DE ARMEN VAN PARIJS Plechtige wijding van Z. D. Hoogw.Mgr.SEGHERS, Bisschop van Gent Reparatie Mobilaire voorwerpen IJzermagazijn SINGELYN Beste Waes klaverzaad BORSTELS Fabriek van Scheikundige Lanövelten en Supsrphosphatan ACHILLE EEMAN, AALST bij ALFONS GHEYS ZAAILAND Mjs, Zaailanden en Bosch Land te Moorsel Liefhebbers van gezond Bier GERES WIT BIER Benzol Molendries, 7 en 9 AALST BURGERS koopt voor uw profijt GENTRAL-CItfEMA 5, 6, 7 MEI 1917 Groot Volksdrama in 3 deelen naar het stuk van J. Mary, KAASMAKERS Beste Stremsel en Keaekleursel Deeusoh te bekomen met gr. afslag, brj Casimir Verbelren, Nazareth- etraat, 68, Aalst. Hoedanigheid ge waarborgd. 952 te bekomen bij E, Bogaerts, Aalst 3, Botermarkt, 928 PETROL Eerste kwaliteit van zuivere Amerikaan- •che petrol, aan G,50 fr. de liter, te verkrij gen bij Ed. MATTHYS Meire.Ook te koop eene partij Walen- kloefen (hard hout) voor mans, vrouwen en kinderen. 962 Men vraagt te koop alle soorten ven Hon den. Zich te wenden bij M. Van Cutsem Heotor, Sint (Jauiiel straat, n. 16, Aalst, Zoutstraatpoort. 969 Wokelijksche aan komst eener groote partij Borstelsstraat1 ragers, vloerboratels en scliuurberstels. Pudding, stoof- en kuchalglans, enz. aan ▼oordeelige prijzen. Bijzondore prijzen voor voortverkoopers Hipp. DE VIS Fitter Couckestraat, 50, Aalst. 971 HUIS GESTICHT IN -1876 De voorraad Landwetten zeer beperkt zijnde raden wij de landbouwers aan zich op lijd te voorzien van CHeitlioka vette (WITVET) voor Aardappels, Beeteu, Granen, Haver, Hovenierderij, enz. Alsook vanKALI6UPER voor Klavers. 826 Voordeeligste prijzen en geioaarborgden inhoud. Men wende zioh zeoals vroeger, ten fabrieke Hoogevesten. Ook te bekomen Superphosphaten, Potaschzouten. IJzerslakken, enz. Alle systeemen van Naaimaehieneo worden spoedig, goed en goedkoop hersteld in het Huis PHOB3VIX 77, LEOPOLDSTRAAT, AALST, (Kattestraat) MECANICIEN 713 Op aanvraag begeeft men zich ten huize, on verschillig waar het machten gekocht is. Naalden en toebehoorten aan den ouden prijs. Ooede occasiemachienen te koop OPENBARE VERKOOPING van EEN WOONHUIS te AALST, Moorselbaan De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal openbaar verkoopen Een Woonhuis, te Aalst, Moorselbaan, 70, seklie E, n. 536a. groot la. 3 c. Bewoond door J. B. Van Cauter.aan 3,50 l'o. per week. Enkele zitdag: Dijnsdag 15 Mei 1917, om 2 uren namiddag, ter herberg Café Universel te Aalst, Groote Markt, bij den .heer Vam de Perre Gustaat'. 9(73 Studie van den Notaris TIBBAUT te Aalst. Uit der hand te koop 1. Verscheidene Handelshuizen en gronden te Aalst. 2. Land te Aalst, St. Job, groot 46 a. 80 c. 3. Land te Nieuwerkerken, gezegd Penne of Briikauter groot 62 aren 10 centiaren. 4. Land te Nieuwerkerken, Briikauter, groot 62 aren 10 centiaren. 5. Land te Nieuwerkerken, Edixvelde, groot 30 aren 20 centiaren. 6. Meersch teErondegem.GrootenMeersch, groot 13 aren 90 centiaren. 970 Openbare verknoping van een goed perceel TE WELLE De Notaris VAN OU- DlNHO VB, verblijven de te Benierhoutem, zal namens de eigenaar in het openbaar en aan den meestbiedende ver- Vijftig aren tachtig centiaren Land,gelegen te Welle, op Langeveld aangewezen ten kadas ter sectie A, num. 374, Dalende oost d'epven be Mets, zuid De Rudder, west de Dreveen noord Jan 't KiuL. In gebruik bij d'heer Constant Ghysels. Enkiuc zitdag: Woensd. 