OorloisberiGhten Het benuttigen van het Fruit Westelijk gevechtsterrein Gostslijk p?2cisisierr8in Zaitlelijk gevechtsterrein Aan de Dardanellen 08 oorlog in de lueht In den Kaukasus Belangrijke verklaringen van Edison X3 nummer 131 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 7 Augustus 1915 ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* U1T6AAF, 4 's avonds 0 Ijf T UITGAAF, 7 u. 's avonds -0- Pour toute la publicité commerciale et financiers du journal, s'adrcsser exclusivementa l'Agence Réclame Godtó, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Md GODTSi 2, Beurspiaats 2 KJ. 9, Kertestraat, n. 9 Telefoon A 3899 Telefoon 114 Bestuurder- UitgeverJ. VAN NUFFEL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN KI. asnt. fl tot 41tl. rog.) ft. 0,60 3" bladz. (de regel) fr. 1,00 4» bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) ft*. 1,00 Gemengd nieuws per regel-fr. 2,00 Recht.heretoll. (per regel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,GO Commerciale en flnancieele aankondigingen zich nitsluitelijk tc wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Voordracht vanM. Miserez, in de gewone Landbouwvergadering, over het verwer ken van fruit. In gewonen lijd ie one Vlaamsch fruit te veel waard om het te drogen. De kwestie is wat wij mei het fruit moeten doen als hot overvloedig ia en goedkoop. Binnenenkelo dagen zullen de kriekpereil rijp zijnZi] zijn uitmuntend tracht zo rfaar verdere markten uit te voeren, hoewel het nu moeilijk is. Er wordt ook te weinig fruit verbruikt in de volksvooding appels en peren kunnen de boter vervangen die nu zoo duur is, en zo zijn gezond. Mon moet de soorten die kannen goed blijven, bewaren in kelders of in kuilen, indien we dat alles op do markt brengen, er zal overvloed zijn en de prijzen zullen zeer -laag zijn. Bewaren? Maar dati» moeilijk Voletrekt niet Ge bewaart sedert altijd uwe boeten en uwe aardappelen in kuilen of putUm. Men kan ook liet fruit in kuilen bewaren. Ik hebdiet beproefd, en de uitslag is uit muntend geweest. Het fruit kwam zeer frisch uit den kuil, bijna zonder verlies van gewicht en van hoedanigheid. Fruit dat in October maat- Bfrankweerd was; kwam in Maart uit den kuil en 't gold dan 30,35 frank. Maar er is een groot doel van 't fruit dat niet bewaart hewol droogt dat. Verleden jaar hebben wij eene proef ge daan mot 200 kilos peren, Jacques Lebel De peren worden gescheld, het klokhuis uitgeboord en in schijfjes gesneden ofwel in vier, zes of acht stukken. Er bestaan machientjes of molentjes om terzelfdertijd appols of peren te schellen te klokhuizen en in stukken td snijdon. Men droogt dan de stukken op droogasten voor hop, suikerijen, mout en geneeskun dige planten. Wij hebben gedroogd op een^n hop-ast. Honderd kilos fruit goven 16 kilos schellen en 6 kilos klokhuizen te zomen 22 kilos. Mon kan eenon ast maken in \v#lkdanig gebouw met er een open vuur in te zetten waarin men cokes brandt de zoldering to vervangen door latwerk waarop men do appels of peren logt. Na 10 uren is alles droog dan moet men ze laten afkoelen. Op zoo eenen ast van 3 meiers lang en 4 m. kan men 500 kilos fruit drogen. Sprelcor vertoont gedroogde afgevallen appels bij don laatsten storm. Van 100 kilos afgevallen appels had men 12 kilos droog fruit. De koston zijn 4 fr. por 100 kilos. Spreker vertoont ook de gedroogde schol len van de appels, dio zooveel voedstoffen bevallen als het fruit zelf. Zij bovatten water 27.30 °/0 vetstoffen 3.39 eiwit 2.63 asch 1.98 celstof 12.27 Icoolhydraten 0.06 suiker 42.56 appel suur 6.40 poctine-stoifen 3.52. Dus bijna de helft suiker. Spreker toont dan ook fruit verleden jaar gedroogd. (We proeven het en liet is uit muntend.) We zouden zoo gemakkelijk hot gedroogd fruit kunnen leveren welk de fruitsiroopfu- brikanlen van Borchworm uit Amerika trek ken. Wij hebben op dezelfde manier aardap- pelschellen gedroogd en doon malen. Ilier in dit fleschje is een staal. Hot moei lieeft ongeveer dezelfde waarde als rogge-, haver- of gerstemeel, zoo bewijst de ontle ding en 't komt van aardappelscliellen. Daarop hebben wij to Aalst al de aardap- pelschollon doen opgaren, on de uitslag is dat we per week 20 zakken aardnppolscliel- lenmeel verkregen, aan 22,50 fr. per 100 kilos verkocht. Op dezelfde manier hebben wij aardappels gedroogd spreker toont een staal daarvan. Als men dus aardappelen te veel hoeft, droge mon ze, ze bewaren zoolang ge will. We hebben brood gebakken met 10. 