De Liefde vervalt nooit Lanübouwersbond van Oost-VI. Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevèchtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gevechterreic XXIII" JAAR N' ISS 4 coiitiomen hel nummer Drukker-Uilgever J. Van Suffel-Db Gendï Eureelen Kebkstbaat, 9 en 22, Aal«t Niemand sal de voortreffelijke gaven eu de sooiale kraoht der christene liefde miskennen durven. De Liefde was de hoogste daad der Godheid voor het Kienschdoin, het is ook de schoonste en sterkste vergeldingsmacht van wege hot meeschdem. De Zoon Gods kwam ons liet groote gebod der liefde verkonden om ons tot het ware geluk te dwingen. De weg van den wijze is de weg der Liefde. Het einde van ons gelukzoekend hart is de Liefde. R6de, geloof en het rusteloos streven van ons hart openbaren ons liet bestaan van een almachtigen God, die door posi tieve openbaring ons dit bestaan nog klaarder bevestigde en een bepaald on- •indig doel stelde aan de verlangens van ons hart. Voor God geschapen moet heel ons persoonlijk en sociaal wezen naar Hem streven,langs den weg der natuurlijke en bovennatuurlijke deugden, langs den weg van waarheid en geloof, van christene plicht en liefdeleven. God alleen is im mers bet onvergankelijk middenpunt waarrond de wereld zich beweegt, het onsterfelijk en onveranderlijk einde waar in wij nu aanvankelijk onze rust, eens daags ons volkomen geluk zullen vinden. Alle geluk op deze aarde is onbesten dig iu dolle vaart ijlt de mensch het achterna en doelloes zoeken de sociale staoden in verwarring naar een geluk dat bun immer ontglipt. Mensch en maatschappij zoeken immer het geluk waar het niet le vinden is in vergankelijke schoonheid, in voorbijgaan de wezens, in bederveude stoffelijkheid. Het innerlijke dool bepaalt den vorm van een wezen, is dit doel vergankelijk, zoo wordt ook het wezen. Stellen wij het innerlijke doel van ons geluk m onbestendige menschen, op ver gankelijke zaken, zoo wordt ons geluk enbestendig en vergankelijk. Schoonheid verdwijnt als sneeuw voor de zon, menschelijke roem raakt uit de mode, stedelijke goederen ontvallen ons als broze glazen, paleizen worden bouw vallig, menschelijke verdragen en belof ten zijn onbestendig,Ronings- en Keizers kronen vallen af, rijken en volkeren vergaan - propheiiegaven zullen een einde hebben hetzij talen, zij zullen ophouden hetzij kennis, zij zal worden teniet gedaan, want wij kennen ten deele en wij profeteeren ten deele doch wan neer liet volmaakte zal gekomen zijn,dan zal het gedeeltelijke worden te niet ge daan. (Paulus 1 Kor. XIII. 8.10.) Liefde tot hel aardsche deelt in het vergankelijke van het aardsche Eene zaak alleen vergaat of vervalt nooit, dat is de Liefde om God. God immers is onsterfelijk, onveran derlijk, \©linaakt eu eeuwig. Ons streven naar Hem moet derhalve geen onbestendigheid vreezen. Wij alleen zijn onbestendig. Door hel streven onzer onsterfelijke ziel, doorliet naleven der christene wet blijven wij immer in voeling met Chris tus, met God. Deshalve is ons leven eene voorbereiding, een opgaan tot het eeuwi ge geluii een immer verblijdende ont wikkeling in God. Immer is dit onver gankelijke goed in ons bereik, door zede lijk leven, door beoefening der christene deugden. Nu bezitten wij dit goddelijk goed maar tos deele, omdat ons aarusciie stoffelijk lichaam, de omhelzing