DÏÏITSGEE 1ESESEELIM5EM DE VAL VAN ANTWERPEN Westelijk Gevechtsterrein gevechtsterrein Gostenrijksch-Servischs eorlsg Zuidelijk gencMsterrein Aan de Dardauellen EweW'H-lHtilijrt» jaargang nummer IS8 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 23 October 4915 DAG-S1L Bestuurder- UitgeverJ. Eijvsesssl tot öe Verordeslayan 4 ABONNEMENTENs Zot naawiden 4 franken. Een jaar 8 franken, fcsehrijring in alle postbureekn van bet land. I* UITGAAF, 411. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds Pobt toAitc la pubHcrté cornmerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, liruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL Mi G O D T S2, Bcurspiaats, 2 Telefoon 4. 3299 VAN TE AALST Kerkstraat, n. Tolofoon 114 NU FF EL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN Sport (per regel) El. aank. (1 tot 4kl. reg.)fr. 0,60 3* bladz. (de regel) 1,00 4* bladz. (de regel) 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 tr. IM Gemengd nieu-wsper cegM tr. 2,1» Recht.herstell. (-perregel) fa. 2,50 Overlijden (per regel) fr. 2,0® Cornmerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk (9 wendenAgence Réclame Qodts, 2, Beursplaats, Brussel. betreffende Uitvoer Verboden. De bestemmingen betreffende het inbeslag- vremen en de hoogste prijzen van gedroogde Chicoreiwortels van de verleden oogst worden ook voor de aanstaande oogst van 1915 in werking gesteld. De eigenaars van C Meerei wortels hebben aorg te dragen dat do chicoreiwortels zoo spoedig mogelijk gedroogd worden. Het buis S. G. Kaufmann, te Gent, Ossenstraat 17, agentuur van de centraal inkoopsplaats te Brussel is gelast met het in ontvangst nemen van gedroogde Chicoreiwortels tegen contant* betaling, in aanmerking nemende do verordening over do hoogste prijzen. Gent, den 9 October, 1915. De Elappftninspekteur, von Unger, Generalleulnant. Betreffende het vervoederen van Rapen en Suikerbeeten. Bovendien wordt ieder gebruik van Suikerbeeton en Rapen lot het voeden van dieren verboden. Overtredingen van bovenstaande bepaling worden met geldboete tot 5000 mark of met gevangenis tol 3 maanden gestraft. Gent, 11 October, 1915. De Etappenin.npekteur, VON Unger, Generalleulnant. In de Berliner Zeitung am Mittag wordt de geschiedenis van den val van Antwerpen alsvolgt verhaald, naar aanteekeningen. ontleend aan het dagboek van den reserve- kapitein der pioniers Max zur Nedden, die er een belangrijk aandeel in had. Max zur Nedden is lien dagen na den val van Antwerpen, op 19 October 1914, in een nachtelijk gevecht in West-Vlaanderen gesneuveld. «De krijgsverrichtingen tegen Antwerpen begonnen, zooals bekend is, op 28 Septem ber 1314 onder hot opperbevel van generaal von Beseier besloten was, niet de stad geheel in te sluiten, noch haar vestinggor del systematisch aan te grijpen, maar, steu nend op do sterke artillerie,in «abgekürztem Verfahren», zooals dat genoemd wordt, met volle kracht druk op een bepaalden sector uit te oefenen. Zoo was het krijgsplan. «Kapitein zur Nedden kreeg bevel een® brug over den Demer te slaan (bij Aerschot) waarover de Duitseho 13 c. M. kanonnen gevoerd werden op 28 Sept. worden deze opgesteld le Heyst-op-den-Berg, liet stadje, dat gebouwd is op eon heuvel, welke ter hoogte van 50 nieter boven het omringende land uitsteekt. Het Belgische leger bood aan deze beweging geen krachtige» tegen- Btand, maar toch was kot nog ebiie gevaar lijke geschiedenis, want de naaste feilen kenden met hun 10.400 meters dragend geschut Heyst, gemakkelijk onder vuur ne men. Daarentegen konden op dien dag de Duitsehers van do drie meest nabijzijnde forten Wavre St. Katherina, Koningshoyckt en Lier, slechts het tweede bestrijken, daar voor de beide andere de 42 centimeters van Krupp noodig waren, deze nog niet ter plaatse waren en alleen nog maar de 13 c. M. kanonnen en de Oostenrijksche 