Oortogsberichten DAGBLAB Sa tiet Nationaal Huip- in Voedinoscomiteit Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Aan de Dardanellen Zuidelijk gevechtsterrein In den Kankasns DOODBËELDËKENS t BEKENDMAKING AANGENOMEN NORMAALSCHOOL van Mechelen. August De Vleeschauwér Éen-®n»5wïatigste Jaargang ommer 117 3CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 21 Juli 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. I' UITGAAF. 4 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exchisivoment 4 l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST f,1, GODTS, 2, Bcursplaata, 9 rv. 9, Keriistraat, n. O Tclefooo A 3299 Telefoon 114 Bestuurder- UitgeverJ. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aanV. (1 tot 4kl. reg.) ff. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 1,00 Recht.heretell.(per regel) fr. 2,04 Overly don (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluileÜJii t« wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Aar. de Heeren Burgomeestors der Etappen-Inspectie. Volgen» bevel der Etappen-Inspectie mogen kerkelijke plechtigheden op Woens dag 21 Juli aanslaande naar aanleiding van het nationaal feest niet plaat» hebben. De Burgemeesters hebben dit verbod lo overwaken. Ir. geval van overtreding zal de gemeente gestraft worden. Aalst, den 19 Juli 1915. Do Duil»che Kommandantur. Ook is het verboden de winkels to sluiten •n bijzonderlijk foeaton in do scholen of andere feoaten te arrangeer en. Overtredin gen evenals het openhaar maken en ver breidon van opoischingen tot zulke feestelijk heden zullen naar de krijgswetten atreng gestraft worden. Aalst, den 19 Juli 1915. Do Duitsohe Kommandantur. Bij volgende bekondmaking over chieo- reiwortelsn is onmiddelijk ter openbare kennis to brongen. Do Burgemeester moet do gezamenlijko moldingen of eeno schriftelijke aangifte, dat er in do gemeente goene voorraden zijn tegen Woon*dag28 Juli 1915 aan do Kommandan tur itidionon. Aalst, don 19 Juli 1915. De Duilsclie Kommandantur. Eonige dagen geleden, hield bet Nationaal Comiteit, to Brussel eene vergadoring, welke onder meer word bijgewoond door M. Herbert Iloovor, voorzittor van de Gommission for llolief in Belgium M. Praqui, voorzitter van hot uitvoerend Comiteit in België, gaf volgend overzicht, over hetgeen do Commissie reeds deed Zooals men weet is de Commissie welke zoo wat zes maanden geleden gesticht werd, ingericht onder de hooge bescherming der gezanten van Spanjo, Veroenigde-Staten en Holland, te Brussel, Berlyn, Parijs en Den Haag. M. Herbert Hoover, voorzitter en tevens werkzaam bestuurder, wordt bijgestaan door oen talrijk Amorikaansch personeel, bijna uitsluitelijk samengesteld uit en toege- nogene mannon, die schielijk hunne belang- looze diensten aanboden, om het grootsch en menschlievend werk, vooruit te helpen De werkzaamheden zijn talrijk on zoer ingewikkeld. Het geldt hier noch min, noch meer, oten te bezorgen aan eene bevolking van 71/2 miljoen personen, thans tot 10 miljoen geklommen, door het feit dat do Kommissie nu ook hare werking uitstrek! tot Franscli-Noorden. Men moet dio eetwa ren ophalen of ze in don vreemde koopen, ze naar Europa brongon, ondanks de moei lijkheden op zee inleven geroepon door de i oorlogistaat, zo langs Holland evor de Bolgisohe grens brongen om zo dan over de verschillige streken dos lands to verspreiden. Om oen gedacht te geven van hot belang dezer onderneming, mogen wij zoggen, dat sinds half Oogst, de Commissie in België loverdo 530,000,000 kgr. Tarwe 50,000,000 kgr. Rijst 33,000,000 kgr. Erwten en Boonen 13,000,000 kgr. Spek en Vet 100,000,000 kgr. Maïs 30,000,000 kgr. allerhande wareu, Dus oen totaal van 756,000,000 'kgr, eetwaren,eene uitgave vertegenwoordigende van ongeveer 300.000,000 Franken. Doch de mooilijkst# taak der Commissie was, de giften en