Wat kunnen da OorEoosinvaUsi worden BEKENDMAKING Westelijk gevechtsterrein Oostelijk goTssMstsrrein Zuidelijk gevechtsterrein i£era-8n-t*fisitsgste jaargang nssssssaer I IS Dinsdag 20 Juli 1915 X-,^.33 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 frsnkin. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 il 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et flnaneière du journal, s'adresser exclusivementa I'Agenc# Réclame Godts, 2, Placed* la Bourse, Bruxelies. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Hu GODTS, 2, Beursplaats, ft \T*ï. 9, Kerlc»traat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder'UitgeverJ. VAN NUFFEL'DB- QENDT. AANKONDIGINGEF El. aanlr. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankoo,(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel® fr. 1,00 Gemengd nieuwe per regel fr. 2,00 R echt.heretell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel# aankondigingen zich uitefuitelfjk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De voorraden aan gedroogde chicorei wortelen, onverschillig of zij zich bij de eigenaars bevinden of slechte in bewaring genomen zijn, moeten aan do Burgemeester schriftelijk of mondelings binnen 3 dagen na het verschijnen dozer bekendmaking aangegeven worden. Verkoopen en het vervoeren van ge droogde chicoroiwortelon mogen tot vorder orde zonder goedkeuring dor etappen- inspektie niet plaats hebben. Voorraden, die in 't vervolg dezer bekend making valsch of in 't geheel niet aangege ven worden, zullen zonder vergoeding ver beurd verklaard worden. Bovendien wordt ieder verzoek eener valsche of verzuimde melding met een© boete in verhouding der achtergehoudene ■waarde echter niet minder dan 600 mark of opsluiting gestraft. Naam, firma en woon plaats des bezitters, evonals magazijnplaats der voorradon, zijn nauwkeurig aan te ge ven. Op voorradon onder de 100 kilos heeft dezo verordening geene betrekking. Aalst, den 19 Juli 1915. De Buitscho Kommandatur. Laten we eens zion, wat uit de oorlogs invaliden nog worden kan. Wie het licht van zijn oogeu verloren heeft, kan ia iedore nieuwe inrichting voor blinden goed en degelijk eon vak loeren. Eon invaliod dio niet meer hoort, kan ioderen stiel leeren on is niet makkelijk radeloos, zoover hij don goeden wil heoft, iets te beginnen, of hoe hij zijn brood verdienen zal. Gevallen van gohoele lamheid komen zeer zelden voor. Zieken die lam zijn kunnen geen bezigheid vinden, ze meuten geduldig hun loed dragen en zoo aan de andoren een goed voorbeeld geven. Meestaf zijn de boenen lam. Voor dezo invaliedon geldt hetzelfde, dat gezegd is voor zulke verminkten, die hun beenen verloren hebben. En wie oen laminon arm heeft, lean zich riohlen naar hot gezegde éónarmigen. Verminkten, dio oenen arm vorloron heb ben, zijn'meestal boste voetgangers. Men geeft hun oen kunstinatigen arm en plaats ze als opzichter, portier, bode, veldwach ter, deurwaarder, gerechtsdienaar, politie agent in kleine gemoenten, of wisselwachler bij de spoorwegen, opzichter bij de ketels in fabrieken, enz. Eon molenknecht veronge lukte eens, verloor arm en been en leerdo zoo goed en kwam zoo goed vooruit, dat hij binnen weinige jaren hoofd was van oen bureel van oen grooto levensverzekering. Hoeveel éénarmigeu zijn nu niet al boek houders of schrijvers Ook in een hovenier- derij of in den tuinbouw, op 't land kunnen éénarmigeu beat medewerken, vooral wan neer nog oon goed genezen stomp