Gij houdt er aan, bodorvene zielen af te schilderen.... Uw lach maakt slachtoffers... In do drukpers werd M. Costa de Beaure gard om deze redevoering hoel wat beknib beld, alhoewel ook M. Lavedan het zijne kreeg. Thans hekent M. Henri Lavedan echter zelf, dat de woorden van M. Costa de Beauregard waarheid bevatten. Hij heeft eene berouw- en goloofsbeüjdenis afgekon digd, en tevens zijne landgenooten uitgenoo- digd, tot het geloof hunner voorouders terug te koeren. Deze belijdenis was zoo roerend, dat heel do Parijzer drukpers, zelfs do meest radikale bladen, ze met eerbied overdrukten. Alhoewel zij reeds eenige woken oud is, verdient zij toch moer en meer verspreid te worden. Wij goven dus de/.ebelijdenis weer. f Ik lachte met het geloof. Ik dacht een N wijze te zijn... Doch dien lach bedroeft mij thans, sinds ik Frankrijk zag weenen eu bloeden. lie was op de baan, toon de soldaten gewapend optrokken voor den oorlog. Zij gingen lachend naar den dood. Ik vroeg hen Waarom zij t gij zoo rustig? Zij begonnen te bidden Ik gtlooj in God Ik aanschouwde de opofferingen van mijn land en bewonderde de Franschen, die zich moedig de opofferingen getroostten en baden... en eensklaps begreep ik welken trooslenden indruk men moet hebben, een eeuwig vaderland te kennen, waar enkel liefde hoerscht, terwijl het aardsche vader land geheel door haat ontbrandt. Maar deze keanis is wetenschap, do votonscbap der kinderen... eu ik bon geen kind moer.... Ziedaar mijne ellende... en zij doet mij heven. v Eene natie lijdend als Frankrijk moet wanhopen... ja wanhopen, indien zij niet ge looft, dat liet aardsche lijden, den weg naar het hemelach geluk opent. En hopen, wanneer alles verzinkt, wie kan zulks zonder het geloof Is het dage- lijksch werk geen bekommering Is het aardsch welzijn geen misleiding, indien men niet gelooft Een stortvloed van Fransch bloed loopt on vermengt zich met heilige water der tranen.Ik wanhoop... terwijl de Bretaaiische moedor, wier zonen sneuvelden en wier oog en als uitgedoofd zijn door het weenen, haren Wees Gegroet bidt voor hot hoold van O. L. Vrouw der Zeven Weeën, en nog glimlacht, in hare kristene gelatenheid. Hoe beschaamd en vernederd bon ik niet tegenover die arme vrouw Hoe afschuwelijk gen brandend zijn de wonden van een volk, waarin niet een drup pel van dien weldoonden balsem God's Bloed gegoten wordt Dien God Ah Ik durf hem nauwe lijks noemen Hij is zoo goed... en ik. ben zoo slecht De artillerie van het vertrouwen in God, zal in den slag zegevieren. Het verleden van Frankrijk is zoo groot! 't Was een Frankrijk dat geloofde... Het huidige Frankrijk is in nood 't is een Frankrijk dat niet meer kon geloovon 1 Wat zal zijne toekomst zijn Deze is in de hand van God,van God alleen Eene massa dooden;bedokt het slagveld. Ah hoe hard is het, nog goddeloos te blij ven bij het aanschouwen van dat nationaal kerkhof Ik kan niet... Ih heb mij bedrogen en ik heb ti bedro gen, gij die mijne boeken laast en die mijne liederen zongt. Het was een zinnelooze daad, eene zwak heid, eene zinsbegoocheling. Ik zie de dood en ik roep het leven. «Frankrijk, Frankrijk... keer terug tol het geloof uwer schoone dagen I God veria- ten, is van op voorhand verloren zijn. Ik weet niet of ik morgen nog zei leven 't is daarom dal ik mij verhaast aan mijne vrienden te bekennen Lavedan, durft met als een goddelooze sterven. Het is de gedachte aan de hel niet, die mij afschrikt, doch de onrust dezer groote waarheid. Er bestaat een God... en gij zijt ver van hem Verheug u en jubelt, o mijne