Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gevechtsterrein XXIII' JAAR Nr 103 4 centiemen bet nummer Vrijdag II Mei 1917 STEM Drukker-Litgever J. Van Nuffel-De Gendt Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst BEKEN OM AKS MG De tot nu toe geldende bepalingen voor de inwonerspost van het Etappengebied van het 4'"' Leger worden door de vol gende vervangen Voor het Fransche en Belgische Etappen- gebied is een postverkeer, overeenkomstig met de hiernavolgende bepalingen, toegela ten. 1. Briefwisseling. 1. Toegelaten is A. het brieven verkeer der l-'rans. he, Bel gische en neutrale werklieden, die uit hoofde eener verbintenis voor Duitsehe belangen werkzaam zi.in, met hunne verwanten. Wan neer dc werkman zr:h bevindt In Duitschland is het briefverkeer met zijne verwanten m het Etapegebied onbeperkt, in iedere rich ting. Werkt hij in het bezette gebied dan is zijn briefverkeer mei verwanten, ver blijf houdende in liet. Etapegebied, in 'tGene- raal-Gouvernement ia België of in 't neu traal buitenland beperkt tot wekelijks één brief van 4 bladzijden met ten hoogste 10 regels per bladzijde, of eene postkaart, in iedere richting. B. Het briefverkeer der andure werklieden die in bet Etapegebied of in Duiischland werkzaam zijn (b. v, Je werklieden in de ZiVil-Arbeiterbatailloncn) met hunne ver- 'wauten, wekelijks óéne pdstkuiüt in iedere richting. C. Hei noodzakelijk dienstelijk briefver keer der openbare besturen en der geestelijk- 'htid onder elkander. D. Het briefverkeer der onconers is v het overige beperkt tot mededeelingen van zuiver handelshetrekkelijken aard, zoo er ook een Duitsch belang aan verbonden is. 'Dringend noodzakelijke mededeelingen bij •ziekteen sterfgevallen zijn toegelaten. Over «Ie toelating van hetgeen hier bedoeld is, beslist de Postueberwachungsstelle. Het briefverkeer is tot België, met inbe grip van het Eransche deel van 't Legerge- bied, beperkt. Voor het verkeer der openbare besturen onder elkander is de Duitsehe en Vlaamsche 'taal toegelaten. Voor het overige de Duit sehe, Vlaamsche en Fransche taal. leder ander briefverkeer {ook brieven met aangegeven waarde of aangeteekende brie ven), verdpr het verkeer der telegrammen, der drukwerken en, der stalen is niet toege laten. 2. Alle mededeelingen. die geschikt zijn de Duitsehe belangen te schaden of in go- waar te brengen, zijn verboden. 3. Brieven mogen niet langer zijn dan 4 Wadzijden van 10 regels ieder op postkaar ten mogen niet meer dan lü regels geschre ven worden. 4. Het gebruik van valsche of vermomde adressen, zoowel als hot gebruik van tus- echen adressen, is verboden.-Het is vorder verboden verscheidene brieven-, in eenen om slag vereemgd, te zenden. 5. l)o brieven moeten in open omslag aan de Kommandaniuieu of de Postvermitte- lungsstellen afgegeven worden. Op de ach terzijde van den omslag moeten zij den naam en hel juiste adres van den afzender dragen. •Bij postkaarten is naam en adres van den altender op de voorzijde aan te duiden. Onleesbaar geschreven, opzettelijk oi on opzettelijk gesloten brieven, zulke voorzien van een onvolledig adres, omslagen met voe ring, massaverzondingen, reklamegeschrif- ttm 'zijn niet toegelaten. Indien de briefverzendingen met met de hierboven aangeduide vereischten strooken, worden zij, ofwel teruggegeven, ofwel ver nietigd. (j. Het port bedraagt voor Brieven tot 20 grammen - 25 crae» Voor elk meerder gewicht van *0 grlo l'ost kaarten JO l'osikaurteu met antwoord 20 De brievenen postkaarten moeten worden gefrankeerd. Hiertoe moeten uitsluitend Mrer'Postzegeis gebruikt-worden. Ontoerei kend gefrankeerde, ijjieven w,orden fligt.yeg-j dfe Eêape-Koinrii^-j daniuren en de Postvermittelungsstellen verkrijgbaar. 2. Geldverkeer. 