OostenrijksciHtaliaanscii front LANDBOUWËRSBOND De Oorlog in de Lucht Konstantinopel Een nieuw wondmiddel De opkomst van een Dagblad De verzorging van de troepen Konstantinopel, door de Turken Stamboul in door de.slaven Carigrad of Keizersburcht genaamd, droeg aauvankelijk don naain van Byzantium 011 werd omstreeks het jaar 508 Vóór Christus gesticht. 1 De stad, die zich toen tot den heuvel be paalde, waarop thans hot Serail (de verblijf plaats des Keizers) zich verheft, ontwikkelde zich met grooten luister, toen Keizer Konstan- *yn de Grooto haar in 330 tot hoofdstad van -bet ltomeinscbo ryk bestemde en haar Con- fltantinopolosof stad van Koustantyn noemde. Na dien tijd bleof zij de residentie der Oost- Ronioiusche Keizers lot aan den ondergang des rijks (1453) en werd toeü, Dadat zij in den loop der eeuwen 29 maal belegerd en 8 maal veroverd was, de verblijfplaats des Sultans van het Turksehe rijk. Konstantinopel ligt op eene driehoekige 'landtong tusschen een diep landwaarts door dringenden arm van de Tracischa Bosporus, -welke arm onder den naam van - Gouden Hoorn de veilige haven vormt der stad en de zee van Marmora. Langs de basis van den driehoek grenst zij aan het vaste land van Thracië, on de geheelo driehoek is omgeven door oen drievouaigen muur met 26 poorten. Dit is het eigenlijke Konstantinopel, doch tot de stad behooron ook de voorsteden die aan de haven langs do Bosporus gelegen zijn, benevens de steden Skoetari en Kadikoei aan de overzijde. De moest, beroemde voorsteden zijn Galata, Pera en Top-Cbunch. De stad is wegens den lieuvolachtigen bo dem terrasvormig gebouwd en levert met bare sierlijke tuinen, moskeen, minarets, enz. van de zijdo van den Gouden Hoorn, een zeer schilderachtig schouwspel, zoodat men bij weinig steden zoo'n prachtig panorama aantreft. Te meer is de reiziger dus teleurgesteld door do nauwe, kromme en morsige straten der binnenste gadeelten, hoewel die toestand sedert den brand van G en 7 September 1865 en dion van 3 Mei 1866, aanmerkelijk verbe terd is. Tot de merkwaardigste gebouwen be- hooren er hot oude cn het nieuwe Serail, do voormalige Aya Sophia, thans oen moskée vaD Soliinan, die van Achmed, dio van Melie- med en die van Mahmoed, voorts de beide obelisken op het grootste plein der stad, het kasteel der Zeven Torens, waar to voren de gezanten van vreemde mogendheden tegen de volkswoede in veiligheid worden gebracht, •2 waterleidingen, door de Keizers Valens en Justinianus gebouwd, met prachtige \vator- bakken, en eindelijk de overblijfselen van Magnaura, het paleis der Byzantijnsche Kei zers. Ook verboden "or zich nog merkwaar dige zuilen uit den ouden tijd. Belangrijke vorderingen heeft intusschon de Europeesche bouwkunst gemaakt aan de ©vorzijdo van den Gouden Hoorn, op den Eu- ropeeschen oever van de Bosporus. Pera is tegenwoordig oen stad met sierlijke 'buizen, vele hotels van gezanten en geplaveide straten. Tusschen Pera en de haven ligt Galata, het middenpunt van den handel, met vele steenen huizen en eene nieuwe straat; voorts met oen drietal bruggen, dat haar met de stad Kon stantinopel verbindt. Bij den ingang dor haven, tusschen den Gouden Hoorn en de Bosporus, verheden zich de amphitheatersgebouwdo huizen van Top Chanch, door eene nauwe straat in twee holf- ton verdeeld. Voor eenige jaren hoeft men er een prachtig tuighuis gebouwd. Ten noorden van Top Chanch liggen do voorsteden Findikiy en Kabatay. Deze laatste, insgelijks amphitheatergewijze gebouwd, tolt vele aanzienlijke buizen, mot een prachtig aitzicht op de Aziatischo overzijde, en onmid dellijk achter haar ligt't paleis DolmaBagdsjo dat in 1857 door den .Sultan betrokken werd; daarachter volgt een reeks van gbhuchten) ■waar do Europeesche gezanten hunne zomer verblijven hebben. De voorsteden rondom bet binnenste ge deelte der haven, hebben baar Turksch voor komen voel meer bewaard. 