nt DAGBLA Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan de Dardanellen In den Eankasns De Wing van Griekenland Een-en-twintsgate jaargang nummer 120 BEKENDMAKING ONS LAND De uttkesrlngen aan Invallen 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 25 en Maandag 26 Juli 1915 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. I* UIT6AAF, 4 u. 's avonds 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0. Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement A ^gence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN: TE BRUSSEL I TEAALST Hi GODTS, 2, Beurs plaats, jjl jw. 9, Kerkstraat, n. O Telefoon A 3899 j Telefoon Ut Bestuurder-UitgeverJ. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1,06 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd ntorwsper rsgelfr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr.0,30 I Recht.herstell (per regel), fr. 2,&Ó Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 1,40 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk tl wenden; Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Bruno!. De handelwijze van een gedeelte der he- Talking op 24 Juli, in 't bijzonder het over dreven en uitdagende algemeen dragen der Belgische kleuren geeft mij oorzaak te be velen zooals volgt: Ik verbied van heden af het dragen, ten toonstellen. veilhouden, verkoopen der Bel- giecho kleuren, der boelden der Belgische Komrtgsfamiko, van groene bladeren met of zonder opschrift en van andere kenmerken of kleuroif te zamenstellingen die geeigend zijn eene vaderlandsche gezondheid te be- toonen. Ook vorhied ik voor belgen het dragen van ordelinten of orden. Overtredingen worden voor zoover niet elders eetie hoogere straf toegepast wordt met geldboete lol 5000 mark en met gevan genis tot 5 jaren of eon dezer boeten gestraft Dezen bevel is onmiddellijk van kracht. Graf von Weslarp Goneraal-luitenant en Etappen Inspecteur. Gent 24 Juli 1915. III De kolenstreek in België, strekt zich uit over vier provinciën. In Henegouwen bevat zij; 4° Den Borinage, ten Zuid-Westen van Bergen 2° Het Center, ten Oosten van Bergen, naar Roulx, Binche, Fontaine-l'Evêque, (al de kolenlagen zijn nog niet in exploitatie, volo nog niot totaal gekend). 3° De kom van Charleroi, tot aan do grenzen der provincie, op eene breodte van meer dun 10 kilometers. In de provincie Luik, bevat do kolenstreek heel de streek langs do Maas en do Vesder, tusschen Hoei en de Duitscho grens. In de provincie Namen, de vallei do Sam- ter. Eindelijk in Limburg, zijn do kolenbelcens der Kempen ter nauwernood ontdekt en reeds in 1014; waren or vergunningen, over een totaal van 32,000 hektaren toegestaan. De ondergrond der kolenstreek levert heel de reeks kolen op, gevraagd voor huis- en pijverheidsgebruik: vette, half-vette, kwart- vette, magere en anlhraciet. De kolen worden ook uitgebaat, in de ©nmiddolijke buurt van andere mij «rijkdom men, die dank aan de kolen hunne volle waarde bereiken. Ijzererts is er in overvloed, tusschen do Samber en de Maas en tusschen de Maas en de Méhaigne. Limoniet vindt men ten Zui den on ten Noorden van Samber en Maas. Zinkerst wordt uitgebaat aan den Ouden Berg (Vieille-Montagne) in den omtrek van Hooi, te Vezin. Looderts, te Bleyberg, to t^odrin, to St-Marc. Zwart marmer treft men aan te Ba3èclo, te Angre, te Autreppe, te Theux, te Aywailfe, in den omtrek van Dinantrood marmer te Gerpinnes, La