Oorlogsberichten Het schellen der Aardappelen De strijd in Beigia en Frankrijk fan liet Oostelijk vosMterreis Ge Msclis Russischs oorlog De duikbooiefl-oorlog Hot herkennen van gesneuvelden Een-en-twmtigsto jaargang nummer 72 Zaterdag 27 Maart 1915 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Oostenrijk en Montenegro Dsoorlog in de lucht Een gevaarlijke vangst Da strijd m de Dardanellsn IN DE BALKANEN De houding van Bulgarie De toestand in Italië CHINA en JAPAN Een kerkdienst EN HET NUMMER ABONNEMENTEN s Zea maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. r UITGAAF, 4 u. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour tout® Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k TAgeace Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelies. BUREEL-EN TE BRUSSEL TE AALST GODTS, 2, Betirspiaats, (TV. 9, merisstraat, n. Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3" bladz. (de regol) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,0# Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen xieh uitsluitelijk t0 wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wij naderen stilaan het einde Tan het m aardapneljaar De aardappelen voor het toekomend jaar moeten geplant worden de knollen hehben reeds lange keesten gescho ten en van nu af aan verslecht de hoedanig heid. De aardappels zijn verleden jaar overvloe dig gewee3t, gelukkiglijk maar de hoe veelheid krimpt zner snol en zooals alle jaren, zal schaarschheid atfn aardappelen zich doon gevoelen. Hot is ook te voorzien dat wij dit jaar goeno nieuwe aar^ippelen van Duinkerke of van Malta zullen zien binnenkomen te begin nen met einde Mei. Daarbij allerhande eetwaren zijn zeld zaam en vooral duur. Dat alles zegt genoeg dat men niets mag laten verloren gaan. Nu het is de gewoonte de aardappels te schellen. Bij de buitenlieden gaan de pata- tenscliellen niet verloren, ze worden gekookt er. dienen tot voedor voor varkens en kiokens. In de steden is het anders, betrekkelijk weinig meuschen hebben gelegenheid do patatenschellon nuttig te verbruiken. Som migen verbranden zo, anderen werpen ze in den vuilnisbak. Dat is mis. Dat elkeen do patatenschillen mede gaf aan zijnen melkboer, dan zou men dien man gelukkig maken. Degenen echter die al het mogolijko voor deel willen trekken uit de aardappels, zou den du knollen moeten koken mei de pel, 't is te zeggen# met - kazakkon. Men moet ze dan nadien pellen dat is nu juist geen genoeglijk werk, maar het is niet altijd oorlog ook. i Het komt er hier op aan profijtig te leven. Men rekent dat ton minste een vierde, en dikwijls een derde van de palaten verloren gaat met zo to schellen. Iedereen kan dat gemakkelijk nagaan, mot eens te wogen hoeveel geschelde palaten er overblijven van eene schaal palaten. Het verlies van een dordo of een vierde is aanzienlijk. Van nu tot dat de nieuwe patalen er zijn, zullen vele huishoudens nog vier zakken palaten noodig hebben; met zo to koken met <ie pel zouden ze eenen zak sparen. Dus, wie zoovoel mogelijk nut uit zijne palaten willen, koken ze mot de pellen, en wie zijne palaten schelt, geve de schellen aan zijnen melk boor. Zoo gaat or toch niets verloren I AALST, 24 Maart, Duitsche komman - dantur. In Champagne hebben artilleriegevechten plaats. In bot Priesterbosch, ten Noord Westen ▼an Pont a Mousson, mislukten vijandelijke aanvallen. Vernieuwde vijandelijke aanvallen, ten Noord Oosten van Badouvillers, en aan het Reichsacherakopje, werden door ons vuur verhinderd. Aan Iiartmamisweilerkop wordt thans veder gestreden. BERLIJN, 23 Maart (Korr. Nord). Een correspondent meldt uit Noord- Frankrijk Op dit oogenblik strijdt het Belgische 4° linie-regiment togen de Duitschers op een wijze, wolko aan de phantasieên vang7dgar Allan Poo herinnert. Vlak tegenover Ramscapelle staat een onge bruikt klooster,waarvan de muren aan stuk ken geschoten zijn,maar waarvan de kelders en onderaarsche gangen getuigen