EïAG Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan de Dardansllen In dsn Kankasus Oorlog ter Zes Een-en-twintigste Jaargang mis»nier 98 Dinsdag 29 Juni 191 SP Bekendmaking Us kanonnen van 42 to Przomysl Verminderde vrachtprijzen voor groenten ea irult- 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avond; 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du jouvaat, «'adresser excluiivementi l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Mi GODTS, 2, BeurspSaats, 2 IV. e, Keritatraat, j Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN XI. aank.fl tot Aki. reg.)fr. 0,60 S' bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (perregeljfr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelyk té wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Het volgende officieel bericht werd ons ter opname gezonden Hot is mij hekend geworden, dat er met de opeischbewijzen van het Duitsche leger bestuur handel gedreven wordt, die vaak aan woeker gron3t. Zoowel om een uitbuiten van den elcono mischen noodstand te beletten, alsook om d> koopera die ter trouw zijp, te beschermen vestig ik er de aandacht op, dat Vopeisch bewijzen geen waardepapieren zijn, maar enkel als bewijs dienen, dat de erop aange geven krijgsleven"ng in werkelijkheid ge daan werd. Ik waarschuw dus dringend voor aan- of vorkoopen van zulke bewijzen. Brussel, den 15 Juni 1915. De Generaal Gouverneur in België Vrijheer von Bissing Generaaloverste. BERICHT Te rekenen van heden is de uitvoer van aardappelen toegelaten. Aalst, 28 Juni. .Duitsche Kommandantur. Officieeie modedeelingcn. Duii3che bt*on AALST, 26 Juni. In. do nabijheid van Souchez is de strijd die sinds verscheidene dagen onafgebroken voortduurde, nu geëindigd. De laatst® Franschen werden uil onze loopgraven ver dreven. Ook een aanval van nieuwe Fran sche strijdkrachten word afgeslagen. Ook aan de Maashoogten, nabij Gombres, wer den de steeds met versche troepen onderno men® Fransche aanvallen, afgewezen. In den grooten strijd voor de heerschappij der hoogten van Arras, hebben onze troepen nu de bovenhand. AALST, 27 Juni. Aan de Westrand der Argonnen hebben vrij do vijandelijke loopgraven bestormd. Aan de Maaahoogten, nabij Les Eparges, samen wij een© hoogte. Fransche pogingen om deze hoogte terug te nemen, mislukten. Onze buit, nabij Ban deSapt,in de midden Vogezen, noord-oostelijk van St Dié, ver hoogde zich tot 268 gevangenen, 2 revolver kanonnen. 5 machinegeweren en 7 mijnen- werpers. Fransche bron. PARIJS, 25 Juni. (Havas). In de streek ten Noorden van Arras dedon de Franschen gedurende den nacht van den 24 op 25 tussehen Angres en Souchez een aanval. In het Labyrinth word een Duit sche tegenaanval afgeslagenhij werd gevolgd door een herig bombardement op do loop graven, waarop de Franscho batterijen antwoordden. In Champagne, bij Reims en in de streek bij Perthes, lieten de Duitschers op den 24 en in den nacht van 24 op 25 twee mijnen springen, doch zonder tot oon infantorie- aanval over te gaan. Zij konden zelfs niet do ontstane kuil bezotten, daar zij zich onder ket vuur der Franscho loopgraven bevonden, tn het Argonnerwoud en Vauquois gaf de itrijd, die in de mijn werd voortgezet, aan leiding tot oenige plaatselijke gevechten, frelke met bommen en handgranaten werden fevoerd. Op de Maashoogten, bij de loopgraaf van Galonnés, deden do Duilschors 's avonds op i®t geheeleFransche front met groote lievig- leid een aanval. Na er in geslaagd te zijn loor te dringen tot in de linie, die de Fran- ichen bezetten worden zij er wodor uitgedre- »ij een krachdadigen tegenaanval. Te mid- [ernacht trachten zij opwieuw tot het offen- lief over te gaan. De aanvallers werden in inn verspering onder vuur genomen en ver- Ireven. In Lotharingen deden de Duitschers even ,ena twee aanvallen zij hernamen eenigo tellingen, die zij wederom verloren. Bij *intrey werden zij teruggeslagen. In de 'ogezen, bij Fontenelle, word een Duitsche *n?al afgeslagen. Twee infanterie aanval- ®n, die door de Duitschers werden gedaan, sdat zij de Fransche loopgraven