en het volledig bezit van die opperste schoon heid belemmert. In hel bezit dezer oneindige Goedheid, iu deze Liefde zullen wij alles vinden wat de strevingen van ons wezen kan voldoen. Zelf onze liefde tot beminde wezens op aarde, om dit oneindig goed, zal deelen in het onvergankelijke der Hoogste 'Liefde. Want alle liefde op aarde zal maar gelukkig maken, in zoover zij een streven is naar G©«l. Hel stoffelijke en bet onstoffelijke, ons zelven en den evennaaste moeten wij be minnen om God. Alle liefde immers, om eene weerspiegeling der Eeuwige Liefde to zijn, moet eene streving wezen naar orde en christene plicht. Dan wordt ook aardschs liefde oprecht en duurzaam. Deze die zich op aarde in deugd lief hadden. zullen zich iu God voor eeuwig wederzien. De liefde in het maatschappelijke leven zal voortleven in de maatschappij des hemels, in de kennis en de liefde van God. Troost u dan, gij allen die treurt om duurbare afgestorvenen, om verloren goed, om ontrooving van eer en aardsch geluk. Indien uwe liefde voor dit alles was, naar het verlangen van God, alles zult gij in Hem wedervinden De misdeeldon in het sooiale leven moeten zich niet hopeloos bedroeven of doelloos arbeiden om aardsch geluk. Dat ze zich de vergankelijkheid van het aard ache herinnereu, het onvergankelijke van het eeuwige. Onze maatschappij, welke dienen moet om eenieder door tijdelijk geluk naar hel eeuwige te brengen, vol doet niet immer aan hare plicht, en zoo zij het doen zou, nog zou ongelijkheid heerschen on onvolmaaktheid. Ons sociaal leven immers is maar eene voorbereiding tot het eeuwig maatschap pelijk leven des hemels. Eene sociale be proeving tot sociaal geluk. Daar zullen de onterfden van aardsche goederen wedervinden, wat ze met chris lenegelateuheid op aarde hebben ontbeerd Doch eene zaak toch, kan mensen noch maatschappij iemand ontnemen, dat is de Liefde van God. Verstonden alle standen het verganke lijke der aardsche zaken, wisten ze welken grooten schal ze in den hemel hebben, ze zouden niet strijden en zuchten, niet zwoegen en haten om een stuk goud, een paar oogen of een stukje gekleurd lint, maar ze zouden elkander beminnen,elkan der van overvloed mededeelen en de maatschappij zóó inrichten, dat ze eene ware weerspiegeling zij van het eeuwig gelukkig, samenlevea in God. Ze zouden hun hart niot hechten aan stoffelijk geluk, dat vergaat als een oud versleten kleed, maar ze zouden alles lieven in en om God. Nooit zouden ze reezen moeien bun geluk te zien verdwijnen, liefde te zien vergaan God immers kunnen ze immer bereiken in de Kerk van Christus, en wal ons op aarde lief is om God, zal ons hier en na den doud gelukkig maken. In God zullen we alle liefde wedervinden. Gods Liefde eu ons geluk om Hem vervallen nooit Gods Liefde iB een eeuwig Alleiuialied Vrede en Geluk, voor mensch en volk, steunen alleen duurzaam op God. P. Dr B. Vergadering van il Mei. M. Maenhaut deelt mede PLANTAARDAPPELS. De perso nen die plantaardappels gevraagd hebben worden verzocht er om te gaan bij M. Terryn, Dok, 29, ofwel zich te doen in schrijven. Deze aardappels zijn goed de slechie zijn er uitgedaan. KLOEFEN OF BLOKKEN. 