Oorlogsberichten Wat de gemeentes gedurende den oorlog moeten en kunnen doen Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan de ,Bardaneilen In den Kankasns Oorlog ter Zes t «len-en-twisstigste jaargang mnner I0& 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 10 Juü 1915 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE OENDT. BEKENDMAKING De strijd aan de Montencgrijnsche grens Arras, na de beschietingen Een mljnsnwerper in de XVr eeuw Rome bij- avond Jozef Petit, Vronw Jozef Petit en Dochters, Gazometerstraat, 5, zijn erg beproefd door het verlies van hunnen teer beminden Zoon en Broeder Lucas WAUTERS ABONNEMENTEN Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. I* UITGAAF, 41. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 71. 's avonds 0 Pour toute la publicity commercial* et flnancière du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 3, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST GODTS, 2, Beurspiaats, 3 JlV. 9, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) ftr. 0,60 I Sport (per regel) tr. 1,0t 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.heretell. (per regel) fr. 2^)0 Financ.aankon, (perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel# aankondigingen zich uitsIuiUlijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Aan de heeren Burgemeesters is de vol gende verordening gezonden Ued. wordt hierdoor verwittigd, dat do Burgemeesters verplicht zijn, aan de Kom- mandantur, alle Belgische militairen aan te geven, ook degenen, die in bezit zijn van een bewijs dat zij onbekwaam zijn tot mili tairen dienst. Indien Ued., zulke aangifte verzuimt, zijt gij strafbaar volgons de Duitsche krijgswet ten. Aalst, 3 Juli. DE DUITSCÖE KOMMAND ANTUR 1 "N/S/N/N/- Nog nooit wellicht hebben de gemeenten voor een zoo groote, verantwoordelijke en uitgebreide taak gestaan als in den huidigen oorlog maar ook nooit hebben vroeger do ekonomische hoofdlastcn in zulke mate op gemeenten gerust als thans. Men zal mogen zeggen dat het gemeentelijk bostuur, dat in alle staten van West- en Midden-Europa in gevoerd is, de-vuurproef le doorstaan had on daarin soliilterend geslaagd is. De gemeenten hebben reeds buitengewoon veel gedaan van liet uitbreken van den oor log af, om den beslaauden nood te lenigen, dreigende gevaren en spoken af te weren. Zij hebben de eet waren verzorging verzekerd en geregeld, en dat op een wijze die do de mokratificbe gedachte der gelijkheid van allo burgers moer verbreidde dan zulks aan ge- ïijk welke partij vroeger mogelijk was. Zij hebben mot allo middelen golracbl liet okonomiscli leven in gang te hopden en do orde der dingen, welke door het uitbreken van den oorlog 't onderste boven lag, weer in evenwicht te brengen. Aldus werden de vorhoudiugon tuaschen verbuurdors on huur ders, ovenals oen aantal andere rechterlijke aangelegenheden, door hot instellen van «cheidsgerechton geregeld, voorscliotkassen werden opgericht en alle ondernomingen in vorband niet hooggor genoemde doeleinden werden begunstigd en gesteund.Later zal het «en buitengewoon belangrijk en interessant onderwerp zijn bet door de gemeenton ge durende den oorlog tot stand gebrachte uit «en to zetten. Toch blijft er nog veel to doen. Voorna melijk hier in België kunnen de gemeenten zeer veel verrichten cn rust daarom op hen •en bijzonder grooto verantwoordelijkheid in de maal der bestaande mogelijkheden is bet hun plicht, al huu krachten in le span nen. De beoefening der weldadigheid moot, looals alle andere, produkliof zijn daarom mag zij niet beperkt blijven lot bet lenigen van nood en ellende en b. v.Jiot stillen van den hevigsten honger, doch zij moet gaan tot de bronnen van dezo nooden, welke een nasleep zijn van den oorlog, en ze afloiden. Alles begrepen schept ze nieuwe waarden. Vóór alles ontstaat daarom voor de gemeen ten de plicht, gelegenheid tot werken te verschaffen 't zij door de voortzetting en voltrekking van begonnen werken, 't zij door bet ondernemen van