Een redevoering van den Buitschen Rijkskanselier 3JJUUK[aQ JJöpl Z16J g 11 11111 BERLIJN, 27 Februari. Aan het bareel van den Bondsraad zetelen de rijkskanselier venBethmann HoUweg, dr. Helfferich, Zimmerman en een groot aan tal gevolmachtigden tot den Bondsraad. Het Huis is zeer dicht bezet; de tribu nen zijn overvol. Do voorzitter, dr. Kaempf, odent de zitting te 11 1/4 uur. Op de dagorde staat het voorzetten van do eerste bespreking van de rijksbegrooting voor 1917, in ver hand met de nieuwe belastingsvoorstellen. De rijkskanselier von Bethmann HoU weg neemt bet woord Mijne Ileeren Terwijl onze krijgers daarbuiten in het trommelvuur der ioopgraven staan en onze duikbooten met doodsverachting de zee doorkruisen, terwijl wij in het vader land haast aan niets anders te werken hebben dan kanonnen en munitie te maken, levensmiddelen to kweoken en rechtvaar dig te verdeelen, raidden dezen, tot het i hoogtepunt gestegen strijd om leven en toekomst van ods rijk, stolt de dag van heden ons slechts éón eisch, die alle poli tieke kwesties, uitweudige als inwendige, overheerscht Strijd en Zege(Bravo). \JHet 'door den Rijksdag, verleden week, i smet 'overweldigende meerderheid besloten Uoestaan van de oorlogskredieten, heeft i aan heel de wereld ons onwederroopelijk jibesluit, te vechten, tot de vijanden tot don vrodo bereid zijn, kond gedaan. (Bravo.) Hoe deze vrede er tiit zien zal, daarover is na het toelaten van de be spreking dor oorlogsdoeleinden veel in de pers geschreven en op vergaderingen ga- sprokon geworden. Ook in het Pruisisch Huis van vertegenwoordigers werd on langs uitvoerig besproken, of en welk landgewin en welke overige nieuwigheid de vrede ons brengen moest. Hoe beslis send deze kwesties ook voor onze toe komst zijn, hoe diep zij derhalve terecht de gemoederen roeren, toch beschouw ik het voor mij als vervroegd aan zulke debatten deel to nemen. (Zeer juist). Van op mijne plaats bij voorbaat beloften doen ot' in bijzonderheden tredende voorwaar den te formuleeren, waro nutteloos. De vijandelijke machthebbenden hebben hot rijkelijk gedaan, tiebbon elkander buiten sporige verzekeringen gegeven, hebben daarmee echter alleen bereikt, dat zij zich steeds dieper in don oorlog verstrikten. (Zeer juist.) Hun bijval lokt mij niet aan. Wat ik over richting en doel onzer voor waarden zeggen kon, heb ik herhaaldelijk gezegd. Aan den oorlog een einde te stollen, door een duurzumen vredo, die ons schadeloosstelling verleent voor al het geleden onheil, die een sterk Duitschlcoid liet bestaan en de toe komst-verzekert, (levendig bravo), dat is ons doel, niet ineer en niet minder. In verband met da grooto vraagstuk ken der binnenlandsche politiek, wil ik mij ook tot eenige algemeen© bemerkin gen beperken..Evenals met de oorlogs doeleinden loopen ook do meeniugen over den vorm van onze binnenlandsche politieke verhoudingen uiteen. De nieuwe orienteering Geen urooi woord. Ik spreek het vandaag voor den eersten keer uit, want het verwekt zoo licht eene valsche voorstelling, alsof wij het slechts te bevelen haddon of wij ons nieuw orien- teeren willen of niet. Neten,mijne hoeren, de meatce tijd met een vernieuwd volk is daar. (Zcerjjuist I) I)e geweldige oorlog heeft hem gescha- •en. Een geslacht, dat ddor liet beleven m zulke schrikkelijke dingen, tot in de nenste snaren van zijn gevoel geschokt geworden, een volk, waaraan bot aangrijpend woord van eenen veldgrau- wen dichter zeggen