LAN DEN HOFSTESE,ZAAILANDEN ub£k Patent Rnbter-Zoten Molenstraat, n 76, AALST Petrol Ben zo! Benzo! Het oud Bekend tsuisDe Waltnne» Uit ter hand te koop Uit ter hand te koop Uit ter hand te koop: Voor JVians» en VTouwstoffen Zaailand en Meersdten BCamadsa Boossiesi Boomen en ibisiiout TWEE PERCEELEN ZAAILAND LARI1EN HUPSTAKEN SCHAARHOUT EN SNOEI M lipr der Versgnlgds Staten geld" of LIEFDE Gpge paai voor namaaksels EISCHT VOOR UWE ZOLEN ondoordringbaar voor hot water v sterker en goedkooper dan leder TE EEKOMEN IN DE 852 waar men tich gelast met list opzetten der zolen, alsook alle réparaLiën. Woi"dt B»ï,!,aagdl Eone propere ipoili, kunnend. pond dn keuken. Zicli »an te Ijieden Keizerlijke Plaats. 35, T/S. Beste AmerikaaiiSelte Petrol per vat en p»r liter, te verkrijgen Bij Edmoneü Iwatffoy», Mei re, 829 Er is roede e< 110 partij echlo gezuiverde Benzolite beschikbaar, er is wat opslag, gij moogt van heden af er om komen por iiter en per vat, men wordt dadelijk be diend. Ook echte Amerikaansche Petrool «n extra Carbure, Zog h.-t voort. PSKT£RS Cii. L. 25 Hoogstraat,35, Baardegem. bericht zijne talrijke kalanten dat er ',e bekomen zijn alle soorten van Blokken $20 fh. gTenïQïïQ, 49, Molenstraat, 49, Aalst Studie van den Notaris Paul EEMAN. 1. Bouwgrond te Aalst, nabij het £ark, aan de Érembodegemstraat en aan ie nieuwe ontworpene straat, gaande van de Van der Nootstraat naar de Erembo dogemstraat. 2. Handelshuizen te Aalst, in het midden der stad. Voor alle inlichtingen zich te bevragen aan den Notaris EEMAN, 804 Studio van den Notaris MOYERSOEN, te Lede. Stad Aalst. 1. Schoon en nieuw liimteniershuis, bevat tende salon, eetplaats,veranda,keuken, scho tel-en wasohhuis, enz., op het gelijkvloers; 3 kamers en badkamer op hotm rsie en groote mansarde. Verwarmingstelsel in at de plaat sen, Gentschen steenweg. 2. De welgekende en goedgckalanckerde herberg - De Casino Nieuwstraat, vroeger bewoond door M. Th. Lenders, met verschil- lige loten Bouwgrond daarnevens. 3. Tien onlangs nieuw gebouwde werk manswoningen. 111 de OeeraardshergsclKstr, geteokend n. 115 tot en met 133. 1 4. Een Huis en iu.-rherg, in de St-Jorisstr. ji. 10, bewoond door Evarist Van den Meersch f». Een Huis inde Nieuwbrngslraat, n. 3 laatst bewoond door LoopotdÜ I on. G. Een II ms en herberg, Oentschestraat, n. 1, Dewoo..d door Leo Tancré. 7. Ëen Huis en hérborg, Denderstraat, n. S3, bewoond door do weduwe Pilate 3. Twee Huizen, te Aalst-Schaarbeek,Ker- Xebroek, palende aan den ijzeren weg naar Denderinunde. Gr.i'KR.N'TIÏ NIRU WERKKRKKN Acht werkmansbuis.;, s Zuremlries, met, eene grootte van 16 aren centiaren. 792 Studio van den Notaris MEERT. I. Te Erembofegcm: Eenon eigendom, dienstig voor buitengoed en voor alle i bedrijven, beslaande iu oen nieuw ge- 'i bouwd woonhuis met stallingen, verdere gebouwen en vr. fdea bof, gelegen nabij •den Denderen Dorp. 1 II. Te Aalst: Ken woonhuis en afhan- j gen, achter de Sint, Mai linuskerk, thans 1 onbewoond. De koopers zullen o.imidduüjk in ge bruik en gonpt komen. Voor de voorwaarden, zich te wenden j ter studio van genoemden Notaris. 