door den nood opge iegde werken. Vooral de groote gemeenten zijn door ;le talrijke aan baar gestelde eischon steeds in «taal uitgebreide door den nood ingegeven werken aan te vatten die toch vroeg of laat couden moeten uitgevoerd worden. Het bekostigen dezer werken levert voor Óe groote Belgische gemeenten naar de door Óns ingewonnen inlichtingen, geenszins on overkomelijke moeilijkheden op. En de kre- dutorganisatie van het land, vooraan do Société généralo, zal wel in staat zijn, an dere geldelijke eischen door uitgebroido kredietverleening te voldoen, te meer daar bet hier gaat om produktief werk. Naast deze onderneming in 't groot van door don nood opgelegde werken, kon ook werkgelegenheid bezorgd worden in 't klein •n 't bijzonder. Dit moet voorafgegaan zijn door de nauwkeurige studio der toestanden in de gezinnen der gemeenten, bij de behoef- tigen en werkloozen, door een uitgebreiden verplegingsdienst. Dozen dientt kan men toevortrouwen aan personen die een eere ambt bekleeden, vanwege de gemeente of vanwege inrichtingen, dio erin gevormd zija of reeds beslaan. Indjgn aldus in elke straat een vertrouwd persoon, dio er woont, bet blijvend toezicht lioeft op do familiën die er wonen, dan zal het gemeentebestuur weldra en voortdurend een voorstelling beziiton van den graad van den beerscliondon nood en zijne oorzaken, en alzoo van de. middelen om hem to lenigen. Hier ii ook het punt waarin moet gewezen worden op de mogelijkheid der samenwer king van de gemeentelijke organisaties met het Belgisoh Rood Kruis. Beide hebben zij enkel voor doel, de belangen van 't alge meen te dienen, d» «wakken te steunen, de bedrukten bij te staan en allen die door don oorlog zonder werk gevallen zijn, voor den burgerlijken arboid terug te winnen. Indien het Rood Kruis zoo diep in do breedste lagen der bevolking wortel schiet, dan zullen uit zijn samenwerking met do gemeenten, door do verbinding van over heidsgezag mot vrijwillige hulpverleoning de odelsto vruchten gedijen. Offioisele mededelingen. Ouiische bron AALST, 8 Juli. Nabij Soucjioz drongen de Franschon ter loops, op eene breedte *van 800 meters in onze loopgraven.Zij werden echter wederom verdroven. Een tweede aanval mislukte. Voor hot bezit van een klein deel loopgraaf wordt nog gestreden. Op de Maashoogten, ten wosten van Apre- mont duren de vruchtelooze vijandelijke aanvallen nog steeds voort. Het aantal krijgsgevangenen is daar reeds tot 400 ge klommen. Op ganscli het Wosterfront, levendige artilleriegevechten. FfrarascSsa PARUS, 8 Juli. In de «treek ten Noorden van Arras, duurde het bombarde ment heel den nacht voort. Twee vijandelijke aanvallen tegen de Statie van Souchoz worden afgeslagen. Op de Maasoogton werd rond 9 ure 's avonds een vijandelijke aanval tegen onze stellingen ten Zuiden dor ravijn vcnSouvaux afgoslagen. Terzelfdortijd deed do vijand ook een aan val ten westen der ravijn. Ten Zuid-Oosten van St Mihiel viol de vijand met groote hevigheid aan, op een front, gaande van don rechteroever dei- Maas, zuidelijk van Ailly, tot aan den Kooi kop, in liet bosch van Apremont. Op een enkel punt, gelukten zij er in op eene breedte van ongeveer 700 meters, in onze eerste lijn to dringen. In hot Priestorboscli poogde de vijand aan te vallon, na brandende vloeistof geworpen te bobben. Op het overige front, niets belangrijks. PARIJS, 8 Juli. In de streek ten Noor den van Arras'en in den omtrok van Quen- nevièros hadden hevige arlilleriogevechten plaats. Op de Maaslioogten werden onze stellin gen van Epargos hevig gebombardeerd. Na hevige gevechten in don morgend, werd het infanteriegevecht in het bosoh van Apremont gestaakt. Wij hebben in een granaatvuurgovecht 200 meters loopgraven ten westen van het Priesterbosch veroverd. Verder niets belangrijks. EBuiische ba*on AALST, 8 Juli. Russische aanval uil de richting van Kow- no mot zware verliezen voor den vijand af geslagen. In Russisch Polen, ten noorden der Weicfe- sel, werden eonige vijandelijke loopgraven genomen