XXT1WAARN 90 4 centiemen het nummer Woensdag 25 April 1817 VOLKSSTEM Drnkker-Uitgever J. Van Nuffel-Db Gendt Bareelen Kerkstraat. 9 en 22, Aalst DUITSCHE MEOEDEELING 315 De door de Etappen Inspektion uitce- ▼aardifrde verordenlngeu N" 61 van 12 10 1915en N° 82 van 21 11 1915 wordendoor deze afgeschaft. E. H. 0., den 14 April 1917. Der Etappeninspekteur, Von SchickfusGeneral der Infanterie. 316 VERORDENING betreffende de levering en het vervoer van eieren en pluimgedierte. §1. Iedere handel met, alsook het bui ten de gemeenten der Kommandantur omtrekken plaats grijpende vervoer van eieren «n pluimgedierte is zonder schrifte lijke toelating der Etappenkommandantu- ren verboden. 2. Op grond van het vastgestelde getal leghennen moet elke gemeente we kelijks leveren Vuur eike leghen Maand April, 3 eieren; Mei, 3 Juni, 2 Juli, 3 Augus tus 2 1/2 September, 2 October, 1 1/2 November, 1 December. 1/2 Januari, 1 Fei ruari, 1 Maart, 2. De te leveren hoeveelheid moet op ge heel den voorhanden stapel berekend wor den. Eeue overeenkomst (accoordj voor de levering tusscben de bezitters van •leghen nen mag door de gemeenten geschiede Eigenaars van pluimgedierte, die gem* akkt-r of tui land hebben, moeten de helft van het bovengenoemde getal eieren leve 4Vn. T«geliju mei de «ekeiyk&cne leve ring moet iedere gemeente aan de Kom mandantur een* lijst indienen, uit «elke de namen der tot levering van eieren ver plichtte inwoners, het stipte getal hunner ïeghennen en het getal der geleverde eie ren blijkt. De juistheid dezer lijst moet door den burgemeester en e«n lid van het Bevourradingskomiieit door handteeke- uing bevestigd worden. 3. De gemee .ten regelen gemeen- schappelyk met het Bevoorradingskomi- teitüe levering der eieren. 4. Wordt het voorgeschreven getal eieren totaal geleverd, thans worden 10 p, c. der geleverde eieren als premie voor goede levering ter beschikking van het Beuoorradingskomiteit gesteld. Ontbreken er aun de gelieule levering tot 5 p. c., thans worden slechts 6 p. c. der geleverde hoeveelheid als premie toegestaan. Ont breken er 5 10 p. c., thans worden slechts 3 p. c. der geleverde hoeveelheid als pivmie toegestaan. Is de levering nog miuder, thaus wordt er hoegenaamd geen premie toegestaan. De verdeeling der als premie toegestane eieren moet door de gemeenten gemeenschappelijk met het Bevoorradingskomiteit geduan worden. Iu d» eerst» plaats dienen er kinderen en zieken iu aanmerking te wordeu genomen De grondslagen van verdeeliug moeten aan de Kommaudanturen voorgelegd worden. §5. leder bezitter is verplicht zijn stapel van kiekens en ook van ander pluimgedierte op het tegenwoordig getal te houden. Eeue vermindering mag niet plaats hebben daarentegen zal eene ver meerdering van het pluimgedierte «en belangrijk voordeel opleveren. Iedere af en toegang moet binnen de tweedageu ter kennis der gemeentebesturen gebracht wordeu. Oude leghennen, alsook andere kiekens eu gevogelte mogen alleen met toelating der Kommandantur geslacht worden. 6. De prijs der eieren wordt be paald op 15 centiemen per stuk, vrij gele verd aan de Etoppenkommandantur. 7. Overtredingen dezer verordening worden met ten hoogste 3000 murk geld boete en met gevangenis tot dén jaar of met eene dezer straffen gestraft. Buiten Uieu kan voer gemeenten, die onvoldoend geleverd hebben, eene dwangbelastiug (Cou tribui ie) gevraagd worde». Zijn bevoogd de militair*' besturen. E. H. O., den 10 April 1917. Der Etappeninspekteur, ,von Schickfus, Gen. der Infanterie. 317 SCHIKKING over de ver2orglng der burgerlijke bevol king met vleesch in 't gebied van het 4® leger. 1. Volgens schikking van 'c A. O. K. 4 N° 21600 II. Aug. v. 8-12-16 komen tot nader bevel aan iederen persoon der be volking, met uitzondering der kinderen onder 1 jaar, por week 75 gr. vleesch uit de veestapels van 't land toe. De verde.-ling geschiedt door de ge meenten met medewerking van 't Bevoor- radingscomiteit. Ten einde do verdeeliug te coiitrulueren, moeten vleeschkaarten gebezigd worde», welke door de Groepen konmundo's endoor de Etappen Inspektion dienen ingevoerd te worden. 