do la Denüre Het gehsiiTiZinnig testament LATO0ÜWERSBOND Troost in lijden HOLDE De nieuwe helm STADSNIEUWS Werk ten voordsele der verminkte .SelSjrcn. Fruitboomteelt Roos, Gsarlnckx Do Roep Kan men vluchten Oggenuchten In 't ellendig tranendal f Leed en zuchten Zijn de vrucLT n J2n de straf van Adams >d. Maar na lijden Komt verblijden, Schoon die rampspoed ons benauwt. Beter tijden Ons verbeiden, AU men vast op God betrouwt. A. Van Ostabycn. EE53 SCMOQHE PLECHTIGHEID Wij zullen niet gauw do schoone plech tigheid vergeten welke Zondag plaats had in de feestzaal van het Landbouwershuis, Keizerlijke Plaats. Doctor Rubbens, de sympathieke volks vriend van Lede, had er een cursus van Rood-Kruis gegeven, en zijne leerlingen hadden or aan g.ohouden hein bij de laatste les ecne welverdiondo hulde te brengen. Eene samengepakte menigte vulde de ruime zaal en de gaanderij. Waren aanwezigde lieer Baron do Béthune, Voorzitter van het Gewestelijk Komileit; Doctor Hoorens, Voorzitter van den Studiokring en al de andere ledon van liet Gewestelijk Komiteitjg In heerlijko bewoordingen, vlooiend uit een ontroerd gemoed, schilderde do lieer 'Baron de Bélhune, den verdienstelijken, taaion, onvermoeibaren werker af, die niet tegenstaande de menigvuldige bezigheden van zijn doktersambt, aan 't hoofd staat var. .allerlei maatschappelijke instellingen, dio i voeren naar liocger zieleleven en alle strek- Iken lot boil en v-wvtlïing van 't Vlaamsche Volk. De heer Rubbens weet dat bet ons volk niet ontbreekt aan natuurlijke leergraagte, ïook niet aan der. noodigen aanleg voor 1 fijn ere volksvlijt, voor technische vaardig heid van welken aard ook. 't Is daarom dat hij in 'l Gewestelijk Komileit het initiatief opvatte, volksonderwijs aan werkeloozen to go ven door het houden van voordrachten en lessen. Hij is ook levens do man ivan de daad, die zicli gcene moeite ontziet en het spreekwoord wist lo bewaarheiden: V/oorden wekken, maar voorbeelden trekken. Menigmaal werd dezo puike rede door handgeklap onderbroken. Na hein trad do hoor Albert Van Nuffel, .op het verhoog en dankte namens de leer lingen deze goede leeraar wiens wel sprekend woord, wiens diep gestudeerde en meesterlijke lessen, wiens mild toegedeelde wetenschap zij mocliton genieten. Mop. voelde liet, Doctor Rubbens heeft de therten zijner leerlingen geheel veroverd en 'hunne dankbaarheid gaf zich iu ongekunstel de, hartelijke woorden lucht. Oprecht roerend was do stond toen de Jbeer Van Nuffel, hot prachtig portret .van 'Dokter Rubbens' gesneuvelden zoon, don gevierde aanbood. Er liep eene siddering door de zaal, toen do drapperij viol, en de jongo soldaat, op doek getooverd door onz#n kunstschilder Jan Van Malde ren daar vorreca in zijn jeugdige frischkoid to midden va» palmgroen als oon beeld van onverstoorbare kracht. Moolen wij zeggen hoe do diepgetroffene dokter antwoordde Neen, ivet waar. Ge»no pen waagt dit. Zeggen wij alleen dat gedurende zijne féankrede, uitgesproken met eeno stom tril- 'lendr van aandoening, heel de zaal snikte en geon oog droog blocf. Waarlijk, een onvergetelijk© dag Eon 'dag van onuitsprekelijke ontroering I Een dag van innig mensch-zijn Wat is d* wereld toch schoon, in het licht dor liefdeinliet licht dor reine, zuivre, diep ontroerde, doek hoog-opbeurende me nsehen liefde Dr. Rubbens is do type dier bewonde- jingswaardigo menschenvrienden en daarom deed het ons goed, hem Zondag zoo recht zinnig, zoo welgemeend en dankbaar ge "vierd te zien. Moge