ziel vermits het ti gegeven is, eindelijk mee dwaling te herkennen. Zegen het uur, waarop ik op knieën zegde Ik geloof in God!.., Ik geloof!... Dat tcoord is het Nationaal iied van het wenschdom. Voor hem die het niet kent, is het de dalende nacht Henri LAVEDAN, Lid dor Fransche Akademie. AALST, 23 Maart. Duitsche Kom- mandantur. Twee nachtelijke aanvallen dor Franschen nabij Careney, ten noord westen van Arras zijn afgeslagen. In Champagne namen onze troepen ver scheidene mijnonwerken en sloegen een nachtelijken aanval len noorden van Beau- séjour terug. Kleine verrichtingen dor Franschen nabij Combos, Apremont en Fiirey hadden geen gevolg. Een aanval op onze stellingen ten noord oosten van Badonvillers werd met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. Op Oostende bobben vijandelijke vliegers wederom verscheidene bommen geworpen, welke geen krijgskundig uitwerksel had den. Integendeel werden verscheidene Bel gen gedood e:i gekwetst. Een Fransche vlieger werd ten noord westen van Verdun tot landing gedwongen. Ook nabij Freiburg werd een Fransch vlieg tuig naar beneden gehaald. Twee onder officieren werden gevangen genomen, FrsnscEie PARIJS, 22 Maart. (Reuter) Het Fransche middag communiqué luidt In Argonne sloegen wij nabij Bagatolle heftige aanvallen van den vijand af. Wij lieten drie mijnen springen en bostormden een Duitschen loopgraaf en wisten die bezet to houden, niettegenstaande krachtige tegen aanvallen var. den vijand. Vijf honderd meter verder bombardeerden de Duitschers, na twee inijoen te hobben laten springen, onze loopgraven. Zij deden een hevigen aanval op ons front. Twee horderd-vijftig meters verder werd de vijand in een woedend handgemeen terug gedreven en bij zijn terugtocht kwam hij onder hot vuur van onze artillerie. PARIJS, 22 Maart. (Router.) In het avond-communiqué wordt gezegd Op het plateau van Notre Dame de Lorette hebben wij alle loopgraven, om wier bezit in deze dagen gestreden werd, behouden, met uit zondering van 10 meters. De vijand beeft tegenaanvallen bij Eparges uitgevoerd met liet'dool de verloren stollingen te herwinnen; de vijand leed daarbij een volkomen neder laag. Wij hebben ten Noorden van Badou- viller vordoringen gemaakt. AALST, 23 Maart. (Duitsche Kommandant) Bij de vervolging der uit Memel vordre- ven Russen, nainen onze troepen Russisch Krot tingen en verlosten meer dan 3000 versloepto Duitsche inwooners. Russische aanvallen op de Orzyc werden afgeslagen, Oosienpijksche bron. Przemysl geipHecta WEENEN, 23 Maart. (Officieel). Na 4 1/2 maand insluiting is de vesting van Przemysl, ten einde krachten, op 22 Maart eervol gevallen. Rond het midden der maand geraakte de verplegingsvoorraad uitgeput, en besloot de generaal der infanterie von Kusmanek een laatsten aanval te doen. De uitvaltroepen verlieten op 19 Maart de gordeïlijn on hielden gedurende zeven uren stand in een hardnekkig gevecht, legen zeer sterke Piussïsche strijdkrachten. Door de overmacht werden onze troepen gedwongen, in Przemysl terug te trekken. In den volgenden nacht drongen de Russen op verscheidene plaatsen voorwaarts, doch al deze aanvallen, evenals de vorige, wer den allen door onze dapper verdedigende troepen afgeslagen Daar na den uitval van 19 Maart, de ves- tingtroepen nog slechts voor drie dagen een uiterst karig rantsoen meer hadden, ontving •le bovolhebher der vesting bevel, nadat do zen voorraad zou uitgeput zijn, en nadat alle krijgsmatoriaal zou vernield zijn, de plaats aan don vijand over te laten. Zooals oen vlieger uit de vesting