30.5 rno- torkanonnen te Heyst in stelling waren gebracht. «Beide volgende dagen (29 en 30 Septem ber) valt den kapitein de gevaarlijke op- «leacht te beurt op 1800 meter voor de for- t9»rij iufanterie-steHtngen te bouwen in de omgeving van Konmgeheyckt, hetgeen on der geweldig schrapneü-vuur der Belgen gebeuren moet. Den ien October gaat schrij ver* troop dan met eene infanlerie-brigade onder moorddadig vuur neg verder voor waarts tot op 600 meiera van de forten Lier en Taliaert, waar zij zich ingraven en aan een geweldig bombardement moesten weer stand bieden. Het fort van Lier is eindelijk tot zwijgen gebracht en in den avond van 2 October wordt zur Neddon er op verkenning heen gezonden. In den maneschijn wordt het fortdoorzooht, maar verlaten gevonden; spoedig is een Duitseho vlag samengeflanst, welke 's nachts om drie uur op de wallen Cplant wordt. Als voorbeeld van de wer- ig van het 42 c.M.-geschut van Krupp, #erteht schrijver, dat een enkel projectiel doorboordeeen pantaertoren, 2 meters fiteée, anderhalve meter beton, 50 c. m. metselwerk, alles op elkaar, van boven naar boneden. Reeds op 2 October had da generale staf kunnen beriëhten, dat liet fort Wavre en de redouteDorpveldt bestormd waren; op 3 October kon de inname der forten Lier, Waelhem en Koningshoyckt met de daar- tusschen gelegen werken gemold worden. Daarmede was de zuidoostelijke sector der buitenste linie bedwongen, maar een ge weldige taak wachtte de Duitsehers nog hot overschrijden der Nelhe, op sommige plaatsen door overslroomin^en 370 meters breed, en door da Belgen als leeuwen ver dedigd, zooals de ooggetuige Binder zelf toegeeft. Den 3 October ging voor zur Nedden voorbij met het gereedmaken van brucgen, die over de Nelhe gelegd zouden weiden, maar door het hevige vuur uit de stad Lier, was er aan een naderen der rivier niot te denken; toch kwam hier op 4 October, om 5 uur namiddag het bevel. De Nelhe, bier slechts 25 meters breed, was snel genoeg overgetrokken, men vond do stad.... veria-' ten. Een volgend kanaal wordt ook nog overbrugd, ma-ar dafi breekt uit de huizen snelvuur los; de Duitsehers zijn in eon val gelokt 1 Een infant eriegoveekt in de straten ontbrandt, dat eerst met den nacht een einde neemt; de Belgen zijn dan nog meester van liet noordelijk gedeelte der stad. In den nacht van 4 op 5 October wor den nog meer bruggen gelegd tn krijgt de Duitscbe infanterie langzamerhand den noor delijken Nethe-oever in handen. Deitgeheelen volgenden dag (5 October) wordt de stad Lier door een Engolsche bri gade onbarmhartig met zware brisante gra naten beschoten; voor alles komt liet er nu op aan, langs den noordelijken rand van de stad Lier bruggen te bouwen, om de zware artillerie naar voren te brengen, een workje dat weer aan zur Nedden wordt opgedragen. Dit gebeuYt onder dekking van den nacht; de Engelachen trekken langzamerhand terug en drie zware bruggen, voor de 42 c. M., worden geslagen. Op 7 October is de Nethe-overgang in Duilsche banden en zendt von Beseier den Spaanschen gezant met oen ultimatum naar den bevelhebber der vesting, om overgave vóór middernacht te eisclien. Het antwoord luidtKoning en re- goering zijn in Oostende; de commandant weet wat both te doen staat. Om twaalf uur 's nacffts neemt het bom bardement dan een aanvang, tegelijk met den aanval op den binnensten gordel, die io den loop van den dag (8 October) doorboord wordt. De stad is dan niot meer te houden; de bezetting verspreidt zich, deels naar Hol land, deels in westelijke richting, en in den namiddag van 9 October trekken de Duit sehers do stad binnen, als overwinnaars van hot onneembare Antwerpen; de hoofd macht, 60,000 man volgens Binder, kwam eerst den volgenden dag. IStiilaohe broiii BERLIJN, 21 October. Niets bijzonders te melden^ Fran§ch® bro»i PARIJS, 21 October. Gedurende den nacht hadden geone be langrijke