20 en 30 per cent aardappelmeel en 't was uit muntend. Kleine aardappelen en die van de plaag aangedaan zijn kan mon ook droogen ze gaan dan niet verloren. Ook op dezelfde wijze bobben wij jonge suiker-erwtjes gedroogd. Hel drogen kan een uitgebreide nijverheid worden, or is enkel een weinig voorhandne- raing noodig. Met mannen aan 't hoofd als M. Maenhaut zie ik voor ons eene schoone ontwikkeling der droognijverheid te gemoet, Spreker toordt warm toegejuicht). Officieele mededeelingen. Duitsche bron» BERLIJN, 5 Oogst.Tn de Vogeezen, is de strijd aan den Lingekopf en ten Zuiden herbegonnen. Overigens geen belangrijke gebeurtenis sen. Fransche bron* PARIJS, 5 Oogst. In Artois hadden vorleden nacht enlceb granaatgevechten plaats ten noorden vaiw hot kasteel van Carleul. In Argonnon was de nacht woelig. De vij-- and deed er twee aanvallen, eene tegen de: hoogte 213 en het dal van Fontaine-aux- Charmes, de andere in de streek van Marie Thérèse. Aan Four-de-Paris en aan de Haute-Cho- vauchée, onophoudend geweervuur lusschen de wederzijdsche loopgraven. In de Vogeezen, aan den Lingekopf en te Schratzmunnele hadden een deel van don- nacht gevechten plaats bij middel van hand granaten on springhussen. Op den Barren- kopf werd een tegenaanval afgeslagen. PARIJS, 5 Oogst. Kalme dag. Op hot Wostolijk gedeelte van het front is het arlilleriovuur verminderd, uitgenomen in België, in den selctor Steenslraote. Het sas, in Artois, in do stroek van Roclincourt en tusschen de Som me en de Oi3e. In Argonnon, govochton met granaten en springhussen, in do streek van Mario-Thé- rèse en Saint Hubert. Hevig lcanongovecht in het hosch van Apromonl, te Fonlonelle en op de hoogten van Linge. SuiSscSt© bron AALST, 5 Oogst.Hot leger van von Bolow, maakte in Kurland 2227 gevange nen. De legers van Scholz en Gallwitz drin gen lievig strijdend verder naar de haan Lomza-Ostrow-Wyszkow. 4862 gevangenen en 17 machiongeworon buit gemaakt. Hot leger van prins Leopold van Beyoren doorbrak de buitensto en de binnenste fort- lijnen van Warschow. De stad is door ons bezet. Tusschen Weichsel en Boug wordt de vij and vorder vervolgd. ©ostonr5|kscSa© bron. WEENEN, 5 Oogst, De lange reeks overwinningen sind3 de slagen aan de Du najolz in Galicie, in zuid en noord Polon en in de Oostzoeprovinciën behaald, worden gekroond door do inneming van Iwangorod on Warschow. Gisteren werd Iwangorod door onze troe pen bezet. Heden zijn de Duitsche troepen van het leger van prins Leopold van Beieren de hoofstad van Russisch-Polen binnen gerukt. Tusschen Weichsel en Boug dringen do erbonden troepen, Bleeds kampend meer naar het noordon op, De Oostenrijksche ruiterij beroikte Usti- lug, do Duitsche, Wladimir-Wolynski. Verders blijft de toestand onveranderd. Russische bron PETROGRAD, 4 Aug. (P. T. A.) Door don grooteu generalen staf wordt het vol geilde medegedeeld In de richting van Riga trokken onze troepen over do rivier Ekau terug. Oostelijk van Ponievoge werden de hardnekkige ge vechten van 1 en 2 Aug. voortgezet. Weste lijk van Kovr.o worden de ontmoetingen talrijker. Aan de Narow deed de vijand herhaalde lijke aanvallen op het front,waar de Schkva in do rivier uitmondt, waar onze loopgravei en liet dikwijls lot bajonetgevechten komt, Een hardnekkig- gevecht is nog altijd gaande links van de Narew en Noord-Oostelijk van Ivojane in don sector Lzebenine-Brzezno. Aan de Beneden-Narew en links van den Weichsel, heersclite den 2 slechts