23Mei1917 om 3 ure namiddag ter herberg van Gust. Van deri Storme, te Dender- hautem, Éjigenstraat. Voor nkdere inlich tingen wende men zicli ter studie van den No- taFis Van Oudbnhove, voornoemd. Door sterfgeval OPENBARE VERKOOPING van te AALST, Veldstraat, 17 De Notaris Paul BEMAN, te Moorsel, zal namens d'erven van wijle Dame W* Guetaaf Fiedrix-DeRaymaekers, te Aalst en ingevolge bevelschrift verleend dooi den heer Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg te Dendermonde, op Dinsdag 8 Mei 1917 om 1 ure namiddag, te Aalst, Veldstraat, n. 17, over. aan tot de openbare verkoo- ping van alle de meubels zich aldaar be vindende en bestaande namentlijk uit: Bedden in acajou met ressort, matrassen, sargiën, sprijjen, ijzeren bed met toebe hoorten, lavabos in acajou en andere, nachttafels, lavabogarnituren, kassen, tafel in acajou met marmeren blad,canapé eu stoelen in acajou, zetels, gewone tafels en stoelen, stoven met toebehoerten,kap stok, lampe- beige, schouwgarnituur spiegels, piëdestallen en andere kleine versiersels, slors, gordijnen, banken,dra- peaustok en dergelijk, kuipen, manden, waschmachien, linoleums. Verscheidene keopen bloempotten, ledige flessclien en brandhout. Gewone voorwaarden. Komptanle he taling met gepast geld. De Notaris MEERT, te Erpe, zal met ge win van palmslag en gelagen in het openbaar verkoopen: 8TAD AALST Een Handelshuis, we/.ende voortijds de Apothekerij van wijlen M. öenolt De Waele. ten voorhoofde aan de Kerkstraat, gekadas treerd sectie A, nummer 869, groot 70 cent aren. Bewoond door den lieer Klinkenborg. Mei 1917 Zildaeen In"el 8> iil gan Verblijf Dinsdag 28) talken. om 2 ure namiddag, t.r herberg het Land van Riem», gehouden door M. I Van Landuyt, te Aalst, Groote Markt GRON DKREDIET VAN BELGIE Geldleeningen mits hypotheek aan intrest te beginnen van 4 */0 of aflosbaar met drijmaandelijltsclie betalingen. Uitgave en vernieuwingen van obligatiën aan 4 intrest. Uitbetaling der coupons •Grondkrediet» zonder kosten. Inlichtingen te bekomen Ier studie van Notaris EEMAN te Moorsol en in het Bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold* straat, N. 9. 803 OPENBARE VERKOOPING van gelegen te Wiohelen, Massernen, Cherscamp Moorsel en Baerdegem De Netaris MEERT, te Erpe, zal namens wien het beheert met gewin van palmslagen en gelagen, open baarlijk verko.pen GEMEENTE WICHELEN Koop 1. Een perceel Land, ter wijk gekend ten kadaster onder de sectie B, num mer 1632a, mot eene grootte van 36 aren en volgens titel groot 41 aren 20 centiaren. Koop 2.— Een perceel Land, ter wijk Heyde, gekend ten kadaster onder sectie B, ex 1632c, met eene grootte volgens titel van 33 aren 79 centiaren. Koop 3. Keu perceel Land, ter wijk Heyde, gekend ten kadaster onder sectie B, nummer 1632c, met eene grootte van 30 aren 50 centiaren. Koop l, 2 en 3 zijn gebruikt door M. Alois Coppens, te Wichelen. GEMEENTE MASSEMEN Koop 4. Een perceel Land, op Weyveld, gekend ten kadaster onder sectie D, deel van nummer J 86a; groot 42 a. 42 cent. Koop 5. Een perceel Land, op Weyveld gekend ten kadaBter onder sectie D, deel van uummer J86a, groot 56 aren 55 cent. Gebruikers M. Eugène De Keuleneer M. August Do Moor, te Massemen GEMEENTE CHERSCAMP: Koop 6. - Een perceel Bosch, beplant met Kanadaboomen en Elshout, aan den Kerke- weg, gekend ten kadaster onder sectie C 18, groot 73 aren 80 cent. Onverhuurd' GEMEENTE MOORSEL: Koop 7.