gebeurtenissen plaats. In den sektor van Libons heeft onze artil lerie een hevig vergeldingsvuur gericht op de vijandelijke loepgraven en de mitrailjeu- zen en loopgraventoestellen, die op onze lijnen vuurden, tot zwijgen gebracht. In Champagne, aan de hoog te van Tahure en tusschen Maas en Moezel, ten noorden van Flirey, bombaardeerde de vijand onze stollingen. Wij hebben krachtig geantwoord. PARIJS, 21 Oct. De lievige artiRe- risgevechten waren hedeR bijsonder hevig ten Noorden .van Arras, in den sektor van Loos, in het bosoh van Givenchy en nabij de baan van Rijsel. Door het samengetrokken vuur onzer batterijen, vlogen belangrijke munitiede pots inj de vijandelijke lijnen in de lucht, namelijk ten Noorden dor Aisne en ten Noorden der Navarinhoeve. Ten Oosten van Reims, op het front tus8chen het schietplein en Prunay, bom bardeerde de vijand zeer hevig bij middel mot houwitsers van alle kaliber en verstik kende bommen. Onze artillerie antwoordt krachtdadig. Overigens niets te melden. 23ess£gg"hö fepan BERLIJN. 21 October. Ten noordoosten van Mitau bereikte bet leger van generaal veldmaarschalk ven Hin denburg de Dwina, te Borkowitz en Berse- münde. Tot hiertoe werden in deze streek 1725 gevangenen genomen en 6 milrailjeu- ze.n buit gemaakt. De legergroep van generaal veldmaar schalk prins Leopold van Beyeren sloeg ten oosten ten oosten van Baronowitschi een Russisclien aanval, door een tegenaanval af. Bij de legergroep van generaal von Lin- singen, namen de gevechten nan de Styr, in den omtrek van Czartorysk meer uitbreiding. Tegenover eene zeer belangrijke over macht, meest een deel eener Duitscbe divi sie, zich naar eene achterwaarts liggende stelling terugtrekken. Zij verloor eenige kanonnen, waarvan de bedieners tot het laatste oogenblik weerstand boden. Wij doen'tegenaanvallen. Qogtootrifkscfre bron. WEENEN 21 Oct. Ton Westen en ten Zuid-Westen van Czartorysk werden oek gisteren de hevige gevechten voortgezet. Ten Zuid-Oosten van Kulikowrce aioogen Duitsch-Oostenrijksclm troepen hevige Russische aanvallen af. Gisteren werden bij 'o gevechten aan de Styr 1300 gevangen 3 machietvgeweren ingebracht. Bij Nowo Alexsienic werd lieden morgend vroeg een vijandelijke aanval afgeslagen. Verders niets nieuws. Rsassische bron PETROL RAD, 20 October. In de streek van Riga hadden op bijna hel geheele front hardnekkige gevochten plaats. Aan de rivier Aa, stroomafwaarts van Mitau, slaagden de Duitsehers erin het dorp Kisj te bezetten. In do streek van den weg van Mitau, ton noord westen van die plaats, wordt het gevecht voortgezet. Het artillerievuur nam merkbaar in hevigheid toe. In bet boschgebied ten noorden van de spoorlijn Mitau-Neugut gelukte bet den Duitsehers in noordelijke richting vooruit te komen. Overal in die streek worden de gevechten met groote verbittering voortge zet. De vijandelijke artillerie ontwikkelde gisteren haar vuur tegen het'stuk spoorweg tvsschen Elisenhof on Temmoul, ten noord westen van Friedrichstadt. Onze vliegtuigen van het type Ilia Mou- rometz wierpen gisteren bij Mitau, Carrozen, Gross Ekau on Neugut bommen op de Duilsche achterhoeden. In de streek van liet dorp Doukern, ten zuiden van Jacobetadt kwam het tot eenige gevechten met de Duitsehers, waareij het voordeel ^aan onze zij ile bleef. Op het front in de streek van Dunaburg had op eenige punten een uiterst hevig ar tillerievuur plaats. Aan het front der meren Dremmun en Driswialy en meer zuidwaarts tot de Pripetstreek is do toestand onveran derd. Het succes in de streek van de Midden- Styr, werd door onze troepen op schitterende wijze ontwikkeld. In oen gevecht bij de hoeve van Zaliadine, ten noorden van Rafalowka maakten wij krijgsgevangenen en mi- trailjeuzen buit. De stad Cejartorysk werd door een plot- selingen aanval van onze troepen genomen. De achtervolgingsgovechten worden voort