1 Op den Aziatischen oever is Skoetari het middenpunt van een troep voorsteden en ge- kuchten. Hier hoeft de Europeesche bescha ving nog weinig vorderingen gemaakt, be halve te Kadikoei, het oude Chaicodon, waar men vele smaakvolle huizen en villa's aan treft. Men telt to Konstantinopel met de voorste den 64 duizend 5Ckj huizenen 7 tot 800 dui zend inwoners, van welke de helft tot de Mahomedanen behoort; voorts heeft men er vele Grieken, Armeniërs en Joden, die Allemaal hun oigen stadskwartier hebben. Mon vindt er meer dan 300 moskeeën en onder deze 13 keizerlijke; 30 Grieksche ker ken met eon patriarch en 12 bisschoppen, en «venzooveel Armenischo meteen patriarch. De Katholieken iieuben er een bisschop, 10 kerken en 6 kloosters. Kr zijn 300 medressen of scholen van meer uitgebreid onderwijs; TOGO mekteb of scholen vsn lager onderwijs; ook heeft men er onderscheidene militaire scholen en 35 openbare boekerijen, benovens •ene universiteit welke niet veel boteekont. Er verschijnen 78 dagbladen, waarvan 18 in deTurksche taal. Men vindt er 3600 openbare badplaatsen; vele bazars eu winkels en duizenden koffie huizen. Tot de voortbrengselen der njjverhoid ©ebooren er vooral voorwerpen van leder, lapijton,borduursels met goud en zilvordruad; wapens, welriekende sloffen en pij pon roeren. Wegens de praohtigo ligging der slad ont wikkelt zich do haonel er meur en meer, hoewel de Kegeering weinig of niets doet, om die te bevordoren. Jaarlijks bezoeken er een 20.000tal schepen de haven. DE AYA SOPHIA. Onder de gebouwen van Konstantinopel die het meest de aandacht wekken, bekleedt de Aya Sophia of H. Sopbiakork de oerste plaats. Wie deze kerk nooit gezien heeft, kan van dit overweldigend werk der christelijke bouwkunde geen gedacht vormen. De beroemde ontdekker Svon Fïedin hooft van haar in zijn volksboek Van Pol zij Pol» •en zeer prachtige beschrijving gegeven. Hij schrijft als volgt - We bevinden ons in hot jaar 548 na Christus geboorte. Zoooven heeft men de laatste hand gelogd aan een der prachtigste kerken die ooit in de christelijke landen werden gebouwd. Gedureude 16 jaren hebben er tienduil zend werklieden onafgebroken aan gewerkt. Thans echter staat het reuzenwerk daar geheel afgewerkt en heden zal het in grooten luister aan de Heilige Wijsheid worden toe gewijd. Justinianus, do groote Keizer van het Byzantijnsche rijk komt in zijn snol vierge span aangehold en betreedt in gezelschap van den patriarch van Konstantinopel, do kerk. Haar innerlijke is zoo wijdsch als een markplaats; 56 meter hoog welft zich als een hemel, do koepel. Met trotschheid laat Justinianus zijn oogeu over zijn reusachtig werk ronddwalen. Hij bewondert het boute marmer aan de wanden, het kunstvolle mozaiek in den gouden achtergrond van den koepel, de houderden zuilen uit rood parpbyr in groen marmer, welke de galerijen en den koepel schragen. Zeven gouden kruisen, elk een centenaar zwaar wegende, heeft bij aan de kerk geschonken. Veertig duizend kelkdeksels met paarlen en edoJsteenen beslikt en 24 bijbels, met gouden banden, elk 2 conteuaars wegende, bevinden zich iu de sakristy. De deurbekleedingen van ue drio portalen zijn gemaakt uit bout van de Ark van Noë en en de deuren van den hoofdingang zyn van massief zilver, de andere deuren zijn gemaakt uit cederhout, elpenbeen 011 barnsteen. Tusschen twaalf zilveren zuilen prijken, eveneons uitgedreven zilver, maar