Oorlogsberichten Oe oorlog en de Metalen Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan de Dardanelles Oorlog ter Zee Do ramp van den Mont Cervln Een-en-tnriittïgste jaargang mmmer 124 Vrijdag SO Jali 1919 fit fit GBLAD Bestuurder-Uitgever: J. VAN NU FF EL-DE GENDT. BEKENDMAKING Een nieuwe Balkantend Oostenrijksche aanvallen op de Italtaansche kust- Edmond DE GENDT FELIX DE CANCK 3 CENTIEMEN MET NUMMER ABONNEMENTEN i Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' Ü1T6AAF, 4 u. 's avonds £jfr gj$ 2= UITGAAF, 7's avonds Pour toute la pubKcité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivoment k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. J BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST Md GOOTSf 2, Beursplaats, 2 hv. Kerkstraat, n. O Telefoou A 3899 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bi adz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) tr. 1,00 Gemengd nieuws per regebfr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,09 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden; Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Aan den Burgemeester der gemeente Aalst, wordt verzocht tegen Vrijdag 30 Juli aam staande de Koramandantur te verwittigen, of er in de gemeen to smalapoorbanen zijn die in 't geheel of gedeeltelijk niet in bedrijf .zijn evenals de lengte der niet in bedrijf -zijnde lijn. Zooals de smalapoorbanen eene andere breedte dan 60 cm. hebben is dit aan to geven. Er is in 't bijzonder op stilliggende in dustrieölo werken to letten. Verordeningen wegens hondsdolheid 1° Nadat bij eenen hond in Kortrijk en in Gent hondsdolheid vastgesteld geworden is, wordt de vastlegging (aanketting of afslui ting) van allen in hot gevaarte gebied voor handens honden, ook wanneer zij naar ver ordening der sluiting in dit gebied ingevoerd worden, vooreerst op de duur van 3 maan den verordend 2° Als vastgelegd zijn zulke honden aan te zien, die met een zekere muilband voor zien aan de lijn govoerdt worden 3° Don uitvoer van honden, dia in bezit der burgerlijke bevolking zijn, uit het ge- vaarde gebied is verboden Den gebruik der honden voor hel trekken wordt onder de voorwaarde vergund, dat zij daarbij vast ingespannen en mot een zeker muilband voorzien zijn. Den gebruik van herderhonden voor begeleiden van kudden wordt slechts met muilband veroorlofd. 4° Zijn er bij eenen bond of bij andere dieren kenteokens te bemerken, die de uit barsting van hondsdolheid laten vreezen, zoo moet den bezitter onverwijld de Kom- mundantur daarvan in kennis zetten. Den botreffenden hond ia tot verders in eenen zekeren bewaarplaats op te sluiten. Hon den, die in tegenhandeling jegens deze be palingen ronddwalend betrapt worden, zijn dadelijks tedoodon. Opzettelijke tegenhandelingen jegens deze verordeningen worden met gevangenis tot 2 jaren of m6t geldboete van 1500 tot 3000 Hark gestraft. Aalst, den 28 Juli 1915. DE DUITSGHE KOMMANDANTUR. Wij lezen in de Messagen de Bruxelles Onder al de bijzonderheden van den huidi- gfcu oorlog, is er eene die nu reeds een grooten invloed heeft op ekonomisch gebied van vele landen, 't zij ten goede, 'tzij ten kwade. Dien invloed zal nog lang blijven. Het is het overgroot gebruik van metalen Nan alle soort, dat nu reeds gedaan werd, dat nog gedaan zal worden zoolang de oor log duurt, en nadien nog zal voortduren, tot alles wat vernield werd volkomen zal fiersteld zijn. Natuurlijk zijn het de meest in gebruik iiijndo metalen welke nu ook meest het hunne moesten leveron, aooals koper, staal, ijzer, lood, tin, nickel, aluminum, enz. In dezen oorlog spelen deze metalen eene groote rol. en ondanks oene sterk vermeerderde mijnopbrenget, zijng overal de voorraden uitgeput. Natuurlijk heeft dit kolossaal verbruik voor-gevolg gehad, dat alle metalen opge slagen zijn eu 't is te voorzien, dat de thans bereikte prijzen, geen maximumprijzen zijn. Alle landen, zonder uitzondering zijn