bijReiclis- ckerkopt hevig hadden gebombardeerd, rerdeo door hat vuur derFransche artillerie n infanterie uiteengeslagen. J)e Duitschers beschoten den hoschrand 9 Metzeral on den bergkam, ten oosten van itdorp, waar de Franschen hun vorderin- •d een weinig voortzetten. Een Duilsch vliegtuig wierp gisteren vijf Mimen op Zuydcote. PARIJS, 26 Juni. (Havas). Üit de streek noordelijk van Atrecht wordt slechts een vrij hevige kanonnade op gisteren ten noorden van Souchez en ten noorden van Neuville gemeld. Oostenlijk van het Laby rinth wordt de vooruitgang dor Franschen opgehouden door den toestand van het terrein, dat door de laatste onweders op eenige punten onbegaanbaar is gemaakt. Te La Boisselle. oostelijk van Albert, lieten de Duitschers zonder eenig resultaat 2 mijnen springen. Tussehen Oise en Aisne vocht de artille rie, vooral in de streek van Quennevieres Westelijk vau Argonne stelden eenige ge vechten met handgraten de Franschen in staat een weinig vooruit te komen. Op het front Champagne en Argonne wordt het gevecht met mijnen in het voordeel der Franschen voortgezet. In de Vogezen werd eon Duitsche aanval op den Hilsenfirst afgeslagen. PARIJS, 27 Juni. (Reuter). Deze kenmerkte zich door een afwisselend bom bardement van buitengewone hevigheid op het front ten noorden van Arras. Op de hoogten van do Maas, ten oosten van de loopgraaf van Calonne, dedon de Duitschers ean aanval, doch zij werden le ruggoslagen, behalve op één punt, waar zij doordrongen in een dool van oen loopgraaf, die door twee secties werd bezet. Op de overige gedeelten van bet front hadden slechts artilleriegevechten plaats. Ouifsche bran AALST, 26 Juni. Ten Noorden van Przasnysz hebben wij sterke Russische stellingen bestormd. Er worden 636 gevangenen genomen en vier machinegeweron veroverd. In Oost-Galicië wint de aanval van von Linsingen ten Noorden van den Dnjester veld. Sinds 23 Juni, worden daar 3500 Russen krijgsgevangen genomen. Van aan den Dnjester tot aan de streek, Oostelijk van Lemberg werden do Russen in Oostelijke rioliting vervolgd. AALST, 27 Juni. De Duitsche troepen bestormden in ooste lijk Galicio, na eon hardnekkigen strijd, de hoogten op den noordoever van den Boven- Dnjester, 25kim. ten noordwesten vanHalicz. Do Hannovoranen wierpen den vijand achteruit, nabij Rawa Ruska, 60 kilometers ten noordwesten van Lemberg. 3300 Russen werden gevangen genomen en talrijke machinegeweren veroverd. De vijand poogde, volgens Russisch ge bruik, door met witte vlaggen te zwaaien, onze troepen naar hem te lokken, om ze dan neer te schieten. Deze Rusaische afdeelingen werden ver nietigd. Gostenrijfcsolie bron. WEENEN, 25 Juni. Officieel. Tus sohen Halicz en Zurawno duren de gevechten aan den noordoroever der Dnjester voort. Russische tegenaanvallen werden afgewe zen. Ons eigene aanval gaat vooruit. Over Zydaczow vooruitdringend, namen we giste ren Chadorow. Voor het overige is de toe stand aan do Dnjestor, stroomafwaarts van Halicz alsook ten Oosten van Lemberg bij Rawa Ruska en aan de Tanew ongewijzigd. De zuideroever der San is ran vijanden ge zuiverd. In Polen vervolgen de verbondene troepen de naar Zawichost. Ozarow en Sienm terugtrekkende Russische strijdkrachten. WEENEN, 26 Juni. (W. B.) Officieel. Een der afdeelingen van hot leger van Pflan- zer sloeg tussehen den Dnjester on de Pruth een stormaanval van veel sterkere Russische strijdkrachten opnieuw af. In het verloop van dezen strijd gelukte liet den vijand ons front op één plaats- door te breken. Onzen aanval voortzettend bereikten wij do voorste vijandelijke linio. Daar de vijand de handen omhoog stak ten teeken van overgave, werd hij niet beschoten. Vlak voor hem gekomen, wierpen de Rus sen handgranaten, die zij in de patroontus- schon verborgen had-Jen, op onze loopgra ven, waarna eon deel Tan don vijand voor- uitstormde. Verstorlungon door ons aange voerd, wierpen den vijand na een lievig gevecht, uit zijne stellingen, waarbij wij vele honderden gevangenen maakten. Over dag en 's nachts herhaalde de vijand zijn stormaanvallen op verscheidene plaatsen vau liet front. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. Ons gevechtsfront bleef onver- andord. Ilonved-huzaren van het 6" regiment Kroatische landweer blonken in deze ge vechten uit. Ovorigeuj heerscht op dit gedeelte van het front rust. Op de hoogten Noord-Oostelijk van Zu rawno en bij Chederew duren de gevechten voort. De verbonden troepen bestormden ver schillende punten en sloegen tegenaanvallen af. De toestand in Galicié is overigens onver anderd. In Russisch Polen ontwikkelden zich aan de linie Zawichest Sieuweliza gevechten. WEENEN, 27 Juni. Na hunne neder laag nabij on ten Zuiden van Lemberg, trok de Russische hoofdmacht ia Oostelijke rich ting terug on stelden zich op de hoogten ten Oosten van Dawidowka, Oostelijk Miklas- kow alsook bij Jariczow Starn opnieuw met sterke krachten op. Op dit front namen onze troepen, na een gevecht van vorscheidene dagen, de voor uitgeschoven stellingen des vijands. Zij drongen zachtjes voruit en stormden dan plotselings langs verscheidene, kanten in de hoofdstelling. Ten Zuiden van Bobrka werd de vijand uit het front geworpen. Sinds heden morgend, zijn de Russen an dermaal op het geheele front in aftocht. Ook ten noorden van Zolkiew en ten noorden van Rawaruska wijkt de vijand voor de verbonden troepen. Aan den Boven Dnjester, duurt de strijd nog voort. De Duitsche troepen bestormden na een hardnekkigen strijd, de hoogten bij Bnkawzowco. Stroomafwaarts Halicz en aan de grens van Bessarabio is thans alles rustig In do gevechten der laatste dagen nam het leger Böhm-Ermolli tussehen 21 en 25 Juni, 71 officieren, 14.100 man gevangen en veroverde 26 machinegeweren. Russische bi*on. PETROGRAD. 25 Juni. Door den grooten generalen staf wordt gemeld Don 23 dezer is bij de rivieren, Vindawa, Vanta en Doebissa geen belangrijke verande ring in den toestand gekemen. Op het front van Narow en Weichsol haddon slechts kleine voorpostengevechten plaats. Aan het Tanef-front li6erschte rust. In de richtingon van Zolkiew en Lemberg deed de vijand in den loop van den volgenden dag pogingen om tot den aanval over te gaan. Met bui tengewone hardnekkigheid trachtte hij voort te rukken in do richting der dorpen Czyikouf on Mitrowitse, aan den spoorweg Lemberg-Berechany. Door krachtige tegen aanvallen van onze troepen werden die aa'n- valspogitigen verijdeld. Op het front Zurawno-Demeskowitz kwam het tot een verbitterd gevecht. Aanzienlijke Duitsche strijdkrachten, die den 23 dezer 's morgens door de streek van Kozary, aan don linkeroever van den Dnje ster trokken, moesten 2# het tot defensief overgaan. De Duitschers zetten zich hier vast ten deele op de eilandjes en voor een an der deel op den linkoroever van den stroom. Bij Martinowo en Rousdwiany trokken de Oostenrijkers naar don linkeroever van den Dnjester over. Door een omstuiinigen aan val van onze troepen werden zijpilaar den rivier teruggeworpen. De vijand tracht stand te houden in de huizen bij de rivier en biedt hardnekkigen tegenstand. Wij worden in het gevecht op "krachtdadige wijze door onze zware en lichte artillerie ondersteund. In de streek van Ivomerjini aan den Dnjosler, ten Zuid- Oosten van Nyniof namen onze troepen het offensief en naderden den 2 dezer den berg Bezymaiana, die door don vijand bezet en krachtig versterkt was. Don 23 bij het aan breken van dan dag,deden onzo troepen een omsluimigen aanval op dezen berg. PETROGRAD, 26 Juni. Door den grooten generalen staf wordt meegedeeld r Gedurende do nacht van 24 dezer en ge heel den volgenden dag had in de streek van Schawli een artillerie-duel plaats, terwijl op het front Ratzkowo-Popelmy, alsmede langs den rechteroever van deNjeraen voorposten gevechten geleverd werden. Ten Westen van de Midden-Njemen werd een nachlelijken aanval der Duitschers tus sehen den Gpoorwog van Kowna naar Wir- ballon en do Amalva-moerassen door ons vuur verijdeld. Op het Narew-front kwam het tot «en levendig artillerie-duel en plaatselijke voor postengevechten. Hot vuur was het hevigst in de nacht van 24 dezer in do streek der valleien van de Omulew en de Orsiiiz. Na oen voorbereiding door do artillerie, namen do Duitschers het offensief langs ge- noemdo rivieren. In het dal van do Orsiiiz zagen wij ons echter genoodzaakt een onzer verdedigings werken, dat geheel door het vuur van don vijand vernield was, te ontruimen. Aan het Weichsel front, ten zuiden van de Pilitza, deed de vijand den 24 dezer tot driemaal toe een poging om met weinig aan zienlijke strijdkrachten vooruit te rukken te westen van d9 Omulew.