verguld, een beeld van den gekruisigden Zaligmaker, een getrouwe copy van liet kruts dat de Romeinsche barbaren 500 jaar gelegen in Jerusalem hebben opgericht. r> Vol eerbied voor den Allerhoogste, maar tevens vol trotscli over zyn werk, valt Justi nianus op de knieën en roept Geloofd zij God, die mij gewaardigd heeft dit werk te voleinden Ik heb u overwonnen, o Salomon X/W Het is oen koolwaterstof van 97 procent met laag smeltpunt, waar men, naar gelang van het gewenschte doel, verschillende mo- dicamenton kan bijvoegen. In gewonen toestand is liet middel, dat mod Benograu gedoopt heeft, eon wasachtige massa. Voor liet gobruik wordt het in eon waterbad tot 90 graden verhit, om dan in gesmolten toestand op do wonde gestroken te worden. Hot gobruik aan watten en vorbandstof is zeer goring. Do verbandstof behoeft niet eens kiemvrij te zijn. lederen dag wordt nieuw verband opgelegd en dit gaat zeer eenvoudig in zijn werk. Do wond wordt slechts met water gereinigd. De holing begint van den bodem en van don rand van de wond uit, vaak in verbazend korten tijd. Zelfs verottorde wondon, boosaardigo karbonkels, -enz. waren in enkele weken genezen en hot middel bewees zich ook bruikbaar in goval- len, waariu men bij een andere behandeling ernstige storing van do functies had mogen verwachten. Zolf groote defecten en zeer omvangrijke zweron genazen spoedig. Niet alleen voor de wondheelkunde schijnt het Benegran belangrijk, maar ook huidziekten worden er gunstig door beinvloed en zelfs bij jicht en rheumatiek werkt het bij toepassing door gedeeltelijk baden gunstig. Een aanschouwelijk beeld van het landschap geeft een correspondent van het Zuiden, van hot gebied aan de Tiroolsche grens. Loodrecht stijgen de rotsmassa's omhoog. Als smalle geulen zyn do dalen erin gekerfd. In duizelingwekkend nauwe serpentines klimmen de strategische wegen naar de smalle toppen toe, die nu tot verdediging zyn ingericht. De wegen klemmen zicli vast aan do overhangoude wanden en steil vallen de kale hellingen naai4 griezelige diepten. De veiligheidsmuren aan den kant van de afgronden zijn weggeruimd. Wie een van de scherpe hoekeu omslaat, ploft onmiddellijk iu de diepten van den afgrond. Dat zijn de wegen, die troepen en reserve gebruiken, waarop artillerie, oorlogsmate riaal, ammunitie en levensmiddelen naar 't front komen. Als eindeloos lange, in vele kronkelingen kruipende slangen kleven de colonnes aan de rotsen. Groot is de verantwoordelijkheid van de overaten,die onophoudelijk moeten oppassen, dataande buigingen van den weg, wagens en dioren niet in de diopte storten. Voerlieden van den treiir, die kort geleden nog op de hoofdwegen van een ander front reden, sturen thans hun ossewagens op een haar af langs don afgrond, als waren zij altijd in de bergen gewoest. Boven, waar de winden om een smal, naar alle zijden open liggend plateau fluiten, ligt bet front. Iedere rots is een steunpunt, dat kloven en dalen, waardoor de vijand voor waarts zou kunnen dringen, beheerscht. Elk daarvan is een vesting op zichzelf, zooals geen oorlog ze tot nu toe gezien heeft, wonder werken van spring techniek zyn hiergemaakt, kelders, onderaardse!»gangen en schachten. Soms gaat men 150 meters ver in electrisch verlichte gangen don borg In om aan de stel lingen van do kanonnen te komen. In het donker ziet men den omtrek van plompe machienon. Bij nader toezien, ontdekt men, dat het electromotoren zijn voor de zoeklichten. Indo rotsen nostolt ook de infanterie. Naast de breede kolders voor de artillerie zijn de loopgraven. Kijkt men mat bet bloote oog naar boven, dan is er meestal niet te zien, dat daarboven