- Ben perceel Land, gelegen op de Hoeve, gekend ten kad. onder sectie E nr 83d, groot volgens kadaster en titel 62 a' 40 centiaren. Verdeeld in 3 gelijke deelen! Gebruikers MM. Victor en Loui6 Uytter- sprot, Al ions Van Gysegemen vrouw wedu we Englebert-Saeys, te Moorsel. GEMEENTE BAERDEGEM Koop 8. Een perceel Land, op het Mut- sereel, gekend ten kadaster onder sectie E nummer 318, groot 35 aren 60 centiaren Gebruikers MM. Frans|Van den Broeek en brans Kindermans, te Meldert ZITDAGEN: Voor de goederen gelegen onder Wichelen Massemen en Cherscamp. Instel Donderdag 10 Verblijf Donderdag 24 ™exl9l7 telkens om 2 ure 's namiddags, ter herberg In Lede, - gehouden door Emiel Van den Bossche, ie Wichelen, Heyde. Voor de goederen gelegen onder Moorsel en Baardegem. Instel Dinsdag 15 Verijl Ijl' Dinsdag 29 ei I®I? telkens om 2 ure namiddag, ter herberi? van Jan Merckx, te Moorsel, Statie. De koopers worden vriendelijk verzocht op den dag der toewijzing hunne trouwboek jes oi uittreksels van de geboorteakten, met hunne coutributiebiljetten mede te brengen OPENBARE VERKOOPING van een perceel De Notaris SCHELFHOUT, te Oordegem, zul voor rekening van zijn ambtgenoot den Notaris DE VIS. te Aalst, openbaar verkoo pen Een goed perceel Maailand te Moorsel, wijk Langroot, sectie B, n. 12, groot 16 aren 29 centiaren. In gebruik bij de weduwe Van Humbeeck. Enkele zitdagZaterdag 12 Mei 1917 om 1 uur namiddag, ter herberg van den heer Petrus Moortgat, te Moorsel, aan de St Stephanuskapel. VRAAGT 868 het verfrisschend en aangenaam van onze Voorouders Aanbevolen aan personen met zwakke spijsverteringsorganen. CALLEBAUT, WIEZE. in 't groot en in 't klein De Smet Ntouleschettsstraaft, 15 bit AALST 885| Eenig dépot veor SQSIELOOZE lltl Aalst en Omliggende van nieuw verbeterd model, gebloemde Keu- keu jachten in majolique\ en der draagbare BAKOVENS PIETERS in gemetst steen en ijzer.| Blokmakersalam, ge waarborgd van snede. Waschmaohienen, Wringers, Raapmolens, Strooisnijders, vertinde Melkkannen in .11» groolteii; Ziften voor meel graan en zaden Verders al de arlüfels betrek, hebbende tot den ijzerwinkel. 818 TtF.T NTKL'W Vegetarn.cn Kookboek XXm* JAAR N'97 4 centiemen bet noauner O On di HJÏ7 DE VOLKSSTER Dinkker-Uitgever J. Van Nuffbl-Db Gendt Buroeien - Kerkstraat. 9 hn 22, Aalst Gisteren, 1 Mei, heelt, te 9 ure, in de hoofdkerk van Sint Bavo, de plechtige bisschopswijding plaats gehad van Z. D. Hoogw. Monseigneur Emiel Johannes- Gerardus-Maria-Jbzef Seghers, XXV® Bisschop van Gent. Het weder was overheerlijk en de toe vloed van geloovigen kolossaal. Gezien de omstandigheden, werden er geene ofncieele uitnoodigingen gedaan. De overheden welke de plechtigheid bij woonden waren er officieus en uit eigen beweging gekomen. GanScli de verleden week waren ver scheidene timmerlieden, tapissiers, schil ders en bloemisten in de weer om de kerk een plechtig, feestelijk uitzicht te geven, ter eere van den nieuwen Kerkvoogd. In den middenbeuk, aan de trappen die tot het hooge koor leiden, is een groot ver boog aangebracht. Op dal verhoog dat eenvoudig versierd is, bevinden zicli twee altaren op liet grootste der twéé, vlak aan den ingang van liet koor geplaatst, prijkt een kruis» beeld omringd door zes kandelaars; rechts is een tweede altaar en links van liet ver hoog is een troon met baldakijn aange bracht. De