Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zaiö-üostelijk gevechtsterrein XXBP JAAR N' 186 4 ceiitletten het nummer Dinsdag 15 Mei 1917 DE VOLKSSTEM Drukker-Uiigeter J. Van Nuffbl-De Gbndt Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst Duitsche bron BERLIJN, 12 Mei. Legergr. Tan kroonpr. Rappr. Tan Beieren Na sterke artillerievoorbereiding vielen de Engel sehen gisteren avond beiderzijds de steen wegen Arras Lens, Arras Douai en Arras Cambrai plaatselijk met dichte massas aan. Grootendeels werden zij door sper vuur afgewezen. Waar het hun gelukte in onze linies te dringen, wierp onze tegenaanval ze verliesrijk terug. Aan liet station Roeux wordt nog gestreden. Heden worgend hebben zich na hoogste vuurver- meerdering .tusschen Acheville en Quéant, op meerdere plaatsen nieuwe gevechten ontwikkeld. Legergr. van den Duitschen kroonpr. De artilleriestrijd wordt aan de Aisne en in Champagne inet wisselende sterkte voortgezet. Bij Cerny drongen wij de Franschen in verbitterde handgemeengevechten, op de Davellehelling terug en hielden onze daardoor verbeterde linies tegen oenen vijandelijken aanval. Gevangenen eener Fransohe ingezette divisie bleven in onze handen. Aanvallen op de hoogten 91 on 108 oostelijk van Berry au Bae werden in verbitterde handgemeen verliesrijk afge wezen. Vijftien vijandelijke vliegtuigen zijn gisteren neergeschoten. BERLIJN. 13 Mei* Front van kroonprins Rupprecht De gróole En- gelsche aanvallen zijn mislukt. Na zeer tlerke artillerievoorbereiding die zich op het Arasslagveld van Lens tot Queant uitstrekte, kwamen de Engelsehen aan vallend opzetten in den vroegen morgen, tusschen Gavrclle en de Scarpe. weder zijds de baan Arras Cambrai en hij Bulle- court. In Raux konden ze voet vatten, elders werden ze overal met groóte ver liezen door ons vuur of in nastrijd terug geworpen. s Avonds hernieuwden zij hunne aan vallen vvedcrzrjdzch van Moucby, die tegen de wederstand onzer troepen ten pletter liepen. Voordeeh )i door de Engelsehen in Bullecourt behaald, werden hun deer 6en krassen tegenstoot van oen gardebatail- lon teruggenomen. lieden zijn, om hot dorp, nieuwe gevechten in gang. Front van den Duitschen kroonprins Wijl eene rustpooze ten noorden der Aisne is ingetreden, verscheri te zich de artilleriestrijd aan het Aisne Marnekanaal en in Champagne, naar het oosten toe tot bij Tahure. Een nachtelijke aanval der Franschen beiderzijds de baan Corbcny Pontavert mislukte. De vijand verloor op 12 Moi 14 vlieg tuigen in luchtgevechten, en' drie door afweer vuur van den beganen prona. lieu Fransche vlieger moest in onze linies landen. Fransche bron PARIJS, 11 Mei. Gisteren op bet einde van den dag hebben de Franschen, in de streek van C'hevreux, een weer- staDdscentrum genomen. Granaatle^en- aanvallen zijn afgeslagen onder 'l Frau sche vuur. Een sterkere poging door de Duitschers ondernomen op het Noord Oostelijk vooruitspringend gedeelte der hoogvlakte van Californië, is teruggesla gen na ejn hevig gevecht, in welks loop de Duitschers ernstige verliezen leden. Tamelijk lievig artilleriegevecht in deD loop van don nacht op het frunt Cerny llurtebise. Duitsche overvallen ten Noordoosten van Berry au Bac, in de sectors van Navarin, Auberivo en ten Zuiden van den heuvel St# Marie zijn gemakkelijk tegengehouden. De Fran schen maakten gevangenen. Niets bijzon ders te melden op het overige van het front. PARIJS, 11 Mei. Na ee; e heftige beschieting in de streek