Leening van 532,000 franks DOODBËËLDEKËNS Voor onze Krijgsgevangenen In de valschmunterswereld Wat een soldaat van een stay ziet SUGAR CORM Witte uniformen veer de militaire dokters. De voorloopers der vliegtuigen en der luchtschepen. -v De onzichtbaarheid van het oorlogsmateriaal WARSCHAU In de Diamantnijverheid Niets of bijaa niets Vermaarde schrijvers zooals Stendhal ia zijne - Chartreuse de Par eine, hebben zulks op eene bewonderens waardige wijze aangetoond. Een redacteur [der Gazette de Lausanne brengt er ons eeu ifiieuw bewys van j De verhalen van soldaten, de werkdadige ooggetuigen der gebeurtenissen, zyn, zegt hij, uitstekende bronnon voor alles wat de schil derachtige on zuiver plaatselijke'zijde der ffingen aangaat, maar een soldaat, zelfs een kapitein of een kolonel, weten niets van het ensemble der krijgsverrichtingen of waar aan zij deelnemen zij hebben zekere bevelen uit te voeren, een «objectief te vervullen, iwelke een deel uitmaken van een ensemble» der krijgsverrichtingen dat hun onbekend is. r Het resultaat van een gevecht, dat zich afspeelt op een aanzienlijk front, is do uit komst van oene menigte gedoeltolijke opera ties, waarvan eenigo gelukkig en andore on gelukkig afloopeu. De generale staf alleen is |in staat om in den stroom dor uitgovoerde (verrichtingou, het goh ooi der operaties te i-voJgen. Ik wil ter staving van hetgeen ik aan geef, eene persoonlijke getuigenis aanhalen r Een officier der cavalerie, een mijner vrien- ,den, die aan al de krijgsverrichtingen van af 'het begin tot rniddon Oktober hoeft deelgeno men, vertelde mij men tijdens den veld slag van Charleroi hot gevoel van eene vol komen overwinning had tot op het oogenblik flat bevel kwam tot den terugtochtin den «lag van de Marne echter, in een sector aan uiterste linkerzijde van net Parijsche le ger, meeude hij dat er een volslagen neder- laag geleden werd. i Deze getuigenis wordt door honderd ande ren bevestigd en toont ten minste aan dat betgeen een soldaat zegt aangaande het groot geheel der krijgsverrichtingen, wat men dus •en veldslag noemt, van geenerlei waarde i Een onzer lezers vraagt ons, nog eens de flrijze op te geven voor de bereiding van de Sugar Corn. Wij voldoen aan dat verzoek, doch wij. moeien ons lezers verwittigen, dat het ons 2oorlaan onmogelijk zijn zal gevolg te geven an vragen van lezers, die iets gelezen heb ben in ons blad en zich niet juist moer herinneren wat zij gelezen hebben. I Dat opzoeken vergt voel tijd, vooral .wanneer dan nog eene verkeerde maand wordt opgegeven. I Wij raden dus onze lezers aan wanneer zij jn ons blad iets aantreffen dat hun belang jnboozernt zulks uit te snijden on te bewaren. RECEPT 1. Eon ajuin fijn gesneden Uien sloven gedurende 5minuten, in twintig grammen boter en 20 grammen vet. De pugar Corn erbij voegen en samen een half uur laten koken. De nopdige specerijen bijvoegen peper en zout, en hinden met oen koffielepel aardappel bloem, opgelost in een weinig water. Alles to zamen eens goed laten doorkoken. Opdienen bestrooid met «vat peterselie. RECEPT 2. De Sugar Corn doorste gen 20 gram boter laten smelten, 30 gram .bloem bewerken met botor, aanlengen met èene halve pint melk, de doorgestoken Corn •n 40 gram gruyèrekaas. Al roerende eens goed laten doorkokon, proeven of het goed (van smaak is en de noodige specerijen hij- •oegen. Van hot vuur nemen, een