plankenvloer van het verhoog is bedekt met zware tapijten. Het koor is versierd met Pauselijke vlaggen en met roode en gele vlaggen, de kleuren van den nieuwen bisschop. Iu het hoogste deel van hel koorge welf, van den middenbeuk is een tropfiée aangebracht, welke in het midden een groot geschilderd schild draagt, waarop een gouden kruis prijkt, dat goude stralen in ronde spreidt. Op eenen wimpel leest men de spreuk Gezegend die ko/M in den naam des Heer en. Van uit den trophee, dalen neêr zwierige plooien groote en lange drape- riën roede stof mét gouden franjen, welke beven liet middenaltaar een gehemelte vormen en vastgehecht zijn aan de zwart marmeren koorafsluiting. Eenige meters lager en verder naar het koordiop hangt 't geschilderd bisschoppe lijk wapenschild vau Mer Seghers, om ringd door vlaggen en wimpels, de spreuk dragend In cruce salus. Beide tropheën maken eenen machtigen indruk en zijn, evenals de twee ecuesons, de naamletters van onzen nieuwen bis schop dragend, en hangend boven de prachtige rn arm eren beeld e.i van de HH. Petrus en Paulus, de twee meesterwerken van Van Poucke, geschilderd door den gekende» kunstschilder Hendrik Coppejans. Boven liet zijaltaar en boven den troon- baldakijn hangen rechts Uet wapenschild der heerlijkheid van St. Bavo, met roode en blauwe vlaggen en links datgeen van het kapittel, insgelijks met vlaggen om ringd. Beide schilden, het werk van den ge- kenden heraldist, Frans Coppejans, zijn meesterlijk afgewerkt. De versiering werd uitgevoerd door E. Sogers, tap#- sier, St. Jacobsnieuwstraat en de op- smukking met planton en bloemen door den gekenden hofbouwkundige De Vrie- sere-Remens, van Sint Jan-Baptist. In den middenbeuk der benedenkerk;. zijn de plaatsen voorbehouden voor de kerkelijke en wereldlijke overheden en de hoofdmannen der katholieke werken. Aan den voet van den trhp des verhoogs nemen de titelvoerende- en eere-kanunui- ken plaats en vormen een halfrond, De familie van den nieuwen bisschop neemt plaats nevens de kanunniken links, aan den eersten pilaar van den midden beuk, langs deii kant der benedensa- kristij. Achter de kanunniken in den middenbeuk, links, de eerw. heeren de kens, pastoors, priesters en klooster oversten en de kerkmeesters van Sint Jan-Baptist achter -Je kanunniken in het midden van den middenbeuk, de plaatse lijke burgerlijke overheden achter de kanunniken, in don middenbeuk, rechts, de leden van liet Hof van beroep, van de rechtbank, de hoogleeraars, de senators, de volksvertegenwoordigers, de provin cie- en gemeenteraadsleden, de konsuls, enz., en achter deze laatste» in den mid deiibt+uk en in de twee zijbeuken de hoofdmannen der katholieke werken. De zijbeuken en liet overblijvende doel van den middenbeuk, zijn voor 't publiek bostenad. Op het verhoog aan den ingang van.het hooge koor, zijn, zooals wij hierboven zeggen, twee altaren opgericht. Het middenaltaar is bestemd voor den wijdenden of wijbisschep. Aan dat altaar wordt de Pontifikale Mis gezongen geschieden de plechtigheden van de wij ding. Aan dal aliaar ook leest de nieuwgewijde bisschop, te samen met dei wijbisschop het deel der H. Mis na de offerande. Het zijaltaar, geplaatst aan den Epis. telkant, is bestemd voor den gekozen bis schop of wijdeling die er zijn gewaad af neemt en er de Mis aan celebreert tot aan de offerande. De nieuwe bisschop of wijdeling