777 wende men zich lot het huis Prosper Leopold straat, n. 81, nabij de St. JozefsUerk, Aalst Ook nog te verkrijgen gemaakte Pardessus voor Mannen en Jongelin gen. Nog te bekome», blauwe en zwarte Serge, aan matige prijzen. Let goed op het adres. 834 Om uit onverdeeldheid te scheiden OPENBARE VERKOOPING van te Sohoonaerde en Hoïsiada De Notaris Osgar TIBBAUT, lo Aalst, zal namens de erfgenamen van don heer Aloïs Van Hauwermeiren Sqhamphelbbr 011 krachtens vonnis verleend door Mijn heer de Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg van Denuermonde, zete lende to St. NÏkolaas-Waes, in date 22 Juli 1910, in het openbaar verkoopen Gemeente Schoonaerde 1. Een perceel Land, gelegen ter plaats genaamd Heiveld, gekadastreerd wijk Eenige, nummer 111 lo, met eene grootte van 64 aren 10 centiaren, palende oost M. Cyriel De Goen, zuid het Bureel van Weldadigheid en do Kerkfabriek van Den- dorwonde en daarover het geselleed met de gemeente Lede, west aan den weg naar Aalst en daarover het geacheed met de gemeente Wiebelen en noord den heer Theodoor Keyineulen-Van Hauwermeiren Gemeente Hof stade 2. Een porcool Land, gelegen op den Eokhouteronhorg, gekadastreerd wijk A, helft ten noorde van nummer 830, groot in hel geheel 2S aren 80 centiaren, dus voor dezen helft groot 14 aren 40 centia ren, palende oostd'heer August Daolman- Schuddinck, zuid met do wederhelft aan d'heer Petrus Joannes Schumphele«r, west Dame Seraphien Bruylandt-De Smet en noord Jufvrouw Odile De Man, de heer Frans Veldeman en kinderen, do heer Fr. Scliuddinck en Damo Seraphien Bruylandt De Smet. EENIGE ZITDAG; Woensdag 7 Maart 1917, tan 2 uro namiddag, ter herborg genaamd De Koos, bij d'heer Van Sande, te Hofstade, aan den Steenweg. De koopers zijn verplicht ter verkoo ping med» te brengen hun trouwboekje of exlrakt uil hunnen geboorteakten degene dio kunnen genieten der vermindering van rechten (Lai.dbouwwet) hun contributie- biljetten. OPENBARE VERKOOPING van ld Erpe, nabij het Dorp. De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal namens wie het behoort, met gewin van palmslag en gelagen, iu het openbaar verkoopen 1. Een perceel Zaailand, gelegenaan het Wijwater of Rom molstraat, groot 63 aren 80 cent., palende aan den steenweg van Meire. Boorapr. 40 fr. Iug. fr. 2000 2. Een perceel Meersch nevons voor gaande, groot 1 hektaar, 7 aren, 90 cent. Verdeeld iu 3deelen. 1° deel42 a. 90 c., boomprijs 740 fr.; 2" deel33 a. 82 c., boomprijs 65 fr.; 3* deel 33 a. 42 c. boomprijs 420 fr. Ingesteld: 1® deel fr. 1000. 2® deel fr. 1000. 3® deel fr. 1000. Onmiddellijke ingebruiktreding van al de voorschreven goederen. Ziedt plakbrieven met plan. Instel Donderdag 15 Februari .n,_ Verblijf 8 Maart 1917 telkens om 2 ure namiddag, ter herberg De Casino bij damo weduwe Verley- sen, te Aalst, Nieuwslraat. Door woonstverandering OPENBARE VERKOOPING vun eene ftleerschen en Bosch te LStÖE, Qposns^aat De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal namens wie het behoort, met gewin van palmslag en gelagen openbaarlijk verkoopen 1. Eene behuisde, beschuurdo en be- staldo Hofstede, mot erve tuin en boom gaard, gestaan en gelogen aan de Groen straat of op den Bachlondriesch, gekad. sectie F, n. 328, 329a en 330a, niet eene gezamentlijke grootte van 22 a. 40 een. Boomprijs 90 fr. Ingesteld fr. 3.800 2. Een afgesloten