Oorlösspciiten Cs Winter in Rusland BBITSCHE MEEEBEELIKGEN BEKENDMAKINGEN Westelijk gsvecMstsrrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk Dsvachtsterreln Aan Els Bardajiellsn Bestuurder-UitgeverJ. VAN Oosteniijksclt-SsmsDlw oorlog 3 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 October f Ml ABONNEMENTEN Zos itt»»«iten 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f UITGAAF, 41. 's nsr.ds 0 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Peur tont» la publieité commorciale et financier® du journal, s'adresser exclusivsmeat k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE GODTS, 2, Beureplaats, 2 IV. O Telefoon A 3299 AALST arltai traat, n. Telefoon 114 HUFFEL-DE GENDT. AANKONDIGINGEN ïl. aank. (2 tot 4 k1. r«g.) fr. 0,60 3® blad», (de reg-el) 1,00 4® blad*, (de regel) 0,30 Financ. aankon, (perrtigel)fr. 3,00 SpoH (?er rof el) fr. 1,00 Gemengd rfiouwx per regel fr. 2,90 Reeht.hersteil. (per regel) fr. 2,06 Overlijden (per regel) fr. 2,4/0 Commercial® en financieel# aankendigiagen lich uitsluitetijk to wendenAgence Réclame Oedts, 2, Buursplaats, Brussel. Opperkommando ran het 4* Leger. A. H. Q. den 15 Ootober 1915. 1. De gemeenten zijn daarvoor verant woordelijk dat in hun gebied geeue bescha- diging van den spoorweg of bedreiging van den spoorwegdienst plaat» heeft. Do Kom- niandobesturen mogen gijzelaar» pakken,die mei hun hoofd waarborgen in geval van vernieling van den spoorweg. De gemeente »n wiens gebied eene beschadiging geschiedt heeft eene zware kontrikutie en eene be lemmering der bewegingsvrijheid van hare inwoners t» wachten.. ('Sluiting der Estami- net», verbod de hofsleden te verlaten, weigering van pasporten, schorsing van den postdienst). Geheel het dorp of enkele hof stede» kunnen ook ontruimd en de mannen kunnen in een Duitsch gevangenkamp evor- gebracht worden. 2 H»t betreden van den spoorweg is verboden met uitzondering der deelen der statiën toegankelijk gemaakt zijnde aan het publiek eti der doorgangen vrijgelatou voor het openbaar verkeer. Inbraak wordt met gevangenisstraf van ten minste 1 tot 15 jaar gestraft. 3. Elkeen, die op de toebehoorton van den spoorweg of in hunne naburigheid ep eene verdachte wijze b<>zig is, stelt zich aan het gevaar bloot, door de wachtposten zender uitstel doodgeschoten te worden. 4. Wie aan vijandelijke militaire personen herberg, voeding, geld of hurgerkleeren verso!.aft of op andere wijze hulp verleent, wordt inet straffe van gevangenis van ten minste 10 jaren gestraft. Indien door dezen steun een nadeel veroorzaakt wordt voorde Duilsche troepen, wordt met de doodstraf gestraft. o 5. De gemeentebesturen zijn verplicht zulke militaire personen, zooals burgerlijke personen zonder eenzelvigheidspapteren, die op hun gebied ontmoet worden, aanstonds aan het naastbij gelegen duilsoh militair bestuur over te brongen. In geval van verzuim wordt aan de gemeente eene zware oorlogskoetribulie opgelegd. Aan de schul dige ambtenaren worden de straffen gtnoemd zijnde ouder N° 3 opgelegd. Elk inwoner keunis ontvangende van de aankomst of van de aanwezigheid van eenen der personen genoemd onder N° 4 moet dit aanstonds aan de gemeente of aan het naast bijgelegen Duitsch militair bestuur of militaire wacht laten kennen. Tegenhande- lingen worden gestraft met gevangenisstraf Van ton minsten 3 tot 15 jaren. 