sommen to verzamelen oin haar doel to bereikeu. Daartoe wist het Comiteit oen der reus- achtigste bewegingen van solidariteit welke ooit gezien werden, op touw te zeiten. De uitslagen dozer werking bobben eo oneindig yeel tc» bijgedragen, om hier in Bolgiö da Hulp en Voedingswerking in te richten welke wij thans genieten. Van bij de stichting richtte het Comiteit bureelen op te New-York, Londen, Rotter dam en Brussel. Deze stelden zich in be trekking met do verschillige reeds bestaan de Hulpkomiteiten, welke hier en daar geslicht waron, om de slachtoffers van den oorlog bij te staan. De meest in aanzien staande personen, 't zij van politiek, weten schappen, kunsten, drukpers, nijverheid en handel hielpen mede, om do regionale comiteitcn te helpen slichten, gelast met het inzamelen van hulp voor België. Meer dan duizend dergelijke Gomitoiton rden gesticht in alle stroken der wereld De Commissie ontving giften in goed, in levensmiddelen en in kleederen en verkreeg ook talrijke medewerkers en voordeelen, t zij voor de behandeling, 't zij voor het vervoer der koopwaren. Zoo bijvoorbeeld werd op sommige spoorlijnen kosteloos ver voer toegestaan, kosteloos werden magazij nen en bureelen afgestaan, kosteloos weiden do noodige bureelbehoeften geleverd,en vele havens en op vele waterloopen, moest geen lig- of vaargeld betaald worden, enz. «•De ingezamelde fondsen en de waarde der geschonken levensmiddelen bodragen thans eene zeer belangrijke som, waarvan meer dan 50 uit de Vereenigde Staten afkomstig is Engeland en zijne koloniën, vooral Australië en Canada, Spanje, Italië, enz. zijn ook voor belangrijke sommen tus- schengekomon. Van den anderen kant werd eens winst van ongeveer 13.000.000 fr. verwezenl ijkt door de Kommissie, met het verkoopen der waren. Ook deze winst werd tot den laalsten centiem in bet hulpfonds gestort. De giften in kleedingslukken, bedragen de verscheidene miljoenen ton, mogen op eene waarde van 8,500.000 fr. geschat worden. •Do giften welke tot zulke kolossale som men samengroeiden, komen in 't algemeen voort van kleine inschrijvingen, gedaan door verscheidene miljoenen personen. Er was slechts ééne zeer groote inschrijviug de •Rockefeller stichting»» schonk ongevoor 5.000.000 frank. •Hot is onmogelijk de juiste waarde te schatten, der belanglooze diensten, waarvan wij hierboven spraken, doch het is dank aan hen, dat or zulke belangrijke winst kon ge daan worden, winst spruitende uit het ver schil tusschon aankoop- en verkoopprijs. Noohtans kon het brood hier in België nog gemiddeld 10p. h. goedkooper verkocht worden dan den gemiddelden prijs in andere landen. Wij herhalen het, deze uitslagen werden bekomen, dank aan de edelmoedige hulp door in aanzien staande nolabiliteiton, han dels - en zeevaartfirraa's, spoor wegcompa- guiën toegestaan, waardoor overal bijzonder voordoelige voorwaarden verkregen weiden. De beboer en Lestuurskoslen bedroegen nog geon 0,75 p. h. Hot is ons aangenaam, eons te moer al dis hooghartige mannen te noemen, die de zwaro taak op zich namen, zoo te Londen, te Now-York, te Rotterdam als te Brussel, alsook hun persouneel, waaronder in do eer plaats do afgevaardigden bij onze Pro vinciale Komiteiten, dio dagelijks onder ons werkten on die wij tot in do kloinste plaats jes van ons verminkt land aan't werk zagen. Zij hebben niot goaarzeld, hunne zaken of hunne studiën te vorlaten voordon duur van den oorlog, om zich aan dit groot mensch lievend werkte hechten,zonder andorbelaDg clan don te vervullen plicht, zonder ander vooruitzicht op vorgolding dan het bewust zijn van hun plicht volbracht to hebbeu. In eon omzendbrief, voegt hot Comiteit or nog bij, dat het er aan houdt, dat bo venvermeld vorloog verspreid wordt onder de loden en hot porsoneol dor Provinciale Regionale en Go me ent olijke Comiteiten. Het is