Holland sa de oorlog Westelijk gevecMsterreiJi Costslljk geveeatsieiTsia Zuid-Oostelijk fron Zuidelijk gevechtsterrein Op de Turksche fronten Ü3 oorlog ia tie luslit Eeu Ultimatum Gp ile Mlamiselie beurzen Sn ttoa ministerraad. Maatregelen ia Holland- 09 de MlanflSGhe spoorwegeu Ds oorzaak der spanning In de DïiitSGlia Maden QuiiSscitoe liroRi BERLIJN, 1 April. Nabij Saint- Eloi sloegen wij Engelsche handgranaten aanvallen af. Tusschen het kanaal van La Basséa en Neuviile woedden levendige mijngevech- ten. Ten Noord Westen van Roye ont wikkelde het Fransch geschut een zeor grootebedrijvigheid. Wij namende vijandelijke stellingen op het Aisne-front mot goed gevolg onder vuur. In de Argonnon en in hot gebied der Maas hadden hevige geschutgevechlen plaats. Onze gevechtsvliegtuigen schoten vier Frausehe toestellen naar beneden een bij Laon, cn oen bij Mogevillo in Woevre binnen onze stellingen, oen derdo bij Villo-au-I3ois en oen vierdo bezuiden Ilaucourt, vlak achter het vijandelijk front, liet Franscho vliegplein Roency, ten Westen van Reims, werd met een aantal hommen bestrooid. BERLIJN. 2 April. Bij Fay, ten Zuiden der S.omme, werd oen vijandelijke aanval, welke 11a oene korte artillerie- voorbereiding ondernomen werd, door ons vuur gesmacht. Door do beschieting van Bethonoville, ten Oosten van R ims, veroorzaakten de Franschon aan hun eigen landgenoten aanzienlijke verliezen. Drie vrouwenen een kind werd gedood, vijf mannen, vier vrouwen en een kind, zwaar ge kwetst. Als gevolg der stellingen welke wij op 20 Maart namen, werden do Fransche stollingen, ten Noord-Oosten van Hau- court, in eone uitgestrektheid van onge veer 1000 meters van vijanden gezuiverd. Op den Oostelijken Maasoever hebben onze troepen zich op 31 Maart, na cone zorgvuldige artillerievoorbereiding in bet bezit gesteld van do vijandelijke vcniedi- gings- e i llankinrichtingen, ton Noord- Westen on ten Westen van 't dorp Vaux. Do verwachte Franscho aanval volgdo, nadat het Fransche artillerievuur heden morgend lot het hevigst geslegen was. Doze aanval mislukte volkomen, ten gevolge van ons machiengeweervuur en het spervuur onzer artillerie. Behalve de bloedige verliezen, heeft d« vijand hij onzen aanval van 31 Maart, 11 officieren 011 720 soldaten ongekwetst in onzo handen gelaten. Iiij verloor ook 5 machiengewereh. -V Langs weerskanten was de vliegorbe- drijvigheid zeer levendig en voerde tot verscheidene luchtgevechten welke gun stig voor ons verliepen. Iiohalve de vier vliegtuigen die achter de vijandelijke lijnon neergeschoten wor den, viol nog eon Engelscho tweedekker in onze handen bij Hollebeke, ten Noord- Westen van Wervik. De inzittedon wer den gevangen genomen. Oberluitenant Berthold, heeft hierdoor zij 1 vierde vijandelijk vliegtuig huilen slr.jil gesteld. B >vendion werd een vijandolijk vlieg tuig door een vol treiter onzer afweerka- noniien, ton Zuid-Westen van Lens in brand geschoten en lot vallen gebracht. Talrijke bommen werden geworpen op Domhaslo-en-Argonne, ton Westen van Verdun, waar talrijke troepen waren, alsook op do vliogplaats Fontaine, ton Oosten van Belfort. Ppansolie Eau'©3D, PARIJS, l April III de Argonnen hebben de Franschen twee aanvallen mot bandgranaten op hun stellingen ton Naordo van Avocourt afgeslagen. Ten Westen van de Maas is het bombardement van Malancourt tijdens de nacht verdubbeld in heftigheid. De Duitschers hebben eene reeks massale aanvallen gedaan, van drie kanten tegelijk oprukkende op het dorp. dat een vooruitspringenden hoek vormde in do Franscho linie on dat door een Fransch