6. De straffen aangeduid zijnde onder n. 2, 5, worden opgelegd voor zoo ver niet volgens andere wetten of verordeningen of volgens de krijgswet neet de doodstraf of and-re zware straffen meet gestraft worden. Bovendien kan nevens de gevangenisstraf in elk geval eene boete tot verbeurdverkla ring vt-n gansch het vermogen opgelegd Worden. Herzog Albrecht ton Wurttbmberg. De gemeente Meire, op wier grondgebied in den nacht van 23 September 1915, de door het Duitsch legerbestuur benuttigde telefoonlijn Aalst-Zotlegein, in eene lengte van 500 meters afgesneden en medegenomen werd, is op bevel van leger-opperkommando veroordeeld geworden tot eene geldboete van 5000 Mark. Dit brengt tor openbare kennisgeving. De chef van het Burgerlijk Beheer, von Kkudbll, regeeringsraad. Buitsoh» bron. BERLIJN, 27 Ootober. Ma de ontploffing eener Fransche mijn, had gisteren avond een weinig belangrijk gevecht plaa-ls neb ij de baan Arras-Rijsel. Bit gevecht verliep gunstig voor ons. Ten Noord-Oosten van Massigea, tijdens esn gevecht met handgranaten, konden de Fransohen op eene kleine frontbreedte in om» loopgraaf der eerste lijn dringen. Zij werden er gedurende dsn nacht weer uit vsrdrovsn. In een luchtgevecht hoeft luitenant Im- meiman zijn vijfde vijandelijk vliegtuig neergehaald. Dit was een Fransche twee dekker, waarin twee Engelsolie offioieren haddon plaats genomen. Deze zijn gevangen genomen. Twee andere vijandelijke vlieg tuigen werden achter de vijandelijke lijn tot landen gedwongen. Het eene werd geheel door onze artillerie vernield. Het andere viel ten Noorden van Souche», Franeohe bron, PARIJS, 27 October. In Champagne, in liet center van het schanswerk van La Courtine, wordt de strijd voet voor voet, met op on afgaande voordeelen .voortgezet. De hardnekkige wederstand onzer troepen ën hun dadelijk herhaald offensief beeft de kracht der vijandelijke tegenaanvallen ge broken. Ten noord oosten van Masaiges, kwamen wij door een plolaelingen aanval in het bezit eener vijandelijke loopgraaf in de nabijheid der stellingen welke wij onlangs veroverden. PARIJS, 27 Ootober. Sinds 't laatste bericht is niets te melden. Een onzer vliegers heeft ten noorden van Dormans jacht gemaakt op een vijandelijk vliegtuig. Na dit ingehaald te hebben, viel bij liet van dicht bij aan. Het vijandelijke vliegtuig werd verscheidene malen aan den motor getroffen door mitriiljeuzekogela on moest landen nabij Jaulgonne, in het Mar- nsdal. De twee officieren die hel bemanden, een kapitein en een luitenant, wprden ge vangen genomen, ep het oogenblik dat zij poogden hun toestel te vernielen. Dit bleef ongedeerd in onze handen. Het is een zeer snelle tweevlakker voor zien van allerlaatste verbeteringen. Duitsohe bron BERLIJN, 27 October. Ten zuiden der spoorbaan Albi-Dwina- burg, in de streek van Tjnischany, drongen de troepen van generaal veldmaarsclialk-von Hindenburg, op «ene frontbreedte van| 2 kim. i:i de vijandelijke stellingen. Zij namen er 6 officieren en 450 soldalen gevangen en veroverden een mitrailjeuzo en 2 bommen werpers. Ondanks verscheidene aanvallen der Bussen behielden w ij de veroverde stelling. Alleen het kerkhof van Szali, 1 kim. ten noord oosten van Garbunowka, werd door ons gsdurendo den nacht ontruimd. Van de legergroep van generaal veld maarschalk prins Leopold van Bejrereu, is niets nieuws te melden. De legergroep van generaal von Linsin- gen zette haar offensief ten wrsten van Czarlorysk voort. Zij bereikten reeds de lijn Komarow-Kamionacha on de hoogten