perceel Zaailand, Lochting en Boomgaard, gelegen nevenst voorgaande Hofstede, gekadastreerd sectie F, n. 335a en 335b, mot eene gezament lijke grootte van 48 a. 50 c. Boomprijs 150 fr. Beide koopnn zijn bewoond en gebruikt door Jufvr. Louisa en Maria Van de Velde Ingesteld fr. 3.300. Navetten fr. 100 3. Een perceel Zaailand, gelegen op den Barvoetschenhoek, genaamd Langen- akker, gekadastreerd sectie F, n. 95, met eene grootte van 31 a. 80 c. Gebruikt door M. René De Cremer. Ingesteld fr. 2.250. Navetten fr. 70 4. Een perceel Zaailand, gelegen op den Bachtendriesch, gekadastreerd sectie F, n: 396a/bis, groot 16a. 30 c. Gebruikt door M. Aug. Uyttendaele. Ingesteld fr. 600. Navetten fr. 30 5. Een perceel Zaailand en deelken Meersch. nevons voorgaande, groot 41 a. 80 c. Boomprijs 130 fr. Ingesteld fr. 1.700. Navetten fr. 50 6. Een perceel Boscli en Meersch, op Bachtendriesch, groot 29 a. 40 c. Boom prijs 810 fr. Ingesteld fr. 300 7. Een perceel Meersch, aan do Groen straat, groot 14 aren 20c. Boompr.75 fr. Ingesteld fr. 1.050 De koooen 5, 6 en 7 zijn ook gebruikt door genoemde jufvr. Van de Velde. ZITDAGEN Instel Dijnsdag 13 Fobruari 4nArf Verblijf 27 telkens om 2 ure namiddag, ter herberg De Halve Maan, bewoond door M. Michel Saey, te Lede, Dorpplaats. N. B. De koopers zijn verplicht ter verkooping mede te brengen hunnen trouwboek of exlrakt uit hunne gehoor teakt en degene die kunnen genieten der vermindering van rechten (Landbouwwet) hunne contributiebiljetten. 1 1917 OPENBARE VEKKOOPING van 55 sohoone en gavige tc LEDE, Steentje De Notaris MOYERSOEN, te Lede, zal namens Madame Wed® De Clippele- Souck, te Gijsegem, openbaar verkoopon op Woensdag 28 Februari 1917 om 9 1/2 ure voormiddag 55 sohoone en gavige Kanada-Booiïien, metende van 1 m. 45 c. tot 1 m. 75 c. wassende te Lede, Steentje, aan de Macadambaart, dus gemakkelijk vervoer. De verknoping geschiedt met komptant geld en onder gewone voorwaarden. Men zal vergaderen ter herberg In de Vier Wegen, bij een heer Jozef Van den Steen, te Lede, Steentje. OPENBAT?u- te ERPE, Hoeksken en Halfblinder De Notaris MEERT, \e Erpe, zal na mens Mijnheer Leo Gheeraerdts, Burge meester te Aalst, openbaarlijk verkoopen op Maandag 26 Februari 1917 om 9 ure voormiddag A. 30schoone Kauaduboomen van 1 m. 10 o. tot 1 m, 60 dikte, wassende op zijnen moorsch wijk Hoeksken. B. Een hectaar Elshout, wassonde op zijnen eigendom, wijk Half- bunder. De aanwijs zal gedaan worden door M. Aug. Du Geyter, aldaar. De verkooping zal geschieden op ge wone voorwaarden mits gereede betaling der koopsom en onkosten. Studio van den Notaris MEERT U IT TERHANDTEKOOP 44 schoone Kanadaboomen van 1 m. 13 c. tot 2 m. staande nabij het Park, langsheen den Steenweg, te beginnen van aan den eigendom van den heer Hameny tot de Kapel Ter Muren Voor de voorwaardon wende men zich tot genoemden Notaris MEERT, 'wonende thans to Aalst, Dendermondsoiiensteenw.2 "openbare'"verkooping van te HERZELE en VLIERZELE De Notaris DE VUYST, te Borsbeke, zal ten verzoeke van wie het behoort, met houden van eenen enkelen Zitdag, bepaald op Dinsdag 6 Mesrt 1917, om 2 ure na middag, ter herberg van Achiel De Moyer te Borsbeke, Dorp, openbaar verkoopen; 1. Een perceel Zaailand of Bouwgrond gelegen te Herzelo, op het Solderhout of Kruisstraat, ten kadaster sectie B, num mer 147a, groot 13 aren 20 centiaren, palende oost Honoré Ponnet en andere, zuid de heer Baron do Graux, west Antoon Elaut-De Smet en noord den Provincialen Steenweg. 