van Cerny,vielen de Duitschers gelijktijdig onze stellingen op beide zijden van hot dorp aan. Ons sper- en machiengeweervuur brak do anvalskolonnes, die aan den oostelijken sector tot aan onze loopgraven konden komen. Tn 'l westen konden eenigo vijandelijke fd^elingen op een front van ongeveer 200 m. in onze vooruitgeschoven loop- gravendeelen voet vatten. Zij werden evenwel direkt door onze troepen in eenen tegenaanval eruit geworpen. De artille riestrijd duurde zeer levendig in dit frontstuk voort. In de Argonnen voerden wij bij Bolante eenen raid in de vijandelijke linies uit en brachten gevangonen terug. Tijdelijk uitbreidend kanonvuur op het overige front. Vliegwezen Op 10 Mei schoten onze vliegers vijf vijandelijke vliegtuigen in luchtslrijd neer vier andere v liegtuigen werden genoodzaakt met ernstige schade te landen. PARIJS, 12 Mei. Het Duitsche geschut heeft zich minder werkzaam gehouden tijdens den nacht op den Gheroin des Dames. Do Fransche batterijen hebben vernietigingsvuur ontwikkeld op de Duitsche inrichtingen, en hebben eer opslagplaats van muuitie opgeblazen be- noordoosten Juvencourr. Palroeljessoher- mutselingen in de streek van liet Panthéon bezuiden Pargny en in Champagne, in het boscb bewesten den berg Cornillol. Op den linkeroever van de Maas is de gesobutstrijd geheel den nacht lievig geweest in de streek van liet hoscli van Avocourt, zonder infanteriestrijd. De Fransche detachementen zijn in de Duitsche linies bim engedrongen ten noorden Bezonvaux en op verschillende punten in denElzas en in den sektor van Amertzviller. De Franschen hebben een aantal krijgsgevangenen gemaakt. Kalme nacht op het overige froi.t, PARIJS, 12 Mei. De dag werd gekenmerkt door ue bedrijvigheid onzer, artillerie, bijzonderlijk ten zuiden van St Quenlin, op de hoogvlakte ten noorden der Aisne en in Champagne. In den omtrek van Verdun hebben onzo batterijen met goeden uitslag, da Duitsche verschausin ge:i beschoten in het bosch van Avocourt Geene infanteriebedrijvigheid, behalve een onder.leming onzer verkenners bij Berry au Bac. SngelBche bron LONDEN, 11 Mei. Aan den morgend schoven wij onze liniën op de zuidelijke Scarpeoevee een weinig vooruit. Tepen den middag vermeerderden de Duitschers onder dekking van zwaar ar tillerievuur hunne aanvallen tegon onze stellingen ten oosten van Bullecourt. De aanval werd volledig afgeslagen. Verdere vijandelijketegeuaanvallen durende den nacht bij Fresnoy waren evenzoo zonder gevolg. Een Duitsche afdceling maakte eenen strooptocht in onze loopgraven zuidooste lijk van leperen eenige onzer manschap pen worden vermist. Gisteren weder zware luchtgevechten. Zes Duitsche maci.ienen werden door onze vliegtuigen naar beneden gehaald, vijf werden builen ons bereik iet daling ge dwongen. Vijf onzer vliegtuigen worden vermint. LONDEN, 11 Mei. 's MorgenB vroeg deed de vijand een derden aanval op onze nieuwe stellingen ten zuiden van den Souchezvloed, on gebruikte daarbij opnieuw vlammenwerpers. Na ee:i hevig gevecht, dal drie uren duurde, moesten onze posten zich van een deel van het aangevallen front terugtrekken. Heden namiddag deden onzo troepen een teg-m aanvai en namen de verloren loopgraven terug. De uitslag der drie vijandelijke aanvallen zijn zware verliezen voor ban, terwijl ouzo stellingen onveranderd bleven. De luehlhedrijvigheid duurde gisteren voort. Drie Duitsche vliegtuigen werden in een luchtgevecht beneden gehaald en drie andere zijn tot neerdalen gedwongen buitel ons zicht. 