hij nog vele jaron werken tot keil onzer mindere broedors en zusters. Hoil [zij hem Zondag 12 December treed nogmaals den weledelen Heer Dr. Rubbensals spreker op. Hij zal handelen over Iooroordeelen en Zondag 19 December onzen sympathieken Kantonaleu schoolopziener, don WEd. Hoer Van Overstraeten over Wenken over de Nieuwe Wel op ht:l Onderwijs Twee puike voordrachten voorwaarAllen op post dus 37® VERVOLG, Overigens mijnheer Moeson, er is iels flat wij niet mogen vergeten door mij had jgij de erfenis van uwen oom verloren, het '(wa3 dus niet meer dan billijk dat ik alles sou inspannen om u die weer te bezorgen. Weerom keerde zij liet aangezicht af en Speelde mot liet japaansoh beeldje opdat •Euslaclie den indruk die op haar gelaat ge- Iwhreven stond niet zoude ontdekken. Maar, ]was het hem onmogelijk haro aandoening te /bespieden, zij, integendeel, zag heel wel het laangezicht van don jongen man in den spie gel. i De arme jongon werd Hooker en blocker, lot dat hij eindelijk zijn verlegen toestand niet langer kc-.i uit^.cudon. Hot is wonder baar hoo verlogon de jonge lieden zijn die voor do eerste maal hunne liefde vorklaren. Hater verdwijnt die bloodheid want door de praktijk wordt men aan alles gewoon. MissSmilhers.., Augusta... stotterde tij... ik moot u iets zeggen... En daar bleef Jnj steken. - Zoo, mijnheer Moeson antwoordde /3 glimlachend en wat is hol Ik meet u zeggen... en hij haperde reör. Wat gij van sin zijt te doen mot hel «lament Neer, neen doch ik verzoek u, lach jt mij toch niet of wijs mij niet af. De nieuwe metalen helm, door 't Fransch eger aangenomen, draagt geen versierselen. De helm vat goed het hoofd en heeft veel gelijkenis met al de antieke helmen en met do vrouwen hoofddeksels uit sommige Hol- ïandeche provinciën. Do loopgravenoorlog had eene grooto •vermeerdering in de verhouding der hoofd wonden veroorzaakt. Zoo was het aantal doodelijke verwondingen van 5 tot 7 per honderd geklommen en de soldaten begre pen zoo goed de noodzakelijkheid, zich den schedel te bevrijden tegen kogels en liou- 'wilserschervon, dat velen het deksel van hun gamelle in den kepi staken. Do helm welke thans gebruikt wordt is van staal .gemaakt, beschermt ook den hals •en weegt 700 grammen. In den laatsten slag in Champagne werd het nut van dezen i.elm klaar bewezen, want het aantal hoofdwonden verminderde op aanzienlijke wijfee. Volgons een Fransch blad is de helm «evenwel nog niet vohnaaftt. Sommige sol daten zetlen'liem 't achterste vooren, en ve len plaatsen hem niet schuinscl), waardoor de kogel niet op zijde kan vliegen. van ©Qst-ÏBaanderen. Vergadering van 10 December 1915. Ondor voorzitterschap van den heer Volksvertegenwoordiger Maenhaut, die aan het altijd even talrijk publiek het volgende kenbaar maakt. GRUIS, SPEK en SMOUT. Er zijn ter beschikking, door de Lakenhalle te Gent 250,000 kilos Gruis, aan 26 fr. de 100 kilo; 350 kisten spek, ieder van 290 kilo 2300 kisten Smout van 31 kilo on 210 vaten Smout van 180 kilo kilo als volgt verdeeld Gruis Spek Smout kilogr. kiston kisten vaten Aalst 27,500 34 225 21 Dendermondo 11,250 14 94 9 Eokloo26,250 34 221 20 Gom en voorst. 