kon, dat zijn armste zoon ook zijn getrouwste was (bravo), 'een natie, die het duizendvoudig iederen dag ondervonden heeft, dat alleen de gezamenlijke kracht het uitwendig ge- Vaar. kan liet hoofd bieden en doorstaan. Mijne hoeren, dat zijn lovende krachten, dio zich door geen partijprogramma van rechts noch links laten bedwingen of uit hun spoor brengen. (Zeer juist) Overal waar politieke rechten te rege len zijn, gaat het er niet om het volk te beloouen voor datgene, wat het gedaan heeft (zeer juist), dit denkbeeld scheen mij altijd vernederend maar alleon om de juiste staats- en politieke vorm te geven van wat dat volk is. Wij staan voor oen grooto geestelijke, huishoude lijke on sociale taak na den oorlog. Wij kunnen ze slechts .oplossen, wanneer do gezamenlijke krachten, waarvan de ver- eenigingons alleen in staat stelt den oorlog te winnen, in vredestijd verder samenwerken kunnen. Dat icordt niet geregeld naar den maat staf eener partij, maar dat veroischt de inwendige macht van den staat en dezo eisch zal doorge dreven worden. Wie opwerpen wil dat na den bevrijdingsoorlog voor honderd jaar de hoop op eene nationale hervor ming van liet innerlijke Duitsche wezen teleurgesteld werd, moge heel het ver schil lusschen de ageerende invloeden overzien. De tijden, toen in de regeerin gen de kabinetspolitiek heersohte, en de vrijheidsgezinde slrooming min of meer kosmopolitisch was, zijn te boven geko-' mon. Toen lichtte de sociale gedachte slechts in weiniger brein. Thans heeft zij het gansche volk in al zijne klassen, over iederen stand en iedero kwestie heen, aaugevat en tot een onscheidbare een heid samengebracht. Gelijk ook goede behoudsgezinde man nen. liet opgeruimd erkennen, zoo geloof ik, zal ook ieder bedachtzame verdediger van het volkenrecht onze monarchistische inrichtingen naar waarde toeten te schatten. (Zeer juist) Lloyd George enz. willen aan de we reld doen gelooven dat hun doel is, Duilschland van het Pruisische militarisme to bevrijden en aan het Duitsche volk demokratische vrijheden te schenken. Waar wij moeten bevrijd wot dm, zullen toij er zetf voor zorgen en wat liet militarisme betreft, weten wij allen vóór den oorlog wist Lloyfi George het ook dat onze aardrijks kundige ligging altijd aan het woord van Frederik den Groote doet denken Tou- jours en vedette Werkzamer dan in inrichtingen, die op een vasten monarchistischen grond steu nen, kan de macht niot uitgevoerd wor den. Door niets werkzamer dan door een monarchie, die haro wortelen in het volk, in de uitgebreide lagen vindt, en uit deze nooit uitgedorde levensbron, uit de liefde dea vrijen mans hare krachten schopt. En niets anders is de zin geweest der keizer- gedachte en van het Pruisisch koningdom. Van de toekomst keer ik weder tot de gebeurtenissen van het lieden. Mijne laatste rede vóór den vergader don Rijksdag op 12 December 1910 gold hel voorstel van Duilschland en van zijn bondgenoolen, vredeshonderhandelingen to beginnen. Ons optreden vond in de neutraio sla- ten een levondigon weerkUvk in de be kende onderhandelingen van den president der Vereeuigde Slaton, in hel optreden van het Zwitsersch Eedverbond en van de Skandinavische rij konkwam dat tot bo- redoneerdo uitdrukking. Bij do vijanden was do verbeton oorlogszucht hunner machthebbers sterker dan do kreot om vrede der volkeron. Hun antwoord was groffer on vermeteler, dan welk verstan dig mensch ook, bij ons en in do neutraio 'J