2 onzer vliegtuigen worden vermist. LONDEN, 12 Mei. Verleden nacht en heden morgend hebbon wij aangeval len in den omtrek van Bullecourt, langs beide zijden dor baan Arras Cambrai, ton noorden der Scarpe. Wij bereikten alle punten welke wij ons voorgesteld hadden en namen eenige honderden gevangenen. Gelukkige artilleriestrijd ten oosten van L'Empire. Goed gelukte tochten, ten oosten van leperen, brachten ons eenige gevangenen op. Duitsche bron BERLIJN. 12 Mei. Geringe ge- vecMsbedrijvigliei.l. BERLIJN, 13 Mei. Niets. Oostenrijksche bron WEENEN, 13 Mei. Niels nieuws. Oostenrijksche bron WEENBN, 12 Mei. Aan het Isonzo front afwaarts Tolmein onderhielden heden vroeg de Italianen gedurende verscheidene uren een zeer sterk vuur uit Sliet geschut van alle kalibers. Verders niets te molden. WEENEN, 13 Mei. Op liet Isonsofront is gisteren hevig artillerievuur ontbrand. Do vijand liet tusschen Tolmein en de 3oe aan het gansche front zijn geschut en mrjnwerpers in actie treden. Zijn vuur hield den gansche nacht aan en duurt nog voort. Oi'ze artillerie antwoordt met goed goed gevolg. Ook in Karinlhie en Tirol sprak het geschut luider. Ite liaan sche bron ROME, 11 Moi. Aan hel Trientiner frönt-was gisteren Je artilleriebedrijvig heid bijzonder sterk van Loupionske (Cameras Bacb) op de hoogvlakte van Sobiegen en in het Sngardal. In kleine gevechten sloegen wij zuid westelijk Mori en in hel buveusie Moredal vijande lijke afdeeüngen terug. Aan hel Julische front was gisteren de vijandelijke artille rie werkzamer tegen onze stellingen in de streek van Plava en in hel Noorden van de Karslvlakte. Hel weer begunstigde in beide kampen de vliegerwerluaamheid. In den nacht van den 10 Mei wierpen vijandelijke vliegers bommen op de streek van Gorz, zonder beschadigingen aan te richten. Onze watervliegtuigen bewierpen met ondersleuning van andere vliegtuigen der Koniukl. marine bet vliegveld van Prosco in t noorden van Triest. Gisteren belegde een onzer luchteskaders de spoorweg emplacementen van Reiscnberg werkzaam met bommen. Onze vliegtuigen zijn ongedeerd teruggekeerd. Een vijandelijk vliegtuig werd in gevecht afgeschoten. ROME, 12 Mei.Op 11 Mei duurden de artilleriegevechten den geheeltn dag voort over het gansche front. Zij waren heviger tusschen en ten oosten der Brenla, in Jen omtrok van Gorz. In den noordsekior van den Karst duurde de wederzijdsche luc'.tbedrijvigheid voort. In don nacht van 11 Mei, wierpen vliegtuigen bommen cp Puuta Slobba en eenige plaatsen aan den beneden Isonzo en maakten er eenige slachtolfers. Een onzer eskaders wierp hommen op de spoorbaan vau San Daniele, in hel dal van den Branizzakom. Een Capronivlieg tuig vloog over Pola, wierp er bommen en veroorzaakte een brand in 't arsenaal. Gisteren trachtten vijandelijke vlieg tuigen op verscheidene punten over onze lijnen te vliegen. Zij werden overal door net «uur onzer artillerie en onze jaci.t- vliogers vei dreven. Een enkel vliegtuig gelukte er in over Brescia te geraken, doch zonder bommen le werpen. Duitsche bron BERLIJN, 12 Mei. In do Cerna- kromming beiderzijds van Gradesnica en zuidelijk van iluma zijn herhaalde vijau delijke aanvallen zonder eenig gevolg voor den vijand afgeslagen. Op de hoog ten van Dobropolje (oostelijk der Cerna) zijn kleinere gevechten nog niet geëin digd. BERLIJN. 