t m DAGBLAD Berietrt aan onze Lezers Westelijk gevechtsterrein Oostelijk goYGChtsterrsin Zuidelijk gevechtsterrein In den Kankasns De csrleg in de lucht De toestand in de Balkanen De toestand In Griekenland AANGENOMEN NORMAALSCHOOL van Mechelen. Amerika's antwoord aan Engeland iytïalüïl Italië en Turkyë De h88r Delcassé spre;lit over de Balkans en de Dardanellenkwestie De komende Panamerikaansche Conferentie en de Mexikaassche Kwestie. Een licht dat sedert de XVII' eeuw op weg ls De koning van Spanje en de Krijgsgevangenen 400,000,000 Clgaretten voer d8 Bondgenooten De winsten der ngntrale scheepseigenaars Een niet allnilaagsch huwelijk Welke bezuinigingen kan men in den oorlog maken jaargang nummer 132 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag S en Maandag Q Augustus 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 's avonds Ijf Ij} T UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, n'.i ,1 Arn I 1'Am A II t li l'A |T O O A Ti.l^fïï JI.Tllft fi O (1 LÜ 2 P llKVW (ld ..Jt.I l'Our lOUie ia puunuiie uuunucieiaiv lil -U J„U.U1U| s'adresser exclusivemeut a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL j TE Md G O D T S2, Beursplaats, 2 |N". Telefoon A 3299 AALST iCerKstraat, Telefoon 114 Bestuurder- UitgeverJ. VAN NUFFEL-DB QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aan*. (1 tot 4 W. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de "egelj fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon. (perregel)fr. 2,00 Sport (psr regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recüt.herstoll. (per regel) fr. 2*00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en tfnancieote aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Heden verschijntDe Tfoiks- stcm Biet 4 bladzijden en mag slechts aan 3 centiemen ves'kccbt werden. De datum van het aannemingsexamen is nog niet vastgesteld. Van nu af ochter tot don 15" Augustus mogen de candidaten zich daten inschrijven. Zij moeten ten minste 15 jaar oud ziju op 31" December 1915 en, bij hun aanvraag, de volgende stukken indienen 1. Hun gehoorteakt (op ongeregeld papier). 2. Een Bewijs van goed gedrag, goteekend door don Eerw. Heer Pastoor der Parochie. 3. Eon getuigschrift vau zedelijkheid en verblijf, indien zy uit eeu ander gesticht komen. 4. Een getuigschrift van zedelijkheid, af geleverd door de overheid der gemeente. 5. Een getuigschrift van koepokinenting. WASHINGTON, 5 Oogst. Het Reutorsbureel meldt Het Staatsde- partement houdt zich bezig met het ontwerp van een anlwuordop d« Britsche nota. Men meont dat li9t bijna gereod ik. De Amorikaansohe nota erkent van den een6n kant dat de nieuwe toestanden die Engeland lot oen bijzonder optreden aange zet hobbon, inderdaad voorhanden zijn; be- strijdou echter van een anderen kant de wet telijkheid der inbeslagneming van schepen in volle zee, die op v/eg zijn naar onzijdige havens. Verder wordt bestreden dat do handel der Vereonigdo Staten niet geleden heeft. Er schijnt neiging te beslaan ton slotte de beslissing aan een scheidggorecbt te onder werpen. Officieele mededeelingen. Dmiacliie BERLIJN, 6 Oogst.Op den Lingekopf en ton zuide duurt de strijd nog voort. Onze vordediging'skanons hebben vier vijamlelijlco vliegers tot landen gedwongen. Een der toestellen word verbrand, een ander vernield. Aan de kust viol een Fransch watervlieg tuig in onze banden. Do inzitteden werden krijgsgevangen ge nomen. Franachs