UU UQKI9JJUQD Q landen, kon verwachten. (Zeer juist). Het uitwerksel van dit dokument van bar- baarschen haat en hoon is duidelijk. Onze bondgenootschappen en fronten staan sterker en hot Duitsohe volk is eensgezin der dan ooit l (Bravo.) Op onze tegen strevers valt do vreeselijke schuld aan het verder bloedvergieten on de vloek van de lijdende menschheid neer. Zij waren het die de hand der verstandhouding af gewezen hebben. Mijne heeron, over de zeeversperring die wij, in vereeniging met Oostenrijk- Hongariê, rondom Engeland, Frankrijk en Italië gelegd hebben, heb ik den 3 Januari, vóór uwe hoofdkommissie ge sproken. Op de toenmaals bekendge maakte nota, in welke wij de versperring aankondigden, hebben wij van de noutrale staten antwoorden met voorbehoud en handhaving der belangen bekomen. Wij ontkennen de groote moeilijkheden niet, waarin de neutrale scheepvaart geraakt is, en zoeken naar de mogelijkheid ze te verzachten. Tot dat doel willen wij de neutraio staten ook grondstoffen welke zij noodig hebben, als kolen en ijzer, in het bereik van onze krachten toevoeren. Maar wij weten ook dat al deze moei lijkheden ten langen leste toch slechts veroorzaakt zijn door Engeland brutale lyrannie. (Zeer juist). Deze knechting van heel den niet Engelschen handel willen en zullen wij breken. (Bravo). Wij komen daarbij de vervulbare wensclien der neu tralen te gemoet, zoover we kunnen. Maar niet te min kunnen wij, bij ons streven daarnaar, de gronzen niet over schrijden, die ons voorgeschreven zijn door het omvedcrroepelijk besluit, het doel dor versperring onverwaardelijk te maken. Ik bon er zeker van, dat eens het tijd stip komen zal, waarop zelf de onzijdigen ons voor deze vastberadenheid dankbaar zijn, want (le vrij Hold der zee, naar dewelke wij strevon, [komt ook hun ten goede. De Vereenigde Staten zijn, zooals men weet, eon schrede verdor gegaan als de Europoosche onzijdigen. President Wilson heeft na de ontvangst onzer nota van 31 Januari do diplomati sche betrekkingen ruw afgebroken. Een authentieke mededeeling over de redenen die hij aan zijn stap geeft, is mij niot toegekomen. (Luistert, luistert De gezant der Vereonigde Staten hier in Berlijn heeft zich daarbij beperkt, den staatssekretaris van builonJandsclia zaken mondeling liet afbreken der betrekkingen mede te deelen en om zijn pas te vragen. Deze vorm van afbreken der betrekkin gen tusschen twee in vrede met elkaar levende groote naties is wel zonder voorgaande in de geschiedenis. (Zeer juist,) Bij gebrek aan een ambtelijk dokument ben ik verplicht op een onzekere bron to steunen, en wel op den door Reuter medegedeelde!) Inhoud eener boodschap, dio President Wilson den 3 Februari aan het Kongres beeft gericht. Volgens dit bericht zou do President gezegd hebben dat onze nota van 31 Jan. plotseling zonder voorafgaande aandui ding de in de nota van 1 Mei 1910 gedane belofte zou ingetrokken 'nebben. Er bleef de regeering dor Voroenigde Stalen daarom geen andore keus over die met hare waardigheid en oer over eenstemde, dan don weg in to slaan, die ze in haar nota van 30 April 1910 aan kondigde voor liet geval dat Duilschland zijn duikboot niet wilde opgeven. Mijne hoeren, indien doze bewijsgron den eclit zijn, dan moet ik ze volstrekt tegenspreken. (Zeer juist). Sedert eene eeuw werden do vriendschappelijke be trekkingen tusschen ons eu Amerika zorgvuldig gehandhaafd. Wij hebben ze, zooals Bisowrk Dot eons zog-ie, ais