voorpostenbataljon was bezet. Na een verwoed gevecht, dat den lieelen nacht duurdehebben de Franscho troepen het verwoeste dorp ontruimd; zij houden den uitgang nog bezet. Ten oosten van do Maas is de nacht kalm geweest. In Woevre hebben de Duitschers drie malen getracht, de Franschen de schans Haudiomont to ontnemen; alle pogingen werden afgeslagen. Van het overige front is geen gewich tige gebeurtenis te meidon. PARIJS, 1 April. Ten zuiden dar Som me, na een artillerievoorbereiding, heeft do vijand talrijke pogingen op onze kleine posten der streek van Dompierre aangewend. Al zijne pogingen hebben breuk geleden. In Champagne heeft ons vernielings- vuur de vijandelijke loopgraven Ion zui den van Ste Marie a Py overhoop ge worpen. Een vijandelijk vliegtuig werd door onzo bijzondere kanonnen afgeschoten. Het vliegtuig is brandend in de vijande lijke lijnen ten noorden van Talrnre gevallen. In de Argonnen heeft onze arlillcrrie vijandelijke troepen, dio in de richting van Varennes in opmarsch waren, be schoten. Ten westen der Maas is do bedrijvig heid der arliilerie, in do streek van Ma lancourt toegenomen. Vandaag dood dn vijand geen enkele poging oin uit het dorp lo geraken. Ten oosten der Maas en in Woevre, gematigde bedrijvigheid dor artillerie. In liet woud van Apremont hebben wij de vijandelijke kanionnementen van Vervi- nay beschoten. Een bommenvuur op een vijandelijke batterij gericht, welke in werking was, heeft de ontploffing van verscheidene kruitwagen veroorzaakt. Een onz«r vliegers hooft, na een be wogen gevocht, een «Aviatik» tot vallen gebracht,„welko in onze lijnen nabij Róppe (streek van Belfort") neerkwam. PARIJS, 2 April Ten Noorden der Aiuïie, zeer lievige bedrijvigheid der wedersche artillerie in do streek van Moulin sous Toutveiiten Funtenoy. In do Argonnen richtten wij een vernietigend vuur op do wegen on spoorbanen des vijands, ten Noorden der Haute Ghovancheó. Ten Westen der Maas had in de streek van Malancourt nu 011 dan artillerievuur plaats. Geene infanlerieonUernomiugen. Tun Oosle der Maas, werd de beschie ting op den sector tusschen hot boscii bezuidons Haudremont en do streek van Vaux, gisteren avond laat en s' nachts zeer hevig geworden. De vijand deed twoo sterke aanvallen tegen dit laatste punt. De eerste die van het Noordon naar het Zuiden liep, werd door ons spervuur en onzo infanterie lot staan gebracht vooraleer hij onze lijnen kon bereiken. Ilij den tweeden aanval kon do vijand na oen zeer hevig gevecht, in liet Weste lijk deel van hot dorp, dat wij bezet hielden, terug voet vatten. Ju Woevre hadden oenige vuurover- valleu plaats, op de dorpen aan den voet der Manshoogten. Van do overige fronten is niets te melden. PARIJS, 2 April. In België heeft onzo artillerie do vijandelijke schuilplaat sen beschoten bij Langemark. ten noord oosten van Ioperen. In do Argonnen was onze artillerie zeer bedrijvig legen do Duitsciie stellingen, ten noorden van La Harazée en Fille Morte, alsook togen vijandelijke kampen ten noorden van het bosoh van Cheppy. Ten westen der Maas werden onze stellingen tusschen Avocourt en Malan court hovig beschoten. I11 Woevregebied was or eenig artille rievuur. Overigens is niets te melden. Eifi&seBscfoe te6*©sï LONDEN, 31 Maart. Levendige ar- tillerieaktie ten noorden van Souchoz, ten zuiden van Saint-Eloi en in do streek van Wieltje en Boesinghe. Aan vijandelijke bom werpers is het gelukt don Oostelijken mijntrechter hij Saint-Eloi lo bereiken. Ten Zuiden van Boesinghe heeft een vijandelijke atdeeling 11a voorbereiding door do artillerie getracht