Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Aan fle Dardanelles Ce toestand in de Balkanen In den Kantens Oorlog ter Zee f Zaterdag 14 Augustus 1949 DAGBLAD S1E ©OOST -wv- Westelijk geveditstsrrem De Oostenrijkscii-Montenegrljnsciie oorlog Het Amerikaansch antwoord op de Oostenrijkscbe nota BRUSSEL IN ITALIË In de Noordzee- De Belgische uitgewekenen te Mid- deiburg zuilen belasting moeten be talen Eene kissche kwestie Uitwisseling van krijgsgevangenen n-en-larinfigsfe jaargang nsmmer 137 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's araris Jjf 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds aja Pour tonte 1» publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST Md GODTS, 2, Beurspiaats, P tvï. s, KerliBtraat, n. O Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder« UitgeverJ. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. De groole graanoogst, gerst, tarwe en rogge is binnen. Men heeft goed oogst weer gehad eenige dagen van overvloedigen regen, die juist van pas kwam om de stoppels te kun nen omwerken en om loof of roehting te saaien, afgewisseld met zacht, droog weer, dat men kan te baat nemen om te pikken, te hinden, to stuiken en binnen te halen. De «hooitijd» is ook oversckoon geweest, ft ij na zonder regen men had liever eenige igoedo vlagen gehad binst dion tijd, want hot 'had sedert half Maart niet meer geregend. 1 Het hooi is zonder regen opgegroeid, de hoedanigheid is goed, maar de hoeveelheid is niet zoo groot als men ze wenscken zou. Wat de graanoogst betreft, over het alge meen is hij voldoende, hoewel niet zoo rijk als verleden jaar. I Er is ook merkelijk verschil volgens de ntroken. i De gerst geeft 20 tot 25 per cent minder dan in 1914; het koren heeft over liet alge- peen wat dun gestaan, maar het geeft veel (graan in verhouding met het stroo; het is nagenoeg hetzelfde met de tarwe; de haver is in vele streken door do vlagen van einde Juni in den grond geslagen; do opbrengst verschilt volgens dut ze min of meer geval len is, maar laat over het algemeen te wen- cchen. Vele aardappels hebben veol geleden van de langdurige droogte die half Maart tot half Juli hoeft geduurd. In hot Land van Aalst, 'gekend om zijne goede soorten en groote opbrengst, zijn er vele verdroogd do opbrengst zal in het algemeen onder de middenmaat zijn 'lis hetzelfde geval voor de booten. We denken dat aardappels en beeten beter zullen zijn in de lichtere landen en in de Polders. Do tweede snee klaver heeft ook geleden ran do droogte, alsook clè eerste toemaat en ito vroege maïs. Sedert het geregend heeft is het groen veevoeder overvloedig voorhanden. Hot loof of rochting is vroeg kunnen ge zaaid worden en heeft nu allerbeste weer, rooals de wortelgewassen in hot algemeen. 5 Het voorjaar is te droog en nadeelig ge weest, doch het najaar schijnt de schade floor de droogte veroorzaakt, ruimschoots »'e zullen vergoeden. In een woord, de oogst van 1915 mag onder do goede gerekend worden. Offieisele mededeelingen. ©uêtGQho bron» AALST, 12 Oogst. In de Argonnen werden Fransche ver- ledigingswerken veroverd. 74 gevangenen worden genomen. De vijand had groote Terliezen. Fransche bron. f PARIJS, 12 Oogst. In Artois hevig kanonvuur 's nachts, rond Souchoz. Sone vijandelijke aanvalspoging hij mid- lel van springbuss-Jii werd afgeslagen. I In do Argonnen hevig bombardement janzer positiën ten Oosten der baan Vienne se- Chateau Binarville. Op het overige van het front was alles kalm. PARIJS, 12 Oogst. In Arloia. artil leries t rijd ten Noorden van Arras. I In Argonnen is liet bombardement, dat in vorige mededeeling aangeduid werd, nog verdubbeld, Bij In