LANDBOUWERSBONB De snelheid van den klank Boeken voor Denderaonde Adeltrots en Geldzucht De zendiagen aan onze De Zwarte en ris Witts Slaap Verloren Kinderen Wat een kanonscliot kost HET KOOLZAAD Le Bien Public deelt volgend® regelen UOOjde over <k snelheid van der. klank In deze tijden van onweders en veldslagen, «vaar men bij zieli tehuis schier gedurig den Idender of het kanon hoort grollen, is het toiet van belang ontbloot, «enige juiste in lichtingen te hebben over de snelheid van jsden klank. Men weet dat do klank zich in Aet luchtledige niet voortzet alleen weeg bare lichamen kunnen den klank voortzetten. fBeaehouwen wij dus achtereenvolgens de lenelheid in gassen, in vloeibare stoffen en in f vafte liohamen. A. In gassen. Het is slechts te rekenen Tan de XVIIe eeuw, dat de eerste weten schappelijke opzoekiegen begonnen. In 1660 wisseldeD de opgegeven cijfers af tusschen 970 en 1150 voet per sekond of 315 tot 375 meters. Het verschil is groot, -«ooals men ziet, doch het vermindert, naar- •mate men juister den afstand en den tijd, 'alsook de storende oorzaken kan vaststellen. In 1738 neemt de Akademie der Weten schappen van Parijs, het cijfer van 336 me iers per sekond aan. Van 1809 tot 1811 doet de Duitsche ge leerde Beuzenborger te Dussoldorf opzoe kingen. Bij eene luchtgesteltenis van 2 gra den vindt hij 335 meters en op 28 graden 351 meters. In 1821 vond de Engelscliman Goldingham 347 meters op 28 graden. In de maand Juni deden de leden van het «cheepsvaartbureel proefnemingen over de snelheid van den klank in de lucht, tusschen de statiën van Villejuif en Montlhéry. Zij werkten 's nachts. Van iedere statie werd ftlle 10 minuten een kanonschot gelost. De waarnemers, die zich te Villejuif be vonden, hoorden de 12 scholen van Mont- Wréry, doch deze van Monllhéry hoorden «iecbls 7 van de 12 schoten van Villejuif, daar de wind legenblies. De tijd welke verliep tusschen het ver- •gehijnen der klaarte tot het hooren de ont- frtotfing werd door een tijdmeter opgeno- rjnen. Daar men het licht dadelijk bij de «ontploffing zag, had men dus juiste gegevens, f De afstand tusschen beide statiën was 118,612,52 meters en hot duurde gemiddeld rS4.6 sekonden vooraleer men den klank rtoorde. De snelheid was dus 340,89 meters, liij eene temperatuur van 15 centigraden en (ee.ie drukking van 756 mm. In 1864 deed de Fransche weerkundige ■Regnault proefnemingen in den polygoon van Satory. Hij vond 337 meters op 10 gra- -den en 333 meters op 0 graden, daaruit be sluitende dat de snelheid van den klank afneemt met de temperatuur. 1 De snelhoid verschilt ook volgens do gas jen, zooals Dulong bewees. Deze wecrkun digo, bij eene temperatuur van 0 graden ▼oud 261 meters voor koolgas. 331 meiers voor de lucht en 1269 meters voor watergas. Bij proefnemingen gedaan door de heeren Viole en Voulier, in de buizen der water leidingen van Grenoble, werd ook eene snelheid van 331 meters vastgesteld. De Hollanders houden zich aan eene snel heid van 332 nieters en de Oostenrijkers 333 meiers. Men mag dus aannemen, dat er eene gemiddelde snolheid is Yan ongeveer 20 kim. per minuut. Wanneer dus te Ieperen een kanon gelost wordt, zou men dit te Brussel, 100 kim van leperen, 5 minuten nadien hooren. Een kanonschot to Verdun, 