Gods molen maalt langzaam, maar lijn Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidetijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gevechtsterrein De onbeperkte Uuikbootoor og SSTEM "-'I Drukker-Uitgever J. Vajs Nuffel-De Gendt Bareelen Kerkstraat; 9 en 22, Aalst Duitsche bron BERLIJN, 8 Mei. Legergr. van kroonpr. Rupprecht Aan het Arrasfront heeft zich üe artillerieetrijd verder ont wikkeld. Vijandelijke aanvallen op het slotpark van Roeux en op onze stellingen tusschen Fontaine en Riencourt werden bloedig afgeslagen. Bij den strijd om het bezit van Bulle- court bleof de zuidoostrand van het dorp in de handen des vijands. Dezen morgend namen onze troepen Fresnoy en behielden het tegen Engelsche heroveringspogin gen. Meer als 200 gevangenen en G raa- chiengeweren zijn reeds binnengebracht. Legergroep van den Duitschen Kroon prins Op het slagveld van de Aisne verflauwde de strijd na lievige ontwik keling in de laatst©'dagen met afnemende gevechtsbedrijvigheid. Hot kwam tot hevige botsing, binst den dag, ten noorden van Graonnelle waar de Franschen in verliesrijke gevechten, vruchteloos de hoogtostelling tusschen de Hurlebise- hoeve en, Craonne trachten te bemeesteren. Aan geen enkel punt hadden zij succes. In dp avond en nachtelijke uren werden meerdere voorstooten tegen onze stellin gen op, het front Vauxaillon Corbeny ondernamen. Afgezien van enkele plaatselijke voor- deelen der Franschen ten westen van Graonne mislukten deze- aanvallen door den.tegenstand onzer dapperen. Bij LaNeuville beschoot sterk artille rievuur vruchteloos de Hoogte 100 met hare aansluitende loopgraven. In Champagne toenemende wederzijd- sche arlillerieaclie. Een voorbereide aanval op Prosnes kwam door ons vernieligingsvuur niet verder tot ontwikkeling, dan tot den Keil en Poeblberg. De vooruitgedrongen vijand werd in zijne uitgangspositie te ruggeworpen. Front van Hertog Albreoht Niets van belang. Op 7 Mei verloor de vijand 20 vlieg tuigen. Luitenant Berners velde zijn 27e luitenant v. Richthofen zijn 20e tegen stander. Fransche bron PARIJS, 7 Mei. De avond van giste ren en de nacht zijn gekenmerkt geweest door nieuwe Duitsche tegenaanvallen, in de streek ten noordoosten van Soissons en op den Chemin des Dames, waar de Fran schen, sedert gisterennacht de tegenwoor digheid van vier nieuwe divisies hebben vastgesteld. De zeer hevige Duitsche te genaanvallen, voorafgegaan door inten sieve beschietingen, zijn gericht geweest op de Fransche stellingen van de Froid- monthoeve, op het front Cerny Hurtebise en op de hoogte van Craonne en Vauclere. De strijd, die een karakter van hevige verwoedheid had, is geëindigd ten voor» deele van de Fransche troepen, die zege vierend weerstonden aan de hevigste stormloopen, en al hun stellingen behiel den. De Duitsche troepen hebben aanzien lijke verliezen geleden Op het overige gedeelte van het front tusschenpoozendo artilleriebedrijvigheid. De Franschen hebben Duitsche overval len afgeslagon. namelijk in Argonne, bij Bolante en in het Gruriebosch. Van Fransche zijde zijn verschillende invallen in de Duitsche linies geslaagd aan Souvaux, ten westen van Moncol. PARIJS, 7 Mei. De vijand heeft zijn aanvallen in de streek benoorden den molen van Laffaux en den Chemin des Dames niet hernieuwd. De vuurwisseling bleef bijzonder verwoed bij Hurtebise en in het vak van Craonne,: waar wij Je stellingen op do «hoogvlakte van Cali- fornie» verstevigden. Gevangenen zeggen dut vier regimenten bij de vergeefsche aanvallen van den al'geloopen nacht op de hoogvlakte gemoeid waren. Ze leden geduchte verliezen. Ten noordwesten van Reims breidden wij onze stellingen bezuiden Sapigneul belangrijk uit. Daarbij maakten we 100 gevangenen, onder wie 2 officieren. Engelsche bron LONDEN, 7 Mei. Dezen middag is de derde vijandelijke tegenaanval, met sterke strijdkrachten ondernomen tegen onze nieuwe stellingen ten Zuiden van de beek van Souchez, geheel afgeslagen. Duitsche bron BERLIJN, 8 Mei. Do toestand onve