t krieken van den dag werd het ge volgd door een hovigon aanval, uitgevoerd door minstens drie regimenten, legen onze stellingen tusschen de baan van Binarville. Vient.e-le Chateau en het ravijn van Houyet- te. In het center gelukte de vijand er in, ?,u #dzü stelling door te dringen. Moer oostwaarts, in de richting van Fon- taine aux Cannes, is een vijandelijke aanval afgeslagen. In het Priesterbosch en in de Vogeezon op den Lingokopf en op Hilsenfirst, hevig kanonvuur. Dniische bron AALST, 12 Oogst. Ten zuiden van de Njemen, worden Rus sische aanvallen, door het leger van gene raal Eichhorn bloedig afgeslagen. Het leger van Scholz, dat sinds 8 Oogst 4950 gevangen maakte en het leger van Gallwitz dringen strijdend ten zuiden van Lomza, in oostelijke richting vooruit. Hei leger van prins Leopold van Beyeren bereikte de lijn Luckow Siedlec. Het leger van von Mackensen doorbrak de Russische verdedigingswerken tusschen Boug en Parezew. De Russen zijn schier op het gansche front in aftocht. GosteEirajksohe bron* WEENEN, 11 Oogst. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die over Wieprz vooruilgedrongen zijn, ver dreven gister den vijand uit de streek ten noordwesten van Kozk en zetteden de ach tervolging voort in noordoostelijke richting. Tusschen de Opper-Tysmieniea en de Bug, waar de Russen aan de lijn Ostrow-Uchrusk opnieuw vasten voot gevat jhebben, is de aanval der verbondenen begonnen. Verders in het noordoosten g'eene veran dering. Russische bron. PETROGRAD, 12 Oogst. Op de baan naar Riga wezen onze troepen op 9 Oogst, 's avonds, vijandelijke aanval len op de Ehau, af. Nabij Kowno hernieuwden de Duitsohers in don nacht van 10 Oogst hunne hardnek kige aanvallen op onze Westelijke stellin gen. Ook 's morgends nadien violen zij op nieuw aan. In de richting van Óstrolenka-Rozan- Puetusk, duurt het hardnekkig offensief der Duitschers voort. Onze troepen bieden stevi- gen wedorstand. Nabij Nowo-Georgewsk, werd het Duitsch offensief, dat na sterke artillerievoorberei ding togen onze zuidelijke stellingen onder nomen was, tot stilstand gebracht. Op de baan Wieprz-Lukow en Vlodava, sloegen onze troepen op 10 Oogst vijande lijke aanvallen af. Aan de Dnjester duurde op 8 Oogst in den omtrek van de Strypa den strijd don gan- schen dag voort. Do Oostenrijkers gebruik ten hier andermaal ontploffende bommen. Tegen den avond, werd de aanval ge stuit. QosSiSsariJksche fevou. WEENEN, l! Oogst. De artillerie-en aanvalsbedrijvigheid dor Italianen aan het front in üo kuststreek, nam gisteren weer toe. Aan den rand der hoogvlakte van Do- berdo, deden sterke vijandelijke afdeelingen aanvallen tegen onze stellingen, ten Oosten van Monfaloone. Deze bloven na verbitter den strijd, ongeminderd in ons bezit. De afgeslagene tegenstander leed, namelijk door ons zijdelingsch kanonvuur, zware ver liezen. Twee aanvallen togen den kant der hoog vlakte die vooruitspringt naar het Westen, worden reeds door onze artillerie gesmacht. De Italianen poogden bij Pevna, aan het Gorzer bruggenhoofd tot aan de hindernis sen vooruit te komen. Zij werden hier mot handgranaten verdreven. Een vijandelijke aanval die in de duisternis werd onderno men bij Zogora (ten Zuid-Oosten van Plaw- na) mislukten zooals al de voorgaanden van eergisteren. In de Karintbier en in de Tyroler grens streken is de toestand onveranderd. IfaSiaansche bron ROME, 12 Oogsi. In Cadora poogde de vijand, ondanks de werkzame artillerie- aktio onzer ir epen, door aanvallen, ons uit de door ons veroverde stellingen te verdrijven. Op 9 Oogst ticegen onze troepen in Sex tendal een aanval tegen het front van Rim- biauco af, alsook een aanval