in hunne materieele belangen geschaadt, door pao opskg en alleen de voortbrengers heb ben er zich over te verbeugen. Naeet de prqeverhooging der metalen, plaatsen zich twee andere onmisbare factors: ftaehèprijzen en kolen. De metaalnijverheid gaat niet zonder deze twee zaken en daar Qi&deee twee zeer in prijs gestegen zijn, fh het begrijpelijk, dat alle metaal duur Fordt. t Vuigens officieels Britsche dokumenten *ijn de kolen in het Vereenigd Koninkrijk 75 <yc opgeslagen. In het begin van Juli 1914 werden ter Metalenbeurs van New-York volgende prijzen gekwoteerd Koper 13 5/8 13 3/4 Ziuk 31,00 31,52 Tin 4,90 5,00 Lood 3,85 3,95 Op het einde der zelfde maand, waren deze prijzen weinig of niets veranderd. In januari 1915 etond het tin 33 tot 34, half April was de prijsverhooging roeds duide lijk zichtbaar Hul koper sprong van 13 op 16 1/2, het tin van 33 op 57, het zink van 5,55 op 10,50 ©u |)et lood op 5,85. Sinds dan klimrnon de FTijaen om zoo te zeggen vermeerderen in evenredigheid met de aanvragen. Het tin houdt het rekord do prijs is ver dubbeld sedert het uitbreken van den oorlog, De huidige oorlog is een alverslinder. Hij voedt zich met metaal en laaft zich met bloed. Alle moderne uitvindingen worden ten dienste gesteld van den oorlog en al die uit vindingen zijn natuurlijk gepaard, met het verbruik, op steeds grooter schaal, van al lerhande metaal. Telefoon, elektrische toepassingen, auto drijfkracht, de fabrikatie van obussen, hou- wilsors, kogels, kanonnen, enz., verbruikten zooveel metaal, dat de grootste stocks ten slotte moesten op geraken. In alle metaalontginningen heerscht thans eene koortsige bedrijvigheid. Evenals altijd heeft zulks voor gevolg gehad, dat de ar beidskrachten ook in prijs verhoogden. De arbeiders hebben de gunstige gelegenheid welke zich aanbood, gretig waargenomen en hun deel van den keek gevraagd. Men kon het hen moeilik weigeren. Uit die aaneenschakeling van feiten, door den oorlog veroorzaakt, spruit, dat er thans een totaal nieuwe toestand geschapen ii voor de wereldmetaalmarkt. Deze toestand is totaal buitengewoon, want na het eindigen der vijandelijkheden^ zsl er op nijverheidsgebied zooveel vraag zijn naar metaal, dat er verscheidene jaren zullen noodig zijn, vooraleer de opbrengst voldoende zal zijn, om alle bestellingen ge- reedelijk te doen. Offioieefe mededeelingen. Duitsche bron» BERLIJN, 28 Juli. Ten Noorden van Souchez hebben Sile- ziaansche troepen verleden nachtstormender- hand deelen genomen onzer oude loopgraven welke nog door de Franschen bezet waren. Zij veroverden er vier machiengeweren, In de Vogeezen hadden hardnekkige ge vechten plaats op de lijn Lingekopf-Barren- kopf. Na een strijd van man tegen man, welke verscheidene uren duurde, werden de Fran- sche aanvallen, door tegenaanvallen afge slagen. Wij kwamen terug in 't bezit van bijna al de loopgraven welke wij eergisteren- avond op den Lingekopf verloren hadden. Fransche bron PARIJS, 28 Juli. Een bombardement van Vourne en Oostduinkerke, werd door ons als wedervergelding beantwoordt door eenbombardementWestende enMiddelkorke., Op 26 Juli, 's avonds, werden door een vijandelijk vliegtuig vijf bommen geworpen, op Duinkerke. In Artois hadden artilleriegevechten en gevechten mei handgranaten plaats in den sektor van Souchez. In Argonnen konden twee vijandelijke aanvallen, nabij Layon-Binarville en La Harazée gemakkelijk afgeslagen worden- De vijandelijke artillerie bombardeerde den bergpas van Schlucht. PARIJS, 28 Juli, In Artois neemt het artilleriegevecht weer in hevigheid toe. De stad Arras werd nog tweemaal gebom bardeerd. Een begin van brand kon spoedig uitgedoofd worden. Tusschen de Somma en de Aisne gewone artilleriegevechten, alsook in Argonnen. Duitsche bron BERLIJN, 28 Juli. Tusschen Mitau en de Njemen hebben wij gisteren een dui zendtal Russen, die van hun legerkorps ge scheiden waren, gevangen genomen. Teu Oosten en ten Zuidoosten van Rozan