ten zuid oosten van Miedwieze. Qostenrijksohe bron. WEEN EN, 26 Ootober. De ten zuid westen van Czartorjsk vech tende Ooalenrijksch-Hongaarsche troepen weerden verscheiden aanvallen van Russi sche scherpschutlersdivisies af, waarbij wij 2 officieren en 500 man gevangen namen, benevens een machinegeweer bemachtigden. Duilsche regimenten wierpen den vijand aan beide zijden van den in noord westelijke richting naar Czartorjsk leidenden straat weg terug. In 't geheel lieten de Russen in deze streek gisteren 4 officieren, 1450 man en 10 maohiengeweren in handen der bond- genooten. Overigens is de toestand aan hot noord oostelijk front (van Oostenrijk uit berekend) onveranderd. WEEN EN, 27 Ootober. De verdrijving der Russen ten westen van Czartorjsk duurt voort, ondanks den hevi- gen tegenstand des vijands. Verder niets nieuws. Russische bron. PETROGRAD, 27 October. Links van de Dwina bezuiden Illoekst trachtten de Duitschers zich door een plot- selingen aanval, die niet door artillerievuur vooraf werd gegaan, meester te maken van een onzer veldversterkingen, maar ons vuur dreef hen nog tijdig terug. Links van de Dwina bewesten Jaoobstadt werd een levendig artillerieduel geleverd. In de streek Oostelijk van Illoekst bleef oen aieuwe aanval der Duitsohers zonder succes. Het gevecht hij hot Dorp Voynikonnj ten Westen van het Baghinsk-meer, eindigde met de bezetting van dat dorp door onze troepen. Duitschs bron. BERLIJN, 27 Ootober. Ten oosten van Visegrad werd Dobrun genomen. De legers van generaals von Kövssz en von Gallwitz hebben den vijand overal, waar hij tegenstand bood. acbleruitgeslagen. De hoofdkrachten boroikton de lijn Valjewo- Morawei-'i opela. Ten oosten dezer lijn werden de Jasienka, de Raka en langs weerskanten van Sriiajnac de Resava over- sobrsden. In het Pekdal werd Neresnica genomen. De ten zuiden van Orsova vooruitrukkende troepen veroverden in Kladowo twaalf zware kanonnen. In Ljubicevac, aan den Donaa, ton oosten van Brza Palanka, werd de onmiddelijke verbinding met het leger van generaal Bo- jadjeff door officierenpatroeljnn voltrokken. De rechtervleugel van dit leger volgt den vijand uit Negotin in noordwestelijke en zuidwestelijke richting. Voor het bezit van Knjacevac wordt nog steeds gestreden. Oo&tnnrijksche bron WEENEN, 26 Oct. De beoosten Vise grad opmarcheerende Oostenrijksch-Hon- gaareche strijdkrachten wierpen den vijand aan de grens torug. Ouder de tegenstanders bevonden zich naast Servische bataljons ook Montenegrijnsche. De troepen uit de Bonau-moifarchie, die opereeron in de Noord-West-hoek van Servië en welke behooren tot hel leger van generaal Koevess, naderen de boven Koln- bara en de door de Serviërs bij de nadering van onze ruiterij ontruimde stad Valjevo. Oostenrijksch-Hongaarsohe divisies, van Obienovac naar het Zuiden gezonden, ontrukten den tegenstander na verbitterde gevechten de sterke hoogte stellingen ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Lazarevao. Duitscbe troepen wieipenden vijand over de Arangue Fovao. In TopoU en op hoogten ten O. daarvan, zijn Oostonrijksch-Hongaar- sche strijdkrachten in een gevecht gewik keld. Het aan beide kanten van de Morawa vooruildringende Duilsche leger maakte zich van de hoogten Noordelijk van Raca en van de plaats Maukovac, zoomede van andere Servische stellingen ten Z.