Buis- Sièie, Rooliefort, Philippevilleblauw mar mer, te Bioul, Merlemont, enz.; Ste-Anna- marmer in den omtrok van Thuin. Kalk on bouwsteen vindt men overvloedig- van af Doornijk tot aan de oeversdor Vesder, Ath, Pea-ue sines, enz. De valleien dor Ourthe, Hoyoux, Vesder en Amblève geven klein granietDoornijk en Basiele groot graniet de valleien der Maas, Samber en Ourthe leveren kalseisleenen de omstreken van Borgen krijt en mergel; Ciply, Cuesmei, Baudour, geven kalkfosfaat; in de Ardennen heeft men de schaliën, in Lessen porfier,enz. Limburg is niet min bedeeld geworden. Bevat do streek veel kolan, er is ook, na melijk in de Demerkom, ijzererts, koper, calamijnsteen. Ook kalksteen on zelfs kal- aeisteonen treft men er aan. De kolenstreek, voornamelijk Henegouw on Luik, is natuurlijk een machtig nijver- heidsgebied geworden, dank vooral aan de dichte bevolking, de gemakkelijke verkeers wegen, enz.. Hoogovens, machienbouwe- rijen, ijzergieterijen, pletterijen, staalfabrie ken, nagelfabrieken, vijsfabrieken, enz., geven aan dit deel van ons land osn bijzon- ;r uitzicht, dat men zelden organs anders tmoet. Doch het is niet alleen aan betijzerbewer- ken dat deze streek baar kenmerkend ka rakter ontleent. De glasnijverheid heeft er ook eene overgroot© uitbreiding genomen. Spiegelglas, kristaal, fleischtn, enz. worden •r gemaakt te Roux, Courcelles, Fioreffe, Auvelais, Charleroi, Jumet^ Lodelinsart, Gilly, Binche, Ransart, Jemappes, Jambes, Manage, F-amiHereux, Bouasu, Seraing, enz. Er zijn fabrieken wan vaatwerk te StGhis- lam, Baudour, St Vaast; van gleierwerk en ceramiek, te La Louvièrs, Nimy, Wasmuël, Andenne; van geëmailleerde artikelen, te Gosselies, St Servais. En wat treft men er verder niet aan Wapenfabrieken te Luik, Herstal, Jupille, Ougréo; lakenfabrieken te Verviort; tapijt- fabrieken te Doornijk; van breiwerk te Leuze en Perwez; spinnerijen, ververijen on meu belfabrieken heeft men te Ath; leertooierijen te Zoningen, Thuin, Peruwelz, Stavelot; schoenfabrieken te Binche; suikerfabrieken ten zuiden van Doornijk, langsheen de Fran sche grens, te Gembloers, in Haspengouw papierfabrieken te Hoei en Andenne; fabrie ken van peeën, stekskens, te Lessen; tabak- fabrieken te Roisin, Obourg, Ghimay. Hier dionl aangemerkt te worden, dat Henegouw met niet alleen bekend staat om zijne nijverheid. De streek tusschsn de Schelde en Vlaanderen, is zedt vruchtbaar en geschikt voor tarwe en nijverheidsplan ten als suikorbeeten, suiksrij, hop, tabak, vlas en henep. Van den andeFen kant is de linkeroever der Maas, in de provincie Luik en Namen, oitebeter de Haspengouw, zoo goed gekend, dat de vruchtbaarheid dezer streek spreekwoordelijk is. Voor deze provinciën dus, evenals voor deze welke wij in onze vorige artikelen be sproken, mogen wij de vertrouw volle woorden horhalen. De ekonomische krisis is er ongetwijfeld zeer erg, zooveel te erger, daar de nijver- heidskracht er buitengewoon was. Bedrijvig heid was or de normaio toestand in de krisis eene uitzondering. De krisis zal echter niet bestendig duren en't is niet te vreezen, dat de gedwongen werkloosheid tot verlamming zal voeren. Do vredeiluiting zal de hefboom zijn welke dadelijk heel het mekanism van ons ekonomisch leven terug in gang zal zetten. Voor de oorlog was dit leven om zoo te zeggen nog slechts in de jeugd van zijn op zien barendo vlucht. 