onontbeerlijk, dat allen wel over tuigd zijn, van het zuivor menschlievend karakter van hot Hulp- en Voedingswerk in Bolgië ondernomen door do Gommission f jr Relief in Belgium en door ons zeiven en zich rekenschap geven zoowel van het groot belang als van het aantal medewer kers welke men in den vreemde heeft moe- ton aanwerven, om de bovenvermelde uit slagen te bekomon. Allon dio zich met M. Herbert Hoover, met een onvermoeibare toewijding aan het work gezet hebben, om Bolgië hulp en voe ding te verleenen, hebben recht op onze hooggeachting en onvergankelijke erkente lijkheid. Wij geven eeno bijzondere melding aan de Amerikaansche afgevaardigden in do provinciën de loden on het personeel der Provinciale, Regionale en Gemeentelijke Komitoiten, weten best welke groote dien sten zij ons dagelijks, met zooveel toewij ding als werkzaamheid, bewijzen. •In Belg ie ook ontmoetten wij de belang looze medewerking welke wij broodnoodig hadden. Te Brussel, in de provinciën, in steden en gemeenten, overal zien wij dui zenden mannen van goeden wil aan 't werk, Allen verdienen dank en erkentelijkheid.Zij sparen tijd noch moeite en hebben enkel dit voor oogen brood voor allen on bijstand voor do slachtoffers van den oorlog. •Deze overwegingen dienen onthouden te worden en 't ware goed ze van tijd tot tijd eens te herhalen, omdat er maar al te veel lieden zijn, die eens feilen on omstandighe den achter den rug, al to licht vergeten on op nietige kwestiën of bijzaken, beknibbe len en betwistingen uitlokkon, zolfs zoo ver re gaan, de goede inzichten te looehenen van dezen, die zoowol in het Buitenland als hier in ons midden, zich opofferen in bet al gemeen belang onzer bevolking.» Officieele mededeolingcn. Duitiche bron» BERLIJN, 19 Juli. In den omtrek van Souchez was bet na oen betrekkelijk kalme dag, een woelige nacht. Een Fransche aan val op Souchez werd afgeslagen. Aanvalg- pogingen ten Zuiden van Souchez, worden door ons vuur verhinderd. Op het front tussciien de Oise en de Ar- gonnen levendige artillerie- on mijnenge- vechten. In het bosch van Argonnen deed de vijand eonige onbeduidende aanvallen. Op do Maashoogten, ten Zuid-Westen van Les Eparges en de Tranchée de Calonne, wordt mot afwisselend succes voort gestre den. Onze troopórk verloren eonige kleine plaatselijke voordeelen, welke zij op 17 de zer behaald hadden. Wij namen 3 officieren en 310 man gevangen. Franscüie bron PARIJS, 19 Juli. De dag was be trekkelijk kalm. Behalve eonige artillerie- gevechten in Belgie, nabij St Joris, in Ar- tois en in den omtrek van Souchez, niets bijzonders. De vijandelijke aanval op 16 Juli gedaan tegen do position welke wij veroverd had den aan Fonlouelle, werd door twee batal jons gevoerd. PARITS, 19 Juli. In Artois, flog al hevig srlillerlegevecht rond Souchez. Eon lion tal obussen van zwaar kaliber vielen op Arras. Op de Maashoogten hevige ïnfanterloge- vechten. Door oen tegonaanval namen wij beden morgend een stuk loopgraaf, dat wij bij Souvaux verloren hadden. Een nieuwe vijandelijke [aanval werd afgeslagon. Van het ovorïgo front niets belangrijks te melden. Ciaitscha bron BERLIJN, 19 Juli, De Duilscho troe pen veroverden Tuckum on Schinxt. Windau is bezet geworden. Bij de achtervolging van don vijand, dio nabij Alt-Auz goslagen was, bereikten wij do streek van Hofzumberge on vorderden naar het Noorden. Ten westen van Miiau houdt de vijand stand op oene van te voren bereide stelling. Ten oosten van Popeljani on van Kur- schany duren de gevechten voort. Tusschen de Pissa en de Zwka, hebben de Russen hunne stellingen, wolke wij door boord hadden, ontruimd en zijn naar de Narew teruggetrokken. De Duitsche reserve en landweertroepen dio daar strijden, heb ben in hot beboscht en moerassig terrein merkwaardige heldendaden verricht. liet leger van generaal von Gallwitz is