gezet. Door een nieuwen krachtigen aanval bij Nowo Selki aan de Styr, stroomopwaarts van Cejartorysk, werden de Duitsehers en Oostenrijkers op de vlucht gedreven. Onze troepen namen stormenderhand de dorpen Boudka en Soudrna, waarbij zij vele gevan genen en mitrailleuses veroverden, waarvan liet aantal zal worden vastgesteld. De bloedige gevechten van man tegen man bij het dorp Komorowa en de hoeve van Gley, op den linkeroever van de Styr, stroomopwaarts van Nowo Selki, en bij het dorp Bogouslawka, ten noordwesten van Berashno, zijn ook in ons voordeel geëin digd. PETROGRAB, 21 October. De strijd aan de baan, ten Noorden van Mitau, nabij Ilai (21 kim ten Noord-Oosten) duurt voort. In het botch, ten Oosten der baan, wordt op versclieideno plaatsen ge vochten. Onze vliegtuigen vlogen gisteren over Friedrichsladt, ten Zuid-Oosten van Mitau en wierpen bommen op de gebouwen en het rollend materiaal. In den omtrek van Dwinabnrg, aan de kaan Dwinaburg-Nowo-Alexandrowsk, de den de Duitscheneen aanval, welko wij tot nabij het Meddummeer terugdreven. Ten Noordon van het Bogenskojemeer, vielen de Du%cli«rs aa» nabij Murmischki. De aanval werd door ons vuur afgeslagen. Op den linkeroever der Stry zetten onze troepen de achtervolging des vijands voort, die zich in de besschen verspreidde. Na een gevecht bezetten wij het werk, ten noorden van Mulozyce (18 kim. ten noorden van Ra falowka). Bij het dorp Sobieszozyce, aan de Styr, ten noorden van Bafa'o#ka (3 kim.) wierpen wij eon vijandelijken aanval terug en namen opnieuw gevangenen en machien- geweren. Duifsche bron. BERLIJN, 21 October. De verbonden Duitach-Ooslenrijksobe troe pen volgen op heel het front den langzaam wijkenden vijand. Ten Zuiden en ten Oosten van Repanj, werden de Serviërs uit eone sterk ver- sclianschte stelling geworpen en naar hel Zuiden gedreven, ©nze voorposten bereikten reeds de lijn Stepojevac-Leokovac-Baba. Ten Westen van Morava vorderen de Duilsche troepen over Selevao. Bulgaarscüe troepen voohten nabij Nego- tin. Meer Zuidwaarts bereikten zij de baan van Zajecar naar Knjazevac. Sulgaarsclio bron. SOFIA, 21 Oct. In de vallei van Timek, zijn onze troepen, die stap na stap voorwaarts rukken, reeds voor Negotin ge komen,waar zij de Serviërs, die door paniek bevangen op de vlucht sloegen. 1 officier on 50 soldaten werden gevangen genemen en 1 officier en 150 soldaten bleven dood in de vallei. Wij bereikten de lijnTscherni-Vrh-Wetrin Petrusohitza-Grasisclikas-Gouka-Viberci tol 5 of 6 kilometers ten Oosten van Knjazevac- Jasser. en Gaber. Nabij Pirot, na een hardnekkig gevecht hebben wij de zeer belangrijke positi9 van Vidlie Planina genomen. Onze troepen vatten voet,nabij Branhja en dreven den vijand uit het dal der Bulgaarsche Morava, op een afstand van 2.1 kilom. naar liet Neorden en het Noord-Oosten. De buit van Vranja kon nog niet opge maakt worden. Evenwel weten wij dat wij 2 millioen Derdankardoezen en voor meer dan een millioen frank tabak ronde*. In de statie van Bojanowitz namen wij 1000 ton hooi. Voorbij Egri Palanka hebben onze troe pen eene sterke stelling aangevallen en de Serviërs verslagen, die in allerijl naar Ku- manovo trekken. Wij aohlervolgen hen. In de vallei van Bregalnilza vordert ons offensiof zeer snel. Heel de vallei van Ort- sche Polje is in ons bezit, evenals de steden Kotschane, Radewitsche, Tipkilisse en- Nikratowo. Onze ruiterij, welke de Serviërs achter volgde, bereikte deze nabij Kic3eli en dreef ze uiteen. Meer dan 2000 Serviërs werden gevangen genomen. De anderen konden slechts ten gevolge der duisternis ontsnap pen. De bevolking der streken welke nu van het Surviscli juk bevrijd zijn, ontvangt onze soldaten met een onbeschrijflijke» geestdrift. Overal worden onze krijgslieden, welke reeds zoolang verwacht werden, niet bloemen getooid, overal zijn zij het voorwerp van geestdriftige