soldaten liggen. Slechts met een kijker ziet men de smalle strepen in het lichte gesteente. Natuurlijk zijn «rook stellingen, diogebruik maken van golvingen on sploton langs de toppen loopendo. Vooral op do moest vooruit geschoven, aan de grens liggende toppen is dit iiet geval. Deze stellingen moeten door de genie grondig worden voorbereid, oiftdat an ders een treffende granaat eon regen van steensplidters veroorzaakt, die de uitwerking er yan verhoogt. van Oosi-Vlaanderen VERGADERING VAN DEN 9 JULI. M. Maenhaut. Hooi Wij hebben inlichtingen genomen nopens de hoeveelheid hooi, dat de landbouw ei s mogen behouden. Dat is voor de Kommandantuur Gent 1500 kilos per paard. 1500 kilos per koe; 600 kil. per dier onder de zes maanden. Gr*&sis Eene nieuwe hoeveelheid van 240,000 kilos gruis is beschikbaar en onder degeweslolijkekomiteiten verdeeld alsvolgt: Aalst 27,000; Dendermonde 12,000; Gent en voorsteden 24,000; Eokloo 26,400, Gent Buiten 39,600; Geeraardsbergen 18,000; Lokeren 10,800; Oudenaarde 18,000; Ronse 7,200; Wolteron 9,600; Zole-Hamuie 12,000; Thielt en Beernem 34,800. De gewestelijke komiteilen verdoelen naar goedvinden onder al de gemeenten of beur telings aan een deol gomeenlen, elk hunne beurt. BrieftenOp sommige plaatsen wordt veel geklaagd over dieften, vooral van aardappelen. Verscheidene gemeenten hebben er aan gedacht patroeljen in te lichten, bestaande uit werkeloozen, welke men zooveel moge- li jk te werk moet slellen. De veldwachters zouden met hel toezicht over die patroeljes kunnen golast worden. In Brussel heeft dat gedacht algemeeno goedkeuring ontmoet. Do gemeenten welke zulkdanigendienst zouden inrichten, kunnen aan de Duitscbe overheid de toelating vra gen om'die policie te voorzien van eenevork. Misbruiken. Vijf klachtens nopens misbruiken in zake van voed- of meststoffen zijn bij hot parket neergelegd door de Lakenhalle. Landbouwiess.n voorvrou- Wen. M. De Caluwe is begonnen met het inrichten, voor vrouwen, van land- houwleorgangen, die eene maand duren, en wellicht met eene maand zullen verlengd worden. De koslen worden door het komi- teit betaald. De gemeenten wolke er begeeren, hebben de aanvraagd le doen aan M. De Caluwe. Lessen van Huishoudkunde Verleden week zijn M. Do Caluwe en ik uitgenoodigd gewoest om te Aalst de land- bouwwerkon lo bezoeken. Wij zijn hoogst voldaan teruggekeerd,over hetgone te Aalst door M. baron de Bélliuno en Miserez is ingericht. Te Aalst hebben zooals hier vergaderin gen plaats; ze worden daar gehouden den Zaterdag, marktdag, on daar wordt bet verslag gelezen van ohze vergadering den Vrijdag gehouden. Aalst bezit twee zeer nuttige instellingen: 1° Het Werk van den Akker, en 2° eone Huishoudschool. Als men per tram naar Aalst rijdt, ziet men in do nabijheid dor stad eone grooto oppervlakte atadsgrond 6 hektaren waar do nieuwe kazernen moesten gebouwd wor den verdeeld in 250 kleine perceeltjes. Elk perceeltje wordt bebouwd door «enen 'Werkman;-er staan zeer schoons vruchten op en de perceeltjes zijn proper onder houden. 't Is daar hot Werk van don Akker. De leergangen der Huishoudschool wor den door 48 fabriekmeisjes, die werkeloos zijn, en nu leeren koken, wasscheo, naaien, strijken, enz. Ik brong hier gaarne hulde en dank aan de heeren baron de Bethuue en Miserez, dis de spillen zijn waarop al die werken draaien. Goedgekeurd. Fruit Maatregelen worden genomen om het fruit te drogen en anders te benut tigen. Daarover moer inlichtingen toeko mende week. We hopen dat de heer Miserez hier eene voordraoht zal kunnen geven over het fruit drogen, enz. Voermana Er is vastgesteld dat voermans, die voedstoffen, enz., gaan