bron. PARIJS, 6 Oogst. In Arlois, rond Souchez, govechton met bandgranaten en springbussen. Hevig bombardement gedu- ronde den nacht- To Tracy-le-Val en rond Vailly, in liet Aisnedal, hevige artilleriegevechlen. In do Argonnon was de nacht zeer woelig, Geweervuur on bommenwerpen van de eeue loopgraaf naar de ander», waarbij ook do artollerie verscheiden© malen tusschen kwam. Op de Maashoogten, aan het Hoogbosch word eene vijandelijke aanvalspoging ver hinderd. In de Vogeezen worden onze loopgraven aan de Lingekopf zeer herig goborabar- Öeerd In den avond van 4 Oogst deed de vijand een zeer hevige aanval, bij dewelke wij al onzo stellingen behielden, uitgenomen een klein deel loopgravon-, op den top van den Linge. PARIJS, 6 Oogst. Middelmatig artil leriegevechi op het Westelijk front. In de Argonnen duurde do strijd met bom men en springbussen alsook liet artillerie- gevecht voort, docli met minder hevigheid van wege den vijand. Hovig bombardement in het boscli van Apremont. t In de Vogeezen hadden zeer hardnekkig! gevechten plaats op de hoogten welke den Noordkant dor Fecht behoerschen, voorna meiijk op de Sehratxmaenuelo, waar de vijand, na eeu blokhuis genomen te hebben er door een tegenaanval uit verdreven werd. Een- onzer vliegtuigen was ten gevolge eener hapering aan den motor gedwengon (elanden, bionen onze lijnen, nabij Moulin- sous Touvant, op kleinen afstand ran de vijandelijke lijnen. Eens beaenee is bet toestel in brand ge raakt en rernield. De vliegers zijn onge deerd. Db.eS3©cÏ30 bsaotn BERLIJN, 6 Oogst. In Kousland, in de streek van Ropol, op 60 kilom. ten Noord-Oosten van Poniowicz en nabij Kowark en Kurkle. ten Noord-Oosten van Wilkomierz, hadden voor ons gunstige ruiterij govechton plaats. Op bot Narewfront,len Zuiden van Lomza gaan de Duitsciiers vooruit, ondanks do hardnekkigen togenstand der Russen. Tusschen de monding der Boug en Nasiolsk, hebben de troepen gelast met de omsingeling van Nowo eene vijandelijke stelling ten Zuiden van Blendostow over rompeld on zijn naar de beneden Narew af gezakt. Een onzor vliegeskaders heeft bommen geworpen op de statie van Bialystoch.Zooals roods gisteron gemold werd, hadden do Russen, na uit de binnen en buitenfortlijnen van Warscbow gowórpen te zijn geweest, zonder dat do stad het minste letsel beko men had, do stad ontruimd. Zij waren naar Praga, op den reebtoroover der Weichsel gotrokken. Van daar beschieten hunne artillorie en infanterie reeds sinds gisteren morgend het center der stad. De Russen schijnen vooral het oud kasteel d©r koningen van Poloü te willen vernielen. Natuurlijk, hebben onze troepen in eene stad als Warschow van het bombardement niets te lijden. Hot is echter moeilijk aan te nemen, zoo als de Russen het beweren, dat zij de hoofd stad van Polen ontruimdon, om doze te sparen. Op bet zuid-oostolijk terrein hebben onze troepen, die over do Weichsel getrokkon waren, oenige vijandelijke stellingen geno men. Do Russen deden vruchtelooze tegen aanvallen. De legers van vo^i Machensen achtervol gen, steeds de wijkende Russen. Do vijand werd ten noord-oosten van Nowo-Alcxandiia uit hunne stellingen ver dreven door do Oostenrijk8clie troepen on nabij Sawin, ten noorder. van Cholm, door de Duitsclie troepen. Rasssaaefre forssi PETROGRAD, 5 Aug. (P. T. A).