De omwenteling in Husland S 8p ds Tarkseks ïraatea Avontibericfot KrulseroQsiog der tiuikbsetsn M oorlog ii ie lacht «kf* v,w" =4 ELZEN SLAGHOUT BUküERS koopt voor uw profijt het dorp Keupru te naderen, maar is door ons Y.uur verjaagd. SOFIA, 16 Maart. Tusschen het Oehrlda- en het Prespameer heeft do vijandelijk® artillerie gisteren middag vrij hevig gevuurd. Van den Oostenlijken oever van het Prespameer tot den weg Monastir-Prilep heeft het vijandelijk ge schut gisteren den galmeien dag ef»n bui tengewoon hevig vuur onderhouden. De Pranschefi' hebben hier dan geheelen dag onophoudelijk aanvallen gedaan, die alle met uiterst zware verliezen zijn "*<">- slagen. Op de rest vau het front het gewone vuur. Aan den Zuiden lijden voet van het Belasitsagébergte heejtt een Êngelseh ba- taljop getracht naar het dorp Poroi op te rukken, maar is door ons vuur verjaagd. TflSE*8cs©8a© fes*© sa CON&TANTINOPEL, 15 Maart Een vijandelijke vlieger heelt zonder succe3 N bommen'geworpen op Bitlis en een vaü .onze ambulances. Op onzen linkervleugel jjtavénaige werkzaamheid van verkenners. [Óp twee plaatsan zijn sterke vijandelijke patrouilles door ons vuur verdreven. De tegenstander liet «enige dooden op het slagveld achter. Op eer. derde punt viel de vijand met 2Q0 man een van onze ver- kemuogkpatrouilles aan en slaagde er aan vankelijk in, onze stelling binnen te drin gen, maar een tegenaanval, nalat versterkingen waren aangekomen, dreef hom er weer uit. KONSTANTINOPEL16 Maart Eeh vijandelijk bataljon, dat op een vak van oilzen rechtervleugel trachtte vooruit te komen, is na een gevecht van zes uur teruggeslagen. Op andere punten van het front slechts botsingen tusschen verkennerepatroeljes, die voor ons gun stig verloop hadden. van het duitsch hoofdkwartier BERLIJN, 17 Maart. Aan het front in Artois van de Avre tot aan de Oise en op den oostelijken oever van de Maas bij tijden levendige strijd: In het oosten bij aanhoudende keude niets bijzonders. In Macedonië werden Fransche aanval len tuSBchau de meren van Orchida ei: Prespy, zoomede ten noord westen van Mooastir gekeerd. Benoorden die stad werd vanavond nog gevochten. OP ZEE Eene lading voor het Belgisch Hulp Cemiteit door Engeland aangeslagen, De «Maasbode» meldt dat het Noorsch siopmsehip «Vaarli» met een lading maïs onderweg voor de Belgian Relief Com mission ondérweg van La Plata naar Rotterdam, door de Engelsche overlieden gedwongen werd zijne lading in Engeland te lossen ten behoeve der Engelsche rëgeering. Het schip zal dus zijne reis naar Rotterdam niet voortzetten LONDEN, 16 Maart. De admiraliteit deelt mede Een torpedojager van oud lype is gisteren in het Kanaal op een mijn geioöpen en gezonken. Alle officieren zijn gered een man is gedood en 28 worden vermist; zij zijn vermoedelijk verdronken BERLIJN. 17 Maart. Het Engelsche s.s. Tilly Corlliie (382 ton) is in den grond geboord. FRANKFORT, 17 Maart. Uit New York wordt aan de Franhf. Zig. d.d geméld, dat de uitvoer uit de Vereenig-de Staten in Februari 30 p. c. is verminderd CADIX, 17 Maart. Een kapitein van een onzijdig schip, dat in Febr. Engeland verliet, had in Cardiff, Liverpool en Glasgow geën enkel transatlantisch stoomschip zien liggen, in alle Engelsche havens werd erkend dat het transatlanti sch© vorkeer sterk is verminderd. LUGANO, 17 Maart. Naar vit Brindisi werdt gemeld lijdt de bevolking van Salonika tengevolge van den duikboot- oorlog gebrek aan levensmiddelen. Het oka maïs kost thans 15, tegen vroeger 5 piaster. Suiker is niet te krijgen en het brood van de Engelsche soldaten is vermengt met mais dat uit Walona komt. BERLIJN, 17 Maart.Bij de bespreking- van de uilkomsten van den onbeperkten duiübootoorlog in Februari, verklaren de