voor een (twee eierdooiers bijvoegen en 3 lot 4 eier- jwitlen tot vatten snoeuw geslagen. Een worm met huis, met boter inwrijven en met beschuit bestrooien. Giet de verkregen Srême in den vorm tot op een vinger van en boord. Laten koken (au bain marie) een half uur .en dan nog oen kwart uur in den oven. Opdienen overgoten met eene crème saus- Ï20 gr. boter, 20 gr. bloem, 40 gr. pruyèro- kaas, 1/2 pint melk, al roerende e «_:oed laten doorkoken. Een Zwitser soli geneesheer, dokter Guyot beeft in eene reeks van voordrachten te pentve, aangetoond, dat het aantal gesneu velde militaire dokters naar evenredigheid teer hoog is, zoowel aan de zijde dei- Geallieerden, als aan de zijde der Duitscliers •n der Oostenrijkers en Hongaren, f Dokter Gyot heeft getracht aan le toonen flat dit feil te wijten is aan de gelijkenis .welke bestaat tusschen de uniformen der Ülokters en die der officieren, j Men moest de dokters een speciale kleo- ding geven, die men op verron afstand zon kunnen onderscheiden, f- Hot zou dezelfde kleur moeten zijn voor 2e beide vijandelijke kampen. Deze kleur moest het schitterende wit wezen, dat trou- rens door Henri Durand, den stichter van »t Roode Kruis van Genève, tijdens don jDostenrijksoh-Franscli-Italiaanschen oorlog (ran 1859 gedragen werd, welk uniform hem poor de kogels gevrijwaard had, ofschoon bij zich steeds ver in de vuurlinies waagde. AAN 4 1/2 o/o f llel Sehepeucollegie der stad Aolsl maakt bekend dat ingevolge de machtiging hun door den Gemeenteraad verleend om eene 'dubbele leening van 500,000 fr. en van 1370,000 fr. aan t% gaan, er zal overgegaan worden dooi' tusechenkomst van den heer fiemeonteonivauger en van de Batfk de la Dendre luff hel oiigeYe.-i van 1104 obliga tion 7ac fr.. h»oresl balende aan 4 1/2 /fe. h. beiaalkiar ep 31 Januari en 31 Juli /van ieder jaar. Die leening :V> «iLsbaar. zijn ten laatste jUu 31 December J919 Het is steeds loonend om oude nieuwsbla den door te snuffelen. Ziehier bij voorbeeld eene opteekening van do Gazette do France in 1792 Iemand, zeer bedreven in de werktuigkunde, hoeft oen viiegwagen uitgevonden, waarmede men zich zoer spoedig in de lucht kan verheffen, welke men naar willekeur naar rechts en links kan sturen en die in staat is moer dan 100 mijl af te leggen. Deze üfifcrffiien is niet alleen van beproefde stevigheid, maar is bo vendien overdekt en beschermt de inzitten den tegen den regen. Men kan er vlug of langzaam raeê vliegen en by zacht weer, 24 mijl per uur maken, ja, met goeden wind zelfs 30 mijl, bij storm of sneeuw echter slechts 1. De werktuigkundige verzekert op zyn woord de echtheid van dezen wagen door hem uitgevonden, waarvau de prys is 4000 gouden Louis. Zich te wenden tot den heer Desorges, Ka nunnik van de koninklijke kerk Sainte Croix te Estampes, rue de la Cordonnerie, to Es- tampes. En de Vossische Zeituug, het oudste blad van Berlijn, vermeldde in 1728 Men schrijft uit Kamieniex in den omtrek van Lemberg, dat een groote vlammende draak den 18 September gedurende meer dan een kwaart uursin de lucht gevlogen heeft. Zij had groote, vreeselyke vlammen uitge spuwd. ook tal van goudstukken on had- tweemaal een sterk geknetter doen hooreu, alsof men groote kanonnen afschoot. Prijs van een Misseboel* De Revue Internationale de Florence geel't de omstandige rekening op van den prijs van een Misseboek, van de XV0 