van een vreeselijke en toch schilderachtige worste ling. Do groote kelders strekken zich uit onder de beddingen van twee kleine zijriviertjes van don Yser. nl. de groote en do kleine Resmes. De Duitschers hebben den Noordelijken uitgang van deze onderaardsche wereld ont dekt eu de Belgen de daar tegenover liggen de poort. Sedert langen tijd naderen beide partijen stap voor stap door dezen donkeren vochti- gen on slijkerigan onderaardschen weg elkander. IN DUIT5CKLAND De uitslag der tweede Duitsche oorlogsleemïng BERLIJN, 21 Maart (Wolff). Tot op dozen datum bereiken de inteekeningen voor de oorlogsleening negen miljarden. Fransche bron. PARIJS. 23 Maart. (Reuter). Het Fran- sche middag-bericht luidt Duitscho vliegers wierpen bommen op Rheims. Drie burgers werdeu gedood. Wij sloegen twee hevige tegenaanvallen nabij Bagatelle af. PARIJS, 23 Maart. (Reuter.) In het avond-communiqué wordt gezegd Een Duitsche loopgraaf werd vernield en ge nomen. Garency, ten Noord Westen van Atrecht Onze arliilerie heeft een poging om Soissons te bombardeeren, tegen gehouden. De vijand heeft brandende vloeistof op een loopgraaf bij Vaucois uitgestort, waardoor do verdedigers doze moesten verlaten over eene lengte van 15 m. Twee Duitsche aan vallen bij Eparges werden afgeslagen de Franschen hebben een linie-veldwerken en een blokhuis bij Harlmacweilerkopf geno men. AALST, 24 Maart, Duitsche kominan- dantur. Onze uit Memel, in Noordelijke richting optrekkende troepen, namen bij Polanyen 500 Russen gevangen. Zij veroverden 3 ka nonnen, 3 machinegeweren en menigen an deren voorraad. Nabij Langszargen ten Zuid-Westen van Tauroggen, en ter. Noord-Oosten van Ma- riampol, worden Russische aanvallen onder zware verliozen voor den vijand afgeslagen. Ton Noord Westen van Ostroienka, mis lukten verscheidene Russische aanvallen. Wij namen 20 officieren en meer dan 2500 man gevangen en veroverden 5 machinege weren. Ook ten Oosten van Plock mislukten vijandelijke opmarschen. Het Duitsche leger betuigt zijn hertelijken dank aan de dappere bezetting van Przemysl, die gedurende vier volle maanden, de verde diging tegen den vijand uithouden kon. ÜSgsiïscSte bross. BERLIJN, 24 Maart. De Duitsche admiraliteit deelt mede Bij den strijd ten noorden van Memel, onder steunde onze vloot do krijgsverrichtingen. De dorpen Schlosz en Polaugen werden be schoten en de baan Polangen-Libau onder vuur genomen. Oostenrijhsshe bron WEENEN, 24 Maart. De strijd aan de Karpalhen van het Uszoker pas tot aan den sektor van Komieczua duurt voort. In de laatste twee dagen werden sterke vijandelijke aanvallen teruggeslagen. 3300 Russen worden daarbij gevangen genomen. Bij de gevechten rond de hoogte van Wyszkow konden wij den vijand uit zijne stellingen werpen. Daarbij werden 8 officieren en 685 man gevangen genomen. Russische bron. PETROGRAD, 23 Maart. (P. T. A.) Door den generalen staf wordt het volgende medegedeeld Bij de rivier Bzoera, op het front van de dorpen Koenary en Chodakow, hebben de Duitschers den 21 dezer uitsluitend met kanonnen geschoten. De val van Przemysl Ouifsche bron. BERLIJN, 23 Maart. (Korresp. Norden.) De val van Przemysl werd gisteren avond laat in Berlijn bekend. Het bericht is door de bevolking met leedwezen vernomen, daar men gehoopt had, dat hot gelukken zou de stad te ontzetten. In welingerichte kringen daarentegen wist men, dat de val ieder oogenblik kon verwacht worden, daar ge brek aan proviand heerschte, wat door vliegers was meegedeeld. De mogelijkheid om nog een poging tot ontzet te beproeven, is overwogen» maar het plan werd opgege ven, daar het niet vaststond, dat hiervan succes te wachten was. Wel was het zeker, dat het ontzettende offers zou moeten kosten. De stemming in Berlijn is evenwel niot gedrukt, daar men den stand van den slag in de Karpalhen gunstig acht en van oor deel is, dat de val der stad op don gang van zaken weinig invloed zal kunnen oefenen. Oostenrijksche