2. Het slachtvee moot wekelijks aan de gemeenten aangewezen worden met aan duiding der verscheidene neesten, volgens hun nummer (Vder monsteringslyst). Het voor de gemeenten bestemde slacht vee moet principieel in slachthuizen ge slacht worden (slauhtttuledwaiig), welke door doGroepen eu de Etappen Inspektion dienen ingericht of bestemd te worden. Nadere voorschriften ertoe zullen de Groe- pwiikomnuiido'seu do Etappen Inspektion uitvaardigen. Zy zijn bevuead iu byzundere omstandigheden uitzonderingen teuguuste der huisslaolitingeii toe te staan. Alle van 't bedrijf der slachthuizen of elders voortkomende afvallen moeten zorgvuldig verzameld en afgeleverd wor deu (huiden, talk, beenderen). 3. Tot bevordering der teelt en van het mesten van zwijnen zal aan de inwoners het slachten van zwyueu voor de eigene huishouding op volgeude voorwaarden toegestarn worden a) Hetloveudgewicht van hette slachten zwiju moet ten minste 75 kilos bedragen; hei zwijn moet door den eigenaar zelf ten minste 8 weken gemest zyn. b) Principieel moeten ter vervanging van het geslacht zwijn binnen 14 dagen na de slachtiug ten minste twee higgens (varkeutj' s) tot verdere mestiug geplaatst worden, in byzoudere omstandigheden kuuuen de Groepeukommaudo's eu de Etappen Inspektion uitzonderingen toe staan. d) De zelfslachtende huishoudingen ver- krygen als byzoudere gunst 20 p. c. van 't slachtgewicnt van het zwijn zonder aau- rekeiiing op het hun toekomende vleesch rantsoen, Buitendien is het toegelaten dat het aan de huishouding toekomende vleesohrautsoen voor een zekeren tyd, maar ten hoogste voor 9 maanden, voors- hauds van het geslacht zwijn mag ontvan gen worden. Voor deu duur van dezen voortontvaug moet de vleeschkaart inge. trokken wordeu. Het overige gedeelte van het vleesch wordt aan de gemeente toege wezen en moet op haar vleeschrantsoen aangerekend worden. d) Het is toegelaten aan verscheidene huiskovdingen, welke slachtzwijnen voor de behoeften der soldaten en gemeenten byzouder talrijk en goed gemest geleverd hebben, de gemeenzame slachting van oen zwijn toe te staan, op voorwaarde dat elke huishouding te voren teu minste 2 slaohtzwijneu geleverd heeft. Elke toelating tot slachten voor de eigene huishouding moet door de Orts of Etappenkommaudantur schriftelijk ver leeud worden en moet bevatten jyaara eu woonpluats des eigenaars, het nummer ouder hetwelk het te slachten beest op de monsteringslyst ingeschreven is,ouderdom üjj Imud gMElsfet vanj)$ti>$e3k De toelating mag slechts overhandigd worden, na dat de bezitter van het vry te geven zwijn een bewijs onderteekend heeft hein verplichtende tot liet plaatsen van 2 biggen (varkentjes) binnen 14 dagen na de slachting, voor zoover hij niet van het plaatsen van biggen ontslagen is (cijfer 3 n). Het plaatsen der biggen moet nauw keurig worden nagegaan'. Zouden beide of een dezer biggen te gronde gaan, thans moet dadelijk voor vervanging gezorgd worden! De zelfslachtende huishoudingen zijn ook aan den slachthuisdwang ouderwor- voor zoover deze voorgeschreven is. (cyier 2). Eeue nieuwe huissslachting mag opzijn vroegst na verloop vau 9 maanden plaats hebben. Op iedere Etaqpenkommandantur moet eene bijzondere lijst gehouden wor deu van de biggen die op deze wijze tot mesten geplaatst zijn, bevattende Naam en woonplaats van den mester en deu kooper alsook de kenteekening der biggen (oornummer) st den van formulieren worden op aanvraag door do Laudbouw- afdeeüng der Et. Insp. 4 geleverd. 5. 4— Voor 't overige dient de teelt en het mesten der zwijnen bevorderd te wor den door verlichting der ruiling van biggen onder toezicht der Etappen kommundanlureu, b. v. door inrichting van biggeümarkten, bezorging vau voe- derinidilelen, waarbij de beste kweekers en mesters in de eerste plaats dienen uagOusligd te wordeu, alsook op andere aan do bestaande omstandigheden Leant woordeiide wijze. 6. Noodgeslachte beesten (runderen, zwynen, schapen, paarden) moeten in elk geval volgens bevel der Groepeakomman dos en der Et. Insp. aan de slachthuizen of aan de veldslachtorijen geleverd worden. Het bloed van noodgeslachte beesten moet iu oen zuiver vat (emmer) gedaan en ins gelyks afgeleverd worden. Het is verboden noodgeslachte beesten te villen en aan stukken te snyden, voor dat zy aan 't slachthuis geleverd en door deu veearts onderzocht zyn. Daarentegen moot voor het vervoer de buikholte door e«ue laugssuede geopend worden, zonder nochtans de darmen en het ingewand te oezeeren of er uit te halen. 