eeuw- Het boek bovat 225 geschreven bladzijden het is versierd met zeer kostelijke kleur- oplichtingen en verhonden in hemelsch-blauw fluweel. De volgende rekening is ontdekt gewor den in een handschrift van-de Ambroziaun- sche Boekerij, te Milanen. De ponden en de. stuivers zijn omgezet in franks Voor 225 bladen perkament 74.20 Voor het schrijven 194 [4Q, Voor het oplichten in kleur 401,85 Tien groote vergulde zilveren nagels en voor vier hoekon 180,67 Negentig kleine vergulde zilveren nagels 40,90 Slot in verguld zilver 3,60 Het hemelschblauw fluweel 18,00 De band 18,00 Versiering van den hand 1,80 Te zamen fr. 932,84 Het zelfde werk zou nu veel meer kosten. Het perkament is nu bijna nog zoo duur en het overige ook. Het fluweel alleen slaat wellicht aan denzelfden prijs. D© 250° verjaardLag Het is juist 250 jaar geloden dat de eerste, potlooden vervaardigd en in omloop gebracht werden. In 1665 begon men inderdaad voor het schrijven graphiet te gebruiken, dat men het vorig jaar te Borrowdale ia Cumberland ontdekt had. De blootgelegde graphietblokken werden in dunne stukjes gezaagd welke met hout be dekt en naar Londen opgestuurd worden. Een kilogram had een waarde van ongeveer 430 frank. Het succes van het graphiet was buitengewoon. De aanvragen werden zoo talrijk en zoo dringend dat men besloot de exploitatie van de my'n te Borrowdale te be perken om die niet te spoedig uitteputten. Deze uitputting kwam 150 jaar later en de graphiet-industrio werd naar Frankrijk over gebracht, alwaar men die voor al do behoef ten van teekonaara eu handelaars aanpastte, door het maken van het eigenlijk gezegde potlood. Later ontwikkelde zich deze indus- trio in Zuid-Duitscbland, alwaar die, dank aan de firma Faber, welke te Nuremberg in 1780 gesticht en nog heden eene bloeiende zaak is, een hooge vlucht nam. Sedert eenigen tijd is men er in geslaagd om kunstgraphiet te vervaardigen door an- thraciet tot op eene hitte van 4000° in een electrischen oven te brengen. mikpunten zijn voor don vijand. Men moe3t dus aan do paarden, welke de natuur van een al te zichtbare huid voorzag', oen meer bescheiden kleur geven; men heeft ze dun ook geverfd. Potaach-permanganesium moest hun de verlangde kleur geven. Dezo kleur is bruin achtig en doet aan de huid van den neger denken. Deze verf is echter een weinig prik kelend en in lichte mate vergiftig. De paar denartsen hebben derhalve nieuwe produk- ten gezocht, welke die verf vervangen kon den Wat de kleur betreft, waren eenigen van meening dat het goed zou wezen, om die zooveel mogelijk met de uniformen te doen overeenkomen. Do lieer Roeland beveelt als dusdanig hot purisch zuur aan, waarvan het resultaat zou wezen een lichte voskleur, een soort kaki, welke zeer goed te samen zou gaan mot hot uniform van eenige troepen. Maar er is nog iets beters, hot methyloensch blauw, al of niet met looistof vermengd, en dat doorden hoer Pepinay aanbevolen wordt. Do verkregen tint zou juist het horizon- blauw wezen, kleur welke tegenwoordig al onze soldaten dragen. WV Men tracht steeds in alle landen om meer en meer alles, wat voor den oorlog dienstig is, vanaf de vliegtuigen tot de paarden, van verrezooveelmogelijk onzichtbaar temaken. Volgens de Koln. Zeitung zou Duilsch- land onzichtbare vliegtuigen bezitten. Een Duitsch ingenieur gebruikt tot dit doeleinde eene stof, genaamd celion dat