25,000 67 442 40 Gent-Buiten 41,250 51 333 30 Georaerdsbergen 17,500 22 143 13 Lokeren 11,250 13 87 8 Oudonaorde 17,500 23 149 14 Ilonse 8,500 9 58 5 Witleren 10,000 12 81 8 Zele-Hamme 12,500 16 108 10 Beornem 11,250 15 97 9 Roeselaro Torhout 31,250 40 262 24 Thielt Voor do bestellingen, uiterlijk tot den; 31 Dec. Voor het afhalen is er tijd ten laat ste tot don 20 derzelfde maand. HOOGSTE PRIJZEN. Door de plaat selijke Voedingskomiteiten mogen do koop waren, die zo van de Lakenhalle to Gent koopen, niet duurder voortverkocht worden Zij aanzag hem heel onncozol als om te toonen dat zij er niets van begreep. Haar minnelijke aanblik en de glans barer oogen verdreven zijne bedeesdheid. Oh Augusta, Augusta, sprak hij, be grijpt ge mij niet Ik bemin u, ik bemin u Nooit werd eene vrouw bemind gelijk ik u liof heb. Van do eerste maal dat ik u zag voelde ik reeds de liefde in mij ontwaken, gij herinnert u wel, hot was in het huis Moe son, den dag dat ik om u in twist geraakte met mijnen oom en sedert toen is die liefde gedurig aangegroeit. Toen ik het nieuws vernam dat gij in de schipbreuk omgekomen waart, vooldo ik mijn hart breken en dik wijls, zeer dikwijls, bobt ik gewonscht ook te mogen sterven. Nu stond Augusta op hare beurt beroerd te kijken. Zij sloeg hare oogen neêr en bloosde gelijk een roos, terwijl haar hart hevig begon lo kloppen. Weet gij, M. Meosou, sprak zij einde lijk, zonder te durven opkijken en zijne smeekende houding aanzien, weet gij wel, dat het slechts de vierde maal is dat wij elkander ontmoeten. Ja, ik weel het wel, doch wijs mij om .die reden toch niet af, nu kunt go mij zoo dikwijls zien als hot u belieft (dat was braaf van M. Meeaon)... En waarlijk ik ken u zelfs heter dan gij wol denkt. Ieder uwer werken heb ik ten minst© twintigmaal ge- lozen. Ik en mijne boeken is twee. Neen, uwe boeken maken deel van o als hierbij opgegevenGebrande koffie fr. 2,70 smout fr. 1,80 spek fr. 2,20 zout fr. 0,10 gruis por 100 kil. 28 fr. MAIS. Er is geen mais. Waarom Omdat er te veel geweest is. Men hooft ons Maandag in do Lakenhalle gezegd dat er Komiteiton zijn die de maïs aan lusschon- personen verkoopen. En daarom wordt nu alleman voor eeno week geslraft. Er zal gedurende eene woek geen maïs geleverd worden, alhoewel er een millioon ton maïs in de magazijnen ligt. Het publiek protesteert. M. Schauvlieghe, Kluizen. Da foilo ligt hiorin dat er veel mais gegeven wordt aan inwoners van Gent on het omliggende van Gent en voel te weinig aan de oigenlij- ke boorenmensohen. Eu liet zijn zij die den mais voortverkoopen. Waarom moet allo- man gestraft worden, voor laakbare feiten door enkelen gepleegd M. Maenhaut Wij hebben hetzelfde 'doen opmerken. Maar omdat te kunnen be wijzen zouden do gemeenten boek moeten houden van de waren die z'aan hunne inwo ners afleveren. Aldus zou het voel gemakke lijker kunnen bewezen worden, wie d? ware schuldigen zijn. (Instemming). Ridder Senator re Ghellinck d'Elseghem Er wordt veel te veel beestenvoeder ge geven aan de sleden en in evenredigheid aan fcden eigenlijken buiten, 't Ware verre 't beste de verdoeling te doen voor de opper vlakte dor bebouwde landbouwgronden. Petrus Db Groote Meirelbeko. Ik Ik vraag de tusschenkomst van onze raad gevers om ineer komptanle betaling te be komen voor 't leveren van graan, patatten, strooi enz. M. Maenhaut. Al die waren worden rkomptant betaald. Als er menschen zijn die inderdaad te lang moeten wachten dat ligt aan de gemeentelijke overheid die 't geld ontvangt en voor de uitbetaling zorgen moot. De heer gemeenle-sekrotaris van Moort- zeele, die hier tegenwoordig is, kan dat met 'mij getuigen. (Deze heorbevestigdt.) EEN BESLUIT. Do Lakenhalle hoeft besloten dat de gemeentelijke komiteiten geene waren der Lakenhalle moer mogen leveren aan do landbouwors die