bladen eenparig, dat deze uitkomsten zeer voortreffelijk zijn. De Deutsche Tageszeitung wijst erop, dat reeds de rijkskanselier onlangs ver kondigd heeft, dat de verwachtingen van de marine tot dusver overtroffen waren en maakt daaruit op, dat de bereiking van het doel van den duikbootoorlog op grond van de werkelijke cijfers in nog hooger mate verzekerd is. De Lokal Anzeiger verwacht eveneens den ernstigsten terugslag ervan voor den vijand. De Kreuzzeitung zegt, dat het doel van den duikbootoorlog zichtbaar nader gekomen is. Andore dagbladen uiten zich in den zelfden geest. KRISTIANIA, 17 Maart Naar het Ministerie van buitenlandsche zaken ver neemt, is de Noorsche bark Aquila Woensdag door het geschutvuur van een Duitsche duikboot tot zieken gebracht. De Aquila was in ballast onderweg van Aberdeen naar Stavangor. BERLIJN, 18 Maart, (officieel. Op 16 Maart 's morgends werden de stations tonton van Margate door een onzer marinevliegtuigen gunstig met bommen beworpen. Twee groote branden konden door het vliegtuig vastgesteld worden. AMSTERDAM, 17 MaartMen meldt officieel Vijandelijke luchtschepen vielen heden nacht de zuidoostelijke graafschap pen. Er worden bommen op Kent gewor pen. De aanval duurt voort. (Of het daar bij dezelfde actie geldt, was tot midder nacht niet vast te stellen. B. K.) BERLIJN, 18 Maart, (officieel. In den nacht van 16 tot 17 Maart heeft een marineluchtschipeskader, ondanks hevi- gen tegenweer der vijandelijke vliegers en afwoerkanonnen, eone halve uur lang Londen en de Zuid-Oostelijke graafschap pen van Engeland, met goeden uitslag hij middel van hommen aangevallen. De luchtschepen zijn weibehouden, teruggekeerd, ter uitzondering van L 39 dat volgens een Franseh bericht, bij Compiógne, ten Noord Oosten van Parijs, op eeue hoogte van 3500 meters, door het vuur der Fransche afwoerkanon nen tot .val gebracht is. De chef van den adm. staf der marine. Nadere bijzonderheden Van uit de luchtschepen werden in den omtrek van Londen, niet min dan 50 tot 60 licht- werpers waargenomen, onder wier lichtstralen, d© luchtschepen hevig, doch vruchteloos met brandgranaten beschoten werden Ook vijandelijke vliegers namen deel aan het afweren, doch zonder de iuohtschepen te kunnen naderen. De Theems was zeer duidelijk te herkennen, alsook Londen, alhoewel alles donker was. Op den terugweg, tijdens een lievi- gen storm, werden do luchtschepen, van de versterkingen der Theems, alsook door de Engelsche voorpoststrijdkrachten vruchteloos bij middel der zoeklichten opgespeurd. AMSTERDAM, 18 Maart. Uit Londen wordt gemeld Naar bericht wordt werden drie Zeppelins gehoord rond 10 1/2 uro en twee andere een uur later. Tengevolge van den dichten mist gkonden de luchtschepen niet gezien worden, doch het godruisch der machienen was zeer duidelijk te hooren en men zag vlammen in do lucht. Er werden ongeveer 12 bom men geworpen, die van buitengewoon sterk kaliber waren. Het leger t'akkoord De generaals Broesilof en Roeski heb ben aan Rodzianko geseind, dat de legers zich bij liet nieuwe bewind aansluiten. Zij verklaren dat alles wel ïs». De hand van Engeland Mi In er weer aan 't werk LONDEN, 16 Maart De Manchester Guardian verneemt van een korrespon- dent te Londen Officieel is niets medegedeeld over het doel van Milner's jongste missie naar Rusland, maar thans kan verklaard wor den, dat zij althans gedeeltelijk met den binnenlandschen toestand van Rusland in verband stond. Uit een brief van Harding© aan Bucha nan, dien Dillon in het Lagerhuis heeft voorgelezen, blijkt, dat de Engelsche rogeering al lang zich bewust was ge weest van den ernstigen toestand van Rusland. Buchanan hield de regeering goed op de hoogte en was inderdaad een krachtig helper