nog verder getrokken. Het bevindt zich thans op de Narewlijn, ton zuid-westen van Ostrolenka-Novegeorgieswsk. Daar waar d» Russen niet onder dokking zijn hunner vestingen en hunner bruggohoofden, zijn zij reeds over de Narew getrokken. Het aantal gevangenen is geklommen tot 101 officieren en 28,760 soldaten. Ook in Polen, tusschen do Wsichsol en Pilica, wijken de Russen meer on moer oostwaarts. De vijand die op 17 Juli ten noordoosten van Sieuno door het leger van genoraal-ko lonel von Woyrsch verslagen was, beproeft nog onze opmarsch tegen te houden in de stellingen welke hij van te voren bereid bad achter don seklor van Ilzanka, De vijandelijke voorstellingen nabij Cie pilo werden gisteren namiddag door do dap pere Sileziaansche landweerstormenderliaud genomen, 's Nachts drongen dezelfde troepen tot in de bijzonderste vijandelijke stelling. Ook nabij Kasanow en B'aranow is de vijandelijke lijn aan't wankolen. Eone be slissing is op banden. Tusschon de Boven-Weichsel en de Boug is do strijd tusschen do verbonden Duitsch- Oosteurijkscho legers, onder hot opperbevel van veldmaarschalk von Mackenssn, nog steeds in vollo horigheid, Daar de Duitsche troepen nabij Pilaszko- wice Kuasnostaw doorgedrongen waren, hebben de Russen er wanhopige pogingen gedaan, om de nederlaag l» vermijden. Eene divisie der nacht werd frisch in den in den strijd gebracht, doch door onze troe pen geslagen. Meer ten Oosten, tot aan de streek van Grabowio# hebben de Duitsehe-Oostenrijk- sclie troepen den overtocht der Wolica ge wonnen. Rond Sohal zijn do Oostenrijksche troepen over de Boug getrokksn. Daardoor is de vijand verplicht geweest nacht te wijken op heel het front tusschen de Weichsel en de Boug. Alleen ten Westen van Drasnostan poogde bij weerstand te bieden. Do Russen hebben eens zware nederlaag geleden. De Duitsche troepen en liet korps aange voerd door veld-marschaalk-luitenant von Arz hebben van 16 tot 18 Juli, 16250 gevangenen gemaakt en 23 mitrailjeuzen veroverd. Naar gevonden legerorders, had de be velhebber van het vijandelijk leger besloten, de stollingen to houden tot het laatste en zonder bekommering om de verliezen. Qostenrajkscho bron* WEENEN, 19 Juli. (Officieel). De strijd tusschon de Weichsel en de Boug duurt voort. De Russen hebben esn buiten gewoon bevigen tegenstand geboden. Op verscheidene plaatsen van het slagveld kwam hot tot gevechten van man togen man, voor aleer de Russen hunne stelling verlieten. Op de Boug, in de streek van Lokal, lieb- bdn onze troepen den vijand uit eene reeks zeer sterke verdedigde dorpen verdreven. De stad Krasnostaw en de hoogten ten Noorden van Solkienka, zijn door Duitsche troepen bezet. Ten Westen der Weichsel hebben de Duit sche troepen ook hot offensief genomen. Ten Noord-Oosten van Sienno drongen wij in liet Russisch front. De vijand trok daarop terug. In Oost-Galicië is de toestand ongowijzigd. Russische bs*on. PETROGRAD, 18 Juli. Op hot front Goldingen-Mouravivo kreeg de vijand vasten voet op den rechteroever der Vindawa en trachtte voort te dringen in de richting van Tukkum Al tan tz. Ten oosten van Popeliany oefendon wij druk uit op de vijandelijke infanterie. Op den rechteroever der Orzie werd de strijd over een uitgebreid front voortgezet. De vijand viel met 3 regimenten het dorp Podosie aan, en ontnam ons drie kanonnen; In de richting van Mlawa trokken wij ten zuiden van Cehawono terug, daar do vijand zijn reserves verdubbeld had. Ten noordoosten van Radom viel een kozakkenbrigade op 15 Juli de Oostenrijk sche voorhoede aan bij hel dorp Mokrzee. Tusschen de Weichsol en de Boeg nam de vijand in den nacht van 16 Juli een alge meen offensief. Do aanvallen dos vijands bij de beek te Podlipe, ten O. van Vilkolar on bij Eyhava werden teruggeslagon. Op den linkeroever der Veprz maakto de vijand, na een harduekkig