de loopgraven te verlaten. Zij is door ons vuur dadelijk teruggedreven. Een van onze vliegluigon wordt ver mis'. LONDEN, 1 April. Gisteren was er levendige bedrijvigheid der luchtstrijd krachten. Onze vliegers verrichtten zeer goed werk. Drie onzer vliegtuigen worden vermist. De vijand deed verleden nacht eene mijn ontploffen nabij Neuviile St Vaast. Ilij poogdo dan oen infanterieaanval te doen, doch deze werd gemakkelijk door oii/e bommenwerpers afgeslagen. Nabij de Hohenzollemschans lieten wij eene kloine mijn springen, waardoor de vijandelijke posten en twoo oude mijn- holten vernield werden. Do artillerie was bedrijvig ten noordon en ten zuiden van Angres, ton zuiden van Hulluck, ton noorden van Ploegstaerl en Pilkem. Een vijandelijke aanval, ton zuiden van St Eioi word door ons vuur gesmacht. DuütacSie bi*on. BERLIJN, 1 April. Geen belang rijke gebeurtenissen. Du gebeurtenissen schijnen er op te wijzen, dat het voorloopig uit is mei het Russisch offensief, dal mot 30 divisies (even over de 500,000 man) en niet vo«r het oostelijk Iront wondergroots hoeveel heden schietvoorraad, van IS tot 28 Maart uitgevoerd werd op uitgebreide sektoren van de leg'-rs ond--r bevel van veldmaarschalk vou Hinderburg. Dank zij de dapperheid en het taaie uithou dingsvormogon van onze troepen, heeft do vijand geen enkel voordeel kunnen behalen. Welk grootsch doel de Russen met hun aanvallen nastreefden, blijkt uit volgende dagorde van 4 (17) Maart, nummer 537, van den Ilussischon opper- b ivelhsbber op het westelijk front Troepen van het w eau dijk front I Voorwen half jaar hebt gij, sterk ver zwakt, met een beperkt aantal geweren en patronen, den vijandelijken opmarsch gestuit, en, na den vijand in het gebied van de doorbraak, bij Molodetschno, te hebben tegengehouden, cie stollingen be trokken, waarin ge u thans nog bevindt. Zijne Majesteit en het vaderland ver wachten van u een nieuwe heldendaad do verdrijving van don vijand van den Russische» bodem Wanneer gij morgen voor deze verheven taak ten strijde geroepen wordt, zoo hen ik overtuigd, daar ik uwen mood ken evenals uwe diepe onderworpenheid aan den taak en uw vurige liefde lot het Vaderland, dat gij uw lioilige plicht tegenover tsaar on vaderland zult vervullen en uwe brooders dio onder het juk van den vijand zuchten, zuil bevrijden, God helpo ons 011 onze heilige zaak Gcneraal-adjudant (get.) EWERT, Al wio mot do toestanden eeniyszing vertrouwd is, vraagt zich verwonderd af. hoe do Russen tot een dergelijke onder neming konden overgaan, in oen jaarge tijde waarin do sneeuwdooi iedoren dag dreigde in te vallen, waardoor de door voering van een offensief dan bedenke lijke moeilijkheden in den weg zouden gelegd worden.Het Russich legerbestuur zal dan ook wel minder uit vrijen wil, dan gedwongen door een in nood ver keerenden bondgenoot, dit tijdstip voor het offensief uilgekozen hebben. Wordt nu van ambtelijke Russisch© zijde het ophouden der aanvallen onkel eii alleen aan de verandering van weer toegeschre ven, zoo is dat vast en zeker slechts de halve waarheid; de zware verliezen der Russen hebben ten minste een even groot aandeel aan hun zwaren tegenslag, als de week geworden grond. Do vijandelijke verliezen worden, naür betrouwbare schatting, op ton minste 140,000 man berekend. Het Russisch legerbestuur zou dan ook juister kunnen zeggen, da,t liet groot offensief voorloopig niet alleen in iiet slijk, doch in slijk en blood is gesmoord. BERLIJN, 2 April. De algemeene toestand is onveranderd. Op het front ten oosten van Baranowtschi, was-dogevechts- bedrijvigheid