van de liberale elementen. Men geloofde dat de Tsaar de Engel sche koninklijke familie meedeelde, dat hij geloofde dat er iets aan de hand was, maar dat hij vertrouwde het to kunnen onderdrukken. Er is reden om aan te nemen, dat Milner naar Petrograd werd gezonden, om een schikking tusschen den Tsaar en de Doema tot stand te brengen en een revolutie af te wenden. Men gelooft, dat hij den Tsaar voor- stolde, een ministerie te benoemen, dat aan het parlement verantwoordelijk zou zijn. Het lijkt dat deze eisch verderging dan wat de Douma zelf had gevraagd maar het was bekend, dat het voile en het leger vooruitstrevender waren dan de meerderheid in de Douma. Men zegt, dat de Tsaar het denkbeeld verwierp, daar het niet in overeenstemming was met de Russische instellingen en niet te gebrui ken was voor een volk, dat in politiek opzicht zoo onrijp was. Men stelde daarna voor, dat de Tsaar een ministerie zou benoemen, dat voor de Doema aannemelijk zou zijn, en stelde voor om Sazonof, die altijd een trouw vriend van de Entente was geweest, tot eerste minister en minister van buiten landsche zaken t© benoemen. Ook dit voorstel werd verworpen. Milner deed nog andere pogingen tot verzoening en sprak met verschillende leiders van de Russische openbare mee ning, in de hoop, in staat te zijn een of ander plan te kunnen uitwerken, dat een revolutie zou kunnen afwonden. Elke poging leed schipbreuk op de hardnekkig beid van den Tsaar. De merkwaardige uitbarsting volgde spoedig na Milner's terugkeer uit Rue- land, waar men algemeen begreep, dat het mislukken van zijn missie beteekendo dat van den Tsaar niets te verwachten was en dat het volk zijn eigen bevrijding moest trachten door te zetten. Oproep dor voorioopige regeering PETROGRAD, 16 Maart. Do voorioo pige regeering heeft liet volgende mani fest gericht tot het Russische volk Burgers Het voorloopig uitvoerend komiteit uit de Doema, heeft met steun en hulp van het garnizoen der hoofdstad en haar be volking- over het oude bewind gezegevierd en wel in die mate, dat het een stevige organisatie ter hand kan nemen. Voor dit doel heeft het uitvoerend komiteit tot ministers van het eerste na tionale kabinet, mannen benoemd, wier werkzaamheid op politiek gebied bun het vertrouwen des lands verzekert (volgt de lijst van de reeds geseinde ministers, verschenen in ona voriff nummer). Na zijn politiek zal het nieuwe kabinet uitgaan van de volgende beginselen 1. Onverwijlde, algemeene amnestie voor alle politieke en godsdienstige mis drijven, met inbegrip van terroristische daden, militair oproer en agrarische mis drijven 2. Vrijheid van meeningsuiting van woord en geschrift, van vereeniging en vergadering, en van staking. Deze vrij heden genieten ook militairen binnen de grenzen die de omstandigheden vaa militair technischen aard stellen 3. Opheffing van alle beperkingen van socialen, godsdienstigen en nationalen aard 4. Onverwijlde voorbereiding tot het bijeenroepen eener constitueerende ver gadering, die gekozen bij algemeen kies recht hetregeeringsstelsel en de grondwet des lands zal vaststellen 5. Vervanging der politie door een nationale militie, met gekozen hoofden en onderworpen aan de organen van het zelfbestuur 6. De gemeentelijke verkiezingen moe ten geschieden bij algemeen kiesrecht 7. De troepen die»hebben deelgenomen aan de revolutionaire beweging zullen niet ontwapend worden en in Petrograd gelegerd worden. 