liet re ESStCSraRasnsav sa BVV^IllXX testament van Frederik den Groote hooggehouden. Beide landen hebben zich bij nemen en geven goed hij bevonden. Sedert liet uitbreken van den oorlog is het ginds over 't water andere geworden. Oude leerspreuken werden omvergestooten. Den 27 Augustus 1913, gedurende da Mexikaansche beroeringen, hoeft Presi dent Wilson in eon solemneele bood schap aan hot Kongros gezegd, dat hij dacht het bestefegebruik van het volken recht aangaande de onzijdigheid aan te wenden, door »o weigeren aan beide oorlogvoerende partijen wapenen en krijgstuig lo leveren. (Luistert, luistert)! Een jaar later, in 1914, werd, naar het schijnt, dit gebruik niet meer goed gevonden. Amerika heeft aan de Entente ontzaglijke massa's oorlogstuig geleverd en terwijl men met ijverzucht waakt over hot recht der Amerikaansche bur gers, om ongestoord en vrij naar de landen der Entente te reizen on dwars door het zeeslagveld ongestoord en vrij met Frankrijk en Engeland allen handel te drijven, zelfs zulken handel voor den welkou wij met Duiisoh bloed moeten betalen, schijnt hetzelfde recht van den Amerikaanschen burger tegonover de Middenmogondheden niet even gelijk geldig en waardig te zijn. Men protesteert wel is waar tegen eenige maatregelen van Engeland die liet volkenrecht schenden, maar toch schikt men zieliger in. Onder zoodanig- opgetrok ken toestanden doet het verwijt van onachtzaamheid zonderling aan. Mot dezelfdo beslistheid moot ik het verwijt terugwijzen, dat wij door den aard der terugtrekking der toestemmingen gedaan in onze nota van 4 Mei, de eer en de waardigheid der Vereenigde Staten zouden gekrenkt hebben. Dat deze toe stemmingen afhankelijk waren van zekere vooruitzettingen, hebben wij reeds vooraf uitdrukkelijk openbaar aangekondigd. (Zeer juist.) Ik bid u, Mijne Hoeren, zich het slot mijner nota van 4 Mei 191G te herinne ren, waarin wij zegden dat wij bij het voeren van den duikbootoorlog, de vor men van den kruiseroorlog zouden in acht nemen. Ik neem de vrijheid dozo woorden hier nogmaals vóór lo lezen Inden strijd om zijn bestaan, welke Duitschland gedwongen word te voeren, kan Duilschland zich toch door de neu tralen niot laten opdringen, de belangen der onzijdigen te vrijwaren door eene beperking van dit wapen, wanneer zijne tegonslrevers toegelaten worden, alle middelen, in strijd met hot volkenrecht, naar believen aan te wenden. Zulk ver langen kan mot do natuur der neutraliteit niet vereeniybaar zijn. De Duitsche re- goering is overtuigd, dat de regeering der Vereenigde Staten, er verre af is ons zulks le vvillon opdringen, zulks blijkt uit de herhaalde verklaring der Ameri kaansche regooring, welke tegenover alle oorlogvoerende machten besloten is, do gekreukte vrijheid ter zoo te herstellen. Diensvolgens verwacht de Duitsche regeering, dat haro nieuwe onderrichtin gen aan dezeestrijdkrachten, ook inoogon der regooring der Vereenigde Staten van Amerika alle hinderpalen, voor de vor- wozontlijking van do samenwerking, om nog lijdons dezen oorlog- do herstelling van de vrijheid ter zee, aangobodon in de nota van 26 Juli 1916, uit den weg te ruimon, en zij twijfelt er niet aan, dat do regooring uer Vereenigde Staten, thans ook bij do Engelsche re geer! ng, de spoedige inachtneming van alle maatregelen des volkenrechts nadruk kelijk zal verlangen en doordrijven welke voor don oorlog algemeen herkend waren eu bijzonderlijk genoemd worden in de notas