bron. WEENEN, 23 Maart. (Corr. Buroau) De bladen uiten hun diep leedwezen over den val van de vesting Przemysl en wijzen er op' dat de vijand de vesting niet rechtstreeks met de wapenen, maar met uithongering heeft bedwongen. De helden van Przemysl hebben niet te vergeefs gevochten. De vesting heeft de taak vervuld, die zij moest vervullen. Zij stak 4 1/2 maand lang als eon splinter in het vleesch des tegenstanders, trok zijn krachten tot zich en hield ze vast, terwijl elders op liet oorlogsterrein gewichtige ge beurtenissen voorvielen. De Russen trachtten eerlang over de Kar- pathen door te dringen en tegen Krakau op te treden. Thans is de bergkam van de Kar- pathen vast in ons bszit en de Russische op- marsch in Wesl-Galicië is tot staan ge bracht. Tot deze ontwikkeling heeft Przemysl rij kelijk bijgedragen. Met opofforenden helden moed werkten de verdedigers van Przemysl tot hot laatst aan de ton uitvoerlegging van het krijgsplan mede. Zij hebben na volbren ging van hun plicht de plaats van hun roem rijke daden onoverwonnen verlajen. Hoe betreurenswaardig de val van de vesting ook is, zeggen de bladen, deze ge beurtenis zal toch geen invloed op den alge- meelijn toestand hebben, want de beslissing ligt bij ons dapper veldleger en do monar chie kan gelijk te voren vol vertrouwen den einduitslag tegemoet zien. Russische bron PETROGRAD, 23 Maart. (Part.) De overgave van Przemysl heeft te Petrograd algemoene vreugde veroorzaakt. Soldaten trekken zingende door de stralen en een juichende menigte verdrong zich langs het Newsky-prispect, ten einde de overwinning te vieren. Ondanks de tijdelijke kalmte, welke aan de andere fronton de overhand hoeft, worden groote gebeurtenissen verwacht. KSontenegrijnsche bron GETTINJE, 23 Maart. Gedurende den 17 en 18 Maart hebben de Oostenrijkers met zware artillerie onze posities te Grahowo aangevallen, terwijl verscheiden van onze stellingen, dio Cattaro beheerschen, aan hevige infanterie-aanvallen bloot stonden. Do vijand slaagde er ecliler niet in, om onze mannen uit de stellingen to verdrijven. Oostenrijksche vliegtuigen hebben dagelijks over onze kampen gevlogen en bommen naar beneden geworpen. E^ussêsshe bron. PETROGRAD, 23 Maart (P.T.A.) De generale staf van het Russisch leger in den Kaukasus deelt mee Den 21n dezer had er een gevecht plaats in de Transchorokstreek en het Alachkert- dal. Op de andere fronton had geen enkele botsing plaats. Zeppelins in Frankrijk PARIJS, 23 Maart. (Reuter). Aan de Oise zijn twee Zeppelins gezien, éen in de richting van Amieus, de andere in de richting van Compiègue. Te Parijs werd daarop voor de tweede maal gealarmeord en om 11 ure 's avonds zijn de lichten opnieuw gedoofd. Fransche vliegers boven Duitschlanl PARIJS. 23 Maart. (Reuter). De Fransche vliegers hebben oen spoedig antwoord gege ven op den tocht der Zeppelins naar Parijs. Zondag hebben zij bij dag en bij nacht bommen geworpen op zestien spoorwegsta tiën in België, den Elzas en Fr*Iuurg iu Breisgau, Een Deenscho sioomor heeft in de Noord zee een torpilje |opgevischt, hebbende eene lengte van vijf meters en half en eene door snede van vijftig centimeters. De torpilje woog meor dan 1000 kgr. Het toestel was voorzien van fijne, zeer snijdende stalen lem mors, waarschijnlijk moetende dienen om de ijzeren netten, waarmede de pantiersche- pen beschermd zijn, te doorsnijden. Een Duitsche hulpkruiser gekaapt. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Duitsche hulpkruiser Macedoniadie erin gelukt was uit de haven van Las Pulmas, alwaar hij geïnterneerd was, te ontsnappen, door een Ëngelsche kruiser zou gekaapt zijn. Engeisch schip getorpedeerd LONDEN, 23 Maart. (Routor, Part.) Het s.s. Conoord uit Whitby is bij h«t lichtschip Royal Sovereign getorpedeerd. De bemau- ning van 26 koppen is te Dover geland. Duitsche bron BERLIJN, 23 Maart. (Part.) De Vos- sische Witting verneemt uit Athene De vloot van de geallieerden zou door do Fransche superdreadnoughts Franco en Courbot en de dreadnoughts Danton, Mirabeau, - Diderot en Condorcet - en 5 torpedojagers versterkt worden. Twee Ecgelsche linieschepen zijn reeds aangeko men. Oostenrijksche bron WEENEN, 25 Maart. (Part.) Uit Athene wordt het volgende aan de Neue Freie Presse gemeld, betreffende de verlie zen der geallieerden gedurende den slag in de Dardanellen. De verliezen van de Irrisistible bedroe gen 700 man. Van de Gaulois zijn 120 man verdronken. Van den Engelschen ge zonken torpedojager is niemand gered. Tusschen Bulgarie en Roemenie heersoht de grootst denkbare verstandhouding. De Bulgaarsche gezant te Parijs, do heer Vest- nich, vertrok beden naar het Vatikaan en toekende een verdrag met den Paus, ten einde te verhoeden, dat een aartsbisschop te Belgrado en een bisschop te Uskub zou woreen gewijd, en de verhouding te regelen tusschen het Servische gouvernement en den Kerkvorst. Nadat het onderhoud nfgeloopen was, vertrok de heer Vestnisch weer naar Parijs. In Griekenland worden schier dagelijks ministerraden gohouden, om den toestand te bespreken. Een der laatste bijeenkomsten duurde den heelen nacht. Ten huidige dage, valt men licht van de eene overdrijving in de andere. Verleden maand dacht iedereen dat Bul- garië 't akkoord was met Duitscliland en Oostenrijk, omdat Bulgariö de onderhande lingen over eene leening, welke reeds voor den oorlog aangevangen waren, voortzette. Nu dat de Bulgaren een begeerig oog naar de Dardanellen richten, wil iedereen de eerste zijn om te verkondigen, dat Bulgarië zich aan de zijde der bondgenooten zal scharen. 't Is zoo reeds altijd geweest... Evenwel kon het niet anders, of de aan val dor Dardanellen moest te Sofia weer klank hebben. Het eerste gevolg was, dat M. Ghenadieff, die te Rome verbleef naar Bulgariö moest terugkeeren. Dan aanzag M. Radoslavotf liet als eene mogelijkheid, Thra- cie te bezetten, op het oogenblik dat Grie kenland in het strijdperk scheen te willen treden. Sinds dan heeft de voorzitter der Turksche Kamer, Halil bey, Sofia bezocht. Men beweert, dat hij zeer verlokkelijke voorstellen gedaan heeft, namelijk den af stand van Thracie lot aan de lijn Enos Mid- dia, doch op eene voorwaarde: Bulgarië moest onmiddellijk de Turken ter hulp snel len. De Bulgaren hoorden echter niet goed langs dien kant. Dat alles is wel belangrijk, doch men moet het niet overdrijven. Thracië zal min of meer belangrijk zijn, naarmate de krijgsverrichtingen aan de Dar danellen vorderen... Doch daarom moet men niet denken dat er te Sofia geen Stamboulo- visten of Macedoniërs moer zijn. M. Ghenadieff zou het hen wel anders wijsmaken. Hij is thans juist naar Roumanie vertrokken, waar hij er op uit is om eene herziening van het verdrag vau Bucharest te verkrijgon. Drie zaken zijn vooral te onthouden, wan neer men de houding van Bulgarie nagaat 1. Thracie is niet genoeg om Bulgarie eene bepaalde richting to doen inslaan. Zij weten reeds lang dat zij voor hun wijsheid meer te verwachten hebben. 2. Tot hiertoe wordt er beslist geweigerd iets in de Balkanen te veranderen, zoolang do Europeesche kwestie zelve niet geregeld is. 3. De besluiteloosheid van Bulgarie, evenals van andore landen, wacht slechts eene beslissende overwinning om zich te keeren. AA ISaSsaansclie bron Onder de wapenen geroepen. ROME, 22 Maart. (Part.) De Italiaan- sclio reserve-offieieren van de lichtingen van 1882-1887, zijn op 31 Maart weder voor 60 dagen onder de wapenen goroopon. PORGIA, 23 Maart. Gisteren luidden hier de klokken storm. Volksmassa's kwa men op do been en protesteerden tegen do hooge graanprijzen. Zij bestormden en plan- dorden het grafelijk slot. Do Italiaansche Senaat heeft met 145 tegen 2 stemmen de wetsvoorstellen in vor- band met de verdediging van het rijk aang#-* nomen. De Italiaansche marine is in 't laatst* halve jaar aangevuld met 20 duikhcoten. Het Italiaansche leger heef tliar.s 300 vlieg