duurt ons offensief voort. Ten noorden van Serock, op de beide oevers der Narew en ten zuiden van Na- sielsk zetten de Russen hunne tegenaanval len voort.Hunne pogingen mislukten echter. Wij namen in deze streek alsook nabij Rozan 2500 gevangenen en 7 machinege weren. Vóór Warschow, ten westen van Blonie, hebben wij stormenderhand het dorp Pieru- kow genomen. In de streek ten Zuidwesten van Gora- Kalwarja zijn gevechten aan gang. De algemesne toestand der Duitsche le gers in liet Zuidoosten is niet gewijzigd. Oostenrijksche bron* WEENEN, 28 Juli. Op het Russische front werd sedert yde bestorming van Sokal door onze troepen, ten zuidoosten der stad gestreden om het besit van een hoogte, die voor het overtrek ken van de Boeg van bijzonder gewicht is. Gisteren bestormde1) onze dappere regi menten deze positie, waarbij wij 20 officieren en 3000 man gevangea namec en 5 machine geweren buit maaktem De gevechten ten noorden vanGrubieczow hebben een gunstig verloop. Overigens is de toestand in het noordoos ten onveranderd. Russische bron. PETROGRAD, 27 Juli (P. T.) Hot ■communiqué van don Goneralen Staf luidt In de richting van Fukum naar Ghlok werd het den 24n begonnen vijandelijk offensief teruggedreven met medewerking van scheeps geschut. Tusschen de Dwina en de Njemen naderde de vijand den 25n hot front Poneviez Kei- dany. In de nabijheid van Kowna worden in Zuidwestelijke richting gevechten geleverd. Aan het Narewfrent blijft de vijand onze stellingen aan de rivier Pissa bij het dorp Suwatki aanvallen. Zuidoostelijk van Pultusk worden aan vallen op de rivier de Prulh afgeslagen. De voorwerken van Nowo'Georgiewsk werden- in kleine geveohten gewikkeld. Links van den Weichsel werden de voort durende aanvallen van den vijand tegen de vestingswerken van Iwangorod terugge- •zen. Tusschen den Weichsol en Wieprz artille- rieduel. Tusschen de Wieprz en do Bug wordt de veldslag met groote hevigheid voortgezet. Den 25 deed de vijand aanvallen op het heele front, behalve in de oniniddelijke nabijheid van de Wioprz. Ten Noorden var? Grubechow nam de vijand met groote energie en belangrijke strijdkrachten het offensief. Niettemin sloe gen onze troepen bijna alle aanvallen af eB deden zij tegenaanvallon. Behalve eenige dorpen die van baad tot hand gingen, bleef het front onveranderd. >Aati Bug, Zolota, Lipa eu Dnjester had geen enkel gevecht plaats. Een nieuwe opperbevelhebber, PETROGRAD, 28 Juli. De Novoïe Vremia meldt, dat generaal Irmanofl, een der bekwaamste Russische legeraanvoerders, gelast werd met liet op perbevel der Russische troepen, welke tegen liet leger van generaal von Mackensen strij den. 0«sienpijk(ch« bron. WEENEN, 28 Juli. (W. B.) Officieel. De Italianen vielen gisteren, onder be3clier- ming van een vroegtijdig goopend massaal artillerievuur, opnieuw het plateau van Do- bordo aan mot versterkte krachten. De aan val loed schipbreuk, onder grootere verlie zen dan ooit. Na verbitterde gevechten van man tegen man, bleven onze troepen ook op dezen nieuwen gevechtsdag in het volle bezit van hun oude gevechtstellingen op den rand van het plateau. Op de overige gedeelten ven het front, op t kustland, en in het Karinthische en het Tirolergrensgebied, gebeurde niets bijzon der. Italiaanscha bron ROME, 27 Juli. Gisteren rukten onze iufauterielroepon, aan den bsnedon-Isonzo, na de gebruikelijke voorbereiding door ons geschutvuur, vastberaden vooruit en slaag den er in vorderingen te maken. Op den linker (westelijke) vleugel hebben wij een groote uitgestrektheid boscligrond veroverd door ons aangeduid met den naam van Bosco del Gappuccio. In het centrum hebben wij enkele verschan singen genomen, die strekten ter verdedi ging van Sella San Martino del Carso. Op den rechtorvleugel werd de Monte dei Sei Busi herhaaldelijk veroverd en verloren, maar bleef ten slotte grootendeels in ons be zit. De strijd was overal verbitterd, vooral in de bosschen, waarin do vijand sterk