van 23 December-1914 eu 5 November 1915, door de Amerikaansche uaaiaajwvHDg-hrauiaKHaAvnvpi nya sio'iy re^cêinng~TaïT^'üe ■FipiBrg- gezonden Moesten deze voetstappon dor Veree nigdo Staten niet tot den gowenschten ui's'.ag voeren, do wetten der mensche- lijkheid bij allo oorlogvoerende natiën to doen gelden, dan zou de Duitsche regoo ring zich tegenover een staat van zaken aien, (Hoort Hoort waarvoor zij zich volle vrijheid der beslissing moet voorbe houden. De rogeering Jor Vereenigde Slaton heeft ons de ontvangst on zo;- mededeeling van 4 Mei, bevestigd, door haro nota van 10 Mei. Wanneer zij daarin do meening uitdrukte, dat zij daarin zeerde, niet van oordeel te zijn, dat de instandhouding der nieuw aangekondigde politiek in zake de voering van den duikbootoorlog, afhan kelijk te maken van den uitslag der di plomatische onderhandelingen tusschen de Amerikaansohe regeering en eone andere regeering, ïoo was zulks zoo rechtstreeks in strijd, met hetgeen wij in onze nota klaar en zonder eenige mogelijkheid van misverstand gezegd hadden, dat een nieuw antwoord van onzentwege aan het wederzijdscli stand punt niets zou veranderd hebben. Dat echtea de veronderstelling, waar aan wij da terugneming onzer vollo vrijheid van besluiten gehecht hadden, reeds lang in feite bestond, daaraan zal zelfs ook niemand in Amerika twijfelen. Engeland had de afsperring van Duilsch land niet opgegeven, doch integendeel zonder inachtneming verscherpt. (Zeer juist) Onze vijanden waren niet te bewegen, tot hot inachtnemen der grond regelen van het volkenrecht welke voor den oorlog algemeen herkend werden, noch voor het volgen der wetten dor menschelijkheid. De vrijheid ter zee, welke Aruei-ika in samenwerking met ons, volgons de uitdrukkelijke verklarin; van den president, nog tijdens den oorlo, wilde herstellen, hebben onze vijanden enkel nog meer geknakt, en Amerika heeft zulks niet verhindert. Dat is «publici juris Nog op het einde van Januari kondig de Engeland eene nieuwe spergebiedcerhlaring voor de Noordzee af, en daarover waren sinds 4 Mei reeds negen maanden verloopen. Kon liet iemand als eeno verrassing aanzien, dat wij op 31 Januari de vrijheid ler zee als niet hersteld aanzagen cn daaruit onze besluilselen trokken (Zeer juist) Doch de zaak strekt nog verder over het zuiver normale gebied. Wij, die lot een overeenkomstvrede bereid waren strijdön voor ons leven, tegen een vijand die van in den beginne liet herkende volkenrecht met de voeten getreden heeft De Engelsche hongerblokkade, ons vredesaanbod, zijne terugwijzing door de Entente, de oorlogsdoeleinden des vijands welke naar onze vernietiging streven, de redevoering van lieer Lloyd George, zijn tocli ook in Amerika bekend. Ik zou verstaan hebben, dat de Veree nigde Staten als behoeders van liet vol kenrecht, dezes wederherstelling bij alle oorlogvoerende volkeren op gelijke wijze nastreefden, wanneer zij, bezield door den wensch de wereld don vrodo terug to go- ven, maatregelen genomen hadden, om het©inde van hot bioedvorgioten af te dwingen. Doch onmogelijk kan ik er eene «er en levenskwestie van het Amerikaansche volk in zien, eonerzijds en alleen tegen ons met het volkenrecht te schermen. Onze vijanden en de Amerikaansche kringen welke ons kwaad willen, hebben geloofd le kunnen wijzen op een belang rijk verschil lusschen onze handelwijze en deze der Engelschen. Engeland, zoo wordt er gezegd, vernietigt alleen ekonomische