8° ofschoon de strenge militaire tucht in den actievon dienst gehandhaafd blijft, moeten voor de soldaten alle beperkingen der sociale rechten, die andere burgers genieten, worden opgeheven. De voorioopige regeering verklaart dat zij geen plan heeft van de oorlogsomstan digheden partij te trekken ten einde de verwezenlijking van bovenstaande maat regelen te vertragen. Eene constitueerende vergadering inge steld PETROGRAD, 16 Maart. De arbei ders afgevaardigden naar de Doema en het uitvoerend komiteit zijn tot overeen stemming gekomen over de instelling eener constitueerende vergadering, geko zen volgens algemeen kiesrecht. De troonopvolger tot tsaar uitgeroepen Aanstelling van een regent PETROGRAD, 17 Maart. Het P. T. A. maakt een keizerlijk manifest open baar, waarin de tsaar verklaart dat hij om den volke de nauwe vereeniging en in richting van allo krachten voor de snelle overwinning te vergemakkelijken in overeenstemming met de Doema, de kroon nederlegt en, om zich niet van den geliefden zoon te scheiden, de nalatea- schap op den grootvorst Michael Alexan- drowitch overdraagt. PETROGRAD, 17 Maart. (P.T. A,) De keizer heeft den grootvorst Niko- laas Nikolajevitch met het opperbevel over het leger ten velde heiast. Grootvorst Michael Alexandrowitch heeft afstand gedaan van zijn troonreckten. De minis ter van buitenlandsche zaken, Miljoekof, verklaarde dat zijn uitlatingen over een voorloopig regentschap van grootvorst Alexis zijn persoonlijke meening vertol ken. Einde van de Dynastie der Romanofs NEW YORK 16 Maart. De Associa ted Press verneemt uit St. Petersburg, dal de Tsaar 's nachts om 12 ure, zoowel voor zichzelf als voor zijn zoon, afstand heeft gedaan ten behoeve van grootvorst Michaël. Laatstgenoemde deed 's mid dags om half drie afstand. Hiermee is een eind gekomen aan de dynastie der Romanofs. Proklamatie van den Tsaar PETR0GRAD,17 Maart. Een manifest van den Keizer luidt aldus Wij, Nikolaas II, bij de genade Gods Keizer van alle Ruslanden,Tsaar van Pol^n, Grootvorst vaa Finland enz. wq n»p pjoótt »'eAu«ieMt>iAl»«»>ew9a»plU9PJOA ota uenie^glg o|IV ...TT.'.....I. j ~„i „„tint- laten weten aan al onze gotrouwo onda- regeeringsvorm voor goed zal zijn beslist. nen In de dagen van den grooten strijd tegen den buitenlandschen vijand, die zich drie jaren lang inspant om ons vaderland to knechten, heeft God Rusland eene nieuwe zware beproeving willen zenden. Binnenlandsche troebelen dreigen een uoodlottigen terugslag op den verderen loop van den hardnekkigen oorlog te hebben. Het lot van Rusland, de eer van ons heldhaftig leger, het geluk van ons volk, heel het verleden van ons dierbaar vader land eischen dat de oorlog tot eiken prijs tot een zegevierend einde wordt gebracht. De wreede vijand spant zijn uiterste krachten in on het oogenblik is nabij, dat ons dappere leger, samen met onze roem rijke bondgenooten, den vijand voor goed zal verslaan. In deze beslissende dagen in het leven van Rusland achten wij het onzen plicht, dat ons volk innig vereenigd blijft en al zijn krachten inspant om een snelle over winning te behalen. Daarom is het dat wij in overeenstem ming met do Rijksdoema, het goed hebben geaoht, de kroon van den Russischen staat en het opperst© gezag neer te leggen. Ons niet willende scheiden van onzen beminden zoon, dragen wij onze erfenis over op onzen broeder grootvorst Michael Alexandrowitsj en zegenen hem bij zijn komst op den troon van den Russischen staat. wij dragen onzen broeder op te regee ren in volledige eendracht met de verte genwoordigers van het volk, die zetelen in de wetgevende instellingen en lmn een onschendbare» eed te zweren uit naam van ons welbeminde vaderland. Wij doen een beroep ep alle trouwe zonen in bet vaderland, om hun heiligen vaderlandschen plicht te doen, in deze hachelijke uur van nationale beproeving gehoorzamende aan den Tsaar, en hem te helpen-, samen mot de vertegenwoordigers van het volk, den Russischen staat te geleiden op den weg van voorspoed en roem. God behoede Rusland. Proklamatie