200 kim van Brussel zou in doze stad gehoord worden na onge veer 10 minuten. Daar er echter talrijke af wijkingen der klanklagen zijn, moet deze tijd langer zijn. B. In vloeistoffen is de snelheid grooter dan in de lucht. Wanneer men onder water twee steenen op elkander slaat, hoort men duidelijk den botst op den oever. Ook een duiker, die onder water is, hoort gemakke lijk wat er op den oever omgaat. MM. Colladon en Sturm deden in 1827 proefnemingen op het meer van Génêve. Zij vonden 1435 meters per sokond, bij eene temperatuur van 8°1. C. In vaste lichamen is de voortzetting van den klank nog grooter Men weet dat 6© grond de klank zeer good voortzet. aQ" neer men 's nachts het oor tegen den groiN» plaatst, hoort men zeer duidelijk op grooten afstand de stap van paarden of andere ge~ rushton. Volgens ée opzoekingen van Biot, is de snelhoid van-den klank in gegoten ijzer, 10 maal grooter dan in delueht in koper is het 12 maal; in ijzer 16 maal en in pijnhout 18 maal. M. Vincent Collelte, bestuurder van de Belgische afdeelingen, barak 29, van bet krijgsgevangenenkamp van Holzminden, roept de aandacht dor Belgen, die aan de krijgsgevangenen pakjes opzenden, op het feit, dat meest al de verzendingen daar in zeer slechten toestand toekomen. Noodzakelijker wijze ondergaan de pak jes veel behandeling en ondanks de voor zorgen, raakt het inpakgoed ten slotte toch versleten en gaat de inhoud van hel pak- verloren of zooveel. Best ware de pakjes in sterk lijnwaad te verzenden. Sterk kar.ton ware ook goed, doch gewoonlijk wordt do verzending go- daan in kartonnen doozon, van mindere kwaliteit en dus tegen weinig bestand. Ten einde zijne volksboekerij opnieuw te kunnen oprichten verzoekt Sint-Vir.centius genootschap le Dendermonde, dringend alle liefdadige katholieken, de boeken, welke zij dubbel hebben of kunnen missen, vrachtvrij te sturen naar M. L. Dosfel, Dijkstraat, 52, Dendermonde. Worden vooral gewenscht de werken van Conscience, de gebroeders Snie- dors, de Vlaamsche vertaling van de werken van J. Verne, Magne-Reid, Aymard, de uitgaven van het Davidsfonds, Duimpjes, Ons Volk Ontwaakt, Katholieke Illustratie enz. Ook deug'delijke Fransche boeken zijn welkom. Aan de - Figaro ontleenen wij deze merkwaardige studie over het nachtelijk leven in de loopgraven, do kalme nacht, of nagenoeg zoo. In de grauwe lijn der loopgraven, be vinden zich beweginglooze gedaanten. De morgenduren zijn koud, niettegenstaande d> prachtige zomerdagen, eenige mannen leu nen tegen de schansbossen aan en worstelen tegen don slaap. Er zijn voor de manschappen tweeërlei slapen de Zwarte en do Witte. De zwarte slaap overvalt hen des nachts. Hij is om ringd door een beschermenden sluier en wordt vaak door de fusillade onderbroken. De bespieders op de loerposlen, worden er niot door bezwaard. Zij zijn zich bewust dat zij niet slapen mogön en dat zij in het duister de lichte geluidon, welke een onverwachten aanval voorafgaan, moeten kunnen onder scheiden. Maar zoodra bet begint te dagen en dat de hemel in het oosten verbleekt om een vaalgrijze tint aan te nemen, dan valt de koude in en hiermee hot gevaar van den wilten slaap. Doze morgendslaap maakt zich plotse ling, zonder eenige waarschuwing, van al de manschappen