ver schanst was. De vijand maakte ook gobruik van bom men en granaten die verstikkende gassen voortbrachten,maar onze troepen bescherm den zich er tegen met maskers. Van het verdere gedeelte van het frout meldt men geen gebeurteuis van bijzondere beteekenii. ROME, 27 Juli. (Reuter). In de vallei van de Daone namen wij de hoogten geheel in bezit en bezetten Monse, Lavaneh en Cima Pissola. In de streek van de Monte Nero duurt het gevecht met hevigheid voort. Op het Ksrs plateau wordt den strijd eveneens levendig voortgezet. Onze troepen slaagden er in de sterke stelling van San Michele te veroveren die een groot gedeelte van het plateau be- neerscht, doch zij moesten terugtrekken wegens het hevige artillerievuur van den vijand op den bergrug. ROME, 28 Juli. In de vallei der Daone voltrokken wij de bezetting der hoogten aan den rechterflank, door de bezetting van den Lavaneh en de spitzen der Piccola. De vijandelijke artillerie poogde door haar vuur van de overheerschende punten aan den anderen kant, onze onderneming te sloren doch zonder gevolg. In hetGadoragebied hernieuwde de vijand zijne aanvallen op den Monte Piano. Na eene lange voorbereiding bij middel van kanonnen van middelbaar kaliber, ging de infanterie 'snachts van 26 Juli tot den storm loop over. Ofschoon deze door het vuur van talrijke machinegeweren ondersteund was werd de aanval totaal afgeslagen. 0 In het Krngebied duurt de verbitterde strijd voort, ondanks den hevigen mist, die eene werkdadige artillerie-ondersteuning verhindert. Aan de Plava vorderen onze pogingen om het bruggehoofd te bemeesteren. Aan den Karst duurde de slag gisteren met groote hevigheid voort. Op gansch het front rukten onze tree-pon gisteren met groote dapperheid voort, waarbij het hen gelukte, op den linkervleugel de zeer sterko steHing van San Michele, die een groot deel van de hoogvlakte beheerscht, te veroveren. Zij werden evenwel door talrijke batte rijen onder kruisvuur genomen en moesten zich wat van den kam terugtrekken. Zij blijven daar voet houden. In het Centrum drongen wij op de spits ▼an San Martino en namen er de loopgraven en verschansingen. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 28 Juli. (W. B.) Het hoofdkwartier deelt mede Op het Dardanellenfront had in den nacht van 25 op 26 Juli en inden loop van den 27 Juli bij Ari Burnu en Seddul Bahr, aan beide kan ten geschut en geweervuur met tusschen- poozen plaats. Op de andere fronten is niets van belang voorgevallen. gevaren der maagdelijke bergtoppen te trot- seeren. Al degenen echter die van bergstreken houden, zullen dezen zomer aan de ramp denken, welke, juist een halve eeuw geleden, de eerste bestijging van deu Matterhorn, den MontCervin, kenmerkte, van dien kolossus, welke z(jne met eeuwige sneeuw bedekte top pen 4505 motors hoog verheft. Tot in 1857 had niemand aan eene bestij ging, welke onmogelyk scheen, durven don ken. Op dit tijdstip begonnen do pogingen welke in even zoovele treurige drama's moes ten eindigen. Verscheidene malen soheen de Matterhorn op het punt van overwonnen te zijn .- ieder keer trad hij als overwinnaar uit den strijd te voorschijn, welke stoutmoedige dwergen tegen dien reus hadden durven on dernemen... Eindelijk bleven twee Engelschen, profes sor Tyndall en Whymper, over. Ieder hunner wilde de eer hebben van hot eerst den voet op de maagdelijke sneeuw van den bergtop gezet te hebben. Alvorens echter dat Whym per zijn langgekoesterd waagstuk kon ten uitvoer brengen, vond hy een hardnekkigen mededinger in den persoon van een Italiaan- schen gids, Carrel, dio rijkelijk door den mi nister Quintioo Sella bezoldigd werd. Op zekeren dag, zeer vroeg, in 1865 ont- waarde Whympa met behulp van zijn verre kijker een kleine groep, die den Matterhorn besteeg... het was Carrel mot zijne vrienden. Hij besloot om zijnen mededinger voor te ko men, door den bergpas Theofiule te nemen, maar Carrel had zijne voorzorgen genomen. Whymper