van Michael Alexandrowitsj PETROGRAD, 17 Maart. De proklamatie van grootvorst Michael Alexandrowitsj luidt u Een zware taak is mij opgelegd door den wil van mijn broeder, die mij den keizerlijken troon overdroeg tijdens den oorlog zonder weerga en binnenlandsche onlusten. Bezield door dezelfde godacht© als het geheel© volk, dat het welzijn van het vaderland voor alles gaat, heb ik het vaste besluit genomen d© hoogste macht alleen te aanvaarden, indien dat do wil is van ons groote volk, dat bij peblisciet en door de stem zijner vertegenwoordiger in de constitueerende vergadering zich moet uitspreken over den regeeringsvorm en de nieuwe grondwet voor den Russischen staal. Dientengevolge verzoek ik, do zegen Gods afsmeekend, allen Russischen bur gers, zich te onderwerpen aan de voor loopige regeering, op initiatief van de Doema gevormd en met degeheele macht bekleed, totdat binnen den kortst moge lijken tijd het mogelijk zal zijn op den grondslag van geheim, rechtstreeksch, gelijk en algemeen kiesrecht eene con stitueerende vergadering samen te roepen, die door haar beslissing aangaande den regeeringsvorm den wensch des volks zal uitspreken.» erkenning van de nieuwe regeering •Jit Genéve komt door Duitschland het Wicht, dat volgens in de genoemde ïTad ontvangen telegrammen, Frankrijk r. Engeland de voorioopige rogeering in j' usland alleen hebben erkend om de opende zaken ongestoord te kunnen i t wikkelen. De formeele erkeuning zal In diplomatieke kringen te Parijs gelooft men, dat het monarchiale bestuurstelsel zal behouden blijven en dat de toekomsti ge tsaa!r voor de vertegenwoordigers van Doema, Staatsraad en Zwenstwo's den eed op de grondwet zal aflegen. Toetredingen tot de Revolutie. LONDEN, 17 Maart. De Times verneemt uit Petrograd De geheele hooger© krijgsschool die 350 officieren telt, heeft zich bij de nieuwe regeering aangesloten, Alle kozakken en andere eenheden hebben haar ook hun trouw betuigd. De nieuwe regeering heeft de lijsten van spionnen en verklikkers in handen gekregen, onder wie ook nu snel opruiming gehoudoD wordt. PETROGRAD, 16 Maart. Alle banken ziin vandaag heropend. Krachtige orders zijn gegeven misdadigers, die zouden kunnen ontsnappen, tegen te houden, om plunderingen te Voorkomen. Zemstwo' sturen telegrammen, waarin zij hun instemming met de nieuwe kabinet betui gen en zij nemen boeren in dienst om te helpen bij de voorziening van levensmid delen. Honderde wagens, die tot dusver ongebruikt waren, brengen nu levensmid delen naar de groote bevolkingscentar, Hat lot der keizers Omtrent do keizers van Rusland uit het Huis Romanaf-Holstein-Gottorp en hun lot volgen hier enkele aanteekeningen Dit Huis kwam in 1762 met Peter III aan de regeering hij werd door zijn ge- malin Catharina II van den troon gestoo- ten. Later is hij door samenzweerders vermoord. Catharina (1762-1796) werd opgevolgd door haar zoon Paul I, Zij werd in 1801 door een samenzweering gedood. Zijn zoon ea opvolger, Alexander I (1801-1825) stierf al3 Tsaar en zonder dat hij van den troon was gestooten. Nikolaas I had bij zijn optreden met een samenzweering te kampen, die on derdrukt werd. Hij regeerde echter tot 1855 en stierf zonder den troon te ver liezen. Zijn zoon, Alexander H, werd naar men weet, in 1881, door de nihilisten vermoord. Alexander III, die in 1894 overleed, werd opgevolgd door Nikolaas II, die thans door de omwenteling tot afstand is 'gedwongen. Een kanaal van de Baltische zee naar de Welga De «Roesskija Wolja» bericht dat het Russische goevernement het ontwerp uitwerkt van een nieuwen waterweg die de Baltische Zee, langs het kanaal Volojbiue Ivoboje en de Newa, met de Wolga verbindt. Men schat dat het lokaal verkeer 2 1/2 