overge bleven is, waaraan een ring of een greep vastgemaakt kan worden. Zoo kunnen één- armigen zelfs ook nog oen stiel leoren. Wie eens de scholen van de kreupelen inrichtin gen in Bigge (Westfalon) gezien heeft, die heeft zeker het liefst gokeken in de timmer manswerkplaatsen. Want het was interessant te zien, hoe aan de draaibank of andere machienen, waarmode haul bewerkt werd, een 20tal leerlingen bezig warou, van wien geen één twee gezonde armen had. Daar wordt de grootste Vlaamsche zuil gedraaid en het kleinste, fijnste spinnewioltje ver vaardigd van 20 cent. hoogte. Alles door jongelieden, wien de rechter arm uit den oksel gerukt is. Eindelijk moet hier nog aan herinnerd worden, dat de meeste wetenschappelijke vakken open slaan, b. v. leeft er oen notaris, die geene bandon heoft on zelfs nooit gehad hoeft. De bekendo generaal Pau heeft als óénarmige zich zoo verdienstelijk ge maakt in 't Fransche leger dat dit voorbeeld ons vragen doet, of ons leger na den oorlog alle éónarmigen afdanken zal. Eu van alle soorten Yan invalieden kan men deze nog het beste gebruiken, en hel beheer van het leger zal ook goed doen, wanneer het zulke verminkten niet afdankt. Het verlies van beide heeuen is bij oorlogs invalieden, die van de dood gespaard blo ven, tamelijk zelden. Meestal hebben zij dan nog been stompen, wat voor kunstmatige beenen zeer wezenlijk is. Iedere voorzitter van een kreupelenge slicht kan eon tamelijk groot aantal ver minkten noemen, die met hunne kunstma tige beonen op voet reizen van 4 6 kilm. |»en last hadden. Zulke zieken moeten voel probeeren met hun houten beenen te loopen en vooral overtuigd zijn, dat een invalied met kunstmatige beenen beter eenen stiel leeren kan, dan een éénarmige. Zulke invalieden met kunstmatige beenen moeten, zoo mogelijk, eon betrekking krij gen waar zo zitten kunnen, b. v. akademie- lid, schrijver, boekhouder, werktuigkun dige, natuurkundige, scheikundige, horlo gemakers, boekbinders zelfstandige koop lieden, plaatsnijders, kleermakers, werkman bij breimachienen, beeldhouwer. Verder kunnen zrj do beste werkgelegenheid vinden in fabrieken, waar kleine voorwerpen ver vaardigd worden. Daar zitten de werklie den aan een pers of andere machienen of zij vervaardigen zittend kleine voorwerpjes, vallen zo aan, of pakken ze in. De beste stiel voor werklieden zoudor beenen is schoonmaker. Hiervoor zijn alleen vreemde voet©» noo- dig, die do schoenen verslijten. De schoen maker van hedon kent geen lastig werk meer op de knieën, in plaats daarvan heeft hij nu een soort van oen vast en toch bewe gelijk tafeltje voor zicli waarop hij voel heter werken kan als op zijn knieën. Voor een paar jaren waren in 't kreupolgesticht in Bigge 17 jonge schoenmakers, van wien maar oen gezond been had, alle andere had den kunstmatige. Daaronder waren zolfs jongelingen die nooit oon stomp van een been gehad haddon en toch heel goed work- ten Vermiukton, die maar één been verloren hebben zijn van alle invalieden hot best gestold. Zij krijgen een kunstmatig been en men zal hot niet eens zien, dat zo zulk heen hebben. Dit soort invalieden kunnen in iederen winkel, fabriek, pakhuis, werk vinden en oen volle wookloon verdien, wan neer ze iriet al te zware lasten dragen moe ten. Dezo lieden moet men eens in een pak huis, fabriek laten rondkijken en hun de mogelijkheid schenken, tevoren een bepaald uit te maken, on zo zullon gewis heel gauw vinden welk werk z© hot best doen on waar