Een roerende oproep van den Pais voor sten vrede Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein ID-^C3-IB BEKENDMAKING jézMu yen-twintigste jaargang nimmer 127 3 CENTIEMEN HET NUMMER Öinsdag 3 Augustus 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tout® la publicité commercial® et' financière du journal, s'adresser exclusivement 4 l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST Nld GOUTS, 2, Beursptaats, 2f PV. Q, Kerteatraat, n. O Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder-UitgeverJ. VAN NUFFBL-DB GENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank.(l tot 4kl. reg.)fr. ó,60 3* bladz. {de rcg-ol) fr. 1,00 4bladz. (de regol) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieaws-per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wendenAgence Kéclame Godts, 2, Boursplaats, Brunei. Den verkoop van Eieren en Boter mag onkel op die markten plaats hebben, die van wege de Kommandantur geconlroleert worden. Den uitvoer in grooteren menigten uit het gebied der Kommandantur is verboden. De bevolking wordt aanbevolen oioren in voldoende aantal voor den winter op te leggon. Tegenhandelingon jegens deze bepalingen worden met cone geldboete van 50 tot 1000 Mark of ingeval van onvermogendhoid met opsluiting of gevangenis gestraft. Aalst, den 31 Juli 1915. De Duitsche Kommandantur. %/W Op 28 Juli heeft Z. H. de Paus, volgen den oproep gestuurd aan do in oorlog zijnde volkeren en aan do staatshoofden Wanneer wij, alhoewel zonder verdien sten, lot den apostolischen stool geroepen werdon, als opvolger van zachten Paus Pius X, wions heilig en gezoend leven ver kort werd door de smart welke hem don broederoorlog, onlangs in Europa ontketend veroorzaakte, hebben Wij ook, bij hot aan schouwen der met Bloedgedrenkte velden, ons hart voelen in stukken rukken, als een vader, die zijn huis ziet vernielen doer een vreoielijk orkaan. - Met een onuitapreekbaren angat den kende aan onze duizenden jonge zonen die weggemaaid worden, hebbon wij in ons liart, vervuld van liefde tot Christus, al liet verdriet gevoeld dor moeders en der vroeg tijdige weduwen, en den on'nerstelbaron nood, der kindoren dio al te vroegtijdig aan de vaderlijke tucht ontrokken werden. In onze ziel. welke 't akkoord is met de duizenden ellenden van ontelbare familiën, herinneren wij ons onzen kostbaren plicht van vrode en liefde. Daarom hebben wij het vast besluit genomen, al onze bedrijvigheid, heel onze macht, aan te wenden om de in oorlog zijnde volkoren te verzoenen, i »Wij hebben dat plechtig beloofd aan den Coddolijkeu Zaligmaker, dio ten koste van zijn bloed, alle menschen tot brooders wilde maken. t Vrede Liefdadigheid! dat waren de eerste woorden, die wij als oppersten herder tier zielen aan de natiën, en haro hoofden toegestuurd hebben. Doch dien liofdadigen en dringendon :raad, dien wij. als Vader en vriend gegeven ihobben, is niet aanhoord geworden, hetgeen 1 'onze smart vergrootte, doch ons besluit niet verzwakte. Wij.gingen voort, ons met volle t (vertrouwen tot den Almachtige te wenden, \tiie in zijne-handen don geest en het hart [van volkeren en koningen houdt, opdat allo tgoloovigon zich met ons gebed zouden ver- (eenigen en opdat zij het gebed zouden ver- jigezellen van boeto, om het krachtiger te Iraakon. li Op den droe.vigon verjaardag van den vreesehjksn oorlog,^komt in ons hart een i sterkeren wensch op, dit konflikt te zien 'eindigen, een sterkeren oproep tot