Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk: gevechterrein Turksche fronten De onbeperkte Duikbootooriog boypn alles. Zonder toereikende bezorging met levensmiddels voor de legers en de volkeren die in den oorlog betrokken zijn, zou het grootsch ondernemen, dat wij ons aangetrokken hebben, mislukken en in elkander storten op eene ellendige wijze. De wereldsche voorraad van levens middelen is betrekkelijk gering. Niet alleen gedurende dezen moeilijken lijd des oorlogs, maar ook voorlangen tijd na het einde ervan, moet ons eigen volk en een aauzienlijk deel der Europeesche volken kunnen rekenen op onzen oogst. Van de farmers onzes lands hangt dus in groote maat het lot der aardscbe volken af. De tijd is kort en het is van liet groot ste belang dat al het mogelijke gedaan worde, zoo spoedig mogelijk, om voor een overvloedigen oogst te zorgen. Ik doe dan ook een dringend beroep op de jonge en do eudere mannen, op de tot vlerken in staat zijnde knapen des lands, opdat zij zich in groote scharen aan den landarbeid zouden begeven, opdat er, staande voor eene zoo groote zaak, geen arbeid en geene moeite zouden gespaard werden. Ik doe iu het bijzonder een beroep op de farmers van het Zuiden en verzoek hun driDgend, uitgestrekte landen met graan te bezaaien en veel katoenboomen te planten. Zij kunnen loeh hunne vader landeliefde niet beter betoonen dan door af te zien van de ongehoorde hooge prij zen die voor het katoen aangeboden wor den, dan door het leveren van overgroote boeveelheden allerhande granen, waardoor zij. op edelmoedige wijze de volkeren zouden helpen voeden die kampen voor hunne vrijheid, voor hunne have en hun goed. Eene uitstekende gelegenheid om de macht van eene groote democratie te too- uen, is voor ons gegeven en wij zullen wel toonen dat wij daartoe opgewassen zijn. In den oproep heet het dan onder meer: Den tusschenhandelaars roep ik toe Gij hebt thans de gelegenheid oin gewich tige, onbaatzuchtige diensten te bewijzen. Alle oogen des lande zijn naar u gericht. Het land verwacht van u, zoowels als van alle anderen dat gij verzaakt aan uwe gewone winsten van den handel en dat gij goed zorgt voor de inscheping van allerhande waren, materiaal en vooral levensmiddelen. Den bedienden der spoor wegen zeg ik dat de grootste verantwoor delijkheid op hen weegt terwijl zij er voor te zorgen hebben dat de leveusade- ren van het vaderland werkzaam blijven. Den groote kooplieden zou ik moeten mogen zoggen «dat zij tegen kleine win sten voor speedige bezorging zouden moe ten zorgen», en den scheepsbouwers zou ik willen op het hart drukken dat leven en oorlog hoofdzakelijk van hen afhangen Levensmiddelen en oorlogsmateriaal moe ten over de zeeën gebracht worden, zon der rekening te houden van 't gotul der schepen die in den grond geboord worden De schepen die tot zinken gebracht wor den, moeten vervangen, dadelijk ver- vangeu worden door nieuwe Den mijn werkers roep ik toe dut leger, aanvoer ders en staatslieden machteloos zijn, wanneer zij nalatig genoeg zijn om niet alle hunne plichten te volbrengen. Den fabrikanten van oorlogsmateriaal roep ik toe, dat de heele natie van hen terecht verwacht, dat zij alle afdeelingen hunner nijverheden zoo spoedig mogelijk zuilen herinrichlen en voliedigen en dat zij de algemeene voortbrengst zooveel mogelijk zullen bespoedigen, terwijl ik aan alle andere workers en bedienden zeg dat elke menscli, die zijn vaderland op recht lief heeft en zijne vrijheid bemint, .op hunne hulp en diensten staat te wach ten Ais slot vordert Wilson alle Amerika nen op, om spaarzaam te zijn en bunue behoeften te beperken. Duitsche bron HERLIJN, 23 April. Front veldm. kroonprins Rupprecht van Beieren Tusschen Loos en den spoorweg Atrecht Kamerijk duurde gisteren de geschutstrijd voort. Benoordoosten Lens drongen de Engelscke aanvalstroepen op 500 meter breedte in onze voorste loop graven. Zij werden door tegenaanval teruggeworpen. Ook 's nachts bleef het vuur krachtig. Heden ochtend zijn na trommelvuur de infanteriegevochten op een breed front begonnen. Front Duitsche kroonprins In den voormiddag was benoordoosten Soissons de vuurbedrijvigheid levendiger. Van 's namiddags af bevochten langsheen de Ai8ne en in Champagne de artilleries el kander met aangroeiende