het doek hetwelk de vleugels bedekt, vervangt. Het celion wordt eveneens gebruikt in plaats van het glas in de automobielen en de vliegtuigen. Het is eene chimische samen stelling van cellulose en azijnzuur. Het is hsoluut doorschijnend en breekt niet; het is zeer buigzaam, ontvlamt niet en wordt door petroleum niet aangetast. De uitvinder heeft zijn eerste proef in den zomer van 1913 in Duilschland genomen; de proefnemingen hebben bewezen dat^het cel- Ion boven de 900 meters praktisch onzicht baar is en met hol bloot oog vanaf 1800 m. niet kan onderscheiden worden. In Frankrijk gebruikt men speciale ver ven, om do paarden als het ware onzichtbaar te maken. De Tepips geeft ons hieromtrent zeer belangrijke bijzonderheden Hetzij zij als rijdieren gebruikt worden door ruiters, welke na vele wederwaardig heden hun rol weer zullon hervatten van vervolgers en van sabrours Hetzij zij de grijzo kanonnon voorttrekken ofwel do voertuigen van den bevoorradings- of den gezondheidsdienst, mogen de paarden niet meer wit of licht fijn. Zij zouden te goede Warschau is de oude hoofdstad van Polen en telt 658,000 inwoners. De Russische stad ligt op den linker oever van de Weichsel, op 1044 kilomoters van 'St-Pelershurg. Het is eene verslerke stad, met muren en grachten en de hoofdoitadel heet Alexan- drafort In de stad vindt men de standbeelden van Poniatowski, door Thorwaldsen, en dat van rSigismond III. De stad heeft een Champ de Mars (oofemngsplein) waar 10,Ö0Ó .man kunnen manoeuvreeren. De hoofdkerk is aan St-Jan gewijd de Grieksche kerk is Sainte-Croix. Een kasteel, de Weichsel belieersc tiende, werd door Sigismond III begonnen en door Stanislas- August voltrokken. Men treft er onder meer aan Een Sak sisch Paleis paleis van den gouverneur nieuwe nationale schouwburg; een zomer paleis waar Lodewijk XVIII, dan graaf van Provence, een onderkomen vond. Warschau heeft eene bank, een arsenaal, Munt, verschillende groote kazernen en een krijgshospitaal. Verder hot hospitaal van het H. Hart, eene gouvernementeele en poly technische school akademie voor godageleordheid eene kunst- en muziekschool, alles modern ingericht. De bijzonderste nijverheden zijn de stof fen, wollen, dekens, zijde, muziekinstru menten en paarden. De scheepvaart en handelsverkeer op de Weichsel is zoer groot. De bijzonderste ijzerenweglinies zijn die naar Krakau, Weenen, Breslau en St-Petersburg. Warschau is eene zoor oude stad eerst de hoofdstad van Mazovie, werd zij maar belangrijk onder het rijk van Sihismond II (1566) en als hoofdstad van Polen ingehul- kigd. De Polen werden er ten jare 1656 door Karei X koning van Zweden en Frederik- Willen, van Brandebuig, verslagen. De strijd Warschausloggenaamd, duurde enkel drie dagen. Bij de derde verdeeling. van Polen viel Warschau in de handen der Pruisen en werd de hoofdstad van Oost Pruisen. De Franschen bomeesterden de stad tem jare 1806 en tot 1812 bleef zij de hoofdstad- van hol Hertogdom Warschau, geslicht door Napoleon I, in het voordeel van Koning Frederic-August, van Saksen. In 1813 vestigden de Russen zich in de stad en in 1815 weid zij definitief aan Rus land gegeven. Een opstand brak er uit in 1830. Het was een wreede tijd, en liet duurde maanden vooraleer de Russen den opstand konden onderdrukken. In 1848 bralt een nieuwe opstand los. Dan werd de stad gebombar deerd. Sedert was alles er