geweer vuur. De Duitsche troepenmacht, die na een uiterst hardnekkig gevecht in den avond van 1 Aug. den Weichsel overtrok, nam een deel van het grooto weud noordelijk van Matzievitze en kwam over een aanzienlijken afsiand vooruit. Tusschen Weichsel en Boeg viel de vijand den omtrek en liet dorp Kouroff en «oorde- lijlc Lublin aan hij werd niet groote ver liezen teruggeslagen. Hetzelfde geschiedde aan weerszijden van den heirweg Tradniki- Vlodavo. De vijand slaagde er in een weinig voor uit te komen langs den benedenloop van de •rivier de Svinka. Aan Boeg, Zlotaia Lipa en Dn jester geen verandering. Oostenrijkse!*© ;5?on. WEENEN, 5 Oogst. Aan hel Tyroler- front, kwam het ai&an in den omtrek van den-Kruisfeergschtop lot grooter gevechten. Een gisteren morgend begonnen aanval van verscheidene bataljons van hot Italiaan- sche infanterieregiment n. 92, tegen Neme- salpe ten noord-oosten van den Kruisberg, 'io bloedig mislukt. Be vijand trok 's middags vluchtend naar dediosschon ten zuiden der grens terug. Ter ontlasting dezer Italiaanscho-krach- ten, poogde 's namiddags een vijandelijk; bataljon, verrassend tegen de Soikopelstel-1 ling, ten noorden van den Kruisberg op te rukken. Ook dit bataljon werd na korten strijd teruggeslagen en volkoor 100 dooèen. De bataljona-kommandant en meerdere officie- ron sneuvelden. Onze verliezen in de ge vechten zijn gering. In het Gorzgebied hebben de Italianen sinds gisteren wederom- een hevig artillerie vuur geopend tegen onze stellingen van de Doberde hoogvlakte. Toen de vijandelijke infanterie uit Sa- grado en ten Zuiden van Sdrauzzina wilde tot den aanval overgaan, werd zij door onze «artillerie verstrooid. Op de overige fronten, nifttan bron ROME, 4 Oogst In hotCadoredal wordt hetJ-cvav fairens goichut togen de vijandelijk sperwerkon voortgezet. In Karinthië heeft do vijand den 1 Oogst een nieuwe aanvallende beweging beproefd tegen de Cima Medatte; Op 2 Oogst viel hij, partij trekkende van den mist, bij vorrassing onze stellingen, aan van Scarnitz tot Monte Cuestalsa; Op het Karstplaleau hernieuwde geduren de den nacht van 2 Oogst, de vijand zijH hevige aanvallen tegen onzen rechtervleu gel iu de streek van den Monte Sei Busi welke hij liet voorafgaan duor schijnbewe gingen togen den anderen vleugel. Op den rechtervleugel wordt de strijd ter verbloeding van het door ona in de streek van den Monte Sa Busi bezette ter rein nog steeds scherp en hardnekkig voort gezet. ROME, 5 Augustus. (Router.) Officieel. Onze zware batterijen beschoten Borgo,in het Lugana dal, waar gedurig troepen en treinbewogingen waargenomen werden. Op den Karst verliep de nacht rustig. Morgends bombardeerde onze artillerie vijandelijke troepenmassas, die bij Marcot- tini verschenen waren, alsook vijandelijke kolonnen, die zich op de haan Rupa-Do- berdo bevonden. De linkervleugel en het centrum vordert langzaam, terwijl de rechtervleugel zich vergenoegt, hij het versterken der vroeger genomen stellingen. De tegenstrever poogde vruchteloos de door ons veroverde stellingen bij den Busi berg terug te nomen. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 5 Oogst. Op het Dardanellenfront hadden nabij Ari- Burnu eenige onbeduidende schermutselin gen plaats, Onze artillerie lieeft op onzen linkervleu gel eene vijandelijke mijninrichting ver nield. Een vijandelijke kruiser heeft zonder ge volg Altzki Tepo beschoten. Onze artillerie antwoordde en raakte een vijandelijke tor pedoboot, waarop deze zioh verwijderde. Een vijandelijke vlieger heeft eene bom geworpen op het gasthuis van Eznie, ten zuiden van Kum-Kale. Een gekwetste werd gedood. Op 3 Oogst naderden oen kruiser en vier tor-pedobooten de kust. Een vlieger steeg van de schepen op en wierp drie bommen op Signadji Kiliman, waardoor een persoon gedood werd. Doze schepen schoten meer dan 200 obus sen op de opene stad en vernielden een huis. Verder geen nieuws. Dood van don Belgischen vlieger Benoit. Ziehier eenigo nadere