meldde, werd er onmiddellijk met liet vernielings werk begonnen. Da kanonnen, schietvoor raad en alle verdedigingswerken werden vernield. Da moed der verdedigers in den laatsten strijd verdient niet min lof, dan hunne dap perheid in de vroegere gevechten. De val van Przemysl, waarmede de leger oversten reeds lang rekening gehouden had den, heoft geen grooten invloed op don toestand. Het veldleger zet don strijd in de Karpa- then, van don Uszoker/iergpas tot aan den* sektor van Konielczna voort. WEENEN, 23 Maart. Veldmaarschalk aartshertog Frederik hoeft volgende dagorde aan zijn leger go- zonden n Na vier maanden en half heldhaftigon strijd, waarin de hardnekkige en niets ont- d> nde vijand, hij herhaalde bestormingen om de vesting Przesmyzl met gewold te ne men, ongehoorde verliezen leed, heoft de heldhaftige bezetting, die nog op 19 Maart met eene laatste krachtinspanning poogde uit den overniachLigen ring te geraken, door honger gedwongen, op bevel en na vernie lingvan alle werken, bruggen, wapens, voor raad, krijgsmateriaal, enz., de puinen van Przesmysl aan den vijand overgelaten. Aan de onoverwonnen helden van Przemysl on zen vriendengroot en dank. Zij werden door de natuur en niet door den vijand bedwongen. Zij blijven ons een heerlijk voorbeeld van trouwe plichtvervulling tot het uiterste der menschelijke kracht. De verdediging van Przemysl blijft voor eeuwig een heerlijk room blad van ons leger. "Veldmaarschalk Aartshertog FREDERIK. PETROGRAD, 22 Maart (P,T.A.) Offi cieel bericht uit hot groote hoofdkwartier VandeNjemen tot den Weichsel en op den linkeroever van die rivier is de toestand niet noemenswaard gewijzigd. In de Karpathon zijn verbitterde gevech ten gaande op de wegen naar Barthfeld, in de dalen van Ondva en Latorcz, hij don Lupkoworpas en op den linkeroever van de buvon San. Onze troepen maken vordoringen on banen zich in vuur- en hajouetgovechten con weg. In de richting van Ilaczow hebben Duit sche kolonnen onze stollingen bij Rossok- huczow, Oravlsjik enKoziuwka aangevallen, doch zijn door ons vuur on onze tegenaan vallen teruggeslagen. In Oost Galicië woedt een sneeuwstorm. In den nacht van den 21 dozer is het hevige arlilleriegevecht rond Przemysl voortgezet en zijn gedeelten van liet garni zoen, die opnieuw een uitval ondernamen in Noordoostelijke richting binnen de forten teruggeworpen. De overgave van Przcmysï, PETROGRAD, 22 Maart. (P.T. A.)Naar het groote hoofdkwartier meedeelt, heeft de vesting Przemysl zich boden morgend aan, onze troepon overgegeven. In het hoofdkwartier is in tegenwoordig heid van don Czaar, den grootvorst-opper bevelhebber en den geheelen generalen staf een Te Doum opgedragen. PETROGRAD, 22 Maart. (P. T. A.) De Czaar heeft den opperbevelhebber, grootvorst Nikolaas, de orde van St Joris tweede klas verleend en den bevelhebber van de belege- ringslroepen, generaal I wan of, dezelfde orde derdo klas. De strijd cm Frzetwye!. Omtrent den uitval van oen groot gedeelte van het garnizoen van Przomysl, die aan don vul der vesting vooraf ging, wordt uit Petrograd nog het volgendo gemeld Voor don uitval worden 20.000 granaten afgevuurd uit de vesting. Men ziot daarin eone laalste krachtinspanning. Het vuur werd hoofdzakelijk afgegeven in noordelijke en zuidelijke richting, terwijl de uitval bij he*" aanbreken van den dag in oostelijke richting plaats had. De Russen staan minder dan een mijl van de vesting al. Een vliegraachiene, die op den weg was naar Krakau, werd buitgemaakt. Zij bevatte belangrijke documenten van het garnizoen. Do Russen zijn besloten om geen zware ver liezen te lijden bij hernemen dor vesting. Servische bron NISH, 22 Maart, (officieel). Den 16 Maart is 's morgends een kort artilloriegevecht bij Belgrado geleverd, Tegelijkertijd is er een artillerie-duel geweest bij Orchawa, waar de Servische artillerie een groot aantal schepen in dn haven van Ada Kaleh heeft vernietigd. Ook heeft zij oen ponton in de haven van Orcha wa tot zinken gebracht. 