rustig en bloeiden nijverheid en handel van jaar tot jaar. Het inlichtingshureel voor Belgische Krijgsgevangenen, Sa vaanstra at, 33, Gent onder 't bestuur van Pater Jefcuit, Verheyle- zoonzendt ons de volgende zeer wetens waardige inlichtingen 1® De werking van het bureel strekt zich uit over geheel het Etappengebied maar ooh uitsluitelijh over dit gebied; 2® VERZENDEN VAN BRIEVEN EN KAARTEN. Het maximum getal is niet bepaald. Het best is toch niet meer dan eens per toeeh te schrijven. Het is beter kaarten te schrijven dan brieven. Schrijft men een brief, dan is het geraadzaam niet meer dan twee bladzijden te vullen en groot en duidelijk schrijven. Voor het adresniet te hoog beginnen, om van hoven wat plaats over te laten. (Het Inlichtingshureel gèlast zich gaarne met het schrijven van het adres). 3® Portretten mogen opgezonden worden hetzij zonder, hetzij met Omslag, doch niet vergeten het adres van den zender op te geven. 4. OPZENDEN VAN GELD. Het hoogst f getal verzendingen is niet bepaald en bel hoogst bedrag ook niet. Het schijnt ftcliter geraadzaam niet meer dan 30 Mark ineens t% zendon. 5p OPSTUREN VAN PAKKEN (GROO TE) EN KANTIENEN. - 't Hoogste ge- xoicht is 25 kilo. Hot hoogste getal 3 per maand (kantien of andere pakken) voor iederen krijgsgevangene De inhoud van het pak en liet adres van den afzender dienen op het pak opgegeven te worden. Do pakken moeten niet ingepakt zijn In doozen of in emballage, maar het is toch veel beter. Qeen gazetlepapier gebruiken om er iels in te draaien Brieven of andore schriften éaêet ise de pakken steken Ook geen boeken 6° Boeken mogen als post-kolis opgezon» den worden; 7® OPZENDEN VAN POST-COLIS. Het getal is niet bepaald. Het hoogste ge wicht een halve kilo (500 grammen). De in houd en het adres van den afzender moeten ook op het pakje staan. Voor hot inpakken, hetzelfde als voor do groote pakken. Onze lezers zullen zich wel herinneren, dat men onlangs eene valschmunterij ont dekte in het centraal gevang te Leuven. De daders, waaronder verscheidene ge vangenbewakers, zijn dezer dagen veroor- deold geworden. Er gaat nu echter sohier geen dag voorbij, of-men ontdekt nieuwe fabrieken. Eenigo regelen geschiedenis over valsch munterij zullen dus wellicht niet ten on- passe komen. Ziehier wat een konfrater er over schrijft De valschmunterij is zeer oud. Zij dag- teekent van vóór den tijd van Herodes, en •een befaamd oudbeidskuudige had er zelfs •een zonderling avontuur mede. Met «ene ploeg aardewerkers deed hij opzoekingen, ter plaats waar eeuwen gele den eene Romeinsch-Gaïïisehe kolonie ge vestigd was. Zekeren dag werden verschei dene vormen blootgelegd en wat vorder ©on tvaren schat geldstukken. De oudheidskundige onderzocht deze en bevond, dat deze stukken moesten uitgege ven zijn door Gallische stammen, ten tijde van Julius Gesar. De oudheidskundige was schatrijk en schonk de gevonden munten aau zijne ge boortestad. Eenigen tijd later, kreeg de man eene dagvaurding, om in eeiïe staak van aftrug- gelarij te getuigen. De betichte was een der,gewezen aarde werkers die aan de opzoekingen deelgeno men had. Hij had oen deel der gevonden munten achtergehouden en ze aai) een rijk liefhebber-verzamelaar verkocht. Op het verhoor kwam alles aan 't licht. De aardewerker was wel ter goeder trouw geweest. Wel is waar had hij zich de gevon den munten niet mogen