inlichtingen over den doodeHjken val van den Belgischen vlie ger Benoit. Benoit was Vrijdag avond, rond 7 uro, te Issy-les-Moulineaux opgestegen met eer. tweovlakker, in gezelschap van den vlieger Migein. Talrijke nieuwsgierigen volgden met den '■fblik het vliegtuig, toen eensklaps een angst "kroot uit aller borst opsteeg. Het toestel was in brand geschoten en plofto als oen loodklemp ten gronde. Tijdens den val gelukte Benoit or in zich uit het toestel los te maken on sprong op eene hoogte van 150 meters uit het toe stel. Hij .el op het dak der werkhuizen Schwartz en Meurer, terwijl liet vernielde toestel eenige meters verder op een onbe bouwden grond der Victorlaan viel. Toen de pompiers er in gelukt waren de vlammen uit te dooven, haalden zij uit de Irniuen hel half verkoolde lijk van Migoin. enoit leofde neg toen mem hem vond. liij werd inderhaast naar het gasthuis gebracht, doch bezweek weldra... l"£c - :B< Rusland en Bulgarië BERLIJN, 4 Oogst.Uit Woenen wordt aan het Berl. Tagebl. gemeld, dat volgens: joor 4© Belartoestollen op slechts vfjftien ofi oon bericht uit Sofia aan de Az. Est prins twintig kilometers van do vuurliuie te bren- Turksohe bron. CONSTANTINOPEL, 5 Oogst. Onze troepen hébben krachtdadig de vij andelijke achterwacht, dio de terugtrekkende hoofdmacht moest dekken, aangevallen in den omtrek van Homur,ten oosten vanKilisj Guediqui. Wij verdreven den vijand in noor delijke richting en maakten 150 gevangonen. De Russen hadden 500 dooden en 1000 ge kwetsten. Onze afdeelingen hebben Karakilissa en den omtrek, ten noorden van Homur bezet Bussiache bron. PETROGRAD, 4 Oogst. (P.T.A.) In den Kaukasus hadden op 2 Oogst over het geheele front bloedige gevechten tusschen onze voorhoeden on de Turken plaats. PETROGRAD, 4 Oegst. Officieel. Den 2n dezer hebben onze verkenners in de richting van Olty, hij Arkins een Turkschen post verslagen. Op het gansche front zijn onze verken- ningspalrouillos in geveehten gewikkeld met de vijandelijke voorhoeden. In do rich ting van Sarykamyche wierp een onzer vlie geniers, gedurende een luchtverktnning bommen op een groet Turkieh kamp, het beetaan v*n den menscli aangenamer te maken en zal alleen, om mijn land te ge hoorzamen, trachten nieuwe wapen# te scheppen. Wij vroegen hem welke nieuwe wapens hij uitgedacht had. Hij antwoordde niet da. delijk en zeide "Tot heden heeft men in1 dezen afschuwelijke oorlog elechts toevlucht lot chemische hulpmiddelen genomen 1 elec- triciteit heeft nog geen rol van beteekenia gespeeld. Zou men lnj voorbeeld do draadlooze eloctriciteit aanwenden kunnen, om op grooten afsiand eon basis van ammunitie in de lucht te doen springen Ja. Zou electriciteit een torpedo kunnen doen ontploffen alvorens die zijn doel be reikt heeft. Bij deze vraag weifelt Edison een oogen- blik en verklaart dan Onze uitvinder Hammond heeft bewezen dat een torpedo door een electrischen stroom uit het schip, - dat hem geworpen lieeft, kan geleid wor den. Men heeft nog niet aangetoond dat het seliip. waarop de torpedo gemunt is, over dezelfde macht zou kunuen beschikken. Maar ik zou geenszins verwonderd wezen indien men eeno uilvinding zag opduiken, welke in staat zou zijn om het schip tegen den geworpen torpedo te beschermen bui tendien zullen wij groote veranderingen bij wonen in het bouwen van schepen! De bombardementen door de sismograaf geregistreerd De stad Laibach, in Carnlole, bevindt zich in rechte lijn op ongeveer 80 kilometers van de Isonzo-linie, waartegen de Italianen in de laatste weken zoo hardnekkig stormliepen. Men heeft thans in het sisinografisch s'a- tion dezer stad, een der best ingerichte vau Europa, vastgesteld, dat eenige instrumenten getrouw den terugslag van het geschutvuur geregistreerd hebben. Merkwaardig is het feit dat de sismografi- sche indrukken van den terugslag der kanon nen, bij hot afschieten, zeer duidoiyk afge scheiden zijn van de indrukken der ontploffing van de bommen en shrapnells. Men kan