2450 paar zijn beschikbaar voor de personen leden van liet werk van den akker. PLANTiMAIS is er niet maar men ver wacht er. OORLOGSGEKWETSTEN. —Te Nij vel is eene school ingericht om oorlogs gekwetsten lessen te geven van groensel- kweek. Een 20tal zijn reeds gesteld als kleine hoveniers geldelijke voorschollen zijn reeds gedaan. GEITENSYNDIKATEN worden ver zocht te laten welen welken dag zij ver langen geiten eu bokken te laten keuren evenals verleden jaar. De provinciale Federatie heeft eene som uitgestoken voor de premiön. M. De Caluwb. Wij hebben SO,000 kiles plantaardappelen ontvangen wij verwachten er nog 80,000 kilos. Wie bij ons willen inschrijven, moeten opgeven 1* Het getal leden vrn hun huisgezin 2® Hoeveel land zij hebben, en hoeveel zij er beplanten met aardappels 3* De vraag schriftelijk doen bij M. De Caluwe, Toekomslstraat, 77, te Gent 4* Als men de aardappelen gaat halen, moet men zijne gezinskaart medebrengen. AMONIAKSULFAAT wordt ook nog verwacht. Aanvragen door de gemeenten dadelijk te doen. VLEESCHMEEL. Eene zekere hoe veelheid is voorhanden voor ingeschreven gemeenten. Duitsche bron BERLIJN, 11 Mei. Legergroep van kroonprins Rupreclit. Aan de wederzijd sche fronten vanArras kwam het gisteren tot hevigen artilleriestrijd. Gedeeltelijke voorstooten der Engel- schen bij Fresnoy, Roeux en tusschen Monohy en Ghórésj mislukten. Eene omBinyelingsbeweging rond Bullecourt werd met verliezen voor den vijand verijdeld. Legergr. van den Duitsohen kroonprins Na betrekkelijke rust in den voormiddag heeft de gevechtsbedrrjvigheid tegen den avond tusschen Soissons en Reims weer- toegenomen. Sterk artillerievuur van alle kaliber, ontwikkelde zich bijzonder aan de baan Soissons Laou, wederzijds van Craonne langs 'L Aisue Marnekanaal in Champagne en bij tusschenpoozen in de Argonnen. Sterke Fransche voorvallen tusschen den Winterberg en üe baan Corbéuy Berry au Bac alsook bij Prosnes mis lukten. Legergroep van Hertog Albrechl: Niets bijzonders. In luchtstrijd en door afweervuur werden op 10 Mei achttien vijandelijke vliegtuigen en een uilkijkballon tol val gebracht. Luitenant von Richthofen relde zijn 22" en luitenaut Gontermann zijn 20" tegenstander. Fransche bron. PARIJS, 10 Mei. In den loop van den nacht, hebben de Duitscliers zonder succes eenige tamelijk zwakke tegenbe wegingen van het voetvolk beproefd, op versohillende punten van den Chemin des Dames. Al die pogingen zijn mislukt onder hel Fransche vuur. Een sterkere tegenaanval op de stellin gen welke de Frauschen hebben genomen in do streek van Chevreux, onderging hetzelfde lot, eu kon den FranBchen niet beletten nieuwen vooruitgang te maken en een versterkt steunpunt le nemen. Gevangenen en ten milrailjeuse zijn in de handen der Franachen gebleven. Van hunnen kant hebben de Frauschen een kleine beweging gedaan op de Noor delijke helling der hoogvlakte van Vau- c.erc, die hun toegelaten heeft hunne \%i iSlou uit te breiden en krijgsgevange nen te maken toebehoorende aaii nieuwe divisies pas aangekomen op dit deel van het front. Het arlilleriegevecht is tamelijk hevig geweest in al de 3ektors. Ten Oosten van do hoogte 106 bij La Pompelle ten Noorden van Bezonvaux en in de streek van Melzeral patroeljescherinulselingen ou granalengevechten. Engelsche bron LONDEN, 10 Mei. De strijd van gisteren in de buurt van Bullecourt is verwoed aan den gang gehleven. Wij \orderen in weerwil van al de pogingen, herhaaldelijk ten koste van zware verlie zen door een vijand aangewend, om onze