bij ze hot meest verdienen kunnen. Alléén mag mon voor zulke invalieden, dio iels geleerd hebben en goed werken, de invalie- denrente niet korten zooals het helaas zoovela verzekeringen doen néén, men moet deze rente door een eererente een belooning voor de oorlogsinvaiiedon voor vlijt en geel gedragnog vorhoogen. Wanneer wij zoo handelen, dan sullon onze oorlogsinvaiiedon brave, flinke werklie den worden, die lust tot hun werk hebban, en niet trourig of bedrukt zijn. Het is te Iioopen, dat eon goede inkomen dan oorlogsinvaliden do zorg neemt,die het verlies van één of meer lidmaten veroorzaakt heeft, on moge dit inkomen en de eerenrente er voor zorgon, dat ze een aangenamer en zorgloozer familieleven kunnen beginnen. Offi6ieoto mededelingen. Duiftsche bron» AALST, 17 Juli. Op menig punt van het front zijn de ka nonnen en de mijnwerpers aan het woord. AALST, 18 Juli. Franseho aanvallen bij Seuchez, ton oos ton van Luneville, en in de midden Vogozon afgeslagen. Franseho bron PARIJS, 17 Juli. ïq de streek ten Noorden van Alrecht had de vijand beproefd in-den loop van den nacht uit zijno loopgra ven ton Zuiden van het kasteel van Curleul te komen hij werd door ons infanterie- en geschutvuur gestuit. In de Argonnen heeft ons koncentriok vuur aan den vijand alle aanvalapogiug en- mogelijk gemaakt. Beschieting in het Sou- veaux-dal. Gevecht mot handgranaten in het bosch van Ailly. Geweor- en geschutvuur ten Noorden van Flirej. In Lotharingen heeft de vijand op een front van drie kilo meters de stallingen hij Leintrey aange vallen. Hij viel terzelftrjd onze gansohe linie van het Ghampenowbosch tot aan de Vonouze aan, terwijl hij eenige plaatselijke infantfcrieaanvallen ondernam, welke afge slagen werdon. In het Zuidoostelijk deel van het bosch van Paroj, werden de troe pen welke storm liepen en die tot aan onze vorsperringsdraden geraakten, uiteenge dreven. PARIJS, 17 Juli. In Artois, tamelijk levendig gesohutg©-. vecht. De vijand heeft het dorp van Bully en een der grachten van de streek, beschoton. Onze obussen zelton do gebouwen van het «Ferme de la Folie» op den kam van Vim- my in brand. Op den rechteroever der Aisne ton westen van Soissons, heeft de vijand, na 4000 granaten op den sektor van Fontenay te hebben afgezonden, gisteren avond een aanval tegen onze werken ondernomen. In de Argonnen, is het tamelijk rustig, uitgenomen in het westelijk deel van het bosch, waar het gescbutgevecht zonder een enkel infanteriegevecht voortgezet werd.Op de Maashoogten, hevigo beschieting aan de Epargues, in de streek van het Souveaux-dal en in het bosch van Apremont. Een smaldeel vliegtuigen heeft dezen morgen granafenhommen op Chauiiy ge worpen. PARIJS, 18 Juli. In do streek ten Noorden van Arrr.s duurde het arlilloriegevecht voort. Dit was bijzonder lievig ten Noorden van Souchez en tusschen Ncuville en Roclincourt. In Argonne was het een strijd met bom men en springkussen, voornamelijk in de streek van Marie-Tbérèse. Ook hevig artil lerievuur in liet dal van Meuriosons. Twee vijandelijko aanvallen op onze stel lingen ten Westen van Boureailles werden afgoslagen. Op do Maashoogten duurt het bombardement van Eparges voort. InLorreinen heoft do vijand opnieuw onze loopgraven ton zuidoosten van het bosch van Parroy aangevallon. Vijandelijke aanvaVon in de Vogezen, op de stellingen welke hij verloor te Ban du Sapt, werdon afgewezen. Ook eon aanval legen de Fourmioshoeve, ten noordoosten van Boiihomme, word