uon. Duilschland ochtor. schonlovons, die ^herstelbaar «ijn. Nu, mijno Hoeren, waarom kwam er bij Co Engelschen geer. Amerikaanse!» monsciieo- ieven in gevaar. Wel, allooi., om do neutrale landon en voornamelijk Amerika zich vrijwillig schikten naar de Engelsche bevelen. (zeer waar 1), en ie Engelschen dieasvol- geijs ook doel konden bweike» zonder ge-.vold te gobru'jon sk- sxauZx veniicligt mon- ^ff"'ss:jr"j^:r'iïï^f^nnj rLii cv "iliT-L .IV jTjT eono aeesporre bij miduel van «ïijnea en duikbootoo rond bet eilanden aa*--j alle neutralen mede, dat zulk spergebied ingericht in, on dat, wanneer eon hunrecr schepen dit gebied nadert, dit 'den op eigen visiko blootstelt aan vernieling dsor mijnen of duikbooten. Dus jui^t ons geval. Jïn hoe oordeelt Sir Percy Werkelijk zoo Zulke aankondiging ware volkomen in orde en wanneer Wat zou er gebeurd zijn, indien d.-* I Engelsche of neutrale schepen, dozo Amerikanen dezelfde waarde geheoht hadden, aan bet ongehinderd reizigers- en goederen verkeer mot Bremen en Ham burg, in plaats van met Liverpool eu Londen (Zeer jui3t Hadden zij hot gedaan, wij waren van den vijand bevrijd gebleven. Doch het was eene Ameri kaansche opvatting, dat onderworping aan Engelsche macht eukontrool vereonigbaar is iuel neutraliteit en de herkenning- der Duitsche afwoermaatregelen, niet vereo nigbaar is met de neutraliteit. (Zeer goed!) Overzien wij-heel de zaak. Do afbreuk der betrekkingen met ons, de nage streefde mobilisatie van alle neutralen tegen ens, zijn niet in 't belang van de vrijheid ter zoe, door de Vereenigde Staten afgekondigd. Zij brengen niot nader tot den vrede, ook door President Wilson gowonscht. Veeleer moeten zij or toe leiden, de pogingen om Duitschland uit te hongeren, aan te moedigen en liet bloedvergieten nog le vermenigvuldigen. Wij beklagen de afbreuk der betrekkingen met een volk, dat door zijne geschiedenis bestemd scheen MET ons, niot TEGEN ons, voor gemeenzame idealen op te treden. Nadat echter onze eerlijke vredeswil door de vijanden slechts met krijgshoon ont haald is. geeft het voor ons geen terug meer maar enkel een vooruit (Bravo Dat Engeland de verscherpte aanwen ding van het duikbootwapen, als het grootste verraad der wereldgeschiedenis zou voorstellen, was te voorzien. Enge land houdt zich nu eenmaal voor dun voorbeschikten beheerschef aller zeeën en voor den algeineenen weldoener van heel het raenschdom. Hot volkenrecht met zijne regelen over den zeeoorlog is voor do anderen onbeperkt bindend, docli voor Engeland, slechts tot zooverre het zijne oigone belangen toelaten. Lord Lytton verklaarde onlangs nog in liet Hoogerhuis, uls iels zeer natuurlijk dat de zeepollcie aan Engeland toebe hoort. .Wie heeft daar Engeland mede gelast Wie bewaakt Engeland? Iedereen die ziel» aan de Engelsche gewoonheid niet onderwerpen wil. Recht on moraal, alles naar den rekbaren Engelschen eko- nomiachen of militarischen nood, uit te breiden of in te toornen, wordt als verra der van. de menschelijkheid voorgesteld of bij do Hunnen eu Zeeroovors goworpon. Voor den oorlog, toen er nog geen bekommering kon zijn over de Duit sche duikbooten, was liet anders, en bo merkenswaardig is het oordeel eener Engelsche overheid sir Percy Scott, dagteekeneixJo van 14 Juli 1914, dus kort voor het uitbreken van den oorlog. Tegen zijn oordeel, dat de toekomst in een nieu wen oorlog aan de duikbooten behoorde, werd opgeworpen, dal de duikboot, inge volge zijner