hevigheid. Handgranatengevechten hadden plaats op den Chemin des Damenrug. Een krachtige Engelsche aanval beneordwes- ten La Ville au Bois zukte met booge verliezen ineen. Tusschen Prosnes en bet dal van de Suippe, braohten aanvallen den vijand geenerlei voordeelen bij. Wij maakten aan den Mout Haut, bezuidwarten Moron- villers, en door binnendringen in de vijandelijke stelling bezuiden St Marie au Py, meer dan 50 gevangen. Front veldm. Hertog Albrecht van Wurtemberg Niets nieuws. Onze vliegers schoten vijandelijke kabelballons in brand en brachten in luchtgevechten 11 vliegtuigen ten val. Ritmeester Vrijheer von Richthofan bleef voor 46, luitenant Wolff voor de 20 maal overwiunaar. De vechtafdeelingj; van Ritmeester von Richthofen heeft tot gisteren 100 vijandelijke vliegers geveld. Fransclie bron PARIJS, 22 April. In de streek van St. Quentiu is het artilleriegevecht tijdens den nacht tamelijk hevig voortge zet. Tusschen de Aisne en Chemin des Dames hebben de Franschen nieuwen vooruitgang gemaakt, ten Noorden van Sancy en Jouy granaatgevechten in de streek van Hurtebise. In Champagne schermutselingen van patroeljen en gra naatgevecht ten Westen van Navarin. Betrekkelijk kalme nacht overal elders. Gisteren avond hebben Duitsche vlie gers talrijke hommen geworpen in de slreek van Duinkerke. Drie personen zijn licht gekwetst geworden. De schade is onbeduidend. PARIJS, 22 AprilTusscheu de Oise en deSomme is de geschutstrijd zeer hevig geweest, binst den dag in de streek be zuiden St Quentin en benoorden Duvillers. Tusschen Soissons en Reims, lusschen- poozende geschutsaktie in verschillende vakken. De Duitschers hebben de stad Reims verwoed beschoten. I11 Champagne is de dag gekenmerkt geweest door een reeks tegenaanvallen der Duitschers op de hoogten die de Fran schen bezet houden in het blok van Mo- ronvillers. Een hevige aanval tegen den Mont Haut is na een levendig gevecht gefnuikt geworden het machiengeweervuur en de tegenaanvallen hebben de Duitschers bloedige verliezen toegebracht. Een Duitsch bataljon dat rond 17 uur benoordwesten den Mont Haut gesigna leerd werd, is onder vuur genomen ge worden en uiteen gejaagd dooden op het terrein achterlatend. Een andere poging tegen een meer oostwaarts gelegen hoogte is eveneens afgeslagen geworden. Niets te vermelden op het overige front. Duitsche bron BERLIJN, 23 April Herhaaldelijk lag levendig vuur der Russische artillerie op onze linies. Het werd krachtig beant woord. Het werpen van hommen door Russische vliegers bij Lida werd door luchtaanval op Molodatschno en Turez, respektievelijk bij noordoosten en bezuid oosten Minsk vergolden. Oosfeiirijksche berichten WEENEN, 23 April. Op de drie krngstooneelen, niets van belang. Russische bron PETROGRAD, 22 April. Westfront In den omtrek van Wladjmeer Wohjnisk deed eene vijandelijke kompagnie ge steund door artillerievuur, een aanval bij Sohelwend.Zij werd door ons geweervuur en granaten naar hare loopgraventerug gedreven. Ten zuiden van Brzezany liet de vijand eene ketsmijn springen. De ontploffing had plaats tusschen de vijan delijke mijnen en onze draadversperrin gen. Op het overige front gewoon vuur tusschen verkennersafdeelingen. Roumeensch front In de streek van Kezdi, Vazarhely vielen vijandelijke afdeelingen onze vooruitgeschoven posten aan en drongen ze terug. Doer een tegen aanval konden wij onze oorspronkelijke lijn terugnemen. In den omtrek van Kotulung, ten noord wesle van Braila, beschoot onze zware artillerie met goeden uitslag een vijandelijk bataljon dat zich aan 't oefenen was. Op het overjge front gewone vuurwis- selingen tusschen verkennersafdeelingen. Italiaan sche bron ROME, 22 April. In het Lagarina- dal trof ons goed vuur de brug van Sacco en vernielde er een deel van. In het Posenadal.j werd een vijandelijke inval in be buurt van Laghi door onze troepen dadelijk terugge9lage«- Op het Juliache front artilleriebedrij vjgheid in de streek van Gorz en op den Karst. Onze afdeelingen drongen iu een voor uitgeschoven vijandelijke stelling in het klein Jamianodal ed veroverden er veroverden er wapens en munitie. Een onzer luchteskaders wierp gisteren bom men op het apoorwegkruispunt, tusschen Prebacina on Dornberg. Alle vliegtuigen zijn op ons gebied teruggekeerd 's Nachts deed een vliegtuig een