afgeslagen. PARIJS, 18 Juli. Het kanonvuur in Artris is verminderd. Eenige obussen zijn nog op Arras gevallen. Op den rechteroever dor Aisne, in do streek van Troyon, gevecht met mijnen en zoor herig bombardement. Een twintigtal houwitsers vielen op Reims, In do Argonnen was do dag betrekkelijk kalm. Op de Maashoogten hoeft de vijand, na een zoor hevig bombardement, een tegen aanval boproefd op onze stellingen tusschen de Tranche© do Calonne en het dorp Eparges. Ten zuiden van Sonraux gelukte hij erin, voet te vatten in oen deol loopgraaf, dat wij hem op 6 Juli ontnomen hadden. Tussohon de hoogte van Sonvaux en do Tianchée de Calonne, word de vijand achter- uitgedreven. Het bombardement in het bosch van Apre mont duurt voort. -VN/V- Dui^scho bron AALST, 17 Juli. De aanvalsbeweging die voor eenige dagen hier onder de opper ste leiding van veldmaarschalk von Hinden burg begonnen is, beeft tet een schitterend uitslag geleid. Hot leger van generaal dor infanterie von Below, dat op 14 Juli bij en benoorden Kurschany de Windau heoft over schreden, zetto zijn zogerijken opmarsch voort. Onze ruiterij sloeg de vijandelijke meermaali op de vlucht. Wij namen 11 offi cieren en 2450 mindoron gerangen en maak ten 3 kanonnen en 5 m&chiougoweron buit. De bevelhebber van het 18° Russisch regi ment jagers bevindt zich bij de gevangenge nomen officieren. Het leger van generaal dor artillerie van Gallwitz viol do stalling ten Zuiden en den Zuid-Ocsten van Mlawa aan, die de Russou sedert het begin der maand Maart met al de middelen der moderne krijgskunde versterkt hadden. In een onweerstaanbaren «tormloop heeft het drie aehter elkander liggende Russische lijnen ten N.-W. en ten N.-O. van Prasnysh doorbroken en veroverd, alsmede Drielin en Lipa bereikt. Onder de drukking uit beide richtingen aan 't wankelen gebracht en op nieuw aangevallen, weken do Russen, na op 14 Juli Prasnysch te hebbeu ontruimd, naar hun sedert lang voorbereide en ver sterkte tweede verdedigingsstelling Ziecha- now-Krasnoaielc. Op 15 Juli reeds bestormden do seherp achtervolgende troepen ook deze stellingen, baanden er zich beneden Zielowo, over een breedte van 7 kilometer eon weg doorheen en dwongen den vijand tot don aftocht. De troepen van generaal der artillerie von Scholz, die over Kolno de Russon achterna zitten, ondersteunen hen. Sedert gisteren zijn d® Russen over het gansche front tusschen Pissa en Weichsel in aftocht naar do Narew. De buit van deze dagen bedraagt voor het leger van generaal von Gallwitz r 88 officieren, 17,500 minde ren, 13 kanonnen en 7 mijnwerperi, waar onder een van zwaar kaliber, 40 machine geweren; voor hot leger van generaal von Scholz 2500 gevangenen en 8 machine geweren. In do laatste dagen veroverden de ver bonden troepen aan de Boog en tusschen Boeg, en Weichsel een menigte Rnseisch vooruitgelegen stellingen. Gisteren hebben zich, onder leiding van veldmaarschalk van Macken80ii gevechten ontwikkeld. Duitsche troepen doorbraken de vijandelijko stelling bewesten de Wierprz, in de streek ten Z.W. van Krasnostow. Tot dusver vielen 28 Rus- sischo officieren en 6,380 man, benevens 9 machiengoweren in onze handen. Het leger van generaal Woyrsch hooft, bewesten den boven-Weichsel, eveneens het offensief we derom opgenomen. AALST, 18 Juli. In Kurland maakto het leger van Below opnieuw 3620 gevangenen. Tusschen de Pissa en d© Weichsel werden do Russen verder naar de Warew gedrongen. De legers van