meester, zooals het eene geheimzinnige, geruischlooze golf zou deen. De oogleden worden zwaar, de oogen slui ten zich, on do luisterposten, die niets meer vernemen, worstelen tegen de stilte en schudden zich. Deze toestand is iels uiterst moeilijk en voor de oogen iets bijzonder pijnlijks. De horizon blijft langen tijd vaalgrijs alvorens in een witten tint over te gaan, tot het oogenblik dat hij zich in een gulden gloed oplost. Nu eens in een lichtende 3traal die opschiet, dan eens in een zonne vlek, welke zich vertoont, om eindelijk als een vurige bol hoven de aarde to voor schijn le komen. D» wille slaap houdt iermee op. Het is dag men vreest hem niet meer. 14* VERVOLG. Ach zy had hem altijd zooveel goedheid betoond Nooit had Gustaaf een bitterder uur beleefd dan dees De kleine wolk, die den hemel der familie Alsing verduisterd had, verdween nochtans spoedig. De kapelmeester nam zijne klarinet en speelde er op tot de kwade geest, die hem bezielde, verdreven was. Toen hij in zijnen «gewonen gemoedstoestand was weêrgekeord, greep bij zijne vrouw bij de kin en begon te lachen. Moeder Christina koesterde ook geen den minsten wrok meer, en het bewijs is dat «6 aanstonds een eierkoek met spek ging ge reed maken, het geliofkoosde gerecht van vader. Na het eetmaal dat de verzoening bekrach tigde, zongen Maria en Gustaaf, gelijk in hunne kindsheid, het avondlied, en do vader paarde zijne stem hij de hunne, terwijl de moedor met godvruchtige ingetogenheid luis- 'terde en aHes begon dan weêr wel te gaan soo wel alsof de goede verstandhouding in de- familie nooit gestoord geweest ware. Maar de zaken moeeten nog beter gaan. Nauwelijks had de kapelmeester 's ander daags 's morgens zijne leevzen aangetrokken, ef een bode van het kasteel kwam hem ver- loeken bij den kolonel to komen. Alhoewel de wereld niot vesgaan was, vol gens de uitdrukking van moeder Alsiug, maar misschien eenvoudig omdat hij geraden had va» Go&i-tf taats deren. VERGADERING VAN DEN 17 SEPT. M. Maenhaüt deelt mede dat Vrijdag, toekomende, eeno voordracht zal plaats hebben, gegeven door M. Miserez, over het benuttigen van liet fruit en het maken van cider. In de blad zal aangekondigd worden in welk lokaal. Maïs. De personen die naar Holland geweest zijn, kunnen ook geenen maïs doen- binnenkomen. Zelfs zullen de bezette provin ciën goenen maïs meer krijgen. Afgevaardigden zijn naar Engeland ge zonden om do toelating tot invoer van maïs le bekomen. Andere voedstoffen zijn be schikbaar. Gruis 190,000 kilos zijn beschik baar, verdeeld onder do gewestelijke komi- teiten, als "haar gewoonte. Maïslkoeken Er zijn 700 zakken, aan 31 fr., ook verdeeld onder de geweste lijke komitoiten. Vet maïsmeel 250 zakken van 40 kilos beschikbaar aan 81 fr. de 100 kilos, verdeeld onder de gewestelijke komiteiten. Kastanje» Kunnen gebruikt wor den als voeder; 1/2 kilo verscbe vkastanjon staat gelijk met 1 1/2 kilos beelen. Aan melkkoeien kan men 3 kilos; aan velossen 5 1/2 kilos daags toedienen. Wat de kastanjes bevatten Verscbe met schors Droge stoffen* 60.8; verteerbare eiwitstoffen, 1.5; bloemwaarde, 34.1. Gedroogde met schors Droge stoffen 81.2; vertéërbare eiwitstoffen, 2.4; bloem waarde, 54.6. Verscli zonder schors Droge stoffen, 49; verteerbare eiwitstoften, 1.3; bloemw. 