't Is huiten twijfel dat er wonden zullen geslagen zijn, welke niet te heelen vallen, dat niemand hel noodlottig jaar zal vergeten doch 't is ook zeker, dat wij de toekomst met vertrouwen mogen tegemoet zien. Wij hebben eene loopgraaf, hebbende een I ken naar *t bruggenhoofd tusschen Rosjany front van ongeveer 450 meters veroverd en en Poultousk. Op den rechteroever van de Officieele mededeelingon. Quikche bron* BERLIJN, 23 Juli. Vijandelijke nacht- aanvallen bij middel van handgranaten, ton ftoord-Wosten van Souchez, werden afge slagen. In Champagne, in de streek van Perthes, hebben wij ontploffingen verwekt on de boorden der gevormde holten bezet. In hot Priesterbosch mislukte eene Fransche naclitopraarsch. In de Vogeezen duren de gevechten voort. Een vijandelijke aanval op de lijn Lingen- kopf-Barronkopf, ten Noorden van Munster werd na een hevig gevocht van man tegen man in de stelling van Beyeren en der Mechlomburgsche jagers afgeslagen. Twao officieren en 64 Alpenjagers werden gevan gen genomen. De Franschen vielen ook zonder gevolg aan den Reichsackerkopf aau. Nabij Metzeral, hebben wij hen uit eene vooruitgeschoven stelling verjaagd. Ten einde vei liezen te vermijden, hebben wij na dien ook deze stelling ontruimd. In vergelding der herhaalde beschieting van Thiancourt en andore plaatsen tusschen Maas en Moezel, heeft onze artillerie giste ren Pont a Mou8son onder vuur genomen. Onze vliogers hebben gisteren den spoor wegdriehoek Saint Hilaire, in Champagne aangevallen, en vijandelijke vliegers tot den aftocht gedwongen. Bommen werden geworpen op de kazerne Tijdens een luchtgevecht bovon Conflans, werd een vijandelijk strijdvliogtuig vernield. Fransche bron PARIJS, 23 Juli. De nacht was be trekkelijk kalm op heel het front. Alleen esnige artilleriegevechten, in Artois, in de Argonnen te Eparges en in het bosch van Apremont. In den nacht van 20 tot 24 en in den loop van den daaropvolgenden dag, hadden zeer hevige gevechten plaats op de hoogten van Klein Reichsacherkopf, ten westen van Munster. Een aanval door onze troepen, werd door negen tegenaanvallen beant woord. Ondanks de hardnekkigheid onzer tegenstrevers houden de twee bataljons Alpenjagers, die aangevallen hadden, hen het hoofcl bieden. al onze vroegere stellingen behouden. Ten noorden van Munster, hebben onze troepen, de stellingen welke zij op den Linge veroverd hadden, versterkt. Onze vliegers wierpen bommen op Antry, ten noord-westen van Binarville. PARIJS, 23 Juli. In Artois, niets meldenswaardig buiten eenige artilleriege- vechten. Een der voorsteden van Arra9 is gebombardeerdgeworden. In Champagi#, in de streek van het kamp van Chalons,hebben vijandelijke vliegtuigen gepoogd de bevoorradingsdorpsn en statiën te bombardeeren. De vliegers werden hevig beschoten. Tusschen Maas en Moezel had een hevig bombardement plaats, bij middel van obus sen van groot kaliber. Vooral in Woevre en in hot Priesterbosch woedde het artille riegevecht. InLorreinen, ten Oosten van Pioncourt, op de Seille, hebben wij een sterke vijande lijke verkenningsposl achteruitgedreven. Duitsobe bron BERLIJN, 23 Juli.