wordt bijgestaan door twee bisschoppen as tenten. De plechtigheden der wijding zelve p_ sohiedfe» onder do plechtige Pontifikale Mis, tusschen den Epistel en het Evan gelie. De wijbisschop en de gekozene nieuwe bisschop lezen beiden de Mis van den Feestdag aer HH. Apostelen Philippus en Jakobus ter intentie van den gekozene. Kwart vóór negen ure, worden kerkvoogden, de bisschoppen en ook het kapittel in de kapel van den Bisschop, in de bovenkerk ontvangen. Mgr. Seghers treedt uit zijn paleis de kapel binnen en begeeft zich met de bis schoppen en hot kapittel in de aanpalende H. Sacramentskapel, alwaar zij samen eenige stonden bidden voor het Heilig Sa kram ent. Op klokslag 9 uro, onder het luiden der klokken, verlaat de bisschoppelijke stoet de H.' Sacramentskapel en begeeft zich onder het geklingel der groote hel naar de benedenkerk. De stoet treedt volgender wijze voor uit Twee baljuws de titelvoerende en eerekanunnikke» De Z. E. H. Kunun. Lejour, onderdiaken de Z. E. H. Kan. Van Cauwenbergh, diaken der Mis de Z. E. H. Kan. Drubbel, Groot cantor, 2e vikaris generaal en aartspriester, eerste eere diakende Z. E. H. Ete Bock vikaris generaal en deken van 't kapittel eerste priester assistent; Mgr Hebbelinck gewezen rector der Hoogeschool van van Leuven Mgr Néve, gemijterde abt van St Andries bij Brugge de Z. E. H. Kan. De Schrijver, vikaris generaal van Brugge Mgr Seghers (de gekozen bis schop), nevens hem links, Z. E. H. Kan. Ruys, ceremoniemeester achter den wijdeling, de Wij bisschop Mgr Waffelaert bisRchop van Brugge rechts, Mgr Christiaens, titelvoerende bisschop van Colophon en links Mgr 'Van Rechem, titelvoerende bisschop van Garpasia. Die stoet begeeft zich plechtstatig naar de benedenkerk, de officianten beklimmen de breede trappen van het verhoog, dat geplaatst is aan den ingang van hel koor (Bovenkerk) en houden stil voor liet groot altaar, alwaar de prelaten ontvangen worden door den Eerw. Heer Pr. Van de Vyver, ceremoniemeester. De Wijbisschop, Mgr Waffelaert neemt plaats op den bisschoppelijke» troon, on der den Baldakijn en doet, na iiet lezen van de voorbereiding tot de H. Mis, het rood Misgewaad aan. De niouwgekozene, Mgr Seghers be geeft zich naar hel zij altaar, neemt dt Amict, de Albe, witte stool en koorkap. De bisschoppen assistenten doen het Amict, liet borstkruis en de roode stool en koorkap aan. De Eerw. lieer De Meester, secretaris van het bisdom, geeft lezing van de Pau selijke Bulle waarna de Wijbisschop het onderzoek doet aangaande den nieuw benoemden bisschop en deze den gebr kelijken eed aflegt. Daarna vangt het eerste gedeelte der' Pontifioale Mis aan wellc gezongen wordt aan liet middenaltaar en op den troon. De gebeden aan den voet van het altaar worden gezamenlijk gelezen. Na die gezamenlijke gebeden, begeeft de nieuwe bisschop zich naar liet zij altaar, leest de voorbereidende gebeden tot de H. Mis, doet liet wit misgewaad aan en leest iiet eerste deel der Mis tot aan het laatste vers na den Epistel. Hierna vangt eigenlijk de Wijding aan van den geko zene. De wijdende bisschop vermaant den gekozene en noödigt uit om voor hem le bidden. Na de litanie van alle Heiligen wordt het evangelieboek op den hals en de schouders van den gekozene gelegd. De drie kerkvoogden leggen de handen op het hoofd van den gekozene. Na het eerste deel der Prefatie wordt het Veni Creator