niet voldoen aan de opeischingen van 't graan. Dit is een bevel en 't moet stipt nageleefd worden. VETTEN. Er zijn 234 ton arnmoniak- sulfaat aan 62 fr. de honderd kilo, af te halen op den Dok, bij Terryn onkosten ten laste der koopers. TOELAGEN. Er is op ons aandringen in de Nationale Bank, te Gent, eon bijzonder winket ingericht voor 't indienen der spaar boekjes van de Lijfrontmaalschappijen tot bet inschrijven der toelage van 2 frs. Voortitelende stieren, beeren en hokken zullen weer toelagen ontvangen, 100 fr. per stier met meer dun vier landen 50 fr. per stier met min dan vier tanden 15 fr. per bok en 25 fr. per beer. Verleden jaar be droeg de toelage 12.035 fr. De formulen zijn te Gent te bekomen. Zij zullen ze meedoen naar Brussel en dan eeni- gen tijd later 'tgeld uitbotalen. 't Landbouwkrediet heeft reeds vrucht baar werk geleverd. Het loent sommeu tot 600 frank. 2650 leeningen met een bedrag van 1 miljoen 316 duizend 425 frs., worden reeds voor 't gansche land gesloten. Daarin komt Oost-Vlaanderen voor met 57 leenin gen ton bedrage van 32,470 frs. Daarenbo ven is er nog 40.000 frs. geleend aan de meest beproefde hofbouwers. 't Werk van don Akker krijgt ook weer de toelage 1 fr. per are tot hoogstens 10 fr. per huisgezin. Reeds bobben 21 steden en gemeenten onzer provincie dat schoon werk tot stand gebracht. De gegeven gronden beloopen tot 493 Jiektaren 98 aren 50 centiaren aan 5.872 fr. #Ër werden tot 1 September van dit jaar 32.239 fr. 50 toelagen toegekend. Ge ziet dat ons Landbouwkomileit veel zelf en ik heb uwe edele inborst beter ge schat door die lezing dan ik het kunneu doen hadde door honderden raalon met u te spreken. Eindelijk waagde liet Augusta de oogen op to heffen en Euslaclie to aanschouwen nooit heeft deze dien blik uit het geheugen verloren. Hij sprak niet meer ook zij scheen de spraak verloren te hebben maar, ik weet niet hoo het gebeurde, zij kwamen dichter on dichter bijeen tot dat eindelijk hij haar in do armen sloot on zijne lippen op de haro drukten. Gelukkige man! golukkige vrouw! Zij zullen leven om te ondervinden dat het leven zoet is, maar dat er in hot leven geen grooter geluk is dan hetgeen zij nu smaakten de eerste kus van ware zuivere liefde. Eenige stonden daarna kwam de kelder meester onverwacht binnen en vond Augusta en Eustache, den eenen ganscli bleek, de andere gansch rood, elkander in de arni6n sluitend. Doch hij was een man van onder vinding en had reeds velo zaken beleefd zijn voorkomen was zoo onnoozel als van een pas geboren kind. Op hetzelfde oogenblik kwam lady Holm- hurst binnon en glimlachend bekeek zij hen beiden, want lady Ilolmhurst, zoowel als de keldermeester, was ook een monsoh van on dervinding. Zoudt gij in hot salon niet komen, vnoog zij En zij gingen eli schenen verle gen. Eustache wilde de zaak kort trekken NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ TE AALST GENT. Vrijdag, koop gesteldo dieren 159. le heop Op slal l'olaal: Schapen 57 17 Geiten 7 7 Lammeren ^Kalveren 33 11 44 Vette zwijnen 20 20 Loopers 12 12 Viggens 230 230 Melkkoeien 3 3 Groote ossen 10 10 Jonge ossen 15 15 Vaarzen IS IS 1, Vette koeien 27 27 Stieren 18 IS Magere beesten 68 6S Bijhulzen te Oendermonde, Geeraerdsbergen, Lokeren, fiirseve&St-Hicolaas VOORUITBETALING uer VOLG EMOE KOE PO NS: ArgssïiijssseSte sécheles ou I Januari I Feitruari I3IG Argentina tSil 4 12 6/0 op i Januari ISIS. Aüiericsin in dollars op i Januari 1916 Deze koepons worden van nu al