's Avonds om acht ure van denzolfden dag is bij Stnederewo na een zwak artillerieduel do artillerie van don vijand tot zwijgen gebracht, BERLIJN, 22 Maart. (W. B Aan de Vossisehe Ztg., wordt uit Sofia bericht, dat de Russische rogeering aanvroeg of Bulgarië wilde toestemmen in de landing van Russi sche troepon in de haven van Buurgas. Dezo troepen zouden vandaar tegen Kir- kilisse en Adrinopol optrekken. Men is overtuigd, dat nimmer eonige Bul- gaarsche regeering vrijwillig toestemming daartoe zal geven. Een gewelddadige lan ding komt niet in aanmerking, omdat de haven van Bourgas, ovenals de haven van Warna, sedert het begin van den oorlog door mijnen versperd is. Een Zeppelin naar Galais. Naar uit Noord Frankrijk gomeld wordt, is Calais Zaterdag nacht opnieuw door een Zeppelin bezocht, voor do derde maal. Om twaalf uur 's nachts worden de inwo ners door hevig kanonvuur gewekt; zoek lichten speelden in alle richtingen en twintig minuten lang werd er op het luchtschip ge vuurd. Toen werd alles rustig. De Zeppelin was doOr het kanonvuur van do forten ver jaagd Hot luchtschip heeft geen bommen laten vallen. Een nieuwe tocht naar Parijs PARIJS 22 Maart- (Ilavas.) Om 9 ure heden avond werd opnieuw oen waarschu- wingssoin gegeven, dat Zeppelins gesigna leerd zijn. Alle voorzorgsmaatregelen wer den genomen en de verlichlingen gedoofd. PARIJS, 22 Maart. (Havas). Een Zeppelin werd boven de Fransche linies ge zion deze wierp een hom op Villers-Cotterels doch ging ni^t naar Parijs. Om 10,40 ure werden de voorzorgmaatregelen te Parijs geëindigd. Eon Fransch vlieger boven Rltillheim Uit Mullheim (Baden) wordt gemeld, dat een Fransch vlieger daar drie bommen heeft geworpen op do stad en de artillerielcazerno. Een man werd gevaarlijk gekwetst en twee anderen licht gewond. Tijdens do woolingen in de hoofdstad van Mexiko is een zoer invloedhebbend Ameri kaan. M. Mac Marnes, vermoord gowordon. Het Amerikaansch gouvernement heeft dade lijk don bevelhebber van Mexiko, generaal Salazarl$elast, de moordenaars aan te hou den en te straften. Do president aanziet den toestand als zeer org. De betrekkingen tusschen Washington en Moxiko zijn zeer gespannen. De koolmijnen van South Douglas, aan Engelschen toebehoorende zijn door de muiters geheel vernield. De Vereenigde- Slaten hebben generaal Carranza verwittigd dat de haven van Progroso moest openblij ven. De Amerika an scha kruiser Desmoines thans in de haven liggende, heeft last gekre gen te waken, dat de Ijaven openblijft. Generaal Carranza Ii86ft deu tblokus van Progreso gestaakt. Te Madrid verklaarde M. Dato, dat inge volge de anarchie welke in Mexiko heerscht cn der talrijke misdaden welke daar gepleegd worden, do tusschenkomst der Vereenigde- Staten schier onvermijdelijk is. Spanje zal geen diplomatisehea gezant meer zendon, zoolang de toestand niet normaal geworden is. Op 13 Maart laatstleden vertrok kapitein Psilla, bevelhebber van Guetina, met dri« kolonnen naarGedakia, al waar oproerlingen «en versterkt kamp haddon opgeslagen. Do Italianen ontmoetten ondirwege een vijan- delijko afdeeling, ter sterkte