13 Mei. Macedonisch front Op de hoogten van Dobolpolje (ten oosten van de Cernaten Zuiden van Huma werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. De stellingen bleven daar ongedeerd in onzo handen. Oostenrijksche bron WEENEN, 12 Mei. Onveranderd. WEENEN, 13 Mei. Niets nieuws. Bulgaarsche bron SOFIA, 12 Mei. Aan de Cervena Stena levendig artillerievuur. Eene vijan delijke groep poogde vooruit te rukken, maar w erd door vuur verjaagd. Op de hoogte 1248 ten noorden van Rilolia, begon in den vroegen morgend levendig; geschut en mijn vuur, dat rond den middag tot uiterste verbittering stijgde. Op. dit oogenblik bemerkten wij in de voorste ijandelijke loopgraaf eene 6terke samen trekking van troepen, die zich lot den aanval voorhereiJden. Zij werden van onzen kant onder hel werkzaamste voy- uietigingsvuur genomen. Kort daarop kon de tegenstander op een front van 3 kim. eenen krachtigen aanval ondernemen, maar hij werd onder zware verliezen vour hem teruggeslagen. In het gebied van Bitolia werd een vijandelijke kabelballon brandend neergeschoten. In de (Jernabogen vielen na artillerie voorbereiding van buitengewone hevig heid de Franschen, Italianen en Russen in den voormiddag op liet gansche front aan. Zij werden overal door vuur e» tegenaanvallen teruggeworpen. Na vernieuwde artillerievoorbereiding, die zetr hevig gedurende verscheidene uren duurde, viel de vijand ïogmaals r>p een front van 16 kilometers aan. Ook deze aanval werd afgewezen. Slechts noorde lijk Makowo kon do vijand in eene voor uitgeschoven loopgraaf tol op een diepte van 250 meiers binnendringen. Rond 6 ure 's avonds wierpen Bulgaarsche en Duitsche troepen hem dooreen krachtige» tegenaanval uit den loopgracht. Tegen l invallen vamde nacht poogde de vijand opnieuw noordelijk van Makowo aan te vallen. De poging werd eveneens afge slagen. Een groot aantal doode vijanden ligt voor onze stelling. Tot nu werden 2 officieren en 260 soldaten, waaronder 209 Italianen, 44 Franschen en 7 Russen binnengebracht. Gedurende den nacht slechts plaatselijk geschutvuur.Noordoostelijk van Makowo verdreven onze troepen in een aanval de vijandelijke troepen, die zich voor onze loopgraven ingenesteld hadden, en brach ten 1 officier en 11 soldaten als gevan genon binnen, In de omgeving van Moglena nam het gevecht een uiterst levendig karakter aan Bij de Dobropolje gelukte het tegen den avond, na levendige artillerievoorberei- ding, vijandelijke afdeeüngen in oene van onze loopgraven te driDgen. Maar tegen den morgend hunnerzijas aangevallen, werden zij uit de loopgraven geworpen. In de richting op Oukuruz, Kowil, Preslow, Zborsk9, Tuschin en Monte poogden vijandelijke afdeeüngen na levendige vuurvoorbereiding door artille rie, mijnen, geweren en machiengeweren voornii te dringen Maar zij werden door vuur gedwongen zich terug te trekken. Westelijk van de Wardar over den ganschen dag geschutvuur, welke slechts een oogenblik levendig werd, in het bijzonder in het gebied ten zuiden vai: 1 dorp lluma. Aan de stellingen van Doiran duurde het gevecht met ongehoorde ver bittering gedurende den ganschen dag van 9 Mei aan. Na herhaalde aanvallen, te vergeefs ondernomen gedurende den nacht, zeilen Ue Engelsehen tegen 5 uur 's morgens na lang trommelvuur, eenen nog levendiger en wilderen aanval in. Na bloedig handgemeen werden de Engelsehen terugworpen. Zij kondon slechts op eene hoogte binnen onze stelling indringen, maar een krachtigen tegen aanval van afdeeüngen van het 34* infanterieregimenl Trojan, met glanzende

De Volksstem | 1917 | | pagina 1