2. Eene goede partij Zaailand, gelegen te Vlierzele, op hel 't Rot, ten kadaster sectie F, nummer 15, groot 37 a. 60 c. palende oost de heer Gardon, zuid de wed. Leonard Danckaert, west het Armbureel van Vlierzele en noord de erven Aloïs Nutlinck. In twee doelen: a. Noordhelft, b. Zuidhelft. In pacht bij P. Uvttenhove. VERKOOPING VAN Larixen op stam en Boomen t© OP Dinsdag 27 Februari 1917 om 2 ure namiddag. 1. Namens Mijnheer Eugeen Moens de Hase, Nijveraar te Aalst, 20 koopen extra schooi e Larix Hopstaken en 80 koopen Larixen op stam, op het Vorstcravaal. 2. Namens de Kinderen Frans Crabbe, te Baardegem, 14 Eesschen en 3 Eiken| nabij de Meyaberg. Door het ambt van Deurwaarder MA- HIEU, te Aalst, onder het bestuur van Th. VASTENAVONDT, Gemeenteseore- taris. Comptante betaling. 851 OPENBARE VERKOOPING van te Aalst-Mijibeeh, Brusselschensteenweg Deurwaarder Alfr. MAHIEU, te Aalst zal op Maandag 26 Februari 1917, om 8 1/2 ure voormiddag, namens den lieer Baron L. de Bethune, grondeigenaar te Aalst, in het beluik van het kasteel Over- hamme, openbaar verkoopen 1^ 30 koopen Elzen schaarhout; '"'aa'Wopen Wilge en Kanada Snoei, uicfttf-uwiftor erwtrijst. DeV«iWft)oping geschiedt met komptant geld en op gewone voorwasrden. 840 XSnieJAAR N'4^ 55 centiemen hel nummer Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Bureelen Kerkstraat, 9 en 22* AaSEST Naar aanleiding der breuk tusschen do Vereenigde Staten en Duitschland en de geruchten over do mogelijkheden van oorlog tusschen deze twee landen, zal het wel belangwekkend zijn eenige getallen mede to deelen over do sterkte van het leger der Amerikaansche Unie. Dit leger is naar moderne begrippen uiterst zwak. Terwijl het in 1898 niet meer dan 25,000 man bedroog, heeft do Voorzitter thans volmacht de sterkte to brengen tot op 100,000 man. De werving van soldaten geschiedt vrijwillig legen een loon van ongeveer twee dollars per dag, waarvoor men gemakkelijk solde niers bekomt. Bij het uitbreken van dezen oorlog be schikte de Unie over oen totaal legor van 74,000 man mol staven ter sterk to van 15,650 man. In het buitenland, namelijk in de eilanden die de Vereenigde Staten na den oorlog met Spanje in bezit namen, staar, uog 15,000 man. Naast dit actief ïeger bestaat ook nog eene reserve die wordt gevormd door de zoogenoemde nationale garde, eene vrijwillige militie die gedurende drie jaren wordt gedrild in den binnen- en buitenlandsclien dienst. De reserve tolt nu 120.000 man. In derde en iaalsto lijn komt nog, voor geval van oorlog, do georganiseerde militie die omvat alle amerikaansclio burgers van 18 tot 45 jaren die de wa pens kunnen dragen, en die destenge- valle twee jaar lang dienstplichtig zijn. Het aantal dezer gelegeuheidssuidaten wordt in do V. S. op tien miljoen geschat, fnaar daar deze mannen allo krijgskun dige oefening ontboren, is in de eerste zes öi tien maanden van eoneu oorlog met hen niet te rekenen. Zij dienen dan ook gewoonlijk