halen, waren vervoeren, die ze niet mogen ver- vooren. Zestellen zich bloot aan boelen en de gemeenten aan moeilijkgedon. Aardappelen Er zijn nu veel aardappelen te veel, die men achtergehou den heeft. In Aclst droogt mon ze en zelfs ook de aardappelschellon. Eiken raorgend gaai)! inzamelaars de pa- taterscliellen inzamelon. Da schellen worden gespoeld, gedroogd en gemalen tot meel, dat een zeer good veevoeder is. Het wordt verkool)t aan 22.50 fr. per 100 kilos. Mon droge dus de pataters dio men te veel heeft. Graanprijzen De graanprijzen zullen vaslgeeleld worden door de Duilsche overheid. de prijzen zullen voldoende zijn zonder overdrevenheid. VoordracSiten M. Claeys, schoolopziener geeft inlichtingen nopens de pleegvormen welke men meet vervullen om de toelating te verkrijgen tot het geven van voordrachten. Boroopsvoordrachtei) mogen gegeven worden zonder voorafgaando toelating vol gens verordening van 16 Januari 1915, maar die geldt maar voor hot bezette deel van België en niet voor hot Etappengsbied lot hetwelk Oost-en West-Vlaandoron behooren. Men behoeft hier do toelating te vragen aan don hoer baron von Keudoll, chef der civil-vorwallung, Nederkouler. Men krijgt zo gemakkelijk. Het beste is ze in dubbel op le stellen zoodat zo onkel moet getoekeud worden. Ook heb ik de toelating bekomen om een gedrukt kort begrip van do voordracht uit te deelen. M. Goedertier. Fruit. Verschil lende landbouwers hebben zich hier aange ven als fruit te koop hebbende. Koopers hebben zich niot aangegeven, maar er zijn er komen zien, die zich tol de verkoopers gewend en gekocht hebben. Fruit drogen De heer Claeys geoft nog eenige inlichtingen over het dro gen van fruit. De kriekperen zijn overvloedig en zeer geschikt om gedroogd te worden. In serron kan men ze zeer gemakkelijk drogen. Maximum prijzen M. De Ca luwe deelt mode dat ze nog niet bepaald vastgesteld zijl); ze zullen liet zijn binnen kort. Loofzaad Men vraagt loofzaad te koopon. Aanwezigen zeggen dat er loofzaad te koop is in West-Vlaandoren en in de om streken van Eekloo. Seaaamkoeken Twee landbou wers hehhon vastgesteld dat hunne koeien dik geworden zijn, na sesaamkoeken genut tigd le hebben. Zijn er nog 'anderen die on gevallen hebben vastgesteld De aanwezigen zijn bet eens 0111 te zeggen dat do sesaamkooken zeer goed zijn geweest en dat degenen die ze niet willen, ze hun mogen brengen. Kalk Er wordt naar kalk gevraagd. Er is ia bekomen aan 1,15 fr. per hekloliter te Doornijk. Indien er eene genoegzame hoeveelheid besteld wordt, zal men er vragen per sohip. Men doe do vragen aan MM. Maenhaut of De Caluwe. Groensel Tengevolge der droogte is or gebrek uan groensel in Duitschland. Men vraagt of er hier verkoopers van groensel zijn. Bijzonder gunstige tarieven zouden toegestaan worden voor het vsrvoer naar Berlijn. In een aardig boekje De Oorlog in de Luchtbehandelt Alfred Nervö de luchtvlo ten on hun aanwending in den oorlog. Wij ontleenen er aan de volgende bijzonder heden De moderne bestuurbare luchtvloten wor den naar twee systemen gebouwd. Hol luchtschip, gebouwd naar het begin sel lichter dan de luchtis liet oudste van de twee. In 1884 beschreven de Fransehen Benard en Krebs den eersten luchtcirkel met hun luchtschip La France. En in do jaren 1898 tot 1905 wekte de Braziliaan Santos-Dumont, de algemeene belangalolling, door niet minder dan veer- lien verschillende kleinere luchtschepen te bouwen, waarmede hij proeven nam in de omstreken van Parijs. Maar bet eorsto eigenlijke bestuurbare luchtschip, dat bruikbaar was, werd door den Fransclmian Julliot gebouwd, die met zijn eerste schip proeven nam in de