* Op het front van de Tanef en in de rich ting van Zolkiew en Lemberg is geen ver andering van beteekenis in den toestand gekomen. De vijand trachtte ons aan taston langs do spoorwegen, wolke loopen van Lemberg naar Kameuka en Berechany. Aan den Dnjester dreven wij in den nacht van 24 dezer de Duitschers die den vorigen dag do rivier in do streek van het dorp Ko sary overstaken, terug. Ondanks den ongunsligen afloop van die overtochten trachtten de Duitschers on Oos tenrijkers toch weder in den nacht van den 24, hun strijdkrachten over den Dniester te brengen over bruggen, welke ten zuiden van Botka-tsjewets geslagen waren. De gevech ten worden voortgezet. Op het overige front van den Dnjester, stroomafwaarts van de genoemde punten, is de toestand onveranderd. OostenrijkscSie bron. WEENEN, 25 Juni. Aan de grenzen van Tirool en van Karinthie, verscheidene geschutgevechten. In het kustgebied werden in den ochtend, ten Oosten van Ronchie twee vijandelijke aanvallen afgewezen.Togri het brüggeiioofd aan Görz en de randen van de bergvlakten van Cormons wordt een hevig vijandelijk goschutvuur.gericht. WEENEN, 26 Juni. (W. B.) Officieel. Het vijandelijke artillerievuur duurde aan het Isonzo-fronl voort. Verschillende aan vallen op ons bruggehoofd bij Gtfrz werden weer onder groote verliezen voor deltalianen afgeslagen. In het Karinthisclie en Tyroler grensge bied geschiedde niets van boleekenis. WEENEN, 27 Juni. Aan het kanaal van Monfalcone werd gisteren een vijande lijke aanval ten Zuide van Sagrado afgesla gen. Verders hebben aan de Isonzo en aan do overige frontlijnen enkel artilleriege vechten plaats. liaBsaansche bron ROME. 25 Juni. (Reuter). Officieel. Den 24u dezer hebben wij ontmoetin gen gehad bij Carsana in den Val Cismon en bij do hoogvlakte van Vessana. In Ka- rinthië is het hevig artillerievuur voortge zet, in het bijzonder op Malborghetto. In liet gebied van Monte Nero hebben wij het door ons bezette gedeelto uitgebreid naar het noorden, tot aan de Oostelijke hellin gen van den Javoscek. Van uit dit gebied begonnen wij de beschieting van Plezzo. Langs de Isonzo versterken wij geleidelijk onze stellingen. Aan den linkeroever hebben wij Globra ten noorden van Plava bezet. Aan do beneden-Isonzo hebben wij ons van den zoom van bet plateau tussehen Sagrado en Monfalcone meester gemaakt. ROME, 26 Juni. Verkenningen in Tyrool, Trentino, Cadoro en Garnia, melden toeneming van de krach ten en de werkzaamheid van den vijand, die zijn verdedigingswerken met nieuwe batte rijentoerust. Deze werkzaamheden versloren wij door ons degelijk artillerievuur en door snelle opmarschen van kleine detachemen ten. Langs de Isonzo ontwikkelt onze werking zich methodisch, waarhij wij rekening moe ten houden met allerlei natuurlijke terrein- moeilijkheden en kunstmatige hindernissen, door den vijand reeds van ovor langgemaakt. Onze infanterie, door het vuu^ der zware artillerie gesteund, gaat dapper en hardnek kig voorwaarts. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 26 Juni. Op hut Dardanollsnfront, nabij Ari Burnu, liaddsn er op 25 Juni, enkel lichte geweer en kanou. geveohten plaats. 's Namiddags heeft ons artillerievuur voor Kaba Tepe, twoe maal een vijandelijk transportschip geraakt. Brand ontstond aau boord van het schip. In het Zuidon, nabij Sedd El Bahr, be proefde de vijand verscheidene aanvallen legen ons centrum, maar telkens werden deze afgeslagen. Op den rechtervleugel hadden slechts in fanterie- en artilleriegevecht plaats. De vijandelijke verliezen in het gevecht van 21 dezer worejen op 7000 geschat. Op het overige deel van dit front geen nieuws. Taipksclie bran£ CONSTANTINOPEL. 