— Door den gvooten goneralen staf wordt het vol gende medegedeeld In do richting van Bausk en Riga werden den 3 doz^r gevechten geleverd bij de rivier- Mussa. -Ten oosten van Poniewlecz, waar de DuitsViiers hun strijdkrachten samei trokken bobben, zetten zij hun tegenoffensief voort. In die streek onlwikkslen iie gevech ten zich gedurende de laatste dagen Aan de Narew sloegen wij den 3 dezer hardnokkig8 aanvallen van'den vijand af in de richting van Kolno en Lomza. Bij de mer.vloeiing van de Schkwa on in den sector van Ostrolenka, hebben onze troepen ouder hardnekkige gevechten zich echter teruggetrokken naar eeu nieuw front. Aan den Weichsel trokken onze troepen, overeenkomstig de ontvangen orders, terug van de linie Blonie-Nadarjino naar do stel ling van Warschau. Deze beweging werd uitgevoerd zonder bolemmering van de zijde van den vijand. Do Daitsche troepen, die in den loop der vorige dagen bij Matziewitz den Weichsel overtrokken, deden den 2 de zer met aanzienlijke strijdkrachten een reeks anvallen, pogende om het bezette terrein uit te breiden. In de strook van den overgang over de rivier bij Iwangorod beperken onze troepen, in overeenstemming mot liet vastgestelde oporatieplan, goleidelijk het front op den linkeroaver van den Weichsel. Tusschen Weichsel en Boeg worden de gevechten voortgezet. Op don rechteroever van de Wieprz, bij het Dralof-meer, ten noord-ooston van liet dorp Leutsjend on op den weg van Cliolrn naar Wlodawa, in do streek van Gora-Lvs- saja deed do vijand den 3n dezer met aan- zionlijke strijdkrachten een poging om ons front te doorbreken. Het gevecht werd hier gevoerd met een vorbiltoring, welke bijna zonder voorbeold is. GeJuronde den ganschen dag viel een hagel van vijandelij ke projectielen in onze loopgraven, maar onze troepen hielden siand. Aan de Boeg, Zlota Lipa en Dnjester word geen enkel gevecht geleverd. In Bessarabië BERLIJN, 5 Aug. De Lokal Anz. vorneemt uit Czernowilsj, dat de tegenstan ders aan liet Bossarabische front passief blijven. Een enkel-- maal wordt de rust door artillerieduels verbroken. De Russen hebben hier bun versterkingen sterker aan gelegd. De draadversperringen zijn 15 breed. Het laat zicli aanzien, dat de Russen hier langdurig passief denken te blijven. Op dit fnmt hebben zij bereden troepen uit Oos!-Rusland aangevoerd en daarvoor blijk baar infanterie aan het westelijk gevechts- toor.eel afgestaan. Ten noord-westeu van Czernowitsj aan de Procthoever, in do nabijheid van de Roe- meensche grenzen, hebben slechts afzonder lijke patrouillegevechten plaats. IftaSiaansche bron ROME, 6 Oogst. In hot Cordevoleo.al hebben wij het offen sief voor dt bezetting van den Lanapas, waar wij in de gevechten van 17 en 27 Juli de vooruitgeschoven vijandelijke loopgraven genomen hadden, voortgezet. In het Karftgebied, ondernam de vijand, die poogde de opmarsch van ons centrum en linkervleugel tegen te houden, gisteren na middag een hevigen aanval in de richting van het Capucienenbosch. s Avonds laat hernieuwde de vijand, ge steund door oen hevig bombardement, zijn pog-ing, opnieuw onze lijnen te nomon. Russische bron. PETROGRAD, 6 Oogst. In de kust streek heeft geweervuur plaats gehad. Op bet overige deel van het front had geen enkel gevecht plaats. Zwitserland krijgt ook iets van den oorlog te zien. De Tribune de Génève deelt mede, dat eene groote menigte in de richting van het fort der Sluis, over de Fransch-Zwitsorsche grens een goveclit in do lucht heeft kunnen bijwonen. Er waren twee vliegtuigen en .een groot toestel, dat