millioen ton zal bereiken en bet algemeen transito 17 millioen ton. De uitvoering van het ontwerp zal on geveer 120 millioen roebel kosten. Er bestaat sedert lange jaren een ander ont werp voor een grooten binnenlandschen waterweg, dat aan het kanaal Riga Kliert son, hetwelk de Baltische Zoe verbind- met de Zwarte Zee, langs de Dwina en den Dnieper. Er bestaan over dit ontwerp zelfs zeer vergevorderde plannen. Het ware uitzioht der revolutie KOPENHAGEN, 17 Maart. Politieken maakt een onderhoud openbaar dat het mot een lid van de Russische kolonie had die zich als volgt uitdrukt De achtermannen der revolutie zijn niet do gematigde kadetten, noch meer de socialisten, die alle andere aanzetten. De revolutionnairen en de nieuwe regee ring rusten, totaal op de socialisten en do groote volksmassas, die den oorlog moede zijn. Eikeen die met de Russische verhoudingen vertrouwd is, weet dat, wanneer het Rusland tot eone revoluite komt, deze niet in orde verloop, zonder men 10,000 politieke gevangen uit de Peter en Paulsvesting en uit het Slotburg alsook uit Siberië vrijlaten kan. zoo kan de gansohe beweging verder tot eonen beteekenisvollen aangroei der radikaal revolutionaire elementen komen. De revolutie zal zeker een grooteren emvang nemen dan die van 't jaar 1905 grootere uitslagen met verregaande gevolgen. Een Reuzearijk als Rusland, dat het zevende deel van den aardbol inneemt, is niet in staat gelijktijdig oorlog te voeren en zich tegen eene revolutie te stellen. Derhalve noem ik den 11 Maart in Pe tersburg den geboortedag van den vrede. IN FRANKRIJK Het kabinet Briand treedt af PARIJS, 18 Maart Briand heeft aan president Poincaré het ontslag van het kabinet overhandigd. PARIJS, 18 Maart De ministers hiel den gisteren avond eene vergadering. Briand gaf verslag over de beraadslagin gen welke hij over de voorwaarden onder welke het kabinet kon volledigd worden De ministerraad was van oordeel, dat de omstandigheden vereischen, aati Poincaré alle vrijheid te laten, over den toestand te beslissen zooals hij het best acht in het belang der nationale verdediging. Dientengevolge overhandigde Briand het aftreden van het kabinet aan Poin caré. IN ITALIË Oorlogsmoeheid LUGANO, 17 Maart Ten gevolge van kolengebrek zijn in Italië eene gan sohe reeks bedrijven, die munitie maken nog slechts halve dagen werkzaam. De kolennood wordt steeds grooter en een Italiaansch minister uitte zich er over dat de toestand voor Italië onhoudbaar zou worden. Er waren ook in 't ministerie reeds stemmen die een ongelukkigen af loop van den oorlog vooruitzien. Italië heeft door den oorlog niets meer te win nen. Daarentegen door voortzetting nog veel te verliezen. In eenige dislrikten van Italië zou bijna hongersnood heersehen tengevolge van de onrationeele verdee ling der levensmiddelen het volk heeft nog een zeker geduld, maar dit kan ook eens een einde nemen. Door militaire diktatuur wordt tot hier toe ervoor gezorgd dat geene protestver- gaderingen plaats hebben. Er wordt evenwel veel woelwerk g€ daan en voor de zekerheid zouden in vele steden troepen voor liet behoud van orde gereserveerd zijn. Alle deze syptomen zijn sinds 't begin van den onbeperkten Ubootoorlog in de Middellandsch© Zee in voortdurend versterkte mate begonnen. De stemming in Italië, bijzonderlijk in handelskringen, is uiterst gedrukt en de oorlogsmoeheid algemeen. Het betrekken van Groenfenzaad uit Duitschland De Duitsche Regeering laat voortaan den uitvoer toe van navolgende groenten- en toekruidzaden. Arisjokken, suikerijpeeën, suikerijsla, eierplant, haverwortel, kervel, knol, brokeli, meer- en zeekool, meloenen, snijpeterselie, wortels, peper, radijs, ra- menas, rhabarber, spergie, spergieala, snij'selder, bleekselder, late