44.2, Gedroogd zonder schors Drogo stoffen, 89.5; verteerbare eiwitstoffen, 2.5; bloem waarde, 78.3. Zakken. In Antwerpen zijn zakken te krijgen aan 1,35 fr.: 1,65 fr.; 1,95 fr. volgens de grootte evenzoo te Brussel. IHSatyei* I» dd Kommanden tuur Gent zijn geene onderrichtingen gegeven nopens den oogst. De oogst is aangeslagen niets mag ver kocht worden zonder toestemming der Duiische overheid. We weten in de Kommandantur van Gent nog ïget hoeveel we zullen moeten leveren. In het bezette gedeelte is dat gekend. Melkkwestie De vereenigde' melkboeren van Laarne en Evergem vragen ook dat de prijs der melk van 0,24 op 0,30 frank zou gebracht worden. Hofbouw De hofbouwers hebben voordeelige voorwaarden bekomen, voor uitvoer van planten naar onzijdige landen. De moeilijke kondiliën welke Engeland- stolde voor don uitvoer, zijn uit den weg geruimd. We wenschen de syndikale kamer dor hofbouwers, met dien schoonou uitslag, geluk. M. De Caluwe. Lijnkoeken Deze waarvan wij gesproken hebben, zijn nog niet gereed 't zal nog 2-3 weken duren. IJzeFslaückeai 't Eerste schip zal eerstdaags bij de gebroeders Terryn zijn. De juiste dag zal aangekondigd worden in de bladen. Ook zal hekend gemaakt worden hoeveel elke gemeente kan bekomen. Het tweede schip zal morgen vertrekken. AardappeBgrocza Men weer bezig aardappelgroezo te verbranden 't is eene uitzinnigheid. Aardappelgroeze en onkruid dfaet men boter op eenen hoop, om er oen amoorlioop van te maken. dat de baronnes de tusschenkomst haars zoons zou willen inroepen, was de kolonel op zyn besluit weêrgekomen bij ontving den kapelmeester op de welwillendste wijze en zegdo hem dat bet geleurde slechts eene proefneming geweest was hy had zich willen ver/.ekeren of de gehoorzaamheid van Gustaaf aan de verlangens zijns vaders, verlangens welke de kolonel wel kende, zegde hy, groot genoeg zou geweest zijn om hem bloot to stel len aan het gevaar de bescherming zijns meesters te verliezen. Maar, zoo besloot de kolonel, op een toon van-voldoening en welwillende bescher ming, Gustaaf heeft zich gedragen gelijk een eerlijke en braven jongen, en hy mag voort blijven rekenen op mijne gunst. Laat hem vandaag nog terugkomen Na die woorden, waarover do kapelmeester hem nederig bedankte, zond de kolonel Al sing weg mot een vriendolyken groet, verge zeld van een welwillend lachje. De baronnes vertoonde zich echter niet en toen, op bevel des kolonels, de meid eene bekoorlijke ver vorsching voor den kapelmeester had ge bracht, liep deze de goede tijding aan zijue familie brengen. Dan steeg de vreugde ten top, en moeder Christina was zoo zekor dat de toekomst haren zoon de zoo vurig verlang, de plaats van rentmeester voorbehield, dat zy er haar hoofd had durven op verwedden, VII. My dunkt dat de majoor en zijne familie reeds Lier moesten zijn zegde tie kolonel, In die grösze zit ook stikstof, fosfoorzuur en petasse. Men moet dat niet vernietigen. Kiekenvoeder Waarmede de kiekens voederen, nu dat er geen maïs komt? Mot gestampte aardappel en gruis dooreengemengd, of aardappels met mai'a- koeken, sesaamkoekon, lijnkoeken, palm doeken, enz. Kalk Al do gedane bestellingen zijn verzonden Elk mag zijue bestellingen verwachten. Nieuwe bestellingen kunnen gedaan worden. De