den vrede' ite doen. I »In naam van den Heiligen God, in naam van den Hem^lschen Vader en om wille van ;het geheiligd blotd'van Christus, prijs der verlossing van het menschdom. smeeken wij u, U, die door de goddelijke Voorzienigheid met het Gouvernement der oorlogvoerende natiën belast zij t, een einde te stellen aan de ivreeselijke moorderij, welke sinds een jaar fEuropa onteert. - Broedersbloed vloeit thans op aards en neo. De schoonste streken van Europa lijn "bezaaid mot lijken en puiuen. Waar onlangs •nog de nijverhoidskracht dor werkhuizen en 'het vruchtbaro veldwerk,bloeide, weerklinkt ftlians kanongebulder, dat in zijne vernie- jïhgszucbt noch steden noch dorpen apaart en overat-dood en verwoesting zaait. «Gij die voor God en voor de menschen de reusachtige verantwoordelijkheid draagt 'van vrode on oorlog, aanhoort onze smeek- 'bede, de vaderlijke stem van den plaatsver vanger van den Oppereten en Eeuwigen rechter, aan wien gij rekening verschuldigd zijt, zoowel van uwe oponbare ondernomin gen al» van uw privaat gedrag. «De groole rijkdom welke God aan de landen, die onderworpen zijn, heeft vor- loend, laat u toe den oorlog voort te zetten. Doch ten welken koste Het antwoord wordt,gegeven door de duizenden lévens, welke dagelijks op het slagveld gegeven worden, en door de puinen van zoovele sleden en dorpen, en van ge- de nkteekenei} opgericht door de godsvrucht of de kunst uwer voorvaderen. En de bittere tranen, in stilte aan den voet der altaren gestort, herhalen die ook niet, dat de prijs van den strijd veol t® groot i6 f Dat men Ons niet kome zeggen, dat het onmensohelijk geschil niet kan opgelost worden zonder het geweld der wapenen Dat men die wederzijdsche vernielingszucht prijsgove! Dat men overwege, dat de natiën niet sterven 1 Wanneer zij vernederd en verdrukt zijn, dragen zij sidderend het juk dat hen opgelegd word, doch trachten steeds naar do vrijmaking en van de eene generatie tot de andero, deolen zij het droevige erfdeel van haat en wraak. n Waarom nog hedon niet gevolg gegeven aan de rechlmaligo verzuchtingen der vol koren Waarom niet een krachtdadigon wil, oene gedachten wisseling, 't zij rechtstreeksch of onrechtstroeksch, ondernomen, in raato der mogelijkheid iedereen voldoening te ge ven, ton oinde paal en perk lo stellen aan den schrikwokkenden oorlog, zooals hot in soortgelijke gevallen nog gebeurde Gezegend hij die eerst den olijftak op heft en den vijand voorwaarden aanbiedt, welke aanneembaar$?ijn. Hot wereldsoven- wicht en do zekere vrode berusten op do wederzijdsche welwillendheid, op den eer bied van recht en waardigheid, veeleer dan op de gewapende massa en op da weer standskracht der vestingen. Dat is de vredeshaat, die er dezen droe- vigen dag uit onze ziol opstijgt. Wij noodi- gen alle vrienden van den vred® dezer wereld uit, ons de hand te reiken, om liet einde van den oorlog te verhaasten. Dat de barmhar tige Jezus, door tusschenkomst van de Hei lige Mooder der Weeën, weldra den duur- zamen vrede, evenbeeld van zijn goddelijk Wezen late schijnen I Dat woldra allerwege lofzangen van erkentelijkheid tot den stich ter der verzoening opstijgen »Dat do volkeren tot oene vreedzame uitbreiding komen, op wetenschappelijk-, kunst- en nijverheidsgebied, in het herstelde rijkdom van het recht Mogen voortaan do geschillen, niet meer aan liet zwaard, doch aan de argumenten van gelijkheid en recht vaardigheid, die mot kalmto en gematigheid hun