men denkt een bestuurba ren luchtbal geweest te zijn. Een der vlieg tuigen viel neder. De inwoners va Vrenier verzekeren dat zij talrijke kanonschoten boorden en dat zij heel duidelijk een bestuurbaren luchtbal bemerkten. Volgens de Tribune zou bier kwestie zijn van een Zoppeliuaanval op de streek vau Amborieu. BERLIJN, 5 Oogst. De Berliner Zei- -tung am Mitlag ontleent, via Lugano, aan de Stampadat de Italiaansche ambassa deur te Gonstanlinopel, markies Garroni, een nieuw protest-nota zijnor regeering aan de Porto zou hebben overhandigd, over liet verhinderen der Italiaansche onderdanen om Tui'kyë to verlaten, zoo mede do belemme ringen, den ambassadeur in den weggelegd, om met de Italiaansche consuls in het Turk- sche rijk in betrekking te blijven. Naar eene melding van den korrespondont der Bucliarester Minf.rva in Sofia, is de Turksch-Bulgaarsclie ovoreenkomst onder- leekend geworden. Bulgarië heeft met het tot stand komen dezer overeenkomst gewis verplichtingen op zich genomen. Uit Bucharest wordt gemeld, dat bijzon dere gezanten van Engeland, Frankrijk Italië en Rusland te Bucharest en Alhenen zijn aangekomen om nieuwe voorstellen te doen in naam van liet Vierverbond. Naar de Kolnische Volkszeitung uit Kopenhagen verneemt, aanziet de Londen- sclie drukpers het als mogelijk, dat Bulgaria aan cle zijde dor Centraalmachten aan den oorlog zou deelnemen. Dan zou eoliter Grie kenland onmiddellijk het Servisch-Grieksch verdrag naleven, daar Griekenland hel als eene eerezaak zou aanschouwen, Servië bij te staan. Een Brusselsen blad meldt ATHENEN, 4 Oogst. Sinds oenige dagen toont m6n in de gouvernementskrin gen meer beslistheid voor wat betreft de binnenlandsclie zaken des lands. 'Het is juist, dat M. Gunaris nooit zijn in zicht hot gouvernement te verlaten, heeft prijsgegeven. Ook schijnt het, dat de Koning, wiens krachten totaal terugkeeren, zicli na een ernstig onderzoek van den toestand over tuigd hoeft, dat het noodig is, de vt-rkiezing van den nieuwen Kamervoorzitter af te waoliten, vooraleer aan den nieuw gescha pen toestand eene grondwettelijke oplossing te geven. Verscheidene bladen melden, dat de Ko ning zich tegen eene Kamerontbinding ver klaarde en don wensch te kennen gaf M. Venizelos te ontvangen. In 't algemeen is de volksmassa nog steeds Ivoor de mogendheden der Entente gtrind en is zij voor eene Grieksche inmenging in den oorlog. Evenwel is men in eenige kringen ook van oordeel, dat Griekonland's belangen de onzijdigheid voreischen. Uit Genève wordt gemeld dat de heer Delcassé voor de commissie van buitenland- scho zaken den toestand in de Balkans uit eengezet en een overzicht van den gang der expeditie tegen de Dardanellen gegeven beeft. In het Balkangebied staat men voor een zeer ingewikkold vraagstuk. Hoewel nog niets officieols gekend is omtrent het sluiten van eeno overeenkomst tusschen Bulgarië en Turkije, schijnt men toch rekening te moeten houden met eene entente tusschen deze beide landen. De minister drukte zich met meer ver trouwen uit ton opzichte van Roemenië. Hij verzekerde dat de onderhandelingen tusschen de Quadruple Entente en Roemenië in voor- deelige voorwaarden werden voortgezet. De heer Delcassé Bloot zijne aanspraak met te zeggen dat het slagen der verrichtingen tegen de Dardadellen een gelukkigen invloed zou uitoefenen op de houding der Balkan- stalen. Zwitserlanden de Doorvoerhandel De onderhandelingen tusschen