tuigen en 20 bestuurbare luchtballons tot zijn beschikking. Uit Irkoutsck wordt aan den «Rjelsoh» gemeld, dat het Japaansch-Chineesch kon- flikt eene ornstigo wending neemt. De anti- Japaansche gezindheid in China wint moer on meer veld en de Japansche kolonisten vreezen voor hunne zekerheid. De Chinee- sche drukpersen verscheidene handelsmaat schappijen eischen onmiddelijken terugkoop van alle Japansche vergunningen. Van den anderen kant heeft Japan opnieuw aange drongen, om antwoord te bekomen op zijne eischen Eon telegram uit Peking meldt ook, dat de toestand van China verbeterd is, sinds Amerika een krachtdadig betoog zond aan Japsn... Hot Amerikaansch gouvernement wijst in dit betoog op de overeenkomst van 30 November 190S, die openbare onderhan delingen voorschrijven tusschen de twee staten, voor al wat den Stillen Oceaan betreft. In het verdrag wordt ook gozogd, dat Amerika al de vordragsonlwerpen tus schen Japan on China zal beschermen. Daar door is de toestand nu totaal gewijzigd. Uit Sanghaï wordt geseind, dat de inboor lingen daar eene betooging gehouden heb ben, zeggende, dat het beter was ten strijde te trekken, dan goedwillig slaven van Japan te worden. Do policie poogde vruchteloos de betooging te beletten. Men deeldo anti-Ja- paansche spotschriften uit en opruiende ro devoeringen worden gohouden. Het gerucht loopt, dat tweo Japansche bataljons te Tientsin ontscheepten. Zooals men weet, hebben al de soldaten eene medalie, waarop den naam, geboorte plaats, regiment, matricuulnumtner, enz., kortom alle noodigo inlichtingen, om hunne identiteit vast te stellen, aaDgeteekend slaan. Doch die medalie gaat soms verloren en, men heeft het reeds dikwijls moeten vast stellen, dan kan mon in de eerelijst der ge sneuvelden enkel vermeldenOnbekend, gevallen daar of daar. Hoe vele familiën worden aldus niet in doodelijken angst ge dompeld godurrndo maanden en maanden Floevele anderen zullen niet eens don troost hebben, een traan te storten op hot graf van den vader, den zoon» den broeder, den ver- Loofde, die viol voor hot vaderland, omdat men niot woet waar hij begraven ligt Er is nochtans een gemakkelijk on weinig kostend middel, om de persoonlijkheid van al de soldaten vast te stellen. Iedereen kent om zoo te zeggen de dacty loscopie, welke bestaal in het opnemen der vingerindrukken. Geen >tweo personen ter wereld hebben dezelfde indrukken, on het stelsel wordt door al de groote misdadigers- opspoordors met goed gevolg toegepast en geeft verbazende uilslagen, Zou men dus ook voor soldaten bij de inlijving, dit stelsel niet kunnen loepassen 't Ware gemakkelijk en alle misgrepen zouden totaal onmogelijk worden... Een luitenant schreef aan zijn vrouw Mijn brief was nog niet dicht en daarom doe ik or nog een woordje bij. Ik ben dezen avond naar do kerk geweest. Dat zal u verbazen, doch, hot is zoo, en in dit bescheiden dorpskerkje heb ik zachte en sterke gemoedsbewegingen gehad. NIk woondo een dienst bij, zooali gij er nooit eon bijwonen zult. Hij werd gehouden door een kapitein-aalmoezenier,en de kleine kerk was vol soldaten. Wij zaten allemaal door elkaar, officieren en manschappen, en toen een tenor van oen onzer grootste schouw burgen liet m O Salutarie zong, toen, ik verzeker het u, was do ontroering ovorgroot. Hot kanon donderde hevig en zijn gerom mel begeleidde dun zanger. Arme, kleine kerk Nooit misschien ge- noot ze zoo'n eer. Ginder lieten menschen zich dooden en hier, in zooten vrede, pulten andere men- schon geestelijke kracht, om wellicht ook het onherstelbare tegemoet te gaan. Ik ga nog eens meor naar die kerk. De indruk dien ik er dezen avond kreeg, deed me zoo goed. De omlijsting was wonderlijk - in harmonie, want men had maar 2 of 3 kaarsen aangestoken en we zaten bijna in het duister, opdat de vijand niet misschien op hel Godshuis mikken zou I Dit is blijkbaar wijze voorzichtigheid.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1