7.Wie bestemmingen dezer schikking overtreedt wordt met ten hoogste 5000 mark geldboete eu gevangenis tot 2 jaar of met eeue dezer straffen gestraft, voor zoover er elders niet hoogere straffen toepasselijk zyn. Achtergehouden beesten eu deeleu ervan kunnen verbeurd verklaard worden. 8. Zijn bevoegd deDuitsche militaire rechtbanken eu militaire besturen. E. H. O., den 15 April 1917. Der Etappeninspekteur, von Schickfus, Gen. der Infanterie. Het oorlogsmanifest ran President Ufilson Oproep tot het voortbrengen van levensmiddelen voor de Verbondenen. WASHINGTON, 16 April. President Wilson heeft den volgenden Oproep aan de Amerikanen laten verspreiden Medeburgers liet deelnemen van ons geliefd vader land aan den gruwzame» oorlog voer democratie en meiisciienrechten. die de heele Wereld onderste boven geworpen heeft, brengt voor het leven en de hande lingen der natie zooveel vraagstukken op den voorgrond, die dadelijk overweging en oplossing vergen, dat ik hoop van u allen de toelating, te zullen bekomen om «enige ernstige raadgevingen QA'iu>i- JiUlfcüQjQi U alloutejifiUteu Wij brengen onze vloot in allerliaast op oorlogssterkte en zijn aan den gang gegaan om een groot leger in te richten en uit te rusten. Maar dit zijn slechts onderdeelen van de groetsohe opdracht aan dewelke wij ons gewtjd hebben. De zaak voor dewelke wij kampen, omvat voor zoover ik het thans overzien kan, yeene de minste zelfzuchtige bijzaak. Zooals wij het gelooven en ook svenschei*, kampen wij uilsluitelijk voor de reehten der Menachheid, voor den toekomstigen Vrede en voor de algemeene veiligheid der Wereld. Om deze grootsche zaak waardig en met goede uitslagen te kunnen doorvoe ren, moeten wij ons zondereenig gedaoht aan eenig voordeel of stoffelijke winst, met krachtdadigheid en verstand, die te gen de grooto onderneming moeten op wegen, in den dienst der Menschheid stellen. Wij meeten het ons klaar en duidelijk voerden geeststellen, hoe groot onze opdracht is en wat zij allemaal kan eischen van enze bekwaamheden en van onze offerwilligheid. Wat hier nog volgt, zijn de dingen die wij naast den strijd moeten volbrengen en goed moeten volbrengen, eu zonder dewelke de kamp te vergeefs zou aange vat worden Wij moeten levensmiddelen in grooten overvloed voortbrengen, niet alleen voor ons eigen zalven en voor ons eigen léger, maar ook voor een aanzien lijk deel der volkan met dewelke wij gemeeno zaak gemaakt hebben, aan wiens zijde wij kampen om hen te ondersteunen en te helpen in den strijd. Verder moeten onze werven schepen met honderden van stapel laten loopen, die dagelijks, trots de Duitsche onderzee ërs, het noodige overbrengen naer de andere kusten vau den Oceaan. Onze fa brieken, onze mijnen en onze akkers moe ten allerhande materiaal in overvloed leveren, som ons eigen land- en zeeleger voor den oorlog uit te rusten en om ter zelfder tijd ons eigen volk, voor hetwelk de dappero strijders niet meer zullen kunnen werken als zij in het vuur zullen staan, van al het noodige ruimschoots te voorzien. Wij moeten de legers in Europa, die wij terzijde zullen staan, kleeden, uitrus ten, vo»den en helpen, en daarom moeten wij ook de ourop»«sche nijverheden voor zien van de noodige grondstoffen. Wij moeten kolen zenden voor de oorlogs schepen op zee en voor duizenden fabrie ken op het land. Wij moeten naar het vasteland staal in overvloed zenden, waarvan oorlogsmateriaal en wapens kunnen gemaakt worden, waarvan riggels kunnen gemaakt worden voor delspoor banen achter de fronten, waarvan wagens en lokomotieven kunnen gemaakt worden in vervanging van de massa die dagelijks aan stukken gescholen worden. Wij moe ten in overvloed zorgen 6voor muildieren, paarden en runderen, voor dat alles wat de volken in Frankrijk, Italië en Rusland zich in vredestijd zelf wisten te bezorgen en ter bezorging zij thans niet meer be schikken over het voldoende getal men- schen, machienen en ander materiaal. De groote hoofdzaak voor ons eigen volk en voor de volken met dewelke wij samenwerken, bestaat in de overvloedige voortbrengst en bezorging van allerhande levensmiddelen. Het gewicht van enne aan alle behoeften voldoende voortbrengst i fan leve.tjsiüklilalsn 3taAL/.ïaör dit iüir

De Volksstem | 1917 | | pagina 1