Frankrijk, Engeland en Italië, en de Zwitserscho Fede ratie aangaande den doorvoerhandel schieten niet op, volgens de Idea Nazionale De Regeeringen der Bondgenooten zouden voorwaardon stellen welke Zwitserland on aannemelijk acht. Zij zouden namolyk den waarborg eischeu dat de produkten en de koopwaren, welke men naar Zwitserland zou laten gaan niet op de eene of audore wijze aan Duitsciiers of Oostenrijkers en Hongaren zouden geleverd worden, De Federale Raad verklaart dezen eiscb als zijnde onvereenbaar met zijn plichten van strenge onzijdigheid. Het Italiaansche blad verzekert dut men niot denken moest dat Zwitserland aan de Bondgenooten toegeven zou, zoodat oen akkoord bijna onoverkome lijke moeilijkheden zou outmoeten. Reuter meldt uit Washington dat op de Conferentie der Zuid-Amerikaansche Repu blieken en de Vereenigde-Staten, die binnen kort zal bijeenkomen ten einde te beraadsla gen over den toestand in Mexiko, geene voor- stollen zullen gedaan worden van wege de Vereenigde-Staten. Men verwacht zich aan verbod van wapen- invoer in Mexiko, ten einde drukking uit te oefenen op de partijen die dit land verdee len. Het schijnt intussohen vrij zeker dat eene gewapende tusschenkomst der Ver.-St., onvermijdelijk is. De beer Lansing heeft opnieuw bij den generaal Villa geprotesteerd tegen het in be slag nemen van eigendom toebehoorende aan buitenlandsche handelaars iu de mijnonder nemingen te Chihuanhua. Men bericht dat grenstroepen der Vereenigde-Staten slaags geraakten met Mexikaansche bandieten, nabij Bronsville. In 1912 hebben de sterrekundigen eene nieuwe ster ontdekt, welke eenige weken la ter zichtbaar werd voor het bloote oog, om vervolgens weer te vorbleeken en daarna go heel voor de blikken der gewone stervelingen to verdwijnen. Alleen de Amerikaansche sterrekundige Slocum was in staat, dank aan zijnen teles coop, de sterkste ter wereld is en zich in het observatorium van Yerkes by Chicago be vindt, om den loop der nieuwe ster to volgen. Om den afstand te meten, welke haar van de aarde scheidt, heeft deze geleerde eene reeks fotografische opnameu er vau genomen die een geheel jaar in beslag namen, aange zien men eene volledige omwenteling der aarde om de zon noodig heeft, om den afstand te kunnen berekenen. Er was dan ook een onuitputtelijk geduld toe noodig om die aller kleinste der planeten in het oog te kunnen houden. Men heeft opgemerkt dat gedurende deze lange observatie dfrster zich over eenige tienduizendsten van een seconde verplaatst had, wel to verstaan, tienduizendsten En door daarop gestaafde uiterst ingewikkelde berekeningen was men er toe gekomen om het aantal jaren, welke het licht dezer ster noodig gehad heeft om den duizelingwekken- den afstand af to leggen, welke haar van onze planeet scheidt, op 296 te bepalen. Dat wil dus zoggen dat het licht dezer ster dat in 1912 voor het bloote oog op de aarde waargenomen kon worden, door de siderale ruimte gezonden werd in de tweede decade der XVII0 eeuw, tijdens den Dertigjarigon Oorlog. Men weet dat het licht zich met oene snelheid van 70,000 kilometers per seconde verplaats^. Volgens berichten uit Madrid, te Parijs ontvangen, houdt Koning Alfons XIII zich met een bewonderenswaardige ijver bezig met opzoekingen over krijgsgevangenen. De aanvragen aan den koning gericht en uit alle oorlogvoerende landen afkomstig, zijn zoo talrijk geworden dat de vorst eene agentie hooft moeten