in gesloten go- lederen, tegen don Freikofel. In Karntgebied hevig artilleriogevecht. De vijand poogde voor onze loopgraven op den Medardiberg verdraagbare draadver sperringen op te richten. Nabij Plava deden de Oostenrijkers giste ren twee aanvallen, gesteund door lievig artillerievuur. Op den Karst, deden onzo troepen na op 10 Oogst een aanval afgeslagen te hebben, 'sanderendaags een tegenaanval,Twee onzer kompagniën gelukten er in, mei de bajonet, eene sterk verschanst* hoogte yóóc het front te bezetten. Ten gevolge van liet samengetrokken ar tillerievuur des vijands en een krachtigen tegenaanval, moest de hoogte wederom ont ruimd worden. In het gebiod van Monlfalcone hernieuwde de Oostenrijkeche artillerie het bombarde ment, PARIJS, 12 Oogst.Le Temp» ontvangt uit Cetlinje bericht, dat de Oostenrijkers in de laatste dagen, tegen de Montenegrijnsche stellingen van Lowzon en Grahowo hevig artillerievuur openden. Oostenrijkse he vliegtuigen vlogen over Grahowo, Lowzen en Antivari en wierpen or bommen. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 11 Oogst.- Aan het Dardanellenfront wierpen wij op 10 Oopst, ten oosten van Ari Burnu, na een krachtigen aanval den vijand op oen front van 500 nieters terug, en brachten hem aan zienlijke verliezen toe. Wij voroverden een machiengeweer en 200 geweren. Nabij Ari Burnu veroverde onze linker vleugel in don nacht van 10 Oogst een nieuw deel vijandelijke loopgraven. Bij Sedd-il-Bahr, maakten wij op onzen linkervleugel eonige Fransehen, waaronder oen officier, gevangen, en veroverden eenige wapenen. Onze. verborgen batterijen, hebben in do golf van Saros verscheidene malen een vijandelijken kruiser getroffen, die on- rechtstraeksch de omgeving van Bulaïr be schoot. De kruiser vorwijderde zich daarop. Een vijandelijke vlieger yvierp op 9 Oogst drie bommen op- het lazaret van Galaköj, dat horizontaal hot teeken dor Roode Halve Maan droeg. Eon soldaat werd gedood en drie verwond. Aan het overige front niets veranderd. EregeEsche bron. LONDEN, 12 Oogst. Gisteren duurde de verbitterde strijd rond Gallipoli, namelijk in de door de Australisch-Nieuwzeelundsche troepen bezette gebied, voort. Ook ten noorden van Kaba Tepe woedde het govecht. vV De geheelo bemanning van de Meteor heeft veilig en welbeboudon eene Duitsche haven bereikt. BERLIJN, 11 Oogst. (Korr. N.) -- Aan een correspondentie uit Rome ontleent de Lokal Anz. dat het antwoord van Servië aan de vertegenwoordigers van het Viervoudig Verbond op hun nota van 5 Oogst, is over handigd. Servië verklaart zich principieel eeus te zijn mol de mogendheden van het Viervoudig Verbond, welker wenschen ook die van Servië zijn, doch voegt er aan toe, dat Servië zijn standpunt niet definitief kan vastleggen, zoolang het geen waarborg van de mogendheden krijgt dat de andere Bal- kanstafen niet volharden in algeheele on- toegeeilijkheid. Uit Boekarest wordt gemeld, dat Tsaar Nicolaas, volgens oen bericht in de Bal- ka nska Tribun aeen eigenhandig geschre ven brief aan den kroonprins van Servië heeft gezonden, waarin de nadruk gelegd werd op het groole belang der deelneming van Bulgarië aan den oorlog en op do ge meenschappelijke belangen van de Quadru ple Entente en hoe treurig de onverschillig heid van Servie daarbij afsteekt. In Roumanie zal op 15 Oogst een kabi netsraad gehouden worden,, onder voorzit terschap van den Koning. Behalve de mi- nistors, zullen ook de leiders der vorschilli- ge politieke partijen, uitgenoodigd worden, den raad bij te wonen. Grieksche vlootoefeningen in de golf van Salonika Onder bevel van contre-admiraal Oundu- riotis,is eeö Grieksch eskader in de golf van