26 Juni. Aan hel Kaukasusfront tracht de vijand, die voor onze herhaalde krachtige aanvallen in de streek van Kali Boghazi wijkl, zich tot eiken prijs door nieuwe versterkingen in zijn vroeger gereedgemaakte stellingen le hand haven, om den terugtocht van don rechter vleugel l© vermijden. Russische bpan. PETROGRAD. 25 Juni. (P. T. A.) —Het officieel© communiqué van hot leger in den Kaukasus meldt In do richting van do kust had de gewone beschieting plaats. In do nabijheid van 01 ty sloegen wij aan vallen der Turken over liet geheele front af. In de richting van Melazhert maakten onzo troepen zich, na een gevecht, van de stad Kon meester. Overigens is aau hot front alles onveran derd. Een Italiaansche torpedobood in den grond geboord. WEENEN, 27 Juni. (Officieel.) Eer. onzer onderzeeërs heeft in de Noordelijke Adriatisshe zee een Italiaansche torpedoboot getorpiljeerd on tot zinken gebracht. Een h'oliandsche stoomer gezonken. De - Kölnische Volkszeitung meldt De Koninklijke Nedexlandsche Stoomboot- Maatschappij te Amsterdam ontving een lo- legram van den consul te Stockholm, dat het Nedorlandsch stoomschip Ceres bij Soederarm op 25 Juni in den morgond ge torpedeerd of op een mijn geloopen is. De equipage werd gered en te Stockholm aan wal gebracht. Het Vaderland deelt nog volgende be richten mede, welke het zegt van Wolft- bureau uit Stockholm ontvangen te hebben Do Nederlandsche stoomboot Ceres is gisteren morgen vroeg bij liet eiland Soeder arm gezonken, nadat het of op een mijn ge loopen was of getorpedeerd werd. De be manning, uit 25 koppen beslaande, werd door een loodsboot opgenomen en later aan boord van oen torpodoboot overgebracht en te Norrtelge aan land gezet. Het gelukte alleen de scheepspapieren te redden. Een kwartier voor den ondergong van het schip bemerkte men een torpedo boot van onbekende nationaliteit, dio ook nog zichtbaar was toen het stoomschip zonk. De terpedoboot deed echter geen poging om de bemanning van het zinkende schip ter hulp te komen. De kapitein van de Ceres i3 van meening dat de ontploffing door een torpedo veroor zaakt werd. Het stoomschip had geen lading aan boord. Aflonbladet meldt dat de vreemde torpa- doboot, die bij de ontploffing snel weg- stoomde en de schipbreukelingen aan hun lot overliet een Russisch schip was. (De Ceres is een schip van 1749 br. tons, werd in 190S gebouwd en vertrok 19 Juni van Amsterdam naar Hudiksvall). Volgens sommige bladen zouden erbuiten de Duitsche batterijen van 21 ook Oosten- rijksche 42 cm. kanonnen* bijgedragen heb ben tot de herovering van Przemysl. Volgens de Dusseldorfer Anzeipor is zulks mis. Het zouden hier namelijk Duitsche 42 cm. geweest zijn, en wel dezelfde die tegen do Belgische forten aan 't werk geweest zijn. Ondanks hun zwaar gewicht, zouden dezo gemakkelijk te vervoeren zijn. Een dezor werd in 48 uren tijd, ondanks de slechte wegen 80 kilometers vervoerd. Er waren echter voor Przemysl ook Oosten- rijksche obuswerpers van 30,5 centimeters. Sedert 1 Juni zijn op de Belgische spoorlij nen nieuwe, belangrijk verminderde vracht prijzen voor groenten én fruit io werking getreden. Daar het schijnt dat deze nieuwe tarieven nog niet genoegzaam door de belaiighobüou- den gekend zijn, niettegenstaande de desbe treffende aanplakbiljetten in de staties en op bepaalde plaatsen in de verschillende g«- meonten, worden zij opnieuw in herinnering gebracht in een rondschrijven van den gou verneur-generaal. Voor de verzending van groenten of vrach ten, in verpakking, bedraagt de vrachtprijs per 1000 kilogram en per kilometer 12 of 14 centiemen, volgens de specificatie. Voor de losse zendingen per waggonlading is het ta rief por 1000 kilogram en per kilometer vast gesteld op 7 coctiemon voor fijne en gewone groenten, op 4 en 3 centiem voor kool of aar dappelen. eu op 9 centiemen voor fruit. De laagste tarieven worden toegepast op alloa wat dienefl moet tot de verpakking of de be waring der groenten of vruchten.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1