Scholtz en Gallivitz dringen meer voorwaarts. Het aantal gevangenen vergroot steeds. Ton Zuiden der lagere Weichsel tot aan Giliza begint ook de Rusraeho aftocht.JHier werden 620 gevangeuon gemaakt. Meer naar het Zuiden heeft het offensief van het leger van Woyrtch ook goed ge volg. 2000 gevangenen. Tussehen de Boven-Weichsel en do Boug, viel het leger van Machinsen met voordeel aan. Verscheidene 1000 gevangenen. g3o$3@ns*sjfcsohQ bron. WEENEN, 17 Juli. Officieel wordt medegedeeld Tussehen de Weichsel en de Boug ont wikkolen zich groot® gevechten, welke voor de verbonden Duitsch-Oostenrijksohe troepen een gunstig verloop hebben. Deze troepen hebben na zevenmaal storm geloopen to hebben een belangrijk steunpunt genomen ten Westen van Grehowice en drongen daarna in de nabijzijnde hoofdstel ling. In de streek ten Zuid-Westen van Kras- nostaw hebben Duitsche strijdkrachten de vijandelijko lijnen doorbroken. Aan de Boven-Bystryoza en ten Noorden van Krasnik hebben onze troepen do vijan delijko eerst© stollingen genomen. Ook ten Westen der Weichsel, werd het offensief met goed gevolg hernomen. WEENEN, 18 Juli. Officieel. Aan de Boug, in doti omtrek van Sokal, vordroven onze troepen den vijand uit eone reeks hardnekkig verdedigde plaatsen. Ten Noord Oosten van Sienna werd de Russisch© lijn doorbroken. De vijand ont ruimt zijne stellingen tusschen de Weichsel en do spoorbaan Kielce-Radom. Russische bron. PETROGRAD, 16 Juli. Cp 14 Juli, na versterkingen gekregen te hebben, ten Noordon van Lebain en Shawlon, heeft de vijand zijne opmarsch begonnen van Hazen- poot naar Goldingen alsook in den soktor Schrander Popeljany. Onze ruiterij en onze voorwachton houden den vijand togen aan de overgangen der Windan en dor Wenta, alsook op andere voordeolige plaatsen. In de streek over de Njemen, heeft dc. vijand in den nacht van 14 Juli over een broed front artillerie- en geweervuur gelost. Hij ging evenwel niet tot het offensief over, daiwmot kleine afdeelingen. s' Nachts werd een aanval in de richting van Lomska afge wezen. Op d©n rechteroever der Pissa on op de beide oevers der Skwa is de toestand on veranderd. Do vijand die er eenigo loopgra ven gewonnen had, deed goene aanvallen meor. Tnsschen de Orzic en de Uhra bezetten enz© troepen eene lijn ten Zuiden van Przas- nysz. Ook op den linkeroever der Weichsel was er geea verandering. Tusschon-de Weichsel en de Boug, deed de vijand eenige aanval len. Aan de Boug en aan de Zlota-Lipa,had don geene belangrijke ontmoetingen plaats. Op 13 Juli hebben de Oostenrijksche troepen het offensief genomen in den sektor Resviko-Okna. De vijand heeft onze bruggshoofden aan gevallen in de streek Kun» Zowce Kolanhi en is over den stroom getrokken in da streek van Iwannio-Zezawa en Koscielniki-Sinkow. Op 14 Juli heeft onze artillerie op ver scheidene plaatsen den vijand gedongen, den overtocht van den stroom te stiken. Het gevecht duurt voort. PETROGRAD, 17 Juli. (P.T.A.) Het communiqué van den Generalen Staf luidt Na gevochten met onze voorhoede, bezette de vijand 15 Juli den rechteroever yan de rivieren Vindava en Benta en zette in eenige sectors zijn beweging in oostelijke richting voort. Op het front aan de overzijde van de Nje men deed de vijand in den-macht van 15 Ju li een aanval ten noord-oosten van de stad Suwalki bij hot dorp Gloubokyroff, waar hij een deel onzer verschansingen bemachtigde, Op het Narowfront werden onze troepen tusschen de Pissa en de Orjitz in den