jaren .1902-1905, waarna de onderzoekingen wer den voortgezet door hot Fransche legerbe stuur. Ook de Duitscher Zeppelin, wiens eerste luchtschip in 1900 slechts twoe uren in de lucht was, waarbij het vernield werd, vatte in 1906 de proeven weer op en be reikte merkwaardige resultaten inde twee eerstvolgende jaren. Men mag dan ook zëggen, dat het mo derne luchtschip in den vorm zooals 't wordt aangewend in de legors der verbondenen (halfstijf of onstijf schip zonder inwendig geraamte), in de jaren 1902 tot 1905 ont staan is sedert heeft de konstruklie slechts wijzigingen van ondergeschikt helang on dergaan. Aan den anderen kant dagteeke- nen de Zeppelin-luchtschepen in hun tegen- woordigen vorm uit do jaren 1906 tot 1908, ofschoon de strekking bostaat om bun af- meetingen te vergroolon. En voor elke type geldt, dat de motorkonstruklie steeds ster ker en zekerder is geworden. Jonger is de andere vorm van luchtvaar tuigen, de naar het beginsel zwaarder dan de lucht gebouwde vliegmachien. Do Fran- schen beweren, dat de thans nog levende ingenieur Ader de eerste :zou zijn geweest, die mot een door een machien bewogen vliegtoestel don grond heeft verlaten. Maar tot het eerste werkelijk vliegen brachten het de Amerikanen Wilbur en Orville Wright. Na verschillende jaren proeven le hebben genomen met zweefluigen, brachten zij in hun zwoefluig eon motor van eigen vervaar diging aan on probeerden het toestel op 17 December 1903. Het vloog prachtig. Van 1904 tot 1905 deden zij eene reeks vlieg- proeven en naderhand kwamen zij er toe, een half uur aan één stuk in de lucht te blijven. In Europa begon hot vliegen eerst later, in 1906, mot Ellehammer in Denemarken en Santos-Dumont in Frankrijk. Merkwaardige toestellen werden in dit land gebouwd door Blériot, de gebroeders Voisin on Farman, maar doze maohienen hadden voorloopig geen praktisch© waarde. Eerst in Januari 1908 was men zoo ver gevorderd, dal Henri Farmatn de uitgeloofde premie van 50,000 fr. won, dio aan den vliegor toekwam dio bot eerst een vaste baan van 1 kilometer zou uileggen. Het is dus pas zeven jaar geledon, dat bier in Europa de eorsto kilometer gevlogen werd, en rcods in de drie of vior laatste jaren hadden de 'V-gt^usiellen zulk eon punt van technische volkomenheid bereikt, dal zij steeds meor praktische boteekenis als oorlogsmateriaal bleken te bezitten, Sinds den oorlog vau 1870 is de Figaro datgene der Paryzar dagbladen, 't welk in andore landen dan Frankrijk het meest gele zen wordt. Vóór dien oorlog lag de drukpers in Frankrijk door allerlei streng drukkende maatregels aan den band. Het drukpapier moost een zegel van 5 centiemen per blad betalen om naar den vreemde te kunnen, gaan, moesten de gazetten dan nog een port betalen van 8 centiemen per exemplaar, het zij dat ze inpakken of per nummer verzon den werden. Daardoor steeg de prijs van het blad, die op 15 centiemen bepaald was, tot 20 centiemen te Parijs en tot 30 centiemen ia den vreemde. De bestuurder van de Figaro M. Ville- mes3ant, vond er echter middel op. Hij trad in gemeenschap met den bestuurder van oen veel verspreid Brusselsch weekblad, «L'öfflce de Publicité om te Brussel zyn dagblad op ongezegold papier te doen drukken en van uit de Belgische hoofdstad ook de-verzending naarden vreemde te doen. Het gezetsel voor 't blad kwam te Brussel aan met den trein, die de andore Parijzer bladen aanbracht. Een klein rijtuig wachtte aan de statie en voerde de kist spoedig naar de drukkerij, waar de vormen aanstonds ter pers gingen, zoodat de eerste exemplaren in de stad besteid en verkocht werden torzelf- dertyd als de andere, door de post verzonden en bediende bladen. De prijs" daalde weldra van 30 op 15 centie men *t nummer, en van dan af nam de ver koop eene uitbreiding ,tot 15000 per dag) welke voor dien tijd (1870) ongehoord mocht heeten. De Brusselsciie uitgave van de .