gevecht eenige vorderingen. Op den avond van 16 Juli be zetten wij liet front Izdebno-Drasnostar. Op den rechtoroever der Veprz, bij de rivier Volice, werden de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ton O. var. het dorp Grabovetz slaagde de vijand er herhaalde malon in, in den nacht van 16 Juli en den daarop volgenden morgen, om onze verdodigingsliniön te for- ceeren, maar telkenmale sloegen wij hem terug. Ten Zuidon van Groubechov tusschen de rivieren Goutsva en de Boeg, richt de vijand heftige aanvallen op het front te Metelin- Maslowentche. Op de flanken van dezen sec tor bij Teretin en Tchoe Boug deden wij in den nacht van 16 Juli tegenaanvallen. Aan de Boeg sloegen wij de aanvallen van den vijand tusschen het dorp Krylof en de stad Sokal, alsmede bij de dorpen Kloussov en Parhatcli. Aan de Dnjester en tusschen Dnjester en Boeg wordt de strijd voortgezet. Italiaansohe bron ROME, 18 Juli, (Renter). De verove ring van een moeilijk te naderen hoogte in de streek tusschen de forten bij Falzarogo en Livinallongo is aanstaande. Up 16 Juli be reikten de Italianen de linie van den Bois- pas eu den top van de Falzarsgo tot aan de hellingen van den Lanapas. De infantorie hield zich schitterend in den strijd om do hellingen van den Lanapas tot Salese en Agaï. In de Andrazvalzei werd de eenige loopgravenlinie des vijands met de bajonet genomen, waar de Italianen zich thans organiseeren. Vrijdag nacht hebben twee Italiaansche bestuurbare luchtschepen Goritzia en op de noordelijke hellingen van den berg San ML- chole in den Carso gebombardeerd. Turksch® bron CON ST ANTIN OPEL19 Juli. (W. B.) Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat op alle fronten geen belangrijko gebeurte nissen plaats vonden. GostanrijksoSio breit WEENEN, 19 Juli. Het bombarci.ment duurt voort op al de fronten. Verscheidene zwakke aanvallen lo gen den Col di Lana worden afgeslagen. De vijand onderging zware v.rliozen. -VW- -V- PETROGRAD, 18 Juli. Op den 15 had in de kuststreek een geweervuur plaats. In de richting van Olty verjoegen onze ver kenners de Turken uit de streek van ArdorL Op een ander deel ontmoetten onze verken ners bij het dorp Koghyk een halve com pagnie Turken, Op liet front van Kormoundj duurt het gevocht voort. In de streek van Azor Gydjan raakten onze Kozakken in een gevecht met de Kurden. Op het andere front heeft geen verande ring plaats gevonden. PETROGRAD, 19 Juli. In de kust streek had een geweervuur plaats. In de richting van Mousb, aan het front van Kop Komoundje, duurt een hevig gevecht voort. Onze troepen brachten de Turken bij Kop in verwarring. Op hot overige front is geen verandering. De datum van liet aannemiagsexaraen is nog niot vastgesteld. Van nu af echter tot den 15" Augustus mogen de candidaton zich laten inschrijven. Zij moeten ten minste 15 jaar oud zyn op 31" December 1915 en, by hun aanvraag, do volgende stukken indienen 1Hun geboorteakt (op ongezogeld papier). 2. Een Bewijs van goed gedrag, geteekend door don Eerw. Heer Pastoor der Parochie. 3. Een getuigschrift van zedelijkheid en verblijf, indien zij uit een ander gesticht komen. 4. Een getuigschrift vau zedelijkheid, af geleverd door de overheid der gemeente. 5. Een getuigschrift van koepokineulitig. MET PORTRET cn gedrukt opstel. Zeer voordoelige prijzen en voorwaarden. TER DRUKKERIJ DE VOLKSSTEM /KERKSTRAAT, 9 AALST.' Op Vrijdag 23 Juli, om 7 1/2 ure, zal er in de kerk van O. L. V. Bijstand te Aalst- Mijlbeok, een plechtige lijkdienst plaats hebben voor de zielerust van wijlen MIJNHEER Soldaat bij het 10° Linieregiment en den heldendood voor liet Vaderland gesneuveld te Nieuwpoort in 't gevecht aan den IJzerenweg den 30 October 191,4. Familieleden, vrienden en kennissen ge lieve dit bericht als uitnoodiging te aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1