randerd. Oostenrijksche bron WEENEN, 8 Mei. De toestand is overal onveranderd. Russische bron PETR0GRAD.7 Mei. Aan de Berezina hebben vijandelijke verkenners bij Potasj- onze schansen trachten te naderen, maar het geschutvuur heeft hen uiteenge jaagd. In de richting van Wladimir Wolyns- ki in de streek bezuiden Tsoebilno kwam na een heftig vuur van mijnwerpers en mortieren de vijandelijke infanterie ter sterkte van een kompagnie ongeveer, uit de schansen te voorschijn. Hij begon ze met bandgranaten te bestoken. Het vuur onzer infanterie en artillerie heeft den vijand naar zijne schansen teruggejaagd. Aan het front Kabaroftse-Zborof heeft de vijand een fel bombardement aange richt. 'itoüA Italiaan sche, bron CÖS-tfaatt* ROME, 7 Mei. In het Suganadal is in den avond van 5 dezer een vinnig bom bardement der vijanden gestuit. Gisteren hebben regen en mist op het Trentinofront de werkzaamheid van het geschut belemmerd. Op het Julische front was de vijande lijke artillerie van alle kalibers daaren tegen erg in touw van het vak van Plava af tot au:i de zee. De onze liet zich even min onbetuigd en schoot doeltreffend 22° VKRVOLO. Gij beweert dus, dat hij in den achtermid dag of des avonds van dien dag mijn vader in het bosch ontmoet heeft. Ik beweer niets, betuigde de makelaar haastig. God zal mij voor eene aanklacht bewaren, zoolang ik niet zeker ben van mijne zaak Maar als gij over den toenmaligen staat van zaken nadenkt, zult gij waarschijn lijk tot dezelfde slotsom komen, als ik, heer baron. Al waren ook de geldelijke omstan digheden van uw vader /eer benard, bleven hem toch altijd nog hulpbronnen over hij behoorde niet tot de zwakke naturen, die zoo snel den moed verliezen en de handen in den schoot laten zinken. Itudiger stond op en reikte zijn -zwager de hand. Wij zien elkander morgen wel weder, zegde hij. Ik wil mij thans ter ruste begeven. Waar woont gij, mijnheer Steenhouwer In de Waterstraat Nr 10, antwoordde de makelaar, die eveneens van zijn stoel opge staan was. Jk zal u misschien komen bezoeken go,e- den nacbt terug. In patroeljeschermutselingen maakten wij eenige gevangenen. Duitsche bron BERLIJN, 8 Mei, Tusschen het Ochriüa en het Preapameer sloegen Oostenrijksche en'furkscho troepen vijan delijke voorstooten bloedig af. In den C'ernasoktor volgde gisteren na sterk voorbereid artillerievuur,een aanval op een fronsbreedte van 8 kilometers, die door do dapperheid der Duiische en Bulgaarsche troelen werd afgeslagon. Dezen morgend ondergingen voorstoo ten van Russische, Fransche en Ilaliaali- sclio troepen hetzelfde lot. Ten weste der VVardar en aan het Doiranmeer ontwikkelde de vijandelijke artillerie eene buitengewone vuurwerking. Oom Hendrik schonk het overschot uit de flesch in de glazen. Het is ook mijn tijd, sprak Steenhouwer, zijn glas uitdrinkende; gaat gij een eindje weegs mede Ocli ja knikte Zwanenberg die nog ens naar do banknoten in zijn vestzak tastte en daarna zijn vestzak tooknoopte. Ik misgun mijn zwager den nacht niet, dien liij hebben zal gij hebt hem dingen gezegd, die licht veel stof tot denken moeten geven. Bah 1 ik zou hem nog veel meer kunnen zegden, maar hij gelooft er immers toch niet aan, meende do makelaar. Hij wil zulk een vlek niet op zijn naam laten vallen. Daar hebt gij gelijk in nochtans is mijn zwager herwaarts gekomen, om de waarheid op te sporen. Is uw zwager thans een rijk man I Een zeer rijk man. Heeft hij zijn vermogen meegebracht Dat juist niet, maar hij kan ook hier met een pennctrak over aanzienlijke sommen beschikken. Waarom vraagt gij dat? Hebt gij wellicht bewijzen, die gij hem verkoopen wilt i Ik niet. Maar een ander Mogelijk wel. Beiden hadden het hotel veriaten. Zwanen berg bleef staan en zag zijn begeleider uit- vorscheud aan. In de maand April verloor Je vijand 362 vliegtuigen en 29 kabelballons. Daarvan werden er 299 in luchtgevecht afgeschoten. Wij verloren 74 vliegtuigen en 10 kabelballons. De vervlogene maand bewijst het hooge onzer volledige strijdvaardigheid