aangeheven, waaronder het hoofd van den gekozene wordt gezalfd. Na het tweede deel der Prefatie grijpt de zalving der handen plaats. Opvolgenlijkwordt de bisschoppelijke staf gezegend eu aangeboden, de ring gezegend en opgestoken, het Evangelie boek overhandigd en de vredeskus ge geven aan den gewijdti door de drie kerkvoogden. Na die plechtigheden vangt het tweede deel der H. Mis aan De gewijde leest aan liet zijaltaar (zijn altaar) de mis voort tot aan de offerande Op den troon aanbieding doer den eere diaken; de Z. E. H. Kan. De Baets, gewijde van de offergaven twee bran dende kaarsen, twee broeden en twee vaatjes wijn, waarna hij aam het midden altaar de Mis voortieest van aan de offe rande tot aan de pieohtige zegening, ge zamenlijk met den Wijbisschop. Hierop vangt de eigenlijke troonbezit- neming, alsook de dankbetuiging aan. Aan het middenaltaar heeft de zegening en de opzetting van den mijter plaats, als ook de zegening en de aanbidding der handschoenen. Volgende ceremoniën grijpen plaats op den troon De Wijbisschop leidt den Gewijde naar den troon, doet hem nederzitten en geeft hem den staf in de linkerhand. Vervolgens dankt de Wijbisschop God en heft het Te Deum aan. Onder het Te Deum, gaat de Gewijde,door de bisschop pen assistenten geleid, geheel de kerk door al zegenende. Na het Te Deum, zingt do wijbisschop de Oratie. Tot slot grijpen de volgende ceremoniën plaats aan het midden altaar: De gewijde bissohop zee-er.t plechtig de geloovigen, waarna hij den wijbisschop bedankt en drie maal den heilwensch zingtAd muitos annos (Nog vele jaren De wijdende bisschop en de twee assis- tentenbissclioppen geven aan den gewij de» bisschop den vredekus, waarna het Evangelie van den H. Johannes wordt aangeheven. De Z. E. Heeren kanunnikken, de bis schoppen assistenten, de wijbisschop en de benoemde, Mgr Seghers verlaten het verhoog en begeven zich stoetsgewijze in de benedenkerk om daarna de trappen der bovenkerk op te gaan en zich naar de bisschoppelijke kapel te begeven, alwaar de Z. E. Heeren kanunnikken afscheid nemen van HM. DD. HH. de bisschoppen die zich naar het bisschoppelijk paleis begeven. Biographische notas Z. D. Hoogw. Emiel Jan Geeraard Ma ria Jozef Seghers, werd geboren den 3 September 1855, in de Drapstraat, in het huis nr 16, thans nr. 18 dragende. Zijn vader Fidolis Augustus Seghers, verwierf het diploma van Dokter in de Rechten den 13 September 1849 en werd ingeschreven in de orde der advokaten, gehecht aan liet Beroepshof van Gent, den 6 November 1852. In Oktober 1877 werd hij door zijne konfraters gekozen tot secretaris van de advokatenorde der Balie van Gent Hij overleed den 21 Mei 1880. Zijne moeder was Maria Elisabeth Keller zij stierf in 1911. De zustor van Monseigneur, Maria Seghers, huwde M. Julien Hocedez, van Kortrijk, advokaat bij het Beroepshof.Hij overleed in 1887. Mevrouw Hocedez bleef weduwe ir.et drie kinderen, te weten Eerw. pater Edgard Hocedez (Jezuïet), M. Albert Hocedez en Mario Hocedez, die gehuwd i6 met M. HenriGooreman, zoon van den heer Staatsmiöister, M. Gerard Coore- man. De Volksstem overtuigd iwer de gevoe lens van al hare lezers té vertolken, biedt aau don doorluchtigen Gentschen kerk voogd de verzekering haren trouwe en kinderlijke genegenheid, en woascht hem een lange en vruchtbare loopbaan.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1