-O. van Petróvac, meester. Het bergland in de scherpe bocht van de Dobau, Oostelijk van do Klissura-vernau- wing, is recda grooteudeels van vijanden gezuiverd. Daar werden drie door de Snr- viers achtergelaten kanonnen aangevoerd, waaronder een zwaar stuk geschut. WEENEN, 27 Ootober. Ten Oosten van Visegrad ontrukten onze troepen den vijand de hoogten, langs beide zijden van het grensdorp Dobrunj. Het leger van generaal der infanterie von Kövraz drong dm vijand in het gebergte, ten Noorden van Gril. Milanevac terug. Ooslenrijksche troepen wierpen hem met de bajonet uit zijne hooglestellingen bij To pola. De Duilsche treepen welke lange de Morawa aan 't werk zijn dringen langs de Mlawa opwaarts. Het Orsovaleger drong In Brza Palanka. Iu Kladowo werden twaalf zware Servi sche kanonnen, een gruolen voorraad muni tie, kleedereu en verplegingsmiddelen ge vonden. Afdeelingeu der Bulgaarsche troepen welke ten Westen van Negutin strijden, zijn reeds in verbinding met de Oosleiirijkeclie en Duitscbe legers. De Bulgaarsche strijdkrachten welke te gen Knjavezao oprukten, vochteu gisteren in liet Oosldeel dezer stad. Bulgaarsche brsn. SOFIA, 27 Ooiober. Het offensief duurt veort op gansoh het front. In Negotin vondeno wij groote voor raden meel en haver. In de Donauhaven Kusriak. ten Westen van Prahovo, werden 4000 wintervesien, 2000 mantels, 2000 vol- datenmutsen en 30 kisten munitie gevonden. Bij Knajazevac veroverden wij vier veld- kanons en zes kisten met munitie. Wij na men dasr een hoofdman en 30 soldaten gevangen. In het distrikt van Kosaowo begint de Albaneesche bevolking gewapenderhand de Serviërs aan te vallen. Ten Noorden van Ueskub, op den weg naar Katschanik werden de lijken gevonden van 28 Bulgaren, die door de Serviërs uit de gevangenschap ontslagen en dan gedood werden. Verder worden 300 Bulgaren, uit ver scheidene steden van Macedonië naar Kat schanik gevoerd. De Serviërs hebben een aantal Bulgaren die bij hunne treinen en goederen dienst deden, gedood. Vele Servische familiën, waaronder ver scheidene van Servische offioieren, zijn te Ueskub gebleven. Het burgerlijk Beheer en hoogere Servische officieren rieden de Am»- rikaanscbe zending en andere vreemdelingen aan. Ueskub te verlaten, zeggende dat de Bulgaren barbaren waren on hen zouden dooden. Terzelfder lijd lieten zij echter hunne eigene familie in Ueskub, zeggende dat de Bulgaren met goede inzichten bezield waren en heu geen kwaad zouden doen. De Kolnisrhe Voikszeitung doelt volgend telegram ined^ AMSTERDAM, 27 October. Uit Atlienen wordt aan den Times ge meld, dat liet gevecht lusschen Krivollaz en Strumitza Vrijdag avond eindigde. De Servische en Fransche troepen werden teruggedreven en door de Bulgaren achter volgd. 08 hulp van het Vierverbend voor Servië. LYON, 26 October. Uit Parijs wordt aan den Pregrèe geseind Frankrijk en Engeland hebben zich verplicht ieder 150.000 man te leveren, w elke Servië volgens zijn bondsverdrag met Griekenland, tegen Bulgarië moet uitzenden. Oottenpijkscha bron. WEENEN, 26 October. De dag van gisteren verliep, niettegen staande do slag werd voortgeset, in verhou ding tot de voorafgegane aan het front Van de Doherdo-hoogvlakte, kalmer. Daarentegen werd om onze braggeboofd- Slellingen van Tolmein en Geerz, evenals orn de sectoren beneorden Tolmein tot aan de Krn uiterst hevig gestreden. Al deze ge vechten liopen op een volslagen fiasco van den aanvallenden vijand uit. Aau de Krn moesten de Italianen driemaal een aanval in ons vuur opgeven. Voor de Mrzli en Vrh mislukte