betoogingen. ©&s$®6iröjkscli0 bron. WEENEN, 21 October. Onze troepen bezetten Sabac. Het plein van Macva werd van vijanden gezuiverd. Het leger van generaal der infanterie von Koevesz, en de Duitscbe strijdkrachten, welke langs weerszijden van de Morawa oprukken, dringen samenwerkend, steeds dieper Servië in* De Westelijke groep der Oostenrijksche legers van generaal von Koevesz trok van de hoegten van Kolubara tot aan het mon- dingsgebied der Turya, terwijl de Oostelijke groep, strijdend over do Raljakom drong, ten Zuiden van Grecha. Do Bulgaren bereikten het Timokdal tusachen Zajecar -en Knjazev-ac.en naderden de Oostelijke werken van Pirot tot op kanonafotand. Een Bulgaarseh leger veroverde gisteren don ingang tot de kom van Kumaneve en het Vardardai. Oosteiiidjkseha bron WEENEN, 21 Oct. Op het gansohe Zuid-Westfront zijn zeer gewichtige ge vechten in gang, In Tyrool werden gisteren talrijke sterke Italiaaniche aanvallen afgeslagen, nabij onze stellingen; op de Hoogvlakte van Viel- gereuth werden aldus 6 nachtaanvaHen en overdag nog drie aauvallen afgeslagen. Ook: heden nacht werd een nieuwen zeer sterketr aanval des vijanda afgeslagen. In de Dolomieten werden nieuwe Italiaan» scha aanvallen, op den Col di Lana en op den Sief afgeslagen. Ook aan de Grensbrug, ten Zuiden van Schluderbaoh werden aan vallen afgeslagen. De vijand die zich in deze gebieden reedt verscheidene dagen afmat, kon nergens eenig voerdeel behalen. Op den Karnischen bergkam ten westen 1 van bet Wolayermaer, werd eon aanval der Alpinis afgeslagen. In het Kustenland vermeerdert liet vijan- lijk artillerievuur nog gedurig. Het duurde den geheelen dag voort op het Isonzofront. Pogingen der vijandelijke infanterie ©a technische troepen, onze stellingen te nade ren, werden door oneinfanterie- en maohien- geweervuur afgeslagen. Etaliaansche bron ROME, 21 October. Op 19 October duurde onze-^ffensieve be-- weging in Tyrool on Trentino voordeeHg voort. In do vallei van Judicaria namen wij, stormenderhand de Palo n esp ito, tea Noord- Ooslen van Sondkio, eene zeer sterke be- h*erschende stelliBg, aan den uitgang van/ liet Daonedal en het havendeel van het Le«' drodal, dat met twee reeksen loopgraven voorzien was. Wij namen daar 80 gevangenen, waaron der 4 offioieren. Het overige der Oosten rijksche bezetting trok naar het Lagarinadai» Verder namen wij nog de hoogten ten Noorden en ten Noord-Oosten van Crosano, welke ook met talrijke goedgebouwde loop graven verdedigd waren. Van St Bomhard en den Berg Braene poogde de vijand door een hevig artillerie- vuur ons uit deze stellingen te verdrijven, doch vruchteloos. In Hoog Cordevola duurden onze aanval len ook voert. Wij namen hier Sief, op de helling van den Lanapss. In liet gebied van Falzarego bereikten onze Alpinis den kleinen Lagazuol. In het Felladal viel de vijand op 18 en 19 October verscheidene malen onze vooruit geschoven stellingen aan, doch werd terug geslagen. In hoven en Midden Isonzogebied en op den Karst, duurt het arlilleiïegevocht voort, mot inmenging van kleine infanteriegevech- ten. Gisteren veerde een eskader onzer vlieg tuigen een nieuwen aanval uit op Aissovizza. Ondanks een hevige beschieting der vijan delijke artillerie, keerden alle vliegtuigen ongedeerd terug. TurkscSie bron CONSTANTINOPEL, 21 October. Bij Anaforta beschoot onze artillerie de ijandelrjke troepen, welke verschansingen opwierpen. Bij Ariboernoe werd in de nacht van 19 October een vijandelijke torpedoboot die onzen rechter- en linkervleugel zonder succes beschoot, door het vuur van onse ar tillerie van den linkervleugel genoodzaakt het vuren te staken en zich terug te trekken. Seddil-Bahr had een levendig artillerie vuur plaats en werden van beide zijden bom men geworpen. Overigens viel niets van be- teekenis voor.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1