heviger dan vroeger. Oosten rij ksche Baron WEENEN 1 April öostenrijksch Hongaarscho afdeelingen drongen bij Olyka een vijandel ijko vooruil gelagen stolling binnen, wierpon de dokkingen dicht, vernielden de versperringen en keerden daarna terug naar hun hoofd— stollingen. Ten zuidoosten van Siemiko- wee trachten de Russen hun front o^er duize.id pas breedte in onze richting tot op stormafstand naar voren te werken; ons geschutvuur en een tegenaanval verijdtddun deze poging. WEENEN, 2 April. Gcene bijzon dere gebeurtenissen. KssttSjSacSs® brom PETROGKAD, 1 April. In dén sektor van Jakobstadt, viel de vijafid Roske aan, 3 kim. ten zuide der stadie van Nou Selburg, doch werd terugge worpen. Ten noorden van Durnaburg, bij Illuyt, artillerie on bómmengevochten. Ten westen van het Naroezmeer, viel d" vijand hot bosch aan, ten zuiden van het dorp Mokrzyco, doch word door ons vuur teruggedreven. Ten zuidon van Krewo, bij liet dorp Nowosjeld, (15 kim.) duurt de strijd voort rond een mijn holte, welke «enige dagen geleden door eene ontploffing veroorzaakt werd. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op do station van Pogorjelzy. 22 kim. ten noordoosten van Baraucwitschy, Stalpe, Autorwka, Lunicieceu Suyawaka. Ten zuiden der R dutnomoerasson, ten westen van Czarlorysk, werd eene vijan delijke afdeeliug door onze vrijwilligers uitgeroeid. Aan de Boven en Midden Slrypa werden beduidende vijandelijke strijd krachten, die poogden onze loopgravon te naderen, door ons vuur teruggewor pen. Do lenteoverstroomingen zijn begon nen en belemmeren in velo soktors de wederzijdsche krijgsbewegingen. Diaêiscihe brost BERLIJN 1 April Niels nieuws BERLIJN, 2 April. Geen gebeur tenissen van bijzonder belang. 0OSteB25*fljkSClDO bs'OCB. WEENEN' 1 April Niets van belang WEENEN, 2 April. Geene bijzon dere gebeurtenissen. QostanrijjkQche bron WEENEN 1 April Gisteren leefde de govechlsbedrij viglioid weer op enkole sektorcu van hot front aan weerszijden van het bruggöhoofd van Tulmein, In don sektor van Fella 011 op. het Dolomietenfront kwam liet tot min of moer levendige geschutgeveohten. Wij sloegen de aanvallen der Italianen af op liet irontdeel tusschen den Groolen en do Kleinen Pal, alsook bij Schlo6derhacli. WEENEN, 2 April. Do toestand is onveranderd. Heden morgend vroeg wierpen vijan delijke vliegers hommen op Adelsberg. Twee mannen werden gedood en ver scheidene gekwetst. BfssSSasanss&te brost ROME, 1 April Op 20 Maart had don in hot Daonedal, aan de Noordhel ling van den Monte Melino, «ene botsing plaats tussclieii kleine afdeelingen. De vijand werd tot den aftocht gedwongen en moest wapens en munitie achterlaten. I11 het Suganadal joeg onze artillerie 0011e proviandkolom uiteen, tusschen Calcoranica en Caldonazzo. Gisteren iieersclito or opliet Igonzofront eonigo artillloriebedrijvigheid welke be lemmerd werd door stortregens. Ten Oosten van Selz haddon gewichti ge gevechten plaats, welke gunstig voor ons verliepen en waarhij de brigade Acquin zich dapper onderscheidde. Op 27 Maart namen wij stormender hand meters van con broeden en goed ingerichlen vijandelijkon loopgraaf. Nadat hevige vijandelijke tegenaanval len afgeslagen waren, besloten onzo troepen, ten allen prijze, den gansche loopgraaf te nemen. Zulks gelukten hen op 29 Maart, s* namiddags. 