betaald in belgtech geld aan dezelfde wisselkoersen der vervallen koepons. Do Belgiselie koepons zijn betaalbaar zonder kssien ol met fr. 6,50 per honderd volgens de soort der koepons. Betaling der vreemde koepons aan de voordeeligste wisselkoersen, volgens de lijst ter beschikking van het publiek Verhuring van Brandkofferss Inrichtingen ten hoogste gewaarborg tegen alle gevaren. Ncderlegging van geld, titels en waarden, alle baükoperatiën nuttig werk verricht, niet alleen vergade ringen houdt, maar vooral werken steunt en inricht. Door onze zorgen gaven wij ook 89 nuttige voordrachten in 75 verschillende gemeente door 13.338 personen bijgewoond, 't Zijn do lieeren de Caluwe, van Gent, en Miserez, van Aalst, die zich met 't bostuur dezer voordrachten gelasten. Aalst bekleedt een voornamen rang. Daar werken reeds 3 huishoudscholen voor werkloozo fabriek meisjes, aan wien men koken en huishouden leert. Een dior scholen wordt bekostigd door 't Werk dor Aardappelschillen en een twee de wordt onderhouden door de winst ver wezenlijkt op het bakken van rijsttaarten, die zeer gezocht worden door de kleine men schen. Alle dagen worden in Aalst reeds 500 rijsttaaiten gebakken. M.-De Caluwe. De 234 ton meststof fen zijn alleen voor Oost-Vlaanderen. De doelen van West-Vlaanderen, die bij ons liggen, zullen zich voor deze zaak tot Brugge moeten wenden. Brugge en Kortcijk krijgen voor hun deel elk 144 ton. Deze die de mest stoffen afhalen moeten de zakken meebren gen, wanneer zullen wij in de bladen meê- deelen. Elke gemeente van Oost-Vlasnderen krijgt ongeveer 700 dus nog al veel min dan de gedane best-ellingon die 1400 ton be dragen. Er zijn ons ook samengestelde meststoffen to koop geboden, maar we willen eerst goed onderzoekon wat ze bevatten. Er zijn maatregelen genomen legen hot voortverkoopen. Elkeen die eene hoeveel heid bekomt, zal moeten toekenen. De afha lers der gemeenten zullen eene waarborg van 100 fr. tot 150 fr. storten en deze waar borg zal weêrgegeven worden als degetee- kende lijsten weer binnenkomen. Die meststoffen zijn voor de landbouwers en niet voor den handel. ONTLEDINGEN. Ik heb drie stalen genomen. Een staal meel van gedroogde aardappelen geeft 5 0/0 asch, 8 0/0 eiwit en 78 0/0 meelachtige slof. Een staal meel van patattenschillon 10 0/0 asch, 10 0/0 eiwit en 67 0/0 meelachtige stoffen een ander staal meel van patattenschillon 27 0/0 aarde, 8 0/0 eiwit on 43 0/0 meelachtige stoffen. Denkelijk kwam dit voort van ongewas- schon schillen. Dit laatste mag niet verkocht worden als aardappelmeel. Do wet verbiedt het als er moer dan 12 0/0 per vreemde stoffen in zijn. Ik raad de menschen aan de noodige waarborgen to eischen bij 't koopen van aardappelmeel. En om zuivere waar te kun nen leveren zouden de personen die zulk meel maken, eerst de palatten en de schillen die ze verbruiken dienen te wasschen. Zitting geheven te 12 ure. on kondigde aan dat zij binnen kort fzouden trouwen. Deze bevestiging, al steun do zij op geene overeenkomst, werd door Augusta geenszins in twijfel getrokken. Welnu, mijnheer Meoson, zei lady Ilolmhurst, ik beken dat gij de gelukkigste monsoh dor wereld zijt, want Augusta is niet alleen eene der bevalligste personen die ik ooit ontmoette, zij ia nog wel de edelste, de meest toegenegen en de verstandigste. Past op, mijnheer Meoson, want gij zult welhaast niet meer hekend zijn dan onder don naam van echtgenoot der doorluchtige mevrouw Meeson. Dat wil ik ook wel vragen, antwoordde