van 1000 man en vergezeld van 2 kanonnen. Zij vielen deze aap en doodden ongeveer 100 oproerlingen. Deze hadden ook vele ge kwetsten. De Italiaansche troepen trokken zich dan naar hun kamp terug en sloegen verscheide ne aanvallen af.Eindelijk trokken de muiters naar Godakia terug. Do I aliaansche vcrliozen zijn 2 officieren en 37 man gedood, waaronder 33 Italiaan sche soldaten 2 officieren en 42 man go- kwetst, waaronder 19 Italiaansche soldaten. De heer Van Wesemael, hoofdkommissa- ris dor Genische policie is in vrijheid gesteld. De heer adjunkt-kommissaris Mory en de heer opperbrigadier Weyn blijvea nog onder aanhouding. Zooals wij meldden hebben de gemeente besturen van het door de Duitschers bezette gebied in Belgie, Vlaanderen uitgezonderd, hovel ontvangen een lijst op te maken, be- valtendn de Belgische inwoners hunner ge meente die, voor 1914, ton bato van den staat, voor eene hoogere personeole belas ting zijn aangeslagen dan honderd fi>nk, op centiemen inbegrepen, en die voor don len Maart 1915 in hun Belgische woonplaats niet zijn teruggekeerd. Eon eenvoudige tijdelijke terugkomst, welke blijkbaar niet het gevolg is van liet voornemen duurzaam verblijf to boudon, kan niet worden beschouwd als een terugkeer in de woonplaats. In geval meer dan een woon plaats in het land betrokken worden, wordt de boofdwoonplaata alleen in aanmerking genomen, en, in geval van twijfel, de win- terwoonplaats. Niet als vrijwillige afwezigen worden be schouwd De militairen en de staatsagenten die, op grond hunner betrekking, verplicht waren België te verlaten. De gevangen ge houden Belgen, of die, welke hun woning moesten ontruimen. De belastingplichtigen wier woningen vernield, onbewoonbaar of geheel door militaire of burgerlijke agenten betrokken zijn. Do lijsten dor afwezige Belgen moesten den 15 Maart gereed zijn en oan de bevoegde ontvangers van belastingen opgezonden. De kommissie, belast met het onderzoek der aangifto tot de personeele belasting, be slist of de door de verordening gestolde be- lastingsvoorwaarden vervuld zijn. Over liet algemeen zullen redenen van persoonlijken aard niet verschoonen, en, uit dien hoofde, mag er geen vrijstelling verleend wordon. Uiterlijk den 1 April a. s. zal het kohier, tot invorderbaarmaking door den ontvanger aan don provincialen bestuurder der belas tingen overgemaakt worden. De bezwaren en klachten moeten binnen de drie maanden na kennisgoving van den aanslag ingediend wordon. Indiening van bezwaren schorsen de betaling der belasting niet. WV De Belgische gereformoerdo soldaten die in Engeland of in Holland verblijven on waar hot gedrag niets van to wensclten overlaat, ontvangen fr. 2,50 per dag. De Belgische gereformeerde soldaten die in Frankrijk verblijven worden in Le Havre in het Depot dos Réformes gehuisvest. Deze ontvangen niet de fr. 2,50 want doz® som vertegenwoordigt de kosten van hun onderhoud in deze instelling. Ton andoren bepaald een ministerieel rondschrijven van 8 Maart dat 1. Alle gereformeerde soldalen die in hun eigen behoeften kunnen voorzien, dadelijk op hunne aanvraag in verlof worden gezon» den zonder solde. 2. Alle gereformeerde soldaten die een stiel kunnen uitoefenen en daardoor in hun onderstand voorzien zullen ook geeno sold® meer ontvangen. SOLDATEN-GELD wordt uitbetaald Vrijdag 26 Maart Van 9 lot 12 ure, van de letter A tot O. Van 2 tot 4 ure, van de letter P tot Z. Het geld zal uitsluitelijk betaald worden aan de titularissen op de mandaten vermeld.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1