in de lucht. Terwijl onze afweermiddels het vaderland tegen roekelooze bomaan slagen des vijands moesten vrijwaren, eischte de zware artilleries'rijd hoogste werkzaamheid onzer vliegers, kabelbal lons en afweerkanonne» te velde. In dagelijksclie samenwerking toonden zich allen op de hoogte hunner laak. Onze bommeneskaders vernietigden belangrijke militaire stapelplaatsen. Onze lucbiver- kenningsdienst leverde waarvolle inlich tingen. De offer willige aklie onzer vliegers op het slagveld, ondersteunden den zwaren strijd der infanterie. AVONDBERICHT BERLIJN, 8 Mei. Bij overtrokken weder en regen is de gevechlsbedrijvig- heid heden, zoowel hij Arras, als aan de Aisne, wezenlijk verminderd. BERLIJN, 7 Mei. Uit Kopen -ea wordt aan den Berliner Lokal An.e ger g6ineld Volgens een telegram uit L -den heeft de admiraliteit aan alle liaücletf- schepen bevel gegeven, dadelijk te vuren op eiken onderzeeër welke binnen lorpe- doschot nadert. De Engelsche duikboötea hebben hevel ontvangen zich steeds op dergelijken afstai'd vaii do handelsschepen te houden. BERLIJN, 8 Mei. In de Miüdel- landsche zee werden 12 stoomers en ~2 zeilschepen inel over de 50,U00 tonnen in den grond gehoord. Daaronder waren op 3 April de bewapende Engelsche koop vaarder Ardgask «1540 ton, met stuk voor Engeland en Frankrijk; op 4 April, de bewapende stoomer «Parkgftle» 3232 ton, een onbekende Engelsche sloo- mer van de Gilyklusse, rond de 7000 tor., de bewapende Engelsche stoomer Map- lenood 3239 ton, met 5175 tonnen ijzer erts van Tunis naar England; op 8eii April de Italiaansche stoomer "Alm 1639 Ion, met kolen voor Italië; op 10 Godfried Grafhorst vraagde hij. Gij kunt niet verwachten, dat ik u mijne geheimen zal prijs geven, antwoordde de makelaar. Grafhorst zal dat ook niet doen. Of en welke bewijzen voorhanden zijn, dat weet ik buitendien niet met zekerheid maar ik veronderstel het, en het kon zijn, dat men geneigd ware om ze aan uw zwager te ver koopen. Als zij deugdelijk zijn. zal hij ze koopen, zegde oom Hendrik haastig de eisch mag echter niet overdreven zijn. Goed, wij zullen zien. Zwijg voorloopig tegenover uw zwager en laat de gclieele zaak aan mij over als ik iets te weten kom, zal ik wel spreken. Het kan geen kwaad als baron Uudiger eerst zijn broeder bc/.oekt en zich met eigene oogen overtuigt, hoe somber en menschensehuw de man geworden is. Woont gij'bij mijne zwagerin, juffrouw Grube vraagde Zwanenberg, nadat zij een eind weegs zwijgend naast elkander voort gegaan waren. Dat wist ik ook nog niet. Ik woon daar nog niet ladg, antwoordde de makelaar. Is die vrouw uw zwagerin l)e zuster mijner overledene vrouw. Haar man meet een rijke woekeraar ge weest zijn. Dat is zoo. Dus moet zij eene rijke weduwe zijn. Hebt gij plan haar te huwen schertste Zwanenberg. Och I als men slechts wist of het de moeite loont! antwoordde Steenhouwer in den/elf den toon. Uit een geldelijk oogpunt stellig, maar... Bah men kan een tijger temmen Overi gens denk ik daar niet aan met grijze haren moet men niet meer huwen, en zonder u te willen beleedigen moet ik u toch ronduit zeggen, dat uwe zwagerin mij te leelijk zou zijn. Ik kan uw smaak niet gispen. Juffrouw Grube heel t stellig baar gebeele vermogen uitgeleend Toch niet, zij heeft de zaak van haar ach- tenswaardigen man niet voortgezet. Zij zag te recht in, dat zij het verstand en de "kennis daartoe niet bezat. Dus hypotheken Op hypotheken heeft zij slechts een gering gedeelte van haar vermogen uitgeleend. En het overige Is steeds in staatspapie- ron belegd, deels bestaat het in edelgesteen ten en geld. Het geld te tellen en de edelge steenten te beschouwen, is deeenige vreugde haars levens bovendien verpleegt zij nog hare katten, do eenige schepsels, wie zij toe reikend voedsel gunt. Edelgesteenten en geld vraagde dq make laar loerend. Zulke dingen pleegt men »u eene stevige ijzeren brandkast te bewaren en zulk een meubel heb ik In hare woning mek gezien. tYervotgi.) i j.f,

De Volksstem | 1917 | | pagina 1