en vijandelijke opmarschen ver hinderd. Russische pogingen, om de hoogten, ten zuiden der Weichsel, welke wij gisteren veroverden, torug te nemen, mislukten. Bij de Duitsche troepen in Oost Galicië is de toestand onveranderd. Ten westen der Boven-Weichsel zijn ee- nige vijandelijke stellingen bestormd. Oostonrijktohe b?on. WEENEN, 7 Juli. Aan het front van het leger van aartshertog Jozef-Ferdinand, duren de gevechten voort. Aangekomen Russische versterkingen, die aan veraehoi- deno plaatsen tot den aanval overgingen, werdon ondsr groote verliozsn terugge slagen, Ilot aantal gevangen is nog verder ge- slogen. Aan de Bocq en in Oost Galicie is de toe stand onveranderd. In de geveohten aan de beneden Zlola Lipa, werden van den 3 tot den 5 Juli 3850 Russen gevangen genomen. WEENEN, 8 Juli, In Russisch Polen, ten oosten der Weichsel duurt de strijd voort. Talrijke hevige Russische aanvallen werden bloedig afgeslagen Tegenover overmachtige vijandelijke strijdkrachten, die aangevoerd waren om Lublin te dekken, en tot den tegenaanval overgingen, moesten onze troepen langs beide zijden van de hoogten ten noorden van Krasnik teruggetrokken worden. Ten westen der Weichsel, werden ©enige vijandelijke positien bestormd. Aan do Boug en in Oost Galioie is de algemeen© toestand onveranderd. Vijandelijke opmarschen aan de lagere Zlota-Lipa werdon wederom afgeslagen. Oost6nrijks&Si8 bron. WEENEN, 7 Juli. Op liet slagfront in hel Görzgebied, is het nu tamelijk kalm. Na de zegepraal van eergisteren, hadden onze troepen uog eonen krachtigen nacht- aanval tegen het bruggehoofd van Görz en do bergvlakte stellingen af te wijzon. Gisteren heropende de vijand een heftig geschutvuur, dat's nachts door vergeefscho aanvallen van zwakkere krachten gevolgd werd. Italiaansche vliegeniers wierpon bommen op Triest zonder groote schade aan te rioh- ten. In het Krn-gebied, viel do vijand een rots- kam. waartegen hij reeds vroeger aanvallen had ondernomen, opnieuw aan. De dappere verdedigers sloegen den aanval zooals vroe ger af, Voor onze stellingen is het terrein inet lijken bedekt. In het Karinthisch en Tiroolsch grensge bied duren do ge3chutgevechten per plaats voort. WEENEN, 8 Juli. In het Görzgebied ondernamen do Italianen gisteren wederom nieuwe aanvallen legen liet bruggehoofd van Görz. Onze troepen sloegen zooals te voren, dezo aanvallen af. Aan de midden Isonzo en in liet Krnge- hied heersclit thans rust. In het Karthner en Tvroler grensgebiod, alleen artilleriegevechten. B&aliaanscka bron ROME, 7 Juli. Oostenrijksche aanval len westelijk van Lavaredo in Tyrol en Trentino, noordelijk van Palgrande en te gen Pizzo Avostano in Carinthië, op 5 Juli werden afgeslagen. De vijand bood hardnekkigen tegenstand en deed herhaaldelijk tegenaanvallen op de Italianen, die langs de Isonzo oprukken. Maar tot hiertoe slaagde hij er niet in, eeni- gen grond terug to winnen. Do Italiaansche aanvoerders en troepen slaagden er in, trots moeilijkheden en zonder op de verliezen te letten, hun doel te bereiken. Tispksoha bron. KONSTANTINOPEL, 7 Juli. Op het Dardanellenfront is de algemeen© toestand onveranderd. Wol is waar duren de gobrui- kelijke loopgrachtongevechten met eene bijzondere verwoedheid voort op onzen rochtervlevgel bij Sedd-ul Bahr, dooh het voordeel blijft steeds op onze liand. Onze Anatolische batterijen veroorzaakten talrij ke ontploffingen en branden in liet kamp van den vijand bij Sed-ul-Bahr. Onzo vliegeniers wierpen twoemaal met gooden uitslag bommen op de vijandolijk© troepen. Eon monitor, die zich niet ver van Ari-Bo©rnoe klaar en duidelijk achter een hospitaalschip verscholen hield, beschoot onze stellingen te land. Van de andere fronten is niets te melden. KONSTANTINOPEL, 8 Juli. Aan het Dardanellenfront,nabij AriBurnu beschoot onze artillerie de vijandelijke stel lingen en veroorzaakte zware schade. De tegen onzen linkorvleugel gerichte vijandelijke artillerie, ichootzoo slecht, dat zij in hareeigon© loopgraven zware verlie zen