vervoerkosten zijn mer kelijk minder dan we voorzien hadden. ftSagnesiafcaik Men klaagt nog altijd over de liooge prijzen van den mag- nesiakalk. Sommige handelaars doopen den magne- sia-kalk als magnesia-vette. Do wet zegt ecbler dat een kooper van meststoffen die voor een viorèe bedrogen is, hot recht heeft terug te eischen wat te veel betaald is. Wie te duur gekocht heeft kan zich tot ons wenden. E^aÏ3agpoenvoeder. Men mag dien niet laten rijp worden om hem in te- kuilen, maar men moet hem afsnijden eer hij bloeit. Beter nog is hem tot hooi te droogen in plaats van in le kuilen. Ook de klaver mag men niet laten rijp worden vooraleer er klaverhooi van te maken. Samengesteld mest. Een derde schip met nitraat-mest zal Woensdag verzonden worden. Wie er begeert moet er vragen met lijsten door den burgemeester geteekend. De prijs zal vastgesteld worden na ont leding. Kaïestat- Men zal er kunnen heko men in dén handel. SNIJKOORN. M. Goedertier.Zaaigranen. Het Landbouwkomiteit beeft van de Duit- >sche overheid de toelating bekomen drie waggons zaaitarwe in te voeren. Twee waggons zijn besteld van Ecken- dorfsehe tarwe. Zij vim nietjis bestand tegen 4iet grijm (massel of brand) en geeft zeer groote opbrengsten. Ze zal goleverd worden in geloodo zakken van 50 kilos, aan 7Q fr. de 100 kilos. Aanvragen te doen by middel vanjijsten, geteekend door den bulgomeestor. Ze zal aankomen in liet begin van October. GENT. Vrijdag, te koopgoslelde dieren 128. Het Stedelijk Iulkhtingskantoor van Gent, H-aHe-Belfort, zoekt drie kleine kinderen op, in de volgende tragische omstandigheden verloren Ia October 1914 vluchtte de familie Heet. Van Brabant-Muyle voorde strijdende legere uit Klerken, West-Vlaanderen (België). De moeder, die met verder kon, moest in oen klooster blijven; de kinderen vluchtten den 20 Oktober 1914 met de overige bevol king over den IJzor te Merckem Maufke Jozef, Marcel en Marcella-Marie, alle drie geboren te Clercken, 1 December 1907, 2 December 1908 en 10 October 1910. De vader Hector Van Brabant, de moeder Sylvia-Maria Muyle, en het toen geboren kind zijn thans te Gent, St Amandsplaats, 2. Van bun drie kindertjes bobben zij nooit meer iets gehoord. Waarschijnlijk zijn ze in bet gedeelte van België, thans door het Bel gisch leger bezet. Wie weet er iets over v/VT De revue Machinery welke te New York verschijnt, stelt volgens de proefne mingen met het arlilleriegeschut der Ver- eonigde Staten de kosten der kanonschoten als volgt vast Een schot gelost met een veldstuk van 7,6 cm. komt op 54 fr. van 12 cm. op 152 fr. van een mortier van 15 cm op 232 fr. en van een kanon van 15 cm op 325 fr, te staan Vanaf dit kaliber vermeerderen de kosten op verbazende wijze Een schot van ©en mortier van 30 cm kost reeds 1620 fr. Eea kanon van 30,5 cm werkt niet beneden de 2600 fr. De duurste stukken in de Ameri- kaansche artillerie zijn die van 40,6 cm. waarvan ieder schot een waarde vaif 6500 fr voorstelt. In al deze cijfers is het verslijten der ka nonnen builen rekening gelaten, anders zou het nog voel hooger wezen, vooral voor het groot geschut dat niet meer dan 80 schoten kan lossen. ongeduldig de oogen van de pendule naar het- venster wendend. Ik had ben verzocht voor één uur te komen. Maar or