Salonika aan 't manoeuvreeren. Do kroon prins woont de oefening bij. WASHINGTON, 11 Oogst. Reuters buroel meldt De Regeering dor Vereenigde Staten heeft een antwoord op de Oosten rijksch-Hongaarsche nota naar Woenen ge zonden, waarin de bewering, als zou de uitvoer van ammunitie naar de Bomlgenoo- ten onvereenigbaar zijn met de Amerikaan- sche neutraliteit, wordt wederlegd. Te Haparanda wordt een specialo haven* kade voor deze transporten aangelegd. In het begin van de volgende maand begint waarschijnlijk de gelijke uitwisseling van Russische en Oostenrijksche krijgsgevan genen. Turk«obe bron. KONSTANTINOPEL, 12 Oogst. Naar uit Erzeroum gemeld wordt, heeft eene! kleine Turksche afdooling nafif de kust een overval gedaan, w-sarbij d9 vqand zware verliezen loed. Wij veroverde» «ene groote hoeveelheid wapens en munitie. In den laatste strijden maakte onzen rechtervleugel 204 gevangenen waaronder 5 officieren. Russische bron PETROGRAD, 10 Oogst Het commu niqué uit den Kaukasus luidt Den 8n dezer hebben wij in het Passino- dal de Turksche aanvallen over het gebeele front afgeslagen. Om het bezit van den Mcrghem-pas werd een verbitterd geveoht geleverd. Onze troepen namen don pas, on danks de verwoede aanvallen van de vijand. In de richting van den Euphraat hebben onze troepen, die de terugtrekkende Turken achtervolgen, zich na een gevecht meester gemaakt van de stellingen bij Palanteken. Minister Salandra terug naar het hoofd kwartier. DeRomeintche korreapondent der Stampa van Turijn schrijft, dat minister Salandra binnenkort zich andermaal naar het krijgs- gobied zal moeten begeven, ten einde aldaar met den Koning en den generaal-stafoversle Cadorna te onderhandelen. Duitsche bron BERLIJN, 11 Oogst. Officieel. Na eene koene doorbraak door de vijandelijke bewakingsslrijdkrachten, hoeft Z. M., hulp- schip Meteor, op verscheidene plaatsen der Brilscho kust, mijnen geworpen en aldus handelsoorlog gevoerd. In den nacht van 7 tot 8 Oogst ontmoette het ten Zuid-Oosten der Orkney-eilanden, den Engelschen hulpkruiser Ramsey viel denzelvo aan en vernielde hem, waarhij de Meteor 4 officieren en 40 leden dor beraaning kon redden. Den volgenden dag word de Meteor door vier Engelsche kruisers ingesloten. Daar een govecht zonder vooruitzicht, en oon ontkomen onmogelijk bleek, deed de bevelhebber zijn schip zinken nadat de be manning, de Engelsc.be gevangenon en do bemanning van oenen in den grond geboor- Idon zeiler, iu zekerheid gebracht waren. De gemeonteraad van Middelburg heeft besloten om de Belgische uitgewekenen even eens op de rol der belastingschuldigen te brengen. Do burgemeester en een socialistisch raadslid hebben verklaard dat hunne togen woordigheid in de stad voor den kleinhandel van geen voordeel meer is. Tijdens de besprekingeu welke onlangs in de Fransche Kamer hebben plaats gehad, werd de volgende kwestie geopperd Hue moeten de pensioenen voor de weduwen der Senegaleezen, die in de Fransche rangen strijden, geregeld worden «Men weet, dat ieder dezer zwarte krijgslieden verscheidene vrouwen inet zich brengt. Een afgevaardigde stelde voor om het pen sioen onder al de vrouwen der gesneuvelde Senegaleozon te verdoelen volgens de volg orde waarin zij getrouwd zijn. Een ander eischte gelijke rechten voor allen. Men is hetiu Palais Bourbon niet eens kun nen wordou over deze kwestie, waarvan de oplossing tot latoren datum verdaagd is, tot wanneer men het oord»el ingewonnen zal hebben van deskundigen in zake van veelwij verij en het Seuegaleesch® recht. Uit Stockholm wordt gemeld, dat do uit wisseling van zwaar gewonde Duitsche ou Russische krijgsgevangenen op 12 Augustus, over