tomaten, win ter haka juin. Toekruiden angelica, basilioum, hor rage, waterkers, kardoen, koriander, ci troenkruid, venkel, slragoen, hysop, kamille, kervel, lavendel, lavensche, le- pekruid, rosmarijn, pimpernel, salie, zur kel, woudstroo, wijnruit, alsemkruH. Bestellingen van deze zaden moeten door bemiddeling der heeren Zivilkom- miseare tot don heer Verwaltungschet bij den Generalgouvereeur te Brussel gericht worden. "je'tseigtsctie paaraemoKKerij De landbouwschatten van België zijn, zooals men weet, zeer belangrijk en zijn j in vele opzichten vatbaar voor verdere stijging. Intusschefr heeft een tak der landbouwnijverheid, iiemelijk de paar denfokkerij reeas eon hoogen tra"p van ontwikkeling bereikt. Het Belgische koudbloedpaard is door de geheele wereld bekend. Van alle paardenrassen der wereld is het Belgische koudbloedpaard datgene dat zich het best eigent tot het trekken van zware lasten en tot de be werking van zwaren grond. De fokkerij van dit paard word in België sedert lan gen tijd op doelbewuste wijze bovorderd. Ofschoon tengevolge der militaire nood- wendighedon België niet verschoond kon blijven van opeischingen, heeft de gou- verneur-goneraal er zorg vpor gedragen dat de Belgische paardenfokkerij levens-, krachtig bleef. Tot hiertoe is het mogelijk: geweest zoovele goede, tot voortplanting:] van het Belgische paardenras geschikte l hengsten en fokmerries te behouden, dat men op den herbloei der Belgische fok kerij na den oorlog mag slaat maken. Afgezien van het hierboven bedoelde zware Belgische trekpaard van het zoo genaamde Brabantsohe ras, bestond tot in hel jaar 1890 ook nog de fokkerij van het Ardensohe ras. Volgens den altijd geldenden grondregel dat het paard een voortbrengsel is van den grond waarop het ontstaat had zich op den bergachtige», harden, steenachtige», maar ook kalkrij- F k©n en voor het verbouwen van klaver f gesohikten bodem der Ardennen een klein edel paard ontwikkeld, dat met zijnen' korten krachtigan rug, zijnen lagen broe den bouw, zijne sterke beenderen en sta- I len hoeven "net ideaal van een artillerie- f paard was en bet tot heden nog is. De groote adel van het Ardensohe paard moet ook toegeschreven worden aan het feit dat het Arabische bloed, dat in vroegere tijden der Belgische fokkerij toegevoegd werd, zich in dit paardenras goed heeft voortgeplant, hetgeen nog heden niet zeH den blijkt uit den edelen kop vorm va u dit paard. liet is waar dat men sedert 1890 in i België aangestuurd heeft op de verwaar- loozing van het Ardenscbo ras, en ook in d© Ardennen de fokkerij van het zwaar trokpaard heeft willen invoeren, door de Ardensche merries zooveel mogelijk te j koppelen met de zware Brabantsche hengaten. Deze pogingen zijn intusschen tot dus ver geenszins volkomen geslaagd, 'tgeeh1, zeker niet betreurd moet worden. De J nieuwere ervaringen aangaande de bruik- j baarheid van het Ardensche paard hebben de groote waarde der vroegere fokinrich-- ting* aangetoond en het plan doen ont staan, aan deze fokkerij opnieuw do voor- keur te geven en haar zooveel mogelijk te bevorderen. OPENBARE VERKOOPIIMG van zwaar TE HOFSTADE, (Denderland). Deurwaarder MAHIEU, te Aalst, zal op DondjiRDAG 22 Maart 1917, om 8 uren voormiddag, te Hofsiade, in 't Jachtparlc, Denderland, namens de erven Burnv Antheunis. openbaar verknopen 150 koopen schoon en zwaar Elzen Slag hout, dienstig voor Kepers, Hopstaken, Boenstaken, Bakkershout en andere ge rieven. Met gereed geld en gewone voorwaar den. 897 HET NIEUW Vegetarisch Kookboek bevat 600 verschillende recepten voor het bereiden van eetmalen (zonder vleeschgebruik) en is lo ver krijgen bij uwen verkooper aan 1.50 fr.

De Volksstem | 1917 | | pagina 2