-— In Kurland achter volgen wij de Russen, in onophoudende ge vechten naar het Oosten terugwijkend. Gisteren maakten wij 6550 gevangenen en veroverden 3 kanonnen, eene groote hoe- veid munitie, en vele veldkeukens. Nabij de Narew en het bruggehoofd van Warschow, zijn onze legers nog nader sa mengetrokken. Vóór Rozan, zijn het dorp Miluny en de stelling van Szygi, stormenderhand met de bajonet genomen. In hot laatsts gevecht namen wij 290 ge vangenen Naohtaanvallen uit Nowo Georgiewsk mislukten. Narew deden wij plaatselijke aanvallen. Aan den linkeroever van den Weichsel deed de vijand den 20 dezer een aanval op onze troepen in de richting van Zontlin en Gnivasjof. In de richting van Lublin hielden wij het offensief van den vijand tegen op het front vau Plasky. Op Loide oevers van de Wieprz, kwam het den 20 tot een hardnekkig gevecht, dat tot laat in den avond voortgezet werd. Op het front Woislawitze-Groubesjof had den 20 eveneens een gevecht en een kanon nade plaats. Aan de Boeg, in den aector van Litowy, bestookten onze troepen de vijandelijke af- deelingen, die naar den rechteroever over ataken In de andere streken hadden geen gevech ten van beteekenis plaats. De oostelijke oever der Weichsel, tusschen Janowioo, ten westen van Kazimierz, tot aan Granica, ia geheel door den vijand ont ruimd. In het beboscht terrein, ten zuidoosten van Goziuice, duurt de strijd met de Russische aohterwacht voort. Tusschen de Weichsel en de Boug zijn de verbonden Duilsch-Oostenrijksche troepen erin gelukt den hardnekkigen tegenstand der Russen op verscheidene puntsn te breken en hen tot don terugtocht te dwingen. De bloedige verliezen der Russen zijn buiteu- gewoon groot. Cosfenrijksche bron( WEENEN, 22 Juli. De streek ten Wes ten der Weichsel was gisteren opnieuw het tooneel van groote suksessen voor ds ver- hondenen. De vijandelijke hoofdstelling welke ten Westen en ton Zuiden van Iwan- gorod. in de linie Ikozienice-Jamowiec aan gelegd en als eone vesting uitgerust was, werd beiderzijds der baan Roedom-Nowa- Alexandria door Duitsche troepen doorbro ken. De Russen wijken naar Iwangorad en op den rechteroever der Weichsel hun terug tocht over de brug van Nowa-Alexandria stond reeds onder het vuur van het Duitsch geschut. Oostenrijksch-Hongaarsche troepen naderen al vechtend de forten van Iwango- rod van uit het Westen, Duitsche troepen van uit het Zuiden. Talrijke plaatsen ten Westen der Weich sel werden door dt vluchtende Russen in brand gestoken. Ten Oosten dsr Weichsel duren de gevechten met onverminderde hef tigheid voort. De vijand biedt den hardnek- kigsten weerstand. Bij Chodel en Borzeehow na hevigen strijd deolen van het leger van aartshertog Jozef-Fërdinand de Russen uit hunne stellingen. De verliezen van den vijand zijn groot. Het gisteren gemelde aantal der door het leger van den aartshertog genomen gevan genen klom tot 8000 mau, de buit tot 15 machinegeweren en vier ammunitiewagens. Verders oostwaarts drongen Duitsche en Oostonrijksch-Hongaaraohe troepen op ver scheidene plaatsen tegen de Boeg in de vij andelijke liniën. Aan de opper Boeg namen Hongaarsche regimenten het bruggehoofd van Dobrotwor, ten noorden van Kamionka-Ströemilowa, ■tormsnderhand. Aan de Slota-Lipa en aan de-Dnjestsr, blqft de toestand onveranderd. Russisch» bron. PETROGRAD, 22 Juli. (P. T. A.) Door den grooten generalen staf wordt het vol gende medegedeeld In de streek van Riga en Schawli hadden den 20 dezer gevechten plaats ten westen van Mitau en op den wegbaar het dorp Janigklii. Aan de Narew bombardeerde de vijand Ostrolenka en trachtte voort te ruk- Gostenrijksche bron. WEENEN, 22 Juli, (W. B.) Officieel, Ook gisteren woedde de slag in het gebied van Gorz met onverminderde hevigheid. De Doberdo-hoogvlakte stond den ganschen dag tot aan de kust onder hijzonder zwaar ge concentreerd geschutvuur. De dappere ver dedigers hielden stand en sloegen alle storm aanvallen van den vijand prachtig af. In deitreek van MonteCosich kwamen de Italianen, tot den avond, onze stellingen dichterbij. 