zelfs op de sismografische diagrammen te Laibach de verschillende kalibers dor stukken waar nemen en zich aldus rekenschap geven van het aantal opgestelde kanonnen. Het is voornamelijk te danken aan een toestel van'Professor Belar, toestel dat nau welijks grooter is dan eea schrijfmachien -co- gemakkelijk kan verplaatst worden, dat deze uitslagen bekomen werden, uitslagen, die tvolaten eene geheel nieuwe beschrijvingsme thode der veldslagen, tegemoet to zien, na melijk eene automatische en daarom onbe twistbare beschrijving Mon zal deze proefnemingen vollodigea Treebetzkoi binnenkort uit Nisj naar Sofia zal vertrekken, om uit naam van de Rus sische regeering mot die van Bulgarië te ondorhandelen. Volgens het oordeel van de politieke kringen zal do zending van Troebetzkoi naar Sofia evenmin resultaat opleveren als zijn zending naar Nisj. De volgende belangrijke aanteekeningen zijn aan een interview van den vermaarden uitvinder Edison ontleend on door de Matin uitgegeven Op het oogenblilc dat ik de boekerij van Edison binnentrad, sliep hij. Na 17 achter eenvolgende uren van studie, had hij zich gekleed op een klein ijzeren bed geworpen, dal in een hoek van bet venster stond. Gewekt door zijn secretaris, die belast was hem van mijne komst te verwittigen stond hij aanstonds hartelijk en glimlachend op, en wij hebben meer dan een uur met elkaar gesp»©ken. n Edison legt een minaohting voor klee ding en voedkel aan den dag, welke getuigen hoezeer hij opgaat in do vraagstukken, die hem ter harte liggen. Hij kleed of ontkleedt zich, of eet alleen dan, wanneer een vrien delijke hand erin slaagt om hem een oogen blilc aan zijn werk to onttrekken. Doch het is niet liet gemis aan koketterie dat liet eerst opvalt, het is de wijze van op treden, zijTi5 Verdringende en toch zoo wel willende oogen, zijne fijne en men zou haast zeggen geestige hanuen. Zijn geheel wezen loont den sterken wil aan, die alle moeilijkheden overkomen heeft, een geost die het lichaam volkomen beheerscht. Steeds had Edison geweigerd om zich toe to leggen op het vinden van middelen, welke medehelpen konden om lerens te vernietigen, tot eindelijk de minister van Marine, de lieer Daniels, een beroep leed op zijne Vaderlandsliefde, Ik heb steeds gewerkt, ceidt hij, ony moest gevoed worden, gen. De sismografische oorlogstafereelon zijn ongetwijfeld -tot eene groote toekomst geroer pen De Begrafenis van een Prinses op Madagascar Prins Ramava vroeger machtig souverein op Madagascar, is mot indruk wekkende praal naast zijne voorvaderen ia de rotsen van Ambooitrandrazama begraveftt geworden. De overledene wae inderdaad eene vroovr die haar levenlang manskleeren gedragen- had en zich prins had laten noemen. HijJ of zij had over de provincie Betsileos gere geerd, genaamd Iaandra.Ofschoon de laatstei jaren nadat de Franschen zich van het* eiland meester gemaakt hadden, in groottej moeilijkheid te hebben doorgebracht, is* Ramava toch met plechtigheid begraven. De kist was belegd met drie lagen zilveren dollars, welke doorboord waren ten einde diefstal te voorkomen. Men had er oek kostbare juweelen in opgestapeld, instru menten, zelfs huishoudelijke voorwerpen, opdat de prins met waardigheid zijne voor vaderen te kunnen vervoegen. De oude ge woonte om eenige slaven in den kuil te werpen mocht voor Ramava niet plaats hebben, maar men offerde veel ossen op om den toorn van de - geestes der voorvaderen» te bedaren, verbolgen over dit gemis sau eerbied. Eene andere gewoonte moest eveneens opgegeven worden, namelijk om bet vorste lijk lichaam aan een deur le binden en iede- ren dag de touwen meer aan l© halen, tot al het vocht uit het liehaam in een vaas ge druppeld was, welke daarna op eene gewijde plaats in den diepen stroom hegraven werd. Vandaar steeg de geest vau den overleden» in deu vorm van een slang op, welke men niet mocht verontrusten en die op kosten van het hof overal waar zij zich vertoonde,

De Volksstem | 1915 | | pagina 1