«Figaro» was een dagelijkacli verlies van 750 fr, voor den fiscus en van 1200 fr. voor de post. Van uit Brussel gingen de exemplaren Bolgië door, in Engeland, Duitschland, Neder land,'enz. Dank aan dat stelsel had do Figaro weldra alle andere Fransche bladen buiton Frankrijk van de baan geduwd. Na den oorlog werd bet zegelrecht op de dagbladen afgeschaft en de prijs der postver zending veel verminderd zijnde, had de Figaro niet meer noodig zicli in Brussel te laten drukken, 0111 gansch do buitenlandsch© kliënteel te behouden, welke hij tijdens den 'oorlog verworven had. Een geneesheer schrijft uit het westen De water-voorziening, zoowel in de noor delijke Champagne als in westelijk Vlaande ren, is zeer moeilijk. In de Champagne liggen de wateraderen buitengewoon diep en na tuurlijke bronnen zyn 01' slechts zeer weinige Wy hebben ons overal geholpen door het aan leggen van artesische putton, dio in eene diopte van zestig tot tachtig meter, bruikbaar gezond water opleverden. Het legerbestuur hooft ook echter de noodzakelijkheid inge zien voorliet heeto jaargetijde gedistilleerd walor in groote menigte bij do hand te heb ben. Wij hebben dus mineraalwater-fabrie ken ingericht en brengen dit nu in groote menigte naar de voorste loopgraven. In de eerste plaat9 komtdit den liospitalep ten goe de, maar ook onze troepen krijgen hun deel. De rpolklevering te velde is uiterst doelmatig geregeld, Opeen plaats, die ik bezocht, bo staat een groote melk-centrale, waar de molk van vijfhonderd koeien gewonnen, geconser veerd en verdeeld wordt. Een hoenderpark van duizend stuks levert eieren voor de zie ken. Speciaal ingerichte ijsfabrieken leveren hun product voor het versch houden van le vensmiddelen en voor de behandelingen der zieken. Ook voor de viervoeters is op uitgebreide schaal gezorgd. Onze dieren hebben er zich langzamerhand aan gewend eon groote me- 'nigto hooi als voodorrantsoen te vreten. Met het oog op de geringe beweging der cavalerie en der veldartillerie heeft men de haverrant- soenen zonder schade kunnen verminderen. MARKT VAN GENT van Vrijdag 9 Juli. Ossen on vaarzen, 1 kwaliteit, op voet fr. 1,35 geslacht 2,50 2 kwaliteit, fr. 1,20—2,35 3 kwaliteit, fr. 1,00—2,15 do kilo. Koeien 1 kwaliteit, op voet fr. 1,35-; geslacht 2,50; 2 kwaliteit, fr. 1,20—2,35; 3 kwaliteit, fr. 1,002,15 de kilo. Stieren 1 kwaliteit, op voetfr. 1,35 geslacht2,50; 2 kwaliteit, fr. 1,202,35 3 kwaliteit, fr. 1,00—2,15 de kilo. Ossen, 148 Vaarzen. ;153 Kooien 120; Slieren, 80. Te zamen 501 stuks. Kalveren 1 kwaliteit, fr. 1,702,75 2 kwaliteit, fr. 1,25—2,15 3 kwaliteit fr. 1,00—1,90 de kilo. Totaal 132. Varkens 1 kwaliteit, fr. 1,802,40; 2 kwaliteit, fr. 1,652.25 3 kwaliteit fr. 1,552,15 de kilo. Totaal 53. Schapen 1 kwaliteit, fr. 1,30—2,60 2 kwaliteit, fr. 1,20—2,40; 3 kwaliteit, fr. 1,102,20 de kilo. Totapl Lammeren op voet, fr. 1,30; geBlaoht, fr. 2,60. Totaal Viggene, 478 Jonge varkens, 15 magere Runderen, 72 Melkkoeien, Geiton, Varkens, De prijzen sijn dezen door de Duilsche Overheid vastgesteld. 'Namens de Vleeschhandelaarskommissie GENT. Vrijdag, lo koopgdftelde dieren 170 slachthuis 00. 7 e hoop Op stal Totaal Schapen Geiten Lammeren Kalveren 104 28 132 Vette zwijnen 6 6 Loopers 15 15 Viggens 478 478 Melkkoeien Groote ossen 4 4 Jonge ossen 9 15 24 Vaarzen 11 21 32 Volte koeien 4 16 20 Stieren 6 12 18 Magere bswten 72 72

De Volksstem | 1915 | | pagina 2