's Nachts vielen ze eerst bij Selz aan, on vervolgens weer ophot gansche front, tus schen deze plaats en Vermegliano. Heden -morgen, in de vroegte, waren alle storm aanvallen bloedig afgewezen. De dappere Hongaarsche landstorm heeft zich opnieuw heldhaftig gedragen. Verscheidene vijande lijke aanvallen hij Polazzo waren reeds gis teren in den dag afgewezen. Ten oosten van Sotraussina gingen heden in de vroegte onze troepen tot den tegenaan val over en bemachtigden zieh van hunne vroegere stellingen. De vijand bevindt zich hier op den terugtocht. Aan den noordwestrand van de hoogvlakte wordt met hardnekkigheid gevochten. Tegen het bruggehoofd van Gorz braohten deltalianen, inde richting tegen-Podogra ëteeds nieuwe strijdkrachten in het vuur. Tien infanterieregimenten vielen hier ach tereenvolgens en vergeefs aan. Bijna ieder koor hadden gevechten man tegen mau plaats. Drie stormaanvallen mislukten gisteren voor onze hindernissen. In enkele gedeelten van loopgraven gelukte het den vijand bin nen te dringen, 's nachts werd hij opniouw teruggeworpen. Aanvallen hij Pevna met zwakkere, maar met gasbommen voorziene strijdkrachten mislukten insgelijks. Tweo aanvallen, elk mot een regiment op het Monte Saborino werden onder flankesrend medewerking van ons geschut bloedig afgeslagen. Onze met de meeste geestdrift en dapperheid vechten de troepen hebben dus na een strijd van vier dagen hunne stelling aan de Doberdo- hoogvlakte alsook aan het bruggehoofd van Gorz behouden. De strijd is echter nog niet ten einde. Bij Plava.Tolmein en verder noordwaarts onderhield gisteren de vijand een heftig ge schutvuur. De gevechten in het Krn-gebied duren voort. In hetKarinthisch en Tiroolsch grensgebied blijft de toestand onveranderd. Italiaansohe bron ROME, 22 Juli. -Terwijl in Cadoro de in de hooggelegen dalen, van Cqrdevole, Boite en Ansiel begoe^»n aanval zich krach- lig blijft ontwikkel** en in Karinthië ons middelbaar en zwaar geschut voortgaat schokken toe te brengen aan het weer standsvermogen der versterkingswerken des vijands, neemt de strijd in de Isonzostreek steeds in |hevigheid toe. Te Plava heeft onze opmarsch eenige vorderingen ge maakt. In de richting van Gorizia namen wij een gedeelte van de heuvellinie die op den rechteroever de stad en de bruggen over de Isonzo beschut. Op hst Karsplatsau werd de vijand uit eenige loopgraven verjaagd; een hardnekkig gevecht, ook naohts, volgde daarop. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 23 Juli. Hfrt hoofdkwartier meldt Op 20 Juli, beproefde de vijand, na eerif bommen geworpen te hebben, een bajonet- aanval tegen onzen linkervleugel. Hij werd door ons vuur naar zijne stellingen terug- gejaagd. 