nacht van 15 op 16 Juli teruggenomen, om een mesr geconcentreerde positie op den rech tereever ran de Narew te bezetten. In den reeds genoemden sector deed de vijand plaatselijke aanvallen tusschen de Pissa en de Chkva. Woatelijk van de rivier de Orjitz deden belangrijke vijandelijke krachten aanvallen in het front der dorpen Podossoe en Tziek- hanoff. In den middag van 15 dezer werden 2 krachtige aanvallen tegen de rechterflank van genoemden sektor, tegen dw dorpen Plorïiavy on Bramura Sviachtennaia afge slagen. In het centrum, ïn den omtrek van de dor pen Zbiki kwam de vijand langzaam voor waarts, maar zijn opmarsch werd tot staan gebracht. Op de linkerflank werd de op marsch der Duilscbers, die den vorige nacht aanvielen, in den sector Grabovo-Opina- goura 400 pas voor ons front gobrol.oi. Tusschen Tziekbanoff en Wyschgorod hadden voorhoedegevechten plaats. Zuidolijk van de Pillitza beproefde dö vijand den 15 een offensief op de twee heir- wegen die van 't noordwesten en westen naar Radom voeren. In de andore sectors hadden slechts postengovechten plaats. Tus schen Weichsel en Wierpz kwam geen ver andering. Tusschen de Wierpz er. Boeg alsmede in den sector van den Boeg, stroom afwaarts tot Kritlynopnl, werden lievige voorhoedegevechten geleverd. In don om trek van het dorp Grabovetz, zuidelijk van Groubechoff en aan de Boeg, stroomaf waarts van Okal, ontstond een gevecht. Aan den benedenloop van de Zlotaia-Lipa hevige lcanonnade en fusilade. Aan den Dnostor duurt het vechten voort. Onze troepen vallen twee vijandelijke groe pen aan, die den Dn jester bij Iran Joja en Grodek overstaken. In de Zwarte Zee bonden onze torpedoja gers oen gevecht aan met batterijen te Zun- guldak, die daar pas geplaatst waren. -vV- C'ostenpijksoha bron WEENEN, 17 Juli. In den nacht van 16 Juli werden wederom verscheidene Italiaansche aanvallen tegen de hoogvlakte van Dobredo afgeslagen. Ds artilleriestrijd duurt voort op alle fronten. Italiacmsoh* bron ROME, 16 Juli. In de vallei van Cadore, waar ons offen sief stelselmatig vooruitgaat, duurt het bom bardement der verslerkiugswerken van Plat- zweiae en Landro voort. Eene vijandelijke batterij, geplaatst opden Raitskofsl, ten oosten van Landro, werd gedeeltelijk vernield. Verkenningen werden door onze infante rie gedaan tot aan den Seikoffel gen den bergkam van BurgsUll.iu de hoogsre vallei van Sexten, waar onze troepen ontmoetingen hadden met den vijand. In de streek van Falzare/.o gelukte een onzer afdeelingen erin, bij verrassing den bergtop van dien naam te nemen. Een tegen aanval des vijands werd afgeslagen. Op de andere fronten geen verandering. ROMS, 17 Juli. (Reuter.)Ir. de Bovon- Valcamonica beproefde de vijand, na de bergtoppen Venerocolo en Biizio overge trokken te zijn een krachtigen aanval tegen onze stellingen bij Rifugio Garibaldi, maar hij werd teruggeslagen. Onze troepen bezetten tegelijk twee top pen van meer dan 3000 meters boogte. In Carnia deed de vijand, gebruik maken de van mist en duisternis, in den namiddag van den 14en twee besliste aanvallen tus sehen Monte Cagliano en Pizzo Avestano, Beiden werden afgeslagen^ Aan de Iionzo is do toestand onveranderd. De vijand tracht steeds door nachtelijke aan vallen en door het vuren zijner zware artil lerie, ons verliezen te berokkenen en onze langzame opmarsch te verhinderen. Hij tracht ook de opstelplaaUen onzer artillerie te verkennen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1