is nu gezegd dat wij niet voor half drie zouden eten, 't is dus onverschillig of zij wat vroeger of later komen, antwoordde de baronnes. Liefste vriendin, gij spreekt alsof men de menschen enkel uitnoocjigdo om te eten •Hot is waar dat men moer genoegen vindt in het middag- of avondmaal, wanneer er gezel schap aan tafel isdoch, wat mij betreft, tusschen de maaltijden ontvang ik ook georne volk. Daarby, ik was, van zin, voor het eten, het kasteel te laten zien aan de familie vai den baron. Er na, zal het donker zijn, en wij zullen ons dan moeten gereed houden om Klas Malchus te ontvangen... In afwachting dat gij de vrèugde smaakt van uwen zoon weêr te zien, heb ik u nog een ander genoe gen willen doen. Gustaaf is terug, ik bob hem laten balen. Is liet mogelijk mijn beste Malchus Dat is waarlijk braaf van uwentwege Ik hoop, mijne liefste Eugenie, dat gij nooit reden hebt om over het tegendeel te blagen ik zou er u de gelegenheid niet wil len toe bezorgen, en minder dan ooit op een zoo gelukkigen dag als dezen, wanneer wij na twee jaren afwezigheid onzen zoon gaan weêrzion. Ach ja, mijnen goeden, braven jongen De baronnes sprak die woorden uit met een zwakken zuchtdoch een levendige blos, jdie hnre tengere wangen overtoog,.verraadde le koop Op stal Totaal Schapen 34 34 Geiten 1 1 Lammeren Kalveren 79 79 Vette zwijnen 49 49 Loopers Viggens 18 13 211 211 Melkkoeien 2 2 Groete ossen 3 3 Jonge ossen 22 22 Vaarzen 26 26 Vette koeien 20 20 Stieren 19 11) Magere beesten 26 26 Er was maar 1 beest meer dan verleden' week. VLEESCHPRIJZEN Runder-soepvleoach, 1 kwaliteit fr. 2,40' de kilogram 2 kwaliteit fr. 2,10; 3 kwali teit fr. 1,80. Ribbestuk, fr. 3,10 de kilogram. Rundvleesch (gekapt), fr. 2,20 de kilogr. Roastbeaf zonder beenen, fr. 3,40 de kil. Varkensvleesch-kotelotten, fr. 3,20 de l ikilo; zijstuk, fr. 2,50 de kilo; verscbe worst, fr. 2,50 de kilo. Kalfvleescli zonder boenen, fr. 2,90 d© kilo; kalfvleeseh met beenen, fr. 2,00 de k. Hamelenvleeseh, fr. 2,70 de kilo. Do boter gold van fr. 4,00 tot fr. 4*20; de verscli© eieren, 15 centiemen het stuk. Deze olieachtige plant heeft dit jaar loonende opbrengsten gegeven, want de produkten werden aan zeer hooge prijzen aa:i den man gebracht. Dientengevolge zal de teelt keel waarschijnlijk uitbreiding nemen doch men mag niet vergeten dat ofschoon do wortels van hot koolzaad diep den ondorgrond dringen en daar de voeden de bestanddelen benuttigen die veer de andere planten verloren waren, het hoogst noodzakelijk is een doelmatige bemesting toe to passen. De bodem moet licht kleiachtig en g*zo«J zijn, met goed doordringbaren ondergrond. Een middelmatige opbrengst van 25G0 "kgr- zaden, 5000 kgr. stroo 4n 1200 kgr. peulen ontneemt aan den grond 180 kgr. Stikstof, 160 kgr. potasch en 59 ki%r. fosfoorzuur. Deze cijfers toonen klaar dat het kool zaad belangrijke hoeveelheden voedende stoffen aan den voorraad van den-grond ont neemt. Een goed® hoeveelheid stalmest van 20 lot 25 duizend kgr. t per hectare, is hoogst aan te bevelen. De bemesting wordt aange vuld door 4 a 500 kgr. ijzerslakken per hec tare en 5 A 600 kgr. kaïniet. Ziehier boe menbesldeze meststoffen aan wend Men mengt ijzorslakken en kaïijfcet •zorgvuldig onder elkander, on strooit zonder uitstel