oordeel zullen vellen, onderworpen worden. «In hartelijk vertrouwen dat de vredes- boom opnieuw do vruchten zoude dragen welke wij zoo vurig betrachten, geven wij onzen apostolischen zegen aan al dogenen die aan ons geestelijk bestuur toevertrouwd zijn en ook aan allen, die niot tot do Ro- meinaeho kerk behoorendo Wij vragen aan God, dat allen zioh met ons zouden vereeni- £en, door de banden der christene naasten» .iefde Officisele mededeelingen. Duitsche brom BERLIJN, 30 Juli. (W. B.) In hot telegram van 29 Juli van het Oos telijke front, is een fout geslopon. Ten noord oosten van Sotwalki zijn geen 2910, doch slechts 210 gevangenen gemaakt. BERLIJN, 31 Juli. (W.B.)Officieel.— Gislerenmorgend vroeg namen wij bij een aanval op Hooge ten O. van Yperen de op 3 Juni nog in handen der Engelschen gebleven huizen aan den Westelijken rand van deze plaats, alsmede een steupunt ten Z. van den straatweg naar Yperen. Namiddags en nachts werdon tegenaanvallen des vijands teruggeslagen. Wij veroverden 4 machiene- geweren, 5 mijnenwerpers en namen eenige Engelschen gevangen. Het in de loopgraven des vijands gevonden aantal doodon bewijst wolko groote en bloedige verliezen hij heeft geleden. De Franschen vielen nogmaals bij Souchez vruchteloos met handgranaten aan. De verbitterde gevechten om de linie Lin- gekopf-Barronkopf in de Vogezon kwamen tot stilstand. De Franschen houden nog een gedeelte onzor stellingen aan den Lingekopf bezet. ►Schatzmaennele en Barrenkopf zijn, na voorbijgaand verloren te zijn geweest, weer in onze handen. Als weerwraak voor het herhaalde bora- menwerpen der Franschen op Chauvry, Eigmor en andere plaatsen achter ons Aisne- front werd het station bij Gompiêgne be schoten. Ook de aanvallen van het Fransche vlieg tuigeskader, die gisteren op Phalsburg, Za- bern, ten Noorden van Hagenau en op Frei burg bommen wierpen, werden 's middags beantwoord door onze eskaders met het werpen van bommeu op de vliegli ten en fabrieken te Lunéville, do stationsgebou wen te St. Dié en de vliogtuigloodaeu bij Nancy. De door de vijandelijke vliegers aange richte schade is onbeduidend. Bij Freiburg werd een Fransch vliegtuig door ons geschut naar beneden geschoten. BERLIJN, 1 Oogst. Een aanval der Engelschen op onze nieuwe stelling, nabij 't Hooge mislukte. Nachtelijke Fransche aanvallen nabij Sou chez hadden ook geen gevolg. Een hevig artilleriegevecht had plaats in de Argonnen. In do Vogeezen worden onze stellingen op den Reichacherkopf 's avonds laat aange vallen. De vijand word teruggeworpen. In de lucht lieersohte groote bedrijvig heid. Dertig bommen werden geworpen op het Engelsch vliegplein van St. Pol, bij Duinkerks. Hot Duitsche vliegkamp nabij Douai, werd zonder gevolg door een vijandelijk eskader aangovallon. Een onzer strijdvliegtuigon verplichtte er eon vijandelijk vliegtuig te dalen. Honderd en drie hommen werden ook geworpen op het Fransch vliogplein van Nancy. Er werd vastgesteld, dat achttien bommon de hangaars troffen.Do vijandelijke vliegtuigen, die opstegen om een tegenaan val te doen, konden onzen aanval niet ver hinderen. Zes Duitsche vliegtuigen hebben vijftien Fransche Vliegtuigon aangevallen boven Ghateau-Salins. Na een strijd van drie kwart uurs worden verscheidene vijandelijke vlieg tuigen verplicht neer te dalen. Ten Noorden van Saarg'emünde werd een Fransch vliegtuig lot landen gedwongen. De vliegers werden krijgsgevangen genomen. Van 20 tot 21 Juli hebben wij