veroorzaakte. Nabij Sedd-il-Bahr wierpen wij verken- ningsafdeelingen onderzware verliezen terug. Nabij Tehhe Bornu nebben onze Anatoli sche batterijen een vijandelijke landings plaats beschoten. Een granaat viel midden in een bataljon soldaten en richtte er groote wanorde en verliezen aan. In de nabijheid vloog een munitiedepot in de lucht. Aan de andere fronten niets nieuws. Engelsclie bron. LONDEN, 7 Juli. (Reuter). Een ambtelijk telegram van de Dardanel- ltn meldt, dat de Turken op 5 Juli, om 4 uur 's morgens, tot een uiterst hevig bom bardement in de zuidelijke seotie zijn over gegaan, waarbij minstens 5000 projectielen door de artillerie werden afgevuurd. Een algemeene aanval volgde, gepaard met bijzonder krachtige pogingen op ver- sohillendo punten. Turk3cho bron CONSTANTINOPEL, 7 Juli. Het groot hoofdkwartier deelt mede Onze ruiterij heeft op den rechtervleugel van het leger in den Kaukasus, na ernstige gevechten, de vijandelijke ruiterij nog ver der naar het Oosten teruggedreven. In het geveoht van eergisteren maakten wij een zeker aantal gevangenen en eenigen buit. gluBsioche bron. PETROGRAD, 7 Juli. (P. T. A.) In de kuststreek hadden artilleriegevechten plaats. In de omgeving van het dorp Awba- zak sloegen wij het offensief der Turken af. Russische troepen joegen bij het dorp Dard- jïgl.al een Lende Kurden uiteen. Op het ovorige front is geen verondering. PETROGRAD, 8 Juli. fP. T.) Mede- deeling van den generalen staf in den Kau kasus. In de kuststreek artillerieduel. Ten zuiden van den Charlandaglibergke- ten ontmoette oen Russisch detachement vijandelijke krachten ter sterkte van een regimeif^infanterie met artiUori© en mitrail- leuson en twee escadrons Souvaris. Onze troepen bonden een gevecht aan en wierpen den vijand achteruit. Ten westen van Ahlavat trachtten de Turken het offensief te nemen tegen onze dekkingstroepen. Op het overig deel van het fyont trad geen verandering in. Een Italiaansche gepantserde kruiser ge torpedeerd. De Kölnische Volkszeilung meldt WEENEN, 8 Juli. Een onzer onder zeeërs heeft op 7 Juli 's morgends den Ita- liaanschen gopantserden kruiser Amalli in de Noord-Adriatische zee getorpedeerd en tot zinken gebracht. Sostenrsjksche bron WEENEN, 8 Juli. Oj) de gren6hoogten, ten Oosten van Tre- binje heeft in den nacht van 7 Juli een nieuw gevocht plaats gehad. De Monlenegrijnen violen opnieuw aan, doch werden andermaal teruggeslagen. Thans is alles rustig. Naar een artikel van Le Tempsoverge nomen door Le Bien Publiczou de stad Arras er ais volgt uilzien, na de verschillige bombardementen welke de stad reeds te ver duren iiad Reeds vooraleer de stad binnen te ko- omn, ziet mon de in puin geschoten torens van St Eloi; een weinig verdor zoekt men vruchteloos het pluatsje La Targette 't is ais woggemaaid. Wolken zwarte rook stijgen op, hoven Neuville St Vaaat en Ghanteclair. Sinds 8 maand dat het artilleriegevcciit daar voort duurt, was het nooit zoo hevig als de laaiste dagen. n Aan de poorten der stad is nog eene school open en zonder zich om liet gevaar te hekommeren, spelen de kinderen er onder toezicht eener onderwijzers, die bij het min- «to gerucht een angstig geziciit trekt. n Het uitzicht der stad is betreurenswaar dig. Van hot beroemd municipaal hotel gemeentehuis of stadhuis eenig in zijn soort en danrom den trots der inwoners van Arras, blijven nog enkel de grondvesten over. Van het Belfort staat nog een deel, dat door een ongelooflijk toeval gespaard bleef. Het is het eenige reohtgebleven gebouw, in oene wijk van puinhoopen. i» In eene andere wijk is het evenzoo ge steld middenin de puinen van honderden huizen, staat nog een klein gebouw, dat als keuken diende van een groot huis. Een ouderling woont thans in deze keuken. In de andere wijken der stad zijn de vernielde huizen niet te tellen. Overal ziet men doorboorde voorgeveia, afgeslagen da ken, ingestorte muren. n De openbare gebouwen hebben meest van al geleden de prefekluur, de kathe draal, de kerken, de rcholen, de