vond er geen enkelen gids. Geluk kig ontmoette hij onderweg Lord Douglas, die zijne 2 gidsen te zijner dispositie stelde te Zermatt vond Whymper zijnen ouden gid3 en vriend Michel Cross terug. Daar deze aan genomen liad om twee andere alpinisten. Hudson en Harfow, te begeleiden, beging Whymper, om Cross niet te moeten missen, de onvoorzichtigheid om eveneens deze twee mannen mede te nemen. Na eene moeilijke bestijging, bereikten Whymper en de zijnen den top vairden Mat terhorn, den 14 Juli 1865 zy wareu er vóór de Italianen, want de sneeuw droeg geen en- ,kel spoor. De Engelschen naar do tegenover- 'geatelde helling kykonde, ontwaarden op 400 meters beneden hen, huuno ongelukkige mededingers... Na één uur, begon de afdaling. De leden der expeditie hadden de fout begaan om zich met gletsertouwen aan elkaar te binden. Op een gegeven oogenblik brak het koord en Whymper en de twee gidsen van Lord Dou glas zagen met schrik hunne metgezellen in een afgrond van 4000 voet verdwijnen... Uit Bucharest wordt gemeld, dat ondanks de laatste logenstraffingen, toch het gerucht halsslarig blijft de ronde doen, dat in het begin der toekomende maand eene bijeen komst der Koningen van Roumanie,. Bulga ria en Griekenland zal plaats hebben. De vorsten zouden door hunne ministers van Buitenlandsche Zaken vergezeld zijn. Volgens sommige bladen heeft deze bij eenkomst geen offensief karakter, doch zou er alleen spraak zijn van het stichten van een nieuwen Balkanbond. De Italiaanscha bladen bespreken lang de reis van prins Hohenlohe-Langenburg, Duitsche gezant te-Constantinopel, door de Balkanen en hechten er eene groot# betee- kanis aan. Volgens de bladen zou de prins aan de Koningen van Roumenie van Bulgarie eigenhandige brieven van Keizer Willem overhandigd hebben. De Kolnische Volkszeitung meldt ROME, 27 Juli. De bladen melden dat een Ooalenrijksch eskader, bestaande uit een lichte kruiser en vier torpedojagers, de Kuslbaan tusschen Senigallia en Peaaro be schoten hebben. Eenige bommen vielen ook op Fano en Senigallia. Gelijktijdig wierpen ook twee watervliegtuigen bommen op An- cona. Beide aanvallen mislukten, daar er slechts onbeduidende schade aangericht werd en niemand letsel bekwam. Er zullen dit jaar ongetwijfeld weinige Al pinisten zijn. De nood en durf van den mensch viuden thans maar al te veel gelegenheid om zich ergens anders te uiten dau wel om de Mijnheer Frans DE GENDT"; Mevr. Frans DE GENDT, geboren Victorina DE PELSMAEKER Juffrouw Celestine DE GENDT Mijnheer Gerard DE GENDT, soldaat bij het 2® Karabiniers Mijnheer Gustaak DE GENDT Mijnheer Aimé DE GENDT Mijnheer Marcel DE GENDT De Familie DE GENDT en de PELSMAEKER hebben de eer. liet roemrijk afsterven ie melden van hunnen teergeliefden zoon, broeder en bloedverwant MIJNHEER le Sergent bij het 8® linieregimont. Geboren te Denderhautem den 15 April 1894, aan zijne toonde, bekomen op het veld van eer, bezweken in het hospitaal van De Panne, den 15 Juni 1915. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben in parochiale kerk van Denderhautem, Donderdag 5 Augustus 1915, ten 11 ure (D. T.) Gezien de huidige omstandigheden, woeden vrienden, kennissen en bloedverwanten verzocht deze mededeeling als doodsbericht te willen aanzien. Mijnheer Camibl DE CANCK; Mevrouw CamielDE CANCK, geboren Marks BOMBEKE; De familie DE CANCK De familie LEYMAN kondigen het smartelijk afsterven aan van htn- ncn oom en bloedverwant, MIJNHEER geboren te Baelegem deu 14'Fèbruari 1838 en overleden te Aalst, den 29 Juli 1915, versterkt door de HH. Sacramenten der stervenden. De lijkdienst, gevolgd van de teraardebestel ling, zal plaats hebben in de 8t Jozefskerk, op Zaterdag 31 Juli, om 8 1/2 ure (B£T-.) Mon vergadere ten sterfhuize, Fabrickplaats 3, om 8 ure. Vrienden cn kennissen worden verzocht den Lijkdienst bij te wonen en het bericht als uit- noodiging te willen aanzien.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1