bij de ge vechten in do Argonnen 125 officieren en 6160 man gevangen genomen en 52 machie- negeweren en een talrijk materiaal veroverd Fransche bron. PARIJS, 31 Juii. (Havas) In den loop van 30 Juli had in Belgie een vrij heftige actie der artillerie plaats, rondom StGeorge Steonstraete, op de hoogvlakte van Quenne- viére en in Champagne, in de buurt van Auberive-sur-Sieppe. In Artois had in den loop van den nacht, rondom Souchez en in hot Labyrinth met tusschenpoozen gewper- en artillerievuur plaats, zonder dat het tot infantoriegovech- ten kwam. In het Westen der Argonne ging de strijd met handgranaten aan weerszijden vergezeld wan kanonvuur, vooral in de buurt van St. Hubert, bij don viersprong van de wegen van Fervon en Bagatslle en in don sector van Binarville. Do ontploffing van een Duitsche mijn, werd gevolgd door een vrij levendige strijd, waarbij do Franschen er in slaagden, den kuil te bezetten, door de ontploffing ver oorzaakt. Tusschen Maas en Moezel concentreerde de actie der artillerie zich tot de streek van het Bois de Mortmare en Bois le Prêtre. De Schlucht-pas werd gebombardeerd. In den loop van 29 Juli wierpen Fransche vliegers bommen op Passchendaelo, opLou- guevalle, ten Westen van Combres, den heuvel van Brimont bij Reims, op Ghapelle in de Argonne en op het station van Bur- thercourt in Lotharingen. Duitsche vliegers bombardeerden op den ochtend van 31 Juli St. Pol-aur-Mer. Eeni ge bommen werden door Duitsche vliegers geworpen op Nanoy. Een Duitsch vlieg tuig werd door onze artillerie getroffen en gedwongen terug le kesren en te landen tusschen de Fransche en Duitsche linies. De vliegeniers konden ontsnappen. PARIJS, 1 Oogst. In Artois, rond Souchez en in den Labyrinthe afwisselend artillerie- en geweervuur. In de Argonnen, aan liet kruispunt Ser- vin-Bagatello en Layon-Binarville, heeft de vijand eene mijn doen springen. Zulks werd gevolgd door een hevigen strijd, bij den welken wij do holte bezet hebboo. De bergengte van Schlucht is gebombar deerd. PARIJS, 1 Oogst. De dag ging voorbij zonder infanteriegevechten. Eenige bommon werdon door vijandelijke vliegers op Duin- korke geworpen. In Artois, van Augres tot Arras, gewoon artillerievuur. Een kanon van verre dracht school nogeu obussen op Gompiêgne. Stoffe lijke schade. In Argonnen, in de streek van Fonlaine- aux-Gharmes en in Four-de-Paris, duurt het wederzijdsch bombardement der loopgraven voort. In bet Priesterboich zttr hevig artillerie»- gevecht, De vijand heeft onze stollingen op hoogte 627, te Fontenelle en het dorp van Metzeral gebombardeerd. Heden morgend hebben onze vliegtuigen Fribourg en Brisgan gebombardeerd. Een onzer vliegtuigen was verplicht in de vijandelijke lijnen te dalen. EngeSsche bron. LONDEN, 31 Juli. (Reuter). Het rapport van veldmaarschalk French meldt, dat de vijand Vrijdag morgend d® Britsoho loopgraven ten noorden en ten zui den van Hooge bombardeerde. Daarna deed hij een annval met vlam mende projectielen, dio voornamelijk op de onlangs door ons veroverde loopgravea was gericht. Het gelukte hem onze linie binnen te dringen over een front van 500 yards. Het gevocht duurt voort. DuiftQGho bron BERLIJN, 31 Juli.— (W.B.)