hospitalen, de kazernen, de statie, alles is vernield. De openbare hovingen zijn niet meer te herken nen. n Gedurig hoort men in de verte grom melen en zulks doet de inwoners, die nog in de puinenstad verblijven, op hunne lioode sijn. ln het jaar 1500 stonden de West-Friezen op tugen hunnen regent, den hertog v«.a Saksen. Do hertog werd gedwongen tegen de West-Friezen op te trekken en het gelukte hem ze volledig te overwinnen. Alleen de versterkte stad Groningen bood nog weer stand. De hertog belegerde haar met zijno gansche iegermacht. Volgens de oude kroniekschrijvers werd de vesting dagen lang hevig beschoten; daartoe werd een toestelgebruikt, dat brand hommen in de stad kon slingeren. In de kronieken van dien tijd wordt dat oorlogstuig beschreven als nieuwe korte bussen de man tumelaer noempten die in staal waren r> vuir in de stad tto werpea um de borgoren darin te verschrikken. Er is hier dus duidelijk spraak van een voorlooper van de huidige «ijnwerpors, zoo gevreesd in de loopgraven. Deze inijnwer- pers zijn zoo gevaarlijk, dat het Duitsche legerbestuur voor ieder veroverd stuk van deze moorddadige wapens, eene premie van 750 mark uitschrijft. De «korte bussen» uit de zestiende eeuw zullen natuurlijk maar eenvoudige toestellen goweest zijn, want zij konden Groningen niet doen vallen. Voor de Parijzenaars is bet niets nieuws meer 's avonds de halfduistere straten te moeton doorkruisen. De bewoners van de ville lumière zijn wonderlijk snel in be woners van een ville obscure herschapen, JNu is de beurt aan de levendige bevolking van Rome gekomen om zich le schikken in de schaduwzijde van de oorlogsgebeur tenissen. Haar stad zal eveneens 's avonds in het halfduister worden gehuld. Reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog zijn te Rome proeven genomen met deze scliaarsclie verlichting. De groote elec- trische booglampen werden gedoofd en er bleven nog slechts hier en daar in de straldh een paar schamele pitten branden. Doch het bleek alras dat deze wfcinigo overdadige verlichting do schoonheid der stad aanmerkelijk verhoogde. Hot blauwe, nauwelijks doorschijnende licht, dat zwak glansde in do straten, waar de talrijke oude paleizen met hun sombere colonnaden zioh statig verheffon, gaf aan hot stadsbeeld een bijzonder schoone bekoring, waarover de Romeinen zich niet weinig verbaasden. Vooral het Kapitool is nu tijdens den avond fantastisch verlicht en het standbeeld van Keizer Marcus Aurelius heeft iets drei gends en indrukwekkends. Het spreekt van zelf, dal het Forum en het Colosseum voor- - treffelijke decors voor 't lichtspol van deu oorlog zijn. Eiken avond weer trekken de Romeinen er heen om de somberheid der in den schemer zwijgende bouwwerken te aan schouwen. En dan zien zij het Vatikaan en de St Pieterskerk, die eveneens donker en als verlaten in den stillen avond staan. Dezo verlichtingsmaatregelen zijndoor het Romeinsche gemeentebestuur evenals door het Parijsche, genomen om de komst van vijandelijke vliegtuigen tegen te gaan. Want niettegenstaande Rome ver van het front verwijderd is en door de hooge Alpenlijnen aan de zijde der Adriatisehe kust wordt be schermd, hebben do autoriteiten onlangs een spionnendienst ontdekt, die den vijand van inlichtingen voorzag. Men is dus te Rome wel op zijn hoede. René PETIT Soldaat bij het 1Linieregiment voor het Vaderland gesneuveld op het Eereveld van Lier in October 1914. Jozef Wauters, Vrouw Jozef Walters, Broeders en Zusters, Ledestraat, zijn erg beproefd door het verlies van hunnen teer beminden Zoon en Broeder Soldaat bij het 7' Linieregiment voor liet Vaderland gesneuveld op het Eereveld van Lier in October 1914. Wij nemen rechtzinnig deel in de droef heid der Familiën Petit en Wauters, en bidden den Heer dat hij zulk offer beloont door milden troost en ovorviocdigen zegen Die sterft voor zijn Vaderland is een held, hij schenkt luister aan zijne Familie ot spreidt roem over zijne geboortestad.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1