de meststof uit op den om te werktqu akker; daarop spreidt men den stalmest open-i en ploegt alles open in September-October. Op de sneden strooit men nog 100 kgr. zwavelzuur ammoniak ©n egt zorgvuldig onder. Daarna gaat men tot het pkrnten over. In de lente zal men dan nog 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak gebruiken. Dat de landbouwers zoo mogelijk onzen raad volgen, want deze bemestingswijze luat toe, hooge en winstgevende opbrengsten le bekomen. Dim. de gelieimo vreugde, waarmoê de terugkeer van deu eerstgeborene het moederlijke hart vervulde. Ik zou niet zeggen dat hy zoo uitnemend goed en braaf is, hernam de kolonel, op oen toon die zijr.e vrouw scheen te verwittigen dat zij eene strafbare fout begaan bad, met hare woorden te doen gepaard gaan met oen zucht. O liy is het zeker, mijn beste Malchus. En nochtans hy is zoo koppig sedert zijne kindsheid, dat elk ander vader, min gewend dan ik om de menschen tot gehoor zaamheid to dwingen, veel moeite zou gehad hebben om hem meester te blijven. Weerde Malchus, hernam de baronnes met zachte en vreesachtige stem, ik ben zekor dat gij nu niet meer zooals vroeger zult ge bruik van maken van uw vaderlijk gezag Ik verzeker u dat men met goedheid Klas Malchus zoo gedwee kan maken als een lam als men zijn karakter maar wat verstaat, dat alles behalve onhandelbaar is. Mijne liefste Eugenie, zegd© de kolonel met een fijnen glimlach, gij wilt toch niet zeg- geD, zeker, dat gij bekwamer ztft dan ik om het karakter van Klas Malchus te beoordee- lon Waarlijk, liefste vriendin, dat is bijna belachelijk, en ik zou u wel mogen aanraden uwe woorden wat moer te overwegen. Maar, Malchus, ben ik zijne moeder niet? En ik zijn vader, liefste vrouw. Zijn 'vader, zijn leidsman en zyn voogd Ik zal gebruik maken van het gezag, welk die drie voudige hoedanigheid mij geeft, en ik zal doei^ wat mij het best schijnt om hem te doen af zien van zijne wilde gedachten, om hein te doen begrijpen wat de wereld het reeht heeft te eischen van een man van zijne geboorte en van zijue fortuin. Wees dan toch niet te haastig Wat zoudt gij doen, indien hij vertrok om mei weer te keeren Ilij zou er toe bekwaam zijn, indien gij hem niet met rust liet. O daar bestaat geen gevaar voar Zoo dwaas is hy zeker niet. In alle geval, b«t is nutteloos my te waarschuwen, dat ik met te haastig mag te werk gaan. Een man, die zoo lang in de wereld geleefd heeft en die weet hoe hij met elk in 't byzonder moet omgaan, handelt nooit to haastig. Wij zullen nochtan^f eene list moeten gebruiken om bear van arif zijne studie te doen verlaten. Ik heb.eenea' kleinen roman ontworpen. Klas Malehus-ié .nu twintig jaar oud dat ie juist de goede tijd. De herft is door zyn eigen een schilder achtig seizoen. Tyringsholm en de omtrek rzijn zeer wel geschikt om liefdegevoelens en dichterlijke gedachten in te boezemen. O ik ben zeker dat het van zelf zal ^aan.lk heb ook reeds eene heldin in het oog, die zeer goed zal passen in den roman. Eene ernstige onrust verselajan by die woorden op de gelaatstrekken vau merroitv* de baronnes. Mijn beste Malchus, wat wilt gezeggen Gij zijt toch zeker niot van zin u te ben*6w«ö •met de aangelegenheden van zijn baft 1 (Vervolgt)

De Volksstem | 1915 | | pagina 2