— Officieel. Ten Noord-Westen van Lomza en aan den spoorweg ten Noorden van Goworowo ten Oosten van Rozan wordt onze aanval voortgezet. Gisteren namen wij 1890 Russen gevangen en werden 3 machienge- weren buitgemaakt. Op het Zuid-Oostfront aan den rechter oever der Weichsel drongen de troopen van Von Woyrsch onder hardnekkige strijd Oostwaarts. Alle tegenaanvalion der zoo snel mogelijk aangevoerde Russische versterkingen mislukten volkomen. Het aantal gevangenen is gestegen tot 7officieren waaronder een regimentscommandant en 1600 man. De vijand schijnt aan do legers van von Mackensen, die aan de vervolging deelne men, opnieuw tegenstand to willon bieden in een linie, die ongeveer loopt van Nowo Aloxandrowo, aan de Weichelhoogte, ten noordon vanLublin (dat gisteren bozet werd) en dicli ten zuiden van Cholm. Do vijand wordt overal aangevallen. Bij de gevechten der Duitsche troepen bij Biskupice en Piaski op 30 Juli werden 4930 gevangenen gemaakt, 5 kanonnen en 8 ma chinegeweren buitgemaakt. BERLIJN, 1 Oogst. Ton Noorden van de Njemen, dur»n de plaatselijke ge vechten voort. Ten Noord-Oosten van Rozan maakten wij niouwo vorderingen. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. In Juli maakten wij tusschen do Baltische zee on de Pilioa 95,023 gevangenen en ver overde 41 kanons waaronder 2 zware, vier mijn werpers en 230 machiengeweren. Ten Noorden van Iwangorod, over de Weichsel, hebben onze troepon hevige tegen aanvallen des vijands afgeslagen. Door een nieuwen aanval veroverden wij de hoogten nabij Podzaoze en maakten meer dan 1000 gevangenen. Tussehen de boven-Weichsel en de Boug, heeft de vijand gisteren wederom front ge maakt. Wij wierpen hem echter uit zijne nieuwe stellingen nabij Kurow, ton Oosten van Nowo-Alexandrya, ten Zuiden van Senezna, ten Zuid-Westen en ton Zuiden van Gholm en ten Zuid-Westen van Dubienha. Dientongevolge heeft de vijand zijn aftocht op de twee oevers der Boug voortgezet, alsook op liet front tusschen de Boug en ten Zuiden van Senezna. Wij trokken door Cholm. Op het Zuid-Oostelijk front werden in de maand Juli 323 officieren, 75,719 man ge vangen genomen en 10 kanons en 123 machiengeweren buit gomaakt. Oostenrijksche bron WEENEN, 30 Juli (W.B.) Officieel.— Na een ruel van verscheidene dagen gingen de verbonden logers gisteren tusschen de Weichsel en de Boeg wederom op hot ge- heele front tot den aanval ovor. Ten we3ten van de Wieprz, tot in de streek van Chmiel werd het vijandolijk front over een breedte van meer dan 25 kim. doorgebroken. Het 17e Oostenrijkach-Hong. korps nam ton N. van Chmiel na vijf stormaanvallen de Rus sische stellingen ia bezit. De Duitsche troe pen veroverden 's avonds de linie Piaski- Biskupice en Vahn, ten oosten daarvan.Oek bij Kowola en Belsyce, ten noord-oosten van Krasnostaw en Wojzlawice, drongen de verbonden legers de vijandelijke linies bin nen. Heden ochtend begonnen de Russen over het gaheele front den terugtocht, waar bij alle plaatsen verwoest werden en het graan op de velden werd verbrand. Met onze vervolging ten Noord Westen van Iwangorod, aan do beide zijden vau de mon ding der Radorao, is een aanvang gemaakt. In den morgen van den 28n bobben wij na hevige gevechten, op vorscheidone pun ten den overgang over de Weichsel gefor ceerd. De Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche pionieren vonden onder moeilijke omstandigheden de gelegenheid bewijzen te geven van hun bekwaamheid en hun plicht gevoel. Aan den boven Boog heroverden de vor- dedigers van het bruggehoofd bij Sokalhun Zuidoostelijk front over oon lengte van meer dan 100 meter. Zij sloegen daar de verdere vijandelijke aanvallen af. Overigens^ is de toestand in Oost Gallicië onveranderd» WEENEN, 