's Anderendaags morgendi werd de aanval nog driemaal hernieuwd, doch met hetzelfde gevolg. Nabij Sedd il Bahr, besohoot de vijand op 20 Juli, 's namiddags, vruchteloos gedu- rsnde 2 uren, onzen linkervleugel. Ook dear nachts duurdo het bombardement zondëi" eenig uitwerksel voort. Wij antwoordden er' zelfs niet op. In denzelfden naoht beschoten onze batte* rijen van Kum Kaleh het vijandelijk kamp bij Sedd-il-Bahr, veroorzaakten er eene he vige ontploffing, alsook een brand, welke twee uren duurde. Op 24 Juli beschoten wij met goed gevolg het kamp en de batterijen van Mortoliman. De vijand antwoordde zonder gevolg. Op het Irakfront beproefde de vijand, om zijne ne« derlagen te verbergen, nieuwe aanvallen, welke zonder moeite afgeslagen weiden. Van het overige front niets meldenswaar digs. Engelsche bron. LONDEN, 22 Juli (Reuter) De Turken deden op den 48n een nieuwen aanval op df loopgraven van de Fransche afdeeliog, doch werden teruggeslagen. De Britten ma< ken vorderingen on breiden buo loopgraven uit, die zij op den 12n en f3n hobben vero verd. Emjelsche bron. LONDEN, 22 Juli. (Reuter). Officieel. De Turksohe troepen, die Basra bedreig, den, trokken terug op Suklessheyukft en Nasiryh aan de Euphraat. Sindsdien hebben zij zich ingegraven in serie stellingen, die het Kutelbaikanaal be- heerschen, dat de voornaamste verbindings weg is van de Tigres en Bagdad. Ten einde de vijand te verjagen, werdep van uit Ktrna de strijdkrachten te water vervoerd. Ondanke de mijnen, andere ver sperringen en een hevigen tegenstaad der Turken, forceerden zij den weg tot den Eu phraat. Diepe inhammen en diohte dadel- bosschen vormden ernstige physieke hinder nissen, die soms enkel konden worden go* trotseerd, doordat de troepen hun booten op het land trokken. ■^AAA/V- ROME, 23 Juli. (Reuter). Officieel. De strijd in de Isonzostreek wordt met hevig heid voortgezet. Wij zijn bij Plawa vooruit gekomen en veroverden een deol der linie op de hoogten, welke Gorizia (Gorz) beheer- schen, Wij verdreven de Oostenrijkers uit een aantal loopgraven op de hoogvlakte van Corso, na eon verwoed gevecht, dat dag en nacht voortgezet werd. Aan de Corriere della Sera wordt go- meld, dat Venizelos in een krmg van poli tieke vrienden een belangrijke redevoering hield, waarin hij verklaarde, dat hij delu ding der liberale partij volgews de bekende beginselen weer op zich wilde nemen. De houéiog, die hij in zake buitenlandsche po litiek denkt aan te nemen, moet den aanwe zigen editor raadselachtig zijn gebleven. Venizelos wil zijn toekomstige politiek aan passen aan de totaal veranderde omstandig heden. Men moet niet donken, dat de c>*ii(jerstan(j aan invalieden, van nieuwen d'atum is. R.eds ten tijde ran he> Romeinjclie Rijk ontvingen de soldatar,, die verminkt uit de veldslagen terugkwamen, «tukken gronde, granen en vee. Zij werden ook van alle be lastingen ontheven. Döch de instellingen van voorzorgsmaat regelen voor de invalieden kwamen eerst veel later definitief tot stand. Het is Lods- wijk XIV, die door de stichting van het Invaliedenhotel te Parijs, het eerst het voor beeld van voorzorg gaf, wat in Engeland door Willem II nagevolgd werd, die een home voor invalieden te Greenwich op richtte, en veel later in Pruisen door Frede- rik den Groote. Eene invaliditeits-vorgoeding, in den wa ren zin van het woord, werd voor het eerst doer de generale staten van Nederland in 4781 verleend. Maar het gold het ineens afbetalen van vergoediugen. Aldus gaf het verlies van twee oogen recht op 1500 gul- -den, van éen oog op 350; van twee armen op 1500; van twee beenen op 7(J0 gulden, enz. In de Oostenrijksche landen waren de eigenaars van huizon gehouden om de inva lieden als n Hauamaenner bij zioh op te nemen. Om hiervan ontslagen te-rijn, moet men 25 gulden per jatfr betelen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1