eveneens een gedurende den nacht ondernomen vijandelijke aanval. Tegen het Tolmeiner brut gehoofd bereidde een bijzon der levendig artillerievuur in den namiddag nieuwe aanvallen van sterke strijdkrachten voor. Laat in den avond sloegen onze troepen soo'n aanval op de hoogte bewesten Santa Lucia en hedenocl.ten vroeg een tweeden legen de stelling Noordelijk van Keearpse terug. Deze laatste verliep in een handge meen dat den vijand zware verliezen kostte. Hot gebied van Vondaola was tijdelijk aan een trommelvuur blootgesteld. Een zwakke oprukkende beweging di«r Italianen tegen Zagora werd gemakkelijk gekeerd. De vijand heeft den Sabolino-berg, waar voor hij in de laatste dagen minstens 2êül) man verloor, gisteren niet meer aangeval len. Ilaliaansche artillerie heeft hem wel hevig beschoten. Tal van granaten vielen ook iu de Zuidelijke wijk van Goorz. Des avonds grepen zeer sterke vijsndelij- ke strijdkrachten de Podgera-hoogte aau. Het baatte bun in geeneu deele, dal ze bom men met gifgassen gebruikten. Ze werden onder bloedige verliezen teruggeslagen. Gisteren was bet mogelijk de verliezen, die de Italianen bij de aanvallen op de Do herdo-hoogvlakte leden, in bepaalde secto ren te overzien. Zoo liggen voor liet front van een onzer iufanlerie-regimenten 3üU0 lijken van vijanden. Aan het Tirolerfront stuitten de verdedi gers van de Lafrauu-ateiling den aanval van het 116e Ilaliaansche infanterie-regiment. WEENEN, 27 Ootober. De Ilaliaansche aanval op ons front in Kustenland, werd gitleren voortgezet, doch met zulk geen groot munitieverbruik en met geringer troepei opofferingen als bijde vorige dagen. De vijand spaart nu zijne strijdkrach ten. Verscheidene aanvalspegingen tegen de Krn-eteliing werden spoedig gestaakt. Her haalde aanvallen op het Tolmeiner brugge- hoofd werden als altijd afgeslagen. De 8ektor van Plava stond gisteren soms ouder vernielend vuur. Een aan val bijGlobna werd afgeslagen. Bij Plava kor. da Ilaliaan sche infanterie niet meer vooruit. In den zuidelijken selüor van het brugge- hoofd van Gors, dat nog steeds hevig be schoten wordt, kon de vijand in een klein stuk loopgraaf dringen, doch hij werd er spoedig wederom uit verdreven. Het artillerievuur tegen de hoogvlakte van Doberdo is veel verminderd. Op het Dolomietenfront vallen do Italianen nog steeds aan. Aanvallen doer sterke vijandelijke strijd krachten ondentwMn tegen den Col di Lana en den Sief Sallel mislukten. Ons gasthuis van Rovereto werd met ver nielend» bommen besohoten. lialiaansoht bron ROME, 27 October. In bet Ledrodal voltooiden wij de ver overing van den linkeroever van den Pona- levloed, doordien wij op 25 October d% plaatsen Mezzolvago, Molina en Biccesa bezeilen. Eenige gevangenen vielen in onze handen. Tegen Dossa en Gasina en Dossa Remit, ten zuiden der op 24 October veroverde ver binding van Loppio, richtte de vijand gisteren een aanhoudend artillerievuur, van op den Moute Creiue en de werken van Riva. Hij kou echter onzen tegenstand niet breken. In Hoog Cordevehi en Hoog Rienz, zetten wij onze drukking op de vijandelijke lijnen voort. In het Poirtebbanadal, konden wij door een overval den Reszkofelkarn bereiken en de vijandelijke verdedigingswerken bescha digen. Langs het Isonzefront duurde de bedrij vigheid onzer artillerie voert, terwijl onze infanterie zich in de nieuw veroverde stel ling»» versterkte. Wij sloegen kleine tegenaanvallen in de streek van Plawa en