greep op zijne slellingeu le verzwakken. Flij is daarbij nergens geslaagJ. In den nacht kwam onze linie beoosten Gricourt vooruit, evenals bezuiden de rivier Souehez, waar wij front en steun- linies des vijands namen en gevangenen maakten. Duitsche bron BERLIJN, 11 Mei. Hernieuwde aanvalspogingen van Franschen en Ser viërs tusschen Oernaen de Wardar konden aan d6n verloren slag niets veranderen. Zij werden volkomen afgeslagen. Uit troepenmeldingen wordt besloten dat de vijand in zijn driedaagsche slag bijzonder zware verliezen heeft geleden. Oostenrijksche bron WEENEN, 11 Mei. Niets wezenlijks. Russische bron PETROGRAD, 10 Mei.De viiand heeft de streek van het Miadziolmoer en van Smorgon uiterst fel beschoten. Een kleine aanval in de Bosch-Karpa- then, ten weBton van den Capnl, is afge slagen. In de streek van Kozof, ten oosten van Brzezany, heeft de vaandrig Nawrotski een Duitsch vliegtuig neergeschoten, dat onbeschadigd is gebleven. De vliegers zijn gevangen genomen. Oostenrijksche bron WEENEN, 11 Mei.Aan de beneden Isonzo -wederzijdsche levendige vlieger bedrijvigheid. Italiaansohe bron ROME, 10 Mei. In het Ledrodal en bij het dal van de Etsch heeft de vijand in den nacht, die den 9D voorafging, na voor bereidend geschutvuur kleine aanvallen gedaan op de hellingen van de Gima d'Oro en Dosso Gasina alsmede tegen Sano, ten Zuidwesten van Mori. Hij werd teruggeworpen alvorens onze linies te bereiken. Kleine afdeelingeu, die in een voorste schans van ons hij Sana wa ren doorgedrongen, werden daar \n een tegenaanval op slaanden voet weer uit geworpen. Gisteren overdag langs hot heel-rfront de gewone bedrijvigheid van artillerie en mortieren. Ze was vooral levendig in het vak van Plava, de streek van Görz en op den Karst. Duitsche bron BERLIJN, 11 Mei. Geringe ge vechtsbedrijvigheid. Oostenrijksche bron WEENEN, 11 Mei. Niets wezenlijks. Bulgaarsche bron SOFIA, lü Mei.MaceJonisch front: Ten westen eu ten noorden van Bilolia, heftig kanonvuur met korte onderbrekin gen. Vijandelijke voetvolkgroepen die tegen Peristeri Planina trachtten op te rukken, werden gemakkelijk afgeslagen. Op het gansche front in de Cernaboclit, gansch den dag en gedurende den nacht onderbroken levendig kanonnenvuur, dat tegen de hoogte 1050 en ten noorden van Makoro bij poozen de heftigheid van trommelvuur bereikte. Sterke vijandelijke voetvolkafdeelin- gen, «yarvan de samentrekking in de voorste loopgrachten bemerkt werd, kon den geentii aanval ondernemen, daar zij van o.izen kant onder het heftigste ver- nielingsvuur genomen werden. Afzonderlijke kompagniën, wien het gelukte, de loopgrachten to verlaten, moesten onder de werking van alle wa pens per gedeelten, na bommengevechteu terugvluchten. Enkel iu de oostelijke deelen van den Cernaboclit kon de vijand eenen heiligen aanval ondernemen, maar deze zakte on der de zwaarste verliezen voor hem ineen. Tegen den middag konden de vijande lijke voetvolktroepeu na nieuwe en hef tige kanonnenvoorbereidiug, een nieuwen aanval ten noordoosten Makono onder nemen. Maar ook deze werd afgeslagen door kanonvuur. In den nacht ging de vijand over tot den aanval op beide vleugelen onzer stel lingen in de Cernaboclit, die eveneens volkomen gefnuikt werd. Ten oosten der Cerna steeg het kanon vuur merkelijk.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1