7. Toegelaten zijn postwissels tot 800 mk A. naar Duitschland overal heen B. binnen het Etapegebied en naar het Generaal-Gouvernement België, in zoover reen Duitsch belang bij is. Toegelaten zijn erzendingen van werklieden aan hunne ver wanten, betaling van goederen, die met de toestemming der Duitsehe Overheid gekocht werden naar Oostenrijk-Hongarie, Bulgarië, Turkyë of naar liet neutrale buitenland, voor zoover er een Duitsch belang bestaat, vol gens de bepalingen geldende voor Duitsch land over 't Hofpostamt Berlijn C. 8. Te gebruiken zijn de formulieren voor Feldpost-wissels. Deze mogen huiten adres en builen de aangifte van het bedrag geen schriftelijke mededeelingen bevatten. 9. Het geld moet aa,n de Feldpostkantoren of aan de Etape-JCommundanturen worden aangeboden. De storting moet in Duitsch geld geschieden. Indien de storting in fran ken plaats'heeft geschiedt de herleiding vol gens den koers van 100 mark is gelijk aan 125 frank. De storting in stadsbons is maar toegela ten aan werklieden wanneer zij geld sturen aan hunne verwanten, indien en in zoover het te doen is om Joonbedragen, die den werklieden ook in stadsbons zijn worden uit betaald. 10. liet postwissolrecht bedraagt 20 pien- nig voor elke 40 mark. Postzegels der lleiclispost. Frankeer iugsd wang. 3. Postpakettenverkeer. 11. Toegelaten zijn postpaketten maar aan werklieden die voor Duitsehe belangen werkzaam zijn, en wel wamteer de werkman in Duitschland dien stig is, onbeperkt anders niet rneer dan c»;n pakket wekelijks. Hoogstgewicht 5 kgr. 12. Gelijktijdig met het pakket moet wor den afgegeven. A. eene lijst, aangevende wat er in liet pa! bet is, alsmede het juiste adres van den besn ninioling en dat van den afzender. p, gele pakketadreskaart, waarop •eene rfei mededeelingen mogen staan. 13. In .iet pakket mag er niet zijn A. gold; aan spoedig bederf onderhevige, brandgevaarlijke of licht breekbare voor werpen: B. gelijk welke schriftelijke mededeeling (uitgezonderd de lijst betreffende den inhoud) of gelijk welk drukwerk. 14. Het pakket en de pakketadreskaart moeten voorzien zijn van A. het juiste adres van den bestemmeling en dat van den afzender; B. het door den afzender in de Duitsehe, Fransche <>f Vlaamsche taal te schrijven merkschrift - Einwohnersendung bevat buiten de lijst betreffende den inhoud creene schriftelijke mededeelingen. - Aangeteekende paketten of zulke met aan gegeven waarde zijn niet toegelaten. 15. De afgifte geschiedt in onverpakten staat aan de Etape-Kommandantuur ot aan de door deze aangeduide dienstplaats. Na goedkeuring is de afzender of diens gemach tigde verplicht het pakket goed en sterkte verpakken. 16 fort binnen het Etapegebied vrij van port. naar Duitschland 25 pfennig, die de bestem meling moet betalen. (Vervolgt.) Duitsehe bron BERLIJN, 9 Mei. Legergroep van kroonprins Rupprecht Bij ongunstig weder was de artillerie maar aan enkole sectors in de wéér. Beiersch Frankische' regimenten die gisteren,, hel .dorp, Fresnoy mei zooveel durf. genomen, hebben hielden hei bezet tégen verscheidene aanvallen en brachten T&gu10O gevangenen binnen. Gedeeltelijke Engelrche voorstooten hij Boeux en Bullecourt werden afge- 'gen- Legergroep van den Duitsohen Kroon prins: Tusschen den Winterberg en de baan Corbény Berry au Bac kwamen 's avonds frissche Fransche troepen na trommelvuurvoorbereiding tot eenen aan val opzetten.. In heelen strijd werd hij gedeeltelijk in nastrijd gedeeltelijk door tegenaanval teruggeworpen. Aan den Aisne en aan het Champagne front was de gevechtsbedrijvigheid gerin ger. ter oorzake van hel slechte weder. Fransche bron PARIJS, 8 Mei. Tusschen Somme en Oise tamelijk groote artilleriebedrij vigheid. Een Duitsehe overval op een der Fransche posten in de streek van Itancourt is afgeslagen. In den loop van den nacht hebben de Duitschers tegenaanvallen gedaan, ten oosten van Vauxaillon en op den Chemin des Dames, bij liet Panthéon en Cerny. Alle Duitsehe aanvalspogingen werden gebroken door het Fransche vuur. Meer ten oosten is de artillerieslrijd sommige oogenblikkon hevig geweest op de hoog vlakte van Vauclerc en in de streek van Graonne. Ten noorden van de hoogvlakte van Vauclerc heeft een overval aan de Fran schen toegelaten een Duitsch centrum van tegenstand te bezetten en 80 krijgs gevangenen te maken. Ten noordwesten van Reims hebben vruchtelooze