1... drio dagen Hardnekkige» strijd. Zij maakten velo gevangenen en veroverden eene menigte wapens, ROME, 2 April. Kleine gevechten hadden plaats, ten Noorden van Nago. in liet Sarcadal en in den omtrek van Mori on Rovereto. De vijandelijke afdselingen, die ondersteund door artillerie onze stel lingen hadden aangevallen werden te ruggeslagen. Onze batterijen beschoten vijandelijke kolonnen op Hoog-Gardevoli en vernielden vijandelijke inrichtingen in don sektor van Tofanu. Aar. Hoog But drongen onze afdeelin gen bij verrassing in eeno kleine Oos'en- njksche schans, tegenover den Cavallo- pas, brachten de bezetting verliezen toe on veroverden wapens en munitie. Op den Isonzo, artilleriegevachton. Do vijandelijke artillerie beschoot met bijzondero lievigheid het terrein achter onzo stellingen, langs do hoogten ten noordwesten van Görz. Onze batterijen joegen eene vijandelijke kolom uiteen op de hellingen van den Monte Nero. Eene brug over den Tol- minski (bij Tolmain) en de statie van Santa Lucia werden beschadigd. Ook werden de vijandelijk© loopgraven aan don Kuhberg beschoten. I11 don nacht van 31 Maart werden vijandelijke aanvalspogingen toy en de door ons veroverde stellingen op don Karst, ten oosten van Selz, door ons vuur teruggeslagen. Vijandelijke vliegers vlogen over don omtrek van de Isonzo. Onze afweerbatte- rijen dwongen zo zeer hoog te vliegen. Herhaalde luchtaanvallen op Udines werden door het vlug optreden onzer jachteskaders verijdeld. TecrkscSi© CONSTANT1NOPEL 1 April Op lietlrakfront, geen wijziging in het ge bied van don Tiger. In het gebied van den Eufraat viel een orizor afdeelingen een vijandelijke strijd macht aan beooston Nassris en verjoeg ze naar hot zuiden. De vijand leed verlie zen. O1120 vrijwilligers verrasten terzelf. r tijd het vijandolijkkamp en maakten buit. Op het Kaukasusfront rukten ouze troepen langzaam vooruit in het dal van de Tschorak en sloegen vijandelijke ver- kenningsafdoelingftn terug. Op de andere sektoron van dit front zijn geen belang rijke ondernemingen te melden. Eon vijandelijke kruiser verscheen ter hoogte der Dardanellen en vuurde ver geefs eenige scholen af, om daarna te verdwijnen. Drie vijandelijke vliegtuigen die uit de richting van Imbros kwamen, werden door hevig vuur van onze batte rijen to Yenichir verjaagd en keerden terug naar liet eiland. CONSTANTINOPLE, 1 April. Van het Irakfront geen bijzondere berichten. Op het Kaukasusfront werden «enige deelon der vooruitgeschoven vijandelijke posten bij Tschoruk Tale tot den aftocht gedwongen. In dezen sektor vorderen onze krijgs- verrichlig gunstig. Op 3ü Maart vielen twee onzer vlieg tuigen onder hovel van kapitein Baedki, do vijandelijke vliegers aan die over Sedd il Bahr vlogen. Bij hot luchtgevecht viel een der vijandelijke vliegers in zee. De andoren vluchtten naar Imbros. Een vijandelijke torpedoboot in do golf van Saros, word door onze batterijen in do richting van het eiland Samotkrake verjaagd. Een luchtaanval op Londen BERLIJN 1 April (Officieel) In den nacht van 31 Maart op 1 April heeft een marineluchtschoepeskader Londen en plaatsen der Engelsche zuidoostelijke kust aangevallen. Do Gily of Londen, tusschen Londen en Tower Bridge, de Londenscho dokken liet noordwestelijk godeelde van Londen met zijn kazernen, alsook do nijverheids- wijken bij Enfield en do springslofFabrie- ken bij Watham-Abbey, ten noordon van Londen, werden rijkelijk met bommen bestookt. Voorts worden over Lowestoft nadat oorst eene batterij bij Stowmraket, ten noordwesten van Harwich,doeltreffend aangevallen werd, een groot aantal spring en brandbommen geworpen, een batterij bij Cambridge lot zwijgen ge bracht en daar uitgebreido fabriekwerken aangevallen. Eindelijk werden do haven werken en de vestingen aan den Humber mot bommen bestookt. Drie batterijen