op den Karst af en maakten 39 gevangenen. Op'24 Oct. bombardeerden onze vliegtui gen bet vijandelijk kamp, op de hoogvlakte van Batnfizza en ep den Karst. Een vijandelijk vliegtuig werd door een onzer vliegtuigen met maohiengeweren aangevallen en op de vluobt gedreven. Al onze vliogttrigen keerden ongedeerd in onze lijnen teru£. -vrvsr Turksche bron CONSTANTINOPEL, 25 October Niets van betoekenis, behalve aan beide zijden plaatselijk vuur. Nu de Winter voor de deur slaat, is het missscbien niet van belang ontbloot eenige inlichtingen te geven, over de temperatuur welke in sommige streken van Rusland beerseht, tijdens de Wintermaanden. Alhoewel de temperatuur veel verschil heeft, van de eene streek tot de andere, neemt men algemeen aan, dat de maand Januari, de koudste maand is van het jaar. De laagste temperatuur welke in Rusland waargenomen werd, is deze van Wercho- jansk (Siberië) waar de thermometer tot 68 graden ouder zero daalde. Dit punt wordt leu andere als esn der koudste van heel de wereld aanzien. Op eene maand ziot men soms slechte voor eenige oogenblikken de zon. Onder de andere steden waar de warmte graad men zou beter het woordje warmte weg laton zeer laag is, noemt men Pe- Iro rad 37 graden onder zero, Tomsk, 51 graden onder zero. Ja koelak, 64 graden on der zero, Archangel, 40 graden onder zero en Charkoff, 40 graden onder zero. Dat zijn de laagate graden welke waarge nomen werden, doch het middelbare is niet veel beter. Zonderling schijnt het echter, dat men op diez«lfde plaatsen, in den Zomer het semt warmer heeft dan hier bij de grootste hitte. Zoo treft men in Siberië plaateen aan, onder andere Jakoetsk, waar het midden punt in den Zomer soms 100 graden schilt met het middenpunt in den Winter. Te Petrograd, te Riga en te Meskow, heeft men in den Zomer soms eeno warmte van moer dan 35 graden. Daar is het ver- ■oi.il tusschen het maximum van den Zomer en liet minimum van den Winter dus ge middeld 70 tot 80 graden. Voor het overwinteren der legers, in deze ■treken, dient men dus van deze temperatuur verschillen goed rekening te houden. Wat ook van belang is, is, dat voor het graven van loopgrachten, onderaardse)»* schuilplaatsen enz., men hier niet doet wat men wil. Iu de atrook van St. Petersburg en Moskow, om enkel van deze te spreken, is de grond tot op eene groote diepte ver- vrozen gedurende meer dan 150 dagen pee jaar. In do buurt van Werchejansk is hei zelfs 230 dagen en to Arobangel 190 dageo. Van den anderen kant zijn de stroomen en de rivieren, die gedureuda het goede seizoen, zeer dienstig zijn als verdedigingslijnen en natuurlijke steunpunten, in den Winter toe- gevrozen en dan miseen zij natuurlijk alle belang. In den omtrek van Petregrad en Moskow liggen alle waterleepen toe van in hel begin van December en zulks blijft aóó tot hel einde van April.- In Noerdelijk Rusland krijgt men daarbij nog eene laag sneeuw van vereeheidene voelen dik, welke er gedurende zee maan den ligt. Volgens esn Russisch kunstschilder, Vladimir Borissof, ia liet op Nowa-Z»mblai nog kouder dan in Rusland. Daar heeft dese schilder, tijdens eene studiereis, twee ther mometers gevonden, die er in 1872 door den professor Hoelër onder eene kist ver bolgen waren. De grootste warmte welk* aaugeleekend was bedroeg 15 graden boven zero eu de hevigste koude 70 graden onder zero, dua een versohil van 85 graden.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1