slechts voor bewaking, orde diensten, enz. Hoewel dit aantal, zegge rond elf mil joen, voor een staat als du Unie met 130 roiljoon zielen niet zeer voel ontzag inboezemt, is toch te rekenen met eene DOOR Désiré DSLGROIX 42® VERVOLG. Dit bevreemdde zoo veel te meer, daar hij als een zeer voornaam lekkerbek bekend was, en reeds drie of vier malen den neus in de keuken had gestoken, om te zien of men met het eten nog niet klaar was. Men vroeg hem eene uitlegging over zijn vreemd gedrag, maar de man wei gerde halsatarig die te geven. De oude Jan dacht een oogenblik, dat het was omdat de rijke landbouwer zich gekrenkt voelde met eenen kneoht aan tafel te zitten; doch dit gevoelen was niet aannemelijk, want de man van Tante Treze was bij lange niet in staat eene zoo belangrijke gedachte in zijnen geost te voeden. Op alle vragen die hem hier over gedaan werden, antwoordde hij slechts met een droog Daarom, dat is nu zoo mijne opinie, laat mij maar met rust, ik zal wel eten vinden, Zijne vrouw had mooi te zeggon - Koben, gij beleedigt hierdoor het gezel schap hij antwoordde steeds Laat mij maar gerust en neemt, geene attentie, ik zal wel eten vinden. Strijdens moede liet men hem einde- mogelijke uitbreiding van den dienst plicht in de V. S. zij het dan ook niet voor ten minste een jaar. Hot is in elk geval zekor dat het leger waarovor do V. S. nu beschikken in de verste verte niot Kan vergeleken worden met gelijk wolk modern leger van Europa, zelfs niet va» do kleinste staten. De b'isch a/s voedsel Onder visschon evenals onder al de andere diorenklassen, zijn or soorten, die zich uitsluitelijk met planten, of dezer utval voeden, en andoren, aan welke alleen een vleeschrogiem volstaat. Het mag wel zonderling iieeten, dat het juist dezo laatste soort is, welke voor den mensch oen eetbaar voedsel oplevert. Zulks is voor do dieren welke in de lucht loven, juist hot tegenovergestelde. Het is dus van groot belang, te weten, welk voedsel de visch, voor de keuken bestemd, gewoonlijk binnenspeelde. Visschen welke in slijkorige gronden leven, nemen doorgaans met hun voedsel allorhando iu staat van ontbinding zijndon al val in. Noodzakelijker wijze moeten zij dus doordrongen zijn van deze sohadelijke stoffen en diensvolgens zijn zij onbruik baar. Visschen, welke in slijlcerigo stilstaan de waters of poelen, ofwel nabij uitmon dingen vun riolen, van beenhouwerijen, vischmarkten, zoepziederijen en andere nijverheidsgestiohten leven, kunnen soms gevaarlijken kost opleveren, daar zij soms blootgesteld zijq giftige atollen op te slokken. Een visch, welke een slijkorige geur verspreidt, moot altijd verdacht, zij». In alle geval is het eene Kostbare waarschuwing. Ook hel oppervlakkig zicht dor vis schen kan eenige nuttige inlichtingen geven. Bij vissollen welke mot kleine gohabbetjes bedekt zijn, is liet vleesch samenhangend, als een geweefsel van korte zachte draden. De visschen met lijk gerust, en hij giog in de keuken, waar hij een kieken uit de pan nam, zich een groot stuk brood afsneed, en lustig begon te knagen. Men sprak nog over deze zaak toen een nieuwe gast, op het onverwachts zich zeiven aanbood. Het was Arthur, die den volgenden dag uit Parijs te Brussel aangekomen, aldaar