werden tot zwijgen gebracht. Do aanvallen hadden doorgaans zeer goede uilslag, zooals door onzo lucht schepen door de ontegensprekelijke waarnemingen van talrijke branden en instortingen kon vastgesteld worden. On danks buitengewoon lievig© beschieting zijn alle luchtschepen, behalve do L 15, teruggekeerd. Het luchtschip L 15 werd volgens eigen melding getroffen, en moest vóór do Theems op liet water neerkomen De door onz© strijdkrachten gedane op zoekingen zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De chef van den admiralen staf der marine». BERLIJN, 2 April (officieel). In den nacht van 1 tot 2 April had een nieuwe luchtaanval op do Oostkust van Engeland plaats. De inarineluchtschepen wierpen anderhalf uur lang ontplofbaro en brandbommen op do hoogovens, groote ijzerwerkhuizen en nijverheidsinrichtin gen aan de Zuidoever der Theems, alsook op do haveninrichtingen hij Middlesbo- rough, aan Sunderland. Hevige ontploffingen, instortingen en branden lieten duidelijk de goede uitwer king der aanvals herkennen. Ondanks de hevige beschieting zijn nog verliezen, noch beschadigingen aan te teekenen. Do chef van don admiralen staf der marine. LONDEN, 1 April, Het oorlogsde partement deelt medo Gisteren avond liacl een luchtaanval op de Oost graafschappen plaats, aan don- welke vijf Zeppelins deelgenomen hebben. Zij kruisten over verscheidene gewesten aan den Theems en gingen in verschillen de richtingen. Er zouden negentig hom men op verschillende plaatsen geworpen geweest zijn. De gevolgen zijn niet be kend. Ook wordt gemeld, dat vijandelijke luchtschepen de noordelijke kust over vlogen. Bijzonderheden ontbreken. LONDEN, 1 April. Volgens eene officieelo Reutermelding is een bescha digde Zeppelin verleden nacht voor de Teemsmonding vernield geworden. Do bemanning is door Engeischo patroeljen- vaartuigon gevangen genomen. Het luchtschip is gezonken. LONDEN, 2 April. Twee officieren eil 16 man van het luchtschip L 15 zijn gered geworden. Zij werden naar het gevangenenkamp van Chatham gebracht. BERLIJN, 31 Maart.Het Berliner Tageblatt meldt uit don Haag 1 De Entente-mogendheden hebben aan de Nederlandsche regeering den eisch ge3leld, de grens tegen Duitschland voor eiken warenverkeer te sluiten. Deze eisch heeft waarschijnlijk het karakter van eon ultimatum. Het is mogelijk, dat deze slap der Entente te Parijs, tijdens de gemeenschappelijke konferoncie, be sloten werd. Anderzijdscli wordt aan do Kolnische Volks zeilung in date 31 Maart, 8 ure s' avonds gemold Van goede onderrichte zijde wordt ons medegedeeld, dat de Engeivche regeering aan Holland een ultimatum gezonden heeft, waarin geoisciit wordt Engelsche troepen door Holland te laten oprukken. Dadelijk werd een kroonraad gehouden om daarover te beslissen. Berliner Tageblatt meldt dat er giste ren op do Beurs to Rotterdam en te Amsterdam bijna een paniek ontstond, welke verergerde bij het vernemen van do besprekingen dio tusschen de hoofden van het militair en het marine-departe ment plaats hadden. Het gerucht doet de ronde dut al do militaire verloven ge schorst zijn en dat nog andore militaire maatregelen zullen getroffen worden. ROTTERDAM, IU Maart. Hot offi- cieuse correspondonzbureel doelt het vol gende mede Nadat gisteren namiddag de gewone zitting van don ministerraad had plaats gehad, werd heden eene buitengewone zitting gehouden. Over den grond dei- spanning werd tot hiertoe geene officieele medcdeeling gedaan. I11 de Hollandsche groote sleden, Am sterdam, Rotterdag on Den Haag doen de uitbundigste geruchten de ronde. Men is