hij lustig ik schat haar op echte waarde en weel dat zij meer verstand heeft in haren kleinen vinger dan ik in geheel mijn lijf. Ik weet zelfs waarlijk niet hoe zij zich op mij hoeft kunnen verlievon. Hemel welke ootmoedigheid, welke nederigheid riep lady Ilolmhurst. Doch vóór het [huwelijk zijn de mannen altijd zeo. Maar laat ons nu eens van wat anders ipreken. Vergeet niet dat uwe verloofde uw» for tuin op baron arm en in haar verstand draagt. Ik verzoek u dus niet te wachten en zoohaast mogelijk uwe zaken in handen van een rechtsgeleerde to geven, wel te verstaan indien uwe overeenkomst van daar even ge sloten is. {Vervolgt.) Er waren 15 boesten min dan verleden w. ZONDAGRUST. Op Zondag 12 Deo. zal alleen open blijven van 12 ure 's mid dags tot middernacht de dienstdoende apo theek vai>M. VAN CAELENBERGH, Leo- poldstraat. 5Cea»k w;cn St Hfla^gnus. Zondag, 12 December zal gevierd wor den de Feestdag van den H. Authertus, pa troon van do bakkers. 7e 11 ure, plechtige Mis aan den autaar van den II Authertus. 's anderdaags, te 9 ure, Zielmis voor do afgestorvene leden van hot Broederschap. Dinsdag 14 December, om 9 ure, gezon gene mis tor eer© van de II. Lucia, patr or ca tegen de krampen Er wordt bij dozer een oproep gedaan lat de Damen en Jufvrouwen, die zouden willcni deelnemer, aan het vervaardigen van hand werk, zooals borduur en kantwerk, kunst werken in hout, koper, tin, on leder, ot-k schilderwerk, ten voordeel® dor verminkte soldaten. Do vervaardigde voorworpen kunnen afgegeven worden in do Kapollestraat, 25. Damen en Jufvrouwen dio lwnoodighedeu begeeren om v erken uit te voeren, kunnen zich ter zelfde plaats wenden; al het noodigo zal er hun bezorgd worden. Alle gifion van voltrokken werk on, zoo wel als van henoodigheden, zooals lijnwaad, kantgaren, leder, koper, tin in bladeren, zullen met dankbaarheid ontvangen worden bij Madame Van do Maelo, Esplanade, 3; Jufvrouw Michiels, Lnopoldstraal, 25 Madame Ghyselinckx, advokaat, Kapcllo- straat, 25. DIEFTEN IN DIS GAZ. Sedert verschei dene weken gebeurden talrijke dieflen in de Gaz. Verleden Vrijdag was or andermaal eene groote partij cocko gestolen, hij middol van beklimming. Dc policie spande onmid- delijlc een ieverig onderzoek in. Zaterdag morgend werden de daders, zekere Frans J. en BenoitD'H., van den Bolleweg, door den ondercominissaris Polrus Van Nuffel, aan gehouden. Do gestolen cocko word in hunne woning gevonden en aangeslagen. DIEFSTAL. In den nacht van den 9 tot 10 dezer maand, zijn er ten nadeelo van de kinderen Meort, Moorselbaan, 400 pa- royen gestolen. Do daders zijn onbekend. Openbaro leergang in 20 Voordrachlon, te geven door den heer Beeckman, land- en luinbouwleeraar van don Staat, te Hordor- sem. Delessen zullen gegeven worden inliet Landbouwershuis, Keizerlijke Plaats, eiken 'Zondag, te 8 1/2 ure slipt voormiddag. Ofschoon dezo koslcloozo Voordrachten voor iedereen toegankelijk zijn, heeft het Hooger Bestuur dozen leergang ingericht met het bijzonder doel do aanhoorders lot het examen van boomteelt voor te bereiden. Zondag 12 December De Engelsch© boomgaard. TJSIIVjcJS Les coupons n° 7 et 8 d'obligations de Ia SociótéAnonyme desUsinesRoos, Geerincki De Nacyer, échus respectivemont lo pre mier Mai et le premier Novembre 1915 §ont payables aparlir dn 15 courant par fr. 10;8Q ou Mlc. 8,64 par coupon 1° a la Banque Centrale de la Dendre, a Alosl; 2° au sidge social, rue de Bruxelles, «Aloafe - *®t.

De Volksstem | 1915 | | pagina 2