de brieven van huwelijksaankon diging en feestelijke uitnoodiging had gevonden, en met de volgende plichtple gingen binnentrad «Bonjour la compagnie, mou cher Oucle, ma chère Tante, Messieurs, Mes dames" en bij elk woord maakte hij eene buiging «comment vous portez vous en gij mon beau cousin el ma belle cousine accepteert mijne gelukwensohen. D'honneur dat heeft mij plezier gedaan uwe Mariage te vernemen d'ailleurs gij weot het Je suis sans rancune. Hij schudde Lodewijks hand, en zette zich aan tafel. De jonge student was een oprechte modepop geworden, en hij geleek aau die stijve mannekens, die men aan het venster aller fashionabele kleermakers bewonderen kan. Vanderklaveren kwam met eene wel- gebalde teiloor en al etende wederom de zaal binnen. gladde huid, integendeel, schijnen als uit een stuk te zijn. Ziet men met een ver grootglas, dan is het alsof men hier met een weefsel van grove draden to doen had. Zeer belangrijk ook is het, de legtijd der visschen te kennen, daar ^gedurende heel dezen tijd het vleesch van den visch niet alleen minder goed, doch soms zeer slecht is. 't Kan ook zijn, namelijk voor den snoek, dat de eieren giftig zijn. Om een goed voedsel te zijn, moet do visch niet alleen gezond, doch ook frisch zijn. Wij weten wel dat er liefhebbers te vinden zijn, die beweren dat visch slechts goed is, als hij half rot en stinkend is, evenals zulks voorkomt voor wild. Wij laten zulks voor die liefhebbers en ver kiezen visoh, 't zij gelijk wat, (als er aan te geraken is, wel te verstaan), levende versch. éi. Voor de alleenstaande Belgische kinderen De Nederlandsche minister van binnen- landsche zaken heeft den Kommissaris der Koningin verzocht, de burgemeesters uit to noodigen do voor een goed toezicht noodzakelijke gegevens te verstrekken, die door tusschenkomst der kommissaris- sen aan zijn Departement worden tege moet gezien, on zullen overgemaakt wordqn aan eene Centrale Kommissie voor Belgische kinderen in Nederland. De vorming eener burgerlijke kommis sie drong zich op, daar men vastgesteld heeft dal in Nederland een groot aantal Belgische kinderen vertoeven, wier ouders of wettelijke vertegenwoordigers afwezig zijn, of wier verblijfplaats onbekend is. De meesten van hen zijn ondergebracht in gestichten of opgenomen door liefda dige personen, doch wegens den zeer langen duur van don oorlog moetou zij in vele gevallen van verblijfplaats verande ren, omdat de verzorgers hen niet langer willen of kunnen hoaden. Met reden werd nu gevreesd dat een Mon onclo Vanderklavère, zegde Arthur, en opstaande schudde hij hem de vrije hand, toujours bien portant, a ce que je vois. ik geloof, hel is zoo als gij zegt, kozijn, antwoordde deze maar ik versta u ifljjj} om dieswille ik en kan maar alhier en daar eenige kleine fransche woorde kens, maar een beetj© voorzichtig, als 't u belieft, gij zoudt golfeel mijne teiloor doen storten. Na wiaseling van al deze groetenissen plaatsten allen zich wederom en at men voort, Vanderklaveren, die zich'nu weder aan tafel gezet had, nogmaals over zijne voorgaande weigering ondervraagd, ant woordde Nu dat alios in orde is, zal ik het u zeggen. Voor dat kozijn Arthur hier was, zaten wij gedertienen aan tafel, en daar om