technische natuur, niet kon gevangen nemen, doch enkel vernielen. Zulks was echter tegen do menschelijk heid on zou een terugkeer wezen naar do barbarij. In zijn antwoord, inden Tames beriep Sir Perey zich op de volgende veronder stelling: Een eiland, dat in zijne voedings- verzorging van liet vasteland afhangt, goraakt in oorlog. De vijand houdt liet voor eono hoofdzaak, hem allen toevoer minachtten en da versperring trachtten te verbreken, zoo kon er niet aangenomen worden, dat zij er voor vroedzame doel einden kwamen. Wanneer zij in den grond geboord werden, kon zulks niot als een terugkeer naar het wilde en do zeerooverij in den scherpston vorm aanzien worden. (Hoort 1 Hoort Dus juist het standpunt dat icij verdedigen. Alleen, dat dit nog versterkt en meer gewettigd is, door het feit dat het eiland volk het zelf was, dat met de uithonge- ringsmethode begon en ons tot afweer middelen uitnoodigde. (Zeer juistIk herhaal en tegenover den ophitsingsveld tocht welke Engeland in de wereld tegen ons voert onderlijn ik het Onze huidige duikbootoorlog is een antwoord op de hongerblokkade (zser juist), weilce Engeland sinds het begin vah den oorlog tegen ons uitvoert. De Engelsche machthebbers betrouwden, zich in de hoop, dat de oorlog lien niet te duur zou te staan komen. Do arbeid te lande zou naar een oud voorbeeld door do verbondenen gedaan worden en Albim moest onkel door bare fiere vloot, zonder eonig verlies aan menschen, het geheole Duitsche volk, door uithongering tot overgave dwingen. Het recept was voor Engeland niet geheel nieuw. Ik herinner u aan d3 beruchte concen tratiekampen, waarin Engeland de vrou wen on kinderen dor dappere Boerenstrij ders sleepte en daar aan de onmenschelijko behandeling prijs gaf, met het bekende doel, door haar lijdon, de weerstands kracht der in 't veld staande mannen te verzwakken. Zooals iu het Engelsch par lement toegegeven werd, had doze maat - regel, welke voor immer'eene schandvlek op den Engelschen naam zal vormen, in 't geheel de gewenschte uitwerking niet. Hij had - den uitslag, den weerstand der Booreu te verhoogon en den oorlog te verlengen. Het is eene zoldzamo vionie der geschiedenis, dat de huidige Engel sche kabinetsoverste Lloyd George die thans niot genoeg heeft aan kraclituit- drukkingen waarmede hij tegen de Duit sche barbaren te velde trekt, dat het deze zelfde Lloyd George was, die destijds in het Engelsen Lagerhuis vaststelde, dal 15 tot 16,000 onschuldige vrouwen e:i kinderen, de Engelsche gruwzaamheid ten offer gevallen waren (Levendig Hoort HoortVolgons zijne opgaven bedroog bijvoorbeeld de kindersterfte on der de 12 jaar, in de concentratiekampen 41,6 per honderd (Hoort Hoort l) In feito was zulks riog hooger. De toenmalige Engelsche minister van koloniën, Chamberlain, die trachttar do regeeringspoliliek te verdedigen, gaf too, dat de kindersterfte in Oranje Vrijstaat soms lot 55 per honderd bedragen had. Deze verhouding was het gevolg eener stelselmatige uitroeiïngspolitiek, doordien do ongelukkige vrouwen en kindoren onvoldoende voedsel uitgereikt werd (iloort Hoort 1), niet eens, omdat er gebrek was aan voedsel, doch met inzicht. Ook in zake geneosmiddelen liet alles te wensehen. Deze feiten neem ik uit geene strekking hebbende propagandesclirifien, doch uit de officieele verslagen der be sprekingen in het Engelsch Lagerhuis (HoortHoortwaarin dozo feilen vast gesteld werden. iuiiiii i ii ..TTïï7ir:T-r.i-.n u.iu