oprichten, waarvan hij persoonlijk de leiding op zicli genomen heeft. Met medehulp van de Spaansche ver tegenwoordigers in het buitenland beeft men reeds7000 krijgsgevangenen kunnen terugvinden. De Pierre Loriliard Compagnie be richt, zegt de Times, dat zij eon contract geleekend heeft, om 400,000,000 cigaretten voor do troepen der geallieerden te leveren tegen 1 September. Deze bestelling zal de fabrieken dag en nacht bezig houden. Een der gevolgen van den oorlog was de voortdurende slijging waarde der stoom schepen, en buitengowone prijzen werden in de laatste maanden betaald voor tweede handelsstoomschepen. Er worden dikwijls stoomschepen ver kocht aan prijzen hoogor dan bij hun van stapel loopen. Zoo werd onlangs voor een Gargo-Sleamer, die vier jaren geleden, slechts 30,000 fr. gekost had, 68000 pond terling betaald en een ander stoomschip, even voor den oorlog aangekocht voor 50,000 fr. ging voor 100,000 fr. van do hand. Eigenaars van vracht-stoomsohepen, die vroeger niet eens hunne onkosten dekten, verkeeren ihans in veel voordeeliger positie. Men haalt het geval aan, van eene kleine zeevaartmaatschappij, tien jaren geleden opgericht, met bet doel om twee stoomsche pen aan te koopen. Een kapitaal van 30,000 lira's was te dieu einde onderschreven ge worden, maar later was de maatschappij verplicht geweest obligaties tot een totaaP bedrag van 20,000 lira's uit te geven, gega randeerd door de aangekochte bodems. De twee bedoelde schepen werden thans aan zoo voordeelige voorwaarden verkocht, dat niet alleen de obligataire schuld kon worden af gelost, maar dat bovendien die aandeelhou ders hun gestort kapitaal terugkregen, plus een dividend van 200 op het bedrag hun ner aandeelen. - Woensdag is te Kaarden, in Hollaed, een huwelijk gesleten tusschen een jenge man en een jonge doehter, wier eigen zuster, de tweede vrouw is van den vader dee bruide goms. Men begrijpt dut daaruit zonderlinge combinaties ontstaan. De vader van den bruidegom is nu de zwager van zijn eigen zoon, terwijl de zuster der braid nu tevens haar schoooiuoedor is. De zaak wordt nog ingewikkelder als mer. weet, dat uit hel tweode huwelijk van brnigom's vader een» dochtertje is gesproten een half-zusler due van den bruidegom, die nu de behuwdzoon is geworden van zijn zusje, terwijl de jonge vrouw, die de eigen tante is vau dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. De Pall Mall geeft eeno lijst van be zuinigingen uit, welke door de Engelsoho parlementaire oommisiie aanbevolen wor den, teneinde de uilgaven gedurende den oorlog te beperken. Deze zijn Al de aangeboden geschenken moes ten gedaan worden in den vorm van obliga ties en bons van de oorlogsleening. »De automobielen moesten alleen voor officieele en liefdadige döoleinden gebruikt worden. »De gewoonte om zijne vrienden in een restauratie uit te noodigen moest opge geven worden. «Voor de begrafenissen en den rouw, moest men zich tol de hoogst noodzakelijke uitgaven bepalen. "Geene bedienden houden, dan alleen dezulken, die voor het eenvoudigste onder houd noodig zijn. «Allo uitnoodigingen moesten opge geven worden. En eindelijk. «Men moest ophouden de modesveran- doringen in de kleeding te volgen, ofwel oen einde stellen aan al de modewijzigiu- gen... Alles gaat, maar.... de mode te willen onderdrukken.... Misschien gaat de psrie- [.mentaire commissie hierin een weinig te ver.'

De Volksstem | 1915 | | pagina 1