wilde ik er niet aan blijven, want gij weet als men gedertienen aan tafel zit, moot er altijd een van de dertien eerst sterven. Dat is geen wonder, Koben, ant woordde zijne vrouw, liet ware immers vreemder, indien zij alle dertien op het zelfde oogenblik stierven. Een luid gelach ontstond op deze woorden, en Koben zegde Wel, het is bij mijne arme ziel ook groote verwarring hiervan hot gevolg zal zijn en dat dit niet voldoende gokontro- Jcerd verblijf bij vreemdeu, voor velen demoraliseerend zal werken, tbrwijl ooic do behartiging van hynne maatschappe lijke belangen gropter gevaar lsopt ver waarloosd te worden, en bovendien do hereeniging van thans gescheiden familie loden na den oorlog zeer bemoeilijkt wordt. In het belang van dezo kinderen heeft zich voornoemde Centrale Kommissie gevormd, welke zich ten'doel stelt aan deze alleenstaande in Nederlaud verblij vende Belgische kinderen hulp te vorlce- nen in zedelijken, maatschappelijke!) en wettelijke» zin, toezicht te houden op hunne opvoeding en tevens te zijn een centraal inlichtingsbureel. Het verhaal der Shackleton-expeditie De Daily Chronicle drukt liet volgende verhaal af van Sir Ernest Shackle ton, waarin hij het verschrikkelijke lijden afschildert, dat zijn makkers, die twee jaar in de ijsbarrière Ross gebleven zijn, te verduren gehad hebben Mijne makkers hadden zich in twee groepen gescheiden. Den 14 Maart 1915, nadat do Aurora de landtong Hut verlaten had om naar kaap Evans te stevenen, kwamen drie leden der expedi tie, vertrokken van de ijsbarrière, met twee honden aan, nadat zij veel te lijden hadden gehad van do koude; hun zestien honden waren onderweg van koude ge storven. Zij hadden een verschrikkelijken blizzard te doorstaan bij een temperatuur van 30 graad onder nul (Fahrentlieit); zij hadden niettemin levensrniddelendopots kunnen inrichten op 79° Zuiderbreedte. De groep zette haar weg voort, met allo mannon thans min of meer aangetast door scheurbuik. Smith stierf den 9 Maart na 47 dagen ziekte. De landtong Hut werd berpikt den 13 Maart; men vondt er waar, kijk, ik had daar nog nooit aan gedacht. Het gesprek ging voort, men lachte, men zong Tante Treze, Lena's moeder en Jozefs Tante maakten nadere kennis met elkander. Jan geraakte in redekave ling met den burgemeester. Van Stralen sprak met Arthur en den ouden priester. Lodewijk en Jozef, Lena en Glara konden over hun geluk niet zwijgen, en de notaris zat wederom onder de klauwen van Vanderklaveren, die hem niet los liet, vooraleer hij hem de geschiedenis zijner zieke koe van slot tot sleutel had verteld. Na duchtig op de gezondheid van het nieuwe paar gedronken te hebben, scheidde het gezelschap uiteen. TWINTIGSTE HOOFDSTUK Al de gasten waren vertrokken, het krakend gerucht der wielen der terug- keerende rijtuigen had in de verte opge houden de dorpelingen door het dansen en springen vermoeid, hadden de herber gen verlaten. De volle maan spreidde haar weifelend vale licht over het landschap uit, en biggelde in lange gele banden over het kabbelend water der wijde rivier, die eenigo boogscheuten verder, als een zil veren streep tusschen de afgemaaide meerschen vloeide eo het kerkhof be* spoelde. Vervelgt,

De Volksstem | 1917 | | pagina 1