Zweden, een aanvang zal nemen. We kelijks zullen drie treinen in beider richting rijden. Het stoomschip Acolus gaat heden tiaar Sassnilz, om de eerste zending van 300 Russen op te nemen. Stiva ten Da volgende aanplakbrief is op de muron dor hoofdstad verschenen Aan de inwonervan de Trap- en dê Damstraten Alhoewel het le herkennen is dat hot stadsbestuur'het noodige deed om,op 4 dezer door zijne dagbladen, do voorgeschreven® maatregelen te doen eerbiedigen, blijft bet foit bestaan dat, in twee straten, afgezon derde personen op betoogenderwijze zich grof aanstelden ten opzichte van Duitsche wachten. Het is spijtig dat dio personen niet konden ontdekt worden daardoor blijft er mij en kel over maatregelen te nomen tegen do straten, waarvan spraak en waar do over tredingen plaats hadden. Bijgevolg besluit ik het volgende voor wat de twee straten Trap en Damstraat betreft Te beginnen van Maandag 9 dezor maand en gedurende veertien dagen, 't is te zeggen tot den 23e dezer maand inbegrepen A, Al de handels- en koffiehuizen ^.zul- lon van af 7 uur 'p avonds (D. T.) gesloten zijn B. Te beginnen van 9 uur 's avonds (D. T.) mag niemand huiten huis, op straat zijn. Van af dit urn* tullen al de vensters op de straat uitgevende gesloten zijn. Het wordt do stad opgelegd het boven staande aan do inwoners dezor-straten mede te deelen, de voorgeschreven maatregelen toe te passen en enne strenge waakzaamheid uit te oefenen tot naleving der maatregelen. Ook verzoek ik de stad dat deze straten voldoende verlicht zijn tot 11 ure 's avonds (D. T.) Bovendien zal ik deze straten doen onder toezicht houden der duilscho wachten. Moesten, ter dier gelegenheid, nieuwe over tredingen zijn tegen de duitsche wachten, dan zullen deze van hunne wapens gebruik maken. IVmnvp Woelige maHddan. Wij hebben gemeld dat Dins dag verleden de marktdag alhier bijzonder woelig is geweest door de bovenmatig® duurte der boter. De eieren mochten aan 0,15 fr. stuk in de winkels verkocht worden en nog wilde een marchand zes manden, ongevoer 3000 eieren, uit het etappengebied naar liet gouvernementsgebied smokkelen. Tot groote voldoening der Ninoofsche bur gerij die hier alreeds veel te lijden heeft werd de woekeraar door de Dvitsche soldaten tegen gehouden, zijne eieren aan geslagen en aan 0.10 fr. openbaar aan het publiek verkocht. Ook werd een beenhouwer aangehouden om op de markt van zijn vleesch 4.00 fr. de kilo te eischen in plaats van 3,20 fr. Laat er ons bijzeggen dat wei nige beenhouwers der stad de gestelde ver ordeningen eerbiedigen. Men wil kost wat kost de dood iVr burgerij in onze stad Ninove. 33e muilplaag; TeOullre Nederjiasselt, Denderliautom, Voorde sn Aïpfelaore, lieerscht de schrikke lijke ziekte in bijna al do stallen; zelfs t® Ninove aan den Os zijn er veel gevallen. Do burgemeesters hebbon voorzorgsmaat regelen ui'geplakt en een strong onderzoek doen daarstollen, om de verspreiding der kwaal le keer le gaan. Vele varkens zijn van muil en pootplaag aangetast. Naar het schijnt, zou de ziekt® voortkomon van gesihokkelde varkens, die hierziin moeten vernachten. Den Heer Camirl Ewman-Cali.bbaut en FamU lie berichten U d- dood van DEN HEER KAREI. EEHIAN Student der Sint Lucasschool te Gent/ Soldaat van het 3° Linieregiment, geboren te Aalst den 5 Januari 1893 en roemrijk voor liet Vaderland deu 18 Oogst 1914 te Grimde (Thicnen) gesneuveld, alwaar hij in de oude kerk begraven is. Eeno soloEineeie Zielmis met offer zal in Sint Martenskerk op Woensdag 18 Oogst, verjaardag zijns liesnpaans, om 10 uren, gelezen worden. Eenige kennisgeving. Aalst, Kapelstraat, 27.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1