toeëigenen, doch, hij kon toch niet weten dat deze munten valsch waren... De oudheidskundige had eene Gallisch- Romeinsche valschmunterij outdokt en spe cialisten hadden de bedriegerij ontdekt. Onnoodig te zeggen, dat de oudheidskun dige spoedig de valsche munten uit de ver zameling van het muzeum deed verdwijnen. Wat echter nog het fijnste was, nooit hoorde men iets in hoogere kringen over de misgreep van den oudheidskundige, alhoe wel de ontdekking toch ter oore van de mi nisters gekomen was. Een paar maanden later kreeg hij zelfs eene benoeming als akademieofficier. Wij moeten het wel heivennen, dat wij niet veel weten te vertellen over de zeden en .gebruiken der Romeinsche valschmunIers, doch wij bekennen het ook.... wij weten al niet veelmeer over dehedondaagsche valsch- munters. Hoe zou het ook anders kunnen zijn Het stieltje van valselimunler heeft voor hoefdvereischte de afzondering en de geheimhouding. Nu en dan, dooreen© verklikking, kan de policie wel eons eene boude valschmunlers snappen, 't Is dan gewoonlijk in oenen kel der, of in eene andere donk ere en afgelegene plaats, dat het alolier ingericht is. Eens aangehouden, beweren de valsoh- munters meest altijd anarchist te zijn en dat zij valsche munt vervaardigen uit eergevoel en plichtsbetrachting stelen is hatelijk en onteerend, doch opstaan tegen de samenle ving is roemvol....Zij zullen nooit bekennen dat zij valsche munt maakten om een lustig leventje te leiden, zonder werken doch zij zeggen, dat zij door het maken en uitgeven van valsche munt het kapitalism wilden ten onder brengen..., De valschuiuntors, die enkel zilverstukken namaken bij middel van antimoine en nickel zijn noch de gevaarlijkste, noch de moei lijkst te grijpen. Anders is het gesteld met de namakers van bankbriefjes. Dat zijn de aristokraten der bedriegerij Meest altijd zijn zij ruimschoots bedeeld mot talent en verstand. Zij wenden zulks aan om de briefjes der Nationale Bank na te makon en zij komen tot wonderbare uitsla gen van volmaaktheid. Nu en dan verandert de Bank eens den weerdruk van de briefjes, 't Is niet zonder reden. Men berinnere zich slechts welke paniek onlangs veroorzaakt werd dooi' de ontdekking van valsche briefjes van 1000 frank. Hetzelfde feit viel ton andere ook in Frankrijk voor. Zekeren dag kreeg de Gouverneur der Nationale Bank van Frankrijk het bezoek van een liooger bediende der Bank, die hem zichtbaar ontroerd twee briefjes van 1000 C aanbood, met verzoek ze eens to wil len onderzoeken. Met verbaiing stelde de gouverneur vast, dat er niet het minste verschil way, noch in^pier, noch in dut*, noch in cijfersAlles was hetzelfde.,.,/i Men kende dan nog zoo fijn den Stóréöscgj&l niet on men besloot de zaak te zwijgeD, om^ to trachten de bedriegers le vatten. Eene strenge waakzaamheid werd uitge oefend en zekeren dag werd een heertje/ gesnapt, dio betaalde met een briefje va'n^ 1000 frank, dat ook dezelfde nummers" droeg als do eerst ontdekte. Weldra dood de kerel volledige bekente nissen. Hij verklaarde hoe hij er in gelukt was alles na te makon en hoe hij reeds met groot gemak een vijftigtal valsche briefjes had uitgegeven. Men toonde hem dan de drie briefjes met het zelfde nummer, hem verzoekonde het juist aan te wijzen, waarop de bodrieger in een schatterlach uitbarstte, zeggende, dat ze allo drie even valsch waren. Hij duidde dan ten zijn ent eene