nieuwen aanval op dezelfde slreek en koerde ongedeerd naar zijne stemplaats terug. Duitsche bron BERLIJN, 23 AprilOp den oostelij ken oever van deWardar en bezuidwesten het Doiranmeer, lievig [geschutvuur, dat slechts aan het Doiranmeer door een E11- gelschen aanval werd gevolgd. Hij werd door de Bulgaarsche troepen afgeslagen. Een onzor vliegtuigeskaders nam uit de lucht aan den strijd deel. Bulgaarsche bron SOFIA, 22 April.Balkanfront: Aan de Cervena-Stena en op de Hoogte 1050, in de bocht van de Cerna, tijdelijk hevig geschutvuur. Tusschen de Wardar en het Doiranmeer, hevig vijandelijk vuur dat '3 namiddags tamelijk levendig werd. Bezuiden het Doiranmeer in de vlakte van Serres tot aan de uitmonding van de Stroema, geschutvuur. Roumeensch gevechtsterrein Rust. Turksehe bron CONSTANTINOPEL, 23 April. Irakfronl Op den rechteroever van de Tigris begonnen nieuwe gevechten, welke nog niet geëindigd zijn. Op den linkeroever hebben wij onze vooruitga- schovene afdeelingen eenige kilometers achteruitgebracht. Sinaifront De vijand welke bij Gasa geslagen werd, heeft zijn rechtervleugel nog verder teruggetrokken en werkt thans aan het oprichten zijner verdedF gingMteilingen. Hij heeft een aantal nieuwe stellingen ingericht, ter verdedi» ging van zijn rechtervleugel. Naderhand is nog geméld, dat er bij Gasa 100 onge- wonde gevangenen ingebracht werden, j Dit betrekkelijk gering aantal verklaart 1 zich door de verbittering waarmede op I beide zijden gestreden werd. Talrijke geweren en eenige automatische geweren werden veroverd. Van de zware pantser wagens (tanks) welke de vijand in het vuur bracht, werden er drie vernield, op de overige fronten geene bijzondere gebeurtenissen. AVON DBERICHTEN VAN HET DUITSCH HOOFDKWARTIER BERLIJN, 22 April. Hevige ge schutstrijd in enkele sektoren van het Atrecht front. Voetvolkgevechten zijn bij Loos aan gaug. Aan de Aisne en iüt 1 Champagne verliep de dag meesta) rustig, slechts benoord westen Soissons, levendig vuur. BERLIJN, 23 April Op het slagveld van Arras is do nieuwe Ewgelscge aanrol heden onder de zwaarste verliezen, zon' der uitslag mislukt. Aan de Aisne en in Champagne, nu ea dan hevig artilleriegevecht. In het Oosten, niets wezenlijks. MADRID, 21 April. Visschers hèb« ben bij Gijon twee verlatene booten ge- vonden. De eene droog het opschrift «Lorida» Barcelona, de andere slechts het woord Bergen. De stoomer «Lorida» 2000 ton, is kortelings van Gijon naar Barcelona weggevaren. Daar berichten hieromtrent niet bij de hand zijn, is het te veronderstellen dat hij tot zinken werd gebracht. KOPENHAGEN, 22 AprilHet Deen» scbe ministerie van Buitenlandsehe-Zaket* deelt mede Een telegram van het Deeu- sciie konsulaat te Rotterdam meldt, dat de Deensche schooner Fram op rein van Engeland naar Aarhus, |met eene lading kolen, inde Noordzee tot zinken gebracht werd. IN DE LUCHT VAN DE HOLLANDSCHE GRENS, 23 April. Uit Vlissingen wordt gemeld Heden namiddag moest een Engelsche vlieger, bij Oostburg, wegens schade aan zijn motor neerdalen. De vlieger werd geïnterneerd. TURKIJE Afbreuk van Turkije met Amerika CONST ANTINOPEL, 21 April. I)e Turksche Telegraphen Agentur Mifli meldt Tengevolge der verklaring van den oorlogstoestand tussohen de Veree- nigde Staten en Duitschland heeft de 08maansche regeering aan het gezant schap te Constantiuopel medegedeeld, dat zij het voorbeeld der verbondene Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie de be trekkingen met de Vereenigde Staten af gebroken heeft. CONSTANTINOPEL, 21 April. Het Amerikaansch gezantschap werd tegen den avond door de Porte officieel van de afbreuk der betrekkingen in kennis ge steld. De gezant Elleus zal, daar hij aan typhus lijdt nog eenigen tijd te Constan- tinopel moeten blijven. Zijn toestand zou zich sinds gisteren gebeterd hebben. CONSTANTINOPEL, 21 April.— Ten gevolge van het afbreken der diplomati sche betrekkingen tusschen Turkyë en de Vereenigde Staten van Amerika, welke de bescherming der vijandelijke onderda nen in Turkyë op zich genomen had, heeft Holland thans de besoherming der Russi sche, Engelsche en Fransohe belangen, Spanje, deze der Ilaliaansche, Roumeen- sche en Montenegrijnsche, Zweden deze der Amerikaansche en Servische onder danen op zich genemen.

De Volksstem | 1917 | | pagina 2