31 Jnli. (W. B.) Officieel. Hot leger van Aartshertog Jozef Ferdinand' bezel te gisteren Lublin. De linker vleugel trok bij de vervolging over de Bystra de Duitsche troepon dringen stroomafwaarts de Wieprz vooruit en naderen van uit zuid westen do stad Cholm. Da vijand tracht op verscheidene punten in zijn voorbereide stel lingen opnieuw tegenstand le biedon, doch wordt overal aangevallen. Ten Noord-Westen van Iwangorod sloe gen de op den Oostenlijkon Weichseloever vooruitgedrongen Duitsche strijd krach ton do hevige aanvallen der Russen af, die groote verliezen leden. In Oost-Galicië is de toestand onveran derd. Russische bron» PETIIOGRAD, 31 Juli. (P. "S. A.) Door den grooten generalen staf wordt het volgende medegedeeld Tusschen de Dwina en de Njemen zijn geen veranderingen van beteekenis in den toestand gekomen. Op het Narewfront, waar de verbitterde gevechten voortgezet worden, heeft de alge- meene linie den 28 dezer geen wijzigingen ondergaan. In de strook van Rozan trachtte de vijand met aanzienlijke strijdkrachten vooruit te rukkon tusschen de Narew en de Orsln'z.Deze poging werd echter verijdeld. Aan de Proet had oen lievig artillerie-gevecht plaats. In de richting van Serozk-Pultusk werd het ge vecht aan heide oevers van de Narew met afwisselend offensief en defensief gevoerd. Den 28 dezer deden de vijandelijke troe pen geen plaatselijke aanvallen meer op Maidan-Ostrewslcy, alsmede ten Oosten van Woislawilze en het dorp Koulajiowitzi. Aan den Boeg, stroomopwaarts van Sokal. sloe gen wij twee Oostenrijksche aanvallen af. Bij Kamiönka trokken ongeveer zos Oostenrijksche regimenten achtereenvolgens over de Boeg, en slaagden er in, zich van eon deel onzer loopgraven meester te inaken. PETROGRAD, 1 Augustus. (P. T. A.)— Tusscbun de Dwina en de Njemen deden de Duitschers in den nacht van den 30 en den daarop volgenden morgend hevige aanvallen op Bocuskaq, daarna op Constantinovo, Krintchine, Soubotche en Traschkouny. Aan de Narew zette de vijand op den 30 met geringe strijdkrachten zijn pogingen voort om den linkeroever over te trekken bij den mond von de Schkva en ten oosten van Rojane. De vijand deod plaatselijke aanvallen in de buurt van de dorpen Jabin® en Rembischen. Wij hebben ons oude front behouden. De vijandelijke troepen, die hij het front van Maghnoucheff en Kozenibe over deWei- chsel poogden te komen, werden door ons aangevallen. Aan de boven-Weichsel houdt de vijand stand. Tusschen de Weichsel en de Boef waren onze troepen in den nacht van den 30 verplicht hun gereed gemaakte achter— waatsche stellingen te bezetten. De vijand verhinderde ons niet ons nieuwe front in te nemen, waar onze troepen zich consolideer den. Wij ontruimden de stad Lublin en den sector tusschen de statiën 'Novo-Alexandria. en Reicwetz. Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Juli. (W. B.) Do Italiaansche aanvallen, die op dorr rand van liet Goorzerplateau nog voortdu ren, zijn op zich zelf staande voorgerechten vaturijandelijke afdeelingen, die zich tegen do vooruitspringende steunpunten van onz» stellingen richten. Zoo poogden de Italiaan^ sche trolpen ten oosten van Sagrade en bij; Podipuglia verder terrein te winnen, doch werden teruggeslagen, in het bijzonder bij do Monte Sei Busi, die vast in ons bezit is.| Op de andore deelon van het zuidwestelijk] front had niets belangrijks plaats. Boven het plateau van Cormons is in de laatst®!

De Volksstem | 1915 | | pagina 1