overtuigt dat de krisis zeer groot is. Ook wordt er bijgevoegd, dat de Ne derlandsche regeering besloten is de on zijdigheid te handhaven en in geen geval zijne onzijdigheid zou laten vertrappen. I11 dat geval zou Holland ongetwijfeld de wapens opnemen. DEN HAAG, 1 April. Do buitenge wone ministerraad heeft gisteren van 4 lot 6 uur geduurd. Heden zal besloten worden of de Kamer in geheime zitting zal bijeenkomen. AMSTERDAM, 31 Maart. Heden werden alle verloven, gegeven aan offi cieren en soldaten van land- en zeemacht j telegrafisch ingetrokken. Alleen deze, welke van de ministers van oorlog ^f1 marine toegestaan waren, bleven geldig. De beveljiebber van Amsterdam hoert al de vliegtuigen van hot fabriek Trom penburg opgeöischt. AMSTERDAM, 1 April Handels- blad meldt De goederen waggons, welke vanaf 1 Augustus 1914 ter beschikking der militaire overheid moesten gesteld wor den, maar die sedertdien voorloopig vrij gesteld waren ge worden, werden gisteren; door do overheid opgeöischt. De waggons welke gisteren avond om 6 uur gereed waron om te vertrekken, kregen toelating lot vertrok, de anderen werden ontladen. Do Haagsche korrespondont van het Handelsblad zegt dat men niet mag aannemen dat do huidige gebeurtenissen met de Tubantia in verband staan en - dat men even weinig aan een plotselingen spanning tusschen de Nederlanden en eene of vole oorlogvoerende mogendhe- heden mag donken, maar enkel aan een gansch algomeene verandering van den oorlogstoestand, inzoovere als deze tegen woordige mogelijkheden meebregt, wel ke het voor Holland zouden raadzaam maken, nog meer clan vroeger Op zijn hoede te zijn. De toestand is voor Holland ernstiger geworden, maar hoeft niet i onrustig to maken en or bestaat geen 'rede, oen onmiddellijk dreigend gevaar als zeor waarschijnlijk aan te nemén. De Maasbode schrijft, evenals dQ Nieuwe Courant dat do getroffen maat regels met do konferentie der Bondge- nooteniu verband moeien worden gebracht. Een medewerker van het blad vernam gisteren in diplomatische kringen, dat hit mogelijk is, dat er in 't toekomende eene zeer scherpe blokkade der Neder landen zal uitgevoerd worden. Al de vreemde gezanten, d.o in Neder land verblijven, wendden zich gisteren tot hot ministerie van kuitenlandschö zaken, om inlichtingen to bekomen. Aan allen werd gozegd.datdo genomen maatregelen tegen geen der oorlogvoe rende mogendheden gericht waren. #De Tjd schrijft Hot is te hopen, dat een ambtelijke verklaring aan de onrust, die door de huidige maatregelen is ver oorzaakt geworden, een einde stelle. In elk geval zou hot voorbarig zijn en zou hot oorzaak geven aan nutteloozo opwin ding, indien men de houding dor Regee ring wilde uitleggen alsof ook Holland op hot punt ware in hot Europeeach kon- flikt gewikkeld te worden. liet Handelsblad vraagt ook nog of het wel noodig is, dat do Hollandsche regooring zwijgt als oen graf over do oorzaak der genomen maatregelen. Het idad wenscht, dat indien mogelijk, de sluier zou opgelicht worden, en vordert tevens do bevolking op, rustig te blijven. De Duilsche bladen zijn het eens om te verklaren, dat Hollanden Duitschland wederzijdsch steeds de beste houding he. hielden en de betrekkingen nog goed sijn Er is niets gebeurd dat tot eon konflikt van Holland mot Duitschland, of hel nemen van maatregelen door Iloliand tegen Duitschland kan voeren. Holland heeft, volgens do Duilsche bladen de noodiye maatregelen genomen om het lot van Griekenland niet te moe ten deelen, 't is te zeggen, het zal zijne onzijdigheid doon handhaven*

De Volksstem | 1916 | | pagina 2