Duitsehe pogingen, om terug vasten voet te krijgen in de gisteren, door de Franschen genomen loopgraven, ten zuiden van Berry au Bac, aanleiding gegeven tot een hevig gevecht, dat ten voordeele der Franschen eindigde. De krijgsgevangen, gisteren door de Franschen op dit punt gemaakt, zijn ten getalle van 120. Ten noordwesten van Prosnes hebben de Franschen een fortje genomen. Teruggeslagen ten nourdoosten van den Mont Haul, hebben de Duitschers in den loop van oen sterken Duitsclien aanval op den kam van Talon verliezen geleden, en krijgsgevangenen in handen der Franschen gelaten. Granalengevechten in liet bosch van Avocourt en bij Ghambrettes. PARIJS, 8 Mei. - Ten Noord Oosten van Soissons en op den Chemin des Dames heeft de Duilsclie infanterie daag niets ondernomen. Het Duitsch geschut hevig beantwoord door het onze, heeft liet vak Corny llur- tebise en de streek van Craonne hevig beschoten. Engelsche bron LONDEN, 8 Mei. Do vijand heeft vanochtend vroeg krasse tegenaanvallen gedaan op onze stellingen in de buurt van Fresnoy. Hij slaagde er eerst in, voet te krijgen in onze schansen ten noordoosten van liet dorp, maar kort daarop hernamen wij het verloren terrein door een tegen aanval. Later in den ochtend volgde een tweede aanval, uitgevoerd door 2 versche L'uit sclie divisies, ten Ooste van Fresnoy. Aan den rechterkant van dit aanvalsfront sloegen wij de vijandelijke troepen met zware verliezen ai en handhaafden onze stellingen. Op den linkervleugel werden onze] troepen na een vinnigen tegenstand dwongen, het dorp Fresnoy en het bosch daarbij te ontruimen. Duitsch© bron BERLIJN, 9 Mei. Ten noorden van Kirlibaba en ten zuiden der Valeputna- baan werden Russische voorstooten ge makkelijk afgeslagen. Oostenrijksche bron WEENEN, 9 Mei. In Zuid Bukowina sloegen wij Russische verhenningstroepen achteruit. Verders niets te melden. Russische bron PETROGRAD, 8 Mei. In de rich ting van Swenlziany ten noord oosten van Godoetsisjki heeft de vijand onze stollin gen met kracht beschoten. Ten noord westen van Slavéntin, 15 werst bezuiden Brzezany hebben wij doei- treflend een floddermijn afgeschoten, om den vijand te dwingen, zijn ondermij- ningswerk le staken. Op de rest van het fronfhet gewone geweervuur en verkenningen. Oostenrijksche bron WEENEN, 9 Mei. Geene bijzondere gebeurtenissen. Italiaansche bron ROME, 8 Mei. Het slechte weer heeft ook gisteren de werkzaamheid van liet geschut op hot Trentinofront belem merd. In het Vallarsa heeft een sterke vijan delijke afdeeling met steun van liet vuur van een klein kaliherkenon een Italiaan- schen voorpost op de oostelijke hellingen van den Zugna trachten to bestoken. Met gevoelige verliezen is ze teruggejaagd. Hetzelfde lot onderging een andere aanval van een vijandelijke afdeeling tegen onze stellingen op den Vodil (ten noordwesten van Tolmein. In de streelt van Görz en op den Karst de gewone bedrijvigheid van het vijande lijke geschut, die legen den avond tegen onze verdedigingsstellingen op den Dosso Fuiii aanwakkerde. De krachtige wijze waarop de Italiaansche batterijen zich lieten gelden, die een munitiestapel in de vijandelijke linies bij Bosco Malo op bliezen, heeft daaraan «en einde ge maakt. Duitsehe bron BERLIJN, 9 Mei. Macedonisch front Hier werd gisteren verbitterd vochten. Na sterke arlillerievoorberei. ding, voerde generaal Sarrail zijne ver bonden troepen ten aanval tusschen het Prespa en Doiranmoer. Bijzonder heftig was het gevecht in don Cernasektor, waar dag en nacht herhaalde aanvallen des vijands met groote verliezen voor onze stellingen werden gestuit. Hetzelfde lot ondergingen vijandelijke aanvallen bij Grabesinca, aan de Wardar en ten westen van hel Doiranmeer. Duitsehe en Bulgaarsolie troepen hebben den vijand zware slagen toegebracht. Oostenrijksche bron WEENEN, 9 Mei. In de landstreek tusschen het Oclirida en liet Prespameer, verijdelden Oostenrijksche en Turksche afdeelingen eergisteren eenen ijandpln- keii aanval. Bulgaareche bron SOFIA, 9 Mei. Macedonisch front

De Volksstem | 1917 | | pagina 1