plaats aan, waar men bonovens eenige valsche, ook liet eolile briefje vond. Nooit kwam deze zaak het publiek ter oore en zulks om twee redenen Vooreerst zou zulks het krediet der Bank geschaad hebben, daar hot publiek de bank briefjes zou gewantrouwd hebben vervol gens had de bedrieger de nummers van ver scheidene seriën nagemaakt. Hij bood aan, al de plaatsen aan te duiden waar hij de verschilligo valsche seriën ver borgen had, in ruil zijner vrijheid. Het gerecht moest wel toegeven, op aan dringen der Nationale Bank en de kerel werd in vrijheid gesteld. Hij hield woord en zond een groot getal valsohe bankbriefjes aan den gouverneur der Bank. De Bank en de bedrieger waren er dus beidon goedkoop van af. Ongetwijfeld hadde het hem in vroeger# tijden slechter bekomen. Onder Diocletiuan hadde men hem levend verbrand en onder Karei den Kale hadde men hem de rechter hand afgehouwen. Onder do leenheeren haddo men hem de ooren afgesneden of do oogen uitgebrand. Doch de zwaarste straf trof ongetwijfeld een goudsmid van Tours. Deze, Louis Secrétain, plichlig bevonden aan uitgifte van valschemunt, werd veroor deeld om levend gekookt en daarna opge hangen te worden. Den dag der strafuitvoering was er op de Foire-le-Roi, te Tours eon grooten brand stapel opgericht, waarboven een ovorgroote ketel water hing. De veroordeelde werd stevig gebonden en door den heul in de ketel geworpen. Het water kookte echter nog niet, toen Secrétain spartelend losgeraakte. Hij verscheen weder aan de oppervlakte van het water en stak smeekend de handen lot de verschrikte menigte, tevens om barmhartigheid smeekende. De beul, gewapend met eene groote ijzeren vork, sloeg verwoed op hot hoofd vaii den veroordeelde, om hem te dwingen zich onder water te houden. Do menigte en weldra ook de rechters, kregen medelijden en ziende dat de beul langsom razender word, steeg dra do kreet op «Ter dood den beul Eene korte worsteling ontstond, tijdens de welke de beul gedood en de veroordeelde verlost werd. Half gekookt werd Secrétain in eene na burige kerk gebracht, waar hij verpleegd werd tot de koning liera genade schonk. Zooals men ziet zijn do «traditiën»' voor de behandeling der valschmunters veel verzacht. MET PORTRET en gedrukt opstel. Zeer voordeelige prijzen en voorwaarden, yf^ TER DRUKKERIJ DE VOLKSSTEM /KERKSTRAAT, 9 AALST.V Te rekenen van 4 Oogst is de invoer va a diamanten welke niet in juweelen verwerkt' zijn, in Engeland verboden, ten ware er eene bijzondere toelating verleend ware. Alle verzendingon naar Engeland moeten vergezeld zijn van een bewijs van oorsprong. Deze bepaling brengt groote schade aan de vroeger zoo bloeiend# diamantnijverheid van Antwerpen. De Voorzitter van den Antwerpechen diamantbewerkershond heeft zich onlangs naar Londen en Amsterdam begeven, met het doel er de noodige voetstappen te doen, wegens die bewijzen van oorsprong, doch zijne reis is vruchteloos geweest. De Holland8che diamantslijpers hadden te Londen voorgesteld de invoer van te Ant werpen geslepen diamanten le verbieden. Ingevolge hobben de Antw©r,psohe dia mantslijpers besloten, voor rekening vaifc Holland, noch voor rekening der Antwerp- sche handelaars die in Holland laten slijpen meer te werken. Ip gevolge dit bosluit is da toestand ta|J schen de Antweppiche en Ajmffefdannote, diamantvei'bondtD erg gespannen.

De Volksstem | 1915 | | pagina 2