ifris d.ii wilde 1 c>. nu, t'.en ^aid'j^a oorlog, jOge j 'lailscwlaud in 't groot i■«uiWGï'de.i. In a-s Boeroiiuot log betrof hot volgens do opgaven van sir Lloyd George 150.006 vtouwen cn kinderen, waarvan er 15 tot 16,000 aan de ba»l»aarsciie methode der Engelsche oomogsooering ten ofier vielen. In don huidig^n oorlog zou ü*t gansche Duiisclie volk, mot zi'na nagenoeg <0 muliooa raenschan, met vrouwen en kindoren, grijsaarde on zie ken, door henger en ontbering tot oi>dt>> i werping gedwongen worden, zou er np die wijze aan Engeland eene zegepraal verschaft worden, welke het door zijne wapens niet kon behalen. (Zeer waar Mijne Hoeren Het is Engeland, dat van in den beginne van dezen oorlog, niet een oorlog van leger legen leger, doch oen oorlog van volk tegen volk ge maakt heeft. (Zoor juist 1) en nadat liet zulks gedaan heeft, nadat zijne macht hebbers onze vredesboreidschap, op spot 1 en hoon onthaaldon, blijft aan den Duil- Bchen veraedigingswii niets anders over dan het woord van Goethe Au/einen groben Klotz gehort ein grober Keil. (Levendjgebijval). Bij haar schelden, ziet do Engelsche regeeriug zich genoodzaa'.ty haar volk rustig te slellon, meld- zekering, dat zij spoedig het duikb. gevaar zul nmosler Morden. Nu, j zullen dat afwachten. In tusschen t. verklaren, dal de tot hiertoe b" uitslagen van don duikbootoorlog de verwachtingen onzer marine i verre overtreffen. (Levendige bijval). Natuurlijk kan ik u j geen bepaalde cijfers geven. Onze zeoversperring is ter nauwernood vier weken oud, on in deze vier weken valt dan nqg de versohooningtijd voor hu schepen, welke, daar zij op 1 Februari op vaart waren, niot meer konden go- waarschuwd worden. Vau een groot doel onzer duikbooten liggen geene berichten vóór, daar zij nog onderweg zijn. Waar berichten in kwamen is het succes groot. De vijanden geven, natuurlijk, slee its een doel hunner verliezen op. Neemt men dat alles samen, zoo bewijzen de cijfers, welke wij tot hiertoe in.de drukpers ver openbaard bobben en die slechts oen deel dor verzenkingen betreffen, dat wij met den bereikten uitslag meer dan tevreden kunnen zjn. (Bravo Berichten der vijanden over schepen welke liet spergebied doorbroken hebben, berichten waarop zij bijzonder bogen, kunnen ons doorgaans niet raken. Wij hebben namelijk geene blokkade ver- klaard, doch alleen een bepaald sperge bied aangekondigd, waarin ieder schip met een dadelijken aanval te rekenen heeft. Dat er dus eenige schepen de ver sperring ontsnapten, is verstaanbaar.Aan den belrachion uitslag verandert zul.-s niets. Wij weten, wal wij ©enerzijds de verzenkingen, anderzijds door de s. g der neutrale scheepvaart, welko thans reeds zeer groot is, bereiken moeten. Dapk aan do onvergelijkelijke dapper heid onzer duikbooten (bravo 1) hebben wij liet volle recht, de verdere ontwikke ling der zaken met volle vertrouwen tegemoet te zien. (Levendige bijval). Om te sluiten, nog een kort woord Na het weigeren van ons vredesaanbod, sprak onze Keizer in de boodschap van 12 Januari het vertrouwen uit, dat iedero Duitsche man- en vrouwenkracht, in hei ligen toern zou verdubbelen over dd nrouwe bewezene macïilzucht en veruio tigingswoede des vijands. Hoezeer dit vertrouwen gewettigd was, heeft ii-i Duitsche volk, in al zijne deelen bewezen: in den strijd, tehuis, aan het werk, in cu i wil om alles te verdulden. Een stre go winter ligt achter ous, streng voorname-

De Volksstem | 1917 | | pagina 2